Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-06-2023, 19:08
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alvin

ABD tarihinde de katliamlar hak ihlalleri var.ABD nin kurucu başkanları yerli nüfusuna karşı soykırım yapmışlar onları toplama/ölüm kamplarına doldurmuşlar siyahileri köleleştirmişler kadını ikinci sınıf insan olarak görmüşlerdir.ABD tarihinde Salem cadı mahkemesi gibi utanç olayları var.

Bir de şu var ki Birleşik Devletler gönüllü federasyon değildir. Eyaletler silah zoru ile merkezi idareye dahil edilmişlerdir.Utah savaşı, Kaliforniya'nın işgali (Meksika toprağıdır).Ve ABD başkanlarından Abraham Lincon kendi halkına savaş ilan etmiş bir başkandır.

ABD de büyük bunalımda kaç kişinin öldüğü kimsenin umurunda değil iken nedense sosyalizmi tercih etmiş halkların ölüleri umursanmaktadır.Bunlar ideolojiktir.

Anayasa olayına gelirsek bu ideolojik bakıştır bana da Çin anayasası olumlu gelir.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 20-06-2023, 23:27
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alvin

ABD tarihinde de katliamlar hak ihlalleri var.
Varsa var, bize ne bundan? Komünizm ideolojisine bağlı uygulanan politikaların meydana getirdiği katliamlar tarihin sayfalarında yazılı. ABD'de gerçekleştiyse, bizde de olur seklinde meseleye neden yaklaştığınızı anlamıyorum doğrusu.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 20-06-2023, 23:33
Üye

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Varsa var, bize ne bundan? Komünizm ideolojisine bağlı uygulanan politikaların meydana getirdiği katliamlar tarihin sayfalarında yazılı. ABD'de gerçekleştiyse, bizde de olur seklinde meseleye neden yaklaştığınızı anlamıyorum doğrusu.
Alvin'in ABD yi idealize ettiği için olabilir mi?

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 20-06-2023, 23:57
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

marcos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alvin'in ABD yi idealize ettiği için olabilir mi?
Karşı atışla olmamalı işte. Sen önce adamın sorularını doğru ve dürüst bir şekilde yanıtlaman gerekiyor. İşte nedeni bu yüzden di seklinde açık ve dürüst bir iletişim sağlaman gerekir. Sonra ABD'nin piyasa kapitalizm hakkında düşüncelerini ifade edebilirsin, kaçmıyor ki.

Demek istediğim, gereksiz polemiklere girmek yerine konuyu sağlıklı bir şekilde ele almak daha doğru olur. Sorularını cevaplamazsanız adam tabiki size yanaşmaz. Hele ziktiğimin o yetersiz sözde anarşistini görüyorsun bildiği tek şey hakaretleriyle kişileri konudan soğutmak.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 21-06-2023, 00:09
Üye

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Karşı atışla olmamalı işte. Sen önce adamın sorularını doğru ve dürüst bir şekilde yanıtlaman gerekiyor. İşte nedeni bu yüzden di seklinde açık ve dürüst bir iletişim sağlaman gerekir. Sonra ABD'nin piyasa kapitalizm hakkında düşüncelerini ifade edebilirsin, kaçmıyor ki.

Demek istediğim, gereksiz polemiklere girmek yerine konuyu sağlıklı bir şekilde ele almak daha doğru olur. Sorularını cevaplamazsanız adam tabiki size yanaşmaz. Hele ziktiğimin o yetersiz sözde anarşistini görüyorsun bildiği tek şey hakaretleriyle kişileri konudan soğutmak.
Yahu teşbihte hata olmaz.

SSCB de şiddet var diye komünizm ret edilecekse ABD de şiddet var diye kapitalizm ret edilmeli öyle değil mi dürüst olmak diyorsak tavır bu olmalı.

Yoksa şiddetin kaynağını açıklamak gibi bir cabaya girmiş değilim.Anarşizm ve şiddet üzerine daha önce net olarak ifademi yazdım.

Stalin'in otoritesini sağlamlaştırmak için giriştiği eylemler üzerinden komünizm reddi yapıldı ve ABD nin köleci başkanı James MADİSON idealize edilerek sunuldu.

Sadece bu duruma tepkiydi.

Alt 22-06-2023, 12:07
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bak Alvin

Bu başlıkdaki 47 nolu iletinin tarihine iyi bak.
O iletiye kadar ne bu ne başka başlıkda sana rencide edici tek kelime etmedim, edilmedi.

Sonrasında seni muhatap alan iki üyeyi trollemeye ve aşağılamaya devam ettin.

Khaos bana küfür etti diye ortalığı ayağa kaldırıyorsun.
Neymiş o küfür.
"Bi siktir git" demişim.

Bu başlık belli ki belgesel nitelikliyken
Kalkıp genellemerle hepimizi katil ilan edersen, üyeleri trollersen sana "siktir git" deme hakkımı sorgulayamazsın.

Bu başlıktaki konu dışı tüm iletiler (bu da dahil) silinmeli.
Başlık eski belgesel niteliğiyle kalmalı.

Sen de kendini kız gibi yapma.
Beni işidciye benzetirsen siktiri yersin.
Hem beni işidci ilan edilen hem ben çok saygılıydım diycen hem siktir yeyince kuyis kıyamet ortalığı ayağa kaldırcan.

Düpedüz sahtekarlık lan bu.

Arada dmn denen pezevenge küfrediyorum. O mesajların muhatabının başkası olduğunu uyanamıyormusun.

Okuduğunu mu anlamıyosun lan.
Alt 23-06-2023, 04:10
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Khaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bak Alvin

Bu başlıkdaki 47 nolu iletinin tarihine iyi bak.
O iletiye kadar ne bu ne başka başlıkda sana rencide edici tek kelime etmedim, edilmedi.

Sonrasında seni muhatap alan iki üyeyi trollemeye ve aşağılamaya devam ettin.

Khaos bana küfür etti diye ortalığı ayağa kaldırıyorsun.
Neymiş o küfür.
"Bi siktir git" demişim.

Bu başlık belli ki belgesel nitelikliyken
Kalkıp genellemerle hepimizi katil ilan edersen, üyeleri trollersen sana "siktir git" deme hakkımı sorgulayamazsın.

Bu başlıktaki konu dışı tüm iletiler (bu da dahil) silinmeli.
Başlık eski belgesel niteliğiyle kalmalı.

Sen de kendini kız gibi yapma.
Beni işidciye benzetirsen siktiri yersin.
Hem beni işidci ilan edilen hem ben çok saygılıydım diycen hem siktir yeyince kuyis kıyamet ortalığı ayağa kaldırcan.

Düpedüz sahtekarlık lan bu.

Arada dmn denen pezevenge küfrediyorum. O mesajların muhatabının başkası olduğunu uyanamıyormusun.

Okuduğunu mu anlamıyosun lan.
Hatalisin kardesim hatalisin. Ne kufrediyosun. Insan gibi tartis benimle. Camura yatiyorsun. Bana kimse bu sekilde kufur etmedi. Alindim.

Sen once soyutlamanin metafizik ve epistemolojik tabanini ogren. Nasil yapildigini ogren.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 09:45
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Bu tarz tartışmanın anlamı yok.

Atom Bombalarını atan kim?

1917'den sonra Sovyetler işgal ediliyor, tam 14 kapitalist ülke tarafından organize ve finanse edilerek. Bunu söylediğim zaman kapitalizmi savunan birisinin dürüstlüğündne şüphe duyarım.

Amaç sömürü ve köleliği ortadan kaldırmak, hasılı bu egemen sistem tarafından savaş ilanı olarak algılanıyor, başka türlüsü mümkün mü? Dolayısıyla bu süreçte çok çeşitli çatışmalar yaşandı, yaşanıyor, yaşanacak. Sistem bir çok yol ve yöntem deneyecek, hasılı her iki tarafta olumlu veya olumsuz sonuçlara mal olan bir çok yol ve yöntemi deneyecek, bu sorun iradelerimizden bağımsızdır.

Sahtekarlık, kapitalizmin doğasıdır. Önce bunu bilmek gerekir...

Kapitalistler, dünya nüfusuna göre 1'lik kodomanların çıkarı uğruna, komünizmi karalamak için binlerce yalan uyduruyor, ambargolara değin, bunlar unutulmamalı. Örneğin bir örneğinde, geçmişte katil ve hapiste olan bir faşisti -naziyi- kullanıyor, 1. dünya savaşından kalma -üstelik kapitalist katliamlar- iskeletleri, olayları kullandıkları ispatlandığı halde, hala daha aynı karalamaları kullanıyorlar. Hapiste olan birisine ve hiç gitmediği, görmediği halde, tanıkmış gibi gösteriliyor. İsmi Thomas Walker olan Ukrayna'ya hiç gitemeyen, ama Ukrayna'dan yazıyormuş gibi gösterilen sahte gazeteci, sahte bir isim olduğu, uzun yıllar sonra (1987) açığa çıktı, sonra Sovyet arşivleri açıldı, yalanlar ispatlandı ve bu yalan hikayelerin arkasında Alman ve İtalyan faşistlerle işbirliği yapan(para için, çünkü o bir kapitalist) bir ABD kodomanı olan William Randolph Hearst olduğu ortaya çıkartıldı... (Tottle tarafından, forumda bu isimleri yıllar önce vermiştim, isimleri verdim, araştırılabilir)

Tottle'nın bu konuda "Sahtekarlık, Kıtlık ve Faşizm: Hitler'den Harvard'a Ukrayna Soykırımı Yalanı" isimli kitabı vardır.

http://www.cafrande.org/sovyetler-bi...r-mario-sousa/

https://haber.sol.org.tr/dunya/holod...alanlar-133598

https://haber.sol.org.tr/haber/cevir...oykirim-357689

Aslında hikayeler, senaryoların ve anti-propagandanın organizatörü ünlü Nazi, Joseph Goebbels...

Bugün ABD menşeili anti-komünizm propagandasının muhtevası, yalanları, propagandaları, tümü de aslen Nazi Almanyasına ait, bir çok bölgeyi işgal etmek için uzun yıllar boyunca kullanılan psikolojik-harp, anti-propaganda, 5. kol faaliyetleridir.

Ve bu yalan propagandayı sürdüren ABD, atom bombası atan ABD'dir...

Bir de konudan sapılmamalı, başlık Anarşizm üzerineydi... Anarşizm ve Sosyalizm farklı kulvarlar...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 23-06-2023, 10:06
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu tarz tartışmanın anlamı yok.

Atom Bombalarını atan kim?

1917'den sonra Sovyetler işgal ediliyor, tam 14 kapitalist ülke tarafından organize ve finanse edilerek. Bunu söylediğim zaman kapitalizmi savunan birisinin dürüstlüğündne şüphe duyarım.

Amaç sömürü ve köleliği ortadan kaldırmak, hasılı bu egemen sistem tarafından savaş ilanı olarak algılanıyor, başka türlüsü mümkün mü? Dolayısıyla bu süreçte çok çeşitli çatışmalar yaşandı, yaşanıyor, yaşanacak. Sistem bir çok yol ve yöntem deneyecek, hasılı her iki tarafta olumlu veya olumsuz sonuçlara mal olan bir çok yol ve yöntemi deneyecek, bu sorun iradelerimizden bağımsızdır.

Sahtekarlık, kapitalizmin doğasıdır. Önce bunu bilmek gerekir...

Kapitalistler, dünya nüfusuna göre 1'lik kodomanların çıkarı uğruna, komünizmi karalamak için binlerce yalan uyduruyor, ambargolara değin, bunlar unutulmamalı. Örneğin bir örneğinde, geçmişte katil ve hapiste olan bir faşisti -naziyi- kullanıyor, 1. dünya savaşından kalma -üstelik kapitalist katliamlar- iskeletleri, olayları kullandıkları ispatlandığı halde, hala daha aynı karalamaları kullanıyorlar. Hapiste olan birisine ve hiç gitmediği, görmediği halde, tanıkmış gibi gösteriliyor. İsmi Thomas Walker olan Ukrayna'ya hiç gitemeyen, ama Ukrayna'dan yazıyormuş gibi gösterilen sahte gazeteci, sahte bir isim olduğu, uzun yıllar sonra (1987) açığa çıktı, sonra Sovyet arşivleri açıldı, yalanlar ispatlandı ve bu yalan hikayelerin arkasında Alman ve İtalyan faşistlerle işbirliği yapan(para için, çünkü o bir kapitalist) bir ABD kodomanı olan William Randolph Hearst olduğu ortaya çıkartıldı... (Tottle tarafından, forumda bu isimleri yıllar önce vermiştim, isimleri verdim, araştırılabilir)

Tottle'nın bu konuda "Sahtekarlık, Kıtlık ve Faşizm: Hitler'den Harvard'a Ukrayna Soykırımı Yalanı" isimli kitabı vardır.

http://www.cafrande.org/sovyetler-bi...r-mario-sousa/

https://haber.sol.org.tr/dunya/holod...alanlar-133598

https://haber.sol.org.tr/haber/cevir...oykirim-357689

Aslında hikayeler, senaryoların ve anti-propagandanın organizatörü ünlü Nazi, Joseph Goebbels...

Bugün ABD menşeili anti-komünizm propagandasının muhtevası, yalanları, propagandaları, tümü de aslen Nazi Almanyasına ait, bir çok bölgeyi işgal etmek için uzun yıllar boyunca kullanılan psikolojik-harp, anti-propaganda, 5. kol faaliyetleridir.

Ve bu yalan propagandayı sürdüren ABD, atom bombası atan ABD'dir...

Bir de konudan sapılmamalı, başlık Anarşizm üzerineydi... Anarşizm ve Sosyalizm farklı kulvarlar...

Ben, vermis oldugun linki (cafrande) suanda okuyorum. Okurken aklima geldi sormak istedim. Turkiye'deki sosyalist partilerden herhangi birini basarili buluyor musun?

Saygilarimla

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 23-06-2023, 12:02
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben, vermis oldugun linki (cafrande) suanda okuyorum. Okurken aklima geldi sormak istedim. Turkiye'deki sosyalist partilerden herhangi birini basarili buluyor musun?

Saygilarimla
Hayır, bulmuyorum. 20. yüzyıl, heleki ilk dönemleri, günümüzden farklıdır. Siyasetten tutun da ekonomiye değin, her bir konu keskin, ağır bir inanç, motivasyon(güdülenme) içerir.

Bunun en önemli sebebi binlerce yıllık krallık yönetimleri ve yarattığı toplumsal anlayış-yapıdır. Eski dünyanın davranışları, siyaset, hukuk, iletişim, anlayış biçimleri, gelenekleri, keskin ve aşılması kolay olmayacaktı. Kılıcın, kalemden üstün olduğu ve neredeyse her sorunun kılıçla çözümlenebildiği inancı-anlayışı vb. bir toplumsal bilinçle, binlerce yıllık inanç, davranışlardan söz ediyorum.

Türkiye'de 1980 Darbesi, 30 yılı aşkındır etkilerini sürdürmektedir, zaten verili duruma, rejime bakarsak anlamak zor değil.

Kapitalistler, ırk, din, YALAN vb. tümünü kullanır, sosyalistler kullanamaz, çünkü sahtekar olamazlar. Bu halde sosyalistlerin işi hiç kolay olmayacaktır. Buradan anlaşılmalı ki, kapitalizm her türlü sahteliği, sahtekarlığı, aidiyetleri vb. kullanırken, sosyalistlerin bunlara karşı elinde olan bilinçdir. Bu da toplumsal bilinci bağlayıcı hale getirir.

Mayıs seçimlerini hatırlayın, hükümet 3-5 yalan dışında bir siyaset yapmadı, ancak o 3-5 yalan, milyonları peşine taktı, oy'unu kazanmasını sağladı. Bu örneği empati için de verdim. Cumhurbaşkanı montaj video ile mitingler yaptı, milyonlarca insan için muhalefet=AKP ne derse o anlama geldi. Yalanlar, sahtekarlıklar, fırıldaklar, dolaplar, dümenler...

Şimdi, sosyalistler, inanç siyaseti yaptığı, eski dünya anlayışlarını aşamadığı, ipte cambaz oynatan kapitalizme karşı, ancak gerçeklerle mücadele etmek zorunda kalmışlığının bilinciyle, asli olanın toplumsal bilinç olduğu, lokalleştirmelerin, şahsileştirmelerin, sembolizmin, inanç siyasetinin temelinde, dini siyaset(eski dünya siyaseti) olduğunu anlamadığı sürece başarılı olma şansları, doğaya kalıyor - yani kapitalizm eninde sonunda kendisini de, doğayı da tüketecek, kapitalizmi, bir bedene yapışmış sivrisinekler gibi veya bir ağacı saran mantarlar gibi düşünebiliriz, daima bir şekilde rahatsızlık verecek, bir biçimde tüketecektir...

Kısaca devam edegelen inanç siyasetinden dolayı, meseleyi bilinç ekseninde ele alıp, sabırsızlığı bir yana bırakıp, uzun erimi göze alamayan davranışlar, reflekslerde olduğu sürece negatif etkisi, pozitif etkisinden fazla olacaktır... O en ufak bir şeye hiddetlenen insan modeli, 200 yıl öncenin modelidir.

Sosyalizmde duygusallığa, inanç-zan siyasetlerine yer yoktur, olmamalı, burada kastettiğim duygusallık, içgüdüsel, histerik karşı-reflekslere dairdir. Sosyalist günümüz toplumuna göre, bilinçli, aydın, uzağı görebilecek, bu işin kısa değil ancak uzun vadeli süreçler içerdiğini, toplumsal bilinç-örgütlülüğün sırf sembollerden ve bir şeyleri savunmaktan ibaret olmadığını, dost-düşman edebiyatının bir anlam taşımadığını kavrayabilecek derecede geniş ufuklu olmak zorundadır da.

Kısaca sorun bayrak sallamak değildir ve kişiler bazında dar açıların da aşılması gerekir. Erimli bir süreçtir, toplumsal bilinç önemlidir.

Örgüt nedir? örgüt bilincin, somut olarak organizasyona dönüşmesidir, ne kadar bilinç o kadar örgütlülük, bunun başarılamadığı koşullarda elbette kaos ortamları da, kaçınılmaz olarak yaşanacaktır -> olumsuz olacaktır ancak pratik tecrübe de olacaktır.

Sovyet demek - konsey demektir. Kapitalistler bugün, çok partili olmayan ülkeleri diktatör olarak işliyor, oysa aksine DOĞRUDAN DEMOKRASİDİR - güdük, temsili değil.

Şöyledir;
İşçi Konseyleri
Çiftçi konseyleri.
Asker konseyleri.
Yerel konseyler.

Bu konseyler KONGRELERE gider, 4-5 yılda bir.
Her konsey kendi sorununu kendisi tartışır. Bir üst konseye(ilçe konseyi) delegesini kendisi -yüz-yüze seçer, belirler, yollar.

Bir üst konseyde tüm konsyerlerden gelen delegeler, ellerinde getirdikleri sorunlar-kendi konsey kararlarıyla, kongresini yapar-sorunlar burada ele alınır kararlar alınır ve alınan kararların uygulanması için, bu konseyde, delegeler çıakrtır ve 1 üst konseye yollar(il konseyleri)

İl konseyleri de yukarıdaki gibi kongresini yaparak delegelerini seçer, alınan kararların uygulanması için bir üst-son konseye- merkze konseye yollar. Bakınız tüm üst konseyler, delegelerle oluşturuluyor, oluşturulan yapıalr, önceden hazır değillerdir.

Merkez konseyde yine aynı şekilde konseylerce alınan akrarları uygulamak tartışmakla mükellef olarak olarak merkez yönetimi -delegelerle- seçerek belirler.

Burada NE PARTİ VARDIR NE DE TEMSİLİ SEÇİM SANDIĞI...

Sosyalizmde partiler seçimlere katılmaz, katılamaz. Seçimi konseyler(halk), birebir, kendi doğal örgütünde(sovyet, konsey) yapar.

Ayrıca seçilen delegeler, onu seçen konseylerce denetlenir, seçenler, seçilene tabidir, ancak seçilenlerde seçene hesap vermek zorundadır. Bunun içinde yer, yer kongrede oluşan konseyler, belirli dönemlerde değerlendirme toplantıları yaparlar, eğer seçtikleri delege, alınan kararlar konusunda sorumluluğunu yerine getirememişse, ilgili konsey kararıyla değiştirilebilirler.

Seçilen, seçenle (hangi konsey seçti ise) yüz-yüze olmak ve yer, yer hesap vermek zorundadır, yani konseyler sadece seçim değil, ayrıca denetleme organıdırlar da...

Diktatörlük bunun neresindedir? Asıl demokrasi budur, kapitalizmin demokrasi anlayışı yoktur(gerçekten yoktur, şuan ki temsili demokrasi kapitalizme ait değil, köleci, feodal Roma'ya aittir, aradaki fark, Roma'da soyluları kapsıyordu, kapitalizmde aldatılan halkı. üstelik parası olana olanak sunan, parası olanın, gücü olanın, olmayanı sözde temsil ettiği iddiasına dayalı, denetlenemeyen, muhatap olunamayan, bizden biri olmayanlarca temsil edildiğimiz iddia edilen, kağıt üstü, takvime bağlı, 4-5 yılda bir aldatan-, vitrinde duran (vitrin demokrasisi), gerçekte yaşanan bir demokrasi yok.

HAYATA GELELİM, sosyalizmde bir işletmeyi kimlerin yöneteceğini o işletmedikler belirler, kapitalizmde baba-anadan oğula-kıza geçer. Kapitalizmde hayat işyerlerinde üretilir(emekçilerce), ama yöneticiler seçimle iş başı yapmazlar, parası olan, gücü olan, kısaca sermayedar doğal diktatördür ve bunun adı demokrasi olabilir mi? İşte milyonların göremediği diktatörlük, tam da buradadır, üstelik kapitalizm şantaj da yapar, insanın doğaya olan ihtiyacını kullanır, ya aç kalıp öleceksin, perişan olacaksın ya da sermayedara, kodomana köle olacakcın... Ve kimin kodoman olacağını, kimin yöneteceğine karar veremeyecek, ondan hesap soramayacak, ne isterse yapacaksın(aksi taktirde işten atacak), işte modern-kölelik... neyse uzatmayacağım, sosyalizm, gerçek-doğrudan demokrasi diktatörlük(partiler varsa -ki yukarıda açıkladım-demokrasi mümkün olabilir mi?), ama diktatörlük üzre bina edilmiş kapitalizmin, sırf parası, gücü, nüfuzu olanın, toplumu aldatmayı başaranın, hayatı, toplumu kapitalistlerin, sömürücülerin, sahtekarların ton-ton, sevimli görünümü altında yatan o halka ızdırap veren çıkarlarına göre dizayn edenin, topluma rağmen toplum adına hareket etme serbestisi olanın diktatörlüğü demokrasi öyle mi?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler