Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Mitoloji & Esoterisizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-02-2020, 15:59
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Ahlaksız. Hala, bilmediğinizi söylediğiniz ve üstüne üstlük okuduklarınızdan da yanlış sonuçlar çıkardığınız bir konu hakkında yorum yapmaya devam ediyorsunuz. Lütfen daha önce yazdıklarımı ve diğer kaynaklardan okuduklarınızı tekrar okuyup, önce anlamaya çalışın.
Biz denedik, yapmıyor

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 16-02-2020, 07:11
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Neva,

Konunun çok dağılmaması amaçlı, verdiğiniz örnekleri tartışmayacağım izninizle.

Tahayyül ettiğiniz, fakat test edip her defasında doğrulayamadığınız, delillendiremediğiniz şeylere inanıyorsanız mistiksinizdir. Örnek: sezgi, mesela.

Az biraz mistik olabilir bu kişiler veya iflah olmaz mistik de olabilirler. Mistiklerle sorunum olmadığını, garezimin ise hiç olmadığını söylemeliyim. Beynin tahayyül yeteneği nedeniyle doğal olarak ortaya çıkıyor bu özellik. Doğal karşılıyorum bu nedenle. Her ne kadar çok küt ve kıt bir tahayyül kapasitem olsa da, empati yapabiliyorum.
Sevgili Enketum,
Sezgilerimiz mistik degildir bilissel kavrayisa iliskin, ornegin , ailemizle birlikte ,aile resimlerimize bakiyor olmamiz (imgeliyor olusumuz)bizi mistik yapmaz.

Sezgiye iliskin, genetik olarak reflekslerimiz veya bu yolla kavrayisimiz(sezgi sadece bir yonudur ayrica), istisnasiz her defasinda test edip delillendiremedigimiz davranislar veya bilissel kavrayislar da degildir.

Imgeleme elbetteki dogal.Keza imgelemeye ornek vermek gerekirse, ruya verilebilir guncel olarak. Yani ruyanizda atiyorum olmus(olmek) babanizla karsilikli oturup cekirdek citleyebilir, yediginizin tadini alabilir veya ne bileyim ocakta demlenen cayin kokusunu da alabilirsiniz. Kisaca duyulariniz aktiftir. Ancak uyandiginizda imgelediklerinizin hicbiri ruyanizdaki gibi degildir. Mesela bu sebeple mistikler tarafindan buna bir gizem vs. filan atfedilir,kisaca carpitilir. Fakat bulundugu ortamda hali hazirda, kosullara iliskin caydanlik, ocak, cekirdek vs. mevcut oldugunun ayirdinda degildir.

Insanlarin, evet haklisiniz bir cogunda mistik egilim gorulur. Bunun genel anlamiyla direk inancli veya inancsiz olmakla pek akalasi yok, ancak geleneklerle veya icinde yasanilan kulturle (eko/politik), new age tarzi akimlarla ilgisi vardir. Ornek olarak sozde bilim ile bilimin ayristirilmasi gibi.
Alt 16-02-2020, 18:29
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ben şu bio enerji dedikleri olaya takıldım bu aralar.
insan bedeninin çevresinde enerji alanı varmış da, kontrol edilebilirmiş de vs.

mistik bir şey olarak görmüyorum tabi, fiziksel sebepleri vardır illa ki.

Alt 16-02-2020, 23:32
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Enketum,
Sezgilerimiz mistik degildir bilissel kavrayisa iliskin, ornegin , ailemizle birlikte ,aile resimlerimize bakiyor olmamiz (imgeliyor olusumuz)bizi mistik yapmaz.

Sezgiye iliskin, genetik olarak reflekslerimiz veya bu yolla kavrayisimiz(sezgi sadece bir yonudur ayrica), istisnasiz her defasinda test edip delillendiremedigimiz davranislar veya bilissel kavrayislar da degildir.

Imgeleme elbetteki dogal.Keza imgelemeye ornek vermek gerekirse, ruya verilebilir guncel olarak. Yani ruyanizda atiyorum olmus(olmek) babanizla karsilikli oturup cekirdek citleyebilir, yediginizin tadini alabilir veya ne bileyim ocakta demlenen cayin kokusunu da alabilirsiniz. Kisaca duyulariniz aktiftir. Ancak uyandiginizda imgelediklerinizin hicbiri ruyanizdaki gibi degildir. Mesela bu sebeple mistikler tarafindan buna bir gizem vs. filan atfedilir,kisaca carpitilir. Fakat bulundugu ortamda hali hazirda, kosullara iliskin caydanlik, ocak, cekirdek vs. mevcut oldugunun ayirdinda degildir.

Insanlarin, evet haklisiniz bir cogunda mistik egilim gorulur. Bunun genel anlamiyla direk inancli veya inancsiz olmakla pek akalasi yok, ancak geleneklerle veya icinde yasanilan kulturle (eko/politik), new age tarzi akimlarla ilgisi vardir. Ornek olarak sozde bilim ile bilimin ayristirilmasi gibi.
Sevgili Neva,

Sezgi ve imgelem deyince siz ve ben farklı şeyler anlıyoruz örneklerinize bakınca. Rica etsem sizin nasıl tanımladığınızı sorabilir miyim bunları? Herhangi bir şekilde olduğundan farklı anlamdırıyorsanız, başka algılamalar üzerinden boşa tartışıyor oluruz. Ayrıca bu durumda mistik kişi, kişilik ve mistisizm konusunda da tanım farklılıkları yaşarız. Ortak dil kullandığımızdan emin olalım önce sizce de sakıncası yoksa.

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI
Alt 19-02-2020, 08:04
Enketum Enketum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mistik kimdir?

İlk olarak, biraz tarih.

Aşama 1: Batıl inanç
İnsanın ilk dünya görüşü Batıl inançtı. Bilgisayarları, Google'ı, referans kitapları, radyoları, TV'leri, gazeteleri, filmleri, akıllı telefonları ya da hayal gücü dışında herhangi bir şeyi yoktu. "NEDEN" bir şeyler olduğunu hayal etti. Gök gürültüsü? Bu da ne? Thor adında görünmez bir tanrı olmalı. Rüyalar nedir? Melekler, şeytanlar ve tanrılar gibi ruhani varlıklar tarafından ölülerin ruhları veya ziyaretler olmalı.

Aşama 2: Din
İnsanlar aileler, kabileler, köyler, şehirler, eyaletler ve milletler halinde örgütlendikçe, "sihir" uygulayan ve "Tanrılar ve Şeytanlar" konusundaki saçmalıklardan bahseden gölgelerden kimlerin çıktığını tahmin edin. Bunlar: rahipler, Şaman, cadı doktorlar, sihirbazlar ve diğer dolandırıcılardı ve bunlar mistikti. Neden "mistik" oldular?
Gözbağını insanların gözlerinin üstüne çektiler ve saçma sapan açıklamalar gerçeklerin yerini aldı.

Aşama 3 Felsefe
Sokrates, Platon ve Aristoteles ('Mesih'ten yüzyıllar önce), öğrencilerin şu soruyu cevaplama yollarını düşünmelerini sağlamak için bir Akademi kurdular: "Ne Biliyorum ve NASIL BİLİYORUM?" Aristoteles, Mantık'ı çelişkisiz akıl yürütme sanatı olarak icat etti. Bu, pratikte bir şeyler buldurmaya başladı. Bir şey bildiğinizi düşünüyorsanız, doğaüstü alana işaret eden hayali açıklamalara dayanarak bir sonuca götüren bir gerçekler zinciri yaratacağınızı düşünebilirsiniz.

4.Aşama BİLİM ve TEKNOLOJİ
Batıl İnanç, Din ve Felsefe insanlığın dünyayı görme ve işlerini hesaba katma şeklini ele geçirdikten sonra, daha iyi bir yol ortaya çıktı: Bilim.
BİLİM KANIT gerektiriyordu. Bilimsel Yöntem, insanların zihninin ürettiği en büyük keşif ve doğrulamanın icadıdır.
Bir Bilim Adamı ifadelerini ve önermelerini (hipotezlere dayalı olarak) TEST EDER ve keşiflerinin (deneylerden sonra) daha fazla keşifle YANLISLANABİLECEĞİNİ belirtir.
Ve bu, dostlarım, bir mistik ile bir Bilim Adamı arasındaki en büyük farktır: herkes (sadece sihirbazlar değil) aynı sonuçları üretebileceğinden daha test edilebilir deneyler.

Con men, hileciler, Mistikler saçma sapan yanlış yönlendirme, saptirma, kamaştırıcı göz boyamacılığı ve performans sanatı ile gizlemede deneyimlidir. Ancak bunlarin dinci evangelistlerin duygularına cazip gelmesine itiraz edilemez.
Havariler, İsa'nın hızlı bir şekilde 'geri döneceğini' düşündü ve şimdi iki BİN YIL'dan fazla zaman gecti ve hiçbir şey bu kehaneti doğrulamadı.
Müslümanlar Muhammed'in geri döneceğine inanıyorlar. (Spoiler: Peygamber 632'de öldü ve gökyüzü kıyamet dönüşlerinden uzak.)

Bilim ve Teknoloji bize anında iletişim sağlar, radyo, televizyon, bilgisayarlar, tıp, uzay yolculuğu, uydular ve gerisini kolayca adlandırabilirsiniz.
Mistikler bize ne verdi? Hayaletler, ESP (extrasensory perception-olağanüstü algı), tanrılar, hayal gücünün fantastik yaratıkları ve her zaman sizi sanatsal Flim-Flam'a inandırmak için bulanık konuşmalar.

Mistik budur.

Terry Walstrom'dan alıntıdır.

Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile,
Avunmak istemeyiz öyle bir teselliyle. -RİNDLERİN AKŞAMI, Yahya Kemal BEYATLI

Önerilen Siteler