Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Deizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-06-2015, 19:28
sys_init sys_init isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart dinsizlik ve iyilik

merhaba arkadaşlar.
herhangi dini inancı olmayan birisinin iyilik konusundaki tebliğ yöntemi nedir?
örneğin bir uyuşturucu satıcısına sunacaklarınız(ceza/ödül) nelerdir yada sokaklarda insanlara rahatsızlık veren gençlere ?en basitinden bu aklıma geldi fakat bu örnekler çoğaltılabilir.

özgürlük adı altında yapılan bazı eylemler toplumu çıkmazlara götürmezmi?

teşekkürler..
Alt 05-06-2015, 19:48
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Kendisine vaad edilen ebedi hayat ve Cennet mukâbilinde "iyi" olmak, gerçekten de iyi olmak mıdır ?
Sizden de bu sorunun cevâbını öğrenmek isterim.

Kendisini "dindar" olarak nitleyen insanlara katıldığım tek nokta; Tanrı yoksa, âdil olmanın ya da iyi olmanın da bir anlamı yok. Çünki; insan olarak bizim ürettiğimiz bu değerler evrenin işleyişine hiç bir etkide bulunmuyor. Yani biz insanlar iyi de olsak, kötü de evren gideceği yere doğru gidiyor.
Alt 05-06-2015, 19:50
Üye

bir dinim yok. ben hakikat peşinde koşan, cevap arayan biriyim..
ama gerek din gerek dinsizlik bir takım sorulara cevap veremiyor..yada ben bulamadım daha.
Alt 05-06-2015, 20:11
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Cübbe , sarık takıyoruz sonra Rasulü Ekrem'i anlatıyoruz tebliğ nedir kardeş , insanlar dinsiz olacak kadar bilinçli olsa toplum olarak hallederiz bu tarz sorunları zaten , sorulacak ilk soru bu gençler neden böyle , bu insanları uyuşturucuya çeken sebepler nelerdir?Bunları tespit ettikten sonra toplum olarak çözümler üretirsin , tek başına düzeltebileceğin şeyler değil bence bunlar.En önemlisi iyi bir eğitim , çekirdekten itibaren sosyal hayatta birbirimize nasıl davranmamız gerektiğini anlatmalıyız , çocukları belli başlı davranışlara zorlamamalıyız , hem ailede hemde okulda neden öyle davranması gerektiğini anlarsa kendi yapar zaten.Büyük oranda dinin sebep olduğu aptalca toplumsal yapımız yüzünden burnumuz boktan çıkmıyor bir türlü , bu insanlar nasıl değişir , ülke olarak ne zaman huzur ve refaha kavuşuruz bilmiyorum.
Alt 05-06-2015, 20:16
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

daidalus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba arkadaşlar.
herhangi dini inancı olmayan birisinin iyilik konusundaki tebliğ yöntemi nedir?
örneğin bir uyuşturucu satıcısına sunacaklarınız(ceza/ödül) nelerdir yada sokaklarda insanlara rahatsızlık veren gençlere ?en basitinden bu aklıma geldi fakat bu örnekler çoğaltılabilir.

özgürlük adı altında yapılan bazı eylemler toplumu çıkmazlara götürmezmi?

teşekkürler..
Uyuşturucu satmanın hukuken cezası belli. Sokaklarda insanlara rahatsızlık vermenin sınırı nedir? Kimi insan sokakta öpüşülmesinden rahatsız oluyor, kimi insan bira içilmesinden, kimi insan kahkaha atılmasından. Sokaktaki gençler diğerlerinin hakkına tecavüzde bulunmuyorsa (sarkıntılık, kabadayılık vs) kimsenin rahatsız olma hakkı yok. Bulunuyorsa hukuken bunların da cezası belli.

Toplum içinde yaşayan bir bireyin toplumun ve dolayısı ile kendisinin iyiliği için iyiliğe yönelmesi, dinin kendine ölümden sonra vaat ettiklerini almak için iyiliğe yönelmesinden daha iyi bir tebliğ olmaz mıydı?
Alt 05-06-2015, 20:20
farketmez farketmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yapılan bir iyiliğin sonunda herhangi bir ödül var ise o iyilikte samimiyet aranamaz..

inançlı insanlar iyilik yaparlar. ben de 30 yaşına kadar inanan biriydim.
iyilikler yaptım ve bunu allah rızası için yaptığımı söyledim hep.
allah rızası=sevap... için yaptım yani.. sonsuz hayat için, huriler için, içinden nehirler akan adn cennetleri içindi tüm çabam. cehennemi ise düşünmek dahi istemiyordum.

sonra şunu sordum kendime, "ben neden insana ya da hayvana yardım ederken çıkar gözetiyorum" cennet vaad edilmeseydi ya da cehennemle korkutulmasaydım onlara yardım etmeyecek miydim? büyük ihtimalle yine edecektim.

lütfen bu soruyu samimi bir şekilde cevaplayın.

Bir müslüman ve bir ateist kimsesiz çocuklar derneğine 1'er milyon dolar para bağışlıyorlar diyelim. müslüman için o paranın geri dönüşü vardır sevap olarak, cennet olarak vs. zaten allah rızası için verdim derler hep... ama ateist hesap gününe inanmadığı için o parayı karşılıksız vermiş oluyor.

hangisinin bağışı daha samimidir?

erdemli olmak için bir dine, bir kitaba ya da bir tanrıya ihtiyaç yoktur. bunu bugün ki islam ülkelerine bakarsanız göreceksiniz. yolsuzlukta, hırsızlıkta, usulsüzlükte, cinayette namussuzlukta, tecavüzde, yalakalıkta dünya liderleri müslüman ülkelerdir. nüfusunun büyük bölümü ateist olan uzak doğu ülkelerini ele aldığımızda her konuda bizden daha erdemli olduklarını görürüz.

bir ateist iyiliği nasıl tebliğ eder demişsiniz. ben size şunu söyleyeyim. islamiyette ve diğer dinlerde tebliğ denen olay da bir sevap kazanma vesilesidir. yani bir dine mensup olan bir insan tebliğ olayını da bizi düşündüğü için yapmıyor aslında, ondan da sevap kazanıyor

bir ateist, iyilik tebliğ etmez, uygulayarak örnek olmaya çalışır. ve bunun illa ki bir çıkar için yapılmaması gerekliliğini her fırsatta dile getirir.
Alt 05-06-2015, 20:32
Üye

@Sundance,@farketmez
bir takım görüşler dinsiz bir insanın iyi olmasının hiç bir anlamı olmadıklarını söylüyorlar.

@Sundance
kabadayının topluma verdiği zarar umrundamı ki?siz topluma yansıması üzerinden bense bireydeki yansımalardan bahsediyorum.

@farketmez
sevap kazanması dinlere göre iyi olmasınıda beraberinde getiriyor zaten üzerinde durduğumuz mesele bu.tebliğ olayını yanlış anlamışsınız.
Alt 05-06-2015, 20:36
uguler uguler isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İmanlı olan bir insanın kötülükten arınacağının garantisi yokken. Ateizm de bunu garanti edemez. Bu kişilik meselesidir.

Ben iyilik yapınca kendimi iyi hissediyorum. Cennet ya da puan toplama
gibi bir gayem yok. Gerçek iyilik budur. Ateist insan yaptığı iyiliğin tamamen karşılıksız yaptığının farkındadır. Bu müthiş bir şey değil mi zaten. Yaptığınız emeğin huri karşılığı bile yok Buna rağmen "iyi olmak" harika bir duygu ve benim için yeterli bir tebliğ.
Alt 05-06-2015, 20:40
Üye

@uguler
keşke herkes sizin gibi düşünse.
fakat dışarıda kabadayılar,uyuşturucu satıcıları,insan tacirleri...............gibi insanların kötülük yaptıkça mutlu oldukları,bunlarla baş edilmesi gerektiği açık..bunun için onlara birşeyler sunulması lazım din bu yönüyle güzel..
Alt 05-06-2015, 20:44
Sundance Sundance isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

daidalus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
@Sundance,@farketmez
bir takım görüşler dinsiz bir insanın iyi olmasının hiç bir anlamı olmadıklarını söylüyorlar.

@Sundance
kabadayının topluma verdiği zarar umrundamı ki?siz topluma yansıması üzerinden bense bireydeki yansımalardan bahsediyorum.

@farketmez
sevap kazanması dinlere göre iyi olmasınıda beraberinde getiriyor zaten üzerinde durduğumuz mesele bu.tebliğ olayını yanlış anlamışsınız.
Bu konu daha önce de tartışıldı. Ateist ve ahlak konusu var forumda. Ben de Dawkins'in kitabındaki ahlakın biyolojik kökeni ile ilgili bölümü yakında aynı başlığın altında paylaşacağım.

Kabadayılar için kanunlar var. Toplum bireylerden oluşur. Eğer bireyin yansımasını koruyamazsınız topluma yansır. Topluma yansıdığı zaman da toplum içindeki kabadayı dahil bütün bireylere yansır. Kanun denilen şey de bu yüzden var.

Asıl dincilere sormak lazım gerçekte iyiliği allah için mi yapıyorlar? sadece allah korkusundan mı kötülükten kaçınıyorlar?

Kölelik dinen serbest. Niye türkiyede hiç köle yok?

Önerilen Siteler