Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-06-2006, 12:11
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Ne kendi etti rahat,Ne âleme verdi huzur.......

sn.nejdetx,
'ya ne yapsaydı' diye başlayıp devam eden cümlenizle inandığınız Allah'ı aciz bir kul gibi göstermişsiniz.
O neyi isterse OL der olur. İsteseydi daha hz.Nebi peygamberliğini ilan ettiği gün tüm kureyşliler müslüman olurdu, istemedi. (bazılarını saptırmak için daha yaratmadan önce yemin etmiş çünkü, bunu ben değil Kur'anda kendisi söylüyor, okumuşsunuzdur)
İsteseydi, mekke müslümanlarını kırdırmaz yok olmalarını sağlamazdı. (derhal tebliğ olsaydı yani)
Kısaca; SONSUZ İLİM SAHİBİ ALLAH HER ŞEYE KADİRDİR. Ya ne yapsaydı diye çaresiz gösterilmeyecek kadar YÜCEDİR.
Alt 07-06-2006, 13:37
necdeathx necdeathx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karacahil";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sn.nejdetx,
'ya ne yapsaydı' diye başlayıp devam eden cümlenizle inandığınız Allah'ı aciz bir kul gibi göstermişsiniz.
O neyi isterse OL der olur. İsteseydi daha hz.Nebi peygamberliğini ilan ettiği gün tüm kureyşliler müslüman olurdu, istemedi. (bazılarını saptırmak için daha yaratmadan önce yemin etmiş çünkü, bunu ben değil Kur'anda kendisi söylüyor, okumuşsunuzdur)
İsteseydi, mekke müslümanlarını kırdırmaz yok olmalarını sağlamazdı. (derhal tebliğ olsaydı yani)
Kısaca; SONSUZ İLİM SAHİBİ ALLAH HER ŞEYE KADİRDİR. Ya ne yapsaydı diye çaresiz gösterilmeyecek kadar YÜCEDİR.
* *

* * * * sevgili karacahil *Allahı aciz bir kul gibi gösterdiğime inanmıyorum.ben sadece iddaları aynı mantıkla yanıtlamaya çalıştım.Ayrıca bazılarını saptırmak için edilmiş bir yeminde yok. iyi okursan
TEVBE 115'' *Allah bir kavmi doğru yola ilettikten sonra SAKINMALARI GEREKEN ŞEYLERİ kendilerine açıklamadıkça ONLARI SAPTIRACAK DEĞİLDİR.Allah her şeyi bilendir '' yada
* * * *TEVBE 80 ''Onlar için ister af dile ister dileme,onlar için yetmiş defa af dilesen yine Allah onları af etmez.Böyledir çünkü onlar *Allahı ve elçisini tanımadılar,ALLAH YOLDAN ÇIKAN BİR KAVMİ YOLA İLETMEZ. *Bunun gibi onlarca ayetle kimi saptırıp kimi doğru yola ileteceğini buyurmuştur.''ALLAH AYETLERİNE İNANMAYANLARI DOĞRU YOLA İLETMEZ''Nahl 104 *doğru yol veya sapıklık, inanırsan doğru yola iletileceksin. sözünü ettiğin yemin ise,Cehennemi insan ve cinlerle dolduracağına dair ettiği yemindir onun açıklamasınıda Sad suresini okursan bulabilirsin
Sad 82''(İblis) dedi: ''Senin izzet ve şerefine and olsunki,onların tümünü azdıracağım''
* * * 83''Yalnız onlardan ihlaslı kulların hariç
* * * 84''Buyurdu ki:''Gerçektir *ve ben gerçek olarak diyorumki.
* * * 85''Senden ve onlar içinde sana uyan kimselerden cehennemi dolduracağım.
*
Konu bu kadar net değilmi,Durduk yerde Cehennemi insan ve cinlerle dolduracağına yemin etmiyor.Cin ve İnsanlardan iblise uyanlarla cehennemi dolduracağını söylüyor.
* selamlar
Alt 07-06-2006, 14:14
Kıdemli Üye

merhaba Nejdet bey,

HUD 119-Ancak Rabbinin rahmeti ile bağışladığı kimseler başka. Zaten onları bunun için yarattı ve Rabbinin: "Andolsun ki, cehennemi tamamen cinlerden ve insanlardan dolduracağım!" sözü tamamen yerine geldi.

SECDE 13-Eğer dilemiş olsaydık, herkese hidayetini verirdik; fakat tarafımdan şu söz verildi: "Elbette ve elbette cehennemi bütün cin ve insanlardan dolduracağım!"

Bu ayetlerden anlaşılıyor ki (yalnız siz benim gibi anlamazsınız büyük bir ihtimalle çünkü ben de müslümanken şu anki gibi anlamıyordum) Allah zaten cehennem için yaratmış bazı kullarını ve bu sözü tamamen yerine gelmiştir artık. Dileseymiş herkese hidayet verirmiş ama, daha önce cehennemi cin ve insanlarla dolduracağına dair söz verdiği için dilememiş/dileyememiş.
Bizi yaratmadan önce Kur'an'ın Tanrısı cehennemi bizle doldurmak için kendi kendine yemin etmiş...
Kur'an'daki yeminler de kafama çok takılıyor. Onun için ayrı bir konu başlığı açmayı düşünüyorum. Daha önce açılmış varsa bir göz atmalıyım öncelikle. Topik kirliliği oluşturmayayım

sağlıcakla kalınız...
Alt 07-06-2006, 14:59
Kıdemli Üye

sn.psiko,
bahsettiğiniz olayları biraz daha açabilir misiniz? O konularda bilgim yok, yargıya varamam bu yüzden tam olarak ne demek istediğinizi de anlayamadım.
İncil'i ve Hristiyanlığı da bilmiyorum. konuyu açarsanız sevinirim.

sağlıcakla...
Alt 07-06-2006, 15:17
necdeathx necdeathx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

karacahil";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba Nejdet bey,

HUD 119-Ancak Rabbinin rahmeti ile bağışladığı kimseler başka. Zaten onları bunun için yarattı ve Rabbinin: "Andolsun ki, cehennemi tamamen cinlerden ve insanlardan dolduracağım!" sözü tamamen yerine geldi.

SECDE 13-Eğer dilemiş olsaydık, herkese hidayetini verirdik; fakat tarafımdan şu söz verildi: "Elbette ve elbette cehennemi bütün cin ve insanlardan dolduracağım!"

Bu ayetlerden anlaşılıyor ki (yalnız siz benim gibi anlamazsınız büyük bir ihtimalle çünkü ben de müslümanken şu anki gibi anlamıyordum) Allah zaten cehennem için yaratmış bazı kullarını ve bu sözü tamamen yerine gelmiştir artık. Dileseymiş herkese hidayet verirmiş ama, daha önce cehennemi cin ve insanlarla dolduracağına dair söz verdiği için dilememiş/dileyememiş.
Bizi yaratmadan önce Kur'an'ın Tanrısı cehennemi bizle doldurmak için kendi kendine yemin etmiş...

* *
Kur'an'daki yeminler de kafama çok takılıyor. Onun için ayrı bir konu başlığı açmayı düşünüyorum. Daha önce açılmış varsa bir göz atmalıyım öncelikle. Topik kirliliği oluşturmayayım

sağlıcakla kalınız...
* merhaba karacahil
*Allah insanları Allahın rahmetine erişmeleri için yaratmıştır.hud.119 da sözünü ettiği ''ONLARI BUNUN İÇİN YARATTI '' Sözü buna işaret etmektedir.ve cehennemi tamamen insanlardan ve cinlerden *dolduracağım sözü ise,sad suresi 85. ayette belirtilen,''senden ve sana uyanlardan cehennemi dolduracağım sözünün,insanların şeytana uymasıyla yerine geldiğini işaret eder
* * Evet herkese hidayeti ,doğru yolu vermemiştir.ona bir şart koymuştur.

* *Allahın ayetlerine inanmayanları allah,doğru yola iletmez.''nahl 104''
* *'' o inkar edip zulmedenler varya Allah onları *ne bağışlayacak nede doğru yola iletecektir,''nisa 168
* * * kimleri doğru yola ileteceğini anlattığı ayetler
* * * Hac 54
* * * Zümer 3
* * * Nisa 175
* * * Tevbe 80
* * * tevbe 115
* * *
* * *Cehennem konusuna gelince *NİSA 115 ''Kimde kendisine doğru yol belli olduktan sonra *elçiye karşı gelir ve müminlerin yolundan başka bir yola uyarsa *onu döndüğü yola yöneltiriz ve *cehenneme sokarız.''

* * * *NİSA 137'' Onlarki inandılarSONRA İNKAR ETTİLER daha sonra yine inandılar *yine inkar ettiler sonra inkarları arttı işte allah onları ne bağışlayacak *NEDE DOĞRU YOLA İLETECEKTİR.''

* * * Kuranı senin farklı benim farklı anlamam belki inkarından dolayıdır ne dersin.zira sen inandım dediğin dönemde bile kuşkular taşımış olmalısın.bak ANKEBUT 2 *diyor
* * ''İnsanlar sadece inandık demekle hiç sınanmadan bırakılacaklarınımı sandılar

* * * * * * *selamlar
Alt 07-06-2006, 15:33
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Psiko kardeşimizin zincirini devam ettirirsek;
Muhammed Mustafa ile hidayete ermiş olanlar ise Hz.Bahaullah'ı inkarla hidayetten yoksun kalmışlardır diyebiliriz. Ya da günümüzün yaşayan resulü İskender Evrenesoğlu ve inanırları da, kendilerine inanmayanları kafir olarak nitelendirebilir bu durumda. Şimdi kime, nasıl inanacak insanlar? Ya bu adam gerçekten peygamberse? Olmadığının delili nedir? Kur'an'da yazan "Peygamberlerin sonuncusudur" ayeti mi? Evet. Yaşadığı dönemde peygamberlerin sonuncusu olabilir. Çünkü o sıra birkaç peygamber daha çıkmıştı ortaya biri kadın olmak üzere. Müsellime adındaki peygamber(!) de ben "Muhammed'den sonraki peygamberim" diyordu. Dolayısıyla bu ayet yaşadığı dönemdeki sahte peygamberleri reddetmek için gelmiş olamaz mı?
Ayette demiyor ki " Bundan sonra dünyaya bir elçi, bir kitap gönderilmeyecektir " diye.

Önerilen Siteler