Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Deizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-08-2014, 00:46
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkiye'deki Müslümanların aslında %80'i deisttir. kendini Müslüman zannediyorlar.
Çünkü kutsal kitaplarındaki öğretilerden en ufak bir şekilde bile haberdar değillerdir.

sosyal paylaşım sitelerinde afilli, cilcilli, vicdanlara hoş gelen bir çok ayeti okuduklarında kendinden geçerler.

Hatta en iyi Müslüman kendileri İslam'ın kaynağı olan dili ırkı icat alanı olan ırkları da dini bilmemekle suçlarlar.

Bunun sebebi, Türklerin 6000 yıllık geleneği, Anaerkil bir tanrıdan gelmiş olmak,
Türbe, yatır, düğün, yardımlaşma, misafirperverlik gibi adet ve törelerin İslam ile uzaktan yakından alakaları yoktur.
hatta hiçbir Arap ülkesinde tartışması yersiz olan evlilik sorunu da Türklerin örf ve adetlerinden ileri gelmektedir.

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 09-08-2014, 00:50
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

inferno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkiye'deki Müslümanların aslında %80'i deisttir. kendini Müslüman zannediyorlar.
Çünkü kutsal kitaplarındaki öğretilerden en ufak bir şekilde bile haberdar değillerdir.

sosyal paylaşım sitelerinde afilli, cilcilli, vicdanlara hoş gelen bir çok ayeti okuduklarında kendinden geçerler.

Hatta en iyi Müslüman kendileri İslam'ın kaynağı olan dili ırkı icat alanı olan ırkları da dini bilmemekle suçlarlar.

Bunun sebebi, Türklerin 6000 yıllık geleneği, Anaerkil bir tanrıdan gelmiş olmak,
Türbe, yatır, düğün, yardımlaşma, misafirperverlik gibi adet ve törelerin İslam ile uzaktan yakından alakaları yoktur.
hatta hiçbir Arap ülkesinde tartışması yersiz olan evlilik sorunu da Türklerin örf ve adetlerinden ileri gelmektedir.
Iste o yuzden 1970 ler ile degisimi yani inancsal islamdan siyasal islama mezhepcilik mikroayrimciligina ve evengalist yanasima degindim.

Sonucta islam kuran Allah Muhammed iman inanc din mezhep mumin musluman ve uygulama herbiri biribirinden farkli ve biribirini tamamlayan kulluk/kolelik biat/itaat duzeyleridir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 09-08-2014, 00:51
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslinda burada siradanlik temelli bir bilinc duzeyi soz konusudur.

Kisi yasam ve iliskisinde uygulamaya zorlandigi dini once degerlendirir.

Tanri ise soyut bir korku alisilagelmislik aktarilmislik olarak ikinci planda kalir.

Iste deizmin teizm bilinci ya da rahatsizligi sonra gelmesi ve somuta yonelmesi de ozdeslestirmeli panteizmi, hyloteizmi kisaca metafizik naturalizmi getirir.

Burada deizm gorsel olarak demir atar, taki bunun bir supheye tasinip tanrilastirdigindan rahatsiz olana kadar.

Iste bu temelde bilinc olunan degil, asilandir.

Yani deistte teist bilinc ya da rahatsizliginin din yonu vardir.

Teist te ise teizmin din rahatsizligi yoktur.

Zaten bilinc de rahatsizlik/sorun v.s. sonucu yukselir ve degisir.

Rahatsizliga gore ve teolojik tanrilastirmatemelinde bilinc ve rahatsizlik duzeyi;

Teizm
Deizm
Somut deizm
Agnostisizm
Ateizm
Teolojik noncognitivizm

olarak yansir.

Bunlarin birinden digerine gecis, bir oncesinin bilincini ve rahatsizligini gerektirir.

Eger bu bilincsel/rahatsizlik temelli gecisler temelsiz ise geriye donusler mumkundur.

Bu temelde genelde toplumsal kisilik sahipleri anti yani karsit, birey bilincliler non yani "sadece kendi gorusunu ileten" olarak yansir.
Felsefe konusunda benden çok çok ilerdesiniz. düşünce yapımı geliştirmek adına bana bir kitap önerebilir misiniz?

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 09-08-2014, 00:58
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

inferno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Felsefe konusunda benden çok çok ilerdesiniz. düşünce yapımı geliştirmek adına bana bir kitap önerebilir misiniz?
Ben bilgilenimi genel olarak yapiyorum.

Onerebilecegim bir kitap ta yok.

Cunku her bir kitap rehber ya da notr olarak degil (qua felsefesi) konunun icinden ve tarafindan kendi subjektivizminde bakar.

Size yillarin birikiminin dile geldigi "evrensel-insan zihniyeti" basligini ve konu ve kavram ile ilgili 119. sayfadaki indexleri onerebilirim.

Oradan sectiginiz bir basligi okuyabilir ve gerekli gorurseniz de nereyi sectiginizi belirterek yanit yazabilirsiniz.

http://www.turandursun.com/forumlar/...=5958&page=119

Icindekiler 1183 nolu mesajdan basliyor.

Ayrica konu ve kavramlarinagore site forumlarindan ya da profilden de diger basliklari bulabilirsiniz.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 24-04-2016, 22:39
SlayerCommand SlayerCommand isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Deizm Hakkında

İyi akşamlar öncelikle.

Rica etsem bana neden diğer inançlar değil de deizmi seçmem gerektiği hakkında kısa ve sağlam bilgiler verebilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Alt 24-04-2016, 23:12
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Deizmi tercih etmen için bir gerekçe veremem çünkü deizmi doğrulayacak güvenilir bir gerekçe mevcut değil.

Ancak dinlerin tanrısına kıyasla daha mantıklı olduğu söylenebilir. Diğer yandan tanrıyı yaratan insan psikolojisi ve tanrı kavramının tarihi incelendiğinde bütün tanrıların insanlar tarafından yaratıldığını da görebiliriz.

Evrenin başlangıcının arkasında bir zeka söz konusu olabilir mi? Belki uzaylılar? Belki bizden daha gelişmiş canlılar?
Fizikçi Alan Guth, laboratuar ortamında evrenler yaratabileceğini iddia etmişti. Sicim teorisindeki 11 uzay-zaman boyutu varsa bu yaratılan evren 11. boyutta genişleyeceği için onu gözlemleyemeyeceğimizi iddia etmişti.

Yani teoride mümkün görünen ''laboratuarda evren yaratma'' olayını bizden daha gelişmiş uzaylılar gerçekleştirmiş olması imkansız görünmüyor. Bu da deistik inanca dahil edilebilir. Fakat buradaki gelişmiş uzaylılar da evrimleşerek oluştukları için sonsuz gücü olan ezeli varlıklar değil.

Bigbang dışında evreni incelersek herhangi bir doğaüstü güce ihtiyaç olmadığı görülür. Ağaçtaki elmanın düşmesi için tanrıya ihtiyaç yoktur, canlıların oluşumu için yine tanrıya ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla doğanın bu kontrolünü bigbang'e de genelleyebiliriz.
Kısaca doğanın kontrolü bu kadar baskınken doğa üstü güçler yaratmamıza gerek kalmıyor.
Alt 24-04-2016, 23:18
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

SlayerCommand´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi akşamlar öncelikle.

Rica etsem bana neden diğer inançlar değil de deizmi seçmem gerektiği hakkında kısa ve sağlam bilgiler verebilirseniz sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.
Deizme benim bakıs acim söyledir:
1. Dinleri inceleyip bunlarin sacmaligi ve temelsizligi idrak edilir. Dinler yalandir hukmune varilir.

2. Yeter neden ilkesi geregi veya bir takim gözlemlerden akilli tasarim sonucuna varilir. Demek ki bir yaratici olmalidir cikarimi yapalir. (Halbuki büyuk olasilikla ilk neden probleminin yanilsamasidir)

Deizmde iste 1 ile 2 arasindaki araf bölgesinde kalanlarin en basit psikolojik rahatlama yöntemidir.

Hem "dinler sacma, Tanri bunlari göndermis olamaz" farkedilmistir hem de varolusa yine bir yanit vermislerdir.

Halbuki ateistler bu konuda daha zoru secenlerdir
Tanri adli sihirbaz olmadan varligi aciklamayi secme cüretini gösterirler...

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 27-04-2016, 01:52
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Ateistten deiste terfi eden pek gormedim, fakat teistten deiste terfi edenin son duragi ateizm oluyor genelde. Her halukarda bir inanci secmen "gerekmiyor", felsefeyi sec, nasil iyi hissediyosan da oyle yasa..

Önerilen Siteler