Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-12-2009, 14:25
kuranyeter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kuranyeter kuranyeter isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Süpürge Deneyi Gerçekten Varmı?

Bu yazımda anlatmaya çalışacağım husus , t.dursunun tenkitlerindeki ''fevkalade-akılcılığı'' na dair bir belge sayılabilecek küçük bir tespitidir.t.dursunun sitesinde ''sık sorulan sorular'' diye bir bölüm var.Bu bölümde ilk karşınıza çıkan sorulardan bir tanesi, şu meşhur felsefe ve bilim tarihinde ''çağ açıp kapatan'' hatta Miler-Urey deneyini dahi gerilerde bırakan ''süpürge'' deneyi..!
Evet yanlış okumuyorsunuz, bu deneyin adı süpürge deneyi..!
Öncelikle sitenin bu konuyu nasıl izah ettiğine bakalım:

Turan Dursun' un yaptığı söylenen süpürge deneyi doğru mu, bu nedenle ateist olduğu gerçek mi?
Turan Dursun süpürge deneyini ciddiye almış olsaydı bunu bir kitabına yazardı. Oysa onun binlerce sayfalık kitapları içinde süpürge deneyi diye bir şey yoktur.

Turan Dursun süpürge deneyini bir röportajında anlatmıştır, kitabında değil. Bu nokta çok önemlidir. Çünkü bir yazar öncelikle yazdığı kitaplardaki iddialardan sorumludur. Günlük hayatta kafamızdan pek çok konuda sayısız düşünceler geçer. Elbette bunlardan da sorumluyuz ancak esas olarak düşünüp, muhakeme edip yazıya döktüğümüzde daha iddialı fikirler öne sürmüş oluruz. . İslamcı kesim, Turan Dursun' un bir açığını yakaladığını düşünerek bu konuyu büyütmüştür. Bu, en iyi savunma saldırıdır düşüncesinin de bir ifadesidir.

Ayrıca şurası da önemlidir ki Turan Dursun daha ziyade bir din uzmanıdır, özellikle de İslam olmak üzere semavi dinler konusunda uzmandır. Ateizm konusunda uzman değildir. Ateizmin felsefi, bilimsel yönleri ile ilgili hiç bir kitabı ve makalesi yoktur. Bu nedenle onun ateizm konusundaki kişisel tecrübesini anlatan bir kaç cümlelik röportaj kayıtlarını önemsememek gerekir. Turan Dursun'u büyük yapan, İslamı derinliğine sarsan eleştirileri ve aydın cesaretidir, ateizmi değil. Tanrının varolup olmadığı meselesi daha ziyade ateizmin meselesidir. Turan Dursun kitaplarında bir tanrının olmadığı tezini değil, dinlerin ve özellkler İslamın yanlışlarını, çelişkilerini ortaya dökmüştür.
Tarihe süpürge deneyi adıyla kendisini süpürge sarısı renkleriyle yazdırmış bu deneyin özeti şöyle:
Bir gün t.dursun evine gelir ve eline aldığı bir süpürge ve su dolu kovayla hemen duvarın önüne geçer , başlar süpürgeyi kovaya daldırıp sonra duvara sallamaya...Sonra duvarda sulardan oluşan sanatının karşısına geçerek, o tarihi sözünü söyler: ''İşte dünya ve evren, böyle tesadüfen oluştu''.
Yani demek istiyor ki nasılki , bu süpürge darbeleri rast gele şekiller oluşturuyorsa aynen öylede evrende rastgele oluşmuştur.
Yukarıda alıntısını yaptığım yerde t.durusunun bu hezeyanını kurtarmak için yazılan satırlarda vurgulanan temel düşünce, dursunun bir felsefeci olmadığı ve bu nedenlede , böyle kişisel bir tecrübesinin önemli olmadığıdır.Ama dursunun açığını resmen ört pas etmekten öteye geçmeyen bu ifadeler, t.dursunun din alanında söylediklerinden ayrı tutulmaya ve ''her ne kadar felsefede söyledikleri kale alınmayacak şeyler olsada,din alanında uzman olduğu için , İslam aleyhinde ne söylerse doğrudur.'' demeye getirilmiştir.
Bu ifadelerin tüm çarpıklığına rağmen nasılda kurtarılmaya çalışıldığını görüyoruz.Böylesine ayan beyan bir hezeyanın üstünü büyük bir maharetle örtmeye çalışan bu arkadaşlarımızı,
İş İslama gelince, zerre kadar tevile yer bırakmayan , çarpıttıkları konu hakkında bilgi verildiğinde alaycı usluplarla gülüp eğlenen, kafalarının almadığı mesleleri kendilerine izah edenleri ''yobaz'' yaftasıyla niteleyen kimseler olarak görmekteyiz..!
Neden ateizm hakkındaki eleştirilerime bu alıntıyla başladım?
Bu alıntıyla başlamamın nedeni, Türkiye'de ateizm denilince ilk akla gelen adres t.dursunculardır.Böylece Kur'anı tenkit ederek prim yapmaya çalışan bu insanların, Kur'ana , çelişkiler kitabı derken ve bu yola hayatlarını adamışlarken,
evet bu yolda nasıl ''eşsiz bilimsellikllerle'' dolup taşdıklarını anlatan , ''süpürge deneyi'' ile başlamayı uygun gördüm.
Evet elindeki süpürgeyi ''sebepler'', duvarı ve su dolu kovayı ''varlık-madde alemi'' gören t.dursunun deneyinde bir eksiklik var, sanki taşlardan biri eksik..!
Bu deneyde hakim olan üç unsur vardı.Biri süpürge, diğeri kovayla duvar ve sonuncusu t.dursun..!
Şimdi denyindeki unsurları sırayla evren modeline uygulayalım , adapte etmeye çalışalım.
1.Süpürge = evrende , madde aleminde olup bitenler, sebepler...bu tamam.
2.Duvar ve su dolu kova= Buda maddenin bizzat kendisi, yani varlık aleminin temel yapı taşları..buda tamam
3.t.dursun= tanrı...! Evet deneyde ''kaybedilen,hasır altı edilen'' unsurların en mühimmi, hatta deneyin olmazsa olmazı diyebileceğimiz materyali...!
Soruyoruz acaba bu materyal neden gözardı edildi..!
Yahu neyse meseleyi iyice ironileştirmeden burada bitirelim...
Ama şunları söylemeden geçemeyeceğim:
Evreni ve yaratılma hadisesini ''çelik çomak'' oyunu gibi mütaala eden, evreni ve varlık aleminin ortaya çıkması gibi azametli bir vakıayı, süpürge deneyi ile bitirmiş( ! ) bir zihniyetin, Kur'an'a ait yapacağı tenkitler de, bu deneydeki hakim mantık kadar ''akli ve ilmi '' olacaktır...!
Ve yine bu hezeyanın nasıl kurtarılmaya çalışıldığıda t.dursunun ''yaverlerince'' yine en az bu deney kadar , bilimsel bir şekilde anlatılmıştır..!
Sonuç olarak, t.dursun zihniyetine ait bir iddia nameyi gördüğünüzde tarihe kendisini ''süpürge sarısı'' renklerle yazdırmış bu deneyi aklınızda tutarak değerlendirin ki, iddiaların arka planını ve bilimselliklerini ve çok kuvvetli mantıklarını çok daha iyi anlamış olasınız.

Saygılar Sevgiler.
alıntı/himyata

ALINTIDIR....

Ölüm her aklına geldiğinde Ah edip vah edip inleme Bu halinle tanrıyı incitmiş olacaksın Ecel kapını çaldığı zaman Evi telaşa verme O geldiği zaman Sen gitmiş olacaksın...
Alt 20-12-2009, 21:17
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

kuranyeter´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1.Süpürge = evrende , madde aleminde olup bitenler, sebepler...bu tamam.
2.Duvar ve su dolu kova= Buda maddenin bizzat kendisi, yani varlık aleminin temel yapı taşları..buda tamam
3.t.dursun= tanrı...!
Evet deneyde ''kaybedilen,hasır altı edilen'' unsurların en mühimmi, hatta deneyin olmazsa olmazı diyebileceğimiz materyali...!
Soruyoruz acaba bu materyal neden gözardı edildi..!
Burada neden t.dursun tanrı olsun ki.BIG BANG olamaz mı?
İşte sana deneyin hasır altı edilmemiş BIG BANG i.

"Şimdi denyindeki unsurları sırayla evren modeline uygulayalım , adapte etmeye çalışalım." -kuranyeter-

Şimdi adapte oldu mu?
Rahatladın mı sevgili dostum.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 21-12-2009, 12:21
Üye

merhaba sayın AerA.

ben bu konuda oldukça rahatım,bu konuda da çok samimiyim,şunu bilirim her cami hocası ve şeyh tarzı insanların boş dini bilgisi aynı şekilde turan dursuna da verildi,bu içi boş dini bilgiler karşısında turan dursun bir doğru bir de yanlış yaptı,doğrusu olan şık,ona öğretilen dinin sapık bir din olması yapmış olduğu yanlış ise gerçek dini aramaması ki buda çok kolay değil,ben turan dursunu bir konuda taktir ediyorum çünkü aynı şekilde var olan yanlış öğretilen batıl atalar dininin yanlış olduğunu bende savunuyorum,yukardaki yazıya gelince o yazı bir alıntı benim ekleyeceğim çok fazla bir şey yok.

muhabbetle

Ölüm her aklına geldiğinde Ah edip vah edip inleme Bu halinle tanrıyı incitmiş olacaksın Ecel kapını çaldığı zaman Evi telaşa verme O geldiği zaman Sen gitmiş olacaksın...
Alt 21-12-2009, 14:10
Kıdemli Üye

kuranyeter´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba sayın AerA.

ben bu konuda oldukça rahatım,bu konuda da çok samimiyim,şunu bilirim her cami hocası ve şeyh tarzı insanların boş dini bilgisi aynı şekilde turan dursuna da verildi,bu içi boş dini bilgiler karşısında turan dursun bir doğru bir de yanlış yaptı,doğrusu olan şık,ona öğretilen dinin sapık bir din olması yapmış olduğu yanlış ise gerçek dini aramaması ki buda çok kolay değil,ben turan dursunu bir konuda taktir ediyorum çünkü aynı şekilde var olan yanlış öğretilen batıl atalar dininin yanlış olduğunu bende savunuyorum,yukardaki yazıya gelince o yazı bir alıntı benim ekleyeceğim çok fazla bir şey yok.

muhabbetle
Sayın kuranyeter cevabınızda ki hoş uslup takdire şayan.
Fakat ister istemez şöyle düşünceler şekilleniyor aklımda ,boş din bilgisi ile bir insan müftü olabilir mi?Yahu bu kadar uyduruk bir mertebemidir bu müftülük?

"Yanlış öğretilen batıl atalar dininin...."
Doğru söylersiniz ki ,Turanım'da sıklıkla söyler ,din içinde bir din kadar daha hurafe vardır.Fakat Turanım bu noktada zaten hurafeleri ile beraber rafa kaldırılmasını savunanlardan.Tüm hurafelerinden kurtulsakta ,bir çok ayet var ki insanın kanını donduracak seviyede vahşi.

Sizede muhabbetle ve esen kalınız sayın kuranyeter.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 21-12-2009, 17:50
Üye

merhaba AerA,

evet müftü olunabilir, ama içi boş bir müftülük,yada uydurulmuş bilgileri ezberlemeyle olunur, şimdiki ateistlerin beğenmediği ve devamlı eleştirdikleri din zaten birileri tarafından uydurulmuş buraya kadar her şey normal,ama turan dursun samimi olarak doğruyu aramadığı için yapılacak en kolay işi yaptı ve kendiyle olan savaşını kaybetti.

şuan ki sözde islam devletlerinin hiç biri yaşanılması gereken islamı malesef ki yaşayacak kapasiteye gelmemişir,hiç bir islam ülkesi gerçekten bir yaratıcının var olduğuna inanmıyor,bu yüzden de rezalet içinde yaşayıp insanlıktan çıkmış bulunmaktadırlar,yani şu aşamada ateistlerin eleştirdiği din zaten sapkın bir din karşınıza ne zaman bu dini olduğu gibi yaşayan bir topluluk çıktığında işte o zaman sizde en iyi kararınızı o zaman verirsiniz.
ama şu sapkın sözde islam devletlerini eleştirirken gerçekten kaybedilen zamanımıza yazık.

muhabbetle

Alt 21-12-2009, 23:28
Kıdemli Üye

Burada eleştirilen sadece sapkınlaştırılmış din şeriatının tamamı değil ,ayrıca ayetleri ile bir bütün olarak Kur-an'da eleştiriliyor.Benzeri tutumu sergileyen Turan Dursunun "samimi olarak doğruyu aramadığı" fikrine nasıl kapıldığınızı bilmiyorum ,çünkü herşeyden önce Kur-an dan sergilemeler yapıyordu.

saygılar ,esen kalınız.

Alt 22-12-2009, 21:45
Averroes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Averroes Averroes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kitaplarında Muhammed'in doktorluğu diye bölüm açıp, tükrükle tedaviyi ti ye alan Turan Dursun demek evinde (yokluğun canı çıksın) süpürgesiyle boş zamanlarında evreni daha iyi anlamaya yönelik bilimsel deney yapıyormuş. yaşasaydı kendisine bir kaç tane de biz önerirdik. Sarımsak kabuğu modeli, Havaya atıldığında Hep Farklı Yerlere Düşen Top Teorisi, Halı Çırpmanın Ateizm Bağı...

Ben de Din Bu'yu okurken bu adam neden ateizmle ilgili hiçbir şey demiyor diye merak etmiştim. Hatta yoksa bir Yaratıcı'ya, gönderdiği Kitaba inanıyor da, rehberi olarak mı kabul etmiyor diye içimden geçirmiştim. Meğer adam İslam'dan, Peygamber'inden, Yaratıcısından iğrenmiş, ateizmiyle ilgili boşluğu da Süpürge Deneyi ile kapatmış. Her halde Jean Paul Sartre okuyacak hali yoktu ateizmi öğrenmek için.

Bu da bizi, ironik olarak, Türk ateistlerinin İslam-karşıtlığı temelli yaşam felsefelerine, isim gaspı yaparak, (ben evrensel bir ateist olsam dava açardım), kendilerine ateist sözcüğünü kamuflaj yaparak aslında "İşimiz temelde İslam'la değil, üff daha Demokritos, Epiküros, Albert Camus falan okuyacağım, ama ne yapalım İslamcılara da başka nasıl cevap vereceksin?" yollu yaklaşımlarla gerçek niyetlerini gizledikleri gerçeğine götürmektedir. Çünkü Türk ateistlerin elinden Kur'an'ı alın üç cümle kuramazlar. Varlık nedenleri de Kur'an ve onun vaaz ettiği dindir.

Sitede ateist, deiist, panteist, agnostik'i İslam düşmanlığı ortak paydasının dışında sahip oldukları tek bir ortak özelliği hiç kimse söyleyemez. Deniyor ki biz Hıristiyanlığı da, Museviliği de reddediyoruz. Yav kardeşim, güldürme adamı, sen ne anlarsın Hıristiyanlıktan Musevilikten? Bana kızma, vicdanlı ol biraz. Senin elinden Kur'an'ı alalım, varlık nedenin ortadan kalkar. Sen adını aldığın ateizmin ne olduğunu, tarihsel sürecini, dünyadaki genel mevcut tablosunu bilmiyorsun, Hıristiyanlık ve Tevrat için hiçbir şey bilmediğin, hakkında bir şey bilmediğin bu dinler için eleştiri de yapamadığın gerçeği forumlarda ortada. Kur'an'ı bir müslüman olarak benden daha iyi biliyorsun. Şuna kısaca ben ateizmi falan iplemiyorum. Umrumda da değil. Hıristyianlık ya da Musevilikte mühim değil. Benim işim gücüm İslam! Deyiver de biraz saygınlık kazan. Biz de helal olsun adamın içi dışı bir bir, cicili bicili Aydınlanma felsefelerinin arkasına sığınıp iki yüzlülük yapmıyor, açık açık benim derdim İslam diyor diyelim. Sonuç itibariyle söylenmek istenen "Din Bu" değil, "Kin Bu". Türk ateistlerini (!)İbretle izlemeye devam ediyoruz.

-Şeytanın yaptığı en büyük hile bütün dünyayı yaşamadığına inandırmakmış-

"The Usual Suspects" filminden
Alt 22-12-2009, 21:57
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

schopenhauer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kitaplarında Muhammed'in doktorluğu diye bölüm açıp, tükrükle tedaviyi ti ye alan Turan Dursun demek evinde (yokluğun canı çıksın) süpürgesiyle boş zamanlarında evreni daha iyi anlamaya yönelik bilimsel deney yapıyormuş. yaşasaydı kendisine bir kaç tane de biz önerirdik. Sarımsak kabuğu modeli, Havaya atıldığında Hep Farklı Yerlere Düşen Top Teorisi, Halı Çırpmanın Ateizm Bağı...

Ben de Din Bu'yu okurken bu adam neden ateizmle ilgili hiçbir şey demiyor diye merak etmiştim. Hatta yoksa bir Yaratıcı'ya, gönderdiği Kitaba inanıyor da, rehberi olarak mı kabul etmiyor diye içimden geçirmiştim. Meğer adam İslam'dan, Peygamber'inden, Yaratıcısından iğrenmiş, ateizmiyle ilgili boşluğu da Süpürge Deneyi ile kapatmış. Her halde Jean Paul Sartre okuyacak hali yoktu ateizmi öğrenmek için.

Bu da bizi, ironik olarak, Türk ateistlerinin İslam-karşıtlığı temelli yaşam felsefelerine, isim gaspı yaparak, (ben evrensel bir ateist olsam dava açardım), kendilerine ateist sözcüğünü kamuflaj yaparak aslında "İşimiz temelde İslam'la değil, üff daha Demokritos, Epiküros, Albert Camus falan okuyacağım, ama ne yapalım İslamcılara da başka nasıl cevap vereceksin?" yollu yaklaşımlarla gerçek niyetlerini gizledikleri gerçeğine götürmektedir. Çünkü Türk ateistlerin elinden Kur'an'ı alın üç cümle kuramazlar. Varlık nedenleri de Kur'an ve onun vaaz ettiği dindir.

Sitede ateist, deiist, panteist, agnostik'i İslam düşmanlığı ortak paydasının dışında sahip oldukları tek bir ortak özelliği hiç kimse söyleyemez. Deniyor ki biz Hıristiyanlığı da, Museviliği de reddediyoruz. Yav kardeşim, güldürme adamı, sen ne anlarsın Hıristiyanlıktan Musevilikten? Bana kızma, vicdanlı ol biraz. Senin elinden Kur'an'ı alalım, varlık nedenin ortadan kalkar. Sen adını aldığın ateizmin ne olduğunu, tarihsel sürecini, dünyadaki genel mevcut tablosunu bilmiyorsun, Hıristiyanlık ve Tevrat için hiçbir şey bilmediğin, hakkında bir şey bilmediğin bu dinler için eleştiri de yapamadığın gerçeği forumlarda ortada. Kur'an'ı bir müslüman olarak benden daha iyi biliyorsun. Şuna kısaca ben ateizmi falan iplemiyorum. Umrumda da değil. Hıristyianlık ya da Musevilikte mühim değil. Benim işim gücüm İslam! Deyiver de biraz saygınlık kazan. Biz de helal olsun adamın içi dışı bir bir, cicili bicili Aydınlanma felsefelerinin arkasına sığınıp iki yüzlülük yapmıyor, açık açık benim derdim İslam diyor diyelim. Sonuç itibariyle söylenmek istenen "Din Bu" değil, "Kin Bu". Türk ateistlerini (!)İbretle izlemeye devam ediyoruz.
Sevgili Schopenhauer,

Çeşitli başlıklarda Türk ateistlerini ve (bu durumda dolayısıyla) Türk ateizmini eleştirdiğin iletilerini gerçekten keyifle okuyorum.

Artık Türk ateistlerine göstereceğin doğru yolu bekliyorum. Türk ateistler öncelikli olarak hangi dinle uğraşmalıdır? Dini/dinleri hangi yönleriyle ele almalıdır?

Örneğin sen, Hıristiyanlık ve Museviliği hangi yönleriyle reddettiğini, bunu yaparken ne tür bir yaklaşım uyguladığını anlatarak, biz duygusal Türk ateistlerine büyük katkılar sağlayabilir ve bir örnek oluşturabilirsin.

Schopenhauer'in Türk ateistlerine Hitabı'nı sabırsızlıkla bekliyorum.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 22-12-2009, 22:01
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

sevgili shopenhauer

açıkçası ben biraz sıkıldım bu eleştirilerinize cevap vermekten. Çünkü olur olmaz her başlığa aynı mesnetsiz ve genellemeci sözde eleştirilerinizi yazıyorsunuz, cevaplar veriyoruz ve bence her defasında yenik düşüyorsunuz. Ama buna rağmen birkaç gün sonra yine farklı bir başlıkta yine aynı şeyleri (gelen itirazları hiç okumamış gibi) yazmaya devam ediyorsunuz.

Dilerseniz, Bire Bir forumunda ikili tartışalım bu konuyu uzun uzun ve noktalayalım artık.

saygılarımla
Alt 22-12-2009, 22:28
Kıdemli Üye

schopenhauer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
.....Sen adını aldığın ateizmin ne olduğunu, tarihsel sürecini, dünyadaki genel mevcut tablosunu bilmiyorsun......
Ateizmin ne olduğunu ,tarihsel sürecini ,dünyadaki genel mevcudunu bildiğimizde yahut schopenhauer (c.c.) den öğrendiğimizde bize diplomamı verilecek.

Evladım okullarda okutulan bir ders değil bu.Bunların tamamını bilince kalifiye ateistmi olduğunu zannediyorsun sen?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil