Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-09-2007, 12:00
NedimYilmaz NedimYilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Allah ve para...

Konunun dağıldığı kanısındayım. Anket sorunuz: "Allah'ı çıkarcılar mı tasarladı?" şeklinde idi. Bende hayır yanıtını verdim ve bunu tarihsel doğal olaylara bağladım. Bir kişi ya da topluluk çıkarı için tanrı kavramını ortaya attığını varsayalım.

Atatürk'ün bir sözünü vardır;

Dünya'nın belli bir kısmını her zaman kandırmak olanaklıdır.
Dünya'nın tamamını belli bir zaman kandırmak da olanaklıdır.
Fakat Dünya'nın tamamını her zaman kandırmak mümkün değildir.

Ben bu söze sonuna kadar hak veririm. binlerce yıllık tarihte tanrı kavramı eğer bu gibi çıkarcıların elinden çıkma ise, tanrı kavramı bu kadar süregelmezdi. Demekki başka bir sebep aramalıyız.

Şöyle bağlayabilirim: Ben Tanrı'nın ortaya çıkışını tarihsel, kültürel etkenlerden ve bu etkenlerin insanın korkularla birleşmesiyle ortaya çıktığını düşünüyorum.

Bir korku filmi gibi düşünebiliriz. İnsa görmediği şeyden bilmediği şeyden korkar. Örneğin ufolarla ilgili bir korku filminde filmin başlarında uzaylıyı hiç görmediysek ve bir anda karşımıza çıktığında çok büyük şaşkınlık ve korku yaşarız. Çünkü bilmediğimiz ve görmediğimiz bir şey vardır ortada. Bilinmeyen korkusu, çok büyük merak uyandırır ve yeri geldiğnde insanın düşünme yetisini istediği yöne çekebilir. Zaten filmi yapanlarda bu zaafımızı bildiği için "Korku" filmleri yapıyorlar.

Bu korku bazen Tanrı olur, bazen muska, bazen ağaca ip bağlama.

İnsan bilmediği şeylere inanmayı tercih eder. Hele hele o bilmediği şeyin içinde acı çekme var ise, haliyle inanmak zorunda kalır içsel dünyasında. Cennet cehennem kavramlarının olmadığı dinlerde yada "Yeniden doğuş" inancı içerisinde "Yaptığın amellere göre bitki, hayvan, insan ve tanrı olarak yeniden dünyaya gelme" gibi inançlara inanma oranı çok fazladır. Acı çekme sonucuna sahip olmayan dinler ise tarihte terkedilmiştir.

Önerilen Siteler