Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-10-2012, 03:45
Yaltrack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yaltrack Yaltrack isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İnanmamak için bunlar yeterli mi?

Aslında bu soruyu bile burada soruyor olmam kafamın ne kadar karışık olduğunu gösteriyor ama yinede aklı selim arkadaşların olduğunu biliyorum...

Bende yaklaşık 2-3 sene öncesine kadar inanan bir insandım tabiki popülist müslümandan farkım yoktu inanmaya programlanmış birisiydim... Okumaz araştırmaz aymaz bir adamdım.. Dedim ki bu böyle gitmez dinini yaşa oku araştır... Ben araştırdıkça( imanımı arttırmak, makamımı yükseltmek için) tam tersi oldu... Tamda bu sıralarda araştırmaya karar vermişken bir meal geçti elime ben aslında pozitif anlamda araştırırken kitabı rastgele açtım oda ne?? Peygamberin evine gelenlerden şikayetini bir an önce gitmelerini yoksa ayşeyle hlvet olamayacağını yazıyor) bu ne dedim kafamdan aşağı kaynar sular döküldü hemen Ahzap suresi beni uyandırmıştı. tefsire baktım yoook tatmin olamadım. Öyle bile olsa Allahın bu işlerle uğraşması ilahilkten uzaktı . Bu siteyle o dönemde tanıştım google abimiz sayesinde....

Aradan yıllar geçtikçe ben soğudum.. Dini reddetmek için hiç kafamı yormadım aslında beni üzende bu.. Kuantummmuş, yada entropiymiş yada evrimmiş ne bileyim bilimle desteklemedim düşüncelerimi sadece peygamberin naneleri beni dinden
soğuttu... İçimi rahatlatmak için değil ama yinede sormak istiyorum sizce ben dinden işime geldiği( Dünya nimetlerinden faydalanmak vb), kolayı kaçtığım içinmi bu yönü seçtim acaba içinden çıkamıyorum... Vicdan muhasebesi yapmıyor değilim...
Alt 23-10-2012, 09:16
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben de benzer ikilemi yaşadım.

Uzun bir süre ateizm ile deizm arasında gidip geldim(halen de gidip gelmiyor değilim)

Yani demem o ki, eğer evrenin bir yaratanı olduğuna gerçekten inanıyorsan, buna inanmaya devam et. Dinlere karşı olmak ise farklı bir şey.

Dinlerdeki saçmalıkları kabul etmek zorunda değiliz.

Bertrand Russell a bir gün sormuşlar. Ya öte tarafta Tanrı varsa ve sana, bana neden inanmadın diye sorarlarsa ne cevap verirsin demişler, o da ;
-Yeterli kanıt yoktu tanrım yeterli kanıt yoktu, derim diye söylemiş.

Gerçekten de Tanrı için yeterli kanıt var mı yok mu bilemem ama dinleri reddetmemiz için yeterli kanıtlarımız var.Hatta fazlası ile var.
Alt 23-10-2012, 16:22
ceremino ceremino isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili olimpiyat öncelikle üç değil dört din vardır. dinler insan düşmanı değil insanlar arasında çıkan anlaşmazlıkları ve adeletleri sağlamak için indirilmiştir insanoğlunun bitmek tükenmez bilmek istek ve arzularına karşı her kitap birinden daha detaylı inmiştir bunların en detaylı ve açıklayıcısı kuranı kerimdir son din islamiyettir bir tutturmuşsunuz kuranı kerimde yanlışlıklar var, insan düşmanı dinler demişssin incil tevrat zebur ve kuranı kerim hangisini açıp okursan oku hiç birinde insalık adına kötü birşey yazmaz çalın öldürün tecavüz edin hak yeyin gasp edin diye bir ibare yok dört kitabın dördünde de bunların en açıklayıcı ve kapsamlı olanı da kuranı kerimdir. insanlık düşmanı dediğiniz ibareler zannedersem insan olmanın kuralları ibadet etmek haram lokma yememek kul hakkı yememek allahı zikretmek ona ve elçisi hz muhammede inanmak mı. belki islamiyetin ağır şartları vardır belki abdest alıp namaz kılmak nefsimize ağır geliyordur bir çoğumuz müslümanız ama 5 vakit namazımız yok yok olmasına ama nefsimize ağır geliyor diyede tümden inkar edemeyiz.. bir insan müslaman olabilir ben müslümanım allaha ve peygamberine inanıyorum ibadetimi yapıyorum deyipte bir diğer tarfda, hertürlü haksızlığı zalimliği yapıyorsa bak işte müslümanlık bu, allah ta yok peygamberi de uydurma kuranı da yalan diyemezsiniz. yada inanmayanların birkaç tarihi araştırması üzerine allah ta yok dinlerde uydurma denilemez. kanıt meselesine gelince Bertrand Russell kanıt yok dedi diye sende olmadığına inanıyorsan her duyduğuna inanıyorsun demek sen bence allahın peygamberi hz. muhammedin ve meleklerinin varlığına inan kanıt olmayışının değil aldığımız hernefesin taddığımız her lezzetin allah tarafından bize verilmesi bir kanıt değilmi, hangi doğa olayı can verebilir ruh verip yaşamanı sağlayabilir yada hangi oluşum hangi bilim teknolojinin böyle birşeye gücü yeter
Alt 23-10-2012, 16:57
idontneedagod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
idontneedagod idontneedagod isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ceremino´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili olimpiyat öncelikle üç değil dört din vardır. dinler insan düşmanı değil insanlar arasında çıkan anlaşmazlıkları ve adeletleri sağlamak için indirilmiştir insanoğlunun bitmek tükenmez bilmek istek ve arzularına karşı her kitap birinden daha detaylı inmiştir bunların en detaylı ve açıklayıcısı kuranı kerimdir son din islamiyettir bir tutturmuşsunuz kuranı kerimde yanlışlıklar var, insan düşmanı dinler demişssin incil tevrat zebur ve kuranı kerim hangisini açıp okursan oku hiç birinde insalık adına kötü birşey yazmaz çalın öldürün tecavüz edin hak yeyin gasp edin diye bir ibare yok dört kitabın dördünde de bunların en açıklayıcı ve kapsamlı olanı da kuranı kerimdir. insanlık düşmanı dediğiniz ibareler zannedersem insan olmanın kuralları ibadet etmek haram lokma yememek kul hakkı yememek allahı zikretmek ona ve elçisi hz muhammede inanmak mı. belki islamiyetin ağır şartları vardır belki abdest alıp namaz kılmak nefsimize ağır geliyordur bir çoğumuz müslümanız ama 5 vakit namazımız yok yok olmasına ama nefsimize ağır geliyor diyede tümden inkar edemeyiz.. bir insan müslaman olabilir ben müslümanım allaha ve peygamberine inanıyorum ibadetimi yapıyorum deyipte bir diğer tarfda, hertürlü haksızlığı zalimliği yapıyorsa bak işte müslümanlık bu, allah ta yok peygamberi de uydurma kuranı da yalan diyemezsiniz. yada inanmayanların birkaç tarihi araştırması üzerine allah ta yok dinlerde uydurma denilemez. kanıt meselesine gelince Bertrand Russell kanıt yok dedi diye sende olmadığına inanıyorsan her duyduğuna inanıyorsun demek sen bence allahın peygamberi hz. muhammedin ve meleklerinin varlığına inan kanıt olmayışının değil aldığımız hernefesin taddığımız her lezzetin allah tarafından bize verilmesi bir kanıt değilmi, hangi doğa olayı can verebilir ruh verip yaşamanı sağlayabilir yada hangi oluşum hangi bilim teknolojinin böyle birşeye gücü yeter
Neden her yeni üye sizin yaptığınızı yapıyor? Daha argümanlarımızdan habersizsiniz. Lütfen sitemizdeki başlıkları önce okuyunuz daha sonra itiraz ediniz. Neye itiraz ettiğinizin farkında değilsiniz.

Bunu yaparken de Kuran'ı okumanızı tavsiye ediyorum. Aslında yalnızca bu bile yeterli.

altyazılandırdığım videolar

Herşey incelikten kırılır, insan ise kabalıktan kırılır.
Alt 23-10-2012, 18:43
Üye

kuran-ı okumadığıma nasıl karar verdin yazılarımdan mı belli konuşma uslubumdanmı. Neye göre ya da nasıl karar verdin kuran dan habersiz olduğuma
Alt 23-10-2012, 19:26
Üye

Evet belki haklı olabilirsiniz argümanlarınızın hepsini okumamış olabilirim ama kısa kısa bakıp geçtiğimden bir özet yaparsak genelleme yapıyorum bakın hepsi demiyorum büyük bir çoğunluğu kuran da kadınlara yapılan haksızlık ve Hz muhammed karşıtlığı, madem argümanlarınızı okumadım okuyamadım de, sen şu argümanları bana bir özet yap mesela kuran da yanlış yada yalan olan şeyleri sırala tüm argümanlarınızda hemen hep kadın eşitsizliği cariyeler köle kadınlar tecavüzler vs aynı şeyler neden hep bu konu üzerinde yoğunlaşıyorsunuz onu anlat bana, neden ekseri kadınlar üzerinde duruluyor bu sitede kuran da anlatılan kadını anlatılmak istenen gibi değilde anladığınız gibi yorumlayıp da belli bir üye kitlesine ulaşmak yani hedef kitle olan kadınlara şirin görünmek sempatilerini kazanmak ve onlar üzerinden daha etkili olmanız için olamazmı anlatımlarınız. daha çok özgür düşünceler fikirler değilde sanki propagan da gibi geldi bana. Şu yazınızdan belli değilmi..

Neden her yeni üye sizin yaptığınızı yapıyor? Daha argümanlarımızdan habersizsiniz. Lütfen sitemizdeki başlıkları önce okuyunuz daha sonra itiraz ediniz. Neye itiraz ettiğinizin farkında değilsiniz.

Bura da sen cahilsin birşey bilmiyorsun der gibi hakeret ediyorsun ve kuran dan haberim olmadığını iddia ediyorsun. peki haberim yok da neden yorum yapıyorum sence siteye giren herkes dinsiz ya da kuran dan bihaber mi olması gerek. inanmayanların kendi görüşünü savunduğu kadar inananlar da kendi görüşünü savunamaz mı.Yok eğer savunamaz böyle bir hakkınız yok bu siteye girdiyseniz üye olduysanız illa da bizim gibi düşüneceksin diyen bir özgürlük anlayışınız var ise söyleyin sitenize girmeyelim..

saygılar
Denizin kenarına kadar, ayakların izi vardır. Ama denize girdikten sonra ne iz kalır, ne işaret.
Alt 23-10-2012, 19:53
Jingo Jingo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bunların en detaylı ve açıklayıcısı kuranı kerimdir son din islamiyettir bir tutturmuşsunuz kuranı kerimde yanlışlıklar var,
Kuran'da çok sayıda çelişki ve bilimsel hata vardır.

Ve bunları kabul etmeyen Müslümanlar vardır.

Tek yaptıkları "lafı dolandırmak" ve "konuyu değiştirmek"tir.

Sen neden Müslümansın?

Çünkü anne-baba ve toplum öyle olduğu için.

Bu kadar basit.

Sen önce, niye Müslüman olduğunu sorgula.

"Ben niye Müslüman'ım?" diye sor.

Coğrafi sebepler dışında bir gerekçe bulamayacaksın.
Alt 23-10-2012, 19:59
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ceremino, bu sitedeki dinsiz, tanrisizim diyen uyelerin buyuk bir cogunlugu, daha onceleri imanliydi. Nepimiz de ailemizin ve toplumun zorladigi deger yargilar ve dini ogretiler icinde buyuduk; bazilarimizin iletilerinde, bunun izlerini kolaylikla gorebilirsiniz.
Yine buyuk bir cogunlugumuz, dinleri arastirinca dinsiz olduk; Dunyaya bir goz atip, degisik dinlerin, degisik cografyalarda inanirlari tarafindan nasil en dogru, en gercegiymis gibi algilandigini gormemek imkansiz. Bizler, kendi inancimiz icindeki dini sorgulayamazken, baskalarininkinin ne kadar yanlis, hatta komik oldugunu, boyle bir dine nasil inandiklarina sasariz.

Nasil ki baskalarinin dinine inanmiyorsaniz, bir kere gercegi gorebilirseniz, kendinizinkine de inanmamaniz hic de zor degil, yeter ki korkularinizdan siyrilip, size zorla ogretileni, dogmatik dusunceyi asabilip, objektif olarak bakabilesiniz.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 24-10-2012, 06:32
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili ceremino,
Sizi temin ederim, kutsal olduğu iddia edilen kitapları önyargısız bir şekilde okursanız insanlığa hiçbir yararının olmadığını, hatta çok zararlı olduklarını göreceksiniz. Şimdilik tabi olduğunuz dini, peygamberini, kitabını önyargılı bir şekilde benimsemiş durumdasınız. Bunun değişmesini canı gönülden dilerim.

Tabi olduğunuz dini benimsemenize sebep olan en önemli faktörler, en güvendiğiniz insanlar olan ebeveynlerinizin de bu dine tabi olmalarıydı, size doğduğunuz günden beri dininizi övmeleri, yüceltmeleriydi, diğer dinleri kötülemeleriydi, gözünüzün önünde dinin ritüellerini icra etmeleriydi, doğduğunuz toplumun geleneklerinin bu din tarafından şekillendirilmiş olmasıydı, ana dilinize bu dinin ritüellerinin nüfuz etmiş olmasıydı, yılda birkaç dini bayramın, ritüelin sürekli tekrar etmesiydi, günde beş vakit dinin hatırlatılmasıydı, doğarken, ölürken, evlenirken dini ritüellerin uygulanmasıydı. Daha bir çok şey söylenebilir...

Özeti, "benim dinim en iyi din, diğerleri kötü, değiştirilmiş, o yüzden benim dinime inanmak lazım" gibi basit, kanıtsız argümanlarla inanıyor olduğumuzdur. Bizlere küçük yaştan beri "inanmak zorunda olduğumuz" dayatılmıştır. Bizler de bize dayatılan dine inanmak için dayanaklar geliştirir, inancı mantığa bürür, inanırız. İnanmak zorundaysak ve inandığımız şeyleri içselleştirmezsek vicdani ve mental rahatsızlıklar duyarız. Ya inanarak, ya dinden çıkarak kendimizle barışık yaşarız. Halbuki bir dine inanmak için hiçbir mantıklı gerekçe, hiç bir kanıt yoktur. İşte, inanmışsak dayanaksız inanmış olduğumuzdan, bir anlamda aklımızla minareye kılıf hazırlamış olduğumuzdan, bir dogmayı sorgusuz sualsiz yutmuş olduğumuzdan bu konuların bizlere hatırlatılmasından çok rahatsız oluruz. En basitinden inancımızın eleştirilmesini hakaret olarak görürüz. Bu akıl ve vicdan körlüğüdür. Cahil bünyede tepkiler şiddete dönüşür, hatta insan öldürmeye, yakmaya kadar varır. Bakınız Turan Dursun, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Sivas, Maraş katliamları.

Evrene, dünyaya, varlıklara bakıp, işleyen bir düzen olduğunu, bu düzenin bir yaratıcısı olması gerektiğini düşünsek bile, hiç bir din bu yaratıcının dini olduğunu, hiç bir peygamber bu yaratıcının elçisi olduğunu, hiç bir kitap bu yaratıcının sözleri olduğunu kanıtlayamaz. Dinler bilgi değil, inançtır, dogmadır. Dinlerin, içeriğindeki güdük öğretileri, inançları insanlara tek doğruymuş gibi dayatmaya hiç bir şekilde hakları yoktur. Özellikle çocukların beyinlerinin yıkanması mutlaka engellenmelidir.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Konu Şüpheci Dinsiz tarafından (24-10-2012 Saat 06:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

Önerilen Siteler