Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-08-2012, 15:05
hatac hatac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Diyanet'in Kur'an Araştırması

Madem okumuyorsunuz anlamını da bilmiyorsunuz, bilmediğiniz şeye neden inanıyorsunuz?
Alt 21-08-2012, 15:29
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu arastirmayi diyaetin yapmasi gercekden büyük bir sans,isterdimki bu arastirmayi ateist ,deist ,agnostik ve panteistler birlesip yapsin,,bunu zaten mantigim hicbirzaman kabul etmedi ,,,,birseye inaniyorsun ama onun ne oldugunu dahi bilmiyorsun diyer tarafdan ona inanir oluyorsun,,yüzde doksnsekiz lafi beni oldumolasi cildirtmisdir,,,sanki herkesin beynine cihaz takilmisda tesbit etmisler,üzde doksan sekiz yada doksanyedi,yanilma payi cok az,,,tesekürler diyanet en sonunda bir ise yaradin.
Birde okuma yazma oranini bugünle ondokuzuncu yüzyilbaslari karsilastiralim,kiyasliyalim,ondokuzuncu yil öncesinin ne oldugu kendiliyinden ortaya cikar,,,
tesekkürler diyanet ,simdi diyanete giden bütün para ve emek gercekden helal oldu,,,
Bu besmaynun deneyinin dogrulugunu isbatliyor.burda isler böyle gelmis böyle gider...

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 21-08-2012, 15:32
hatac hatac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yani herşey ortada kimse bilmiyor, üç beş tane ilahiyatçı var onlar da sırf rahatları bozulmasın diye gerçekleri saklıyorlar, kendileri de bu kitaba inanmıyorlar, yani herşey bu kadar aşikarken hala ne diye bu dini zorla insanlara dayatırlar anlamıyorum.
Alt 21-08-2012, 15:46
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

hatac´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yani herşey ortada kimse bilmiyor, üç beş tane ilahiyatçı var onlar da sırf rahatları bozulmasın diye gerçekleri saklıyorlar, kendileri de bu kitaba inanmıyorlar, yani herşey bu kadar aşikarken hala ne diye bu dini zorla insanlara dayatırlar anlamıyorum.
Sevgili kardesim hatac,bu arastirmayi kücük capda kendim yapdim,üniverste okumus en az üc dili anadiligibi konusan arkadaslarim var,islami savunuyor,kendimi mal yerine koyup soru soruyorum,onu bilmiyor bunu bilmiyor,,,e kardesim insanin bilmediyi birseyi savunmasi normalmi..
Hicbircanliya zarar vermeyecekse hicbir inanca karsi deyilim,herkes herseye inanabilir ama baska bir canlinin cani sözkonusu oldumu canimi verecek düzeyde karsi koyari

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 21-08-2012, 16:06
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aziz Nesin %60 demişti ya,bence çok iyimser bir rakam bu..Doğrusu % 90 olacak..
Zaten Kuran'ı hem Arapça hem de Türkçe okuyanların oranı % 8 imiş..Gerçi bu % 8'in içinde dinsizlerde olabilir
Alt 21-08-2012, 16:41
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Gerekçeye bak, zamanında, çocuk iken aileler okutmamış.

Soru: Siz okuma bilmiyor musunuz? Bu durumun çocukken okutmamakla ilgisi olabilir mi? Okuması olan herkes, türkçe bir Kur'an alıp okuyabilir

Anket Arabistan'da yapılsa yine sonuç değişmez diye düşünüyorum. Okunmamasının altında yatan sebep bana göre korkudur, çekincedir, irdeleme tehlikesine düşerim, bilip ne yapacağım gibi nedenlerdir.. Daha öncede konusu olmuştu, insanlar bilmekten korkuyorlar ve bilmek istemiyorlar. Tapınan bir insanı düşünün, Allah'ın sözü olduğuna inandığı sözleri okumuyor, çünkü çekiniyor, korkuyor, bilmekten sakınıyor... Robot gibi, kendilerine aşılananlarla, şarlanmışlıklarıyla yetiniyorlar ve onlara yeterli geliyor, bu da birilerinin işine geliyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 21-08-2012, 21:10
barristor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
barristor barristor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bana mikrofon uzatsalardi onlari soka sokardim.Degisik tercumelerden 4 kez tamamini okudum,hergunde muntazaman okumaya devam ederim.
Ama suna eminim,inancsiz insanlar Kurani kerimi ,ilahiyat hocalarindan daha iyi bilir.
Alt 21-08-2012, 22:30
demirefe demirefe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

basmagul´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama suna eminim,inancsiz insanlar Kurani kerimi ,ilahiyat hocalarindan daha iyi bilir.
Kuran kerim değildir, ağız alışkanlığı olsa gerek. Kuran Kurandır. Ateistler ise Kuranı elbette çok iyi bilir, genellikle. Yine genellikle, önce müslümanken kutsal kitabımız ne diyor diye merak edenlerdir. Bu merakın sonu ise dinden çıkmaktır. Tabii bu ülkemiz ateistleri için, hristiyanlar için de aynını söylemeliyiz.

Fakat bu sürecin hızlı olmasını beklemek zor. Çeşitli endişeler ve çıkar düşünceleri ile bu süreç bazen çok uzar. Din = çıkar dır. Çıkarlara tekme vurmak ise aslında doğanın özünde bulunan çıkarcılığa aykırıdır.

Buna rağmen Batı ülkelerindeki yüksek ve giderek yükselen ateist oranları, aslında çok yüksek bir farkındalık düzeyi demektir. İnsanın doğasında olan çıkarcılık duygusuna ters yönde hareket etmesi zordur. Ya da Batı, din ile çıkar sağlanmasının önüne geçmeyi başarmış demektir.

Hayyam der ki bir yere girildiği kapıdan çıkılır. İslamdan çıkmak için de Kuranı iyi bilmek gerekmesi paradoks gibi görünse de değildir. Kuranı iyi bilmeden asla islamdan çıkamazsınız. Müslüman kalmanın yolu Kuranı bilmemektir.

İslam ülkelerinde ise bırakın çıkar elde etmeyi, bazen hayatta kalmanız dine laf etmemekten geçer. Korkunç yani... Bu yüzden islam bir insanlık sorunu halindedir. Kimileri buna islamofobi der. Fobi diye anlamsız, zarar vermeyecek şeylerden anlamsız korku duymaya denir. Örneğin örümcek fobisi. Ev örümcekleri insanı öldürmez. Buna karşın örümcekten korkmak fobidir. İslam ise her gün insanları öldürüyor. Buna fobi denmez, bu tamamen gerçektir.
Alt 21-08-2012, 22:46
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

İnsanlar Kuran'ı anlamamışsa bu Diyanet'in kendi suçu değil mi?

Yaz aylarında camilerde çocukların katıldığı Kuran kursları kimin denetiminde?

Oraya imamları kim atıyor?

İmamların Kuran'ı çocuklara nasıl öğreteceğini kim belirliyor?

Hadi okullarda Kuran Arapçası öğretilmiyor neden Kuran kurslarında bunu başaramıyorsun?

Ya yıllarca İmam Hatip sıralarında dirsek çürütenlere ne demeli?

Tüm yıl ve gün boyu Kuran'ı öğretemiyorsanız ve insanlar anlayamıyorsa ne işe yarıyor bu İmam Hatipler?

Diyanet kendi verimsizliğine ve başarısızlığına şaşmamalı..

Böyle eğitim anlayışı mı olur?

Eğer bir İngilizce öğretmeni yıllarca okuduğu İngilizce Öğretmenlik Meslek Okulunu bitirdiğinde hala tek kelime İngilizce anlayamıyorsa ve ne dendiğini bilmiyorsa oradaki eğitime eğitim denebilir mi?

Aynı şekilde Kuran'ı Arapça öğretip insanlar ayetlerde ne dendiğini hala anlayamıyorsa kapatın işe yaramayan bu İmam Hatipleri gitsin..

Konu ALKA tarafından (21-08-2012 Saat 22:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 21-08-2012, 23:33
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Alka;siz imam hatiplerin misyonunu bilmiyormusunuz
İmam hatiplerin kurulma amacı;insanların dinini öğrenmemesidir..!
Aynı şekilde Kuran kurslarının da..!

Akp neden çocuklara seçmeli derslerde Kuran ve Muhammed'in hayatını okutmak istiyor sanıyorsunuz?
Çocukların dinlerini öğrenmelerini ama içeriğini öğrenmemeleri için..!

İmam hatipli arkadaşımla konuşuyoruz..Bana dedi ki;abi Kuran'ın Türkçe'sini okuduğumda hiçbir şey anlamıyorum
İmam hatipli arkadaşlarım Kuran'ı Arapça okumaya devam ederler..Ben biraz mutasyona uğradım ve Türkçe okumaya karar verdim..Durumum malum işte

Önerilen Siteler