Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Tarih

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-12-2013, 19:05
RainFall RainFall isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Maalesef siz beni anlamayacaksınız bende sizi ne yazıkki.Bilmiyorum belki Müslümansınızdır fakat gerçekler bunlar.
Alt 13-12-2013, 03:45
Uriel Uriel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
- Hristiyanlastirma politikasini gormemek icin kor olmak veya siyasetten bi haber olmak gerekir.

-Hicbir farki yoktur bariz. Nasturilerin tarihini okuyunuz biraz. Hristiyanligin alt mezhebidir islam. Inancsiz biri bunu rahatlikla gorebilir. Bir hristiyanin gormesini bekleyemeyiz tabi ki.

-Biraz da hristiyan mezhep kavgalarini filan inceleyiniz, islam mezhep kavgalarindan firsat buldukca.
İslam dediğimiz din Museviliğin arap milliyetçiliği şekli.

Politikacıların din yada dinsizlik umurlarında değil onlar ceplerini doldurma peşinde. Bu ülkede din çok kulanışlı sadece. Tüm islam ülkelerinde olduğu gibi. Müslüman ülkelerde herzaman islamacı partiler kazanır ben aksini görmedim.

İnançsız biriyim ben değişen birşey gördüğüm yok bu ülkede benim göremeyipte sizin gördüğünüz nedir. Bu ülkede insanlar akın akın hristiyan mı oluyor katedraller yapmaya mı başladılar. Türkiyede değişen birşey yok.
Alt 13-12-2013, 17:54
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam fetheder, ondan sonra oranın halkını cizyeye bağlar. Bu da aşağılayıcı birşeydir. Oranın halkı ayrıca Müslümanlara göre ikinci sınıf vatandaş olduklarını hissettirecek başka uygulamalara da maruz kalır. Mesela kılıç kuşanamamak, ata binememek, ve tabii ki resmi görevler alamamak gibi.

Hukuk sistemi de Müslümanların gasplarına falan karşı bu gayrimüslimleri korumayınca pek çoğu zamanla psikolojik baskıya pes edip, veya malını koruma güdüsüyle Müslümanlığa geçer.

Keza Abbasiler dönemine kadar 200 sene boyunca fethedilen bölgelerde çok az insan daha henüz İslama geçmişti.

Türkiye'de de İslamlaşma/Türkleşme benzer şekilde olmuştur.

Sevan Nişanyan'ın şu farazi hikayesi büyük olasılıkla gerçekte olanların özetidir:
Nişanyan çok güzel anlatmış. Aslında bu durum sadece Anadolu'da yaşayan halklar için değil muhtemelen Müslüman devletlerin egemenliğinde yaşayan başka coğrafyalardaki gayrimüslümler için de geçerlidir. Müslümanlar biz kafilere hoşgörülü davrandık, onları din değiştirmeye zorlamadık diyorlar ama onlara ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptıklarından, onlardan daha ağır vergiler aldıklarından hiç bahsetmiyorlar.

Müslümanların kafirlerin inançlarına karışmamasının öncelikli nedeni hoşgörü falan değil bence. Bu konuda tıpki Nişanyan gibi düşünüyorum. İslami sistem Millet sistemi üzerine kurulmuş. Yönetilen kesim Müslümler ve gayrimüslümler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yani hem Müslümanlar olacak, hem de gayrimüslimler olacak ki sen bunlardan cizye alacaksın, vermezse adamı Müslüman da olmaması halinde kesecek, malına, eşi ve çocuğuna el koyacaksın.

İşin bir başka boyutu da insanların seve seve Müslümanlaştıklarının iddia edilmesi. Bunun gerçeklerle örtüşür tarafı yok. İnternet çağındayız, her şey meydanda. Bugün bile insanlar tüm saçmalıklarına rağmen aileleri tarafından kendilerine benimsiletilen dinlerde bu kadar ısrarcıyken o dönemin insanının seve seve din değiştirdiğini düşünmek için ya çok saf ya da dünyadan, insandan, sosyolojiden, psikoljiden, tarihten vs. vs.den bihaber olmak gerek. Bu iş ya kılıç zoruyla olur ya da Nişanyan'ın tasvir ettiği şekilde.

Yalnız Balkanların Türkleşmemesini nasıl açıklayacağız Lutvik abey? Bence bu durum Balkanların Anadolu kadar göçlerle beslenememesi ile ilgili. Anadolu'yu Türkleştiren belki çekik gözlüler değil, çekik gözlülerin Türkleştirdiği bugünkü Türkistan, İran gibi coğrafyalardaki -ki o bölgeleri da Türkleştirmek için ciddi bir çekik gözlü nüfusa gerek var.- halklardı. Moğol istilası bunları önüne katıp Anadolu'ya göçe zorlayınca Türk/Türkleşmişlerin nüfusu Anadolu'da arttı. Ben gene de çok küçük bir nüfusla gelinip Anadolu'nun bu derece Türkleşmesinin mümkün olduğunu sanmıyorum. Gelenler de belki büyük oranda çekik gözlüler değildi, çekik gözlülerin Türkleştirdikleriydi. Ama Balkanlar örneği varken elimizde bunların toplamının çok küçük bir azınlıkla Anadolu'yu bu derece türkleştirmeleri çok akla yatmıyor.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (13-12-2013 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir.
Alt 13-12-2013, 18:15
postalmarx postalmarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Anadolu Türkleşti ama Balkanlar niye Türkleşmedi. Bu soruyu sorarken sorulcak bazı benzer sorular da şöyle olabilir: Suriye, Irak ve Mısır Araplaştı da İran niye Araplaşmadı? Veya Kuzey Afrika Araplaştı ama İspanya tam 800 sene Arap iradesinde olmasına rağmen niye Araplaşmadı?
Alt 14-12-2013, 03:03
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Anadolu Türkleşti ama Balkanlar niye Türkleşmedi. Bu soruyu sorarken sorulcak bazı benzer sorular da şöyle olabilir: Suriye, Irak ve Mısır Araplaştı da İran niye Araplaşmadı? Veya Kuzey Afrika Araplaştı ama İspanya tam 800 sene Arap iradesinde olmasına rağmen niye Araplaşmadı?
Elin ilkel bedevileri gelip de o kadar köklü bir medeniyeti, dünyanın Bizans ile beraber en büyük iki devletinden biri olan İran'ı işgal edince haliyle Farslar bunu gururlarına yediremediler. İran, Ömer zamanında işgal edilmişti. Ömer'e olan nefretleri onların sonraki dönemki ayrışmalarda Ali'den yana olmasını sağladı. Böylelikle ana akım İslam'dan daha farklı bir İslami anlayış geliştirebilmelerinin de önü açıldı. Eski gelenek ve inançlarının da bir kısmını korudular, onları kendi İslam yorumlarına monte ettiler. Esasında Şiilik mezhebi tamamen İran eliyle şekillenmiştir desek hiç de yanlış konuşmuz olmayız.

İran'ın Araplaşmaması bence kolayca açıklanabiliyor. Peki sence İspanya neden Araplaşmadı ya da Balkanlar Türkleşmedi? Ben konu üzerine uzun uzadıya düşünmedim ama ben bunu ilk bakışta oralarda diğerlerini asimile etmeye yetmeyecek Arap/Araplaşmış ya da Türk/Türkleşmiş nüfusun olmamasına bağlıyorum.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (14-12-2013 Saat 03:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 14-12-2013, 03:07
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Kimin nelesmesi ya da nelesmemesi, tarihe, cografi ve toplumsal sartlara ve nelesmekten ne algilandigina baglidir.

Bir kurd ne kadar turklesebilir?

Bu neye ve neden ona baglidir.

Asimilasyon, adaptasyon v.s. bu temelde mi algilanir?

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 14-12-2013, 03:16
Yasaklandı

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elin ilkel bedevileri gelip de o kadar köklü, dünyanın Bizans ile beraber en büyük iki devletinden biri olan İran'ı işgal edince haliyle Farslar bunu gururlarına yediremediler. İran, Ömer zamanında işgal edilmişti. Ömer'e olan nefretleri onların sonraki dönemki ayrışmalarda Ali'den yana olmasını sağladı. Böylelikle ana akım İslam'dan daha farklı bir İslami anlayış geliştirebilmelerinin de önü açıldı. Eski gelenek ve inançlarının da bir kısmını korudular, onları kendi İslam yorumlarına monte ettiler. Esasında Şiilik mezhebi tamamen İran eliyle şekillenmiştir desek hiç de yanlış konuşmuz olmayız.

İran'ın Araplaşmaması bence kolayca açıklanabiliyor. Peki sence İspanya neden Araplaşmadı ya da Balkanlar Türkleşmedi? Ben konu üzerine uzun uzadıya düşünmedim ama ilk bakışta oralarda diğerlerini asimile etmeye yetmeyecek Arap/Araplaşmış ya da Türk/Türkleşmiş nüfusun olmamasına bağlıyorum.
Aslında ben de bu konuda çok düşünmedim. Irak Suriye ve Mısır'ın İran'a göre daha kolay Araplaşması altındaki sır bunların eski dilinin de Semitik olması olabilir. İranlılar semitik dil konuşmaz. Şiilik faktörü de etkin olabilir.

İspanya ve Balkanların asimile olmamasının altında da belki oraların modern milletçi devlet zamanlarına kadar elde tutulamaması olabilir. Çünkü 1900lerin başında bile Anadolunun Türkçe konuşan ahalisi bugünkü gibi yüksek bir oran değildi. Ege bölgesinde ağırlıklı Rumca konuşuluyordu. Ermeniler de Doğuda çoktu. Türkleştirme faaliyeti aslında özellikle Cumhuriyet sonrası (zaten gayrimüslim nüfus başka metotlarla da azaltıldıktan sonra) sistemli olarak devlet eliyle devam ettirildi. Balkanlardaki Türk nüfus ise müdabele ile geri getirildi, veya onlarca kovuldu falan, ve oradaki yeni kurulan milliyetçi devletler oradaki eski kültürü ve dili ihya ettiler, canlandırdılar falan. Ne bileyim işte. Bir şekilde bir açıklaması vardır. Çok da mühim değil. Her halükarda bu ülke ahalisi Moğollarla aynı ırk olmadığını ben bizzat biliyorum yani. İnanmayan aynaya baksın.
Alt 14-12-2013, 03:23
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Uriel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam dediğimiz din Museviliğin arap milliyetçiliği şekli.

Politikacıların din yada dinsizlik umurlarında değil onlar ceplerini doldurma peşinde. Bu ülkede din çok kulanışlı sadece. Tüm islam ülkelerinde olduğu gibi. Müslüman ülkelerde herzaman islamacı partiler kazanır ben aksini görmedim.

İnançsız biriyim ben değişen birşey gördüğüm yok bu ülkede benim göremeyipte sizin gördüğünüz nedir. Bu ülkede insanlar akın akın hristiyan mı oluyor katedraller yapmaya mı başladılar. Türkiyede değişen birşey yok.
Turkiye'de degisen cok sey var ne yazik ki..

Bu dinler bir serinin dinleridir adeta. Bunu kime sorsaniz bilir. Islam'in da hristiyanligin alt mezhebi oldugunu hemen herkes bilir. Baska yerde soylemeyin gulmesinler, butun politikacilar din uzerinden siyaset yaparlar. Din kullanisli bir malzemedir cunku.

Katedral yapilmasi mi lazim yani!?
Objektif, disardan bakista hic de dediginiz gibi gorunmuyor ne yazik ki.. Burada sizin inancli /inancsiz olmanizin bir onemi yok.

Goz atin su linke bakalim islam ve hristiyanlikla ilgili orada bazi resimler bulabilecek misiniz?
http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=31137

Bu ulkedeki insanlar oncaaaaa yildir dinsiz, Allah'siz miydi?
Alt 14-12-2013, 03:42
Yasaklandı

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turkiye'de degisen cok sey var ne yazik ki..

Bu dinler bir serinin dinleridir adeta. Bunu kime sorsaniz bilir. Islam'in da hristiyanligin alt mezhebi oldugunu hemen herkes bilir. Baska yerde soylemeyin gulmesinler, butun politikacilar din uzerinden siyaset yaparlar. Din kullanisli bir malzemedir cunku.

Katedral yapilmasi mi lazim yani!?
Objektif, disardan bakista hic de dediginiz gibi gorunmuyor ne yazik ki.. Burada sizin inancli /inancsiz olmanizin bir onemi yok.

Goz atin su linke bakalim islam ve hristiyanlikla ilgili orada bazi resimler bulabilecek misiniz?
http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=31137

Link çok ilginçmiş. Bu Natan denilen arkadaşın resimlerin üstüne yaptığı açıklamalar çok komik. Eski dinine karşı bir öfke seziliyor. Biz de acaba bazen eski dinimiz İslamı eleştirirken böyle nerdeyse aptalca ve komik duruma düşecek kadar duygusal ve öfkeli yazıyor muyuz diye düşünmemiz lazım.
Alt 14-12-2013, 04:58
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Link çok ilginçmiş. Bu Natan denilen arkadaşın resimlerin üstüne yaptığı açıklamalar çok komik. Eski dinine karşı bir öfke seziliyor. Biz de acaba bazen eski dinimiz İslamı eleştirirken böyle nerdeyse aptalca ve komik duruma düşecek kadar duygusal ve öfkeli yazıyor muyuz diye düşünmemiz lazım.
Dusunmeden once ustteki soruya cevap vermeniz yeterli oysa, dedim ya kisisellige sardirarak ortaya, bir numara koymuyorsunuz, kisilerle degil, fikirlerle ugrasmayi deneyin.

Sorulara cevap vermeyi deneyin yeter.

Konu Neva tarafından (14-12-2013 Saat 05:29 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler