Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-03-2007, 23:37
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart TURAN DURSUN SİTESİ

hani,genellikle köşe yazarları, pazar günleri insanları sıkmayan ''eğlencelik''babından yazılar yazarlar.
* * * bende bu düşünceyle ,üye olduğumdan bu yana merak ettiğim bir konuyu(bilenlerden) öğrenmek is-
tiyorum , hemde *'O' ruha uygun yazılar okuruz diye düşünüyorum.
* * *bu site, kim tarafından nasıl kuruldu? *yani *bir * ÖZGEÇMİŞ .
Alt 04-03-2007, 02:28
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: TURAN DURSUN SİTESİ

Güzel bir konu olmuş özgür abi daha önceden kimse sormadı ya da sorgulamadı heralde
Alt 04-03-2007, 02:30
beelzbb beelzbb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

beelzbb - MSN üzeri Mesaj gönder beelzbb - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Birde neden Turan Dursun Sitesi? İlhan Arsel de olamazmıydı ya da herhangi bir isim? Sadece katledildiği için mi? Onun hatırasına mı?
Alt 04-03-2007, 15:15
kuvvaci kuvvaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Valla üye listesinin bir numarasında Cem arkadaşımız *var bende buna dayanarak sitenin Cem arkadaşımız tarafındar kurulduğunu zannediyorum. Şekilden ziyade öz daha önemli bence

Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine
Alt 20-11-2007, 22:18
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ümidini kaybetme sevgili Özgür_Beyin.
Her ne kadar sorunun üzerinden 9 ay geçmiş de olsa, eminim birgün bir yanıt alacaksın. *
Alt 21-11-2007, 00:25
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili pante ,sen, benden eskisin, cevabı artık senden bekliyorum.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 21-11-2007, 01:19
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

sevgili özgür daha önce bir tür yeraltı gazetesinin (fanzin) site kurucusu Cem ile yaptığı bir söyleşi vardı. Başlığını okuyuncaa o söyleşi geldi aklıma. Sanırım sorularının cevapları var içeriğinde.

.......................

Cem aşağıda kendini anlattığı için bu yazı hükümsüzdür. *
kaldırdım

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 21-11-2007, 02:25
Üye Değil

Genellikle siteye hemen her gün giriyorum ancak mesajların pek azını okuyabiliyorum. İşler yolunda mı hacklanma durumu var mı gibisinden göz atıyorum. Bu nedenle beni ilgilendiren bu başlık gözümden kaçmış zamanında. Şimdi Pante güncellemişken konuyu yanıtını yazayım:

Bu sitenin temellerini 1997 yılında internet ile tanıştığım ilk aylarda attım. Kendime ait bir "home page" hazırlamaya karar vermiştim. Bunun için ücretsiz hizmet veren angelfire.com web alanını seçtim. Adresim şöyle idi: http://www.angelfire.com/ab/Cem/

Tabiki bu adres artık boş. Bu sayfada çeşitli konulardaki düşüncelerimi açıklıyordum. Alt konu başlıklarından biri de Turan Dursun idi. Ana sayfamdan bir link ile Turan Dursun sayfasına bağlanılıyordu. O dönem için siteden değil Turan Dursun sayfalarından bahsetmek doğru olur. Çünkü başlangıçta sadece 3-5 sayfalık Turan Dursun makalelerinden oluşuyordu Turan Dursun bölümü.

Turan Dursun adını ölümünden önce 2000'e Doğru Dergisinde duymuştum ama okumamıştım. Asıl tanışmam sanırım 1991 yılı olmalı, üniversite sıralarından yanımda oturan arkadaşımın derste Din Bu 1'i okurken oldu. Bir süre sonra o okumayı bırakınca kitabı okumaya başladım. İlk bölümü derste okudum. Sonrasından kitabı kitapçıdan satın aldım. Etkilenmiştim tabiki. O dönemde zaten ateisttim hatta 5-6 yıllık ateisttim ama dine yönelik sağlam, tutarlı eleştirilerim yoktu. Turan Dursun bunu yapıyordu. Farklıydı. Sonrasında 5-6 yıl boyunca mezuniyet, askerlik, iş kurma derken yıllar geçti. Yukarıda bahsettiğim gibi 1997 yılı geldiğinde mesleğimde çalışmaya başlamıştım.

Bir gün işyerime bir kitap satıcısı geldi. Pek çok liste koydu önüme. O sırada Turan Dursun geldi aklıma. Kitaplarının olup olmadığını sordum, var dedi. Kitap setini satın aldım.

Siteyi kurmayı düşündüğümde Turan Dursun Hayatını Anlatıyor adlı kitabın kapağındaki resmi kullanmayı düşündüm. Ama scannerim yoktu. Kitabı alıp çarşıda bir yerde tarattım kapağını. Adam bir diskete koyup verdi bana. Heralde 5 lira civarında bir para vermiştim.

İlk zamanlar klavye ile saatler boyu kitapdan makaleleri aktarıyordum. Sayfayı ziyaret eden bir arkdaş yardımcı olmak istedi. O da bazı makaleleri hazırlayıp email yoluyla bana yolladı. "Scannerle tarıyorum OCR programı işe yazıya çeviriyorum" diyordu. Anladım ki bu işin daha kolay yolu varmış. Ben de bir scanner aldım ama o dönemdeki OCR programları günümüzdekine göre çok geri idi. Yazıları düzeltmek neredeyse baştan klavye ile yazmak kadar uğraştırıcı idi.

7-8 makaleye ulaştığım ilk aylarda siteye günde 3-4 ziyaretçi geliyordu (O yıl internete bağlı abone sayısı 100.000 civarında idi tüm Türkiyede, şimdilerde 2 milyon civarında sanırım ama gene de az bir sayı idi 3-4). Bir gün bir ziyaretçim "top 10", "top 20" gibi site indeksleyen sitelere üye olup sitemi tanıtmamı tavsiye etti. Dediğini yaptım ve kısa bir süre sonra günde 20-30 ziyateçiye ulaşmıştım. Bu arada ana sayfadaki kişisel blogumu kaldırıp siteyi tamamen Turan Dursun Sitesi olarak yayınlamaya karar verdim. Bunun nedeni ana sayfadaki çeşitli siyasi konular ile Turan Dursun arasında bağlantı kurmaya çalışan ziyaretçilerin görüşleri oldu. Turan Dursun salt kendisi olarak algılansın düşüncesi ağır bastı ve kişisel makalelerimi siteden sildim.

Sitenin internet arşivi tutucularında bulabildiğim en eski görüntüsü aşağıda (Bunu bulup bana bildiren Russell arkadaşa tekrar teşekkürler). Görüntü 18 mayıs 2001 tarihine ait:

http://web.archive.org/web/200105180...re.com/ab/Cem/

O dönemde de Turan Dursun forumu oldukça aktif idi. Ancak bugünkü web teknolojisinin nimetlerinden henüz faydalanmadığımız için görsel olarak parlak değildi. İşte 2000 yılından bir enstantene (omer nikli kişi ateistforumdaki haci):

http://web.archive.org/web/200005110...rdroom/k/26081

Bir şikayet üzerine Lycos şirketi 2002 yılında siteyi kapattı. Email yazdım siteyi açtırdım. Ancak birkaç aya kalmadan gene kapadılar ve bir daha açmadılar. Neden kapadıklarını da belirtmediler tüm ısrarlarıma rağmen. Bu tarihten sonra özel yaşamımdaki yoğunluktan dolayı 2004 ortalarına kadar siteyi açamadım. Bu 2 yıllık aradan sonra ücretsiz web alanı kullanmak yerine domain name satın almaya karar verdim. turandursun.com 2004 yılının ekiminde yayına başladı.

Yayına başlamanın 2. ayında site saldırılara uğramaya başladı. DDOS atakları yüzünden hesabımız sık sık askıya alınıyordu şirket tarafından. Bir yıllık hosting ödemesini yaptığım halde 2. ayın sonunda ilk firmadan ayrıldım. O sırada aktif üyemiz olan Haci canaca.com'u önerdi. Ve iki yıllık aboneliğini kendi cebinden ödedi. Ancak canaca.com'da da aynı akıbete uğradık. İki yıllık aboneliğe rağmen 3 ayı zor çıkartabildik. Mart 2005 de Websitesource Shared Hosting hizmeti aldım 3 aylığına. Hacklanmadı ama çok geniş bir Türktelekom IP bandına ban koyduğu için siteye giremeyen çok sayıda Türkiyeli ziyaretçi oluyordu. Bu nedenle 3 ay dolduğunda yeni bir firma aradım ve haziran sonunda 100$ verip bir yıllığına Westhost şirketinden 1 yıllığına VPS hizmeti satın aldım. 1 temmuz ve 15 temmuz tarihlerinde site 2 kez hosting açığından dolayı hacklanınca bir ayını bile doldurmadan bu şirketten da ayrılmak farz oldu. Gene verdiğimiz paraların ardından Fatiha okuduk tabi.

Bu işin ucuz hosting hizmetleriyle başarılamayacağına bu tecrübeler sonunda karar verdikten sonra ağustos 2005 de Virtuozzo sistemi ile hizmet veren bir şirkete geçiş yapmanın gerekli olduğuna karar verdim. Ağustos 2005'de 850$ kadar fiyat karşılığında websitesource.com firmasının VPS hizmetini aldım ama benim hanıma bahsetmedim *Gerçekten de Virtuozzo sistemi sağlam çıktı ve bu hosting sisteminde bulunduğumuz sürece hosting hiç hacklanamadı ama kullandığımız php-nuke scriptinden dolayı 3-4 kez hacklandık.

2005 yılı sonunda sitenin yönetimini ciddi anlamda (sadece forum moderatörlüğü değil) paylaşma ve yavaş yavaş devretme fikri gelişti. Bu fikrin oluşmasındaki nedenler:

1- Sitede artan üye sayısı karşısında kişisel yönetim zorluğu
2- Topluluğun sivil bir toplum yapısına benzemeye başlaması nedeniyle kollektif bir yönetimin daha doğru olacağı
3- Bir trafik kazası vs. nedenle ölmem durumunda burada yazılan binlerce yazının, binlerce saatlik emeklerin de yok olup gitmesini istememem, sayılabilir.

Bu gibi nedenlerle 2006 yılında önce Yönetim Kurulu oluşturduk ardından da Disiplin Kurulu. Bu idari paylaşımlardan sonra geçtiğimiz aylarda da sitenin domain name hakkını 4 kişilik bir kurula devrederek site üzerindeki tekelimi iyice bırakmış oldum. Site çok kez saldırya uğradığı için siteye ayırdığım zamanın büyük bölümünü Linux server öğrenmek, phpnuke kodlarıyla uğraşmak, scriptlerin güncelliğini takip etmek gibi işlere veriyorum. Bu nedenle forumlarda pek sık göremiyorsunuz beni.
Alt 21-11-2007, 02:41
su2prelude su2prelude isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

güzelll:P benim pc ye de "ninjalar müslüman olursa" adlı yazıyı sen bıraktın herhalde ya da yönetimden birisi şu phpnuke kodlarından oluyormuş bu kim gönderdi bunu bana yaw??? gerçekten merak ettim ha bu arada site 1000 e yakın hacke uğramış, ürkütücü gerçekten
Alt 21-11-2007, 06:41
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Cem,
Seni azminden ve prensiplerinden dolayi taktir ettim, ayni zamanda bizlere bu imkani sagladigin icin de cok tesekkurler,

Saygilar,

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil