Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-03-2019, 16:54
Tengrizm Tengrizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.manas;böyle bir şey yok..Forumda çok bahsettik bu konulardan..İsa diye birisi yok,Musa diye birisi yok,Muhammed diye birisi yok..Böyle kişiler var olamaz zaten..
İnanç denilen şey,var olan bir şeye yönelik değildir,var olmayan bir şeye yöneliktir..Hristiyanlar İsa'nın tanrı olduğuna inanır,çünkü İsa diye birisi hiç var olmadı..
http://inciltarihi.com/incil-arkeolo.../isa-ve-tarih/
Rab İsa Mesih'ten bahseden incil dışı kanıtlar bile var.Yani sonuç olarak Rab İsa Mesih yaşamıştır ve Tanrıdır.

KORNELİUS TACİTUS (MS ~55/61-117)
Tacitus, Nero'nun, 64 yılında Roma'yı yaktırdıktan sonra, halkın ken*disine yönelen öfkesini nasıl Hıristiyanlar'ın üzerine çevirdiğini anlatmaktadır…
"Böylece Nero, bu sesi [Roma'yı yaktırdığı için onu suçlayan sesi] başka yöne çevirip ondan kurtulmak için, aşırılıklarından ötürü halkın nefretine hedef olup Hıristiyan ismini alan insanları suçladı ve işkence ettirmeye başladı. İsimleri, Tiberius imparator olduğu sırada Yahuda valisi Pilatus tarafından idama çarptırılan Chrestos'tan [Mesih'ten] geliyordu. Bu zararlı batıl inanç bir süreliğine kontrol altına alındıktan sonra, yalnız ortaya çıktığı Yahudiye'de değil, diğer bölgelerde meydana gelen her türlü vahşet ile utanç verici şeylerin kutlandığı Roma'da bile tekrar güçleniyordu." (Tarihçe XV, 44)
FLAVİUS JOSEPHUS (MS 37-100)
"O dönemde İsa adında bilge bir adam ortaya çıktı […] Birçok Yahudi ve Yunanlıyı peşinden sürükledi. Kendisi Mesih'ti (Hıristos). Halkın ileri gelenleri onun hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra [Roma valisi] Pilatus onu çarmıha mahkûm etti. Ne var ki, onu sevenler yine sevgisine bağlı kaldılar. […] Ondan ismini alan Hıristiyanlar kabilesi varlığını günümüze kadar sürdürmektedir." (Ant. XVIII, iii, 3)
Alt 02-03-2019, 19:59
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili tengrizm;insanlara asla ama asla güvenme..Hele kendi dinini veya ideolojisini anlatan insanlara..!
Bu bağlamda İsa'nın tanrı olduğu veya tarihi bir kişilik olduğunu söyleyen Hristiyanlara güvenemezsin..Bunu yaparsan,komik duruma düşersin sadece..Mesela Buhari veya Ebu Davud'un metinlerini gösterip Muhammed şöyle/böyle diyebilir miyiz?Diyemeyiz..Sen de Tacitus veya Josephus gibi kişilerin metinlerini bana gösterip,İsa şöyle/böyle deme..

İngilizce biliyorsan İngilizce,Türkçe istersen Türkçe kaynak göstereyim,bak/araştır..

Tacitus dediğin kişi,önemli bir hata yapmış..Pilate'nin vali değil de,vekil olduğunu söylemiş..Araştırmacılar bunu keşfetmişler..Alıntı yaptığın yazıda vali denmesinin bir önemi yok..Yalan bu..
Josephus'un metinleri de incelenmiş ve bu metinlere sonradan Josephus'un yazısından farklı bir yazı stiliyle eklemeler yapıldığı anlaşılmış..Bu da yalan..

Muhammed'in var olduğuna dair de bir sürü şey ortaya konur ama hepsi yalandır..
Alt 02-03-2019, 20:23
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili tengrizm;insanlara asla ama asla güvenme..Hele kendi dinini veya ideolojisini anlatan insanlara..!
Bu bağlamda İsa'nın tanrı olduğu veya tarihi bir kişilik olduğunu söyleyen Hristiyanlara güvenemezsin..Bunu yaparsan,komik duruma düşersin sadece..Mesela Buhari veya Ebu Davud'un metinlerini gösterip Muhammed şöyle/böyle diyebilir miyiz?Diyemeyiz..Sen de Tacitus veya Josephus gibi kişilerin metinlerini bana gösterip,İsa şöyle/böyle deme..

İngilizce biliyorsan İngilizce,Türkçe istersen Türkçe kaynak göstereyim,bak/araştır..

Tacitus dediğin kişi,önemli bir hata yapmış..Pilate'nin vali değil de,vekil olduğunu söylemiş..Araştırmacılar bunu keşfetmişler..Alıntı yaptığın yazıda vali denmesinin bir önemi yok..Yalan bu..
Josephus'un metinleri de incelenmiş ve bu metinlere sonradan Josephus'un yazısından farklı bir yazı stiliyle eklemeler yapıldığı anlaşılmış..Bu da yalan..

Muhammed'in var olduğuna dair de bir sürü şey ortaya konur ama hepsi yalandır..
Öncelikle saygılı üslubunuz için sağolun,ve İsa Mesih'in yaşadığına dair en büyük kanıt kutsal kitap incildir.Tabi ben böyle düşünüyorum.Bence yalan değil,incil tarihi sitesindekilerin doğru olduğunu düşünüyorum.
Alt 07-04-2019, 04:02
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tengrizm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu haber biraz eski,ama yinede paylaşmak istedim.Ben bu haberden sonra hristiyan oldum.

http://haber.sat7turk.com/beytlehem-...usa-ait-cikti/
Sayin Tengrizim,

bu haberden dolayi hristiyan oldum diye belirtmissiniz.

Ben size sadece sukadarini söyleyim. Bu yüzügün roma valisi pilatusa ayit olma ihtimali hic yok.

Haberi yapanlar burada bariz hileye bas vurmuslar. Haberde yüzügün bronz oldugu söyleniyor,ki bronzdan olmasi metalin görüsünüsüne göre uygun görünüyor.

Lakin konustugumuz sahis bir vali, romanin valisi. O cagin romasinda birakin bir valiyi siradan bir komutanin bile taktigi yüzük en kötü gümüsden idi. Dolayisiyla roma valisinin bronzdan yüzük takmasi mümkün degil.

Bu üst meretebedeki kisiler saraplarini bile altin ve gümüs kadehlerden icerlerdi. Bronz yüzük takmalarini düsünmek dahi gercek disi olur.

Yaptigim is geregi, gerekse merakim geregi bildigim, okudugum arkeoloci kitaplardan biliyorumki, tarihi kazilarda ölülerin mezarlarindan cikan ölü hediyelerine bakarsak bronzdan bir yüzügün roma valisi pilatusa ayit oldugunu söylemek anca o kisiye hakeret olur. Roma valisinin ne sanina nede edindigi mertebeye uzaktan yakindan uygun degil.

Hic bir sekilde bronzdan yüzügün pilatusa ayit oldugu bu görüs savunulamaz.

Böylesi basit bir hatanin bile es gecilip haber niteligi tasimasi beni cok sasirtti dogrusu. Bir kez daha anladimki haber diye sunulan her kaynaga güvenilmemesi gerekiyor. Ne amacla medaya ya servis edilmisse artik vardir bir capanoglu arkasinda.
Alt 10-04-2019, 18:32
Üyeliğini Sonlandırmış

Pardon Yani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Tengrizim,

bu haberden dolayi hristiyan oldum diye belirtmissiniz.

Ben size sadece sukadarini söyleyim. Bu yüzügün roma valisi pilatusa ayit olma ihtimali hic yok.

Haberi yapanlar burada bariz hileye bas vurmuslar. Haberde yüzügün bronz oldugu söyleniyor,ki bronzdan olmasi metalin görüsünüsüne göre uygun görünüyor.

Lakin konustugumuz sahis bir vali, romanin valisi. O cagin romasinda birakin bir valiyi siradan bir komutanin bile taktigi yüzük en kötü gümüsden idi. Dolayisiyla roma valisinin bronzdan yüzük takmasi mümkün degil.

Bu üst meretebedeki kisiler saraplarini bile altin ve gümüs kadehlerden icerlerdi. Bronz yüzük takmalarini düsünmek dahi gercek disi olur.

Yaptigim is geregi, gerekse merakim geregi bildigim, okudugum arkeoloci kitaplardan biliyorumki, tarihi kazilarda ölülerin mezarlarindan cikan ölü hediyelerine bakarsak bronzdan bir yüzügün roma valisi pilatusa ayit oldugunu söylemek anca o kisiye hakeret olur. Roma valisinin ne sanina nede edindigi mertebeye uzaktan yakindan uygun degil.

Hic bir sekilde bronzdan yüzügün pilatusa ayit oldugu bu görüs savunulamaz.

Böylesi basit bir hatanin bile es gecilip haber niteligi tasimasi beni cok sasirtti dogrusu. Bir kez daha anladimki haber diye sunulan her kaynaga güvenilmemesi gerekiyor. Ne amacla medaya ya servis edilmisse artik vardir bir capanoglu arkasinda.
Hocam artık hristiyanlığa inanmıyorum. Ve artık Gök Tanrıya inanıyorum.
Alt 10-04-2019, 23:25
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Pilates mi yapiyorlarmis acaba?
Alt 10-04-2019, 23:26
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Odin bizi korusun!

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 11-04-2019, 00:23
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Odin bizi korusun!
Bunu şu anlamda dedim

Bu inancı masum/sevecen felan buluyorum artık
Nordik Tanrılar felan
Bu internette yaptığımız yazışmalarda sıkıcı/bunaltıcı Cehennem tehditlerinden felan konuşuyorduk
Bir arkadaş/yazışmacı çıkıp dedi ki;

Tüm evreni ve canlıları yüce Odin yaratmıştır. Odin kendi eserine sahip çıkan diğer tanrıların sahte olduğunu bize bildirmiştir onlara inananları sonsuz cehenneminde yakacaktır.
Bende bunu diyorum -diyor. Yani Müslamnalara dönüp Odin sizi çatır çatır/cayır cayıryakacak diyor.
Dinsizsen çatışma bitmiyor.
Bu Müslümanları ürkütüyor, en azında bir afallatma konsepti var bunda
Bundan sonra Odin benim dostumdur.

Bir de bir Müslüman Ateist vb. tartışma gruplarında biri çıkıp buyrun ben "Satanist"im sorularınız varsa alayım diyenler var. Bunu dediğinde (oluşan etkiyi biliyorum) buz gibi sular

Adam/Kadın başlıyor.
Efendi Şeytan diyor ki;
Bu sahneyi seviyorum...

Odin adına bizi savunun!

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 07-03-2024, 02:37
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kutsal kitapla ilgili böyle bir şey var. Yani kutsal kitapta yer alan pek çok şeyin aslında tarihsel ve arkeolojik doğruluğu söz konusu. Kutsal kitabın içindeki karakterler bazı olaylar yerler madeni paralar konuşulan diller ve farklı medeniyetlere ait verilmiş bilgiler genelde doğrudur. Tabii eski antlaşmada yer alan özellikle daha sembolik olan ve hikaye tarzı içeriklerin mantıksal bilimsel bir karşılığı yok.

Fakat yine de yeni antlaşma adı verilen e yurdumuzda İncil olarak bilinen kitabın genel olarak bahsettiği olaylar, kişiler ve tarihsel süreç gerçek gibi görünüyor. Örneğin Roma Valisi bile gerçekten de bahsedildiği zaman da o bölgede Vali olduğu tarihsel bir gerçek. Elde edilen arkeolojik bulgulara göre Platus'un varlığını kanıtlayabiliriz. Yüzük örneği sadece bir tarihsel örnektir. Bunun gibi daha pek çok örnek vardır. Engelli birini mucizevi bir şekilde iyileştirdiği, bu kişiyi spesifik bir havuza yönlendirdiği, engelli kişinin burada yıkanması gerektiği yeni antlaşmada bahsedilir. Bahsedilen Havuzun ismi Şilo mudur. Yapılan arkeolojik bulgulara göre bu havuz gerçekten de vardı ve ilk yüzyılda insanlar Şifa bulmak için bu havuza gider ve orada yıkanırdı. Aynı tarihsel gerçekliği pavlus'un yazılarında da görürüz. Pavlus'ta kendi yargılanmasına ilişkin bazı ayrıntılardan bahseder. Örneğin nerede ve kim tarafından yargılandığını anlatır. Yargılamanın içeriğine dair bilgi verir ve ortaya çıkar ki gerçekten de öyle bir yer var ve kendisinin yargılayan insanların ismi de doğrudur. Sadece ismi değil ünvanı da doğrudur. Bu konuda bazı örnekler verebilirim . Örneğin coğrafya ile ilgili verilen bilgilerin pek çoğunun doğru olduğunu biliyoruz . Örneğin Celile, Celile Gölü hakkında verilen bilgiler doğrudur hatta vaftizci Yahya'nın varlığı bile tarihsel kayıtlarla doğrulanabilir. Yeruşalım ve çevresinde de pek çok arkeolojik kazı yapılmıştır ve bu arkeolojik kazılar genel itibariyle Incil'in tarihselliğini doğrular . Hatta var olan arkeolojik belgelerden yola çıkarak Isa'nın da varlığını kanıtlayabiliriz. Örneğin bu konuda ilginç bir şey vardı o da şu ki Richard Dawkins bile Isa'nın varlığını reddediyorken son zamanlarda yaptığı röportajlarda Isa'nın gerçek bir kişi olduğunu kabul etmiştir.

Evet bunlar doğrudu. Fakat bu kutsal kitaplarının bütününün Tanrı sözü olduğunu kanıtlar mı? Yani tarihle ilgili ya da tarihle ilişkili bilgilerin var olması bir şey Tanrı sözü yaparlar? Bu soru Önemli çünkü bu soruyu genel olarak insanlar kutsal kitabının Tanrı sözü olduğunu kanıtlamak için kullanıyor. Pontius Platus gerçekten de bir vali miydi? Evet bir valiydi ve 1. yüzyılda yaşadı bunun kanıtları var. Pek çok şeyin olduğu gibi. Bu bilgilerin gerçek olması verilen mesajın doğruluğunu kanıtlar mı?

Kur'an'ı düşünelim. Kur'an'da bahsedilen coğrafyanın gerçekten de var olduğunu ve bahsedilen olaylara ilişkin verilen ayrıntıların tarihsel olarak doğrulanabildiğini farz edelim. Örneğin Arapların yaşadığı coğrafyada ve tarihte komşu olduğu medeniyetlerle olan ilişkileri, alışverişleri, savaşları, barışları, antlaşmaları vb. Ilişkileri tarihsel olarak doğru olsun. Bu durum Kuran'ın Allah'ın sözü olduğunu kanıtlar mı? Bu konuyu pek Araştırmadan ama eminim ki Kur'an'ın bahsettiği dönemdeki olaylarin tarihsel ve arkeolojik bir arka planı vardır. Fakat bu Kur'an'ın Allah'ın sözü olduğunu kanıtlamaz. Bu neyi Kanatlar? Bu durum Kur'an'ın tarihsel olarak doğru olduğunu kanıtlar. Ya da bir başka deyişle Kur'an'da anlatılan bazı olayların Arkeoloji ve antropoloji ile desteklenebileceği anlamına gelebilir.

Bir şeyin tarihsel doğruluğu başka bir şeydir, o şeyin direkt Allah'tan Geldiğini iddia etmek farklı bir şeydir. O halde ne yapmalıyız? Nasıl karar vermeliyiz? Buyurun isterseniz buradan Siz devam edin.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney

Önerilen Siteler