PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Din mi üstün..İman mı..Nasihat mı..Akıl


Sayfa : 1 2 [3] 4 5 6

Cemal
31-12-2006, 00:45
DÜŞMES KAKMAZ Bir ALLAH..

Abim bugun tevelerde hep gördük.Satdam asılmış.ALLAHramet etsin.ama taminim *- etmicek gimi görünüyo.Çok issanı öldürmüş*bebeler analarının kucaında öldürmüş kürt insanının analarını..yazık ölüler yerlerde zeirli gazdan elleri yüzleri şişmiş.Beş1000 kişi öle öldürmüşler.Şilerden duce katlamında binner öldürmüşşler.Elinde tüfekle havaya ateş ediyo..dunyayı o yarattı sankı..eski görüntülerde..cebinde hep sadece onda silah olurmuş*bakannarla toplantı yaparkene..bi keresinde bakanı bile annından vurup ölddürmüş diyolar.
Eee abim ona öldür*buna vur*ona as...
işte *etme bulma dünyası..
çalma kapıma*çalarlar kapına..
Kudret elindeykene adil olsa iyi olmasmıydın.Hem herkeşe faydası olurdu*memleketine çok faydası olurdu.Hemde ölünce arkasından davul çalınmasdı.Davul çalannara hak verdim.Onnarında ölenneri insandı- kocaydı- eşti-çocuktu..onnarı vururken hiç düşünmediydin..şindi hiç onu düşünenyok.
Benimhanım idama giderken görünce..*Yazık yaw cemal filece demeye başladı..Babamda bizdeydi.Bende hanı gözünü kapatmayı falaca istemedi *yaw cesur adammış ama deyince.babam..*Cani herif..onnarca insanı eliyle beynine sıkıp öldürdüü için-ölümdenkorkmas bu*dedi..Yannız ölürken hiç yalaklaşmadı.hep dik durdu.Keşke *yaptıkları karşısındada dik durabilsedi..Öldürdüü binnerce issana ALLAH ramet etsin.Kanı kanla yıkamazlar denir *ama*caninin ölümünü görünce içleri biraz raatlamıştır.

ALLAH şaşırtmasın.

Cemal
31-12-2006, 14:53
abim bayramgunu bu sevimsis konuda bir iki şey daa yazcem.Hanı hoş deil ama..ben bi pırof olaraktan :( *-tarihe geççek konuları*acıda olsa -es geçemem abim **sona bilin benden hesap sorar.:roll: * San.pırof ceMaL hocaneden bu konuya tesbit yapmadınıs deyi.. :wink:
şindi hURriyete girdim.meslekdaşım mURat *Bardakçı çok güzeel biyazı yazmış.doru demiş valla.Allah bize göstertmesin. bu heriflerinbaşkanı-başbakanı ya ipte sallanıyomuş..yada *ot yoluna gidiyomuş..

Murat BARDAKÇI
mbardakci@hurriyet.com.tr

Bağdat’ın láneti: Irak’ın hiçbir lideri yatağında can veremedi


Saddam Hüseyin’in idamı, Irak’ın bir özelliğinin asla değişmediğini gösterdi: Bağdat’ta 73 seneden buyana várolan ve Iraklı liderlerin yataklarında can vermemeleri ve makamlarını mutlaka darbeyle, suikastle yahut kuşkulu kazalarla bırakmaları ádetinin hálá devam ettiğini...

Bugün bu sayfada, Irak’ta 1921’den bugüne kadar işbaşına gelen liderlerin listesi ve ákıbetleri yeralıyor. Ben, Saddam Hüseyin’in de dün sabah aynı ákıbete uğraması üzerine gelecekteki liderlerin, meselá káğıt üzerinde de olsa Irak’ın hálen cumhurbaşkanlığını yapan Celál Talabani’nin ve ondan sonrakilerin ákıbetlerini merak ediyorum.

TARİHİN ceberrutlar resmigeçidinde, Saddam Hüseyin de yerini aldı. Muhabirlik yıllarımda Ortadoğu’da senelerce yaşadım, daha birçok ülkede, en acımasız diktatörlerin hüküm sürdüğü memleketlerde bulundum ama Irak’tan başka hiçbir yerde Saddam Hüseyin’in rejimi kadar baskıya, kana ve gözyaşına dayalı bir idare görmedim.

Dicle sahilindeki balık lokantalarında beraberce hoş zamanlar geçirdiğiniz bazı dostlarınızı Bağdat’a bir sonraki gidişinizde hayatta bulamamanın hüznünü ifade edebilmek çok zordur. Hattá, sadece dostlarınızın değil, evlerinin bile idamlarından hemen sonra buldozerlerle yokedilmiş ve ailelerinin kaybolmuş olduklarını öğrenmenin ıztırabını kelimelere dökmeye çalışmak, boş bir gayret gibidir. Kaybolan tanıdıklarınızın başlarına nelerin geldiğini gayet iyi bildiğiniz halde ákıbetlerini merak edip sorduğunuzda etrafınızın bir cüzzamlıdan kaçarcasına boşalmasını hissedebilmeniz için, o ánı yaşamanız gerekir.

Saddam Hüseyin’in iktidarı yüzbinlerce kişiye işte bütün bu üzüntülerin çok daha ağırını yaşatmış ve Irak, her gün çıkartılan milyonlarca varil petrolün geliriyle mükemmel bir refah toplumu olabileceği halde korkunun, baskının ve terörün hüküm sürdüğü bir kan ve gözyaşı beldesi háline gelmişti.

Dolayısıyla, ben, Irak’ı bugünkü batağa sürükleyen ve binlerce kişinin hayatına málolan Amerikan işgalinin bile, ömrünü dün sabaha karşı celládın ilmiğinde noktalayan Saddam Hüseyin zamanında çekilenlerden evlá olduğuna inanırım.

Saddam’ın idamı, Irak’ın değişmeyen bir özelliğini daha gösterdi: Bağdat’ta 73 seneden buyana várolan bir geleneğin, Iraklı liderlerin yataklarında can vermemeleri ve makamlarını mutlaka darbeyle, suikastle yahut kuşkulu kazalarla bırakmaları ádetinin hálá devam ettiğini...

hayırlı bayramlar.
cml.[b]

Cemal
31-12-2006, 21:08
http://www.resimmax.com/data/media/17/www.resimmax.com_kopek_0004.JPG

Böle resimdeki gimi*dosça kardeşçe yanyana -gönül gönüle*elele geçsin işallah 2007.
Hepimize kutlu olsun.
cml.

Cemal
01-01-2007, 02:33
sayfanın başında ben bi yazı yazmıştım.bu cUmurbaşkanı seçimiyle *halk ne düşünüyo diye..
Meclis 184 açılır-a-çılmas*önemli deil.Şu anda biri367 dediya..hemene o lafa sarıl..
Ama millet bu laflara çok bozuluyo abim.sate 3-5gündür bulaflar dönüyo hem gastelerde hem tevelerde.Bizin arkadaşlar ağabeylerde konuşuyo tabi.Millet diyoki. bAykala.. ”Bilader..ben bu Erdovanın başkan olmasını istemiyom*de ama kıvırma..Demirel 280 kusur oyla cumurbaşkanıolmuş..Bilmamkim şu oyla olmuş..Böle 367 lazım *filece ot mok itdaaların arkasına takılıp komik olma..Aslan gimi çıkıp*gücüm yetine bu işe mani olcem*istemiyom-de..Ama bu millet kıvırtannardan hoşleşmiyo.Bbabam öleder ve bencede haklı.

filece yazmıştık.Bak gece vaktı indernet gastesinde bi haber gördüm.Gastecilerde dalga geçmiş Baykalnan.Babam cahildirama*görüşleri içinde dorular çoktur.Abimokuyun yazıya:


Kanatlı Fantazi *
CHP lideri Baykal, eski Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu'nun “Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılabilmesi için TBMM'deki ilk oturumuna en az 367 milletvekili katılmalı” tezine sahip çıkınca, medyada alay konusu oldu


İSTANBUL / ANKARA
CHP lideri Deniz Baykal'ın eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun “Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılabilmesi için TBMM'deki ilk oturumuna en az 367 milletvekili katılmalı” şeklindeki tezine sahip çıkması medyada alay konusu oldu.

Radikal gazetesi, anamuhalefet lideri Baykal'ın “Seçimin ilk turunda Meclis 367 kişiyle toplanmazsa 10 dakika sonra Anayasa Mahkemesi'ne gideriz” şeklindeki demeciyle manşetten dalga geçti. “Türkiye yeni yıla bir hukuk fantezisiyle giriyor” üst başlığıyla verilen haberde, iddianın tutması halinde Köşk'e yeni birinin çıkmasının imkansızlaşacağı ve “Sezer'in ölene kadar Cumhurbaşkanı kalacağı” belirtildi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan da, “Zırva tevil götürmez” başlıklı yazısında Baykal'ın fena halde yanıldığını belirterek, “Sine-i millet'ten sonra son zırva tartışmamız da bu” diye yazdı. Radikal'in Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, Erdoğan'ın seçilip yemin etmesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak olan Baykal'ın mahkemeden yanıt alana kadar sokak gösterileri yapıp yapmayacağını sordu.

Cemal
02-01-2007, 00:39
Yaw nereye gittiniz lann*?hepiniz araziye uydunuz itler...(askerde *bizim onbaşının lafı..:lol:

http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/12/kamuflaj_012_kelebek.kucukresim.jpg

* * * * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/12/kamuflaj_021_katydid3.kucukresim.jpg


http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/12/leaftailedgecko2.kucukresim.jpg

sate gözüm iyi görmüyo..gözlükde taktık ama..

http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/12/KELEBEK1.kucukresim.jpg

Cemal
02-01-2007, 03:25
Sevgili ceMaL,
Ben ateistim. Senin bana ateistligi yakistiramaman ,bilmediginden veya daha once ateistlerin, allahi inkar ettiklerinden birer canavarmis gibi sana sunulmasindan kaynaklaniyor.
* *Burada, Ezkamo hocamiz, Sodomo amcamiz, Sargon abin, Pante, Cem, mamuli,ve daha bircoklari hep insanligi onde tutan kardeslerimiz degil mi? Sen de farketmedin mi bende allah korkusu olmasa, yakarim, yikarim calarim, tecavuz ederim diyen bazi dini butunleri? Bunlar ateisti anlayamayan hakikaten din ,allah korkusunun, insanlik duygulariyla karistiranlarin gorusu.
Bizlerin, o senin gozunde iyi insan tanimladiklarin, din allah zoruyla degil de, kendi hur iradesiyle, durust ve insanlik duygulariyla hareket edenlerdir.
* Kisaca soylemek istedigim, allah korkusu, sevgisi olmadan da *insan durust ve iyi huylu, iyi ahlakli olabilir, ve boyleleri, bunu kendi secimleri *olarak, hur dusunceyle uyguladiklarindan, benim gozumde daha makbuldur.

vARtol amcam bak sen bana iyi tanımamışın dicem*demicem.Sen bana hem tanır hem seversin.Bak yokarda *afedersin büyüe böle sölenmez ama*yanılmışın dicem.Neden de*?

1.çi yannış.Pante abim atevis deil.Pante abim+Aldostu amcam gimi benzer inaçta.Onnar çok temiz bi ALLAH inacına sahip.Din ötesiymiş o inanış.AMa yaratıcıya inanıyo 2side.Ben Aldostu amcayı şasen tanıdıım için çok iyi biliyom.bi keresinde kendi aızındanda bunu duymuştum*Pante abiyi çok seviyo ve benzeyen inanışları varmış.Bi yazısındadda Pante abim*bunu sölemişti.
2.ci yannış.Ben hiç bi zaman atevisler kötü demedim*atevislerineskisindende yenisindende kötü issan görmedim.Gördüm dersem Allah çarpar-yalan olur.Atevisler kötü issan denmes *denemez.İssannık ayrı*inanış ayrı.Aldostu amcamdan böle örendim.Zate bi yazısında sana-*bizim aramızda fark bi yürek atımı kadan*diye yazmamışmıydın.
*Bende ALLAHkorkusu olmasa..şöleasarım*şöle keserim *diyen issanda ne dindar olur ne ALLAHdarolur-ne insan olur abim.
İnsan olanın aklı olur-vijdanı olur.Aklı vijdanı olmayan issan *ALLAH var dese ne yazar*ALLAH yok*dese ne yazar.
Ben atevisler şöle kötüdür demem*demedim.lütfen bana yannış annama amcam.Bizim sizden farkımız*hiç yok.Sadece inaçta farkvar.
Bİzde iyilii insan olduumuz için yapıyoz.İssana faydası olduu için yapıyoz.Ha bu aradada iyilik yaptıımız zaman ALLAHda hoşnut olur deyi umut besliyoz.Yoksa * kimsenin elinde *Ben ALLAH katında senden daa deerliiyim*deyi bi senet yok.Öteye geçince buna *ALLAH karar verir.
İlahi terazi tartıı zaman gerçek ortaya çıkcek.Yoksam boşuna kılınan namazın*veyama issana iyi davranıyomuş gimi yapmanın faydası yok o teraziye..*iyi issanım demenin bi faydası yok o kantara..Orda ne renklamın faydası olcek ne yalanın.Farkımız burda sadecene.Siz o kantara inanmıyıonuz*bis inanıyoz.Ama bu inaç bize + getirmicek -sizede eksi getirmicek.Hesap kul hakkında olunca*sorgu tek tek yapılcek.İnaçlının*inaçsızdan bi farkı olmıcek çarpma yaptısa*hırsıslık yaptısa*hakaret yaptısa*tecavüz yaptısa*kişiye hor gördüse..ne namazın faydası olcek ne kurbanın..eveli kul hakkından hesap görülcek.Ordan geçebilirsek*ordan sona RAbbim belkine..bak bu sal*ak cemal bize annamıştı-sevmişti*saygı göstertmişti.Hadi bizde onu sevelim*Cemalimizi ona göstertelim *derse -*işte belkine o bizim kazancımız olabilir.belki..

Ben atevislere hiç kötü gözle bakmadım.Kimin iyi*kimin kötü olduunu yannız Allah bilir.
Vartol amcam benim.
Bi son laf daa.Sodomo amcamda atevis deil.o da yaratan aşıı.Adına Allah demes sadcene..bende çook yazısı var onun yaratn sevgisile ilgili.

cml.

vartor
02-01-2007, 06:58
Sevgili ceMaL'im, sen de duzgun okumamissin yazdigimi. Ben Pante ,Sodomo, hatta Cem amcan ateistir diye yazmadim, insanliga hurmet ve hizmet eder yazdim.Daha bircoklari derken, Aldostu psiko amcalarin da dahil, yazmaga usendim isimleri tek tek.
*Sana gelince, seni senden de iyi taniyorum, baska turlu oldugunu dusunsem sana yazmam bile. Sen benim, gonlu zengin, akli basinda cocugumsun.
*kızcen ama-sen atevis filece deilsin abim.Sen sadece dinnere kızgınsın.din adına çok çikinnikler gördüün için dinnere bozuluyon*

* *Bak, bu yazinla bana ateistligi kondurmuyon, yani benim gibisi ateist olamaz diye bir fikri aciga cikariyor sozlerin. Sana da kizmadim zaten kizamam bu sozleri yazdin diye. Ben de sana bu fikrin, ateistleri canavar tanitanlar tarafindan bellegine bir on yargi olarak yerlestirildigini soyledim. Bana ateistligi yakistirmamanin baska bir izah yolu var mi?
*Bu siteye gelip bizlerle tanismadan once ateistler hakkinda ne dusundugunu, bir daha *dusun, sonra cevap ver.
* * Tekrar sihhat ve nese dolu bir yil temennilerimle...

Cemal
02-01-2007, 15:28
vArtol amcam sen bi tanesin*sana severim.
hanı burda bi başlık vardıP)Q = ABC*? ölese Q(\P filece böle mantık deyi bi bilnden annatıyodu.işte ordan gidelekten....adını saydıkların iyi issanlar atevis*ler içinde oluyo..yanı netiçe buna çıkaarıyo..
müim deil abim o nededi-bu ne dedi ..ben dedimki..iyi issan iyi issandır.Bu sitede çoooOOOoooOOOOooooOOOooookiyi issan var.inanışı müim deil.doorumu vArtol amcam..iyi insannık ne dine balı*ne dinsize..
issanın kalbine baalı.

şindik bi uzman olaraktan*hIrıstannık konusundaki bi konuya deincem. yuhANa abimbu CEmabimin açtıı HIrıstannık araştırma başlıına verdii bi cevap var.Diyokune:

Yeşu.10: 40 Böylece Yeşu dağlık bölge, Negev, Şefela ve dağ yamaçları
dahil, bütün ülkeyi ele geçirip buralardaki kralların tümünü
yenilgiye uğrattı. Hiç kimseyi esirgemedi. İsrail'in Tanrısı
RAB'bin buyruğu uyarınca kimseyi sağ bırakmadı, hepsini öldürdü.
Yeşu.10: 8 Bu arada RAB Yeşu'ya, "Onlardan korkma" dedi, "Onları eline
teslim ediyorum. Hiçbiri sana karşı koyamayacak."

gerçektende iğrenç şeyler bunlar ..bana göre tanrı hiç bir yanlış yapmamalıdır..insan öldürmemeli ,öldürülmesinede onay vermemelidir..fakat bu ayetler bize bu katliam emirlerini veren kişinin tanrının kenmdisi olduğunu gösteriyor

yuHAna abim..yaw öle şe olurmu*?Yanıbu emri veren-kesin -dorayın*guşbaşı yapın*temizleyin bu itlerin soyunu *deyen tanrı olabilirmi?*
Bunu olsa olsa orda bassi geçen şesu[/size] abim sölüyodur.
Sen içine raat tut.ALLAH böle bişe sölemez..sölüyo diyen yuduruyodur.Kemdi söleyip -*kendi inanıyodur..Bizede şindik hanı İNçil bıraktılardıya hanı..ordanokuyoz işte ..Yanı ben bu incile *okumadan filece başka sannederdim..okudukça soudum abim..İşte sende başka şeler yazıyon abim..geç abim geç...Valla okumamak eniyisimi*? ne..
Yok yok okuyup aydınnanmak en iyisi..Böleceme gerçei bulabilcez heralde..

cml.dini bilgiler araştırma*geliştirme uzmanı.dere pırof.*

Cemal
03-01-2007, 01:52
http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/12/atita021.jpg

Abim şu güzelliebakın .issan hayran oluyo..İşte bize göre Allah yarattı.. veyama kendü kendüne gelişe gelişe bu güzellie geldi..ama çok güzel olmuş demi.Ben hayran kaldım...ama...

cml.

Cemal
03-01-2007, 02:01
aması şu abim..
yazı erken fırladı(perevi yazan yere bascemize*busmit denen yere basdıkyannışlıklan..) yazamadık*ilave yapalım...(az pilav üstü ilave gimi oldu ama neyse.. :?

Leş gibi kokan çiçek
BİTKİLER

Leş çiçeği veya ceset çiçeği olarak bilinen titan arum dünyanın en kötü kokan çiçeğidir. Ortalama olarak iki metreye kadar bir yüksekliğe erişebilir ve çiçek açtığında 800 metre uzaktan kokusu hissedilebilen, çürümüş et benzeri bir pis koku salar.

abim bu iş beni düşündüttü biras.Hayattada böle şelerle karşılaşıyos.Hanı bakıyon çok güzel*çok şaane..ama içine girince...ooOOOooOOOOoo bissürü yannışlar çıkıyo..

Hanı halk lafı var*dışı seni-içi beni yakar *deyi..buda öle bişemiş demekki...vardır bi hikmeti(veyama moden konuşalım 8O ..vardır bi gemetik veya ervimsel sebebi..)

lmc.

Cemal
03-01-2007, 03:07
http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/10/BY4d.jpg


Yaw CeMal abim be ..Bu itimi çok beslemişler..yoksam benmi biras gıdasıs kalmışım.*? annamadım yaw.. :roll:

vartor
03-01-2007, 03:36
Sayin profumuz, yaptiginiz arastirmalarla, insanliga yaptiginiz katkilar tarihe gececektir birgun. B.o.k ciceginin sirri, yanina gelip kendini koparmasinlar diyedir. Evrimin isi; butun guzel kokanlari koparilip, kimse dokunmadigindan bi tek bu evrimlesebilmis.
Boylece buyuleyici guzellikte les kokan bir cicek turu kalabilmis.Bilmem kokarca gordunuz mu? onun da tek silahi, pis kokulu bir sivi fiskirtmaktir dusmanina. O da oyle hayatta kalabilmis.

onur
03-01-2007, 05:32
Arkadaşlar bence yormayalım birbirimizi Üstün olan insanların anlayışlarıdır.Hiç bir şey insanın birşeyleri anlamasından üstün değildir.Çünki birşeyi insan anlamadıktan sonra üstün olsa kaç yazar...
Yani üstün olan İNSAN'dır.İnsan olmadıktan ve olamadıktan *sonra ne dinin ne aklın ne nasihatın ne de kelamın bir anlamı olmaz... :D

Cemal
03-01-2007, 19:54
http://www.buyukforumportal.com/images/styles/yeniyil/misc/right.jpg

Yarın yeni yılın 1ci işgünü.
ALLAH HEPİMİSE BU RESİMDEKİ ŞEKER TADINDA GÜNner VERSİN.hayırlı işler versin.
Allaha çok şükür*onu tanısakda -ikkar etsekde insan olarak yaratılmışıs.Yani üstün olan İNSAN'dır.İnsan olmadıktan ve olamadıktan *sonra ne dinin ne aklın ne nasihatın ne de kelamın bir anlamı olmaz..
KElamlarımız hep güzel olsun..
2007 güzelliklerle dolsun.(amin.)

cml.
(Vaurello abim..yeni yilan kutlu oldu tamamda*eski yilan ne oldu.*?. :lol: .Ben sana çok seviyom.senin türkçe yazmayla -benim yazma arasında fark çok az.iyiseneler sanada güzel abim..)
nOT:bu resimlerin üstüne tıkvurunca resim daa büyük gözüküyo.öle seredin.belki biliyonus..)

Cemal
05-01-2007, 00:19
nOT:yukarda *güzel bi resim vardın.galiba yilan yuttu :cry:

eskiden güzel bi adetimis vardı.Bilgili görgülü abilerimisden güzel yazıları buraya koyardık.okur ders alırdık.daınık güzel yazılar orda burda kaybolmasın*okuyalım annayalım-ders alalım deyi.
Sona havalaramı girdik ne sALgOn abimizin dedii gimi.gariban havalarını bıraktık.her çorbaya maydonos olduk*-pırof zırof derken derken -heralde havalara girdik.Kimselerden yazı almaz olduk.Pante abimin ALLAHla ilgili güzel bi yazısıbana yazdırdı bunnara.Güzel bi yazı*okuyum-ders alırım-bişe kaparım deyi alıyom buraya.Belkim havamızada söner biraz.Fazla şişlik için hanı yemekdan sona soda alıyosya..buda şişimiz varsa alır belkine. :cry:

**-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
Tanrı doğaüstü müdür, doğanın bir parçası mıdır?
Tanrı doğanın, tüm varlıkların, herşeyin tümüdür. Onun dışında bir varlık yoktur.

Fiziksel bir kısmı var mıdır?
Madde Tanrının fiziksel kısmıdır.

Yoksa sadece evrenin varoluşuna sebep olan bir etken, bir sanal parçacık, ya da boşlukta simetri kırılımına sebep olan önemsiz bir küçük faktör müdür?
Hayır.

Zeki midir?
Zekilik insanlara has bir özelliktir.

Beyni olmadan nasıl düşünür?
Tanrı düşünmez.

Olan bitenin ne kadar bilincindedir?
Her varlık kendi bilincindedir. Tümü Tanrı bilincini oluşturur.

Hala var mıdır? Yoksa evrenin varlığına sebep olduktan sonra ortadan kalkmış mıdır?
O hep vardı ve hep var olacaktır.

Yer kaplar mı?
Tüm yerler onun.

Yer kaplamazsa, somut dünyayla nasıl etkileşim kurar?
Etkileşim söz konusu değildir.

Tanri anlaşılabilir, kavranabilir birşey midir?
Elbette. Ama uydurulan sahte tanrılar nedeniyle insanlar farklı algılamalar içinde.

Ne derece anlaşılır, ne derece kavranır?
Çok basit.

Sonsuz iyi ve sonsuz bağışlayıcı mıdır?
Bu özellikler Tanrıya ait değildir.

O zaman neden kötülükler vardır?
Kötülükler Tanrıdan değildir.

Her şeye kadir midir?
Hayır. ben burda yokum..cml.

Her şeyi bilir mi?
Hayır.ben burda yokum..cml.


Ben de bir kaç soru ekleyim. -Eğer Tanrı *varsa-

Tanrı kendini tamamen yok edebilir mi?
Edemez.

Tanrı kendisinin aynısından yaratabilir mi? Yaratamaz.-Eğer yaratırsa hangisi Tanrı olur?
-Yaratma gücüne sahip ama yaratmak istemiyorsa Tanrı korkak mı?

Tanrı kendisinden daha üstün bir varlık(aslında varlık demek yanlış) yaratabilir mi?
Yaratamaz.
Tanrı bildiği bir şeyi isterse unutabilir mi? Hatırlamak-unutmak Tanrı özelliği değildir.
-Eğer Tanrı'nın unutma özelliği yoksa insan Tanrı'dan(unutma yönünden) daha üstündür. Çünkü ekstradan özelliği vardır.( Unutmak olumsuz bir özellik olabilir, bu sonucu değiştirmez.)

Tanrı başlattığı bir olayın sonucunu bilmeyebilir mi ya da bilmek istemeyebilir mi?
Bilmez[/b] ben burdada yokum*cml

.Tanrı maddeyi yok edebilir mi?
Tanrı negatif kütle yaratabilir mi?
Yaratamaz.

İnsanı yaratan Tanrı ise Tanrı'nın insana gereksinimi mi vardı?
-Tanrı niçin yaratır?
İnsan da diğer varlıkların tümü gibi evrim neticesi oluşmuştur. Yaratma değil.

Tanrı'nın yarattıkları sadece 'var' ile 'yok' ile mi sınırlıdır? Yaratma eylemi yoktur. Oluşma vardır.
- 'Var' ile 'Yok' dışında başka ne tür yaratma yetenekleri vardır?

Doğada bir deneyin olasılıkları [0-1] değerleri arasındadır.
Tanrı'ya göre olasılık var mıdır? Olasılığının 1'den büyük olması ya da 0'dan küçük olması neyi ifade eder?
Olasılıklar neticesinde doğa şekillenmiş, çeşitlenmiştir. 1'den büyük, 0'dan küçük değil,[b] herşey bilimsel kanunlar çerçevesindedir.

Binlerce soru yazılabilir. İnsanın, düşünemediği, özelliklerini dahi bilmediği bir şeye(varlık demek doğru olmaz onun için şey diyorum) inanması doğru mu sizce? Hele ki *o şeye dinlerle inanmak ne kadar doğru? Dinler(kutsal kitapları, hadisleri ya da mitolojileri) sorularıma cevap verebiliyor mu? Ben göremedim. Gören varsa beni de bilgilendirsin lütfen.

Cemal
05-01-2007, 00:22
nOT:yukarda *güzel bi resim vardın.galiba yilan yuttu :cry:
ikinçi baskı olmuş.afedersinis.cml

Cemal
06-01-2007, 02:39
vArtOl amcam*sen bizden nası bi hıyarlık gördün afedersin*?
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ¨¨
üzüldüm valla.yanı hep sizin dediinizeevetmi dememiz lazımdı hıyarlaşmamak için.annamadım.

************************************************** *****
bu vido görüntüsü kopya posatyı ilk deniyom.işallah çıkar:

[video width=400 height=350:d0c4f20363]http://http://www.kanalturk.com.tr/haber.php?haber_id=1246[/video:d0c4f20363]

Cemal
06-01-2007, 02:41
vido kopyası olmamış.bi abi bana öretebilirmi*?cml

vartor
07-01-2007, 18:43
Sevgili profumuz, *CeMaL,
Senin gibi bir prof, her kelimeyi oldugu gibi almamali; altindaki gizli anlami *sokebilmeli. Sen direk, ben ne hiyarlik yaptim dersen hic degilse amerikadan profluk tastikini geri alirim. Sargon abin, vartol amcan hiyar mi ki onlara itiraz etmiyorsun. Garip misin sen? Bence degilsin. Burada soylenmek istenen senin gibi, iyi ahlakli, temiz ruhlu bir insana biz hiyarlarin, hiyarlasmana yaptigimiz katkilaridir. Bundan butun forum uyeleri de mesuldur.
*Senden devamli haklisin diye bir soz bekledigimi dusunerek esas sen beni uzdun.

Cemal
07-01-2007, 21:35
"walla buna yazdıın iyi olmuş Vartol amca.Biz her ne kadan pırof 8O * :lol: olsakda yanı sonuçta safız.Ben zate hayret Vartolamcam buna demek istemes*demez-ama neden demiş deyi düşünüp*çıkramamıştım işi.Yazdıın iyi olmuş saol.Ozaman buna keşke orda yazsana*hanı vArtolamcamla ben dargınmışım gimi anlaşılmasın.
Senin ve yengemin ellerinden öperim.2007 yılın kutlu olsun.Cml ve ayilesi. "

bu yazıya Vartol amcama öm göndertmiştim.saolsun bana kırmamış.vArtol amcam bi tanem benim.tekrar senin ve yengemin ellerinden öperim.Sana yanlış yaptısam özür dilerim.saol.

cml.

Cemal
07-01-2007, 22:14
vArtol amcam sana şindi çoksevcein 8O bi bayram ve yeni yılsorum olcek.. :lol:
bak sorum aşada.Cevabına merakla bekliyom..ama açıklamalarıda oku *sona yaz olurmu?*

Birgün Peygamber evine gelse vArtol amcam ne hisedersin *?

**-**-*-*-*-*-*-*-*-***-**-*-*-*-*-*-*

"Eğer birgün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse yalnızca bir kaç günlüğüne.Aniden çalsa kapınızı merak ediyorum. Neler yapacağınızı.
Biliyorum böylesine şerefli bir konuğa açacağınızı en güzel odanızı. O’na sunacağınız tüm yemekleri en iyisi olacağını….
Ve inandırmaya çalışacağınızı O’nu evinizde görüyor olmaktan mutluluk duyacağınızı. Gerçekten de evinizde O’na hizmet etmekten alacağımız hazzı.
Fakat söyleyin bana Efendimizi evinize doğru gelirken gördüğünüzde
O’nu kapınızda mı karşılayacaksınız? Yoksa onu içeri almadan önce,
Aceleyle bazı dergileri, gazeteleri çabucak saklayıp; yerine Kuran-ı Kerim’i mi koyacaksınız? Peki hala Amerkan filimlerini seyredecek misiniz, televizyonda ?
Ya da kapatmaya mı koşacaksınız aceleyle O size kızmadan önce?
Kimbilir belkide ağzınızdan hiç çıkmamış olmasını dilerdiniz. Hatırlayabildiğiniz en son çirkin kelimenin….
Peki ya;
Dünyalık müziğinizi, kasetlerinizi de saklayacak mısınız?
Ve bunu yerine ortalığa kitaplığınızın raflarında tozlanmış hadis kitapları mı çıkaracaksınız?
Yoksa telaşla “ne yapayım” diyerek, sağa sola mı koşturacaksınız?
Merak ediyorum
Eğer Peygamber Efendimiz,
Birkaç günlüğüne sizinle birlikte yaşasa yapmaya devam edecek misiniz. Her zaman yaptığınız şeyleri? Ailenizdeki sohbetler eski halini koruyacak mı? Her yemekten sonra sofra duası etmeyi yine zor mu bulacaksınız?
Hiç yüzünüzü asmandan
Oflayıp puflamadan her vakit namazınızı kılacak mısınız?
Ya sabah namazı için, sıcacık yataktan erkenden fırlayacak mısınız?
Peki ya yine mırıldayacak mısınız?
Her zaman söylediğiniz şarkıları
Ve okuyacak mısınız her zaman okuduğunuz kitapları?
Peki izin verecek misiniz?
Aklınızın ve ruhunuzun beslediği şeylere?
Yoksa hiç bilmemesini mi isterdiniz? Şöyle diyelim ya da,
Gideceğiniz her yere götürebilecek misiniz Peygamberi de?
Yoksa birkaç günlüğüne değişecek mi planlarınız?
Tanıştırmaktan onur duyarmısınız en yakın arkadaşlarınızı O’nunla?
Yoksa hiç karşılaştırmamasını mı umardınız Peygamberin ziyareti bitene dek birbirleriyle?
Şimdi söyleyin açık yüreklilikle O’nun kalmasını ister misiniz sizinle sonsuza dek, hep birlikte?
Yoksa rahat bir nefes mi alacaksınız. Ziyareti bitip gittiğinde?
Gerçekten bilmek ilgi çekici olabilir değil mi?
Bilmek ve düşünmek eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretimize gelse yapacağımız şeyleri?"

cml.

vartor
08-01-2007, 17:24
Peygamber efendi rolunde biri *ziyarete kalkissa beni, Vay seni sahtekar der kapi disari atardim. Bu yaziyi kim yazmis bilmiyorum ama, nedense allahtan daha guclu bir peygamber inanci olsa gerek. Allahtan cekinmeyip yukardaki sozde eylemleri yapanlar neden peygamberi adam yerine koysun ki?
* Buna mukabil evime herhangi bir dostum ziyarete gelse, televizyonun onunde oturmam, hatta foruma yaziyor bile olsam yari birakir onunla ilgilenirim.Artik telefon etmeden cat kapi iceri gelen pek misafir de kalmadi ya.

Cemal
09-01-2007, 02:50
PAnte abim, yaw kusura bakma*ben artıkeskisi kadan sana saygı duymuyom.senin araştırman ve yazılaarın çok tarflımış abim.buna gittikçe daa çok annamaya başladım.Sen tarafsısı yazamıyosun abim.Sen bi kerem*yaratıcı*inacından kurtulamadın-bu bir.Senin ikinçi kamburunda abim-sen ATATÜRK..-ondan sona Türk issanı yardımseverdir filece*afedersin saçma sapan şeler sölüyon.bak sen bu izMİR yangını konusunda:

Üstelik, Türk askerlerinin, göçmek isteyenlerin limana Başkomutan Mustafa Kemal 'in izniyle (ama Yunan bayrağı taşımama koşuluyla) gelen 27 yabancı gemiye taşınmalarına yardımcı olduklarını ve yerinde müdahalelerle gereksiz yığışma, kargaşa, ezilme ve hatta Amerikan denizcilerinin denize düşmelerine engel olduklarını da belirtmekten geri kalmıyor, ''üstün bir yardım ruhu sergilediğini'' de bu sözcüklerle belirtiyor.
fileceböle olmıcak şeler sölenüyon.bunnar tamamen yannış şelermiş abim.Bak sitemize yeni gelen eremcan 68 abim ne diyo.*?

Bu tartışma vesilesiyle işin başka bir boyutuna değinmek istiyorum.Neden bu konu(İzmir yangını ve Rumların Ege,Akdeniz,İç Anadolu’dan göç ettirilmesi) Yunanistan tarafından uluslararası platformlarda Türkiye’nin başını ağrıtacak bir konu olarak gündeme getirilmez?1. dünya savaşının başlaması ile birlikte Ermeniler gibi Rumlar da silah altına alınmışlar daha sonra amele taburlarına ayrılarak en ağır işlerde çalıştırılmış ve birçoğu ölüme terkedilmiştir(DİDO SOTİRİYU ,BENDEN SELAM SÖYLE ANADOLUYA).Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan mübadele anlaşmasına kadar yaklaşık İki milyon rum yerinden yurdundan edilmiş,(Mihri *Belli ,RİGAS’IN DEDİĞİ)Yunanistan’a göç ettirilmiştir.Ermenilerle benzer bir kaderi yaşadıkları halde bugün ermeni tehciri Türkiye’nin başını ağrıtan bir konu olarak gündemde yerini korurken, İzmir yangını ve yangın sorası Rumların göçü Türkiye’nin önüne neden bir engel olarak çıkartılmaz?

yanı PAnte abim*tarihe böle bu TÜRK milleti denen yaramas milletin eskiini gediiniöne sermekvarkene*bu TÜRK milletini Anaddoludan ve tarihten silmek*yere gömmek gimi issani bi görev varkene*sen abim ot mok şelerle bu milleti niye mudafa ediyon.*?uluslararası platformlarda Türkiye’nin başını ağrıtacak bir konu olarak gündeme getirilmez?sen neden bu konuda gayret göstertmiyon.Senmoden deilmisin abim.*?
Abim dilekçemdir.Pante abimin uvvannarı geri alınsın istiyom ben.Bu sitede yannış bilgiler veriyo.Benim gimi cail issanları yanıttırıyo.Bizim doru şekilde bilgilendirilmemis gerkiyo.
Yanıbu Türk milletinin önüne hankı engelin çıkatılması gerekiyosa
bizim bunnara örenmemis ve ne gerkiyosa yapmamıs lazım.
Böle Yaratıcı inacı*Mİlliyetçi duygu filece sömürü araçlarıynan uyutulmayalım abim.Acıda olsa gerçekler bize verilsin.Bu millet topraa gömülcekse gömülsün abim..
Yanı gerçek deilmi en önemli olan.Helekine bu Milletimizi kötülüyosa neden saklayalımPANTE abim..öle deilmi abim.Artıkın gerçee dön*hayallere bırak abim.
bak benden sana uyarması abim.. :lol:

kerdeşin cml.*gerçekleri uyarıcı

---*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

AtatÜrk'Ün TÜrklÜk Üzerİne SÖzlerİ
________________________________________
--"Ben her seyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacagina inancim vardir. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyalari içinde kapayacağim. Türk birligine inaniyorum, onu görüyorum. Yarinin tarihi, yeni fasillarini Türk birliğiyle açacaktir. Dünya sükununu bu fasillar içinde bulacaktir. Türk'ün varligi bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, günes ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek." Atatürk
TÜRK KIMDIR?

--"Bu memleket, dünyanin beklemedigi, asla ümit etmedigi bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne 7 bin senelik, en asagi bir Türk besigidir. Besik tabiatin rüzgarlariyla sallandi. Besigin içindeki çocuk tabiatin yagmurlariyla yikandi. O çocuk tabiatin simseklerinden, yildirimlarindan, kasirgalarindan evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alisti; onlari tabiatin babasi tanidi onlarin oglu oldu. Bir gün o tabiat çocugu tabiat oldu; simsek, yildirim, günes oldu; Türk oldu. Türk budur. Yildirimdir. Kasirgadir, dünyayi aydinlatan günestir. " Atatürk

pante
09-01-2007, 23:08
Sevgili Cemal;
Açıkçası ben Atatürk kadar milliyetçi değilim. Yapım bu. Neden saklıyayım.
Ben özünde enternasyonalist bir insanım. Belki hayal gibi gelebilir ama birgün dünyada insanların din, ırk, toprak savaşlarını bırakıp bariş içinde, adaletli bölüşümle mutlu bir yaşama ulaşacaklarına inanıyorum.
Fakat ben enayi de değilim ki diğer uluslar, insanlar milliyetçi davranacaklar, biz enternasyonalist olup vatanımızı kaybedeceğiz. Öyle yağma yok. Onun için halkımın birliğini, yurdumun bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü savunacağım. O nedenle de yapımı zorluyacağım ve olabildiğimce ulusalcı olmaya çalışacağım.

Elbette devletin, devlet kurumlarının, siyasetçilerin yanlışı çok. Geçmişte de, bugün de bu yanlışları görüyor ve eleştiriyoruz. Bunların olmaması için mücadele veriyoruz. Ama hangi ülkenin, hangi devletin yanlışı yok ki? Türkiye için yanlış görülen, başka bir devlet için yanlış olarak görülmüyorsa asıl yanlışlık buradadır. Türkiye'nin gözündeki çöpü görenler önce kendi gözlerindeki merteği görsünler.

Mesajlarımda belgeli, ispatlı hiçbir konunun aleyhinde yazmadım. Doğru olanı daima kabullendim. Kendim de belgesiz, ispatsız hiçbir iddiada bulunmadım. Objektif olduğuma inanıyorum. Başkalarının da objektif olmasını istemek hakkımdır. Yalanı, iftirayı, çamur atmayı eleştirmek de hakkımdır.

Atatürk'e iki yönden saldırılıyor. Türk kimliğini kabullenmeyenler ve gerici-yobazlar yönünden. Bunların dışındakiler önemsenmeyecek istisnalar.
Bu saldırılarda bulunanlar kendi mücadelelerini veriyorlar. O yönden eleştirmiyorum. Yani, biri vatanı bölmek için, diğeri şeriat düzeni kumak için mücadele ediyor. Biz de kendi mücadelemizi veriyoruz. Kendimizi savunuyoruz. Böldürtmemeye, kıydırtmamaya uğraşıyoruz.
Elimizden, dilimizden geldiği kadar. Keşke bunlara gerek olmasa. Tüm insanlar dostluk, barış, kardeşlik içinde yaşasa.
Tüm halklar birlik bütünlük içinde olup temeli ekonomik olan bu sorunların halli için omuz omuza versek, tam bağımsız, tam demokratik, adaletli, onurlu, saygın bir düzeni oluştursak, geri kalmışlıktan, feodaliteden, sömürüden, zulümden kurtulsak daha doğru olmaz mı? Zaten kenetlenmiş *ve tek bir halk gibi olan bu millet sefaletten huzura, mutluluğa erişse fena mı olur? Tabi istemezler böylesini. "Böl, parçala, yönet"tir taktiği emperyalizmin. Ama bölemeyecekler..

aldostu
09-01-2007, 23:50
Sevgili Cemal ;

İnsanın milletini,milliyetini,vatanını sevmesi çok güzel ve ulvi duygulardır.
Ama ölçüsü kaçtığında da,kendine ve çevresine zararı olur.

Bak Panteidar ağabeyin yukarıda gayet güzel bir yazı yazmış.
Her satırını oku ve içine sindir.Sende zaten insan sevgisi var,bunu her zaman ön planda tut.
Pante ağabeyinin gayet ince bir şekilde çerçevesini çizdiği;

"Fakat ben enayi de değilim ki diğer uluslar, insanlar milliyetçi davranacaklar, biz enternasyonalist olup vatanımızı kaybedeceğiz. Öyle yağma yok. Onun için halkımın birliğini, yurdumun bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü savunacağım. O nedenle de yapımı zorluyacağım ve olabildiğimce ulusalcı olmaya çalışacağım."

iddiasının dışına çıkma.
Hadi sen bizim Cemal'imizsin.
ATATÜRKçülük konusundaki hayranlığında
sana extra bir ayrıcalık tanıyalım: ATATÜRKüne hiç laf söyletme.
Atatürk'üne dediğime bakma, doğrusu ATATÜRKümüze..

Aldostu.

Cemal
12-01-2007, 15:01
cEM abim* dediklerime dıkkat et bak..*!!! 8O

BEN BUNDAN SONA BU SiTEDE YAZMIYOM?heberin ola..

yaw siz bana aldatmışınıs abim.bİz size bişe sannedip*bugune kadan hem okuduk-hem yazdık*hanı bişeler alrız-bişeler veriris diyerekten.
aMa sis CAHİL issannarmışınız.
Sizilen bondan sona benim bi işim olmas abim...yooook bitti artık.
mAYmun gözüne açtı.. :roll:
ben bugune kadan burda yazanherkeş için iyi düşünmüştüm-ama yanılmışım.
Allahrazi olsun borda İRİTİBAR deyi bi başlık açtı Özgür amcam-onun sayesinde isalm işigi com deyi siteyi örendim*-onnarı okuyunca gözüm açıldı.Sis ahakget cail issannarmışınız.Turan hOCa -TUran Hoca deyi *boyuna gözümüze soktuunuz adam-daa okuma yazma bilmiyomuş yaw. :cry:

Abim ben artıkın yokum caillerin arasında..yAnı enazından bi pırof olaraktan-kusura bakmayın bu kadan cail issanna yüsgös olamam abim.Kimse kusura bakmasın.bUndan sona www.islamisigi.com da
yazıyom abim.
bAK adam7pardon hanım ablam gerçei ne güzel açıklamış:

burda esas bilgi vardır.gidipte td ci sallamacılardan degiliz biz.herkes kafasına koysun bunu.eksik ola biliriz bilgilerimizde ama.td cılerden cok cok iyiyizdir.td kim ya.okuma yazma bilmeyen adamın sitesini yapmıslar.ahmak herifler.neymis efendım.saygıymıs.lan gidin lenin in sitesini yapın.hic olmazsa tarihsel ozellıgı var.dangalak heriflerin bir araya toplandıgı yer iste..sonra td ciler burdan daha bilgili..
ne bilgisi bu.hangi bilgiden soz edıyorsunuz.
burası bir islamcı site ve buranın kuralları *var yoksa defolun gidin.bizim huzurumuzu da bozmayın.
*

Düzenleyen fatmanur - 01-Ocak-2007 Saat 16:04

td ciler kim abim yaw..kim Allaşkına...cail adamlar..Hadi gene-giderkene size bi kıyak yapayım çok çnemli bi laf bırakayım.Hep decart-socrat filece büyük laf sölemicek ya..CEmal kardeşinisde söler.
GERÇEKLER sAKLAnamaz... o kadan..
şAPka düşer *-KEL görünür.. (nOT:Kel abim yaw nerdwsin yaw -sana özledim)

cEM abim Alasmaladık..caille daha fazla uraşamam*kusura bakma... :lol:

hoş-çakal...lar siziiiiii.. *:wink:

cml.

spartacus
12-01-2007, 15:15
Sevgili Cemal
İzninle maydonoz olacam... :)

Bir Pırof olarak sana ihtiyacımız var, cahildik bilemedik, ne olur hakir görme, bana okuma öğret, en azından bu yüzden kal... Bak ihtiyacımız varmış sana, "gerçekler saklanamıyormuş(Prof Cml)"... :)

Ahh ulan tarih derim, herkes kör talih der ben kör tarih... Tarihde ne okuma yazma bilmeyenler vardı...
Okuma yazma bilmeyi salt Türkçe Alfabe sananlarda *var? Okuma yazma bilmezken ciltler dolusu kitap yazanlar var nasıl oluyorsa? Okuma yazma bilmeyen düşünmüyor, inanmıyor sananlar var?

Pırof hocam
bari buraya gir, hem diplomama sen imza atmış olursun, beni onurlandırırsın, hemde onlarada Pırof lazım, kadro açıkları var hocam, yarın milyonlarca ilkokul mezunu burada Üniversite mezunu olacak!!
http://www.universityofallah.org/uni/tur_hakkinda.asp

Öğrencin sparta..
Bi arada burada izin verirsen Sparta'nın Romalı olmadığını, barbar sayılan bir toplumda(....) kendini uygar sanan bir başka topluma(Roma) köle yapıldığını anlatacam iznin varmı hocam? Hem olaylar çok yakında geçiyor, 200-300 km ötemizde...

Cemal
12-01-2007, 21:27
ıSParta abim;

Bir Pırof olarak sana ihtiyacımız var, cahildik bilemedik, ne olur hakir görme, bana okuma öğret, en azından bu yüzden kal... Bak ihtiyacımız varmış sana, "gerçekler saklanamıyormuş(Prof Cml)"... Smile

bu kadan yalvarmaya dayanamadım.. 8O *ÇooOOOOoooooOOook ısrar üzerine*kalyom abim..Sate 786.034 tanede mesac gelmiş..nOooolur hoCAm gitem*deyi.Gitmiyom kalıyom abim..
MÜjdeler olsun TD sitesi sakinnerine :lol:

hOCanız pırof cml.
nOT:Isparta abim*gırgıla iştirak yaptıın için saol.Arada *maksat-muabbet olsundeyi yazıyoz(Lan Cemal..ne zaman citdi yazdınkı..Hanı pırofum -pırofum ben-deyi yaza yaza *hakget kendinde inanmaya başladın pırof olduuna...höt-höööytt.. sayoyom-kendine gel... İmza.vatandaş..)

Cemal
12-01-2007, 22:02
http://chatportal.ru/avatars/lulka/img.php/img/an____7.gif
mlc... (Hanım bu resmi benim astıımı görür deyi elim ayama karıştı.. :? ismimize bilene dorudürüsyazmadık :lol: )

spartacus
12-01-2007, 22:18
Sevgili Cemal

Sen naziksin anlayışlısın, imanlı, inançlısında, o resim sadece bir avatar.. Bak seninkine, kafayı vura vura parçalamışsın.

Şu son mesajın gerçekten incitici, yazdığın yazı, gösterdiğin avatar neresi için olursa olsun, sonuçta bir insan kendisine bunu avatar yapmış, ne var bunda gidip kişi analizleri yapalım, bir şeylere benzetelim? Yaptığımız doğru olurmu sence?..

Sen gerekli anlayışı gösterirsin...

Hem bak paşalar gibi benim avatarım var, ona yorumlarını bekliyorum :)

Ahhada bunu diyom *:wink: *

Öğrencin ıSPArta..

Cemal
12-01-2007, 23:21
ıSPArta abim*bu kişiylen dalga geçme deil.Kişinin mantııynan dalga geçme.sen ikisine ayırt yapacak kabiliyettesin*-nede olsa benim örencimsin. 8O Dini inacı böle bi sitede -mevcut koyu fikirlere mudafaaetcek inaçta olan birisi- böle bi aveter seçerse? bu acık sorgulanır.ya inandığı bu deildir-yada zor yoluynan inanır gözükmekde-ama içindeki hevesler başkadır.Bizim avettere gelince..biz 1-*( bize yazılan bazı cevaplardan *-2..bazı mantıklara akıl erdiremediimisden* 3-)(..bide fazla ilmi çalışma yapmaktan-kafayı kıran adamı aveter seçtik.neysem..

Şindik -
Kuran maali yazma konusundaki gördüüm çeliişkileri ve bu konudaki kıymetli fikirlerimi yazıyom*:

1-) İlmi ehliyeti olmayanlar o kutsal kitabı kendi heva ve arzularına göre manalandırıp yorumlayamazlar.

2-) Din düşmanlarının, münafıkların, din bidatçilerinin, din bezirganlarının kur'anı ticarete alet etmeleri, tahrife yeltenmeleri engellenmeye çalışılmalıdır.

3-)Sırf para kazanmak için yalan yanlış çıkartılmış tercüme, meal ve tefsirleri almamak, bu konuda müslümanları uyarmak lazımdır.

4-)Ehl-i sünnet alimlerinin hazırlamış oldukları mealleri, tercümeleri ve tefsirleri okuyunuz.

Merhum ve mağfur sultan Abdülhamid han-ı sani hazretleri zamanında devlet kur'anı koruyordu. O devirde kimse yalan yanlış kur'an meali, tercümesi, tefsiri yapamazdı. İkinci meşrutiyet ilan edilince(1908) ne kadar mason, sabataist, Jön Türk, mürted varsa yayıncılığa başladı ve bu arada kur'an ticaretine el attı.

Aradan geçen yüz sene içinde birkaç kıymetli tercüme, tefsir ve meal hazırlanıp yayınlandı lakin bu zaman zarfında bir yığın da bozuk tercüme ve tefsir çıktı.

Şu anda kitap piyasası bozuk tercüme, meal ve tefsirlerle doludur.

Zavallı müslüman. Kur'an tefsiri ve tercümesi alırken cildine, kağıdına ve fiyatına bakıyor.

Eczahaneden ilaç alırken nasıl ehil bir doktorun reçetesi gerekliyse, Kur'an tefsiri, tercümesi ve mali alırken de mutlaka ehil bir din hocasının tavsiyesi gerekir...

cml.

spartacus
12-01-2007, 23:52
Pırof Cemal Hocam;

Adres bildiriyorsun bu bir..
Avatar kişiyi temsil ediyor, kişi belirtiyorsun bu iki.
şindi bu şıgırdaklı nACiye... diyorsun bu üç...

Cemal inançta intiharda yasaktır, ee şimdi bende senin avatara bakarak kafasını parçalıyor demem lazım gelir mi? Sırf ona bakarak, psikolojik tahliller yapmak doğru olurmu heleki başka bir sitede.... Ne kadar iyi niyetli olursak olalım, mantığıda eleştirsek böyle hedefli, kişiyi işaret eder kamuoyuna açık bir alanda bazı uygunsuz tabirlerle Rencide edebilecek şekilde yapmamamız lazım...
İnsan küpede takar, takıda, avatarda yapar... Kişiyi bu tarzla teşhir etmek doğru olmaz, fikirlere tamam her zaman, düşünceyede ama kişinin şahsına olmaz...

Bence senin gibi özü arayan kişi, görüntüyle böyle uğraşmaz...
Heleki mantık deyip, hedefi belli, kişisi belli birisine Şıkırdaklı Naciye diye sıfat takmak 8O

Bak beni anladıysan 24 saat içinde, o mesajı değişelim... Sen tamam de ben değişirim... Şu son mesajın kalabilir en azından piyasa hakkında bilgi veriyorsun, ama diğeri, Amerikadaki gizli tarikat gibimi derken örnekde gösterilmiş oluyor. Örneklediğin ise, bir insan, bir başka siteye üye ve avatarından rahatlıkla kim olduğu belli... Yakışık almaz...

Banada kızma, biliyorsun Boynuz Kulağı Geçermiş :)

Öğrencin ıSPArta

Cemal
13-01-2007, 00:07
IspArta abim*sanamı kırcemyaw..ayıp ayıp olur yanı.şorda bi dosluumuz var..demi canım.Hattır için çi tavuk yenir be..Sen iste ben hemene kaldırayım o yazıyı..Maksat gönül olsun abim..(abim yannız resmi bırakalım istersen..netcede herangi bi resim o * :wink:
resmede yasakyok sannedersem.Hanı ALLAH güzel
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * yaratmış vallah.. :lol: )

lmc.

ısparta abim,bu nota sonadan ilave yapıyom.

Bi arada burada izin verirsen Sparta'nın Romalı olmadığını, barbar sayılan bir toplumda(....) kendini uygar sanan bir başka topluma(Roma) köle yapıldığını anlatacam iznin varmı hocam? Hem olaylar çok yakında geçiyor, 200-300 km ötemizde...
böle bişe sormana gerekvarmı abim.Dukkan senin ve bütün abilerimizin*kardeşlerimizin..bidaa sorma abim.Ne istiyosan yaz.

Cemal
13-01-2007, 01:31
PAnte abimin MEvlanası içinondan bi yazı yazıyom:

Bu dünyada ne kimseye uymuşluğumuz var,
ne şu atlas kubbe altında ev kurmuşluğumuz.
Biz susuz kalmışız,
içtikçe içiyoruz.
Güzel bir sarhoşluğumuz var,
güzel, hiç doymayan.
Rahmet denizinin dalgasıdır bu;
bir saman çöpünden başka bir şey değildir
bu dalganın üstünde düşman.

Aşağılık kişinin peşine düşmemeyi şiar edindik biz.
Gönül dalgasını bırakmamayı şiar edindik.
Şu yokluk yurdunda
Nuh ve Halil gibi,
ölmezlik denen yerde aşk çardağı kurmak varken,
burnu büyük Âd ve Semud gibi köşkler kurmamayı,
Kafdağı’nda avlanmak dururken
Gerkes gibi leş avlamamayı,
iyi yürekli, tertemiz dostları bırakıp
kahpeleri aldatan dev’e yönelmemeyi,
şu kara toprağa
meyvesi cefa olan fidanı dikmemeyi,
kafiye de, şiir de önem vermemeyi,
bizden olmayan şeylere pek aldırış etmemeyi
şiar edindik.

Haz. MEVlana

Cemal
13-01-2007, 01:47
Saro abim isme deişeli bize okumas*yazmazoldu.Biz şindik onun sevdii konuda bulduumuz bi şiire yazalımda*belkine okur.

Bİde bu şiire aynı zamanda -*LİYOP abime armaan ediyom. 8O
o bize okumas ama biri haber etsin*cEmal sana şiir yollamış*deyi belki o zaman okur.Şiire sevebilirde *:D

Annem beni yetiştirdi

RİSALE-İ NUR ve NURCULAR

Annem beni yetiştirdi, bu hizmete yolladı.
Teslim etti Risaleyi, Allah’a ısmarladı.
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle imana,
Sütüm sana helâl etmem çalışmazsan Kur’ân’a.
Yazdığımız Risaledir, okuyoruz Nurları,
Biz Nurların yardımiyle hıfzederiz imanı.
Medrese-i Nuriyedir Sav ve Barla, Eflâni,
Şakirdlere müzahirdir Abdülkadir Geylânî.
Mübarekler hey’etiyle Nur ve gül fabrikası,
Kalemleri kılınç gibi zamanın harikası.
Hapishane dedikleri oldu birer medrese,
Genç-ihtiyar, kadın-erkek koşuyorlar bu derse.
Tamam otuz beş senedir küfürle etti cihad,
Tarih-i İslâmda pek ender görünür bu sebat.
Ey Nurcular! Ey Nurcular! Ey mübarek kardeşler!
Her an sizden razı olsun Allah ve Peygamber…

(Hanımlar Rehberi)

spartacus
13-01-2007, 12:17
:D

aldostu
13-01-2007, 21:27
Sevgili Cemal,

aman yavrum, kimsenin şahsiyeti ile ilgili,hiç bir türlü zanda bulunma.
Spartacus ağabeyinin uyarısı üzerine, geri adım atma hoşgörüsünde bulunduğun için seni tebrik ederim.

Onun sıkıştırmasını kaale almasaydın,
ben Ayça kızımıza senin astığın resmi göstermeye niyetleniyordum.. :D

Gelin kızımıza, anne ve babana selamlarımı ilet lütfen,
torunlarımın gözlerinden öperim.

Sağlıklar dilerim.

Cemal
15-01-2007, 00:56
yAw liyop abim*sana şiir yolluyoz-yanı nutuf yapıp okumuyom bilene.hanı issana hediye verilince açılırmış..*Yaa çok güzelmiş..çok iyi etmişin sol* filece denir.
Bak şirin başlangıçını veriyom*devamı yokarda oku-fikrine yaz abim.Ne düşünüyon abim ? :lol:

Annem beni yetiştirdi

RİSALE-İ NUR ve NURCULAR

Annem beni yetiştirdi, bu hizmete yolladı.
Teslim etti Risaleyi, Allah’a ısmarladı.
Boş oturma çalış dedi, hizmet eyle imana,
Sütüm sana helâl etmem çalışmazsan Kur’ân’a.
......... * * ....... *..... *..... ..... .. ... . ... .. . *. *.

LiyOp abim *yoksa sen bana beyenmiyormusun*Neden *bana okumuyısun *8O
abim?

süt kardeşşin cEmAL

nOT:Aldostu amcam..... amann. ..amann..aman amcam..sen yapmassın bunu demi :cry:

15-01-2007, 09:53
Sevgili Niyagara şelalesinden daha çağlayan gönüllü Cemalim ;
Psiko abin yine hüzünlerde senin dükkanında başta frof sen ve senin çıraklarından bir akıl isterim.Dostluk ve arkadaşlık adına.

Dostum dostum güzel dostum
Bu ne beter çizgidir bu
Bu ne çıldırtan denge
Yaprak döker bir yanımız
Bir yanımız bahar bahçe

Öyle bir yerdeyim ki
Ne karanfil ne kurbağa
Öyle bir yerdeyim ki
Bir yanım mavi yosun
Dalgalanır sularda

Dostum dostum güzel dostum
Bu ne beter çizgidir bu
Bu ne çıldırtan denge
Yaprak döker bir yanımız
Bir yanımız bahar bahçe

Öyle bir yerdeyim ki
Bir yanım çığlık çığlığa
Öyle bir yerdeyim ki
Anam gider Allah Allah
Kızım düşmüş sokağa
Anam gider Allah Allah
Dölüm düşmüş sokağa.

Bin cefalar etsen almam üstüme oy
Gayet şirin geldi dillerin dostum oy
Varip yad ellere meyil verirsen oy
Kış ola bağlana yollarin dostum dostum dostum

Dostum dostum dostum
Dostum gelsene caney

İlahi olmaya yardan ayıran oy
Bahçede bülbüller ötüyor uyar oy
Kula gölge ise Allaha ayan oy
Senden ayrılalı gülmedim dostum dostum dostum

Dostum dostum dostum
Dostum gelsene caney

Pir Sultan Abdalım gülüm dermişler oy
O şirin canına nasıl kıymışlar oy
İsterisem dünya malın vermişler oy
Sensiz dünya malı neylerim dostum dostum dostum
Dostum dostum dostum.

Sevgili Prof.Cemalim ve diğer arkadaşlarım;Birine dostluğunuzu açarsanız ve acıda olsa bir şeyi o söylese dost olduğu için acı gelmeyeceğini bildiğiniz bir şeyi,yüzünüze gülüp arkanızdan söylerse ne hissedersiniz,ne düşünürsünüz ?
Lütfen bana yardımcı olun kederlerdeyim yine hüzünlerdeyim *:cry:

Cemal
15-01-2007, 16:46
D O S T L U K
Dost dediğin yaren ile yoldaştır
Belki arkadaştır belki kardeştir
Belki ana baba belki de eştir
Dostluk öyle kolay kurulmuyor ki

Dostluk yaren ile gönül bağıdır
Dostluk duyguların olgun çağıdır
Dostluk bir yemeğin belki yağıdır
Dostluk öyle kolay kurulmuyor ki

Dostluk para ile alıp satılmaz
Elinin tersiyle hemen itilmez
Dostluk bozulursa rahat yatılmaz
Dostluk öyle kolay kurulmuyor ki

Dost olmak özüyle belki barışmak
Sevgiyle güvenle aşkla karışmak
Kendine güvenmek belki konuşmak
Dostluk öyle kolay kurulmuyor ki

Elemde kederde güzel şeylerde
Dağlarda şehir de belki köylerde
Yaşamın sürdüğü her türlü yerde
Dostun olmaz ise yaşanmıyor ki

Dostların yanında rahat edersin
Çok rahat konuşur her şeyi dersin
Dostluk çok önemli sen de bilirsin
Dostluk öyle kolay kurulmuyor ki
Erol Duran

canPsİko abim*güzel abim sen kalbinden yaralanmışın abim.Kim yaptı bunu sana*söle abim gidip döveyim ona..(şaka şaka..yapmam haa. ama seni üzeni merak ettim .Kim benim güzel abimi yaraladı böle.gerkirse bizde bi çif laf sölerim musadenne)

Yokardaki şirde ne güzel tarif yapmış dosta.ALLAH sana öle doslar vermiştir işallah.

krdşn. cml.

vartor
15-01-2007, 18:51
Cok degerli, kardesim, dostum psikokemoterapi,
Olgunluk cagina varmis biri oldugundan, bu da bir tecrubeymis deyip, gulup gecmeni tavsiye edecegim sana. Sevgili cEmAl'imizin siirinde belirtigi gibi, dostsuz yasanmaz, ancak siirdeki butun ozelliklere sahip bir dostu nerede bulacagiz ben bilmiyorum. Dost saydigim, zor durumlarinda yardimina kostugum sozde dostlarimdan ben de aldim agzimin payini.
* Cocuklugumuzda, hic ayrilamiyacagimizi zannetigimiz dostlarindan etrafinda kac kisi var bilmiyorum, bende bir tane bile yok. Yalniz guzel tatli sozler degil, fedakarlik gerektirir hakiki dostluk. Belki sen de buyumedin, sadik kaldin gencliginde edindigin o temiz hislerine, odur sana butun aciyi veren. Silkin, biraz daha gercege ac kendini. Baskalarinin sen olmadigini, senin gibi dusunmediklerini ogrenmenin zamani gelmis. Kendini degistir demiyorum, degisemezsin, digerlerini oldugu gibi kabul et olacaktir tavsiyem.

15-01-2007, 20:39
Sevgili ağabeyim ;
Burada sanalda olsa dostluklar edindik.Bu dostluklar birbirimizin her anlayışını ve fikrini kabul etme üzerine değil,insan olma vasfımızla birbirimize empati yapma üzerine kurulan dostluklar idi.
Sitemizde sanal dostluğun ötesinde dükkanıma gelip çay ve kahvemi içmiş şahsen tanıştığım birinin bir kere yaptığı bir olayın tesadüf olduğunu düşünürsek,aynı tarz ikinci bir olgusunu ne olarak adlandırmam gerek ?
Şahsen dostum dediğim birinin "Dost acı söyler" gereği söylediği her şeyi kabul edebileceğimi;sitede bana verilen 1 haftalık cezada,dostlarımın yazılarımı silmemin yanlış olduğu beyanı ile kabul ederek göstermiştim.
Dostlarım bana yaptığımın yanlış olduğunu söylediklerinde oturdum düşündüm ve eğer dostlarım "Başında şapka yok" dedilerse elimi başıma götürmem gerektiğini farkedip gereğini yaptım.
Ancak bu sefer sanaldan çıkan,gerçek dostluğa dönüştüğünü sandığım, dostum dediğim kişi arkamdan bir yerlere yazı yazıp bana "yılan" derse ne yapmam,ne düşünmem gerek ?
İçim yanıyor ağabey içim

soro
15-01-2007, 21:26
psikokemoterapi bey,
anlattiginiz olay merak uyandirici gercekten de.
yalniz bu siteyi ve de bu site uyelerini hangi sebepten ilgilendiriyor anlamadim pek.bu sitede dediginiz gibi bir olay mi oldu da haberimiz yok,vey anerde olduysa bir bakalim biz de gorelim.
adimi henuz anmamissiniz,ama fazla buyuttugunuzu saniyorum bu olayi.adimi andiginiz zaman gerekirse aydinlanmak isteyenleri aydinlatmaktan zevk duyarim.adimi anmayacaksaniz da boyle fuzuli ve sahsi meselelerle site erkanini meraklandirmaya ve kendimize konsantre etmeye gerek yok,faydali yazilar yazalim bizleri isterlerse o sebeple okusunlar ,yoksa aglama duvarina cevirmeye gerek yok.fazla pohpoh can sikar.herkes herkesi taniyor artik yeniden sifirdan motivasyona ihtiyac duyulmamasi lazim diye dusunuyorum.
kendinize iyi bakin.
tek tarafli ifadelerle hukum vercek cok az kisi var burda.

vartor
16-01-2007, 01:18
Sevgili psiko, her ne kadar uzuntunuzun nedenini anliyabiliyorsam da, yanilmisim deyip gecmenizi tekrar tavsiye edecegim.
Sevgili soro, size guvenen bir dostun feryatlari burada duyulan. Ustelik isim de verilmemis, genel olarak bir dostun, bir dostan beklemedigi bir durum karsisinda duyabilecegi acilari anlatiyor. Belki siz ayni hisleri hissetmemis olabilirsiniz, birbirinize guvenip anlatilan sahsi sirlari bu forumda, kim aciklamaya kalkarsa kalksin benim gozumde degerinin kalmayacagini her ikinizin de bilmenizi isterim.

16-01-2007, 08:05
Sevgili vartor ağabey birbirimize güvenipte anlattığımız hiç bir şahsi sır yok.
Benim yaşamımda sırrım yok.Hayatım boyunca takunya giymedim ben.
Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı ise;soro'ya katılıyorum tek taraflı ifadelerle karar verecek çok az insan var burada bu doğru.
Buyrun size bir kaç şey ve kararınızı verin.

mesajlarini okudum.buraya bir daha girmeyebilirim.diyecegini obur tarafta mesaj ativer bundan gayri.


-- Önceki Mesaj --
Gönderen : ErRahman
Gönderen : 12-Ocak-2007 Saat 19:50

"sen fatmanuru mevzu edınce ben mesaj atmadım dedim.zira onu tanımam.
ama mesaj fatmanura gitmiş.dikkatsizlik etmişim "
Allah adamı böyle şaşırtır işte sevgili soro.Temiz bir yüreğin varsa işler önüne gelir şekil A da olduğu gibi.
"Kim eşer derin kuyu kendi düşer yüzü kuyu"
Birde lafı eveleyip geveleyip bana yılan diyorsun aynaya baktın mı hiç ?

-- Önceki Mesaj --
Gönderen : soro
Gönderen : 12-Ocak-2007 Saat 17:36


sen fatmanuru mevzu edınce ben mesaj atmadım dedim.zira onu tanımam.
ama mesaj fatmanura gitmiş.dikkatsizlik etmişim o kadar.telefonda da sana bakıp döneyim dedim, zira,bir karışıklık olduğunu anladım.zira fatmanur benım aklımda yoktu.ben telefonda olayı komple reddetmedim.önce fnur lafını duyunca reddettim sonra dur bakayım bir şeyler olabilir gibilerden seni beklemeye aldım.reddetmedim.
sen dememiş olabilirsin ama onlar senı müslüman sandılar.
yılan benzetmedir.aslan gibi.
anlattıgı şeyise,tatlı dille kandırmasıdır.muhatabım müslümanlar idi,ve sen de onları islamda yüceltmeye çalıştığını eğer eddia etmiyorsan,demektir ki dinlerinden onları *vazgeçirmekiçinkandırmakistiyorsun demektir.kandırmak demek günlük hayatta çocukların yalanlarla kandırmalarıdeğil,ikna etmek manasındadır.


-- Önceki Mesaj --
Gönderen : ErRahman
Gönderen : 12-Ocak-2007 Saat 17:14
Sana söyleyecek lafım yok Soro.Önce burada yazdıklarıma bakacaksın.Ben Müslümanım demişmiyim ?Dindarım dedim.
"Doğru sözlü olunuz" iman etmiş birine emirdir.Telefonda bana hayır ben öyle bir mesaj atmadım dedin.
Ama sana kızamıyorum,Çünkü Allah'ın yerini Said-i Nursiye vermiş Kur'anın yerinede Risaleyi Nuru koymuş birine ne denilebilir ki.
Yılan ile tarif ettiğin her ne varsa incelikli elini vicdanına koy ve bunun ikinci oluşu ile kimin yılan olduğuna sen karar ver.

-- Önceki Mesaj --
Gönderen : soro
Gönderen : 12-Ocak-2007 Saat 16:50

mesaj,müslümanların seni müslüman sanmaması için benzetmeler yalıula anlatımın tercih edildiği bana ait mesaj idi.ama fatmanura gittiğini farketmedim kendisini tanımam.
erkek bir üyeye göndermeyi kasdetmiştim.bu sitede ki formatı tam bilmediğimden o kıza gitmiş.

mesajım özeldi.
kız toyluğundan genele taşımış.
sildirdim.
ama sana hakaret veya yalan yoktu mesajda.

bahai olduğun doğru ve gurur duyuyorsun.sorun yok.
yılan benzetmesi zaten benzetme belli,yoksa tatlı dilli olmayı ifade eder.ama kelimelerindeki ince manalar fena sokar demektir.

gizliden iğfal eder demek ise,müslüman sanırsın ,ayetle konuşur ama değildir.bu ayetlerle beraber seni senin yolundan saptırmak ister demektir.
bunlarda yalan yanlış birşey var mı?
bizim açımızdan bakınca görülen bu değil mi?
senin açından da bakınca görülen bu değil mi?

soro
16-01-2007, 10:35
sevgili vartor,dostun dosttan ne bekleyeceğini bilenlerdenim,ben de bir zamanlar baya beklemiştim.ama başka bir ortamdaki *özel mesajları bu sitede genele taşıyacak kadar önemsemediydim.içtiğim çayın ve suyun da mevzu edilip yüzüme çarğılacağını hiç düşünmemiştim.parası neyse verecez artık o çay ve suyun.

mhmd
16-01-2007, 11:44
Sn. Soro,

Yapmak zordur, yıkmak kolay. Saklamak zordur, ifşa etmek kolay. Dostluk zordur, günlük ahbaplık kolay.
Zoru mu seçtik kolayı mı bilmem lakin psikokemoterapi hakkında; tarafınızca doğrulanmış yazdıklarınız bence büyük hata.

Size ne? Aramızdaki bir olay, siz ne karışıyorsunuz diye düşünebilirsiniz.

Pisikokemoterapi ile ilk bu sitete ve sohbet ortamında tanıştım. Kendi inancım hakkında hiçbir şey söylememe rağmen, tüm açık kalpliliği ile inancını ve düşüncelerini açmasından çok etkilendim.
Tüm forum ve sohbet ortamlarındaki diyaloglarında kendi inancının reklamını ya da tebliğini zerre kadar görmedim.
Belki çok özel olacak ama, maddi bir işlem için, özel banka hesap numarasını verecek kadar açık kalpli birisi.
Sonra şahsen tanıştık.
İnternette tanışıp ilk karşılaşmada, kartvizitini verecek, özel cep telefonlarını yazdıracak hatta ve hatta ailesini dahi tanıştırabilecek kaç kişi(adam gibi adam) çıkar içimizden.
Şahsen benim yapamayacağım şeyler bunlar.
Evet, şahsen tanıştım ve böyle bir şahsiyet ile tanıştığım için gerçekten de mutlu oldum.
Psikonun yazdıklarını eleştirebilirim, düşüncelerini paylaşmayabilirim ve hatta tam tersini dahi düşünebilirim, dini inancı ile uzaktan yakından ilgilenmeyebilirim ve hatta bu inancı için psikokemoterapi ile tartışabilir yadırgayabilirim ammaaa iş psikokemoterapinin kişiliğine gelince orada dururum.
Ve her ne kadar farklı dinlerden olsak da, her ne kadar farklı ırklardan olsak da, her ne kadar farklı dünya görüşlerimiz olsa da psikokemoterapinin kişiliği ve karakteri hakkında olumsuz yazan kişilere karşı dururum.
Okuduğum kadarı ile yazarım, bildiğim kadarı ile söylerim, ulaşabildiğim kadarına açıklarım. Ve "bilginin iki kanadı vardır şüppenin tek"(Mevlana) sözünü takip ederim uçmak için.

Gördüğüm şu ki psikokemoterapinin kişiliği hakkında olumsuz yazmışsınız.
Ve bunu yaptığınızdan dolayı sizi şiddetle kınıyorum.

Çok zor değil Sn. Soro. Telefonu sizde mutlaka vardır. Lütfen incinen bir kalbi düzeltmek uğruna da olsa, dostluğu düzeltmek adına da olsa, eski günlerin hatırına da olsa, arayın.
Yazarak ve hatta telefonda da olmaz bu işler buluşun. Hatta buluşalım.
Söz bu sefer hesaplar benden.
Değerli insanlarsınız. Tüm insanlar hata yapar. Bizler hata yapmak için var edilmiş mahluklarız. Ama daha büyük bir meziyetimiz de lutfedilmiş. Hatalarımızı kapatmasını biliriz.
Ve son söz olarak yine Hz. Mevlanaya dönüyorum, der ki mübarek;
- İNSAN, GÖZDEN İBARETTİR ASLINDA, GERİ KALAN CESETTİR.
GÖZ İSE ANCAK DOSTU GÖRENE DENİR.
Mutlaka, yüz yüze görüşelim ve dostlarımızı daha iyi tanıyalım.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

mhmd
16-01-2007, 11:50
Sn. Cemal,

Konu sizin sütunlarınızda devam ediyor kusura bakmayın ve hakkınızı helal edin.
Mesele dostluk olunca, dostların buluştuğu yer dost evi olurmuş.

Hatalarımızı cehaletimize bağışlayın.

soro
16-01-2007, 11:59
mhmmd,kardeşim ben dostluğumu bitirmedim.
ama açıkcası beni kınamanı da kınamadan edemeyeceğim.
ne biliyorsun da fikir sunuyorsun?hem,
"İnternette tanışıp ilk karşılaşmada, kartvizitini verecek, özel cep telefonlarını yazdıracak hatta ve hatta ailesini dahi tanıştırabilecek kaç kişi(adam gibi adam) çıkar içimizden. "
adam gibi adam değerlendirme kriterlerin bu ise,bu kadar ise birşey diyemem sana.benimkiler farklıdır.

niye ben özür dileyim anlamadım?
özelleri genele taşıma toyluğunu gösteren,özelleri gün gelir lazım olur kullanırım diyer saklayan,başka bir sitedeki özelde gerçekleşen bir olayı td sitesinde genele taşıyan benmiyim ki ?ben özür dileyim?

arkadaş yazmış özelleri,madem okuyun işte orda var.ne dediğim de var,kime neden dediğim de var.

bunların bu site ahalisiyle alakası ne anlamadım?ve dediklerimde yalan yanlış nerde onu da anlamadım .benzetmem ağır gelmiş,yılan demişim hepsi bu.
dediysem özelden dedim.genelden değil.sebebi de var yukarda.
aslan aslan diyince iyi de,yılan (mecazi benzetme) diyince mi kötü olduk.bu nasıl dostluk ibresiymiş,gaz verince yükseliyo,gazı kesince düşüyo.pohpohlayınca iyi,tersi halinde kötü.sen biliyorsan böyle bir dostlık bi anlatıver de bilelim.
ben kimsenin gerçekhayatındaki kişiliğinden bahsetmedim.sadece müslüman sitesindeki üyeleri kendimce uyardım özelden.bundan da kimse beni mesul tutamaz.ayrıca eskilere henüz girmedim.hayat derslerle doludur ben de aldım o derslerden.

ve de bu topicin bu polemik ortamına çekilmesinden rahatsızım,ve cemalden özür dilerim.benden kaynaklanmadı bu.

hiramusta
16-01-2007, 12:17
Yav fatmanur kim,errahman kim.Ben bundan hiçbişey anlamadım.Biri bana izah ediversin yahu. *8O

aldostu
16-01-2007, 14:20
Psiko Dostumuz, şahsen de görüştüğüm
dünya iyisi mükemmel özellikleri olan bir dostum.

Sevgili Soro Dostumuz da,
şahsen görüşmesem de, yazılarından tanıyıp takip ettiğimiz,
inanışlarına iştirak etmesek de, yazı ve tavırlarından zekasını
ve efendiliğini kavradığımız bir arkadaşımız.
Yazılarındaki tatlı hırçınlık,
onun inanışındaki samimiyetinden ve iddiasından kaynaklanıyor.

Farkında olmadan,
Psikonun gönlünü kırmış anlaşılan.
Telefon görüşmelerimizde,Psiko Soro'dan hep sitayişle bahsetmişti.

Bence büyütmeseniz iyi olur.
Soro "Psiko ben seni severim,yanlışlık olmuş,önemseme lütfen." tipi bi laf söylerse zannederim bu kırgınlık biter.

Ben iki Dostumdan da bu dargınlığı sürdürmemelerini rica ediyorum.
Konuyu çok da detaylandırmamakda fayda var,
dönülemiyecek noktalara gelmesin.

Sevgilerimle.

soro
16-01-2007, 14:40
Aldostu abim,ben kimseye kırgın değilim.kırılsam daha aylar önce "ikinin birincisi beni kabul et" diyip,beni alelacele siteden postalamak isteyenlere kırılırdım veya "ben burda oldukca sen sorogren nickini bir daha kullanamazsın müsaade etmem sana " diyenlere kırılırdım,veya *benim özür ve savunma yazılarımı yok edenlere ve beni konuşturmayanlara kırılırdım.ben kimseye kırılmam,sadece reyting veriririm kendimce.
hem,
ben yanlışlık olmamış,seni sevmem,önemse bu konuyu demedim kimseye,dediklerim meydanda.
ama bana sizler gibi akıl verip *yol gösteren kişilerin,bir arkadaşımızın bir başka sitenin ÖZEL MESAJ KUTUSUNDA bulunan özel mesajları burada afişe etmesini normal ve etik bulmalarını da anlamış değilim.yani bu, sizin kriterlerinize göre etik ve normal midir?etik değilse hangi uyarıları yaptınız sözkonusu kişiye?etikse diycek lafım yok.
sizi sevip sayarım.arada kalmayınız ,gerekirse beni siliniz hafızanızdan.dostların arasına girmek istemem.

aldostu
16-01-2007, 20:18
"sizi sevip sayarım.arada kalmayınız ,gerekirse beni siliniz hafızanızdan.dostların arasına girmek istemem."

Sevgili Soro;

"Sevgili Soro Dostumuz da,
şahsen görüşmesem de, yazılarından tanıyıp takip ettiğimiz,
inanışlarına iştirak etmesek de, yazı ve tavırlarından zekasını
ve efendiliğini kavradığımız bir arkadaşımız.
Yazılarındaki tatlı hırçınlık,
onun inanışındaki samimiyetinden ve iddiasından kaynaklanıyor. "

demek suretiyle,senin yukarıya alıntıladığım yazınızdaki "seni dostluktan silmeyi" mi ima ettik?
Yoksa iki dostumuz üzerinde, nacizane var zannettiğimiz hatırımızı koyarak,
kırgınlığı mı kaldırmak istedik?

Ben sizi de severim,dostluğumdan silmeyi de bu olay dolayısı ile asla düşünmem.

Siz de burada binlerce insan tarafından ilgiyle okunan kıymetli bir dostumuzsunuz.

Bizim gayretimiz,kırgınlığı ortadan kaldırmak.
Sonuç da zaten zannederim böyle olacak.

Sevgilerimle.

soro
16-01-2007, 21:21
aldostu abimiz,
en derin sevgi ve saygilarimi sahsiniz adiniza kabul etmenizi rica edecem.
dostlarinizin uzuntusu sizi de uzuyor gordugum kadariyla,dostlarinizi ben uzerek sizi de dolayisi ile uzdu isem,once uzdugum dostlarinizdan sonra da direk sizden ozur dilerim.hesap acik kalmak sartiyla,benim tarafimdan ozur dilenmistir su an itibariyle,sirf bunu isteyen dostlarin hatiri icin...

aldostu
16-01-2007, 21:34
Çok teşekkür ederim sevgili Soro Dostum.
Sizden beklediğim bu olgunluktu.
Psiko Dostumuzdan da aynı olgunluğu beklemek hakkı doğdu.

Sadece bu cevabı umut ederek, bu güne mahsus çok sık girdim siteye.
Ve sonucunu aldım.

Sağol.

mhmd
16-01-2007, 21:36
Sn. Dostlara,

"Murtaza’nın yanına bir kadın gelerek dedi ki:

- Çocuğum damda oynarken *oluğun üzerine düştü. Çağırıyorum gelmiyor, bıraksam düşüp *helak olacağından korkuyorum. Akıllı değil ki; yanıma gel, tehlikeden kurtul diyeyim de anlasın. Elimle işaret ediyorum, anlamıyor. İşin aksi; anlasa bile dinlemez. *Mememi göstererek, sütümü hatırlattım; benden yüzünü, gözünü çeviriyor. Allah hakkı için, ey ulular ; siz, hem bu âlemde, hem o âlemde âcizlerin ellerinden tutan, onlara yardım eden erlersiniz. *Benim de derdime çabuk bir derman bulun ki; gönlümün meyvesini kaybetme endişeleri dolan içim rahatlasın.

Ali dedi ki:

- Dama bir çocuk çıkar. Çocuğun kendi cinsini görünce gelir onun yanına. Çünki; ebedi olarak cins, cinsine âşıktır...

Kadın öyle yaptı. *Çocuğu, o çocuğu görünce oluğun üzerinden sürüne sürüne onun bulunduğu yere geldi. Böylece aşağıya düşme tehlikesinden kurtuldu. Her cins;kendi cinsinden olanı çeker, bunu böylece bilesin."
Kaynak (Mesnevi)

Biz bizi çektik, kimse itmedi
Sevdikse biz istedik, kimseler zorlamadı
Aynı yerden geldik budur bunun sebebi
Aynı yere gideriz, kimse bunu bilmedi. (mhmmd)

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

Cemal
16-01-2007, 22:45
benim dosluk şiri mesacımdan sona,tam..(yaw saydıydım unuttum abim.bidakka durunbida saycem hemene.. :lol: )
16 tane mesac gelmiş.Küsen Psiko abimlen-SoRo abimmiş. ama çook şükür bissürü abim amcam araya girmiş*konu kapanmış abim.
Zate ben pSiko abimide*SoRo abimide çok seviyom.
Bide arada ** hanı bazileriniz*ceMAlin yerini işgal yaptık filece demiş ama..abim dost bildiin yere gider dertleşisin.Bizim mekan demekkine dostların buluştuu yermişki*-bu iş burda konuşulmuş.
Bizi dos bilip derdini burda annatan abilerime *amcalarıma teşekkür ederim.Beni dost kabulettiiniz için hepinize teşekür ederim.Gurur duydum.

Ohbe abilerim barıştı.küslük yokoldu.Olmamıştı sate.. :D

hepinizinkardeşi cml.
yaşasın dosluk.

17-01-2007, 08:12
Sevgili dostlarım ;
"Ağaç yaprakları ile gürler" der annem.
Acılar ve üzüntüler paylaştıkça azalır,sevinç ise paylaştıkça çoğalırmış.

Olayları daha uzatmak ve büyütmek istemem asla ancak soro arkadaşıma şunu da sormadan edemeyeceğim "Hesap açık kalmak kaydıyla" ne demek ?Anlayamadım.İnancımın en önemli hayata yansımalarından biri;Her türlü önyargı ve taasubun terkedilerek gerçeğin serbestçe aranması olduğundan,bu kelimede kendi önyargımı oluşturmamak adına soruyorum.

Sizleride üzdüğüm için hepinizden,başta soro olmak üzere özür dilerim.Tüm dostlarıma konuya hassasiyet gösterip bizlere yol gösterdikleri için çok teşekkür ederim.

Hepiniz hoş ve esen kalınız.

Cemal
18-01-2007, 00:53
Herkeş araya girdi*kötü annaşma sona erdi.Şükür Psiko abimde-Soro abimde birbirne afetti.Aldostu amcamın ikisindede hatırı büyükmüş.O da saolsun.araya girip yazan herkeş saolsun.ben bu işe sevindim.
şindi çok deişik bi dosluk ve sevgi resmi ascem. Arkasındanda Haz.Mevlanadan bi yazı ilave yapcem.


http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/12/kid_pig_kiss.jpg

iNsannarı tanımak ve annamak zor oluyo.Ya annatılanı olduundan iyi annıyoz*yada olduundan kötü annıyoz.

Büyük veli Mevlânâ Celâleddin er-Rûmî (k.s) (672/1273), Mesnevî'sinde insanlardaki farklı yaratılış ve yönelişlerin nasıl sonuç verdiğini şöyle ifade eder:

"Herkesin hareketi, bulunduğu durağa (sahip olduğu makama ve içinde olduğu hâle) uygundur.

Herkes herşeyi kendi tabiat ve anlayışı çerçevesinde görür.

Mavi cam güneşi, mavi gösterir; kırmızı cam da kırmızı. Fakat camlar renklerden arınır da (safi) beyaz olursa, beyaz cam, bütün öbür camlardan daha doğru söyler. (Gerçeği gösterir. Herşeyi olduğu gibi yansıtır), bütün camlara baş olur."

Hz. Mevlânâ (k.s), bu sözüne şu hâdiseyi misal verir:

"Bir gün Resûlullah (a.s) karşıdan çıkageldi. Ebû Cehil O'nu görünce:

"Hâşimoğulları'ndan şu adam (Muhammed) ne kadar çirkin bir adam!" dedi. Hz. Peygamber (s.a.v) bunu duyunca tebessüm ederek:

-Haddi aştın ama doğru söyledin! buyurdu. Sonra Ebû Bekir Sıddîk (r.a) geldi. Resûlullah'a (a.s) bakıp:

-Sen ne kadar güzelsin, yüzün ne kadar aydınlık, diye O'nu övdü. Resûlullah (a.s) ona da tebessüm ederek:

-Ey gönül ehli, sen de doğru söyledin, buyurdu. Orada bulunanlar:

-Ya Resûlallah! Çirkinsin diyene de, güzelsin diyene de: 'Doğru söyledin!' buyurdunuz. Bunun hikmeti nedir? diye sordular. Resûlullah (a.s):

-Ben Allahu Teala'nın nuruyla cilalanmış bir aynayım. Herkes bende kendisini görür. Şimdi de öyle oldu! buyurdu." (Abdulbâkî Gölpınarlı, Mesnevî şerhi, I, 433-434)

Cemal
18-01-2007, 12:18
“Muhammed'e vahiy bazen yolculukta deve sırtındayken (Seferi), bazen yolculukta olmadığı normal günlerde (Hadari) bazen gündüz (Nehari), bazen gece (Leyli) bazen yaz (Sayfi) *bazen kış (Şitai) de bazen yatağında (Firaşi) bazen yeryüzünde (Ardi), bazen gökyüzünde (Semai) gelirdi.”

sODomo amcamın yeni konusu çok güzel.yokarı aldım yazı onun *KURANIN YAZILIŞI* başlından.
Şiire çok güzel dek getirmiş..

Seferi
Hadari
nehari
leyli
sayfi
şitai
firaşi
ardi
semai…


i-i-i ....hepsi dek gelmiş Kuranın yazılışıylan.ama bi tane eksik kalmış içinde amcam:

keyfi..

onada ben ekledim.sabır göstertemedim ne zamanyazcen deyi… * *:roll:

ama acık aşada ona *hanı ucundan girmişin konuya: :D

Çok isterdi hazır bir kitap insin ona gökten ama öyle bir kitap inmeyeceğini de biliyordu ve işini Allah'a bırakmayacak kadar gerçekçi idi.

O halde kendisi yazacaktı bu kitabı...

sOdomoamcam*ellerinden öperim.Bu konuya takip etcem.bilgilenmem lazım.

cml.

Cemal
19-01-2007, 16:14
gandaf abide yazmışsate.Benşindik dukkanı temizlerkene tevede göstertti Ermeni vatandaşımız*Hırat Dik abiyi öldürmüşler.

ALLAH BELALARINI VESİN.. :oops:

abim bunnar ne Türk ne Müsnüman ne Allaha inanan issannar.

Yazık yazık yanı.Duşman bu kadan zarar vermez kendi memleketine..
Şindi hopop gene aVrupalının azına sakız olduk.10 sene geriye yürü bakalım..
hanı bunu *düşünüyom* gavur kendi yapmışda olabilir.Çünküm Türk olan kendi milletine bu kadan kötülük yapmas.
Allah ramet etsin Hırat abim.. Kusurumuza bakma abim.. :cry: *:cry: *:cry:

kardeşin cemal.

hiramusta
19-01-2007, 16:52
Sevgili Cemal,Sodomonun yazısını bende ilgiyle takip ediyorum.Bu konuda kendisiyle büyük oranda uyuşacağız gibi.Yalnız ben birşeyi merak ediyorum.Bu semai vahiy nasıl oluyor acaba.Peygamber astronot muda,kendisine semada vahiy gelsin?......(Buradaki cümlelerimi Cemal kardeşimi yanlış anlamamdan dolayı kaldırdım.Ayrıca kendisinden özür diliyorum.)Kur'an ayetlerinin uydurulması veya Peygamberin kendi hevasına göre yazmasına gelince;Peygamberin ne kendi, ne de başkasının keyfine,hevasına göre bir hüküm ortaya koyması mümkün değildir.Çünkü kafir olur en ağır azaba çarptırılırdı.

Onlar neredeyse, sana vahyettiğimizden başkasını bize karşı düzüp uydurman için seni fitneye düşüreceklerdi; o zaman seni dost edineceklerdi.
Eğer biz seni sağlamlaştırmasaydık, andolsun, onlara az bir şey (de olsa) eğilim gösterecektin.
Bu durumda, biz sana, hayatında kat kat, ölümün de kat kat (acısını) tattırırdık; sonra bize karşı bir yardımcı bulamazdın. (17/73-75)

_CaHaL_
19-01-2007, 17:54
Arkadaslar ne kadar okunaklı yazıyorsunuz siz büyük bir basarınız var tebrik ederim okudum ama bir cacık anlamadım ya bende bugun bir anormallik var yada sizde bu kadar yazım hatası ve bu kadar anlasılmaz yazıları nasıl toparladınız bravo size

vartor
20-01-2007, 03:07
Cemal,
Yukarda yazdiklarini sana hic yakistiramadim. Herhalde acele dikkat etmeden yazdigina inaniyorum. Bir yerde de onyargilarin disari vurma olasiligi da olabilr ancak buna ufak bir ihtimal veriyorum.

Cemal
21-01-2007, 00:18
vArtol amcam afedersin annamadım.. 8O
neden bana kafa tuttun.*?
Ermeni vatandaşımız*Hırat Dik abiyi öldürmüşler.
hHırat Dike*-abi dediim içinmi*?
Öldürennere:
ALLAH BELALARINI VESİN..
dediim içinmi*?
bunnarı yapannar
abim bunnar ne Türk ne Müsnüman ne Allaha inanan issannar.
dediim ve hatta *bunnar issan bile olams* dediim içinmi*?
ona ALLAHtan ramet dilemek için
Allah ramet etsin Hırat abim.. Kusurumuza bakma abim..
dediimiçinmi*?

neden-?annamadım?*vArtol amca.?

cml.

vartor
21-01-2007, 03:11
Guzel CeMal'im,
* Saydiklarinin disinda biz ateistler kaliyoruz geriye, dine, irkciliga karsi olan,allaha inanmayanlar. Herhalde acele dikkat etmeden yazdigina inaniyorum. Dikkatinden kacmis olacak bu mananin cikacagi ...
* *Zaten kizmadim, yakistiramadim dedim, sen genelde daha dikkatlisin bu konularda.

Cemal
21-01-2007, 14:15
Hiram abim saol.
vArtol amcam*biz issannıkta deerlendirme yaparken-inaçlı-atevis*hıristan*yavudi diye hiç ayırım yapmıyozki..
hanı bakma arada halk azıyla * gavur *diye yazıyosak*onada aLLAH afetsin.Kimin eri*kimin doru olduuna yannız O bilir.
Kim inaçlı * kimdeil-hankısı doru*biz cail aklımızla ona yargılama yetkisine saip deiliz.
Biz kimiz*hankı yetkiye saibizki-inaç konusunda başkalarına yargılıyalım..
Bak abim aşada bi arkadaşımla sobbet edreken çektirdiimiz bi resme gönderiyom..memleketin hali üstüne sobbet ediyoduk..Bu Hırat Dikin öldürülmesi canımı sıktı..Öle küçük bi çocuun bu işekendi başına kalkıp yaptıına pekde inanmıyom ama-bakalım ne çıkcek sonunda..
Kulaklar biraz uzun çıkmış..sen artık kusura bakma... :lol:

http://www.ciftligim.com/images/foto/14.jpg

vartor
21-01-2007, 16:49
Yaw nerden buluyor da insani aninda guldurebiliyorsun? Sen cok yasa cEmAl pasa.

Cemal
22-01-2007, 20:18
CEM abim**sanada üzüldüm walla..

Cemal bu biçim ifadeler böyle:

"abim bunnar ne Türk ne Müsnüman ne Allaha inanan issannar. "

Ne demek bu katil allaha inanmayan bir insan demek? Katil, bu durumda bir ateist mi olmak durumunda? Bu sonuca nereden varıyorsun?

Allaha inananan kişi adam öldürümez mi? Adam öldürürenler dinsiz mi oluyor? ben böyel anlıyorum yazdıklarından.

yanı bizde hayal kuruyoduk <cem abimde bizi annayannardan deyi...
Sodomo amcam güzel bi laf yazdıydın aylar önceme..

"Bizi bi kişi annadı... *Oda yannış annadı "deyi..:cry:
sende bizi yannış annamışın.bak 2cEvap eveli Vartol amcaya verdiim cavap senin içinde geçelli abim..
o zaman içimizdeki tamamen tam açıklıyalımda*yannışı yunnuşu kalmasın.
abim bunnar ne Türk ne Müsnüman ne Allaha inanan issannar.
böle yazdık çünküm bu pis ah-mak*vicdansız işi yapan ve milletime leke süren bu ah*mak köpek mahakkaki bu itdaalarla yaptı bu işe..Yanı*:

Ben Türküm..Türklüe laf söletmem dedi ve vurdu..
Ben müsnümanım..müsnümannıa laf söletmem dedi ve vurdu..
Ben Allaha inanıyom..bu gavur Allaha inanmas dedi ve vurdu..

Şindi atevisler bunnardan hankına giriyoda..siz alındınız ve benim kalbime kırdınız..nası laf bu c<emal ..diyerekten..Atevis olan yokardaki itdalarla böle ap-talca-vaşşice bi iş yaparmı?
Ben yapmas sannediyodum..onun için sizin alıncanız hiç aklıma gelmediydi..

Cemal
26-01-2007, 19:34
selamaleyküm ey maalle halkı(sODomo amcamdan örendim bunu)..
vARtoL amcan bi yazıya cevap vermiş..Çok duygulandırdı bana..Dukkanda *koydum ksade..dinniyom..oRan abimizi..

--------------------------------------------------------------------------------
Yazıklar olsun yazıklar olsun
Kaderin böylesine yazıklar olsun
Her şey karanlık nerde insanlık
Kula kulluk edene yazıklar olsun

Batsın bu dünya bitsin bu rüya
Ağlatıp ta gülene yazıklar olsun
Doğmamış çileler yaşanmamış dertler
Hasret çeken gönül benim mi olsun

Ben ne yaptım kader sana
Mahkum ettin beni bana
Her nefeste bin sitem var
Şikayetim yaradana şikayetim yaradana

Şaşıran sen yoksa ben miyim
Bilemedim
Öyle bir dert verdin ki kendime
Gelemedim
Çıkmaz bir sokaktayım yolumu
Bulamadım
Of........

Ben mi yarattım ban mi yarattım
Derdi ıstırabı ben mi yarattım
Günah zevk olmuşsa ben mi yarattım
Düzen bozulmuşsa ben mi yarattım

Batsın bu dünya bitsin bu rüya
Aşksız geçen ömrüme yazıklar olsun
Doğmamış çileler yaşanmamış dertler
Hasret çeken gönül benim mi olsun

Söz Müzik:Orhan Gencebay

offffooOOOooOOOoooffff abim..zor bu işler zor..
ne orası alıyo ne burası alıyo...

bu başlıa yazmıcaktım bi süre ama... alışmışız bi kere..
kıssakda*kızmasakda..doru annaşılsakda..yannış annaşılsakda..ayile gimi oldukya..İşte kavadeki arkadaşlar gimi arıyoz..kimneyazmış.. O amcam ne demiş..bu abim ne sölemiş.. İşte dost olmak bu heralde..aramak..merak etmek.. bi sesine duymak..

Şindi neden Oran abiden müsik verdim.VartOL amcam demişkine:

"....korkunc bir cezayla cezalandiriyorsun. Insan boyle mi yapar evladina. Ben mi yarattim? Begenmedin mi? Sil bastan yap, sermayesi ne ki meretin?Biraz camur, bir ufuruk."

buyaratmak bidert be abim..Demi VarToL amcam..dert valla..ki,mseye yaranamıyon bilader..Yanı ben olsam.(haşa..) yaratmasdım walla..
Hem walla..hem billa..(bakın ne kadan ilmi açıklamalarda bulunup*yeminnende tasdik yapıyom.. :cry: )
)
sate http://www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1740

bu başnıkda HaCI abimde açıklamış..biliçsis YARATILIŞ ve ALLAHsIS varoluşda mümkünmüş.. 8O

ee bilader.. *yanı böle imkanda varmış...
Yanı Allahım neden sapredipde kendin yarattın bu issanolunuda*-bunulan başına derde soktun..
Oku bak orda valse vacum varmış..
hasan beg belirsis adam varmış..
Bunnar yapmış herşeye..
Sate sen yaratmadan MATDE de taaaAAAAAaaaaaAAAAAaaaaaAAAAaaaaaaAAAaaaa
ezerden ve de ebetten bari varmış :lol:
Neden yanı sen ortaya çıktın*- işe karıştırttın.
neden..
neden..
öğğğğğrrrkkk.... :cry:
(ağlama sesleri ve gözyaşlarım birbirine karıştı..Çok bilinsel vede duygusalyazdım..kendüm kendüme dayanamadım..aaalıyom... :cry: *:? *:lol:

nOT:şu anda TEVEde eSki bakanımıs İSMAİL CEMin cenazesine göterdiler.ALLAH ramet etsin.İyi isanmış.Hakkımıs helala olsun. amin.Son şiirinde *şükür *yazmış 2satır okudular.)

*-**-*-*-*-*-*-*-*-
abim alamaktan ve gösyaşından yazmaya unuttum.yAzacaktım..yazıyom işte.
dIKkat aday olduum durumlar(sARo abimin desteenide istiyom)


onur üyesi, * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ............. adayım
disiplin kurulu üyesi, * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *............ *adayım
yönetim kurulu üyesi, * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ............ adayım
ve daha her ne onursal işaret var ise hemen takdire şayan * * * * * * ............ adayım

adayımabim..o kadan.. :lol: *:lol: *:lol:

vartor
26-01-2007, 21:50
Sevgili CeMaL,
Senin de dedigin gibi, bi suru kidemli, bi suru onur uyesi, bi ton da yonetici var. Ama bi tane profesor, o da sen. Kiskanacak bise varsa, seni kiskanmaliyiz hepimiz. Soro da hassetinden catladigi icin ole yazmis, gozu senin unvanda. Bi tek cevabim var ona, Bu unvan verilmez, alinir.

Cemal
27-01-2007, 00:22
yaw abim*- SAro abime laf sölemeyin kırıcı..herkeşin inacının saygısı kendine.
http://www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5277
en hoşunu yannız gene vARtoL amcam sölemiş walla...haklısın amcam..

" ama vosvos yerine bir otobus almaliydin hepimizi sigdirabilmek icin. Iyi niyetin ortada ama yine de biraz egoistce davranmisin gibime geliyor 4 kisilik araba almakla. "
*"

hattakine otobüs deil..katar katar tiren alması lazım sAro abimin..:lol: Ha gayret abim..vatandaş açıkta kalmasın.. :wink:yolcu çoooOOOoooOOOooookkabim..
(VartOL amcam walla sende benim kadan alemsin yanı..neşe -elence dedinmi hiç boşlamıyon.ellerinden öperim.Yengeme-kardeşlerime *selamlar.)

cml. sitenin tek pırofu..( vArtoL amcam aMarikadan tasdikletti.. 8O )

Cemal
27-01-2007, 23:30
abim şu bilgisayanı bulan*- bu gogola bulan insannardan Allah bin kere razı olsun abim..yanı bu işler bi derya..bi hazine abim be..Ben acık daa büyüsün -benim küçük Cemale öretcem bu bilgisayana kullanmasını..(Kendin çok örendinde cEmAL .. *çocuuna öretmen eksik kaldı.. :lol: ..demeyin.kel kör -deneye deneye bi çok şe örendik enhamdürillah.Cem abi saolsun..onun yazdıklarından çok şey kaptık.O derslere devam etsin .Bide kendi kendüme url...kopya.. url yi deeneye deneye örendim onu kendim. :D )
Şindi ben boş vakıt buldummu..giriyom gogola-yazıyom bi kelime.. ooOOoooo *bintane site çıkıyo..Fırsat buldukça okuyom..ne ceffer bilgiler var abim..
Bu gün bişeler yazdım gene ..incelerkene çok güzel bi site de yazılar buldum.Acık acık ondan bişeler aktarcam..Arayada abuk sapık olsada kendi fikirlerime yazcem... hepsi kopya posta oldu..hoOOOoooop silelim buna demesinner deyi.
Bide bu amca bana birilerine hatırlatıyo ammaaa.. pek çıkattıramıyom.. :? Belki sis tanırsınıs.olabilir.

Hep insanları doğru ve güzel ahlâka davet etmiştir.
Öğüt verirken ölümü devamlı kullanır:
'Ölüm, sürgün ve bunlara benzeyen 'korkunç gibi görünen şeyler,
bilhassa ölüm daima gözünün önünde olsun.
O zaman asla gereksiz saplantıların olmaz ve
dünyalık hiçbir şeyi delice arzulamazsın.' der.

Çoğu zaman dindarlıktan pozitif olarak bahseder ve der ki:
'Fayda nerede ise, şefkat, sevgi ve merhamet de oradadır.
Böylece bir kimse arzularını ve nefretlerini
kanunu Yaratan'ın tespit ettiği kaidelere göre tanzim ederse,
dindarlığını ve şefkatini kuvvetlendirmiş olur.'

Mütevazı olmayı savunur.
Karşısındaki insanın fikirlerine saygılıdır:
'Biri senin hakkında kötü bir şey söylerse sakın kızma
ama şöyle karşılık ver:

Hakkımda bunu söyleyen hiç şüphesiz başka kusurlarımı bilmiyormuş. Bilseydi, sadece bunu söylemekle kalmazdı!'

İnsanlara bir şeyler anlatma noktasında temsilin önemli olduğunu söyler:

'Cahillerin önünde güzel vecizeler sayıp dökme!
En iyisi bu vecizelerin emrettiği şeyleri yap.

Meselâ bir ziyafette nasıl yemek yenildiğini anlatma.
Fakat nasıl yenmesi gerekse öyle ye!'

Cahillerle tartışma hususunda ölçülü davranmaya dikkat çeker:

'Cahillerin huzurunda derin ve mühim meseleler açılırsa
sükutu muhafaza et.
Zira henüz hazmetmediğini ifade etmekte büyük tehlike vardır.

Senin bir şey bilmediğini iddia etseler de öfkelenme.
Çünkü koyunlar ne kadar yem yemiş olduklarını
gidip çobanlarına rapor etmezler.
Fakat iyice hazmettikten sonra süt ve yün hâline getirirler.'

sizi bilmiyom abim ama bana etkiledi bu sözler.Ben bu laflardan dersimi alcam*hepsine annayamasamda*genede annamaya çalışcem.

cml.
:cry:

Cemal
28-01-2007, 17:00
http://www.huzurmarket.com/koyun.jpg

yokarda ben ve küçük Cemal okuduumuzu annamaya*yedimizi yün yapmaa çalışıyoz... :wink:

(üstteki-nası yazı güzel ama demi.. *.. akşama pilav üstü az daa ilave yapcem..:D* Özgür amcam yazı için fikrine sölicenmi-istersen biras daa bekle..)

cml.

Cemal
28-01-2007, 23:37
SoDomo amca..
yokarı bak..
yokarda ben ve küçük Cemal okuduumuzu annamaya*yedimizi yün yapmaa çalışıyoz...:D

aşadakiyazıda ..Kimlikdeki yazıma verdiin cevabın cevabı olsun... :lol:

[HAMAMDAKİ ÇIPLAK

ADAMIN biri, hamama gitmiş. Yıkanıp çıktıktan sonra, hamamcıya gidip kazağının çalındığını söylemiş. Hamamcı da özür dileyip kazağın parasını ödemiş. Ayrıca hamam parasını da almamış. İzleyen hafta, yine aynı kişinin bu kez gömleği çalınmış. Aynı hamamcı gömleğin parasını ödeyip, hamam parasını almamış. Sonraki hafta, aynı adam pardösüsünün çalındığını belirtmiş. Hamamcı dayanamamış;

- Bak arkadaş, pardösünün parasını da ödüyorum ama sana pek inanmıyorum. Seni bundan sonra hamama almayacağım. Ancak, bir daha şu çalındı, bu çalındı demeyeceksen, gelebilirsin

demiş. Adam da kabul etmiş. Aksilik o ya ertesi hafta hamamdan çıktığında bir de bakmış ki, tüm elbiseleri, iç çamaşırları da dahil çalınmış. Dayanamamış ve hamam tasını da öne tutarak hamamcının karşısına dikilmiş;

- Tamam arkadaş, şu eşyam çalındı bu eşyam çalındı demeyeceğim ama Allah aşkına söyle, ben de hamama böyle gelmiş olamam değil mi?.. :) *:D *:lol:

krdşn.cail cml.

Cemal
29-01-2007, 16:05
bu konuda son dafa yazıyom Sodomo amcam..başka yazmıcem.Çünküm yannış annamaya çok musayit bi konu bu.İşin sonu*sen şusun*ben buyuma varmasın:

***-*-*-*-*-*-*-
Bu saldırıların ardında “yabancı odakları” aramak yerine öncelikle kendi içimize bakmamız gerekiyor. “Ya sev ya terk et” "veya “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” gibi, kendinden olmayana, kendisi gibi düşünmeyene tahammülsüzlüğü kışkırtan sloganlar nasıl olup bu kadar yaygınlaşıp sıradanlaşabilir? Kimi İslamcıların ümmetçiliği, kimi solcuların da enternasyonalizmi terk edip faşizan bir milliyetçiliğe evrilmelerinin sırrı nedir?

bAk sOdomo amcam*cail acık porofluk yapsın.musade varmı*?
Yokardaki yazı güzel yazılmış.Altına çizdim sorudaçok güzel sorulmuş.. Şindi sen hamamcı sorusuna okumadın.İşallah buna okursun.
Şindi bizin gimi reçber içinde*reçberle beraber yaşayan(yanız bu FBli Rüştü reçber deil haa…(: sen annadın..:) *köylüden duyduu güzel laflar vardır.
Köye zırat müendisi tayin olmuş.kopretife.herkeş seviniyo moden tarımyapcez verim artcek*deyi.
Toplantılar filece yapılmaya başlanmış akşamları.Hep moden güzel bilgiler.Ekime şöle yapcenis..toprak böle havalandırılcek.sulama böle yapılcek..mevya aacı şu zamanda şöle ilaçlancek..ÖÖööooooOooooo bilginin bini bi para.Tamam artıkbilgilendiler.Kessin verim artcek..İş rayına oturdu…Köylünün biri toplantıda:
Meendiz bey.sana bizim tarlaya davet ediyom..Yarın gel bi bak..dediklerini annayıp *doru yapmışmıyıs.Hem bi çayımıza içersin..hem kottrol yaparsın.
ertesi gün meendis gelmiş çopur Memedin tarlasına.Meendis ya.Açık hava..açık afur..acık tafur..olcek o kadan adam okumuş etmiş çocuk....havası olcek galik..
Tarlaya girince şöle dört tarafa bi bakmış.Acık azını çarpıtmış..saa sola kafasına sallamış..Eyilmiş topraı avuçlamış..İşte.."havalandırma az..ııııhhı..fospat fazla..hamonyaı az.."
sayıyodöküyo…Eeeeee meendis tabi*annıyo işten.Adam uzman..bilgili..
okumuş çocuk..olcek o kadan..
Sona topraı elinden saçmış..Ağaçlara doru yürümüş..Çoppur MEmet..demiş *topraa beyenmediine göre acada-massuluda beyenmecek..
Meendis aacın yanına gelince-elini gövdeye sürmüş..iki avucu ile aacı sarmış..Kafayı kaldırmış..tomurcuklara bakmış.
Yok demiş.."Bu aaç randuman vermez..ıııhh.."
Memmet acık burkulmuş.büzülmüş..
“Sölediklerime tam annamıyonus..tam yapmassanıs..olmas.
Bu aaç *randumanı eyi olmas.Elması nezetli olmas..Yanı boş dinniyonus..olmamış..Burdan alsanız alsanız 50 kilo elma alırsınıs..130 kilo dan aşası olmas”deyince..memet toparlanmış..
“haklısın meendizim” demiş..
Bu aaç randumansıs.Bis bundan *bu kafaylan 50 kilo elma bilene alamayıs” deyince-meendis şöle bi geriye yaslanmış…Memedi süsmüş..
Memet meendisi bırakıp geriye yürüme başlamış..
"Adam sandık dinnedik..daa elmaynan armudu ayıramıyo.. 8O
gelmiş bize hava yapıyo.."

SoDomo amcam..Bu fıkrada burdaki kimseye *meendiz* demedik.
Kimse alınmasın.İşte ele bişe annattık.
Yanız memlekette”Elmacı meendiz” azdeil.. * :D

Bide sOdomo amcam..

Yani dostum sende biraz fazla rüzgara kapılma görüyorum.
Kapılma rüzgara ve cesurca "ben de bir Ermeniyim" de.
Korkma bir şey kaybetmezsin, kazanırsın hatta...
Esprinin profu Cemal'e asabiyetin doçenti Sodomo'dan bir serzeniş.

demişin.ama ben almayım amcam..
biz herne kadan pırof*mırof ayaklarına yatıyosakda*netcede cail adamıs..Ööle benpırofum mırofum demeklen sanmayın.bis kendimize *pırof sannediyos..
Hanı biz*okumadan alim-dokumadan zalim*olduk Bizinkisi fasaryadan pırofluk.
Ne elbiseye bakcen-ne makama..adama bişe sölerkene.
Bizimburlada bi laf vardır.

Eşee altın semer vursanda-eşek gene eşektir deyi..
Gün olur yük vurmaya eşek *lazım olur.. )
Biz böle kalalılm… *:lol: *almayalım.

Penceresi camcam
Ençok sevdim Sodomo amcam..
Kusura bakmasa
Bundan almıcam..

-**-*-*-*-*-*-
Hepimis kardeşis-hepimis dost.
Adımız Hırat..mois.rojda..etyiyen.ayçe..cemal
vatanımıs Türkiye*bayraımız yıldıs ve hilal


Ben kimseden fazla Türk deilim Sodomo amcam*kimsede benden fazla Türk deil.
Herkeşe sarılıyom*herkeşe öpüyom..

krdşnz. cml

ben artık bu konuda yazmıcam.Annayan annaddı.Hakkımısda iyi düşünmeyende*sate doru düşünüyo demektir.
Şindi benbaşka *bilinsel ve eyitici konulara gircem..
Pırofuzya..eyitime ara vermemeis gerek. *:wink:

bu hanı yokarda güzellaflaraldıım sayfa varya *oraya döncem..

sodomo--
29-01-2007, 19:08
Sıçanlar üzeirne bir deney * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *ha şöle bilinsel sorumlara yönelin..
sodomo-- *
----
Benim böyle bir yazım yok. İyi oku.

Ayrıca yazılarımın üstüne flüt çalınmasını sevmem. Köylü kurnazlıklarından da hiç hoşlanmam.

Cemal
29-01-2007, 19:18
şindibaşlıklara bakıp acık gırgıl yapalım abim..

pics *
Kuranın Tanrısı Yalan mı Söylüyor Kendiyle mi Çelişiyor * * * * * ….YALAN SÖLÜYOR
2 Hrant 20 Mon Jan 29, 2007 5:40 pm
tewderi *
Kuranın Tanrısı Kendini Kime ve Neden İspat Etmeye Çalışıyor…… BAŞKA İŞİ YOK SATE
6 Hrant 39 Mon Jan 29, 2007 5:28 pm
Hrant *
ISLAM AKIL VE BILIM DINIMIDIR?.... * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *NERDEEeeeeEEEEeee
1 FreeWill 20 Mon Jan 29, 2007 4:25 pm
Hrant *
KIZ ÇOCUKLARI ÖLDÜRÜLMEDİ Mİ? ……… * * * * * * * * * * ÖLDÜRÜLDÜ ABİM…
5 tewderi 66 Mon Jan 29, 2007 4:18 pm
Hrant *
SÜLEYMAN PEYGAMBER ve yediği haltlar ! zamparalıklar!.... * * * * BAK NAMISSIZA…
[ *Goto page: 1, 2, 3, 4 ]
45 habilis 963 Mon Jan 29, 2007 4:10 pm
Hrant *
Din mi üstün..İman mı..Nasihat mı..Akıl….. * Get LAN *ŞorDAN… Din üstün OLURmu heç.*?
[ *Goto page: 1 ... 37, 38, 39 ]
583 Cemal 13222 Mon Jan 29, 2007 3:18 pm
Cemal *
Cahiliye devrinde Allah'ın izleri …… * * * * * * İzlerden * *AYAKKABISI numarası *okunuyomu*??
[ *Goto page: 1 ... 3, 4, 5 ]
64 dilaver 1202 Mon Jan 29, 2007 2:25 pm
Kültigin *
Kilitlendi: Atatürk'ün soyu *……………. * * Onun soyuna sopuna *Kurban olayım..
[ *Goto page: 1, 2 ]
17 SİRİUS-B 237 Mon Jan 29, 2007 12:06 pm
frodo *
ra'd suresinden inciler * * * * * * * * * *abim dökülen incileri göstert*toplayalım yolumuza bulalım
13 commandante 272 Mon Jan 29, 2007 11:44 am
hagalaz *
ATEİZM VE ÇIKMAZLARI ÜZERİNE …. * * * * * *ÇIKAR *Çıkar.. . herbi yere *çıkar..
1 tewderi 43 Mon Jan 29, 2007 11:24 am
ozgur_beyin *
Ölü Gömme Kültleri *… * * *abim böle mezallık *filece deme ..gece korkmuyalım…
[ *Goto page: 1, 2 ]
26 pante 329 Mon Jan 29, 2007 1:48 am
pante *
ISLAM AKIL VE BILIM DINIMIDIR? * * * * * söledikya bilader..(ama genede SarO abime *Sorun
[ *Goto page: 1, 2 ]
20 FreeWill 395 Mon Jan 29, 2007 1:27 am
Kültigin *
Osmanlıyı Türk diyenler ve sananlar bu mesajı açmasın. *.. *Açma diyosan açmayız abim.bozulma.

Kültigin *
Cehennem Ilkel bir yer mi? * * * * * * * * * * * yOOOOooOOOk.Kat karalüferli..3 oda bisalon…

Hrant *
Tanrinin adaleti * …. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *annamadım.. neyin nesi *? dedi..

Kültigin *
HEPIMIZ HRANT DINK'IZ ! PARIS'TE DE !... * * * * * * * * * * * * abim bilet bedavasa gelelim bizde..
2 Aurelien 82 Sun Jan 28, 2007 2:18 am
Aurelien *
TANRININ KORKUTMALARI VE YAPTIRDIĞI KATLİAMLAR !! * * * * * * * * * * * * * genemi yapmış *?
10 habilis 202 Sat Jan 27, 2007 11:33 pm
agnostic_z *
Ilımlı islam modelini Amerika nerden buldu? *…. * * * * * * * * * * * * * *bizim arka bahçeden..
10 walla 88 Sat Jan 27, 2007 10:03 pm
agnostic_z *
BIRAKIN ARTIK SU DINLERI! * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *abim biz bırakcezde..o barakmıyo…
11 FreeWill 244 Sat Jan 27, 2007 8:40 pm

frodo *
SARI ÇİZMELİ AUGUSTUS ile HİRODES * * *Yaw defteri gücüğüm.Sudan çık..bak üşüttün sen..
6 tewderi 103 Sat Jan 27, 2007 3:24 pm
?
ALLAH'IN BIR DEDIGI BIR DEDIGINI NEDEN TUTMUYOR?.. * * * * * * * *2 de 3ü tutmuyo abim..
1 FreeWill 42 Fri Jan 26, 2007 5:56 pm
vartor *
Huruf-u Mukatta *…… * * * * * … * * * * *bu hurufu mukavayı annayamadım abim..nası mukava yanı.*?
[ *Goto page: 1, 2 ]
29 sodomo-- 660 Fri Jan 26, 2007 5:35 pm

gandalf *
Deform-Reform * * * * * * * * * * …………… * * * * * * salla gitsin abim..gitcee yere kadan.. *
7 onur 118 Fri Jan 26, 2007 2:00 am
onur *
ALIN SIZE SIFRE *………………… * * abim aklımıza çelme ..hankı kasanın şifresi bu*?
8 FreeWill 159 Fri Jan 26, 2007 1:54 am
habilis *
HALKIMIZIN %99’u MUSLUMAN MI ?... * * * * * yok öle bişe yaw..% 90u atevis…
0 FreeWill 28 Fri Jan 26, 2007 12:27 am
FreeWill *
dedikodu mu sadece ? * *…………….. * * * * * *tamamı dedikodu abim.Yat kulanın üstüne
4 gandalf 119 Thu Jan 25, 2007 10:58 pm
merakli *
ŞEYH Uçmaz ..Mürit uçurur.. * * * * * * * * * * * * * Aman amcam.. sen uçmada..kim uçarsa uçsun..
[ *Goto page: 1 ... 4, 5, 6 ]
82 aldostu 2391 Thu Jan 25, 2007 4:20 pm
spartacus *
Dinlerin insanlığa faydası varmıdır * * * * * * * * * * *Get kardeşim get allasen..get..Sorumu bu*?
nil_tuana *
Allah inekleri insanlar gibi ümmetlestirdi mi?.... * ümmetleştirdi..43 vakıtta namas verdi…
4 simonuniti 113 Wed Jan 24, 2007 5:25 pm
spartacus *
Şu Meşhur "Altı Gün" Masalı *. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * .eyiki kırkgün *kırk gece sürmemiş..

Sıçanlar üzeirne bir deney * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *ha şöle bilinsel sorumlara yönelin..
sodomo-- *
Allah herşeyi bilmiyor mu ? * ………. * * * * * * * * * * * * *Bişe bilmes abim..heç bişeden anamaz..

Riddet, İrtidat ve Mürted * * * … * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * sonunda kaldı az bi müddet
11 Aytaç 322 Sun Jan 21, 2007 5:20 am
dilaver *
ateizm neden bing bangi savunamaz? * * * *Bing bongu savunamasa *ping pongu savunur abim..farketmes bişe..
mcin

soro
29-01-2007, 20:04
guzel cemalim,
non-islam'lara komik gelecek seyler yazmissin hakketen.

simonuniti
29-01-2007, 23:14
helal olsun sayin ordinaryus prof abim cemal,,,

ne guzel de ozetlemisin tum forumu.valla boyle arada yap bunu. :D *:D

simonuniti
29-01-2007, 23:37
helal olsun sayin ordinaryus prof abim cemal,,,

ne guzel de ozetlemisin tum forumu.valla boyle arada yap bunu. :D *:D

Cemal
30-01-2007, 16:07
oooOOOooooOOooo şindiolmadı SoDomo amcam..wallada olmadı..billada olmadı 8O

Biznerde sana -sıçan üstüne çalışıyo dedik.Yok elebişe.. :)
Bizkendü çapımızca bilgisayan bilgimis kadan-selbes forum- sayfasının o andeki durumunu işaretleyip kopya posta yaptık ve çok uzun gereksis kısımlarınıda ..yazcamız laf esprisi kaybolmasın deyi..işaretleyip işaretleyip sildik.
Mesela sana yakın kısım gene posta yapıyom şöledi:

Yeni mesaj yok
Sıçanlar üzeirne bir deney Very Happy
[ Sayfa:Sayfa:: 1, 2 ]
15 tewderi 201 Sal Oca 23, 2007 4:36 pm
agnostic_z Son gönderilen mesajlar
Yeni mesaj yok
Kitaba ve kaleme andolsun ki! / Kuran'ın yazılışı
6 sodomo-- 289 Pts Oca 22, 2007 2:46 pm
sodomo-- Son gönderilen mesajlar
Yeni mesaj yok
Allah herşeyi bilmiyor mu ?
[ Sayfa:Sayfa:: 1, 2, 3, 4 ]
57 tewderi 1223 Pts Oca 22, 2007 1:04 pm


hanı dierlerinden sildiimis gimi bundanda baı yerlere sildik..tasadüf senin adın.sıçan yazısının yanında kalmış.Sate Kitap -kalem yazısı senin.Ona bi şaka yazmadıımıs için başnık kalkmış.O kadan.
Yoksam sakın alınma..sıçanna sana yanyana koymak.düzen*bozan yapmak aklımıza gelmes.zate sana hiç yapmayıs.*kimseye yapmadıımıs gimi..

Ama sen acık düzen yapmışın.. :lol:
Üstte senin düzettiin yazı*aslında öle deildi soDomo amcam.sEn ona sonadan düzen yapmışın. 8O
altında *yazıyo düzetmetarihi.. :wink: *Dorumu sODomo amcam..*?
ayrıcadana:
"Ayrıca yazılarımın üstüne flüt çalınmasını sevmem. Köylü kurnazlıklarından da hiç hoşlanmam."
yazmışın ama kusura bakma..sen hoşlansanda-hoşlanmasanda *biz köylüyüz..aslımız yörük..köylüyüz..Dürüstüz *acıkız*mertiz.. Koyun güderkene fülüt deil ama kaval çalarıs.kimsenin hakkında düzen kurmayız..yazısına oyun yapmayız.
Senin bize tanıman lazım Sodomo amcam..bu gerksis laflara ne gerek vardıki..
sona biz bu *Hırat abi ve ermeniyis konusunda* senin gimi düşünmek zorundada deiliz.sertlik acıkda ordan-hamamcıdan geliyo galiba...
Sen ele düşünebilirsin* biz bele..
Domokraside bu deilmi sodOmo amcam.
faklı şeler düşünmek*farklı sölemek ve buna taamül göstertmek..
Ha Sodomo amcam.*?Bele deilmiydi*?

Ellerinden öperim amcam benim..Genede Allah razı olsun senden.. 'Biri senin hakkında kötü bir şey söylerse
sakın kızma ama şöyle karşılık ver:
Hakkımda bunu söyleyen hiç şüphesiz başka kusurlarımı bilmiyormuş.
Bilseydi, sadece bunu söylemekle kalmazdı!' daa fazlasını sölememişin.saol

saf köylü evladın*cml.

sodomo--
30-01-2007, 23:42
Bak kardeşim, laf uzatmadan eveleyip gevelemeden son kez şunları söyeyeyim sana.

Bu ülke de bir "Varlık vergisi" uygulaması ve 6-7 Eylül olayları oldu.
Şu linklerden ve daha başka linklerden inceleyebilirsin:

http://www.sabah.com.tr/2005/09/09/gnd118.html
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=163380

Bu iki olay da ötekini yok etme üzerine kuruluydu. İkisinde de "Türklük" öne çıkartıldı. Önce mallarını ellerinden aldılar sonra Aşkale'ye sürgüne gönderdiler. Dondurucu soğuklarda taş ocaklarında insanları köle gibi çalıştırdılar. Sonra o da yetmedi geri kalanların da icabına 6-7 Eylül olaylarında hem de Türk bayrakları sallayarak ve vatan millet sloganları atarak baktılar. Rum, Ermeni, Yahudi hepsinin dükkanlarını başlarına yıktılar, Adalara seferler düzenleyip yakaladıkları papazları sünnet ettiler vs vs...

Şimdi ben de diyorum ki; Türklük, bayrak, milliyetçilik bu değildir.
Bunu yapanlar değil Türk insan bile değildir. Hiç birisine zerre kadar saygım sevgim yoktur. Ben ne onların milletindenim ne onların dinindenim ne de onlarla dostum ne de kardeşim ne de komşuyum.


Bu adamlar yeniden sahnede ve yeniden bana, sana, ona Türklük, müslümanlık, Atatürkçülük, milliyetçilik satmaya başladılar.
Ne demiş atalarımız: "Biz bu saçları değirmende ağartmadık".
Ben bu işin nereye gideceğini biliyorum.
Topu topu 3-5 bin Ermeni kaldı onları da kovalayacaklar.
Ne adına ? Türklük adına, milliyetçilik adına şunun adına bunun adına...Sen bana dersen ki, "ben Lazım" anlarım, dersen ki "ben Kürdüm" anlarım, dersen ki "ben Çerkezim" anlarım, "ben Ermeniyim" dersen yine anlarım  ama bana "ben Türküm" dersen anlamam anlayamam. Çünkü ben bu ülkede hiç kimseye "ben Türküm" demedim. Çünkü Türk'e "Türküm" denmez de ondan. Ama Almana de, Fransıza de, Araba de...

"Ben Türküm" dediğim anda; suya "ıslak" demiş olurum, karşımdakinin Türklüğünü sorgulamak gibi bir küstahlığın içinde olurum veya Türk olmayı bir şov malzemesi haline getirmiş olurum veya Türk olmaktan bir rant sağlama amacımı açık etmiş olurum veya sana karşı bir üstünlük gösterisi yapmış veya sana "bak ben Türküm ama sen gavursun" dmiş olurum veya toplumu Türk olanlar-olmayanlar diye bölmüş olurum veya şu veya bu veya o...

Daha da ötesi bu noktada Türklük milli bir kimlik olmadan da çıkar.
Laz olmak, Kürt olmak, Çerkez olmak, Ermeni olmak gibi kimlik unsurlarından birisi hale gelir. Birleştirici olma vasfını yitirir ve bunun yerine "ötekileştirme" aracı haline gelir.

Biz bu pilavı daha önce yedik. İstismar edilen Türklük, Atatürkçülük, milliyetçilik, vatan, millet, din her ne ise ben yokum o işte.
O yüzden "ben Türküm", "ben vatanseverim" Â "ben milliyetçiyim"
söylemlerine, böbürlenmelerine, afra tafralarına, hava civalarına gelmem.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
Bu ülkede Susurluk çeteleri, mafyacılar, suç şebekeleri, yolsuzluk yaparak ceplerini doldurmaktan başka bir şey düşünmeyenler hep bu değerleri kullandılar. Bu değerleri kullanarak makam kazandılar, para kazandılar, itibar kazandılar, saygı kazandılar...
Ve tabii, düşmanlık ektiler, kin ektiler, nefret ektiler, nifak soktular insanların arasına...

Bu kirli oyunda ben yokum.

O yüzden başı belli sonu belli kör ve bağnaz bir milliyetçiliğe prim vermem. Aynı kör ve bağnaz şeriatçılığa prim vermediğim gibi...

Demem o ki; "Hepimiz Ermeniyiz" veya "ben Ermeniyim" demek gerçekte de Ermeni olmak değildir. Ben bu saatten sonra istesem de Ermeni olamam. Bu ifadelerdeki inceliği anlamalısın eğer zerre kadar akıllı isen.

Burada insanlar sadece Ermeni olduğu için ve Ermeni kimliğinden dolayı öldürüldüğü için bir aydınına sahip çıkıyorlar. Burada insanlar ırkçılığa, şovenizme, bağnazlığa tepki gösteriyorlar. Aynı Almanya'da Türkler öldürüldüğünde yüzbinlerce Almanın "Hepimiz Türküz" diye slogan atması gibi.

İş lafa gelince kardeşlikten, dostluktan, insanlıktan dem vuran çok. Ortalığı Mevlana'dan Yunus'dan, Hacı Bektaştan, Nazım'dan şiirler ile dolduruyor herkes ama hayatın içinde bu değerlerin ne anlama geldiğini test edecek bir olay çıkınca ortada kimseyi göremiyoruz.

Sonra da "ben almayayım abi..." edebiyatı

Neyi almayacaksın ? İnsan olmayı mı ?

Almalısın.
Eğer bu kadar insanlıktan, dostluktan, barıştan dem vurduysan almalısın.
Ya da bırak Mevlana'yı, Yunus'u, Hacı Bektaşı, Nazımı şunu bunu.

Ne Ermeni olmak utanç verir bana ne Türk olmak yüceltir beni tek
başına...

İnsan olabildim mi, ben ona bakarım öncelikle..

O yüzden her milletten olurum korkusuzca.

Saygılar, sevgiler...

aldostu
31-01-2007, 00:48
Hayret,ikisi de sevdiğimiz
ve birbirlerini de çok sevdiklerini bildiğimiz
iki dostumuz arasında bu serzenişlere gerek var mıydı?

Sevgili Sodomo Dostum,
Cemal'den senin görüş genişliğini ve olgunluğunu beklemek
ne kadar doğru olur ?

Cemal'in ;
benim ilk tanıdığım hali ile,
şimdiki görüşleri arasında muazzam gelişmeler var.

Ama Cemal'i de temel inanışlarında çok zorlamak,
bence doğru olmaz.

Demokrasi inancını da gayet güzel tarif etmiş.
Ötesi zorlamak olur ki, buna hiç birirmizin hakkı yok Sodomo.

Cemal bizim rebetiko sevgimizden bahisle ,
bize bir sürpriz yapmak istemiş.
Bahsettiğine göre Niko abisinden istemiş,
ama onun önerdiği yolu beceremiyeceğini anlattı.
O zaman biz ona bir sürpriz yapalım.


http://vip.mp3spy.ru/preview.m3u?s=Sz3b917j1

Bu sitede güzel rum müzikleri var.

Bu müzik umarım buradaki gergin havayı kaldırır,Cemal'i neşesine döndürür.
Cemal sevgili Ezkamo'nun deyimi ile sitenin gülü.
Ben şahsen Cemal'in yazılarına çok gülüyor,
ve başta kendisi *olmak üzere bir çok konuyu iğnelemesini,
ilgi ve neşeyle takip ediyorum.

Cemal'in hevesini kırmamak lazım,
zannederim kırılmıyor da.

Sevgilerimle.

Cemal
31-01-2007, 01:26
Aldostu amcam saol.ben sate sOdomo amcama kırılırmıyım hiç bana espiri pırofu kendine asabi doçenti demiş ben ona çok seviyom oda bana çok sever.arada annaşmadıımız olur.
her ikinizinde ellerinden öperim.yannız o verdiin siteden rum müziine giremiyom sonra telefonda bana annatırsın.
cml

31-01-2007, 08:34
Sevgili sodomo ağabeyim haklı.
Geçmişteki yazdıklarım değil,YAPTIKLARIM bir tarafa,en son,
Hrant Dink'in cenaze törenindeydim.
Yazma ötesinde......

"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"
Doğru söze ne denir ?

mhmd
31-01-2007, 09:32
Sn. Sodomo,

Devlet tiyatrosundan biri oyun için Akçaabat'a gitmiş. Ekip olarak şehir merkezine gelmişler. Kafalarını kaldırınca koca bir bez afiş görmüşler. Afiş yazısı aynen şöyleymiş;

Ben DE sporcunun, zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim.
AKÇAABAT BELEDİYE BAŞKANI

Yazınızı okuyunca bu DE yi söylemek geldi içimden müsaadenizle.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.

vartor
31-01-2007, 20:34
Sevgili dostlarim,
Sodomo kardesimizin yazdigi yazi, kizim sana soyluyorum, gelinim sen anla misali, hepimize yonelik. Basini, devekusu misali kuma gommekle hallolmaz bu isler. Hele Turk milletinin temsil ettigi anlam, kafatasci turk irki demek degildir. Bizler bunu anlamadikca, birlik de olmaz muhabet de, ilerleme de...
Bir daha yapilmamasi gereken yanlislara dikkati cekmis degerli arkadasimiz.
*Olanlari inkar etmek degil, bir daha olmamasini saglamak bizleri tekrar millet seviyesine yukseltebilir.
*Asagida linkini yollayacagim, Hrant Dink'in Fransiz TV5'le yaptigi reportaj, nasil bir INSAN oldugunu, .biraz daha aciklayici olacaktir zannederim.
* *http://www.dailymotion.com/visited/search/hrant/video/x10si5_istanbul-
* * *Saygilarimla...

Cemal
01-02-2007, 01:14
http://80.237.153.75/komikresim/gezinti/gez1274.jpg

abim vakıt geçoldu*ben seçemedim.Burda kaç çuval-kaç insan var?o yeşil sarıkmı?İçinde insan varmı?

simonuniti
01-02-2007, 17:11
cemal kardes bugun senin dukkana geldim kimse yoktu,Persembeye mi gittin yoksa,
bu arada fotografi iyi cekememisin arkada insanlar yarim cikmis

Cemal
01-02-2007, 19:23
vAlla helal olsun simon kardeşime..
herkes unitti,* simon unitmadi.saolsun varolsun..
üsteki yazılara bak ..abiler amcalar girip çıkmış dükana..
Cemal.selamaleküm*alekümselam abim filece yok..

Heralde.. hep aynı fikir olsunmu isteniyo ne.. rap rap..rap...
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * ne diyosam onu yap..
neyseme.. olur bele vakalar..
* * * * cemal bunnarı yakalar..
**-*-*-*-*-*-*
şindik bi iigiçresim daa yakaladım indernette..

Ne demeklazım abim..

yükü çeken EŞEK tamam..
Ama hayvana bu kadan issafsız yük vuranda EŞŞoOOOolu eşŞşek.
yuf ulan issan kılıındaki şekildeki varlık.. yazıklar olsun sana.

http://80.237.153.75/komikresim/gezinti/gez1170.jpg

Cemal
01-02-2007, 22:31
abim aşada benim ortakide ingilişçe örenirkenki vaziyetimin bi göstertgesi.

:lol: *:lol: *:lol:

CEMAL İNGİLİŞÇE ÖRENİRKENE..
(RESMİN ÜSTÜNE TIKLAYIN*ACIK DAA BÜYÜK GÖZÜKÜYO... öretiyom bak..)

http://www.harikayaa.com/wp-content/uploads/2007/01/fayn-tenks.jpg

Cemal
02-02-2007, 16:20
Telefon numaranızı kolaydan bulma
aBim şindik bizpırofuzya..arada bilinsel matamatikde annatmalıyıski*-site *ve maalle halkı cail kalmasın…. Bilin adamı olaraktan bizin bi görevimisde bu..
yaardımçım doçet *bık(tır)madan * usandırmadan..eee yanı sıkmadan.. ama durmadan.... eeee *neydin o…ığğğğğ…ağğğğ…öğğğğmmmm..eeeeğğğ..(bunar düşünme sesleri..Büyük adamlar düşünürkene böle sesler çıkattırırsa..dinneyenler .daa bi dıkkatle dinner.. ve bak adam ne kadan büyük… böööürüp duruyo..çoook kıymetli adam bu caanım*) dermiş.
İşte* bende böle düşünelekten acıkböürdüm..*Eeeee nede olsa pırfuzya..
şey afedersiniz..bu arada asılıp kasılmaktan.. ne annatceimiz konuya unuttuk..
Neydin yaw.. doçet filece diyoduk..bıktırmadı diyoduk.. ahaaha..tamam. LiYop abim de *erVİM* konusuna bıkmadan..ondan sonacııma bıktırmadan*vede durmadan annatıyo..
Sissde sevgili seyircilerim..kıymetli dinniyennerim..arada sabır göstertip benim *mATAmatik derslerine sapretceniz..
Bak şindik dersimis.. TELEFON nuMARAMIZI unuTTUK…NE yaPCEZ*?
Nassı bulcez telefon numaramısı*?
Bakın şöle bulceniz::

- Hesap makinenize ev telefon numaranızın ilk 3 rakamını yazın (alan kodunu değil).
- 80′le çarpın.
- Bulduğunuza 1 ekleyin.
- Bulduğunuzu 250 ile çarpın.
- Bulduğunuza telefon numaranızın son 4 rakamını ekleyin (4 basamaklı bir sayı).
- Bulduğunuza yine telefon numaranızın son 4 rakamını ekleyin.
- Bulduğunuzdan 250 çıkarın.
- Bulduğunuzu 2′ye bölün.
Ne çıktı?
- elinin körümü?
- Yok yaw adamgimi çarp böl şuna…baştan başlaaaa…
- …….
- Çıktımı*?…
Lank genemi çıkmadı beceriksiz herif..Şindi gelcem oraya*çıkaramıyannarın
- ümüüne çıkartcem..
- Baştan başlaaaaa..(Kandıralııııı… sende başla aslanım..hadi anca *gidersin..)
- Hıh… haah.. hımmmm..ıııığğğgh. mnmnm.. ooohhh.. Aslanım beaaaa… Çıktı walla ceMAL abim.. çıktıııı. 8O
- nemi çıktı..*?
- Ne çıkacak tabii ki evin telefon numarası. *:D ..yaparım abim..yaparımmm... :wink:
-
- EeeeeEEEEeeeeeEEEeeee abim..pırof tarif ediyo..borumu buuu*?
l
cm

Cemal
04-02-2007, 01:29
sis benim yazılara cevap vermeyin..tamam.Hıhh sankım takan var.. :lol:
Yaw kartdeşim bana *büttün DUNYA TANIYO yaw.. siz iplesenis nolur..dipleseniz nolur... 8O ..
yanı kusura bakmayın ama... ben olmuşum abim..olmuşum (ceMala fazla sallanma ..olmuş armut gimi düşçen şindik.. :D )..neyseme abim lafa karışşıtmayın..kıskanmayında... ben çoook bi meşşur olmuşum abim... wallamada..billamada.. abim.yalan yok.. Kardeşiniz pırof cml...artıkın dünya çapında abim..İnanmadınız demi.. Dilaver amca bi başnıkda *pırof(o yazmamış ama bu yazıdan sonama oda unutmas artık benim uvvana)cemal köşe saibi deyi yazmış..Ordan aklıma geldi.
Hanı bu arama motoru gogol varya.. işte oraya * pırof cml* yazdım *. ara lank .. dedim abim tam 169 kere adım çıktı abim..
Tam 10 SAYFA abim.. 10 Sayfa *TURAN DURSUN.- Pırof Cml.* yazdıdıttım... :lol: .. EeeeEEee boşşuna kasılmıyosunus abim.. dünya çapında bi arkadaşınıs var..Bak sayfaya kopya posta yapıyom .. Hadi gene sayemde sisde meşşur olceniz yavaş yavaş.. :roll:

Google *
Web * *Grafikler * *Gruplar * *Dizin * *
*Gelişmiş Arama
*Tercihler
Ara: Web Türkçe sayfalar Türkiye'den sayfalar
Web pırof cml için, Türkçe dilindeki yaklaşık 169 sonuçtan, 1 - 10 aralığı (). (0,33 saniye)
Turan Dursun Sitesi » Forums » Serbest Forum » RADYOMUZdan istekler
Fikir konularında Pırof.Dr. benim. İlim,bilim,film hep elimin ... okumakla olsaydı, eşeğe kitap yükleyince alim olurdu diye bir söz vardır, sevgili CML. ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5025&highlight= - 118k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi » Forums » Serbest Forum » RADYOMUZdan istekler
Fikir konularında Pırof.Dr. benim. İlim,bilim,film hep elimin ... okumakla olsaydı, eşeğe kitap yükleyince alim olurdu diye bir söz vardır, sevgili CML. ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5025 - 119k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 58339 » Re: Din mi üstün..İman ...
İşte bu konuda bi canım arkadaşım pırof.( ) kOnya Selçuk üNversitesinden *bi ... Bilmessin bunara…. Lan kim konuşuyo böle..kim yazdı bunnara.. ...) cml. ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=58339&highlight= - 141k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi » Forums » Serbest Forum » Din mi üstün..İman ...
Yannız sen bizim pırof filece olduumuza bakma..biz fasaryadan fırofuz. ... Kendine mukuat ol. Hayırlı işler. hepinizin kardeşi+pırof.cml ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3145&postdays=0&postorder=as... - 132k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 56474 » Re: Din mi üstün..İman ...
Yannız sen bizim pırof filece olduumuza bakma..biz fasaryadan fırofuz. ... Kendine mukuat ol. Hayırlı işler. hepinizin kardeşi+pırof.cml ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=56474 - 133k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 56568 » Re: Din mi üstün..İman ...
Yannız sen bizim pırof filece olduumuza bakma..biz fasaryadan fırofuz. ... Kendine mukuat ol. Hayırlı işler. hepinizin kardeşi+pırof.cml ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=56568 - 133k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 58640 » Re: Din mi üstün..İman ...
Fikir konularında Pırof.Dr. benim. İlim,bilim,film hep elimin altındadır. ... Dört daha ondokuz. Verin bakalım şu bizim geriye kalan düldülü! cml. ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=58640&highlight= - 137k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 58287 » Re: Din mi üstün..İman ...
İşte bu konuda bi canım arkadaşım pırof.( ) kOnya Selçuk üNversitesinden *bi ... Bilmessin bunara…. Lan kim konuşuyo böle..kim yazdı bunnara.. ...) cml. ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=58287 - 131k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 58339 » Re: Din mi üstün..İman ...
İşte bu konuda bi canım arkadaşım pırof.( ) kOnya Selçuk üNversitesinden *bi ... Bilmessin bunara…. Lan kim konuşuyo böle..kim yazdı bunnara.. ...) cml. ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=58339 - 131k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar
Turan Dursun Sitesi Forums » Post 60794 » Re: Din mi üstün..İman ...
Yok yok okuyup aydınnanmak en iyisi..Böleceme gerçei bulabilcez heralde.. cml.dini bilgiler araştırma*geliştirme uzmanı.dere pırof.* ...
www.turandursun.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=60794 - 149k - Ek Sonuç - Önbellek - Benzer sayfalar

Sonuç Sayfası:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Sonraki
Sonuçların içinde ara | Dil Araçları | Arama İpuçları

nassı ama.... :wink:

pırof cemal.. indernet meşşuru...

dilaver
04-02-2007, 02:35
sevgili prof cemal

* *artık içinde yaşadıgımız strese mi verirsin, iyi yapmak isteyip te senin avatarında oldugu gibi kötüye yorumlanıp hergün kafamızı vurdugumuza mı verirsin yoksa yaşlandıgımız ve de bunadıgımıza mı verirsin bilemiyorum.

* * Ancak bir şey daha var biz ne de olsa cumhuriyet çocuguyuz. 1927 sayılı kanunla her türlü makam ihtiva eden ünvan yasaklanmış. Ancak seninki özgül bir durum. Bileginin hakkıyla alınmış. O halde şunu söylemek lazım:

* * * Hatalarımızı cehaletimize bagışlayın.

* * * Gerçi çok kullanmaya başladım bu sözü son günlerde , sonunda sahibi de beni kovalayacak.* * * saygılarımla

Cemal
04-02-2007, 16:11
Dilaver amcam..bi tenecik pırofunus var sitede.. :?
onada yönetim olarak accık kıyak geçin yaw..
Yanı hata yapıyosak arada...
(lan ne aradası... baştan sona hata yazdıkların.. Bide kakmışın Fenerbeççe konusunda.. bölücülük yapıyon elalemin tertemis başlıında.. *görmeyim bidaa.. alırım anattarını cemal... ):oops: *:cry:

Hatalarımızı cehaletimize bagışlayın.

pırof cml

Cemal
06-02-2007, 18:00
Cemmmmmmm abimmmmmmmm..
nerlerdesin yaw..neçok alışmışıs buraya..2 gündür deli oldum valla... Hanı teve seretmek gimi bizin yenihasır gas*tesini okumak gimi alışmışız valla..
Bida böle bukadan uzun kapatma ssiteyi..tamammı*?(şaka şaka..sana kızarmıyıs hiç..)
yeni şekil acık denişik geldi..güzeldirmahakkak.Sever alışırıs hemene..yannız o gülme resimlerinerde *bulamadım..Belki kavuşmanın helecanındandır..
Bisde sevindiimizi nokta ve kaapatmaynan yaparıs..

:) * :) * :) * :)

şükür kavuşturana yaw.. *:))

Cemal
06-02-2007, 23:45
bu iş kessin ATEvislerin işi abim*- kessin .. bunu adım gimi biliyom ben..**
Beni lafa tuttular..konuya karıştırdılar.. işe uyuttular..noldu.. hooOOooooop iş unutuldu *(sannediyolar..)
Yok abim..gerçekler saklanamas..
Bis matdeyi konuşturduk ve adamın dooduna doacaına bin pişman olduunu annadık..annattık dicem..ıııhhh.. tamannatamadık..Lafa karıştırtıp en can alıcı yerinde.. konuya unutturmaa çalıştılar..KimlerMİ?? KimLER diye bide SORUYONUSMu***???
siz bilirsinis..siz bilirsiniz kim olduklarını..( atevisler abim..onnar matdeciya..istemediler matdenin sappır sappır dökülmesine.. *:(
Neysem ben konuma devamedeyim..accık baş bölümlerdende hatırlatma yaplaktan...
konuya devam etcem..tekmil çorba çeeEEeeeeekdediimis gimi..hepsibi arada..
Hadı okuyalım bakalım *MATDE Abim bize neler açıklamış..
İŞTEeeeEEEEeeeEEEe matdenin İPLine *PAZARA çıkattıım yazı:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bak abim ben*şu MATDEye hayranım abim..
Walla bu matdeci abilerim*matdeye çok saygı duymakta çok haklı..
Bende çok takdir ediyom bu matdeyi..
Lan ne becerikli *- kudretliymiş bu kara dinli *matde abimiz*abim.
Hayranım matdeye abim.
Bi kere adam,
Benim anamdan dooduum gimi deil-ezerden bari var.
Ben ölcem*-o kalcek namıssız..
Matdenin soyadı* Varolu var..annadınmı abim.
Adam soyadından salama almış işi.
,Adı * *:Matde
Soyadı:VAROLUVAR..
------------------------------------------------1
Sadece *ezeri ve edebi olmakla bitmiyo iş abim.
Bu matde korkunç akıllı..gayretli*inatçı..hırçın..
Yolundan hiç dönmüyo abim.
Kafaya koydumu yapıyo..
Olcem* dedimi-oluyo abim..

Yanız o kadanda metettiim kadan deil haa..
Hanı taş oldu-torpak oldu*altın oldu –demir oldu.
Kömür oldu..oldu oolu oldu..yetmedi..bide
Can uydurdu şerefsis..adam oldu..
İşte orda bozuldum abim..
Hanı demirine kömürüne bişe demedik..
Ama ,gözüne toprak doyursun..
Neden cannandında işe mok ettin.abim.Ha soruyom neden cannandın abim*?
Bak cannanınca iş bozuldu..
Bi kerem can işini kimden örendin-kimden çaldın*?

“Demir olayım-kömür olayım deyi daldan dala sıçrarkene Cemal abicim”

Höst lan..bana bak matde*sana saygı duyuyoz filece dedik ama *benilen nabali olma..
Senki koskoskocaman matdesin..dalgamı geçiyon bana “Cemal abi” diyelekten…
Citdi ol..burda bilim döktürüyoz bak..
Neyseme ..eee devam et lafa..
-------------------------------------------------------2
“İşte abim demir olayım- Kömür olayım filece derkene”
“İrelide lazımolur bide cannı olayım dedim abim..
Ve hooop cannandım.Acık zorlandım filece,
İşte az zaman bekledim*-mekan bekledim*dukan bekledim..
Sıcaklık filece lazımdın..hattama bi ara senin köfte tezgaının altına filece girdim
Sıacklık olsun deyi..
İşte bi arada yokardan aşarı daş asidi dökülünce,
Havaa var,su var,ıssıcahlık var,köfte var..hasit var..
Dedim ya **Allaaah..ha gayret asşlanım..
Cannan artıkın..cannan olum.cannaan. dedim kendüm kendüme..
ve hoop cannandım abim..”
--------------------------------------------------------3
Yaw matde biladerim be..
Walla sen çok tatlı bi çocukmuşun be abim..
Ben sana hep gavur gimi bakardım..ama yok..sen çok tatlımışın abim..
Ben sana hep ot-mok *daş toprak deyi bakar-iplemezdim abim..
senn çoook deerlive çoook derin birimişinbe matdem benim..
canııIIIıııııIııııIIııımmm..benim…
yatıp kalkıphep seniİİİiiiiiİİİİİiiii düşüncem artık…
Eee sonama nası gelişti olay abim..
Şo anda tek hücreli ve sudasın sannedersemcanım kardeşim..demi..*?

Evet abim sudayım..cannıyım..delikannıyım.
Böle bi kuyruum filece var..
Arada *pırr pırr oynatıyom ona…hoşuma gidiyo..gülüyom..
Yok pardon abim..daa o zamannar gülmeyi keşfetmemiştik..afedersin..
Bilinsel bi çalaşma yapıyosun..uydurmıyalım*kaydırmıyalım abim..

Sona ay geçti..gün geçti..yıl geçti abim..
Tek hüçreden sıkıldım..lan dedim çok hücreli olayım.
Oldum abim…hemenceme oldum…
istedim ve oldum abim..
Ben isteyinçe herşe olurum abim.
çok hücreliyim artıkın..
Ama sonama tek hüçre *çif hüçre*otuzüç hüçre sıktı bana abim..
Dedim lan ben böle suda- buda gimimi durcem hep..
Burası sıktı bana..
Hanı sana annatmadıım bazı hallarım oldu orda..vıstakoz oldum.
Karedes oldum.hamsi oldum .nüfer oldum..yonis filece oldum ama sıkıldım abim..
Deniz anası filece oldum bi ara.Bu su işi sıktı bana abim..
Lan saına bak su..
Soluna bak su..
Sıktı lan bu su..su koyverdin artık lank *dedim abim..
Ve dilekçeme verdim abim..dedim :
“Efendim benim bu suya mahkum oluşum bana çok sıktı”
musade edersenis ben accık karaya çıkcem”
-----------------------------------------------------------------4
Netekim ben karaya çıktım abim..
Ben çıkcem dedimmi çıkarım abim.
Yapcem ben dedimmi-yaparım.
Yanız sudan çıkınca abim..
Şaşşırdım..sudan çıkmış balıa döndüm abim..
Bide düşündüm ceMal abim..
Yaw ben matdemiyim.*?
Balıkmıyım.
Orkinosmuyum*?Nüfer? miyim. kofanamıyım..vıstakosmuyum*?
Yoksam ben-pallamutmuyum*?
Bide karaya çıktım..
Buradadabi moklar olcem…

Kırk yere bölündüm*çok daıldım *ben *deyi arada üzülmüyoda deilim abim..
Yaw kuyruum çok uzadı benim ceMal abim..
Sonama karaya çıktım abim…vurdum kendimi abim dağlara-bayırlara abim.
Sona abim ordada tek durmadım abim..
Bi kısmıma ot yaptım.
Bi kısmıma mok yaptım..Bi kısmıma ot yedirdim inek yaptım.koyyun geçi yaptım..
Bi kısmıma mok yedirdim mok böcee yaptım..
Sona abim..bi gısmısım panter oldu..biri it..biri horos..
Sonama maymun olduk abim..
----------------------------------------------------5
En şerefsis halimde maymunnukdu abim…
Böle ötekinnerden daa akıllı duruyos ama..
Yok *gene dört ayak gidiyos eşek gimi..
Düşündüm abim…sonama
Ordanda bi sıçradım abim..şöleceme bi dikel lan dedim kendim kendime..
Bi silkin lan..bisilkin..
Dinel şöle hıyar gimi dört ayak üstüne yürüme..
Dik dur şööle aslan gimi..
Dikeldim abim..adam gimi dikeldim durdum..
İnsan oldum cEMalim..
Bak karşında duruyom..
Hanı önceleri biras sallandık..
Daş devri –tuç devri*topaç devri filece ..işe ilerlettik enamdürillah..
-------------------------------------------------------------- 6
Helal len matde biladerim ..
walla sen çok kıyak bi adamışın hakget yaw..
Yanı bi istedin demi roldun bi istedin torpah oldun..
İstedin balık oldun..Kavak oldun*çınar oldun.
mantar oldun-pıransa oldun*soulcan oldun -pire oldun *deve oldun..
İstedin hıyar oldun..aslan oldun ..kaplan oldun.
Gamguru oldun..fil oldun..
Aynı otlakta otlayan inekkene-
İstedin boynunu uzattın zuremfa oldun..isteyipte oluyonya..
Veyama içindeki it seni itiyo*
Yerde otlama lan inek-uzat boynuna diyo..uzatıyon boynuna..
Walla boruwo..
sen ne istersen oldunda..
Bu garip cEmal ..
O kadan istiyo ..bi adam olamıyo..tuh bana..
Demekine ben istemeyi bilemiyom abim..tüh bana..tüh..
--------------------------------------------------------------------------7
Bide emçok sende neye kafam basmıyo biliyonmu abim*?
Hanı sen her istedikte istedin moku oluyonya..
Şindik ben sana boyuna *abim-abim*filece diyomya*?
Eeee sen bu daştan topaca *oordanda cannıya-
Hıyara-maymuna filece döndünya..
Peki dönerken *sen erkekmi döndün?
Kadınmı döndün.?
Yanim ilk döndüünde kaddınmıydın erkee sonama döndün?
Erkekmiydin yosam –kadına döndün**
nassı döndün abim buna annayamıyom..
Yanı yumurtamı tovuk yaptı*?
tovukmu yumurta kaptı onun gimi bi soru yanı..neyse müim deil..*
sen annat –annat melehat..
pek bi datlı annatıyon…
--------------------------------------------------------8
Neye yanıyım biliyonmu ceMal abi..
Ben her istediimi oldum* netekim.adamda oldum..
Yanız ..Ben adam oldumda..
Arkada kalan hıyarlar içinde hala.
Ot var..çöp var..guş var..saksaan var..deniz hıyarı var.
Ben sıyırdım adam oldum ama ..
Onnar olamayo ceMal..
İşte bu kafama bozuyo benim..
Diyom tersine bi yola mı girsem acıba..
Bu insannıkta pek aradıımıda bulamadım zate..
Gene eski günnere denizin dibinemi dönsem..*? diyom.
Ne dersin?


cml.
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Yaw abim.. bu yazı reklendirme..resim ilave te vesere vesere.. buişaretlernerden çıkıyo..

Cemal
07-02-2007, 10:01
http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/10/u5678.jpg

** HIYAR herifler..küresel ısınma filece bizi gaza getirdiler... :oops:
şeyim donuyodu az daha walla.... :wink:

mhmd
07-02-2007, 10:19
Sn. Cemal,

Yazılarınızı dikkatlice, beğeniyle ve her daim okumaktayız.
Bilgileriniz, aktarımlarınız, nükteleriniz ve teşbihleriniz mükemmel.
Herkesin verdiği payeler kolay alınmıyor zannımca. Darısı bizlere.

Başlığınızla ilgili bir sorunum var. Sitenin yeni görünümü de bunu değiştiremedi.
Başlığınıza son yazılan yazıyı okumak için "Recent Topics" bölümünden girilemiyor.
Önce "Serbest Forum" sekmesi, daha sonra Sizin başlıktaki, sondan bir önceki sayfa sekmesi seçilmesi gerekiyor.
Durumun bu hale gelmesinde köşenizin 41 sayfa gibi uzun bir hale gelmesinin neden olabileceğini düşünüyorum.

Şayet öyle ise yeni bir başlığa taşınıp devam etmeniz mümkün olur mu?
Mümkün olursa sevineceğim?

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.

Cemal
07-02-2007, 10:41
muhammed abim.selamaleyküm. Dediine daa önceme bi kere yaptık..*ALLAHIN CEMALi* deyi devam ettik bi ara.. ama o başlık bize yaramadı..Acık bizim kalbimize kırdılar *acık biz o kırılmaynan terbiyesislik yaaptık..
cailizya kendimize bilemedik.Neşet eRtaş ustanın dediine uyamadık.

İnsanlar kendini bilebilseydi
Dünyada haksızlık kavga olmazdı
İnsan doğan yine insan ölseydi
Belki de dünyada hayvan kalmazdı

Hayvanlar yabanda sürüsüyünen
Geçinemez biri birisiyinen
İnsan cennetinin hurisiyinen
Sevişseydi Hak yabana salmazdı

Tüm canların hak olduğun bilmese
Hakkın aşkı yüreğine dolmasa
O güzel cemale aşık olmasa
Kul Garibim bu sazını çalmazdı

sona galibam bi kaç abi.. hatırlarsam Psiko abim...*Cemal eski başlıa dön d*ediydin. Banada uygun geldiydi.o sıralar 20 yimbeş sayfa vardı.Bu zorluk o zaamanda vardı.
Hatta şindi hatırladım Salgon abide *Cemal yeni başlık aç* filece demişti..İşte sona gene buna ddöndük..
Abim seviyosan katlancan galik.. 8O (.. amman cEMal bayılıyoduk yanı... :x ) Kızmassan böle devam edelim muhammed abim.. olurmu? Bide benim bi başlangıç adetim vardın.Güzel gördüüm yazıya buraya aldım.Biz cail olduumuz için.. okucaklarımıs bi yerde derli toplu olsun istedik.Baaşlara doru gidersen abim..çok güzel aktarma yazılar*var burda..Sodomo amcadan*pante abimden..filece daa bi çok abiden..Ben zaman zaman hep eskileri karıştırtıyom okuyom..
Bide yeri gelmşken saklamayım söliyim..O eski SoDomo amcam yok galik..o eski gönül adamı.. sevgi adamı...
hoşgörü adamı sOdomo amcam...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * nerdeeeEEEEeeeeEEEEeeeEEEeeeee...
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * yat kalk kavgayı düşün..
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * yatkalk kavgayıııııı düşün..

eski sodomo aamcam nerdesin yaw..
yerine söle .sen gelmes oldun
* * * * * * * * * *sen gelmez oldun..
* * * * * * * * * *bari ben geleyim yanına..
bu türküde eski sOdomo amcama gitsin:*

Deyiptin baharda görüşelim
Bahar geldi geçti sen gelmez oldun
Yaradan eşgine ne olur dön
Kuşlar kondu göçtü sen gelmez oldun

Sen gelmez oldun sen gelmez oldun
Yari gözleyirem men, isteyirem men
Sen gelmez oldun

Biz bu sonbaharda buluşacaktık
Bahar geldi geçti sen gelmez oldun
Taşlara mı döndü kalbin gelmedin
Aylar geldi geçti sen gelmez oldun

Sen gelmez oldun sen gelmez oldun
Sen gelmez oldun yarim
Gözlerim yolda beklerim ama
Sen gelmez oldun

Demiştin kapına gelirim diye
Kulağım kapıda ses vermez oldun
Boş yere mi yeimin ettik ikimiz
Kuşlar yuva kurdu sen gelmez oldun

muhammed abim*hayırlı günner olsun.Hatırımıza sordun.Hatırına soran çok olsun.saol.

krdşn.cml.

mhmd
07-02-2007, 11:13
Sn. Cemal,

"Tüm *canların *hak *olduğun *bilmese
Hakkın *aşkı *yüreğine *dolmasa
O *güzel *cemale *aşık *olmasa
Kul *Garibim *bu *sazını *çalmazdı"

Aynen, Sn. Ertaş beyin söylediği gibidir. Sizin yüreğinizdeki aşktır, saz çalmamızdaki gaye. Kolaylık olmasa da olur güzelliklerinizi takip için, sizin tabirinizle; Katlanacaaaak Garik.. *
Henüz sizin kadar cahil olamadığımız için de üzgünüm.
Yaradan o cahilliği kısa sürede bizlere de nasip eder inşallah.

Sn. Sodomo hakkındaki temennilerinize canı gönülden katılıyorum. (Ancak Sn. Sodomonun, söylemiş olduğunuz tarzına, (bir özel mesaj hariç) ben yetişemedim)

En son koyduğunuz resim ve yorumunuz mükemmeldi.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

Cemal
09-02-2007, 15:24
HAYIRlı Cumalar olsuuunn..

hoppala.. 8O *cEMaL nerden çıktı şindi bu demeyin.Bugun Cuma.Allah kabul ederse Cumaya gittik namazımızı kıldık.Allahımıza töbe ettik- hatalarımısadan dolayı.bilerek veya bilmeyerek* issannara Yaptıımız kötülüklerden dolayı*bize bida kötülük yapatırmaması ve yaptıklarımıs içinde bize afetmesini istedik.
Sitemisde taa eskiden böle birbirimise *Hayırlı Cumalar- derdik.Allaha inanan arkadaşlar olarak.Kimsede gariplemezdi.Sannederim *şindikte *bu nerden çıktı *decek bi abi yoktur.

Bir hoca olaraktan(..ammannn ne hoca bilader… heh hehh heeee… hocasımış ..ne hocası bu lenn.. Fosuruktan pıroftun..şindikte hocalıkmı başladı üfürükçü hoca..oku oku üfür bakalım.. *:lol: ) bi Cuma yazısı yazcem..

Şindi din büyüklerimisden*İbn Arabi hocamız demişkine:

**İnsanlardan gelen ezaya sabret, tahammül et. Kimseyi hakir görme. Öfkelenince nefsine sahip ol. Aman, Allah’dan baskasına kulluk etme. Evinde bulunan hayvanlara, kedi , köpek ... ne varsa onların yiyecek ve içeceklerini ihmal etme.(buna Aldostu amcam için yadsım.O hayvannara çok sever..)

**Icrasına muktedir bulundugun öfkeyi yut. Allah, öfkesini yutanları ve Insanların kabahatlerini af edenleri metheder. Peygamberimiz de, öfkesini yutanın kalbine emniyet ve imân dolar, buyurmustur. (buna*gönü güzel *Muhammet *abim içinyazdım..)

**Malım malım diye kasılma, senin malın yiyip bitirdiğin, giyip eskittiğin, sadaka ile elden çıkardıgındır. Bunlardan baskası aleyhindedir. “Nereden topladın, nereye sarfettin, niçin depo ettin?”diye soracaklar.(bunada salak hoca cEMal için yazdım.. Çünküm az sona tassilata çıkcek…Yazar yazar .. para mal*mük filece peşinde koşma- deyi.Ondan sona *gider *Abim bugun Cuma….yedik içtik..şindik tassilata geldik.. Senin bu haftakı hesap..şu kadan şu. :wink: )

Abim bu güzel laflara çok uzatmıcam..Dersimizi aldık Yazma konusunda *Aldostu amcamdan..zılgıtıda yedik hanımdan…(bu konuya ayrıca yazcem..)Bugun Cuma..Şindi esnaf dukanda yeyince- bilirsinis hemene para vermes..Esnafta para gunü Cumadır.Bugün hesaplara tassilata çımamıs gerekiyo.
İşallah alırı sabim..Bazileri hemen verir bazıları *Çay Cemalim * ayana yatıp-hanı hesaba bi hafta daa atlatırmıyıs? ayana yatarlar..
Sankim..mal mük-para bi işe yarıcak..

Neysemeabimm..
Paralar…paralar.. bozulmasın aralar..(abim napayım.. çoluk çocuun nafakası.. :? )

Hayırlı Cumalar olsun.Büyüklerimin ellerinden öperim abim..

krdşnz. cml

hiramusta
09-02-2007, 15:43
Allah namazını kabul etsin,sevgili Cemal.

mhmd
09-02-2007, 15:44
Cumanız mübarek olsun dostlar

Cemal
09-02-2007, 22:28
hiramabim saol*muhammet abim saol.Allah razı olsun sizinkileride kabul etsin.(amin)

Abim şindik her konuda bilen bilmeyen konuşuyo :roll: .Konuşcak tabi.. 8O ..
aazı var konuşcek.Allah niye vermiş aızı..Konuşılsun deyi..
Bi fikri gelen..
konuşcek abim.. :lol:

Mesela benimde bu hurufu mukuta konusunda bi fikrim geldi..Araştırma yaptım.Konuşcem..hemde öle uzatmadan..tane tane vedeme çok net konuşcemki..omuydun..bumuydun.*?.bu teretütler ortadan kaksın.Konu bilinsel bi şekilde açıklıa kavuşsun..
( ee cemal bu konuyada bulaştınya.. hakget fırofluu tamamıylen hakkettinartıkın.. :oops: Yanı heçbi konuda eksüün-gedüün kalmadın gari kardeşim..Bir bu hurufu mukatta ve tefsir konusunda eksiin vardı..Allah razı olsun onuda tamamladın..İlim irfan yayamadıın tekkonu buydu.. :cry: Hadi bakalım neler yumurtluycan :roll:
Şu bilimin senin yüzünden düştüü hallare bak.. :arrow: *:cry: )

Abim siz bu arada lafa karışan şeytana kulak kabartırtmayın..kardeşinizin bu konuda yazdıklarına bakın..*Helal len ceMaL ..annadık valla* demesseniz.. çaylar bendenolsun abim. :wink:

KALEM suresiniele alalım.
Sure ''harf' ile başlıyor ,
yemin ile devam ediyor.

''Harf' ile ''Yeminler'',
çoğunluğu Mekke döneminde inen
bazı surelerin belirgin özelliğidir .
Bu harflerin bir beşer tarafından sure başlarına yerleştirilmesi mümkün değil.
Böylesi cüretkar bir girişime karşı
son derece kesin bir tehdit var.

Başlangıç harflerinin
kitleler üzerinde esrarlı,
anlaşılmayan bir etki oluşturmak için
vahyedilmesi de mümkün değil.

Çünkü Kur'an,
muhataplarını sürekli düşünmeye yöneltir ,
insanlar için hidayettir .
Akledilmesi için
Arapça bir okuyuş olarak inzal edilen
İlahi Kitab'ta
anlaşılması zor sırlar olursa
Vahy nasıl hidayet rehberi
ve imam olabilir?

Sureye başlangıç (iftitah)
ve giriş nitelikleri (mubteda kelam) ile
bu sesler ve yazıdaki simgeleri olan
bu harfler dikkatleri hemen
kendi üzerinde topluyor
ve ilgi çekiyor!

Zaten amaç dikkatleri çekmektir
ve bu, o dönem hitabetine uygun
söz söyleme biçimidir .

Dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de
''harf'
sözcüğünün kökü olan
H-R-F fiilinin
ve türevlerinin anlamları arasında
“Bir yöne çevirmek, döndürmek,
dönmek, yönelmek, sesini yükseltmek”
anlamlarının olmasıdır.

Kur'an okunduğu zaman
duyulmasını engellemek için
gürültü patırtı çıkartan ,
duydukları halde
umursamaz tavırlar takınan,
duymamış gibi davranan
ve nice ayetleri
görmezlikten gelen insanlar
kendi iradelerini
ve düşüncelerini
ifade etmek için kullandıkları
bu sesler
ve aynı zamanda harflerden oluşan
İlahi Söze
kulak vermeye davet ediliyor ,
dikkatleri çekiliyor .

Böylece kendi bilgi ve yetenekleri ile
hiçbir şekilde ulaşamayacağı,
tanımlıyamacağı ,ifade edemeyeceği
GAYB ile ilgili haberler ,
insanın bizzat kullandığı
bu yalın seslerden
ve onun simgeleri olan harfler den oluşan
sözler ile insana tebliğ edilmeye başlıyor .

Diğer bir anlatımla
aynı sesleri, sözcükleri,
cümleleri kullandığı halde
insanın GAYB ile ilgili haberlerin
bir benzerini ifade edebilmedeki
aczi söz konusudur.

Bir anlamda bu harfler
ve sesler ile meydan okuma görülmektedir .

Diğer yandan,
dikkat çekmek
ve yönlendirmek (harrafe) işlevleri
göz önüne alındığı zaman
bu harfler ile yeminler arasında
bir paralellik görülebilir .
Bu açıdan harfler ,
yeminlerin (kasem) işlevini çağrıştırmaktadır .

Ancak harf ve/veya yeminler dilin,
bu amaç için kullanılan
yegane öğeleri değildir
ve her surenin başında bulunması gerekmez.

Görmedin mi? ,
Ey insanlar! ,
Hayır
gibi başka örnekler de
bu işlevi yerine getirmektedir .

Esas amaç yoğun bir ilginin çekilmesi
ve İlahi Kelam'ın
her ne olursa olsun mutlaka dinlenmesidir .

Müşriklere
son derece sert bir ultimatomun (berae)
verildiği bir ortamda bile
Tevbe Suresinde (H. 9 yıl, Tebuk Seferi öncesi)
bu amaç önemini yitirmez.

Yeminler ve ardından
yeminlere bir cevabın gelmesi ile de,
Kur'an muhataplarına
yaygın olarak kullandıkları
dolayısıyla yadırgamayacakları
bir üslup ile hitap ediliyor.

Gece, gündüz, güneş, ay gibi
doğal olgular üzerine yapılan yeminler ,
konunun önemini ortaya çıkartırken,
cümle sonundaki uyaklar ise
akıcı bir anlatım sağlar .

Aynı zamanda
bilinen bu doğal olgular
ne kadar gerçekse
bundan sonra söylenecek şeylerin de
o denli gerçek olduğu vurgulanmış olur.

Yemin gerçeğin delilidir .
Gerçeğe gereken önemin verilmesi
ve onun pekiştirilmesi için kullanılır .
Yemin edilen objenin inkar edilemez gerçekliği, yeminin cevabındaki objenin
gerçekliğine tanıklık eder
ve onun hakkında
doğru düşünmenin yollarını açar.

Bu uslubun bir benzeri
''seci''
olarak o dönemde kullanılıyordu.
Seci, dizelerden oluşan,
şiirsel bir okuma parçasıdır.
Hece vezni her zaman kullanılmaz
ve birtakım yemin şekillerini içerir .
Çoğu zaman mecnun-kahinlerce söylenir .

Özellikle Kur'an'ın ilk surelerindeki
anlatım biçimi ile seci arasındaki
biçimsel benzerlik,
müşriklerce istismar edilir.

Belki de Resulluh'a yönelik
haksız ithamlarında
(mecnun, kahin, şair gibi)
bu biçimsel benzerliğin bir rolü vardır.

İlahi Mesajın insanlara tebliğinde,
insanların konuştuğu dil
ve dolayısıyla o dilin
anlatım teknik
ve yöntemlerini kullanmaktan
daha doğal ne olabilir?
Yabancı bir dil
ve anlatım tekniği kullanılsaydı,
bu kez de
''Arab için anlaşılamayan yabancı bir dil''
denirdi.

Gerçekten, uslup ve biçim olarak
ilk sureler ile seci arasında
biçimsel bir yakınlık var.
Ancak bu İlahi Mesaj'ın içeriği ile
kesinlikle ilgili değildir .

Cahiliyye dönemine atfedilen
seci veya şiir örneklerinde görülmektedir ki,
aynı anlatım biçimi kullanılmakla beraber
verilmek istenen mesaj,
Kur'an'ın mesajı ile
taban tabana zıttır.

Elbette İlahi Mesaj
insanların kullandığı
dil ile ifade edilecek
ve kullanılan dilin
özelliklerini taşıyacaktır.
Fakat önemli olan
kesinlikle mesajın içeriğidir .
Nitekim Tevhidi Mesaj
Medine dönemi surelerinde
daha farklı anlatım biçimleriyle de verilecektir .

Mesaj tebliğinde kullanılan dil,
anlaşılır, açık ve beliğ olduktan sonra,
ana fikirlerin doğruluğu
ve gerçekliği esastır.
Ama müşrikler olaya bu açıdan bakmazlar .
Sürekli olarak biçim
ve usluba takılırlar.

abim nasın yazıydıama..beyendinis demi.Açıklayıcı vede doyurucuydun.
Annaşılmayan bi yer kaldısa*-çekinmeyin sorun.Açıklarıs abim..Eeeeneden burad duruyos biz..Sizin için cannarım.. sizin için..
Kendüm içün bişe yapıyosam..
*kel* olayım..

aldostu
10-02-2007, 16:13
"Abim *bu *güzel *laflara *çok *uzatmıcam..Dersimizi *aldık *Yazma *konusunda * Aldostu *amcamdan..zılgıtıda *yedik *hanımdan…(bu *konuya *ayrıca *yazcem..)"

Cemal dersi almışın ama, senin ifaden ile"kopya posta"da.
Alıntıladığın yazı gerçekten,
fikren ve yazım olarak çok düzgün, rahat okunuyor.
Ama onun kaynağını versen daha güzel olmazmıydı?

Bir de eşinden yediğin zılgıtı *:D ,
burada da anlat, hep beraber gülelim.


Sevgilerimle;

Aldostu.

Cemal
10-02-2007, 16:17
aldostu amcam o yazıya sona yazcam şindik vaktim yok siteden çıkıyom.Hanımlan çocukları gezdircem bugün öleden sona izinliyiz.keyfini çıkaralım.
Ellerinden öperim.
cml

frodo
10-02-2007, 16:47
"İlahi Mesajın insanlara tebliğinde,
insanların konuştuğu dil
ve dolayısıyla o dilin
anlatım teknik
ve yöntemlerini kullanmaktan
daha doğal ne olabilir?
Yabancı bir dil
ve anlatım tekniği kullanılsaydı,
bu kez de
''Arab için anlaşılamayan yabancı bir dil''
denirdi. "
Cemalim pRofum: yazını okuyunca aklıma bir fıkra geldi.


Zenci deniz kıyısında oturmuş tüm içtenliği ile yaradana sesleniyormuş. Diğer insanlardan
farkını anlayabilmek için.

-Ey Allahım neden benim derim kara ? diye düşünecek olmuş. Gaipten ve de derinden bir ses cevap vermiş: Afrika güneşinde yanmayasın diye ey oğul !!!
-Neden saçlarım kıvır kıvır diyecek olmuş, aynı ses: Yırtıcılardan kaçarken saçların çalılara
dallara takılmasın diye ey oğul !! demiş.
-Neden bacaklarım uzun diyecekmiş ki aynı ses : Aslandan, kaplandan kurtulasın, avlarına da kolay
yetişesin aç kalmayasın diye ey oğul !!! demiş

Zenci dayanamamış,patlamış :

Ey Allahım New York'da işim ne o zaman .!!!

Vallahi sormuycam ben cemalim pRofum: Arap için anlaşılır dille bizim ne ilgimiz var diye.:)

mhmd
10-02-2007, 16:57
:lol: *:lol: *:lol:

10-02-2007, 19:18
Selam sevgili Cemal
Güzel kardeşim sana zahiri selam vermesemde bilki yüreğim her an gönderiyor o selamı ki sen bunu biliyorsundur zaten.Baba Cemal ve tüm aileye saygı ve hürmetlerimizi ilet lütfen.

Sevgili frodo zenci olayının dışında benzerliği yok ama bu fıkraları çok sevmiştim sizinde seveceğinizi düşündüm olabilir ki yanıladabilirim.

Amerikalı bir zenci Türkiyeyi ziyaret etmeye karar verir.Her türlü hazırlığını yapar.Fakat yolculuğa 2 gün kala pasaportunu kaybeder.Yeni pasaport için vakit yoktur.Ne yapacağım diye kara kara düşünürken bir bakar ki yolda bir pasaport.Alır pasaportu eline aman o da ne Leonordo di Caprio'nun pasaportu.Aman der içinden ne olursa olsun ben bu seyahata çıkacağım.Kendi resmini yapıştırır pasaporta ve Türkiyeye gelir.
Pasaport polisi bizim Temeldir.Açar pasaportu bakar isim Leonordo di Caprio ama resim zenci.Kaldırır kafayı ee adamda zenci.Elini kafasına atıp kafasını kaşırken polis arkadaşı Dursun'a seslenir
"Ula Dursun Haçan şu Titanik isimli cemi battimiydu,yandimiydu ?"

Temel ve Dursun memlekette iş bulamayınca şanslarını Amerikada denemek üzere Amerikaya giderler.Aradan geçen zaman içinde itfayeci olarak işe başlarlar.İlk işleri içinde bir kreş'inde bulunduğu binadaki yangına müdahale etmektir.Yangın mahalline gittiklerinde bir feryat bir figan.Ne olduğunu sorduklarında kendi yaşamlarını kurtabilmek için kreş öğretmenleri 8 kadar çocuğu içerde bırakıp kaçmışlardır.Dursun hemen yanan binadan içeri dalar ve kreşe ulaşır.Açtığı pencereden kucakladığı çocuğu aşağıdaki Temel'e atmaya başlar.Temel çocuğu tutar kenara koyar ikinci,üçüncüyü aynı şekilde kurtarırlar.Dördüncü çocuk bir zencidir Dursun çocuğu atar ama Temel çocuğu tutmaz ve tutmadığı gibi de seslenir Dursun'a
"Ula yanmamuşları at,yanuklaru ne ataysun"

Cemal
12-02-2007, 23:37
Sevgili beyaz adam,
Doğarım siyahım,
Büyürüm siyahım,
Güneşlenirim siyahım,
Üşürüm siyahım,
Korkarım siyahım,
Hastalanırım siyahım,
Ve ölürüm siyahım,

Ve sen beyaz adam,
Doğarsın pembesin,
Büyürsün beyazsın,
Güneşlenirsin kızarırsın,
Üşürsün morarırsın,
Korkarsın sararırsın,

Ve ölürsün grisin,
Ve hala utanmadan bana renkli dersin ...

:cry:

kimseye üzmeye ve hakaret yapmaya hakkımız yok,demi abim..
yanı*beyaz olmuşuz-siyah olmuşuz..
insan olabildikmi ona bakalım..

cml.

simonuniti
13-02-2007, 00:06
cemalim dostum,ne zaman boyle siyah kardeslermizin huznuyle
karsilassam,,,ezberimde olan nazim hikmetin su siiri aklima gelir ve ben de siyahlar
gibi hissetmeye calisirim...

Kardeşlerim bakmayın sarı saçlı olduğuma
ben Asyalıyım
bakmayın mavi gözlü olduğuma
ben Afrikalıyım
ağaçlar kendi dibine gölge vermez benim orda
sizin ordakiler gibi tıpkı
benim orda arslanın ağzındadır ekmek
ejderler yatar başında çeşmelerin
ve ölünür benim orda ellisine basılmadan
sizin ordaki gibi tıpkı

bakmayın sarı saçlı olduğuma
ben Asyalıyım
bakmayın mavi gözlü olduğuma
ben Afrikalıyım
okuyup yazma bilmez yüzde sekseni benimkilerin
şiirler gezer ağızdan ağıza türküleşerek
şiirler bayraklaşabilir benim orda
sizin ordaki gibi

kardeşlerim sıska öküzün yanına koşulup şiirlerimiz
toprağı sürebilmeli
pirinç tarlalarında bataklığa girebilmeli
dizlerine kadar
bütün soruları sorabilmeli
bütün ışıkları derebilmeli
yol başlarında durabilmeli
kilometre taşları gibi şiirlerimiz
yaklaşan düşmanı herkesten önce görebilmeli
cengelde tamtamlara vurabilmeli
ve yeryüzünde tek esir yurt tek esir insan
gökyüzünde atomlu tek bulut kalmayıncaya kadar
malı mülkü aklı fikri canı neyi varsa verebilmeli
büyük hürriyete şiirlerimiz
----------------

13-02-2007, 08:36
Sevgili Cemal'im ;
O iki FIKRAYI yazıp yazmamak konusunda çok düşünmüş,ama sonunda arkadaşlarımın orada,heleki benim IRK,DİN,DİL,KÜLTÜR vb Hiçbir ayrım gözetmeyeceğimi bildikleri güveni ile onları yazmıştım.
Görüyorum ki yanılmışım.
İstemedende olsa sizleri bu anlayışa ittiğim için fıkradaki zencilerden de sizlerden de özür dilerim (Temel ve Dursundan da )

Hiç aklıma 1-2-3 ler Yaşasın Türkler gelmemişti :(

simonuniti
13-02-2007, 19:23
yok be psiko abim bu kadar kendini ezik hissetmene gerek yok,
senin ayrim yapmayacagini biliyoruz hepimiz...

frodo
13-02-2007, 19:57
İyi, güzel de benim "sormadığım soru" güme gitti.:)

''Arab için anlaşılamayan yabancı bir dil'' denmekten kurtuldu da biz Türkler ya da
başka kavimler için ne olacak ?

Cemal
13-02-2007, 21:59
*psiko abim..sen bitanesin..şiir sana karşı deildi..
FrODo abim..
Neyok şehrinde doan zenciye bicevabımız olcek.. . ama.azzz sona.
orda bakarsın sormadıın sorunun cevabıda çıkabilir.. :) *:(

cml.

Cemal
15-02-2007, 16:16
CEM abim bıravo yani..
kıdemli üyelerin hepsinin ismine koyu yazmışın..

Sen bizi adam yerine koymuyomusun..? 8O
üzüldümabim... demekkine bu sitede ayrımcılıkmı yapılıyo..*? :?
Tasilliler deerli.. cailler deersizmi.. :cry: (..lan olum.. deer vermeseler kıdemli üye yaparlarmıydın?
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *hemene alınma.. düzelir.. düzeeliiiir.. *:lol: )l m c

Cemal
15-02-2007, 16:24
Fatmanur ablam.. sitemize hoşgeldin.İşallah kalıcı olursun.Yazılarınının çokazını okudum.belli inanan bi bacımıssın.Hoşgeldin*bak kimseye dalaşmas?bulaşmassan burası atevis ama çok terbiyeli düsgün bisite..terbiyeynen fikrine mudafa edene herzaman saygı duyuyolar.
Benim dukkanada beklerim ablam.Ayak alışsın deyi ilk köfte *piyas bizden:)

hayırlı olsun.

krdşn. cml.

sodomo--
15-02-2007, 16:55
Cemal, sen bu topic isminden niye AŞK'ı sildin ?
Eskisi gibi değilsin artık AŞK'a önem vermiyorsun. Ne oldu sana Cemal ?

pante
15-02-2007, 17:03
Evet. Sodomo yazınca farkettim ben de.. :(
Açıklasın bakalım. Vardır bir izahı herhalde.
Aşk olmadan meşk olmaz Cemal. Ona göre.
İyi düşün. "Bir yanlışlık olmuş" de. "Düzeltiriz" de.
Yoksa senin dükkan sinek avlar kardeşim. Benden söylemesi. :)

sodomo--
15-02-2007, 17:39
Ben anladım. Bizim Cemal kılıbıktır biraz. Yanlış anlaşılmaktan korktu :)

15-02-2007, 18:52
Sevgili sodomo ;
Söyleyeceğim söz oluyor,söylemeyeceğim yüreğime köz oluyor.Ama söz olsunda yüreğime köz olmasın.
Değerli ağabeyim gönlündeki güzel aşkın bir habbesi siteye saçıldı,inanki tüm yüzlerde güller açtı.
Bu konuyu ilk olarak sevgili kılıbık !! Cemal'imizin
" Bide *yeri *gelmişken *saklamayım *söliyim..O *eski *SoDomo *amcam *yok *galik..o *eski *gönül *adamı.. *sevgi *adamı...
hoşgörü *adamı *sOdomo *amcam... " *demesi mi ?
İkinci olarakta sevgili pantenin doğum günü kutlaması mı neden oldu bilemiyorum ama ne neden oldu ise ben kendi adıma bundan çok ama çok memnun oldum ağabey.

Aleyküm selam Aleyküm selam Cemal'im :)

pante
15-02-2007, 20:54
" *Bide * yeri * gelmişken * saklamayım * söliyim..O * eski * SoDomo * amcam * yok * galik..o * eski * gönül * adamı.. * sevgi * adamı..." *

Sevgili Psiko iyi hatırlattın. Cemal'in kılıbık olduğu vs. sebeplerden değil başlıktaki "aşk" ı
kaldırması..
Cemal bu başlığa isim koyarken Sodomo'nun aşk üzerine yazdıklarıyla forum ışıldıyordu.
Sodomo " Tanrı aşktır aşk" dedikçe Cemal aşk'ın dışlanamayacağını düşünüyordu.

Gelgelelim baktı ki Cemal aşk adamı, gönül adamı gitmiş onun yerine savaşlardan,
katliamlardan bahseden, aşkı hiç ağzına almayan bir Sodomo gelmiş.
Cemal ne yapsın!
Sodomo aşkı bırakır da Cemal bırakmaz mı?
Ne kadar ekmek o kadar köfte..
Ne kadar aşk o kadar meşk..

Cemal, aşk başlıktan düşünce başlık çok anlamsız kalmış.
Sen en iyisi başlığı " Köfteci Cemal'in Yeri " diye değiştir. :)

Cemal
15-02-2007, 22:48
aleyküm selaaaaaammmm deerli abilerim..
meydana boş bulan kılıbıklar... 8O
saasola laf atmaa başlamışlar... *:lol:
(şaka -* şaka.. :D )

... Abim.. biz yörüküz,kadınımıza çok deer veriris.ama reis bizde erkektir.
Ama eşimizedesaygımıs sonsuzdur.bu biiiiiir.
İkiiiiii .başlıkdaki *aşk* ın kaybolma sebebi CEM abim...(yaw siz ceM abiyi kılıbık yaptınıs...bu durmvaziyetinde.. :lol: ) )
ahanda suçlu... * :arrow: bulundu CEM abim suçlu.. neden de *sor bakalım Cem abiyi suçluyon..
Napayım abim..huyum kurusun kelle gitse doruyu sölerim.. buişn suçu CEM abimii :oops: n..
hanı 3-beş ay önce benim başnıa virüs bulaşıp* kayıplara karıştıydınya..işte saolsun o zaman cEM abi uraşıp bulduydun yazıları.. Ama hem yazıların ilk bikaç sayfası geridönmediydin..
Hemde başlıın yarısı* virüste.. kaldıydın..hanı bizde eşei kaybotup bulduumuz için..semerdeki üç-5 söküe bakmadıydık..
Ama saolsun sevgili amcalarım abilerim *aşk*lı davranıp en sonunda.. işe uyandılar..
ASK olmassa neye yarar bu dünya abim..
bis hamı pişiren*
yakan * savuran*
yerine vardıran AŞK deilmi*?
O kurban olduum ALLAHın aşkına reddedersek..
ne okuduumus YUNUS amcamın *hakkını öderis..
ne MEvlana amcamın adını dilimise almaya layık olurus..

buu 3*- abim bizim gücümüs.. renkimizden belli..
biz sizin kadar erip * kaynayıp * koyulaşamadık.. * *:cry:
kıvama gelip koyulaşan amcalarım*abilerim elverip *AŞK*ı başlıa taşısınnar.. :?
Bulaflar esas konuya kaynattı...mefzu bizim renkimis neden soluk kaldı...ydın??

bÜTünamcalarımaselameder*ellerinden öperim..
nOT:ben kıvama gelip koyulaşmak için ne yapmam lasım ceMabim..

cml. krdşnz.

hiramusta
16-02-2007, 11:45
Herkesi dükkanıma beklerim.İkramlar müessesemize aittir. :)

http://hiramusta.blogcu.com/

sodomo--
16-02-2007, 13:57
Yahu Cemal, yok virüs geldi yok böcek yedi yok kuşlar aldı götürdü diyerek olayı örtbas etmeye çalışıyorsun değil mi :) Hadi diyelim gitti o sadece 3 harfli kelimecik, yerine yenisini de mi koyamadın seni köftehor :) Yeme bizi Cemal, hadi itiraf et artık kilibik oluşunu, hem bak müzmin bekar Pante de kilibiklik dersi almak isteyecek belki senden değil mi ama :)

Bi de aklıma gelmişken, bi Yörük kızı bakıversene bizim Pante'ye hem bak o da kilibik olacak belli halinden, daha iyisini mi bulacaklar değil mi ama :)

Cemal
16-02-2007, 15:18
Hayırlı CumalaaAAAAaaaaAAAaaaaarrr.
Namaz kılanların ALLAH namazını kabul etsin.inanmayan*kılmayannarada Allah hayırlar vesin(amin)
Hiramabi.. dukkan hayırlı olsun.Ziyaret ettim.Allah mafak etsin*hayır vesin.
SOdoMo amcam.. yaw Pante abim evli deilmi..Evli adama nası bida kız istecez abim..
Yanı senwallama çok deiştin amcam..(az bekle aşşada bombalar geliyoo.. hazıllık tamam.. :lol:
Bide SodOmo amcam .. şaka bi yana o ilk geri gelmede .girip denedim ben *aşk* ilavesine..ama olmuyo.. Hanı kaybotup bulduumus içinmi ne -denişmiyo başlık..Halbukim ilk açtımısda *aşk* yokdun.Pante abim öretmişti.öle yapıp*aşk*ı ilave etmiştim.şindik olmuyo..Galik siz aır toplar Cem abiden bizamet isteyin aşk yamasını.. :wink: ...

cml.

hiramusta
16-02-2007, 15:26
Aşk için ölmeli,aşk o zaman aşk... :)

Cemal
16-02-2007, 15:31
Eeeeee.. dünya hali bu kıvamlı amcalarım… kavga gürültü..hır gür..o sana kısdı..sen ona daha bi güçle hücumet..alt et…Dünya halibu ..her issanın başına gelir..lafmı söletcen kendine..fikrine.. yakışırmı şanına..
Gönüller eskirmiş..yıpranırmış.. vede gidelekten paslanırmış… eee kömürün yanında dolanan istemesede tozlanıyo abim..

HUUuuuuu diyerekten YUNUStan uzaklaşırmış issan..
HuuuuUUUUUuuuuUUUuuu diyerekten terk edermiş MEVLANAyı..
Bizde bi hUUUuuuuUUUuuuu diyerekten bi MEVLANA soluu verelim bakalım..(herne kadan anamasak*-kopya posta yapsakta…) belkine bigün annarıs ümidiynen sarılalım dost ipine… bizede bir gün *hamlıktan kurtarır*-pişirir* kıvama sokar ümüdiynen..

Yaaa ALLAH deyelim .. ve mübarek Cuma için 3 parçada Haz. Mevlana verelimde biras içimizdeki paslar sökülsün..( *Hadi beyler… hesap günü paralar dökülsün*demeden önce)

“”””””””
Mevlana'nın yaşadığı dönemde kelam ilmiyle uğraşan alimler akla aşırı değer vermişler;
aklı sınırsız kabul ederek ,
dini konuların ispatında yalnızca akla dayanan felsefi delillere ve
mantıki kıyaslara dayanır olmuşlardı.
Bu bilginler , insanın akıl yoluyla hakikate ulaşabileceğini savunuyorlardı.
Bu arada materyalist düşünceyi temel edinenler ;
yalnızca beş duyuyla , hissedilenleri kabul edip ,
batıni duygulara değer vermiyor, metafizik gerçekleri inkara yöneliyorlardı.
Bu durum insanların imanını ve semavi dinlerin gereğine
ısrar ettiği gaybi hakikatlere güveni zayıflatmıştı.
Kelam ilmi ise ,
yalnızca dış duyulara ve kıyasa dayanan kuru ,
sınırlı bir ilim haline gelmiş;
insanları görmediklerini inkar etme yoluna sürükler olmuştu.

"“””””””” devamı var.gelcek..

cml.

sodomo--
16-02-2007, 16:56
Olur mu yahu, Pante müzmin bekar, nereden çıkarttın evli olduğunu
İstersen soralım ne dersin :)

Cemal
16-02-2007, 20:30
yaw sODoMo amcam*- Aldostu amcamın yaşgunü tebriinde *Pante abim*_:

"Şubat *ortalarında *doğduğum *kesin *de *
günü *belli *değil *maalesef. *O *nedenle *pek *doğum *günü *kutladığım *da *söylenemez.
Çocukların *ısrarıyla *böyle *bir *şubat'ta *bir *hafta *sonunu *kutlarız *arada. "

deyi yazmıştın.

BU çocuklar kimin cocuu abim..Ben fazlasına karışmam abim..
Evlise evli*deilse deil..Bu Pante abimin özel hayatı ona ilgilendirir.

ceMaL

Cemal
17-02-2007, 02:13
Haz.Mevlanamıza devam abim..

Hal böyle iken ; Mevlana , kelam ilmine yepyeni bir bakış getirir.
Bütün bu felsefi düşünceleri şiddetle eleştirir.
Ona göre akıl tek başına metafizik gerçekleri kavramakta yetersizdir.
İlahi hakikatlere ulaşmak için en iyi yol sevgidir, aşktır.
Yalnızca dış duyulara müşahede ettiklerine inananlar yanılır :

"Münkirin her delili:
'Ben görünenden başkasından bahsetmem, inanmam !' sözüdür.
Hiç düşünmez ki, her nerede bir görünen varsa o ,
gizli hikmetlerden haber vermektedir.
Hasılı , ilacın faydasının içinde gizli olduğu gibi;
her görünen şeyin de hikmeti içinde gizlidir. " (Mesnevi, IV/2900-2903)

İnsan cüz-i aklıyla ve şahsi görüşleriyle gerçek bilgi sahibi olamaz.
Herkesin görüş açısı ve derinliği farklıdır.
Mevlana bu konuyu açıklamak için şu hikayeyi anlatır:

Hindistan'dan bir fil getirip, karanlık bir yere koyalar.
Fili seyretmek isteyen halk oraya gelince , karanlıkta göremez ve ona dokunmaya başlarlar. Filin hortumunu tutan onu bir oluğa ,
kulağını tutan yelpazeye,
ayağını tutanda direğe benzetir.

Özetle herkes filin neresine dokunduysa , kendi zannınca bir hüküm verir.
Fakat herkesin elinde bir mum olsaydı ,
halk fili bütün halinde görüp , onun neye benzediği konusunda yanılmayacak ,
görüş ayrılıkları kalkacak , herkes gerçek bilgi sahibi olacaktı. (Mesnevi, III / 1264/1273).

Mevlana bu örnekle filozofların yalnızca kendi
dar görüşlerine itibar etmelerini tenkit eder.
Herkesin kendine has bir görüşü olduğu
ve tek olan gerçeğe farklı yönlerden baktığı için ;
hakikati bir bütün halinde göremeyip,
yanılmaya mahkum olduklarını belirtir.

Yine Mevlana felsefenin zayıf noktalarını belirtirken,
akıl ve hisle deliller bulma ve kıyaslama yönlerini hatalı bulur, eleştirir.
Bu hatayı ilk yapan şeytan olmuştur.
Şeytan önceden büyük bir melekti. Ama Hz. Adem'e secde etmekle emrolununca ;
"Benim aslım ateş, o ise topraktan yaratıldı.
Bende nurlu , onda ise karanlık elbise var. " diyerek ;
kıyas ile Adem'i hakir görmüş, kibre kapılarak secde etmeyi reddetmiş,
neticede Cenab-ı Hakk'ın lanetine uğramıştır." (Mesnevi , I 3502-3509)


"“””””””” *devamı *var.gelcek..

sOdoMO amcam...acıcıkaşka gel..
sakın ola annama *başka gel* :roll:

pante
17-02-2007, 02:53
Sevgili Cemal;
"Çocukların ısrarıyla" derken arkadaşları kastetmiştim. Ben bu "çocuk" lafı
alışkanlığından bir türlü kurtulamadım. Hızlı hızlı yazarken düşünemedim
çocuklar diye yazınca evli-barklı,çocuk sahibi anlaşılacağımı.

Ben "Bekarlık sultanlık" diyenlerdendim. Dolayısıyla evliliği pek düşünmedim.
Hem de aşk olmadan evlilik olmaz diye düşündüm. Aşık olsaydım belki olabilirdi.
Evliliğin ihtiyaç halini aldığı zamanda bu defa kimseyi beğenmemeğe, seçici
davranmaya başladım. Her adayda bir hata buluyordum.
İnsan istiyor ki, hem olgun olsun, kültürlü, yetenekli, zeki olsun. Hem güzel olsun,
bana yakışsın, hem ailesi düzgün, ahlakı, mazisi temiz, karakteri güzel,
hem de biraz varlıklı olsun diye takılınca her tanıştığımda bir şeyler eksik gözüktü.
Dolayısıyla kaldık bekar.

diye yazacağımı sanıyorsa Sodomo, yanılıyor dostum. Nerde o günler..

Cemal
17-02-2007, 16:26
********************************
Böyle kuru bir akıl ile kıyasta bulunmanın yetersizliği insanı da hataya düşürür.
Mevlana , bu konuda Mesnevi'de birkaç hikaye anlatır.
Bunlardan biri , sağır bir adamın hasta komşusunu ziyarete gitmesiyle ilgilidir:

"Bir sağıra ; 'Komşun hastadır !" dediler.

Sağır kendi kendine dedi ki : 'Bu ağır kulaklı sağır, onun sözlerini nasıl duyabilir. ?
O dudaklarını hareket ettirdikçe, ben de sözlerini tahmin ve zanla ölçer , anlarım.
Ben ona 'Nasılsın ? deyince o ; 'Allah'a hamdolsun iyiyim der.' der.
Şükreder , sonra ne yiyip içtiğini sorunca ; mercimek çorbası ve şerbet içtiği gibi bir şeyler söyler.
'Afiyet olsun ' der ve hekimin kim olduğunu sorarım. Elbette o terbiyeli komşu bana 'Falan kimsedir' der.
Ben de ; 'Onun ayağı mübarektir. Gittiği yerde hastalık yok olur.
Biz onu denedik , çok iyidir. Nereye vardıysa , maksat hasıl oldu' derim !
O tecrübe sahibi , bu cevapları gönlünde tutarak hastaya gitti.
Halini sordu. Hastanın 'Ölü gibiyim!' demesine sağır şükredince , hasta üzüldü.
Sağırın söylediği sözlerden hastanın gönlünde diğer bir sıkıntı hasıl oldu.
Ne yediğini sorunca ; 'Yılan zehiri !' dedi. Sağır da : 'Ziyade afiyetler olsun' dedi.
Sonra ; 'Hekimlerden acaba tedavi için gelen kimdir ?' deyince,
Hasta ; ' Azrail'dir ! Ey adam var git !' dedi. Sağır da ; 'Onun işi gayet mübarektir.' dedi.

Hastanın yanından sevinçle çıktı. Bir müddet , 'Hal, hatır sordum' diye şükretti.
Hasta ise ; ' Bu bizim can düşmanımızmış, kötü niyetli bir komşuymuş, bilmiyordum.' diyordu.

Hastaya hal, hatır sormak teselli içindir. Bu ziyaret ise sıhhatin düşmanı oldu.
Sağırın caiz gördüğü kıyas yüzünden , on yıllık sohbeti de batıl oldu." (Mesnevi, I / 3466-3499)

Kıyasın yetersizliğine bir başka hikaye de gül yağı şişesini kıran papağanla ilgilidir.

Sahibi başına vurunca tüyleri dökülen papağan , başı kel birini görünce ;

" Sen de mi gül yağı şişesini döktün ?"
diyerek kelin halini kendisiyle kıyaslar .(Mesnevi, I/256-273)

Ya da yerdeki idrar birikintisinin üzerinde ki saman çöpüne konan sineğin :

"İşte derya , işte gemi, ben de gemisini idare eden kaptanım."
şeklindeki gülünç tasavvuru anlatılır. (Mesnevi , I/ 1129-1140)

Bütün bu örneklerle Mevlana, insanın sınırlı aklı ve dar görüşüyle yaptığı kıyasların
yalnızca birer vehimden ibaret olduğunu ;
felsefenin de hükümlerini bu yolla verdiği için
gerçek bilgiye ulaşamadığını belirtir.

Esasen Mevlana'ya göre bilgi gaye değil ,
ancak kişinin dünyada kendisine ve başkalarına faydalı olabilmesi için bir vasıtadır.
Dolayısıyla yalnızca müşahede ve şahsi tespitlere dayanan bilgi
ve bu bilgiyi temel edinen felsefe,
aşktan yoksun olduğu için yaratılış sırrından habersizdir.

ne diyelim abim.. gözyaşıyla..
gönül yaşıyla..garip..yok..yoksul.. aşkıyla…
Ya ALLAAaaaaaaaaAAAAAaaaaaaAAAAAaaaaahhhhhhh.
Yaa *ALLAH…yaa Allaahhh..

garip ceMaL..
garip ama aşkı hiç terk etmedi..

**bu yazıya aldım siteden bi müzikde çalıyo.. alta onudakoydum..
ustam *ney e üfürdükçeiçim yanıyo.. gözüm yaşarıyo…. hamdolsun ne deyeyim..
duyurana bin şükür ya Rabbim..

sodomo--
17-02-2007, 16:40
Kelam  ilmi  ise  , Â
yalnızca  dış  duyulara  ve  kıyasa  dayanan  kuru  , Â
sınırlı  bir  ilim  haline  gelmiş; Â
insanları  görmediklerini  inkar  etme  yoluna  sürükler  olmuştu.

İşte ben de buna itiraz ederim Cemal . Diyelim ki inkar ettik. Bu ne kaybettirir veya kaybettirmesi gerekir ? Klasik dinin anlayışlarda bu düşünce hep sakız çiğner gibi ha babam de babam tekrar eder.

İnkar etmek ya da etmemek, işte bütün mesele bu....

Güzel kardeşim kimse seninle görmediklerin ve bilmediklerin üzerinden konuşamaz
ve kimse seni görmediğin, göremeyeceğin, bilmediğin, bilemeyeceğin konularda sorumlu tutamaz.

İsterse Allah olsun. Durum değişmez. Sen kendi gözlerinin görebildikleri ile sınırlısın veya kendi bildiklerinle veya içinde bulunduğun mekan ile.

Neden ha babam şeriatçılar gibi "inkar etmek" deyişine takılıp duruyorsun ?

İnkar etmek veya kabul etmek hiç bir şeyi ama hiç bir şeyi değiştirmez.

Allah olsaydı bile değişmezdi.

Dünyada bunca acı çekilirken bunları görmeyen ve  ha babam peygamber gönderip  "inanın bana!" inanın bana !" diyen bir Allah ne kadar acizdir ne kadar kimliksizdir, kişiliksizdir hiç düşündün mü ?

İnanç sana fazladan hiç bir şey katmaz. İnanç kimseye fazladan bir şey katmadı bu güne kadar.
Hatta tam tersine inanç fikirsel ve kişilik gelişiminde negatif bir etki yapar.

Bak Türkiye gerçeğine. Nasıl din adına insanları soyup soğana çevirdiler. Nasıl inançlı olduklarını söyleyip insanların en hassas yönlerini istismar ettiler. Kendilerini hak başkalarını da batıl yerine koydular, yağan yağmuru bile kendilerine mâl ettiler vs. vs...

İnsanı değerli kılan inancı değilidir ve kimse de inancından dolayı zerre kadar üstünlük iddiasında olamaz.

O yüzden boşver sen bu adamların yaptığı edebiyatı.

Onlar ne yaparlarsa cennetteki hurileri kapmak için yaparlar. Biz ise içimizden geldiği için yaparız. O yüzden bize öğretecekleri bir şey yoktur onların.

Öptüm yanaklarından.

sodomo--
17-02-2007, 16:43
--------

pante
17-02-2007, 19:41
Kullanım olarak inkar kelimesi yanlıştır. İnancın inkarı olmaz, doğrunun, gerçeğin inkarı
olur. Yüzlerce inanç çeşidi vardır. Ama doğru tektir. Her inanç kendisinin doğru olduğunu
iddia edebilir. Ama hiç bir inancın doğruluğu kanıtlanamamıştır. Kanıtlandığı takdirde
inanç olmaktan çıkar, artık hakikat olur, doğru olur.

İnancın inkarı değil reddi olur ancak. İnkar yerine red denebilir, itiraz denebilir, karşı inanç,
farklı inanç denebilir.
Ama inkar kelimesi bilinçli kullanılmıştır. Propaganda ve karşı inançları aşağılama amaçlıdır.
"İnanmayanlar", "imansızlar", "Kafir" sözcükleri de benzer şekildedir.
Müslümanın imansız diye nitelendirdiği hristiyanın, musevinin, paganın da kendine göre bir
imanı vardır. Bu durumda onların gözünde de müslüman olan imansızdır, kafirdir.

İnanmayan, imansız, inkar eden sözcüğüyle Tanrıya inanmayanlar, ateistler
kastedilmemektedir. Kastedilenler Muhammed'e inanmayanlardır.


Tanrı inancının gerçekliğinden hareket ederek, Tanrının gözünde kendisine inanmayanlar
suçlu mudur acaba?
Kendini gizleyen, hiçbir bilimsel kanıt sunmayan bir Tanrı neden yalnızca inanmadığı için
bir insanı ebedi cehennemle cezalandırsın?
Suçlu olan inanmayan değil, bir Tanrının, bir hesap sorucunun olmadığı inancıyla her
türlü kötülüğü yapan, çevresine hayatı zehir eden zorbalar, zalimler, caniler,
sömürücülerdir.

İnandığı dinin kötülüklere, haksızlıklara, zulme, sömürüye karşı olduğuna inananlar, inanmayanlarla mücadele etmek yerine inansın inanmasın en başta bu zorbalara karşı
mücadele vermelidir. Bunun yolu da imanlı-imansız ayırımından değil, iyiliğin, güzelliğin,
adaletin, barışın, sevginin, insan haklarının öne çıkarılmasıdır.

soro
17-02-2007, 20:42
sodomo,
"Dünyada *bunca *acı *çekilirken *bunları *görmeyen *ve * ha *babam *peygamber *gönderip * * "inanın *bana!" *inanın *bana *!" *diyen *bir *Allah *ne *kadar *acizdir *ne *kadar *kimliksizdir, *kişiliksizdir *hiç *düşündün *mü *? "


ifade etmek istediklerini daha farkli cumlelerle ifade etmeni rica edecem.forum kurallarimiza gore boyle hakaret edememen gerekirdi,bizim Yaraticimiz olduguna inandigimiz Allah'a.

kendi anlayis ve kavrama kabiliyetiniz sinirlari dahilinde yaptiginiz degerlendirmeler neticesi vardiginiz sonuclar sahsilikten ote degildir,subjektiftir.ve buna binaen ifadeleriniz hakaret iceren ifadeler kapsamina girer.duzeltmenizi rica edecem.

dilaver
17-02-2007, 21:32
sevgili soro

* * *öküz altında da buzagı aramamak gerekiyor. Sodomo'nun buradaki cümleleri son derece net. Kaldıki bir tanım yapıyor. Bu nitelikleri taşıyanın aciz oldugunu söylüyor.Bu nitelikleri taşımayana ise bir söz yok. Senin inandıgın Allah'ın sana göre bu nitelikleri taşımaması gerekir. O halde bunun senin inaçlarını küçümseme ile bir alakası olamaz.

* * Burada Allah adına tanrı deseydi ne degişecekri ki. Evet bazı söylemlerimiz bazılarına hoş gelmeyebilir, ama burada niyet önemlidir.

* * Kaldı ki Allah inancının bir tek Müslümanlara özgü olmadıgını da biliyoruz. Bu konuda pek çok yazıldı ve çizildi. Biraz bilgi de benim Cahilliye Devrinde Allah'ın izleri başlıgımda var dilersen bakabilirsin.

* * Gene bildigim kadarıyla Allah'ın kişilikten, icazetten, kimlikten münezzeh olması gerekiyor. Cinsiyeti olmadıgına göre kimligi ve kişiligi de olmaması gerekiyor. Tabii bunlar islam inancına göre. Dolayısıyla fazla hassasiyet de göstermemek gerekiyor.

* * *Şu ana kadar izledigim kadarıyla bu sitenin inanan ya da inanmayan devamlı katılımda bulunan hiç bir üyesi hiç kimseye ve de kutsallara çamur atma , aşşagılama ya da hakaret etme gibi bir niyet taşımıyor. Kaldı ki düşünen bile olsa kaplan resminin üzerimizdeki baskısı * :D herkesi düşünmeye ve tedbirli olmaya itiyor.

* * * Uzun zamandır hiç bir etkinlige katılmadıgın halde bu iletide hakaret ve saldırı oldugunu söylemen bana biraz ilginç geliyor. Uzun bir süredir birbirimizle bir arada olup artık tanış haline gelmiş katılımcılar olarak bazı esneklik payımızın bulunması gerektigini düşünüyorum. Kaldı ki burası ne bir tarikat dergahı ne de acemi birligi.

* * * Bu sitede yer alan hangi görüşten ve inançtan olursa olsun tüm eski üyelerimizin artık bir olgunluk içinde oldugu ve son derece üstün ve seviyeli bir uslup taşıdıgı tartışılmaz bir gerçektir. Bazı ufak tefek şeyleri de sorun etmemek gerekiyor yoksa bu sitede bir sansür heyeti kurmamız gerekecek.

* * * *Gene de inancınıza ters düşen yerler varsa artık oluşagelmiş bir dostluk, alışkanlık ve bir arada olmaktan gelen yakınlıga binaen bunları kişisel olarak çözmeye çalışarak en ufak bir sorunu bile buralara taşımamak gerektigini düşünüyorum.


* * * * *saygılarımla

soro
17-02-2007, 22:08
sevgili dilaver,


yazini dogal karsiliyorum.sadece bu paragrafi pek anliyamadim,yorgunluktan olsa gerek dikkatimi toplayamadim heralde.neyse heralde iyi birseyler demissindir.

'Uzun *zamandır *hiç *bir *etkinlige *katılmadıgın *halde *bu *iletide *hakaret *ve *saldırı *oldugunu *söylemen *bana *biraz *ilginç *geliyor. *............. *Kaldı *ki *burası *ne *bir *tarikat *dergahı *ne *de *acemi *birligi.'


............
............
...........

aldostu
18-02-2007, 01:59
Cemal,aklı gücü yettiği kadar Mevlana anlatıyor.
Mevlana yüzü suyu hürmetine,
birbirimize hoşgörü ile bakalım;
tabii karşılıklı olarak..

Sevgilerimle.

Cemal
18-02-2007, 02:14
Yaşa valla aldostu amcam.ben hoşluk olsun diye Haz Mevlanayı kopya posta yapıyom.gönül kırıklığı olsun istemiyom.
Ellerinden öperim.Hayırlı akşamlar

cml.

Cemal
18-02-2007, 14:37
abim gırgılıbuldummu kaçırmam..Dalarım hemen..Bak bu hayatta görülcek en büyük gırıgıllardan.. Komniz peygamber.. :lol:
Hep ortadoudan çıkcek deilya... :oops: İşte materalis atevis abilerime bi cevap..
İŞte ALLAh bak orayada bi mübarek göndertmiş... Herbişeyi tekmil(tuzu *samsaı*kırmızı büberi*lümonu tekmil çekilmiş abim..*işkembe çorbası mübarek.. :lol: ... hem mübarek .hem komnis..hemide edvrimci.. Koooş bilader kooş ..Başka yerde yooookk..)
Abim işte bu süpelmenin özellikleri :

Kuzey Kore, ABD ile petrol karşılığı askeri nükleer programını bitirme anlaşmasının ardından 'yenilmez ve şahane' diye anılan lideri Kim Jong-il'in 65. doğum gününü kutladı. Halk ve askerler çiçeklerle süslü meydanlarda şarkılar söyleyip danslar etti. Resmi basın 'Paektu Dağı üzerindeki parlak bir yıldız gibi olan doğumunuz, ulusa mutluluk ve refah vadetti" diye yazdı. Nüfusunun üçte biri yoksulluktan kırılan Kuzey Kore'de, Kim'in doğum günü 'Şubat Bayramının Mucizesi' sayılıyor ve etrafında bir kült örülüyor. Birkaç örnek şöyle:
# Uzmanlar SSCB'de doğdu' dese de resmi basına göre, kutsal Paektu Dağı'nda devrimci kampında doğdu. Doğduğunda dağda çifte gök kuşağı belirdi. Doğum günlerinde güneş çok parlak oluyor, ormanlar havai fişek sesleri çıkarıp patlıyor, gökkuşağı beliriyor ve donmuş göllerin suları dağları titreten sesler çıkararak çözülüyor. Gittiği yerlerde çiçekler açıyor.
# Hafızası çok güçlü. Bir mezarda yatan yüzlerce askerin karakter ve aile isimlerini saydı.
# Komünizmi yayarken çok uykusuz kalsa da otomobil sürerken bile kestirebiliyor.
# 23 yaşına gelmeden Kore tarihi üzerine tez, opera ve oyun yazdı. Müzeler açtı, sinemacı yetiştiren stüdyo kurdu. 1967'de 5 Gerilla Kardeş adlı ilk filmini çekti. Bunu ödüllü filmler izledi.
# Mühendislik uzmanlığı, hidroelektrik ve nükleer santral işletmeden bilgisayar devreleri tasarımı ve sulama kanalları inşasına uzanıyor.
# Uçuş korkusundan yurtdışına trenle gitse de jet pilotu. Golf meraklısı. İlk oynayışında bir rauntta 11 deliğe top sokmuş.

cml.
nOT: abim bu özellikleri Gani MÜjde gırgılın yazmasın.. :wink:

Cemal
18-02-2007, 19:29
" İnkar *etmek *veya *kabul *etmek *hiç *bir *şeyi *ama *hiç *bir *şeyi *değiştirmez.

Allah *olsaydı *bile *değişmezdi. *

Dünyada *bunca *acı *çekilirken *bunları *görmeyen *ve * ha *babam *peygamber *gönderip * * "inanın *bana!" *inanın *bana *!" *diyen *bir *Allah *ne *kadar *acizdir *ne *kadar *kimliksizdir, *kişiliksizdir *hiç *düşündün *mü *? "


bak *SoDOmo amcam*.. "SEn tasavvufu *bilmiyorsun *şöyle *anlatayım *8O ;
*
herşey *O' *dur" *ve *aynı *zamanda *"hiç *bir *şey *O *değildir"
*
bunlardan *yalnızca *birincisinin *doğru *olduğunu *düşünürsen *panteist *olursun *
eğer *yalnızca *ikincisi *doğru *dersen *ortodox *bir *dini *anlayışa *(şeriat *vb.) *sahipsindir *
yok *eğer *her *ikisinin *doğruluğunu *aynı *anda *kavrarsan *
işte *o *zaman *tasavvufi *bir *anlayış *geliştirdin *demektir.
*
ne *demiş *Yunus *"ete *kemiğe *büründüm *Yunus *diye *göründüm"
*
hepimiz *O *nun *görünümleriyiz *Allah *olduğunu *söyleyen *kişi *değil, *
Allahın *kendinde *olduğunu * *söyleyen *kişi *tasavvufi *bir *anlayışa *sahiptir. *
Çünkü *hiç *bir *şey *O'ndan *dışarıda *olamaz. *
Tabii *gönül *yolculuğu *insanı *nereye *çıkartır *bilinmez *
sonuçta *ikililiği *yok *edip *bir'e *gidiştir *bu *
ve * *herzaman *büyük *bir *sır *olarak *kalacaktır *AŞK *yolunda *ilerlemeyenler *için.
*
AŞK'ın *yolunda *ilerlemeyenler *
er *yada *geç *gittikleri *yolun *
sapa *bir *yol *olduğunu *göreceklerdir *
tabii *biraz *zaman *kaybederek *tekrar *bu *yola *girerler *o *ayrı. *
Sonuçta *hiç *bir *varlık *AŞK'ın *dışında *ebediyyen *kalamaz.
*
*
Hepimiz *AŞK'ın *çocuklarıyız. *Bu *böyle *biline....
---*-*--*--*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

*sodomo amcam ilavesi dışında,yazıyı sOdomo amcamın bi eski cevap yazısından kopya posta yaptım..(7 nisan 2006*12.53 Dinmi Üstün)yazı haspartam abiye yazılmışdın..

Şindi zamanmı *amcamı deniştirdi.*?
yoksam iş daada inceldi*benim annayışımın dışınamı çıktı..?*
yoksam amcam AŞKdanmı yıldıda?* ben bilimiyom.. *
Sodomo *amcam sen *bu *atevis *sitelere *takıldından *bari *
aşkı *sevgiyi *unuttun *
bambaşka *bir *adam *oldun *amcam, *
nerde *eski *pişmiş, *yanmış, *herşeyi *aşmış *Sodomo *amcam..*?
nerde bu kısgın amcam..*?*
Belkide ne bilem ben..

hamdın
biştin
yandın..

kömürmü oldundamı vazgeçtin *? 8O
yoksam hararetten gayet kati.. :oops: *ha *sOdomo amcam*?
ben tam annayamadım vallama *amcam.. *:arrow: hanı annayışsıslıımı caillime ver..

penceresi cam cam,
ona buna kızıp
AŞKtan çıkma SoDOmo amcam..:)

genide sen bilin..böle deyinces bizin burada kavga olmas..

cml.

sodomo--
18-02-2007, 20:38
Cemal sen diyorsun ? Ne söylediğinin farkında mısın ?
Şurada yazdığın her on yazıdan ikisinde üçünde "inkarcılar", "inançsızlar" şu bu adları ile buradaki insanları aşağılıyorsun. Daha geçen gün burada "Ben Türküm kimse alınmasın" türünden bi laf sokmaya çalıştın buradaki Türklere.
Niyetin ne Cemal?
Ben ard niyet ile katışıksız iyi niyeti çok rahat ayırd edebilirim.
Daha önce de söyledim, "köylü kurnazlıklarını" da sevmem.
Alttan alta laf atmalar, imalı dokundurmalar, isim vermeden bol keseden nasihat çekmeler,
yok "ben aşk adamıyım ama sen ruhsuz olmuşsun" türünden lakırdılar ve daha bir sürü küçümseyici ve arsızca ifadeler.. Sonra bana yapılan o haksızlıklarda "düşene bir tekmede benden" diyenleri koruyup kollamalar ve böyle adamları adam yerine koymalar, sahip çıkmalar şunlar bunlar.
Ne oluyuyoruz Cemal ?
Sen saf ve katışıksız bir Anadolu insanımısın yoksa hin oğlu hin cin oğlu cin bir uyanık köylü müsün ?
Bende değişen hiç birşey yok sen merak etme, ne isem oyum ve daha önce ne idiysem şimdi hala oyum.
Ama ya sen ?
Ciddi ölçüdü kaydın gözümden, artık senin samimiyetine inanmıyorum.
Bana içi dışı bir olan insanlar lazım.

pante
18-02-2007, 21:24
Sodomo;
Çok haklısın valla. Bu Cemal tam bir hin. Bak görüyor musun nerelerden ne
bulup çıkarıyor? Aklınca saflığı, temizliği ve tahsilsizliği oynuyor. Tam artist bu!
Ben zaten kuşkulanıyordum bundan. Rol yapıyor rol.
Bir Türklük numarasında, bir cuma namazları havasında. Tereciye tere satıyor
aklınca. Tasavvufdan, Mevlana'dan girip zayıf yerden vuruyor hesabınca.
Sana aynen katılıyorum. Ben de sildim Cemal'i.
Eski Cemal'e bak, bir de buna. Zaten Aşk'ı silmesinden düşmüştü maskesi.
Uyanık köylü bu dediğin gibi.

Cemal;
Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol kardeşim.
Sodomo gibi sevgi dolu, aşk dolu, dost insanın nesini gördün de değiştin diyorsun?
Yok ateist siteye takıla takıla kararmış da, duyguları kaybolmuş da..
Biz de seni dost sanmıştık. Yazıklar olsun..
Artık ben de senin samimiyetine inanmıyorum. Bana da içi dışı bir adam lazım.
Düştün gözümüzden.

Şimdi sen kimbilir nasıl kıvırırsın. Ne bahaneler, yalanlar uydurursun..
Sakın beni karıştırma. Senden beklenir böyle şeyler. Şimdi bizi de katarak sıyrılmaya
çalışırsın. Sodomo ile arama girmeye kalkma. En iyisi bu yazıları görmemezlikten gel,
cevap verme. En doğrusu bu. Sükut ikrardandır. Benden sana abi tavsiyesi...

vartor
18-02-2007, 21:40
Bir muddet susmayi tercih ediyordum. Sodomo ve Pante'ye katilmamak da imkansiz gibi.

pante
18-02-2007, 22:13
Ya yörük Cemal! Gördün mü Vartor amcan da bize hak veriyor. O da farkında,
herkes farkında senin yanlışının.
Sen kendini zor affettirirsin artık. Öyle köfte ayranla da olmaz bu iş.
Sodomo amcan bir gelsin bakalım ne yazacak, ona göre karar verelim.
Yazın da düzgün değil ki bir kitabı yazdıralım ceza olarak. İngilizcen yok çeviri
yaptıramayız. Sana uygun ceza bulmak da zor. Bir düşünelim hele. :)

soro
18-02-2007, 23:07
sayin Pante ben size katilamayacagim.herkes derken ben de eger o siniflamaya giriyorsam,ben sizin gibi dusunmuyorum.ama herkes siniflamasina tabi katmayadabilirsiniz de beni; o halde dogru,su ana kadar fikir belirten herkes sizin gibi dusunuyor demektir.

Cemalimin nasil bir sanal kisilik sergiledigini hepimiz biliyoruz.bu sanal kislik eger gercek hayattaki kisiligi ile ayni ise,Cemalim,kendi ifadesi ile mahallemizdeki bir esnaf ve koy ve koylu ile de icli disli.
bulundugu sosyo-kulturel sinifin ve mekan ve bolgesel cografi ozelliklerini yenmeye,asmaya calisan,arastiran ve oldugundan ve kapasitesinden daha ileri bir kisilik sahibi olmaya calisan ve bazen de bu daha entellektuel kisiligin bazi kivilcimlarini burada yansitmaya calisan bir kardesimiz.
tabii ki,her zaman kendini asmasini bekleyemeyiz.oturmus bir esnaf ve tasla kulturu sahibi olan bu kardesimiz,zaman zaman kaave sohbetlerini de burada nakletmektedir bizlere.velhasil burada ve internetten elde ettigi bilgilerle kendini gelistirmek isteyen bir arkadasimiz.
tabii ki bu gercek sinifsal aidiyeti ile,bize gostermek istedigi ve de ulasmak istedigi daha entellektuel kisilik kazanma mucadelesi surecinde arasira,kisiliklerde karisma,dolanma,ileri gecme,geri kalma gibi olaylarin olmasi mumkundur.kendimizi onun yerine koyarak dusunursek daha iyi anlayabiliriz sanirim.
bu arkadasimiz her an oldugu gibi gorunme veya gorundugu gibi olma pozisyonunda da olamaz.zira her an kendini gecme mucadelesi vermektedir.seyyarda kofte satarken gecen yil,aksamlari yine siteye gelip bizlerle ohbeti birakmamistir.boyle bir insan dusunebiliyormuyuz cevremizde.mahalledeki simitcinin gelip burada mevlanadan bahsetmesi,yunustan bahsetmesi,aslinda ne ulvi bir mucadeledir.
tabii ki kendini yetistirme surecinde bazi deger verdigi buyuklerini kendine ornek almaktadir.bu kisiler sayisi belli 2-3 kisidir.yazilarindan da anlasilir.ben hic degilim,ve olamadim ne yazik ki,neyse.
gelelim cemalin,bir uyeyi elestirmesine.
yahu burada herkes herkesi elestiriyo.cemal de amca amca diye el opmedigi kaldi cocugun.cemal niye elestiremez ki?koylu ve kucuk esnaf diye mi?bazilarimiz kadar okumadi diye mi?oxfort vardi da cemal mi gitmedi?
neyse Cemalin de elestiri hakki olmalidir.Elestirilemez kimse oldugunu sanmiyorum.veya kisiler evvelden deklare etsinler,ben elestirilemem diye.zira buradan bakinca pek de elestirilemez gozuken kimse yok.

Cemalim,arasira beni de gicik ediyon.ama kim kimi etmiyo ki.herkes herkese gicik oluyo bazen.
arasira olan ve spontone gelisen olaylara fazla takilmam ben.
trent olarak seni kendine ve ailesine faydali olmaya calisan,kendini asmaya,sosyo-kulturel sinirlarini kirmaya calisan bir kahraman olarak goruyorum.kimse elestirilemez degildir.sen sirf sevdigin icin aciktan elestiremiyordun,Aldostu amcanin da bunda etkisi buyuk,zira onun sevdiklerini sen seviyorsun.aldostu da isin farkina varir umarim artik.kardesim artik gizliden,kimseyi kirmamaya calisarak elestirme,acikca neyse soyle.sen alttan aliyorsun,buyugune saygi gosteriyorsun,kibarca meseleyi bahsediyorsun amma olmuyo iste.ne babanin hinligi kaldi ne de cinligi.zavalli adama okluma bari bugun yazilanlari.o hep senin bu amcanlarla olan muhabbetlerini dinler ve mutlu olurdu.amcalarin babani uzmesinler bari.esine de okutma bugunku yazilanlari.
neyse merak etme.bu amcalarin seni affederler,buyukler ya.
sen de onlari affet,asil buyuk olan sensin..senden bunu umarim.

pante
18-02-2007, 23:27
Neyse konuyu uzatıp Sevgili Cemal'i fazla üzmeyelim. Çünkü Soro'da dahil olunca
konuya şaka yapalım derken kaka olmasın.

Cemal'in Sodomo amcasına bir eleştirisi falan olmadı.
Sodomo'nun bana gırgırına karşı ben de böyle bir numara tezgahladım.
O yazıdaki tüm kurgu bana ait..

Ya sevgili Sodomo, demek müzmin bekar pante'nin dengesi çabuk bozulurmuş öyle mi? :)

Kovanın *dengeli *bir *kişiliği *olmasına *rağmen, *burcunun *değişik *etkileriyle *dengesi *çabuk *bozulur. *(İşte *tam *Pante) *:) * *

Aldostum *sen *de *Kova *burcundansın *ama *alınma *üstüne *sakın. *Hazır *bulmuşken *Panteyle *biraz *gırgır *geçiyorum *o *kadar.

Biraz da biz gırgır yapalım istedik..

Bir de son ciddi çalışmalarından dolayı onun asıl tarafı unutulmasın, bilinsin, hatırlansın
istedik. Sevgili Sodomo Muhammed'in eşleri, Muhammed'in savaşları vs. konuları işlerken
duygu yanı farklı görünmüş olabilir.
O, sevgiye, hoşgörüye, barışa, aşka inanan ve bu yolda mücadele veren dostumuzdur.
Azıcık damarına basarsanız çabuk kızar o kadar.
Sevgili Cemal Sodomo amcasının bu yanını bildiği için yazdıklarına alınmayacaktır.
Değil mi Cemal?

Cemal
20-02-2007, 00:55
" Sevgili *Cemal *Sodomo *amcasının *bu *yanını *bildiği *için *yazdıklarına *alınmayacaktır.
Değil *mi *Cemal?"

pante abim*demekine hayalkırıklıına herzaman açık olmak lazımmış..
Neyin nerden gelcei belli olmuyo..
Mevlana ve issannık bazen aızda sigara hökmündede olabiliyomuş..üzüldüm kendimce...

" trent *olarak *seni *kendine *ve *ailesine *faydali *olmaya *calisan,kendini *asmaya,sosyo-kulturel *sinirlarini *kirmaya *calisan *bir *kahraman *olarak *goruyorum.kimse *elestirilemez *degildir.sen *sirf *sevdigin *icin *aciktan *elestiremiyordun,Aldostu *amcanin *da *bunda *etkisi *buyuk,zira *onun *sevdiklerini *sen *seviyorsun.aldostu *da *isin *farkina *varir *umarim *artik.kardesim *artik *gizliden,kimseyi *kirmamaya *calisarak *elestirme,acikca *neyse *soyle.sen *alttan *aliyorsun,buyugune *saygi *gosteriyorsun,kibarca *meseleyi *bahsediyorsun *amma *olmuyo *iste.ne *babanin *hinligi *kaldi *ne *de *cinligi.zavalli *adama *okluma *bari *bugun *yazilanlari.o *hep *senin *bu *amcanlarla *olan *muhabbetlerini *dinler *ve *mutlu *olurdu.amcalarin *babani *uzmesinler *bari.esine *de *okutma *bugunku *yazilanlari. "

Soro abim *-senin meslein kuyumculukmu bilmiyomama*cail sana bi laf sölesin alınma :
Abimsen insan sarafımışın. Bu garibi iyi tanımışın. Saol.Demekine *nurcu-dinci-dinsiz olmak o kadan önemli deilmiş.İnsana annamakmış esas iş.saol.Aldostu amcama dokunma yannız*ona saygım büyük.2gündür ona saygımdan girmedim.o hiç yazma cemal.Kısgınnına yutan- daa büyüktür.bırakdarılamyı * diyo ama..issan kırılıyo Saro abimbe..Psiko abim*atış alanı.. atış alanı...sende annarsın dediimi.
biz biras yazmıyalım..kimseyi kırmıyalım..
Bize uyaran abilerimise *amcalarımıza teşekür edelim.Efendi oldukları için bizim gerçek yüzümüzü yüzümüze vurmamışlar.saolsunnar.Bizim aşalıkesas gayelerimizi ve köylü kimlimizin aşalık seviyesini yazmamışlar.ucundandeydirip geçmişler..
haklılar köylüler*efendileri tekit edemezler..sevdiklerinde hata göremesler..onnardan bişe bekleyemesler..onnarın gözlerine bakamaslar.herkeşin bi haddi hudutu olmalı..
ATATÜRKüm gönül almak için sölediydin sate..*Köylü Milletin efendisidir* deyi..
Köylüüü *..yürüü olum tarlana...
Bide * Hamdi abim vardın eskidenilk sayfalarda bize cevabı var.saolsun oda bize hatdimizi bildirmişti...amd abim kulakların cınnasın...
*Hadi olum..köfteciler köftesini yoursun.. yürü aslanım*demişti..
oda haklıymış... oda gerçei sölemiş..biz annamazdan geldiydik..
Hanı ATATÜRKçü-ilerici*insancı deildi-ama.. oda bilgili görgülü adammış..iyi tanımışbize..kaybedince daa çok annadım..
Eee hayatta heran herkeşten bişe örenceksin abim. örenmenin sonu yok deyi boşa sölememişler..

sodomo--
20-02-2007, 09:46
Hanı  ATATÜRKçü-ilerici*insancı  deildi-ama..  oda  bilgili  görgülü  adammış.

Cemalin bilgili görgülü adam dediği AMD.
Kim bu zât ?

"Din uğruna gerekirse ananın-babanın bile kellesi kesilir" diyen birisi.

Aferin sana. Sen devam et böyle. Sonuçta inançlı mı, mutlaka iyi adamdır değil mi?
Ama ateistler ağzı ile kuş tutsa yaranamazlar Cemal'e çünkü onlar ruhları kapkara adamlardır.

İlave olarak, ben seni köylüsün diye eleştirmiyorum ve benim gözümde köylü şehirli ayrımı da yoktur ama senin yine "köylü kurnazlığın" tuttu ve lafı işine geldiği gibi anlıyorsun.

Bunun için de aferin. Devam et böyle.
Bol bol acındır kendini ve gariban edebiyatı yap.
Bak şeriatçılar da öyle yapıyorlar, mazlum edebiyatı çok tutuyor bu günlerde, belki sana da acıyan olur.

soro
20-02-2007, 10:19
cemalin yazısında,yine kırıcı olmama endişesiyle kapalı kalan *bir serzeniş ve *bir iğneleme var ama bazı dostlarımız anlamamış sanırım.hırs bazen gözleri köreltiyor hakketen.

"Bide  *  Hamdi  abim  vardın  eskidenilk  sayfalarda  bize  cevabı  var.saolsun  oda  bize  hatdimizi  bildirmişti...amd  abim  kulakların  cınnasın... "


o da bize haddimizi bildirmişti diyerek,amd ile son olayın kahramanını özdeşleştirmektedir.yani ikisi de bana aynı şekilde davrandı diyor.ve üzüntüsünü belirtiyor.

"*Hadi  olum..köfteciler  köftesini  yoursun..  yürü  aslanım*demişti..
oda  haklıymış...  oda  gerçei  sölemiş..biz  annamazdan  geldiydik.. "

amd cemale yürrü köfteci sen köfte yoğur dedi,küçümsedi.cemal bu son olaydaki muhatabının da kendisine "yürrü köylü" Â dediğini düşünüyor ve iki sanal kişiliği özdeşleştiriyor.ikisinden de aynı muameleyi gördüğünü söylüyor.ikisi de beni aynı şekilde küçümsedi ve üzdü diyor."Hanı  ATATÜRKçü-ilerici*insancı  deildi-ama..  oda  bilgili  görgülü  adammış..iyi  tanımışbize..kaybedince  daa  çok  annadım.. "

iyi okursanız,burada bir ironi var ve de kasdedilen mana ,yazılan lafzın tam tersi.
dikkat edilirse anlaşılabilir.amdyi övgü değil yergi var burada ve de amd üzerindenson muhataba birgönderme de söz konusu.tabi kapalı cümlelerle,haddi *kadar cümlelerle.

cemal bu kadar üzülmeyi hiçbir zaman haketmedi.ben de gün geldi cemale söylendim amma,iki eşit birey gibi,ve de yazılarını ciddiye alıp varsa cevabını vererek konuştum.hiçbir zaman sosyo-kültürel sınıfsal ayrılıkların olabileceğini hissettirmeden ve de hissetmeden. ve de sonuçta helalleştik.

pante
20-02-2007, 13:32
Çıktım erik dalına anda yedim üzümü
Bostan ıssı kakıyıp, der ne yersin kozumu
Ağrılık yaptı bana, buhtan eyledim ona
Çerçi de geldi dedi, niye aldın kuzumu

Issı : Sahibi
Kakımak: Kızmak
Koz : Ceviz
Buhtan : İftira
Çerçi : Seyyar satıcı

Sevgili Cemal;
Sodomo'nun sana direk bir suçlaması yok. İlk yazısındaki yanıtını kelime kelime
tekrar okumalısın. Kızma neticesinde verilen tepki ve "sen busun" demiyor.
"Sen o musun bu musun?" diyor.. doğru değerlendirmek lazım.
Ayrıca biz Sodomo'nun bombasını bekliyorduk zaten. Öyle değil mi?
Hadi biraz gırgır olsun diye ben ve Vartor sanki Sodomo haklı yazmış gibi devam ettik.

Şimdi hadi bostan sahibi geldi haklı olarak tepki veriyor ve eriği ceviz yapıyor.
Yani biraz bombalıyor. Aynı beklediğimiz gibi.

Peki ama seyyar satıcıya ne oluyor? Hangi kuzunun hesabını soruyor.
Hadi eriği sen üzüm yaptın. Sahibi de ceviz yaptı. Bu satıcı nerden çıktı da
eriği kuzu yapıyor.
Dikkat edersen seyyar satıcı geldiğinde aman şaka kaka olmasın demiştim ama
bu uyarım gözünden kaçtı herhalde. Yanlış değerlendirme.
Fırsat bu fırsat diyen satıcılara karşı dikkatli ol..

soro
20-02-2007, 14:00
ne kadar küçük görüyorsun ki seyyar satıcıyı,beni aşağılamak için seyyar satıcı diyorsun.kardeşim kimseyi benim üzerimden küçümseme.direk bana yazabilirsin gerek görürsen.ısırmam korkma.

Cemal
21-02-2007, 02:59
Pante abim*saol.ama işallah sende burda Saro abimle-sürtüşmessiniz.Bizin burası sürtüşme deil gönül yeri.Sate gene aklımısın aldıı kadan Mevlana Hz.den kopya posta yapcez-güzellikleri buldukça-çapımızca annadıkça..

"Hanı * * ATATÜRKçü-ilerici*insancı * * deildi-ama.. * * oda * * bilgili * * görgülü * * adammış..iyi * * tanımışbize..kaybedince * * daa * * çok * * annadım.. * "
*
* iyi * okursanız,burada * bir * ironi * var * ve * de * kasdedilen * mana * ,yazılan * lafzın * tam * tersi.
* dikkat * edilirse * anlaşılabilir.amdyi * övgü * değil * yergi * var * burada * ve * de * amd * üzerindenson * muhataba * birgönderme * de * söz * konusu.tabi * kapalı * cümlelerle,haddi * * kadar * cümlelerle.
*
* cemal * bu * kadar * üzülmeyi * hiçbir * zaman * haketmedi.ben * de * gün * geldi * cemale * söylendim * amma,iki * eşit * birey * gibi,ve * de * yazılarını * ciddiye * alıp * varsa * cevabını * vererek * konuştum.hiçbir * zaman * sosyo-kültürel * sınıfsal * ayrılıkların * olabileceğini * hissettirmeden * ve * de * hissetmeden. * ve * de * sonuçta * helalleştik.*

Soro *abim-yine *saol.-sen *bizegüzel *annamışın.o *ironi *filece *dediin *varya*benonu *pek *bilmem-ama *o *dediini *zaman *zamanyaparımben. :lol: Biz *ona *lafı *eşee *bindirme *diyoruz..Yanı *lafı *düz *sölemiyonda..dolandırıp *sölemece.. *Bazen *lafı *eşee *düz *bindiriyoz..bazende *nAsretin *Hocanın *yaptıı *gimi *ters *bindiriyoz.Yana *şaka *yollu *-ama *içinde *gerçek *var..yanimşaka *gimi *yazıp *ineleme yapıyoz..
Ama *ben *bu *konu *çok *uzasın*kırıcılık *artıyo.Saçma *sapan *itdalar *ortaya *atılıyo..
Bizim *issanı *diniyle *deil*kalbiyle *deerlendirdiimizi *herkeş *bilir..yanı.Confused

"Ama * ateistler * ağzı * ile * kuş * tutsa * yaranamazlar * Cemal'e * çünkü * onlar * ruhları * kapkara * adamlardır. *"

buçok *havada *kalmış*boş *bi *laf.Kısgınnıkla *deerlendirilmiş.gerçekle *alakası *yok.. :cry:

" Bunun * için * de * aferin. * Devam * et * böyle.
* Bol * bol * acındır * kendini * ve * gariban * edebiyatı * yap.
* Bak * şeriatçılar * da * öyle * yapıyorlar, * mazlum * edebiyatı * çok * tutuyor * bu * günlerde, * belki * sana * da * acıyan * olur."

yer *aç *abim.. *bu *lafda *kenarından *dürtülünce..şindi *küt *deyi *yere *düşcek..Çünküme *çok *havada *duruyo..yanıdada *su *var..yanı *havadan *sudan *bi *laf.. :)
Şeratçininne *yaptıı *bana *hiçilgilendirmes..senin *ne *yaptıının *ne *yazdıının *artık *bana *ilgilendirmedii *gimi.Benim *acınmaya *ittiyacım *yok.Hamdolsun *halimize.. *gırgılımızda *yerinde*taşımızda **topraımızda..dostumuzda..Aldostumuzda *yerinde..

Onun *için *abim *bu *gerenksis *laflara *uzatmaa *gerek *yok..
Sodomo *amca.. *kendine *ayrıcalık *tanıyo..Benlaf *sölerim*şaka *yaparım..tekit *yaparım.. *ama *kimse *bana *yapams **deyimi *düşünüyo *ne*?
Olabilir *abim*herkeşin *bi *bildii *var*şekli *var*istedii *var...
Bizinde *şeklimis*tarzımız *bu..

Fındık *,
ona *iyi *gelir,buna *iyigelir, *şuna *iyi *gelir...
Tabi *yersen.. 8O
dedikleri *gimi..herkeş *bi *fındık *satıyo..beyenirsen *yersin..beyenmessen *yemezsin..
Ama *sana *son *bi *laf *daa *söliyim **ister *aırına *gitsin *-ister *gitmesin..Saro *abim..
Sen *hakget *hoş *adammışın *abim..
Boşuna *senin* *islam *bilimle *neye *çelişsin* *başlıın *onbinlrece *kere *okunmamış.
Sen *insannıınla *ve *zekanna *yapmışın *bunu..
İnaçönemli *deil *sate.insan *olmak *önemli..
hanı *demişinya..ben *Cemale *arasıra *kızarım..arasıra *takdir *ederim..bende *aynı *öleabim.İnacına *tam *iştirakyaparım *yapmam..kızarım *kısmam.. *ama *sen *zeki *ve *hoşgönüllü *insanmışın..Bu *cevapların *bana *onu *öretti. *sakın *esas *Haz.Mevlanacı senolmayasın?

cml.krdşn.

gelcek yazı sana bi şarkı hediye etcem..çok moda sevceksin..

sodomo--
21-02-2007, 09:12
Biz * ona * lafı * eşee * bindirme * diyoruz..Yanı * lafı * düz * sölemiyonda..dolandırıp * sölemece.. * Bazen * lafı * eşee * düz * bindiriyoz..bazende * nAsretin * Hocanın * yaptıı * gimi * ters * bindiriyoz.Yana * şaka * yollu * -ama * içinde * gerçek * var..yanimşaka * gimi * yazıp * ineleme *yapıyoz


Tabi burada eşek biz oluyoruz değil mi ? Seninle muhattap olan herkes gün gelip eşek yerine konulacağını da aklına getirmelidir.

Yüzlerce kez bana "ruhsuz" anlamına gelen sözler söyledin sesim çıkmadı daha da ileriye giderek bütün ateistleri ruhsuzlukla suçladın, o zaman artık hoşgörü sınırlarımı zorladın ve gereken cevabı aldın.

Bundan sonrada böyle olacak. Sağından solundan en ufak imaların veya senin tabirinle eşeğe ters bindirmelerin gereken cevabı anında alacak. Daha fazlasını yazmaya da terbiyem müsait değil ama sen anlayacağını anlarsın nasıl olsa.

mhmd
21-02-2007, 10:17
Yazıları okuyunca, tekrar tekrar topic e baktım, avatarlara, yazanların nik ine, topic sahibine!!!
Ya yanlış mekandayım, ya yanlış zamanda ya da son zamanlarda kendimi fazla yordum her bir şeyi ben karıştırmaktayım.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

soro
21-02-2007, 14:03
cemalim,gerçi sen frene basmışsın,işi kapatmışşın *,amma şöyle bir hata da yapmış olabilirsin.bakınız sitede bir senin amcan olan sodomo niki kayıtlı bir de sodomo-- ismikayıtlı.sen ikisini birbirine karıştırmış olabilirsin.ikisi aynı kişimi ben bilemem amma,daha dikkatli olalım.aynı kişi ise niye iki nick olsun ki?dolayısıyla hata yapmayalım.

Cemal
25-02-2007, 01:02
Sarogen abim.ben senin gimi deilde başka düşündüm..Ben sOdomo amcamı severim.o beni sever.Sannederim o Pante abiyle bana bidümen kurup*bakalım ceMaL-Ynustu-haz.Mevlanaydı- filece yazıyo.bakalım yazdıını annıyomu*? deyi beni denemeye tuttular.Ben Sodomo amcamın bana sevdiine bilirim.Acık yannış annama ayaylan bana çattı-denedi.sate Aldostu amcama yazılardan bassedince*oolum sen onu seversin-O seni sever*Ben bunu sölerim.gerisine bakma.dedi.Bende gerisine bakmayım.Arada ona kırcek bişeye bilmeden yazdısam(ben yazmadım ama*ak derken mok demiş olabilirim istemeden) o benim büyüüm.O bana afetsin.Ben ona sever sayarım sadecene ondan *ALLAh aşkı *Haz.Mevalana -yUnus filecede yazmasını bekliyom.Buda benim hakkım heralde.Bize aşkı gösteretn *büyüklerimden birinden bunu isteyebilirim.sannederim..
ŞİNDİK Bİ MÜJDEM var..
Hanı bu site malesef haklanmışya(kaç kere yazdık bilader *böle bişe elde edilmes.Gelin burda Saro abim*Hiram abim.MuHamed abim ve dier inaçlı abilerim gimi*gelin yazıylam mücadene yapın.Noldu..sitemis gene ASLANNAR gimi ayakta *ALLAHıma şükür. gene kavuştuk.)
şindik müjdeye dönüyom..

BENDE BİLOK A Ç T I M.... * * *:D *:D *:D (eEEe ceMaL *boyunda uzamıştır..Vatanda kurtulmuştur artık... :lol: )
yannız bu bilok işinin bi güzellii var.. hep kendin yazıyon.. 8O
yanime kendin çalıyon*kendin dinniyon...Baktım 3 günde 4 kişi girmiş..ulen sate 3 kere ben girdim... :D

olsun abim..bu yazılardan gırgıl seçmeler koysam..derlitoplu dursa yeter..
biloada beklerim abilerimi kardeşlerimi..hanı ziyaret çok olursa..bişe sanneder*başkalarıda okur...
abim bilok adresi şöle( *işallah doru yazarım)


Name[/url]cemalimuhabbet (http://www.cemalimuhabbet.blogcu.com/)

bunun başıda 3w olması lazım ama..kopya posta yaptım böle çıktı..(nOT.kottrolda www ilave ettim.)

Abim sitemize yeniden kavuştuk*çok şükür ..Valla işten fırsat bulup..(..nerdee..)kavede arkadaşlara kavuşmaya nası bayılıyosam..
bu siteyede ölealıştık abim..ALLAH ayırmasın.CEM abim ve emee geçen herkeşe teşekür borçluyus.

krdşnz. cml. aynı zamanda pırof.deRe.[url=http://www.cemalimuhabbet.blogcu.com/]Web Page

maddeoz
25-02-2007, 01:29
CeMaL abicim, bloguna baktım.
Tam sana yakışcak güzelikte olmuş abicim. Evrim sürecini çok "tatlı" işlemişsin.
Blogunu sık kullanılanklarıma ekledim, bilesin. Artıkın haftada senden gayri sadece +1 olmaz, en azından +2 olur :)
Pırof cemal abime sevgiler...

edit: Cemal abim, bu blog furyasına dayanamayıp bi tane de ben açtım.
http://maddeoz.blogcu.com
tüm dosları bekleriz.

pante
25-02-2007, 02:24
Hayırlı olsun Cemal. Ben de girdim bloğuna. Sayın artsın biraz.
Ya! Bize bozuluyordun blog mlog açmayın, burdan kaçmayın diye.
Şimdi nooldi? :)

Bu arada ikide birde sitemize saldıran, bunu marifet zanneden, bu tavırlarıyla
aslında İslam'ın saldırgan ve başka inanç ve düşüncelere karşı hoşgörüsü olmayan
bir din olduğunu yaymaya çalışıyorlar.Bu sitenin İslam'a verdiği zarar, onların bu
yaptıklarının yanında hiç kalır. Bunları kınamak, lanetlemek ise insan yerine
koymak olur. Bunlar insanlıktan nasibini almamış zavallı ilkel mahluklar.

zelzeleci
25-02-2007, 02:29
Sn Pante,

* * Ne yapsınlar. Bir Al- İllah'ları var. Onu savunmak için elinden geleni yapıyorlar. Yapmaları gereken de bu zaten...

dilaver
25-02-2007, 02:30
Cemal blogun hayırlı olsun. Benim blogdan daha güzel olmuş gibi görülüyor. Yalnız kaç kişi girdigini nasıl sayabiliyorsun şu işin sırrını bana da ögret.


* * * sevgiler

vartor
25-02-2007, 03:29
sevgili CEmAl,
* * * * Blogunu ziyaret ettim, gayet guzel olmus, oradan sesini insanlik yolunda ugrasanlara mani olmaya calisan zihniyete duyurabilecegini umit ederim.
* * * * Senin gibi,abd tastikli bir pofumuzu yalniz kendimize saklamak zaten bencillik olurdu, kisa zamanda hayranlarinin bir cig gibi buyuyecegini bildigimden, senden meshur oldugunda bizleri unutmamani rica edecegim.

soro
25-02-2007, 10:13
sevgili cemalim,

yuce yurekliligini ispat eden yazini okudum.
blogunu da tebrik ederim,cok begendim.

Cemal
25-02-2007, 17:14
sondan başlayım*bütün büyüklerime teşekküredeyim.
Başta teşekkürüm Aldostu amcama*çünküm oyardım etti.Şuandada İzmirde onunevindeyis.Ziyarete,elöpmee getirdim torunlarını..onunbilgisayanından musade etti yazıyom..Güzel bilgisayanda bi başka oluyomuş walla.. :wink:

Saro abim saol *
yuce *yurekliligini *ispat *eden *yazini *okudum
bu senin güsel yüreinabim.

vaRtoL amcam.. şindi şöret deilmiyim yani.. :lol:
merak etme bis büyüklerimizi ne şindi ne sona unutmayıs..(Torun geliyomu.. :D )

Dilever amcam ben güzel çikin bimiyom.Allah razıolsun Aldostu amcam yapıverdi..beyendiine saol.
o giren sayısını şöle öretti Aldostu amcam.hanı bilok yönetimi varya oraya gir.ıstatik diye bi yazı var*oraya bas.bişekiller çıkıyo.onun içinde *ziyaretçi*var.omuş ziyaretçi sayısı.

matdeöz kardeşim saol.Bizde gırgıl bol..sende saol..

Aslan PANTE abim.. saol ziyaretinden(hepinisinkinden) çok memnun oldum..Eee cailin bu kadan becerdii yeter..Aldostu amcama çok yüklenmeyim.O şindi benim Cemalle Tubayı seviyo..Birasdankalkcez..Sona evdn sana şeyi sorcem.O kayan yazılar yapmışın bilokta..Böle aşadan yukarı yazı kaydırmayı banda öret.(irmisin*?)

Aldostu amcamda herkeşe selam sölüyo.
yazı yazanherkeşe çok teşekür ederim..saolun.

syg ve svgler.
krdşnz.cml.

Cemal
25-02-2007, 19:47
abim indernette bi yazı okudum.hayran kaldımvalla.Bu bana eskiden anlatılann bizim issanımızı hatrılattı.hanı namaza giderken-dukkanını kapamas-enfazla-*hanı yokluunu göstertmek için -önüne sandelekoyarmış ..yanı issannar birbiline okadan güvenirmiş..çalmas-çırpmas deyi..
İşte az önce Tevede göstertti.afedersin hıyar adamlar emekli yaşlıtezeleri*bankada kart filece sıkıştırıp-parasına cukkalıyomuş şeref*sisler..bi eskiye bak..bi şindiki dümenci zepeveklere.. Ulan yaramas adamlar-hanızengine yapsan..dicemittiyacı vardı çarptı..zengine sate okadanpara dokanmas(buda ayıpda nese..)Ama yaşlı üç aylııylan geçinen itiyar issana acımıyonmu kalaktersis olu şeref-sis..Belkim eskidende yaramas adam vardın.Ama bu kadan çok deildi taminim..
Aşada kopya posta yaptıım yazıya bi okuyun.Bide bizdeki devleti söüşleyen ,issannarı gözüne getirin.Keşkem bizdede bu kadan büyük güven olsa..(işallah)

GÜVENMEK.. İngilterede

İngiltere'de yargıçların maaşı yoktur. Onun yerine ihtiyaçları oldukça kullandıkları kredisi sınırsız çek defterleri vardır. Ingiliz devleti hakimlerine o kadar güvenir. 8O

Birgün hakimin biri bir bankaya gidip 1.000.000 poundluk bir çek bozdurmak istediğini söylemiş. Tabii ortalık birbirine girmiş. Banka yöneticileri en üst makamdan onay almadan bu kadar parayı veremeyeceklerini söyleyip hemen İçişleri Bakanlığı'na, Adalet Bakanlığı'na ve başbakanlığa telefon etmişler. Ancak aradıkları her yerden gelen cevap aynıymış: ÖDEYIN! :roll:

Gel gelelim bankada o kadar nakit yokmuş. Hakimden ertesi gün gelmesi rica edilmiş. Ertesi gün para bir bavul içind :D e hazırmış.

Aradan birkaç gün geçmiş. Hakim çıkagelmiş. Parayı bankaya geri vermek istiyormuş. Banka yönetimi şaşırıp kalmış. Hemen Adalet Bakanlığı'nı aramışlar. Derhal bakanlık müfettişleri devreye girmiş ve hakime hareketinin sebebini sormuşlar. Hakim "Kraliçe nin hükümeti bize gerçekten bu kadar güveniyor mu? Onu sınadım." cevabını vermiş.

Raporlar bakanlığa iletilmiş ve aynı gün hakim azledilmiş. Adalet Bakanlığı hakime gönderdiği yazıda gerekçeyi şöyle açıklamış:

"Kraliçe hükümetinin saygın bir hakimi, devletine güvenmiyor ve onu sınıyorsa, devlet ona asla güvenmez."

Güven çok ince bir çizgidir. Onu kalınlaştırarak kırılmasını engelleyen tek şey, 'iki taraflı' olmasıdır.


cml.

aldostu
26-02-2007, 15:32
"Aldostu *amcama *yazılardan *bassedince*oolum *sen *onu *seversin-O *seni *sever*Ben *bunu *sölerim.gerisine *bakma.dedi.Bende *gerisine *bakmayım.Arada *ona *kırcek *bişeye *bilmeden *yazdısam(ben *yazmadım *ama*ak *derken *mok *demiş *olabilirim *istemeden) *o *benim *büyüüm.O *bana *afetsin"

Cemal,olgunluğun için teşekkür ederim,bizi mahçup etmedin.
Sodomo amcan senin büyüğündür.
Bizim kültürümüzde,
büyüklere,
hele ağırlığı olan büyüklere saygıda kusur etmemek,
edebin baş şartlarındandır.

Bloğun da hayırlı olsun,
Vartor amcan ile yurt dışında meşhur olmuştun,
bu blokla da yurt içinde meşhur olursun..
Artık köfte yemeye başka yerlere gideceğiz herhalde..
Şöhretli adamdan servis bekleyemeyiz ya ..:D

Sağlık ve sevgiyle kal Cemalim.

Cemal
26-02-2007, 19:33
Aldostu amacm saol..ee bis kimin yetiştirmesiyisabim.. :D

Şindi bi başka konuya gircem..
ABim benim aveteri çaldılar gene...Lan hırsıs tayfa. :!: .hanı garibin horozunu yürüttüydünüs..
bi ara seyyara götürdünüs..yetmedimi lan bennen uraştıınıs.. :oops:
hanı efendilii bozmayalımdiyos ama..sabrımada taşırmayın haa.. :evil: Naptıysanıs vasgeçin ..benim aveteri geri getirip yerine bırakın.. :twisted:
.....
veyama bırakmayın..
dıkkat ettimde ..işin bilen gene ..gemisini yürütmüş valla..matdeös gene almış aveterine..
MaTDeöz kardeşim..senden bi ricam var..bak fırsat bu fırsat.. bende yanı istfademe bakayım.. 8O
hanı bu cEM abimin *tank önünden kaçan kahramanı* vardıya.. sonaveter seçtii..
Abim ben ona kaydettim..yannız aveter olarak seçemiyom..Sen bana yardımcı olurmusun..nası yapcem..O porofilde aveter seçe giriyom..resme konum kopyala diyom..olmuyo..resmi kaydet yapıyom olmuyo..
sen yapabilirmisin bana..(cEM abiden korkma.. :? ..ben derim..*Abim napalım karambolda onu bulduk..kaybolamsın deyi alıp bizin buraya koyduk...İstersen veriris.yanı*deris.. o isteyemes abim..
yanı koca adam cemaLin elinden malmı alcek*yanı*?..)
sen biliyosan yap abim .istersen şifreme yollarım sana ..sona deniştiririm ben onu..o aveter çok hoşuma gidiyo benim..satdam üç teker pisilletlen tankların önünden ammma kaçıyo haa... :lol: *:lol: *
abim cevabına bekliyom..her şerde bi hayır vardır derler..bakarsın bisde güzel bi aveter saibi olmuşus.. :wink:

cml.

Cemal
27-02-2007, 02:59
abim ben hakget porofmuşum yaw.. Vallada billada kendüm kendüme iftar ettim bugün.Bak gecenin yarısı oldu ..uraştım..uraştım başardım :D Bugun akşamüstü bizim indernet kafeye uradım.Acık arkadaşlarla muabbet..Ben acık bilennere hem hava yapıyom bu sitedeki yazılarımdan..hemde bilokçu olduk..ordan hava yapıyoz..Ama açıkçada ben bu bilgisayan işine çok özeniyom..Daa geneç olaydım..bu bilgisayanı okurdum..ona gucüm yetmese kursuna giderdimm.Walla o kadan hoş ve maazzam bişe bu iş abim.Neyse bu biloklarda bikaç.böle süper hazırlanmış site filece göstertim arkadaşlara..konuşuyoz.Birisi *abi gir senin biloa..bak orda şablon ayarları olur..gir aralara sitelerden bulduun saat ..ondan sona *sayaç.. haber ekleme yazılarını.. ol onları kopyala..deneye deneye yerleştir siteye *dedi..Abim11buçuktan bari uraşıyomabim..sonunda azda olsa başardım.Biloa saat koydum..tiktak tiktak çalışıyo.. :lol: ..sayaç koydum.. :lol: ressmi çıkartabildim..sayaçı saydıramadım.. :cry: ..ama olsun ..belkim yarın başlıcak saymaya.. :? ..Bide habertürk sitesinden *kayan haber* ekledim..o şaane oldu..(tabi bana göre..hanı görmemişin oolu olmuş derlerya..bize göre şaane abim..yannız biloun esas halini bozcem-çorba etcem deyiödüm şeyime karıştı walla..hanı azcık cail cesareti göstertik ama..Allahtan orda -*yaptınıs deişiklii önizleme yapın*diyo..ordan hep kottrol yapıp gözledim.olmayınca *denişiklii iptal *diyo .oraya bastım..yerleştirinceye kadan *yap*boz..yap.boz..bu kadanı becerdim..Şu anda çok seviçliyim.yarında sayaç sayarsa bayram yapcem..Bilgisayan bilen abilerde fikir sölerse sevinirim..yaptıımıs dorumu yannışmı..?orda bu bilgisayanca yazıların arasına onnarı sıkıştırmak çok zor..9 kere bozup-geri çektik..şükür bozmadan iyi kötü yerleştirebildik bu kadan..
Dilaver amca..benim biloa şindi bak.valla sannederim sen bıravo ceMaL deceksin..

ceMaL.. bilgisayancı... :wink:

www.cemalimuhabbet.blogcu.com

nOT:Siteden çıktım.yattımyatamadım.kaktım.Aklıma bişe takıldı.Bilen abiler lütfen cevap versin.Aklıma takılan şu..Bu şindi gözüken sayaç*saat*haberkanalıtürk * bunnar ben yazı yazıp sayfa dönünce*hep önde gözüken sayfaya gelceklermi*?yoksa bu sayfadamı çakılı kalcekler.Ona nası annarım ben.Bilenner sölersesevinirim..İşallah her yeni sayfaya gelirde *seviçimiz yarım kalmas.. :?:

Cemal
03-03-2007, 02:07
selamaleyküm abim..maşallah biz yazmadıkta.. bize yazan yok..eyi dosluk walla.. 8O
hanı bi haftadır yazmadık.. arayan yook..soran yok.. :cry:

neyseme...Bu aralar zeytinlikde bazı işler var.Bi yerde dukkan *ordan sıyır zeytinnie git..Yoruluyomvalla.Birasda pek giremiyomsiteye..Bugun saat 7 buçukta yataa serilip uyumuşum.Yemek bilene yiyemedim.Az evelikaktım.Valla 4-5saatuyumuşum..oohh kendime geldim..Allah razı olsun hanımbi kahvaltı yaptırttı...yörük usulü bide gözleme..içine peynir..üstünede acık yumurta bulamacı..mis oldu valla...Acık indernette gezindim.Yaw bu AmariKAlıların yapmıcaı şey yok..Bu neyeygara şalalesi varya ..onu herifler kendileri yapmış..Bak aşada resmi var..derbeder bi yermiş ora..Adamlar kendileri düzen yapmışlar..Walla helal olsun..

Bide bu benim sayfaya girişte zorlluk çekiyosya .. 8O
ben onun kolay yolunu buldum abim.. :lol:
Şindi hanı en sonda *enson yazıyı yazanın ismi varya..işte onunyanındada bi mektup şekli varya.. işte ona tıklayın..tak deyison yazı hemene çıkyo..İşte kolaylık.. :wink:http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2006/05/kt72xx00.jpg

Niyagara şalalesi yapaymış.Lan bu namıssız Amarikalıların yapmıycaa mok yok..

cml.

Cemal
03-03-2007, 02:10
yok abimm..mektup yerine ulaşmıyo....no posta filece bişeler yazıyo gene..
Aynı yoldan devam..selbes forum..Din üstün.. sondan bi sayfa eveli.. tık..çıktı.. *:(

cml.beceriksis...

Cemal
03-03-2007, 02:25
http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_gulvegolge.gif

bak abim bu resme görünce yazdım bu yazıya..bak ALLAH nerde..*?? hanı soruluyoya..
benim için *..işte bele..

ALLAH NeRDe ?*

Gülde,
gölgede..
Dalda,
çiçekte..
sende -bende
O her yerde, her şeyde..
yeterki görmek iste..

ceMaligarip

vartor
03-03-2007, 02:29
CeMAl, selalenin Kanada kismi dogal diye biliyorum, Amerikalilar kendi taraflarini ilave ettiler kiskancliktan. Hani hep turist geliyo ya onu cekemediler. gine de bugun bile esas hasmetli selale Kanada tarafinda, turistlerin % 90 i Kanada'ya geliyor. Bize 120 kilometre uzaklikta, gelen butun ziyaretcilerimizi mutlaka bir gotururuz oraya.

Cemal
03-03-2007, 18:00
vArtoL amcambu amarikalılar dünyanın candarması.. :oops: Her istediklerini yapallar.Senşükret sadeceme kendi taraflarına düzetip işe bırakmışlar..
Şükürki öte tarafıda düzetip.. :cry:
çayı tamamen kendi taraflarından akıtmamışlar.. :lol:
Amarikabu..(hıyarlar..afedersin)dunyayı yönetiyolar..bi dereyemi yönetemicekler..Şükür.şükür(hAkan Şükür) deyinde ..kalanıda elinisdenalmasınnar.. :roll: *:roll:
*0*0*0*0*0*0*0*0*0

Amcam güzel bi kaçfıkra vardın kıyıda..onnara posta yapıyom..acıkgülelim.. :wink:

KAPAK CEVAPLAR

80'li yılların sonların bir besiktas-boluspor macı sırasında
hakem besıktasin net 2 golunu vermez, boluspora havadan bir
penaltı verir. maç cıgrından cıkmıstır. besiktaslılar neredeyse sahayı
terketmeyi düsünürler. boluspor 2. golü de atar. metin tekin santrayı yapmaz bekler. hakem düdügü bir daha çalar, ama metin hala topa dokunmaz.
hakem, "metin neden baslamıyosun, bak kart cıkartırım" der.
metin cevap verir: "hocam sahanıza gecin de baslayalım"

--------------------------------------------------------

bir telefoncuya giren cocuk nokia 3310'ları incelemektedir.
gülen bir yüzle onu izleyen kasiyere döner ve
sorar:
-abi bunun şarji bi hafta gider mi?
-sırtında bi aküyle dolasırsan gider

-----------------------------------------------------------

muhabir: müslüm bey, hakan tasıyan icin arabeskin yeni
peygamberi diyorlar. ne diyorsunuz?
müslüm gürses: ben öyle bir peygamber gönderdigimi
hatırlamıyorum.

-------------------------------------------------------------

bu biras terbiyesiscemiş..sildim
------------------------------------------------------------

galatasaray lisesi'nin senliginde okulda tuvalette bir istanbul erkek liseli ile bir galatasaray liseli pisuvarda işemektedirler.isleri bittikten sonra galatasarayli lavaboda elini yikarken direk cikip gitmeye yonelen istanbul erkekli'ye alayci bir tavirla:
-sizin okulda işedikten sonra elinizi yikamayi ogretmiyorlar mi?
istanbul erkekli : -hayir, bizim okulda elimizi degdirmeden
işemeyi ogretiyorlar

-----------------------------------------------------------

buda manaısmış abim.Sonadan farkettim.Kadına/hanıma yanı hakarete kAÇMIŞ.hANIMLARIMIS BAŞIMISIN TACI..Kadına saygı duymayan erkek..hötzöt ..salatacıdır.. :lol:

------------------------------------------------------------

-iyi gunler 60 saniye icinde finans bank kartina sahip olmak
ister misiniz?
-abi 18 i doldurmadim ben
-biz doldururuz...

-------------------------------------------------------------

bir toplantıda bir genç mehmet akif'i küçük düşürmek için sorar;
-affedersiniz, siz veteriner misiniz?
mehmet akif'in cevabı;
-evet, bir yeriniz mi ağrıyordu ?
-----------------------------------------------------------
kulaklarının büyüklüğü ile ünlü galileo'ye hasımlarından biri:
- "efendim", demiş.
"kulaklarınız, bir insan için biraz büyük değil mi?"
galileo:
- "doğru", demiş. "benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama,
seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?"
-----------------------------------------------------------
nasreddin hocaya , timurun "seninle bir eşşek arasında ne kadar fark var"
sorusuna hocanın "benimle bir eşşek arasında iki arşın fark var"
demesi.(o esnada hoca ile timurun arasında iki arşın boyu uzaklık
olmaktadır)

------------------------------------------------------------
bernard shaw ve soylu bir hanimefendi arasındaki bi konuşma
- hanımefendi bin sterline benimle yatarmısınız?
- önerinizi düşüneceğim.
- pekiii bir sterline benimle yatar mısınız?
- siz beni ne sanıyorsunuz???
- madam, sizin ne oldugunuz zaten saptanmış durumda. iş pazarlığa
kaldı.
------------------------------------------------------------
(Bu süper işte)
kral tv de vj konu açmıştır benim için nelerinizi feda edersiniz diye
arayanlar soyluyor evimi, arabamı, herşeyimi...vatandaşın biride çıkar
-ben 200 milyon veririm!!
kadın donakalır nası yani?
-sen etsen etsen 50 kilo edersin,kaşarın kilosuda 4 milyon 4x50:200 eheheh


------------------------------------------------------------

hülya avşar: "hiç aynaya baktın mı? sen de popstar hali var mı?"

ajdar: "aynaya değil ama size bakınca kendimi bayağı star gibi hissediyorum

--------------------------------------------------------------

ismail dümbüllü sahnedeyken izleyicilerden biri sahneye hıyar atar.dümbüllü hıyarı eline alıp "biri kartvizitini yollamış" der.

------------------------------------------------------------------

ingiliz lordu
Atatürk'ün daveti üzerine istanbul'a gelir.ingiliz lordu şerefine verilen yemekte servis yapan türk elindeki tepsiyi devirir.herkes büyük bi şaşkınlık içinde kalmıştır ve atatürk'ün ne tepki vereceği beklenirken, atatürk ingiliz lorduna dönerek:
"HALKIM HERŞEYİ BECERİYOR DA Bİ TEK UŞAKLIĞI BECEREMİYOR".

Cemal
03-03-2007, 21:27
yAw abim.. geçennerde bi başlıkda hapilis abim isan kromolocisini açıkladı..tamam..hapilis abi insan kıromolocisin açıklıyo.. annadım..

3,5 *milyon *yıl *yaşında *bir *ön-insan *fosili *olan *“Lucy” *buralarda *bulunur
3 *milyon *yıl *önce *
ilk *insan *oluşmaya *başlar.
İnsan *evrimin *değişik *aşamaları:
Homo *habilis
Homo *erectus
Neandertal *insanı
Homo *Sapien
Cro-magnon *insanı
500.000 *yıl *önce
Ateş *yakma *yaygın *olarak *uygulanır
100.000 *yıl *önce
Homo *Sapiens ortaya *çıkar


homo hapilus sapilus* erektus*gevrektus çıktı.
tamam bunnar * tamammen bilinsel* buna itirasımyok..
ama ** hAva anamıslan- adem bubamıs* nerde burda.. onnarın yeri neresi.*?
ben bu habilis kabilisler arasında onnara göremedim.. 8O
pırofuz ama arada bizimde kaçırdıklarımızoluyo yanı... * ( kıh.kıh.. kıhhhh... arada kaçırdıı oluyomuş.. muş... hoh ho ..ho... :lol: )

cml. ort.zort.pırof. cml.

vartor
04-03-2007, 00:22
Ya Cemal, biz de onu soruyoruz ya!

Cemal
04-03-2007, 23:51
a bim fIROdo abim bi başlık açmış..hanı ALLAH kimin duvasını kabul eder*? deyi..Şindi orda hep atevis abiler yazmış..bizinlaf orda.. maydonos gimi kalır deyiorda yasmıyom..
bu yamur duvaları filece *varya abim..Hiç bişe olamasa issana *morel* verir..Bide toplu yapılan herşede güç oluyo.. hanı bunun moden deyişi..* postif enerci* filece diyolarya.. İşte biras umut..biras enerci... ve en önemlisi..
çareisslikde birlik ve beraberlik..
ALLAH o anda duyar duymas.. sebeplere sarılmadıı için issan* belkim o anda yamur yadırmas..
Ama bu duvadan yamur yamasada.. zarar gelmes..yanı kuraklık olmas..Belkim yaar.. enazından
ordan duva etmenin gönül hoşluuynan gidilir.
ALLAH Duyar duymas.. yapar yapmas.. O bilir.. Yapsada yapmasada O bizim Rapbimis..

bAk ustam duva için ne demiş:


M E V L A N I N *DİLİNDEN DUA

Yâ Rabbi!
Bizim hâlimize bakarak muâmele etme. Kendi ikrâm ve ihsânına göre bize muâmele eyle.

Yâ Rabbi!
Kerem ve lütfunla hidâyet ettiğin kalbi tekrar dalâlete, sapıklığa meylettirme. Belâları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan, günahları örten Rabbim!
O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azâb etme.

Yâ Rabbi!
Biz nefis ile şeytana köpek gibi tâbi olduksa da sen, azab arslanını bize saldırtma.

Ey Hayy, ebedi diri olan Rabbim!
Taleb ve duâ üzerine nasıl olur da kerem etmezsin. Sen kerem sâhibisin.Ey mahlûkâtın, yaratıkların canlıların ihtiyâcını gideren Rabbim! Sen varken hiç bir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak lâyık değildir.

Yâ Rabbi!
Rûhumda bir ilim katresi var. İlâhi onu hevâ rüzgarıyla ten toprağından muhâfaza eyle.
Ey ihsânı çok olan Rabbim!
Cefâ içinde geçip giden ömre merhamet et.
Ey affetmeyi seven Rabbim!
Bizi affeyle. İsyân derdimize çâre eyle.
Ey yardım isteyenlerin yardımcısı!
Bizi hidâyete çıkar.

Yâ Rabbi!
Duâ ve yakarışlarımızda sana lâyık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatâlarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslâh et ve duâmızı kabul buyur.
Çünkü sözlerin hâkimi ve sultanı ancak sensin.

Ey âlemin yaratıcısı!
Kasvetli, kararmış, katılaşmış âdetâ taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryâdımızı, âh u vâhımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, çeksin.
Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al.
O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti).

Yâ Rabbi! Sana ne arz edeyim. Çünkü sen gizli ve açık her şeyi bilirsin."

Hz. Mevlâna son demlerinde iken, dostu Siraceddin Tatari'yi yanına çagırarak, kendisine su duayı ögretmis ve sıkıntılı zamanlarında okumasını tavsiye etmistir:

"Ya Rabbi!
Bana ne senin zikrini unutturacak,
sana şevkimi söndürecek, seni tesbih ederken duyduğum lezzeti kesecek bir hastalık; ne de beni azdıracak, şer ve kötülüğümü artıracak bir sıhhat ver."
Ey Merhamet edenlerin merhametlisi!
Merhametinle bu duamı kabul et.

amin * cml.

vartor
05-03-2007, 00:23
Sevgili ceMAl, bos umitlere kapilmaktansa, caresini arastirmak gine hep beraber soruna care bulmak daha iyi bir sonuc vermez mi? Aslinda dediginde haklisin, toplum psikolojisi etkisiyle belki moral alabiliriz, ama hicbirsey yapmadan sadece birbirimizi avutmakla ancak avucumuzu yalariz.
* Susuzluk durumunda, dualar degil, barajlar, kuyular, depolama sistemleri ancak cevap bulabilir sorunumuza.

Cemal
05-03-2007, 01:11
vArtoLamcam..tabiki;

" *Susuzluk *durumunda, *dualar *degil, *barajlar, *kuyular, *depolama *sistemleri *ancak *cevap *bulabilir *sorunumuza."

dorusu *bilinseli bu.. ama arada morelede ittiyac var..Yanı hem bilinsel çalışma yapalım*hemde morel işine yapalım. :wink:

bİDe bu hanı aptosferin deişimi*son beş dakka saat kuruldu*küressel ısınma filece derken iş galibam iyiceme bozuldu vArtOL amcam..
Hanı bi yerdede vESSeL amcamın mıydın-yoksa beyas sakallı türkücü abim(adına hatırlayamadım)
türküsünümü dinnetcekler..

Aşaıdan..
yukarıdan..
yolun sonu uuuuu görünüyor..

ceMaL

hiramusta
05-03-2007, 11:51
Cemal,fıkralar süper ya.Sabah sabah iyi güldürdün beni.Allah'ta seni güldürsün,bütün dualarını kabul etsin. :)

mhmd
05-03-2007, 15:24
Sn. Cemal,

Aktarımlarınızdaki hazır cevaplar mükemmeldi, teşekkürler.
Hazır cevaplık ve espriri kabiliyeti, zekanın bir göstergesidir derler.
Bir ek de ben yapmak isterim.

Bernard SHAW ile Winston S. Churchill'in arasındaki müthiş düşmanlığın bir yansıması. İki büyük dehanın ve aklın dansı;

Bernard SHAW, galasını yapacağı oyunu için Winston S. Churchill'e iki kişilik bir davetiye gönderir ve bir de not ekler.
- Sn. Churchill, yarın akşamki, büyük gala için iki davetiye gönderiyorum.
Biri sizin, diğerini de bir dostunuz için tabi, bir dostunuz varsa!!!

Churchill; daveti ve notu okur okumaz bir cevap yazar, ve hemen gönderir.
-Sn. SHAW, galanızı gerçekten görmek isterdim lakin yarın aynı saatte bir toplantıda olmam gerekiyor. Ama ertesi gösteriye mutlaka gelmek isterim, tabii ikincisi olursa!!!

Ve bir not eklemek lazım buraya;
Akılsız dostun olacağına, akıllı düşmanın olsun.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

Cemal
06-03-2007, 00:35
Abim bizin buTeVeler varya..hanı ALLAH razı ossun.Sayelerinde kütür*kütür kÜNtür saibi oluyosya..
Hanı önemli meselelerden heç habarsıs kalmıyos*
ufkumus genişliyo..öreniyos..
HÜlla VaŞŞAR enson nersine göstertmiş*hankı mahabire nası hava yapmış..
Sada SayyaR 35imci erkei garsom Nİyatla nezman nikaa yapcekmiş..
Obiri bilmemekim ne rek don giymiş..
Oteki otekininkini nası ayarlamış..
Kim nersini nerde gerdirip*
neresine nası yama yaptıtmış..
kimin hankı iççamaşırı*nerde nası firikik yapmış..*?

falaca filece melmeketin meeşşur issannarının*melmeketin gelişmesine*küntürüne katık yapcek bütün falliyetlerini bize bi güsel tastamam*noskansıs veri,yolar.
Şindik bu çokdeerli TÜRK büyüklerimisin bi yerde önmeli konulardaki görüşleri verilmiş.
Site alkımıs cail kalmasın deyi*kopya posta yapıyom..
(pırofunusun kıymetine bilin bakk 8O ..size herbişeden habardar ediyo.. :lol: )

hocanıs. pırof. ceMaL..
magasin sevrisi..al*al*all.. * :wink:

ÖNMeLİ GöRÜŞLer ( KıymeTLİ ŞÖretlerİMİSDen)
BİLİN ve KÜNTÜR pororamları SEriSİ-1

Petek savaşa karşı
Savaşı istemiyorum tabii ki, beni çok etkiledi. Benim makyaj masrafım var, elbise masrafım var...
(Petek Dinçöz)

Coğrafyacı Nefise
Muhabir: Nefise, Somali'nin başkenti neresidir?
Nefise Karatay: Bu konuda yorum yapmak istemiyorum!..

Kont Trakula!
Metin Uca: Bir örümcek türü?
İsmet Badem: Trakula!
Metin Uca: Diğer yarışmacı?
Diğer yarışmacı: Tarantula...
İsmet Badem: Hay Allah!.. (Passaparola yarışmasından)

Ellettirmem!..
Sanki ben meşhur oldum da kendimi ellettirebilirim. Böyle bir zihniyet var ortada...
(Sevda Demirel)

Dağınık Gizem
Şimdiye kadar beraber olduğum erkek arkadaşlarım beni darmadağın etti...
(Gizem Özdilli)

Dilbilimci Mahmut
B çok önemli bir harftir. B olmasa, Bülent'e Ülent, Bursa'ya Ursa derdik!..
(Mahmut Tuncer)

Sanatçına sahip çık
Tanita Tikaram diye bir sanatçımız var mesela, 15 senedir kaset yapmıyor!..
(Emel Müftüoğlu...)

Alparslan Canaydın
VJ Bülent: Evet, şu anda yanımızda Alparslan Bey var, biraz kendinizi tanıtır mısınız Alparslan
Bey?..
Alparslan (!) Bey: Ben Özhan Canaydın, Galatasaray Başkanı' yım...
(Kral TV Ödülleri)

Antenya Bandıras
Ben en çok Antenya Bandıras'ı seviyorum!..
(Harika Avcı)

Pencereyi kapat!..
Biz eşimle çok konuşan, beyin fırtınası yapan bir çiftiz!..
(Şenay Akay)

Ahmet Necdet Özal
Metin Uca: Ahmet ön adlı, Türkiye'nin 10'uncu Cumhurbaşkanı?..
Eylem Şenkal: Iıı... Ahmet Özal...

Uzun boyunlu gergedan
Arzu Yanardağ: Uzun boyunlu bir hayvan?..
Ece Erken: Gergedan?.. (Pazar yıldızı adlı programdan)

0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0**0*0*0*0 :lol: *-*-- :lol: *:lol: *:lol: *:lol: *:lol:

devamı var vallai..azzzz sonaaa..

mep
09-03-2007, 23:48
Yav!Cemal abim eşşeği bulmuştu ama zamanda geri doğru atlayınca.
bizim eşek hala urla taraflarına gelmemiş oldu,Demek Allah adama
önce eşşeğini buldurup sevindiriyo sonra kaybettirip kederlere gark
ediyomuş.Bu arada hep müslümanlara gerici diyenler bu geri geri gidişlerinin
hesabını nası vericekler bakalım .Gerici ateistler n'olucak!.

Cemal
10-03-2007, 00:15
MEP ikimizde mafolduk yaw.. 8O
Bis o kadan yorulduk..masrafyaptıydık..eşein matoruna kadankürek çekelek gittik.Matora benzin aldık.Karaya çektik.eşei yedirdik içirdik..tımar ettik garibe..
Sonama noldu**?hOOoooooop uçurdular bizin eşei..Ben annamam irelici*gerici.. 8O
Eşei isterim kartdeşim.. :twisted:
Kim bulcekse bulsun..Hem dorulıkdürüslük hikayeleri annat.. :?
Hem bizin eşee uçur.. :wink:

abim denizde bulunana mal bulana ayittir.Şoanda eşek benim..Sis ben karaya çıkattıktan sona eşei yürüttünüs..Karakola gitcem baK.. :oops:
mEP sanada şait yazcem kardeşim.Eşei geri alayım..sennen annaşırıs.sona...

nOT:Şaitlie gelirken benim karacdaki resmi unutma haa... :lol:

krdşns. cml.

mep
10-03-2007, 01:29
Cemal abim.

*Cemal abim ben zaten eşşekten umudumu kestim,Yazılar topic ler bile kayboluyo abi.
bi eşşeğin lafımı olur.sen kimseye uyma abi.Allahın işi belli olmaz,kaybettirip üzdüğü
gibi buldurup sevindirirde.Ya o değilde artık kendimize avatarda alamıyoz.Allahla çok
uğraşıyolar sitede hiç bi şeyimiz doğru gitmiyo abi!.

Cemal
10-03-2007, 02:11
:cry: * * *:cry: * * * :cry:

mEP kendümiçüm üzülüyosam namerdim abim.. :wink:
bu sitenin halıine aalıyom abim...
bAk ben o kadanını annayamamıştım..*bırak eşei abi.. topikler uçuyoabim * diyosun..
Ben bu kadan bahimbi durum tamin etmiyodum abim.. :( *..çok sakat demekki..
yanı abim ne diyem..
şindi..
"bAk işte Allaın sopası yokki" decem..
yok demiyom.. :?
ee bişekilde ..yanı.. bu kadan uraşmaylan.. abimm.
ya cinner bascekti..ya ecinniler bascekti..
veyama ..* HEDINDIN ı yollecekti birileri..

-------
abim ben sana sös veriyom..senin eşei bulcem abim..
masraf benden sen.. otarafı hiç düşünme..
Kaybotorup-bulduran Allah.. gene buldurcek bize abim.
SEnne bende bu iman guvatı olduktan sona..bis yapcez bu işe mEP.. :lol:
sen raat ol.. abin bulcek senin eşei.
maraketme sen..
bAK gece yarısı oldu..uyku girmiyo gözüme..
Benim güççük Cemal..şeetmee uyanmış.. yanıma geldi.?*Buba napıyon gece yarısı.uyusana yaw bubam*diyo..
dEdim.."Olum bizin argedeşin eşene çaldılar.. ona arıyom.."
üsüldü çocuk..
*Bu sitte yürüttürüyomu hayvannarı*?Buba senin horozada çaldırmıştın sen yaw.*dedi..
sona biras duraladı..giderkene döndü..
"Buba yaw ..bilgisayandamı arıyon..onun içinemi kaçtı eşek**"deyi sordu..
Ee oolum..borda kayboldu..borda arayıp bulcez ..dedim..
Çocuk çok annıyamadı vasiyeti ama..
neyse bu sorumu çözcez mep..senin eşei bulcez abimm..
Yeterkine bizin eşei virüs kapmasın abim..

hayırlı akşamlar olsun abim..Bak böle böle imama gelcen sen.. :roll:

cml.

vartor
10-03-2007, 02:28
Ya bu essek sohbetine doyum olmuyor, bi baslik acsaniza essegini arayan gelsin iki lafetsin. CeMAl, senin ufaklik da bubasina cekmis herhalde, iserken bile takilmadan duramiyo massallah.

mep
10-03-2007, 11:14
Vartor Â*abim öyle deme,ortada garip şeyler dönüyo bak hadis ne diyo

Hadis No: 5935
Tanım: Resulullah (sa) buyurdular ki: "HOROZların öttüğünü işittiğiniz vakit, Allah'tan lütuf ve ikramını talep edin. Zira onlar bir melek görmüştür. EŞEKin anırmasını işittiğiniz zaman şeytandan Allah'a sığının. Çünkü o da bir şeytan görmüştür."

Â* Â*Gördüğün gibi Melekleri görebilen Cemal abimin horozuyla,Şeytanı görebilen Â*benim eşek
kayıp,gelde olumsuz düşünme,şimdi oturup bi sürü komplo teorisi kurabilirim ama uğraşmıycam
nedense sitede bi tek Frodo abimin yasak ağacı kaldı,hani azcık imanım olsa'' bunda düşünen bi toplum için işaretler vardır'' diycem ama! bu arada iman dedimde.Cemal abim doğru yazmış
''imana'' gelme olasılığımız zayıf ama ''imama'' gelmemiz yüksek ihtimal,gelicez yani yolun sonunda.[

frodo
10-03-2007, 12:44
Daha önce de küçük ilanlar bölümünde bir mesaj göndermiştim.
Avatar eklemek isteyenlere ucuz ve dahi "okazyon" denize nazır
avatarlarımız var. Müracaat için depozitoların yatırıldığını gösterir
makbuzla birlikte muhtarlıktan alınacak "avatara ihtiyacı vardır "
belgeleri tarafıma gönderilmelidir: :lol: *:lol:

Cemal
10-03-2007, 15:11
http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif * fIRodo abim meraba..Yaw sende fırsatçılık yaapma. *8O .*kazyolcam filece deyip duruyon..kazı yolma boşver -kardeşine bi eyilik yapver..Bak bi DEVE buldum ben..yürüyüp duruyo garibim..gel buna bizin aVetere balayalımda..ben buncaza bakarım..yemine suyuna veririm..Acık semirirse bakarsın güreşe bilene sokarıs.. :) SeN bana göstertirmisin .bu dveye nası balıcez. Sattırsattır yaz bana..aynen yapcem..

mEP kardeşim..senin eşee arıyom ben..bulcez ona işallah..sen merak etme..bulcez..Benşindi bilgisayanı bırakıp şöleceme bi dolancem..Belkine eşek çalannarınelinden kaçıp da-bayır dolaşıyodur..Bulcez işallah.Sen dova et..Allah duvalarına kabuletsin işallah(amin.. *Bak hacet namazıda kılabilrsin.İmama sor.o tarifedersana.. :lol: )

cml.

Cemal
11-03-2007, 01:39
fIroDo abim..benbu aveter işine beceremedim.sAol bana özelmesacdantarif yapmışın abim tamam-saol..Ama beceremedim..bikerem 80*80diyo site ben 90dan aşa bulamadım abim.Pazallık
yapma imkanımısda yok..yanı 96 nın altı yok-üstü var.Ben artıkın herkeresinde bu dveye elimlen yapıştıırcem yazıma.Napayım abim.caillik zor iş..

işte ceMaL
işte devesihttp://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

ozgur_beyin
11-03-2007, 02:46
mep'in eşşeği koyboldu. ateş düştüğü yeri yakarmış. para toplayıp mep'e bir eşşek almak farz oldu.
* *birimiz gizlice mep'in doğum gününü öğrensin. doğum gününde bie eşşek hediye edelim.sevaptır

Cemal
11-03-2007, 11:16
Ösgür amcam.. ben çokarıyom mepin eşene..dediin gimi çoccuun boynu bükük kaldı..bULmamaıs lazım eşee..Bis şükür bideve bulup koyduk evin önüne..şükür :lol:
Onuda tam balıyamadık daa ..kapının önünde kaldı..yerine tam oturtamadık.Hanı yürütcekler gene deyi ödüm kopuyo..sate deve yürümee hazır vaziyette.. :( ..ipine tutanın ardına takılcek gimi duruyo..Bi ip bulupda salam kazıa balayabilsek..ondan sona Allaa emanet etcez..

Neysem abim bak aşada güzel bi resim koyuyom..

eee BAŞKAN *OLCEK *adam KİTaBA
TERSTEN oKURMuŞ..
bak adam tersten okuya okuya
dünyaya candarma başkanı oldu.. :lol:


http://arastiralim.com/wp-content/uploads/2007/03/ter%20adam.jpg

neyseme abim.Ben gene bi uraşayım deveyi kapının önüne balamaa..şuna bi ahıra sokabilsek..her seferinde böle üfürükten düüm atmaa uraşmıcaz ama... *mecbur.

işte cemalhttp://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif
işte deve

bak gene başka tarafa kaçtı namıssıs.. 8O
geççen sefer 2 satırın arasına kıstırdıydık..
durmaa niyeti yokya... :lol:

ozgur_beyin
11-03-2007, 11:38
pırofum cemalım, bu resim montajmı? yoksa **** abim şeyin tersinimi tutuyo.

* cemalım sitene girdim çok beğendim.maddeöz seninkinede girdim. yalnız dilaverin linkini
*bilmiyom dilaver biyere yaz.bakayım.

mep
11-03-2007, 12:08
Cemal abim.
Frodo abim banada bişeyler tarif etti fakat bende şu avatar işini beceremedim..
Ordan alıyom yapıştırıyom olmuyo,ebat küçültüyom deniyom olmuyo,en son
gerzekalı olduğuma karar verdim.Adam koca ağacı koymuş oraya,biz bi eşşe koyamadık.
uğursuzluk eşekte diye düşünüp başka bi avatar denedim,anladımki uğursuzluk bende,
eşeğin suçu yok yani!sonuç olarak,siteye avatar yapıştırmak deveye hendek atlattırmak
gibi oldu yani.Bu arada Deve almışsın abi hayırlı olsun,daha göremedik ama,güzel
hayvandır.Özgür abim ben eşşe uyuz oldum abi,daha çıkmaz o artık,inattır bilirim.
***** abinin kitabı ters tutması mühim değil abi zaten Amerikada başkan olmak için
insanların canına okumasını bilmek gerekiyo.öbür türlü okuma bilen adamı n'abıcaklar
onu herkes biliyo.

Cemal
11-03-2007, 21:18
CEM ABiiiİİİİİİiiiiiiiİİİiiiiiiİİİiiiiiiİİiii...

CEEEEEMMMM aBiiİİİİİiiiiiiİİİiiiiiİİİİİİiiiiiiİİİİİİiiiiiii .....

CEM Abiiiİİİİİİiiiiiiiİİİİİİiiiiiiiiİİİİİİiiiiiiiiİİİİ İİİiiiiiiii...... :oops:


abim benim DEVEye de yürüttüler yaw..
dElircem ben abim.. devede gitti .. DEVEyide deve ettiler..

abim ben napcem valla şaşıttım..yoksa yakında benidemi * deve etcekler..
yaw ben çitdi çitdi soruyom.. deve neden kayboldu..2 üç göründüydü..sona kim yürüttü.Yönetimden birimi siliyo bunu..Yoksam VİRÜĞSmü var sitede..hakget abim nassı kaybolurkoskoca deve..Mep görmemiş.tamam. Ama ben gördüm.
valla bozuldum ben bu işe..yeminnen bozuldum..bu acıba bi mesacmı bize dicem.yok deil.bize kimsenin husuneti yok.olmas.Ama nası dEve ediyolar *benim devemi?

inadına cemal

inadına cemalin devesi..http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

Cemal
11-03-2007, 21:24
yaw hayret ..zılgıt işe yaradı..
3 yerde birden deve gözüktü..MEEeeeeeeeEEEEEeeeP koş devemi görr.. :lol: *:lol: *:lol:

cml.

Cemal
11-03-2007, 21:27
maTDEöZ abim..sitede şoanda bu işleri bilen bitek sen varsın..Allaşkına bu deveye nası balancek bana yardımcı ol.Gerekirse sana özelden şifreme atayım.Bana bunu aveter olarak bi bala..

cml.

vartor
11-03-2007, 23:10
Yahu deveden essekten bol ne var bu dunyada? ille tutturmusunuz essek deve deyi, onlari hep goruyoz, soyle gorulmemeis bise bulun da hepimiz sevinelim.

Cemal
11-03-2007, 23:22
yaw vArtoL amcam..yoksa devemi beyenmedinmi..*??ben çok sevdim ama -avetter olaraktan balıyamadık bi türlü..herkeşin sevdii kendine abim..bizim deve sevgimis birasda yörüklükten geliyo..bilirsin bizim dedelerimis eşayı deve üstünde nakil yapıyolarmış.Ben evde dodum.Ama rametli dedemgil çadırda domuş.Bebekken deve sırtında göçetmiş.annatırdı bize..

cml.
ve devesi.... * * * * * * *http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

vartor
12-03-2007, 00:05
Deveni begenmez olur muyum? salina salina ne guzel de yuruyor blogunda. Benim soylemek istedigim oyle bulunmaz bise degil, sokaga ciktiginda bi deveye carpmadan yuruyemiyosun da.

mep
12-03-2007, 01:20
Cemal abi ben deve meve göremiyom.
orda no *avatar yazıyo abi.Senin deve blogtaymış,buraya getirme istersen
hayvanın başına bişey gelir filan burda!Tekin değil burası.

Cemal
12-03-2007, 22:23
17.02.2007 14:00 *( Kaynak : www.ensonhaber.com )

Amerikan Deniz Piyadelerinin ("Marine"lerinin) şehadetnamelerini duymamışınızdır.
"Mezuniyet" töreni, gencecik erin,
"Bir Deniz Piyadesi Nedir?" haykırışı ile başlar ve şöyle devam eder:

"Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri, iki yüz yılı aşkın titremesidir yerin!
Cehennemdir! Ölümdür! Yıkımdır!
Dünyanın gördüğü en iyi savaş makinasıdır!
Bombaların açtığı bir çukurda doğduk biz!
Anamız bir M-16, babamız ta kendisidir İblis'in!

Denk al ayağını!
Senin hayatına yönelik yeni bir tehdittir, yaşadığım her an benim!

Ben, kaba görünüşlü, gezginci bir deniz piyadesiyim!

Ben, kibirli, benmerkezci ve küstahım!
Korku nedir bilmem; çünkü korkunun ta kendisiyim ben!
Kan ve barsaktan oluşan yeşil bir canavarım!

Suda da, karada da yaşayabilirim!
Ama sudan çıktım ve cerahatimi dünyada mukim
Amerikan-karşıtlarının üstüne boşaltıyorum!

Ne zaman gerekir, ne zaman olursa,
muharebe alanında görkemli bir ölümle ölecek,
hayatımı Annem, Deniz Piyadeleri ve Amerikan Bayrağı uğruna feda edeceğim!

Kartalı Hava Kuvvetleri'nden,
çıpayı Deniz Kuvvetleri'nden,
halatı Kara Kuvvetleri'nden çaldık biz! /forslarından bahsediyor.

Amerikan Deniz Piyadelerinin forsları halat sarılı çıpanın üstüne konmuş kartaldır/
Allah dinlenirken Yedinci Gün'de, O'nun sınırlarını aştık, dünyayı çaldık!
O gün, bu gün, gösteriyi biz yürütüyoruz!

Biz, piyadeler gibi yaşar,
denizciler gibi konuşur,
her ikisinin de ayaklarını yerden keseriz şamarlarımızla!

Gündüz asker, gece hovarda, dilediğimizde sarhoş
ve Allah'ın izniyle, Deniz Piyadeleri'yiz, biz!"

vayy ocaın bata deniz piyadesi..Sen hakget dünyanın baş belasısın.
Gün olaaa .. harman olaa.

kimler gelip geçmedi şodünyadan..
Seninde hökmününkalkacaı gün gelir..
ne demişler :

Keser Döner Sap Döner Bir Gün Olur Hesap Döner

benim deve yolalsın bakalım..

işte cemal

işte deve.......
http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gifya güdersin*ya gidersin..

Cemal
12-03-2007, 23:06
abim indernette *amarikan deniz piyadesi*yazsım..çıkan resimlerden biri bu..Bu eski bi resim taminim.ben hatırlayamadım.açıklamasıda yok.Bu resimdeki çocukların durumunun sebebi bu piyadelermi*?Yoksam onnarın alakası yokmu*

http://www.byegm.gov.tr/YAYINLARIMIZ/yuzyil/images/1960-1969/Image166001.jpgceMaLhttp://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

mep
12-03-2007, 23:13
Cemal abi hatırladığım kadarıyla bu ödüllü bir fotoğraftı.Yanılmıyorsamda
Vietnamda çekilmiş,Patlayan bombalardan kaçan çocukları gösteriyordu
Tam hatırlıyamıyorum ama sanırım öyleydi.

Cemal
13-03-2007, 16:59
mEP bak eşek deyip geçme..kıymatına bil eşeinin..Baak AmaRikalının yaptıı işe yapıyomuş..

BU EŞEK NE İŞ YAPIYOR

http://images.habervitrini.com/haber_resim/eseke.jpg

Malum zamanların birinde KAYSERİ'DE Amerikalıların yardımı ile karayolu
çalışmaları yapılıyormuş.
Bölgeye yakın bir köyde de Köylüler bir patika yolu yapıyorlarmış.
Bunun için bir eşeği tepeye doğru kovalayıp onun geçtiği yeri sertleştirerek
yolu tamamlıyorlarmış.
Malum hayvan içgüdüsel olarak hedefe doğru en az yorucu yolu seçer ya!...
Bu köylüler, O sırada orada vazifeli olan bir Amerikalı mühendisin dikkatini
çekmiş.
Mühendis olanları merak ederek tercümanı -ya da karayolu projesinin bir Türk
Yetkilisi-ile yanlarına gitmiş
-"Kolay gelsin, ne yapıyorsunuz burada böyle?"
İçlerinden en uyanık olanı;
-"Yol yapıyoz" diye cevap vermiş.
-"E, bu eşek ne işe yarıyor?"
Köylü genel işlem sırasını şöyle bir anlatmış. Eşeğin yolun nereden
geçeceğine karar verdiğini söylemiş.
Amerikalı mühendis çok ilginç bulduğu bu fikre yerlere yatmış gülmekten:
-"Eee...Eşek bulamayınca ne yapıyorsunuz?"
-"O zaman Amerika'dan mühendis getirtiyoruz!!!!!" :lol: *:lol :lol: :

http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

ozgur_beyin
13-03-2007, 18:55
''' çıplak'' kızı iki(yanılmıyorsam) sene önce t. v. de bir belgeselde gördüm Amerika'da yaşıyor

Cemal
13-03-2007, 23:00
öZgÜr amcam..Allah garibe bi yerden elvermiş işte..bAK bi eziyetin ardından güsel bi hayatı olmuş*(iŞallah)

Bir Çocuğun Meleği
Bir zamanlar dünyaya gelmeye hazırlanan bir bebek varmış.
Bir gün Tanrı'ya sormuş:

- Tanrım, beni yarın dünyaya göndereceğini söylediler, fakat ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki, orada nasıl yaşayacağım?

- Tüm meleklerin arasından senin için bir tanesini seçtim. O seni bekliyor olacak ve seni koruyacak. Meleğin sana hergün şarkı söyleyecek ve gülümseyecek. Böylece sen onun
sevgisini hissedecek ve mutlu olacaksın.

-Pekiiiii... insanlar bana birşeyler söylediklerinde, dillerini bilmeden söylenenleri nasıl anlayacağım?

- Meleğin sana dünyada duyabileceğin en güzel ve tatlı sözcükleri söyleyecek, sana konuşmayı dikkatle ve sevgiyle öğretecek.

- Peki Tanrım, ben seninle konuşmak
istersem ne yapacağım?

- Meleğin sana ellerini açarak bana dua
etmeyi de öğretecek.

- Dünyada kotü adamlar olduğunu duydum,
beni kim koruyacak?

- Meleğin seni kendi hayatı pahasına dahi
olsa daima koruyacak.

- Fakat ben seni bir daha göremeyeceğim
için çok üzgünüm.

- Meleğin sana sürekli benden söz edecek ve bana gelmenin
yollarını sana öğretecek.

O sırada Cennette bir sessizlik olur ve dünyanın
sesleri cennete kadar ulaşır. Bebek gitmek
üzere olduğunu anlar ve son bir soru sorar:

- Tanrım eğer şimdi gitmek üzereysem lütfen çabuk
söyle, benim meleğimin adı ne?

- Meleğinin adının önemi yok ,
sen onu "ANNE'' diye çağıracaksın


http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

sargon
13-03-2007, 23:08
Yahu Cemal, eşekdi, deniz piyadesiydi, Vietnam'dı derken propaganda işini bayağı iyi öğrenmişsin. Çaktırmadan sitede yetiştin bakıyorum. *:D

antimuhammed
13-03-2007, 23:57
Evet Ho Chi Min City (Eski adı Saygon) de çekilmiş bir resim, Napalm bombasından kaçanlar. . Ho Chi Min de savaş müzesine gittiğimde görmüştüm bu resmi. Çok ünlü resimdir. Şimdi o kız kocaman olmuş, Amerikada yaşıyor.. Asıl bir resim vardı müzede o muhteşem, Viet Kong zafer kazanında kaçan insanların yollarda geride bıraktıkları.. Yol tamamen ayakkabı ile kaplı. Bunun haricinde orada ki kimyasal bomba sonrasında meydana gelen fiziksel bozukluklarla doğmuş çocukların resimleri daha ibret verici.

aldostu
14-03-2007, 00:35
" Köylü *genel *işlem *sırasını *şöyle *bir *anlatmış. *Eşeğin *yolun *nereden
geçeceğine *karar *verdiğini *söylemiş.
Amerikalı *mühendis *çok *ilginç *bulduğu *bu *fikre *yerlere *yatmış *gülmekten:
-"Eee...Eşek *bulamayınca *ne *yapıyorsunuz?"
-"O *zaman *Amerika'dan *mühendis *getirtiyoruz!!!!!"


Cemal bravo yani..
Onca yıl okuduk ettik..
Sonunda eşekle aynı kefeye konduk.. :D

vartor
14-03-2007, 01:37
Sevgili Aldostu, seni de Amerikadan getirdiklerini bilmiyordum, insanoglunun ogrenecekleri hic bitmiyor. *:roll:
* *Yanilmiyorsam makine muhendisiydin degil mi?Yani onlar baska bir cins, CeMAl' yol, kaldirim muhendislerinden bahsediyor.

14-03-2007, 08:18
Sevgili Cemal'im Merhaba (Selamün Aleyküm)

Can;dünya üzerinde her kimden gelirse gelsin,insanlığı;kan,vahşet,gözyaşı,elem,keder ve yıkıma sürükleyen şeyin adı SAVAŞ'tır değil mi ?
Bunu yani savaşı dini,dili,ırkı,kültürü ne olursa olsun,kim yaparsa yapsın veya çıkmasına sebeb olsun, O İNSANLIĞIN DÜŞMANIDIR değil mi ?
Geçmişte olduğu gibi bugünde savaşı istiyen,savaş çığırtkanlığı yapan herkes İNSANLIĞIN DÜŞMANIDIR değil mi ?
"Savaş düşüncesi geldiğinde BARIŞ düşüncesi ile buna karşı çık.Nefret düşüncesi geldiğinde,çok daha güçlü bir sevgi düşüncesi ile onu uzaklaştır."

Sevgilerimle hoş ve esen kal yüreği güzel kardeşim.

Cemal
14-03-2007, 15:56
sondan başa..( şöret sırası veyama yaş sırası deil..kavga etmeyin haaa.. :lol: )

Psiko,vArtol,Aldsotu,Antmuhamet,sAlGon,Ösgür,Mep
-amcam*abim* kardeşim.. selamaleküm-alekümselam.. Cevap yazan yazmayan-*okuyan*-okumayan herkeşe meraba.hayırlı günner olsun..Şindik uzun zamandır bizin dukkana gelmeyen sAlgon abime cevap vereyim..

Salgon abim senbize uramıyalı çok oldu heraldem.Biz belkine yüz kere CEM abime teşekkür ettik..o resimkopyala.*yazıalma vesere bi çok konuya o bize öretti açıklamalarıynan. Bu bir.Aldostu amcam saolsunbize bu siteye getirtti ardından*bilok açmayı yaptı*bişeler gösterti.başladık.Bilokda adanalı genç bi arkadaş bilou düzetti-şaane yaptı..ve bişeler daa öretti..Bis çok okuyamadık ama..biline saygımıs sevgimis vede merakımıs çok büyük..Bide yüs kere bu inderneti ve gogolu bulana*ALLAH razıolsun *dedik.Abim ne ararsan var bu indernette.Gogola bi kelime yaz..bim tane site veriyo..istediin bilgiye oku.Bazısına annayıp kopya posta yapıyos.*bazısına yarım annayıp posta yapıyos-ama annayabilmek örenebilmek içün gayret sarfediyos.
Bide tevelerde fırsat buldukça serediyom abim.Hanı dukkanda teve hep açık.Müşteri çokken onnarın isteine uygun kIRAL teVe filece hep müzik kanalı açıyoz.O anda bilene haber saatbaşı geldimi ben hemen haber kanalı açıyom.ençokda Cenene ve neteve ve belgesel..
syrediyom.Müşteri yokkana hazırlıkda veyama temizlikde müzük hiç açmıyom.Haber -TRT4 belgesel*TRTint.Bunnar bana çok fayda veriyo.
Kaveye eskisi kadan gisemiyos.Fırsat olunca*işten ve ayilemden kalan vakıtta*bilgisayana giriyom.Bissürü siteye*sık kullanan*yaptım.Onnara giriyom.Okumanın örenmeninfaydası çok abim.faydalı hismet yapandan ALLAH razı olsun.Bilakis bu bilgisayan abim.Biz yapamayıs.Ama benim küçük Cemale -gücüm yettii kadan*bilgisayan öretcem.Çok mazzam bişe bu..Obenim bilok varya..ordada öretilenle yazı ekliyos*resim ekliyosya..Çok hoşuma gidiyo.Bide oraya*hanı ilave *kanal ekleniyoya*o çok hoşuma gidiyo.Böle *mesela hava durumu eklicen siteye.Buna sütun halinde veren siteler var.oraya giriyon.Siyah yapıp kopya yapıyon.Sona siteye girip*ayar kısmı var.Oraya giriyon.Acaip harfler çıkıyo.işte orda biyere yapıştırtıyon.Tak deyi sitede hava durumu çıkıyo..Acaip güzel oluyo.çok hoşuma gidiyo.Tabi benöle tak deyi yapıştıramıyom.nereye konceni bulana 10 onbeş kere önizle..olmadı sil..bida yapıştıt.bida bak..doru yereyakını bulana uraşıyom.İlk yaptıımda çok uraşmıştım.Eyi kötü gecekonduya çıkattıydım.Hava durumu koydum.Habretürk koydum.şeirlerarası mesafe koydum..oooOOooo şennik olduydu site..Sona adanalı arkadaş düzetti çok güzel bi site yaptı bana.Ondan soan bozmayım deyi uraşmadım ama.. *Örenmem için uraşmam gerek.Uraşmadan denemeden örenememki..gene ilave bişeler yapıştıtcem.

İşte böle abim.Kardeşinizde başına gözüne yara yara*Ama eşekten bassediyo.Denis piyade buluyo.ona postalıyo.Şiir buluyo*resim buluyo..Mevlana okuyo.Yunis annamaa çalaşıyo..Falan filan.
Bak sana şindi müim habrelerim var..Dıkkatli dinne.. 8O
Borsa dunyada dalgalanıyo..
Dolardan henüs kaçmaa gerek yok.
Amarikada morkıç(İngilişcesi mortgage yazılıyo.. :wink: ) firması 10 milar dolar batcek gimiymiş.
2inci borsa dalgası ondan gelmiş...
bak kardeşin neler biliyo..
AZ eveli Cenenede söledi bunnarı.Bak kardeşin neler dinniyo.neler annıyo...
bide sıkılmadan-tam annamış gimi *annatıyo... :lol:

abim işte böle.şindik gel sen ne annadın onu söle.. :wink:


http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

Cemal
14-03-2007, 20:07
http://img108.imageshack.us/img108/250/anijapan2opsm3.gif


abim bunu bibiloktan aldım*kopyaladım..Buna solla tıklayınca* imas sake*filece bi site çıktı.Ona annamayınca *sa ile tıklayıp -konup kopyala*yaptım işte *yokardaki da resmine yapıştırınca çıktı.
Şindi benesasına örenmek istiyom.O imas sake sitesi ne işe yarıyo. daa dorusu nası kullanılıyo.*?bide bu yazı resmin yanına konamasmı*? Nası koncek?


http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif


nOT:Bunu yazı çıktıktan sona ilave yapıyom.CEM abim.,sen şöle 2 YENİ BAŞLIK açsan iyi olmasmı*?

1* BİLGİSAYAN DErsleri -yeni başlayannara.(Cemaller için)
2*BİLGİSAYAN Dersleri - bilenner ilerletsin.

mep
15-03-2007, 20:57
Cemal abi!nerdesin abi!
Kardeşini sitenin ortasında dövüyolar Abi.!
2 gündür Eslemtü abinin ağır işkencelerine maruz
kalıyorum.Nası Müsnüman bu abi!Hiç acımadı bacak
kadar çocuğa(bana yani) Teke tekte gelmedi abi.
Yanında bi ziraatçıyla,müftü vardı! Dövdüler beni abi!.

Cemal
16-03-2007, 00:19
MeP kardeşim..seni kim dövebilirki..Ancama lafda kantarın topuzuna kaçıran olursa *kalbine kırar.
o doru bşe deil abim.kALP KIRMAK İYİ BİŞE DEİL ABİM ŞU ÜÇ GÜNNÜK DÜNYADA..Herkeşkendi inandıına savunsun.ama kimsenin kalbine kırarak atevis olsan ne fayda*müsnüman olsan ne fayda.
Kalpkırmışsan*sate kabeyi yıkmışın demektir abim.
Bak keskin laf ile ilgili bi sözbulayım deyi gogola aratma yaptım..Bissürü söz çıktı..Kendimde okuyum*ders alayım deyi buraya aktarıyom.Belki ESMeltu abimde okur.Belki oda kalp kırdıına annar*üzülür.


Kırgızistan Atasözleri

Evinin zenginliğini göçerken bilirsin.

Halkını özlemeyen yiğit olmaz, yerini özlemeyen hayvan olmaz.

Herkes her biri üçün, Her biri, herkes üçün.

Vatanına bağlanmayan halk olmaz, halkını sevmeyen yiğit olmaz.

Bahadır ölse, bir ölür, Korkak ölse, bin ölür.

Yiğit ölse adı kalır, korkak ölse nesi kalır.

Yiğit evde doğar, savaşta ölür.

Az kaygıyı aş bastırır, çok kaygıyı dost bastırır.

Yüz dost az, bir düşman çok.

Kaygı ömür bitirir, yalan bahtı bitirir.

İşi yürüyenin köpeği ot yer, işi yürümeyenin gelini hırsızlık yapar.

Kötü insan kendi kızkına kendi tükürür.

Su içtiğin kuyuya tükürme.

Doğru söz demiri keser, keskin söz kılıcı keser.

Sabrın sonu sarı altın.

Yedi defa ölçüp, bir defa kes.

Hakikat eğilir fakat kırılmaz.

Yiğit babasız olmaz, insan hatasız olmaz.

Sarhoşun gücü dilinde.

Kendi başındaki deveyi görmeyen, başkasının başındaki çöpü görür.

Aç gözlüden ayran istesen, paran var mı, der.

Danışılarak kesilen parmak ağrımaz.

Yedi milletin dilini bil, yedi türlü bilim bil.

İlmin padişahı, akıl; sözün padişahı atasözü.

Kavak gibi boy vereceğine, iğne gibi akıl versin.

Sağlam vücudun, ruhu da sağlam.

Kurnaz tilki, parasız kalmaz.

Zenginlik gaye değil, fakirlik ayıp değil.

Sofu soğan yemez, yiyince de kabuğunu bile bırakmaz.

Komşu iyi olursa, kör kız koca bulur.

Çağrılmamış konuk, süpürülmemiş yere oturur.

Çıktığın dağ yüksek ise, attığın taş uzağa gider.

Ecel gelince demir sandık giysi değil.

Tembele iş bulsan, kendine akıl öğretir.

Yağmur ile yer yeşerir, emek ile millet gelişir.

Kapısını görüp baş köşeye geç, anasını görüp kızını al.

Suyun girdabı, ihtiyarın bedduası tehlikelidir.

Şapka altında kurt yok deme, çene altında düşman yok deme.

Atına saygı gösteren, yaya gitmez.

Kurt yavrusu, köpek olmaz.

Bayram günü kadın alma, yağmurlu gün at koşturma.

İnsan istese taştan su, balçıktan gül çıkarır.

Güneş bekleyen soğuktan donar, zengin bekleyen açlıktan ölür.

İnsan demirden sert, gülden nazik.
benim deve bişe annadımı acaba..http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

Cemal
17-03-2007, 21:43
abim benin dEVe yokarda tzdıkalrımdan hiç bişe annamamış..Bigün dedemin deveylen ilgili annattıı bişe yazcem..hemgülceksinis *hem zor inanceksinis..Neyseme.Şindi acık hazır cevap üstüne güzel bi kopya posta yapcem.Bilakis ilki çok güzel.Lafdan mana çıkarmaylan ilgili..

http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_istanbul3gravur.jpg

HAZıR CEVAPlar

Bizi bilen abilerimis bilir.Biz güzel bi yazı gördükmü hemene kopya posta ile buraya alırız.yerimizde güzel şeler çoalsın.Hanı oyazmış*bu yazmış*az eveli yazılmış filece önemli deil.Yazı güzelse güzeldir.okurus -ders alırız.işTe buda öle yazılardan:

ÇIKMAYAN MANA

Mehmet Akif, Baytar Mektebi’nde müdür muavini olarak çalıştığı bir dönemde, muhasebeden gelen bir yazıyı anlayamaz. Yazıyı kaleme alan Salih Efendi’yi aratarak yazıda ne demek istediğini sorar:.:

-“ Salih Efendi İki türlü mana çıksın diye böyle yazdık efendim” cevabını verince, Akif dayanamaz ve:

- Hayret doğrusu, der. Biz birini bile çıkartamadık da... :lol: *:lol: :lol:

YIKA DA GETİR

Süleyman Nazif ve Abdülhak Şinasi birlikte yemek yerken, Şinasi garsonu çağırır ve su ister.
Şinasi’nin kirden ve mikroptan eldivenle el sıkacak derecede korktuğunu bilen Süleyman Nazif garsona seslenmeden edemez:
-Oğlum, beyefendinin suyunu yıka da öyle getir.


NE ALIRSINIZ?

Yahya Kemal bir yokuşu çıkıncaya kadar nefes nefese kalır. Yokuşun sonundaki lokantadan bir garson seslenir:
- Buyurun beyim ne alırsınız?
Yahya Kemal tebessümle:
- Evlat,müsaade edersen bir nefes alacağım
-**-*-*-*-*-*-*-*-*-*- 1

VELÂYETİN GÖRDÜĞÜ

Fatih Sultan Mehmet, çocukluğunda biraz yaramazlık yapınca, babası olan 2. Murat Han:
-“Ne kadar yaramaz bir çocuksun, senden adam olmaz” diye çıkışır.
Orada bulunan ve velâyet sırrıyla kalp gözü açık olan Akşemseddin Hazretleri, hafifçe gülümseyerek şöyle der:
-Peder ne der, kader ne der.*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*- *2
HZ. ADEM’İN MİRASI

Fatih Sultan Mehmet, adamları ile gezerken, yanına sokulan dilenciye bir altın vermiş. Dilenci parayı alınca:
- Aman Sultanım, demiş. Koskoca bir padişah, kardeşine bu kadar para verir mi?
Fatih Sultan Mehmet, nereden kardeş olduğunu sorunca, dilenci:
- İkimiz de Hazreti Adem’ in çocukları değil miyiz? demiş. Elbette kardeşiz.
Sultan Fatih:
- Bu keşfini sakın başkasına söyleme, diye gülümsemiş. Diğer kardeşlerimiz de pay isterse, sana zırnık bile düşmez.FİKİR YAKALAMAK

Şahabettin Süleyman, bir gün Ahmet Haşim’ e:
- Üç günden beri zihnimde önemli bir fikir saklıyorum, dediğinde, Ahmet Haşim, onun fikir üretmedeki kısırlığını ima ederek şöyle demiş:
- Günahtır yahu, salıver gitsin şu fikri. Zavallıcık günlerden beri tek başına kim bilir ne kadar sıkılmıştır?UYKU KARDEŞLİĞİ

Mevlana Hazretleri, talebelerinin biriyle yürürken, yol kenarında birkaç köpeğin sarmaş dolaş uyuduklarını görürler.

Yanındaki talebesi:

- Güzel bir kardeşlik örneği, der. Keşke insanlar da bundan ibret alsa.

Mevlana, tebessüm ederek karşılık verir:

- Aralarına bir kemik atıver de, gör kardeşliklerini.

http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gifyürüyüp duruyon garip deVem..ama yürüdüün biişe yarıyomu *? bimiyom.. :roll:

Cemal
17-03-2007, 22:00
respEDAL abim saol..ıkınasıkınada olsa benim yazıya okumuşunya..Wallama tebrie deyer yanı..bizin yazılara *alışık olmayanın okuması kolay deil.Farkındayım..B
bizin yazıları okumanın 3 *üç usmanı var..vARtol amcam-Aldostu amcam*Psiko abim..onnar söktü bana..raat okuyolar..(mı acıba *? :lol: )

PANTE abim gene döktürmüşün valla.. :D senin yazıya alıyom buraya..


Bir ülke yönetiminin, meclisinin herhangi bir konu hakkında bir karar alıp, onun aksini
savunanları suçlu sayması ve cezalandırmasının demokrasi ile bağdaşır yanı var mıdır?
Bu tür bir kanunu demokratik olarak mı tanımlayabiliriz faşist olarak mı?

Elbette faşist bir kanundur.
Üzerinde tüm dünya devletleri ve halklarının ittifak sağlamadığı, ispatlanmamış, tartışılan
bir olayın, bir konunun kanunlaştırılması akıl dışıdır.
Hele bu konu bir milleti, bir devleti hedef alıyorsa..

Dünyanın en önemli konusu, insanlığın ve dünya yaşamının geleceği ile ilgili küresel
ısınma konusu ile ve Kyoto sözleşmesi ile ilgili olarak kıllarını kıpırdatmayanlar,
90-100 yıl öncesi bir olay hakkında böyle faşist kararlar alabiliyorlar. Üstelik mahkemesi görülmüş, sorumluları cezalandırılmış ve mesul devleti tarihe gömülmüş olan bir konu
hakkında..

Zaman önemli değil, olayın gerçek olması önemli diyenler için, örneğin yarın Latin Amerika ülkeleri de kalkıp Afrika, Amerika ve Avustralya yerlilerine uygulanan soykırım hakkında
kanun çıkarsalar, bu ülkeler ne derece duyarlı davranacaklardır acaba?

Dünya devletlerinin sadece %10'unda kabul görmüş iken ve bu ülkelerin neredeyse
tamamında Ermeni ve Rum lobi ittifaklarının etkili olduğu biliniyorken, hiçbir Türk
hükümetinin bu talebi asla kabul etmeyeceği ortada iken, işbirlikçi piyon bir hükümet,
böyle bir talebi imzalama gafletine düşse dahi ulusun nezdinde bunun bir anlam ifade etmeyeceği ve o ihanet çizgisindeki hükümetin en kısa zamanda altedileceği kesin iken,
netice vermeyecek bir maksatta diretmenin anlamı açıktır. Soykırım iddiası amaç değil
bahanedir. Evet soykırım bahane Anadolu şahanedir..

http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gifdeve usta**senne diyin bu hususta.... :wink:

pante
18-03-2007, 01:32
Sevgili cemal;
Epeydir dükkanına uğrayıp yazamadık. Yazılanları takip ediyorum da yazmaya
pek zaman bulamıyorum. Kırgız atasözlerin hoşuma gitti. Bu arada senin dükkanına
asmak uygun olur diye düşündüğüm "Bize has yalanlar listesi"ni getirdim yanımda.
Beğenmezsen sileriz...

* Her Türk asker doğar..

* Bir Türk dünyaya bedeldir.

* Ne iş olsa yaparım..

* Ne dediyse çıkıyor..

* Kalsaydınız birşeyler yerdik...

* Valla sarıda geçtim memur bey...

* Kazanmak önemli diil mühim olan yarışmaya katılmaktı...

* Dünya ahiret bacımsın...

* Şu an 70 milyon bizi izliyor...

* Bu son sigaram...

* Bütün kadınlar güzeldir...

* İki saat kapıda bekledim, açan olmadı...

* Seni düşünmekten bütün gece gözüme uyku girmedi...

* Sen bi de beni gençliğimde görecektin...

* Ağlamıyorum... Gözüme bişey kaçtı...

* Yemezsen arkandan ağlar...

* Seni leylekler getirdi yavrum...

* Akşama erken gelicem...

* Bu aldığım en güzel hediye...

* Bi oturuşta iki büyük deviririm...

* Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için...

* Ağzıma içki sürmedim...

* Ben almiyim rejimdeyim...

* Birgün toplanalım yaa!.

* Kadınlar en çok kel erkeklerden hoşlanır...

* İşim bitsin ben seni ararım...

* Bir kez olsun yüzüm gülmedi...

* Hayatımda hiç ilaç almadım...

* İhraç fazlası bunlar...

* O elinizdeki tek kaldı, başka yok...

* Bi`tanem...

* Ben de seni seviyorum...

* Beni seçerseniz size...

* Ben de tam seni arayacaktım...

* Bi şey olmaz...

* Benim rüyalarım hep çıkar..

* Bizi davet ettiler ama gitmedik...

* Valla bu size çok yakıştı...

* Senin annen bir melekti yavrum...

* Bana yan bakan daha anasının karnından doğmadı...

* Ben olmasam batardı bu şirket..

* Paranın benim için hiç kıymeti yok...

* Boğazımdan haram lokma geçmez...

* Kız-oğlan önemli değil. Hayırlı olsun yeter ki!

* Delikanlı adamın kız evladı olurmuş..

* Evi boşaltın! Almanya`dan oğlum geliyor...

* İki gözüm önüme aksın ki...

* Kilolarımla barışığım ben böyle mutluyum!

* Biz sizi ararız..

* Hoca bana gıcık, o yüzden düşük not veriyor.

* Ben her bahar aşık olurum...

* Gerçek aşkı sende buldum...

* 2 saat bekledim...Gelmedin!

* Üşüyosan ceketimi verebilirim...

* Seni anlıyorum.

* Trafik çok sıkışıktı..

* Hatırası var, bunu sana veremem...

* Arkasından değil, burda olsa yüzüne de söylerim...

* Her bedene uyar bu...

* Şanssızlık işte..

* Senin eline kimse su dökemez..

* Öğretmenin vurduğu yerde gül biter.

* Şöyle bir arabam olsun milyarlarca borcum olsun...

* Benim için önemli olan ruh güzelliği...

* Her zaman beklerim..

* Bi arkadaşa bakıp çıkıcam, istersen kimlik bırakayım...

* Cepten defalarca aradım ama ulaşılamıyordu..

* Başlangıçta sıkabilir ama hiç merak etmeyin kullandıkça açılır...

* Kime kitap verdiysem geri gelmedi..

* Arasan bulamazsın..

* Sensizlik canıma tak etti...

* Ben olmasam yanmıştı...

* Akşam elektrikler kesildi, ödevimi yapamadım...

* Bunun garantisi biziz abi...

* Beni herkes tanır..

* Ben zaten böyle olacağını biliyordum...

* Bi kereden bişey olmaz.

* Biz sadece arkadaşız.

* Ben hiç sarhoş olmam.

* Son biletler bunlar

* Hiç acıtmayacak.

* En iyi dostum sensin..

* Sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuz...

* Bana çıksa yarısını bağışlarım..

* Haaa bi de okul yaptırırım...

* Abi kızı görücen bi içim su...

* Patron şu an toplantıda, ben not alıym...

* Sizden iyi olmasın bi arkadaşım vardı...

* Kuru ekmek bana yeter... Yeter ki huzurum yerinde olsun...

* Böyle güzel görmedim.

* Aradım... Çaldı çaldı açan olmadı...

* Dünyanın en mutlu çifti olucaz...

* Devletimiz güçlüdür..........

* Failleri en kısa zamanda yakalanacak...

* Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz...

* Yemedim yedirdim..

* Saçımı süpürge ettim.

* Hiç aldatmadım.

* Biz de yalan yok..

* Olsa dükkan senin...

* Ne kadar ekmek o kadar köfte...

pante
18-03-2007, 01:34
Sevgili cemal;
Epeydir dükkanına uğrayıp yazamadık. Yazılanları takip ediyorum da yazmaya
pek zaman bulamıyorum. Kırgız atasözlerin hoşuma gitti. Bu arada senin dükkanına
asmak uygun olur diye düşündüğüm "Bize has yalanlar listesi"ni getirdim yanımda.
Beğenmezsen sileriz...

* Her Türk asker doğar..

* Bir Türk dünyaya bedeldir.

* Ne iş olsa yaparım..

* Ne dediyse çıkıyor..

* Kalsaydınız birşeyler yerdik...

* Valla sarıda geçtim memur bey...

* Kazanmak önemli diil mühim olan yarışmaya katılmaktı...

* Dünya ahiret bacımsın...

* Şu an 70 milyon bizi izliyor...

* Bu son sigaram...

* Bütün kadınlar güzeldir...

* İki saat kapıda bekledim, açan olmadı...

* Seni düşünmekten bütün gece gözüme uyku girmedi...

* Sen bi de beni gençliğimde görecektin...

* Ağlamıyorum... Gözüme bişey kaçtı...

* Yemezsen arkandan ağlar...

* Seni leylekler getirdi yavrum...

* Akşama erken gelicem...

* Bu aldığım en güzel hediye...

* Bi oturuşta iki büyük deviririm...

* Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için...

* Ağzıma içki sürmedim...

* Ben almiyim rejimdeyim...

* Birgün toplanalım yaa!.

* Kadınlar en çok kel erkeklerden hoşlanır...

* İşim bitsin ben seni ararım...

* Bir kez olsun yüzüm gülmedi...

* Hayatımda hiç ilaç almadım...

* İhraç fazlası bunlar...

* O elinizdeki tek kaldı, başka yok...

* Bi`tanem...

* Ben de seni seviyorum...

* Beni seçerseniz size...

* Ben de tam seni arayacaktım...

* Bi şey olmaz...

* Benim rüyalarım hep çıkar..

* Bizi davet ettiler ama gitmedik...

* Valla bu size çok yakıştı...

* Senin annen bir melekti yavrum...

* Bana yan bakan daha anasının karnından doğmadı...

* Ben olmasam batardı bu şirket..

* Paranın benim için hiç kıymeti yok...

* Boğazımdan haram lokma geçmez...

* Kız-oğlan önemli değil. Hayırlı olsun yeter ki!

* Delikanlı adamın kız evladı olurmuş..

* Evi boşaltın! Almanya`dan oğlum geliyor...

* İki gözüm önüme aksın ki...

* Kilolarımla barışığım ben böyle mutluyum!

* Biz sizi ararız..

* Hoca bana gıcık, o yüzden düşük not veriyor.

* Ben her bahar aşık olurum...

* Gerçek aşkı sende buldum...

* 2 saat bekledim...Gelmedin!

* Üşüyosan ceketimi verebilirim...

* Seni anlıyorum.

* Trafik çok sıkışıktı..

* Hatırası var, bunu sana veremem...

* Arkasından değil, burda olsa yüzüne de söylerim...

* Her bedene uyar bu...

* Şanssızlık işte..

* Senin eline kimse su dökemez..

* Öğretmenin vurduğu yerde gül biter.

* Şöyle bir arabam olsun milyarlarca borcum olsun...

* Benim için önemli olan ruh güzelliği...

* Her zaman beklerim..

* Bi arkadaşa bakıp çıkıcam, istersen kimlik bırakayım...

* Cepten defalarca aradım ama ulaşılamıyordu..

* Başlangıçta sıkabilir ama hiç merak etmeyin kullandıkça açılır...

* Kime kitap verdiysem geri gelmedi..

* Arasan bulamazsın..

* Sensizlik canıma tak etti...

* Ben olmasam yanmıştı...

* Akşam elektrikler kesildi, ödevimi yapamadım...

* Bunun garantisi biziz abi...

* Beni herkes tanır..

* Ben zaten böyle olacağını biliyordum...

* Bi kereden bişey olmaz.

* Biz sadece arkadaşız.

* Ben hiç sarhoş olmam.

* Son biletler bunlar

* Hiç acıtmayacak.

* En iyi dostum sensin..

* Sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuz...

* Bana çıksa yarısını bağışlarım..

* Haaa bi de okul yaptırırım...

* Abi kızı görücen bi içim su...

* Patron şu an toplantıda, ben not alıym...

* Sizden iyi olmasın bi arkadaşım vardı...

* Kuru ekmek bana yeter... Yeter ki huzurum yerinde olsun...

* Böyle güzel görmedim.

* Aradım... Çaldı çaldı açan olmadı...

* Dünyanın en mutlu çifti olucaz...

* Devletimiz güçlüdür..........

* Failleri en kısa zamanda yakalanacak...

* Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz...

* Yemedim yedirdim..

* Saçımı süpürge ettim.

* Hiç aldatmadım.

* Biz de yalan yok..

* Olsa dükkan senin...

* Ne kadar ekmek o kadar köfte...

Cemal
18-03-2007, 02:40
Pante abim *yazın valla tam dukkana asmalık ama bizde ona yazdırcek yazıcı yok..Olsa hakget yazdırıp dukkana ascem..oku oku.. ister gül ..ister düşün dersal..

Abim şindi bibaşka konuya geçcem.Saolbize adamyerine koyup yazmışın.Bu senin adamlıını göstertiyo aslında..

Eskiden bi AMD amdi abi vardın hatırlarsın.Bu garibin yazdıklarına takılıp..*Hadi aslanım bırak bu işleride *sen köfteni your* * 8O demişti. *Şindidebi aslan arkadaşımıs bize..
KÖYLÜÜÜüüü * bırakbu işleride ekip biç sen *:cry: *deyi bizegüzelbi nasiatde bulunuyo..Doru lafane denir abim*?..Dooru denir..Ama doru demeden önce başka şelerde sölenebilir..(sölenmiyebilirde.. :lol: )


bOş teneke AMD abi ...bize aşaı görüp köfteciler *köfte yoursun* deyi akıl kesmişti..Sona yuvarlanıp gitti*tangır –tungur sesler çıkarak..Şöle yazmıştı bizin bi yazımıza cevap olarak:

Emanetler *ehline *verilmeli.Bırakalımda *herkes *kendi *işini *yapsın.Ehil *olan *din *alimleride *dini *anlatsın.
Köfteciler *köfte *yapmayı *bırakır, *din *öğretmeye *kalkar,yorum *yaparlarsa *böyle *abidik *gubidik *sorular *çıkar *ortaya.
……
bırakalımda *köfteciler, *köfte *yoğursun.”

ona biçok ağabeycevap yazmıştı bizi korumak için.Bizde ogiderkene biyazdıydık..

Güle *güle *gitme *amd *efendi...
Gururun *gölgen *gibi *senin...güneşin *durumuna *göre *
bazen *önünde *bazen *arkanda.. *ama *hep *yanıbaşında..
Sana *sölediydik..gurur *insanın *şeytanıdır..yanıltır *diye..
Ama *alimsin *yaa..söliyen *köfteci *yaa..salla *gitsin....o *köfte *yoğursun..
öteki *post *giysin..beriki *komnis..
Bi *sen *vardın *bu *cihanda(dolu görüken boş *kafalı) *amdabi..
Bak *seni *yourdular *amdabi..ardından *bi *tane *-iyi *adamdı *yaw- *diyen *yok..
Yazık...
*
Yazık *köfteci *kadar *olamadın.. *
Mevlanayı-Yunusu *- *garip *Cemal *i *oku.. *
ama *içine *sindirerek *oku *amd'i *abi *- *belki *bişeyler *kaparsın.. *
Gittin *- *etrafa *güzel *kokular *yayıldı.. *
İyiki *gittin *amd'i *efendi..


şindide aynı şekilde belliki çok bilgili ve gıymatlı bi başka abimiz bise benzer nasiatde bulunuyo:

"Devasa *boyuta *gerek *yok. *İpliğin *çapı *1 *milimetrenin *binde *birinden *daha *incedir. *Köylü *bir *zihniyetin *bunu *kavraması *zordur. *Onun *anlayacağı *forma *sokalım *
Senin *onu *elle *uğguladığın *bir *kuvvetle *parçalaman *demek, *bir *trenin *metal *parayı *ezmesinden *farksızdır. *
*
Köylülüğünü *hiç *bir *yerde *belli *etme *arkadaşım. *Sen *ekmeye, *biçmeye *devam *et..."


onunküçükkÖYLÜ görüp ekme *biçme nasiatı verdii adama bak buranın ustalarından sODomo amcan ne cevap yazmıŞ:

" Sevgili *Cemal, *ne *güzel *bir *çalışma *yapmışsın *öyle *,

Bir *kimse *kendi *hakikatine *arif *olursa, *hiçbir *itikat *ile *kayıtlı *olmaz. * *
Muhiddin *Arabi *

Muhiddin *İbn *Arabi, * Mevlana *ile *birlikte *tasavvufun *yani *AŞK *dininin *iki *büyük *kalesinden *birisidir.

Ey *Dost, *İlimde *Kemal *Derecesine *ulaşmak *için *Nakil *ve *Hoca *Aracılığı *olmadan *Bilgileri *Vasıtasız *olarak *Allah'tan *almak *lazımdır. *Bilgisi *Nakl'e *ve *Hocaya *dayananlar *Ömürlerini *Hadis *ve *Mahluk *Varlıklarla *uğraşarak *tüketirler. *Rabb'larından *Haz *ve *Nasib *alamazlar. *Bir *Ömür *harcarlar, *yine *de *İlm'in *Hakikat'ini *kavrayamazlar.

kendisini *zındıklık *ile *suçladılar, *şeriat *kadıları *onun *kitaplarının *halka *okutulmasını *yasakladı, *elinde *onun *kitapları *bulnunanlar *hapse *atıldı, * Füsusu’l-Hikem, *Fütuhat-ı *Mekkiye *vb. *yüzlerce *kitabı *var *ve *her *biri *ayrı *bir *derya. *Spinoza, *Dante *gibi *bir *çok *batılı *düşünürü *ve *edebiyatçıyı *etkilemiş *onlara *ilham *vermiştir *bugün *bile *her *söyledikleri *ayrı *ayrı *tartışılır. *

İnşallah *bir *gün *anlatırız *kendisini *burada.

Sevgiyle *kal. * * * Sodomo "

bizde bu datlım*gıymatlım deerli ağabeymize sonsöz şunu diyelim: şöleceme cevap verelim:

İnsanları *yargılarsan *onları *sevmeye *zamanın *kalmaz. *
Ve *unutma *ki *insanlığın *yüzyıllardır *öğrendikleri, *
sonsuz *uzunlukta *bir *kumsaldaki *tek *bir *
kum *taneciğinden *daha *fazla *değildir.

devem sen ne annadın bu soppetten*?http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

sodomo--
18-03-2007, 15:32
Günün birinde bir çiçekle su karşılaşır ve arkadaş olurlar.
İlk önceleri güzel bir arkadaşlık olarak devam eder
birliktelikleri, tabii zaman lâzımdır birbirlerini tanımak için.
Gel zaman, git zaman çiçek o kadar mutlu olur ki, mutluluktan
içi içine sığmaz artık ve anlar ki, su'ya aşık olmuştur.
İlk kez aşık olan çiçek, etrafa kokular saçar,
"Sırf senin hatırın için ey su" diye...
Öyle zaman gelir ki, artık su da içinde çiçeğe karşı
birşeyler hissetmeye başlamıştır. Zanneder ki,
çiçeğe aşıktır ama su da ilk defa aşık oluyordur.
Günler ve aylar birbirini kovalalar ve çiçek acaba
"Su beni seviyor mu?" diye düşünmeye başlar.
Çünkü su, pek ilgilenmez çiçekle... Halbuki çiçek,
alışkın değildir böyle bir sevgiye ve dayanamaz.
Çiçek, suya "Seni seviyorum der. Su, "Ben de seni
seviyorum" der. Aradan zaman geçer ve çiçek
yine "Seni seviyorum" der. Su, yine "Ben de" der.
Çiçek, sabırlıdır. Bekler, bekler, bekler...
Artık öyle bir duruma gelir ki, çiçek koku saçamaz
etrafa ve son kez suya "Seni seviyorum." der.
Su da ona "Söyledim ya ben de seni seviyorum." der
ve gün gelir çiçek yataklara düşer. Hastalanmıştır çiçek
artık. Rengi solmuş, çehresi sararmıştır çiçeğin.
Yataklardadır artık çiçek. Su da başında bekler
çiçeğin, yardımcı olmak için sevdiğine...
Bellidir ki artık çiçek ölecektir ve son kez zorlukla
başını döndürerek çiçek, suya der ki; "Seni ben,
gerçekten seviyorum." Çok hüzünlenir su bu durum
karşısında ve son çare olarak bir doktor çağırır
nedir sorun diye...Doktor gelir ve muayene eder
çiçeği. Sonra şöyle der doktor: "Hastanın durumu
ümitsiz artık elimizden birşey gelmez."
Su, merak eder, sevgilisinin ölümüne sebep olan hastalık
nedir diye ve sorar doktora. Doktor, şöyle bir
bakar suya ve der ki: "Çiçeğin bir hastalığı yok dostum...
Bu çiçek sadece susuz kalmış, ölümü onun için" der.
Ve anlamıştır artık su, sevgiliye sadece
"Seni seviyorum" demek yetmemektedir..

http://turkishzen.com/forum/showthread.php?t=103

mep
18-03-2007, 15:43
Cemal abim

* Sanırım 4 yada 5 yıl öncesiydi,Abimle birlikte şirin bir köye düştü yolumuz.
Uzunca bir süre köy kahvesinde gelecek diğer arkadaşları beklemek zorunda
kalmıştık.Anlatmak istediğim olay bu bekleme esnasında yaşanmış ama
benim için tatlı bir anı olarak kalmış bir olaydır.

* *Köy Kahvesinde herkesin hoşgeldiniz deyişleriyle ve tanışma merasimiyle
başlayan bekleyişimiz sürerken,Hemen yan tarafımızda satranç oynayan iki
köylü amca dikkatimizi çekmişti!.Yadırgamıştık açıkçası,(satranç bir akıl oyunu
yahu ne işi var köy kahvesinde.)öyle ya köylüde satranç oynayacak akılmı var?
*Abim Lokal bir çok turnuvalara katılmış birincilikler ve iyi dereceler almış
satranç ta oldukça iddia sahibi bir insandır.Oyunu ister istemez takip ediyor
belliki kafasından yorumlar yapıyordu.Oyun bittiğinde yenilen kişiye nerelerde
hata yaptığının anlatmaya çalıştı,aldığı yanıt *'' Hadi bi oynuyalım'' oldu.
*Abime göre bu bi meydan okumaydı,Köylünün biri kendisine meydan okuyordu
Kalkıp o masaya geçerken abimin yüzünde o alaycı ifadeyi gördüm,öyle ya
Satrançta birincilikleri bile olan bi adama köylünün biri meydan okumuştu!
* * * * * Oyunun sonları yaklaştıkça abimin panik hali dahada artıyor,serinkanlı
oynayamadığını fark edebiliyordum.Aydın bi insandı ama yinede o na göre
karşısındaki bir köylüydü ve bu oyunda onun kadar iyi olmamalıydı.
* * * * *Oyun bitmişti köylü amcam satranç taşlarını toplarken abim hala
nasıl olupta bir köylüye yenildiğini anlamaya çalışıyordu.Gülmek istiyor
ama bunun abimi delirteceğini bildiğim için kendimi sıkıyordum
* * * * * Bir köy kahvesinde yapılan bu Satranç oyunundan hiç bahsetmedik
bile,Unutulup gitmeliydi Ama ben ne zaman köylü insanları küçümseyecek
tarzdan bi söz duysam hep hatırlarım bunu,sanırım abimde hep hatırlamıştır.

aldostu
18-03-2007, 18:00
Bir kimse kendi hakikatine arif olursa, hiçbir itikat ile kayıtlı olmaz. * * * *
Muhiddin * Arabi *
* *
Muhiddin İbn Arabi, Mevlana ile birlikte tasavvufun yani AŞK dininin iki büyük kalesinden * birisidir.
* *
Ey * Dost, İlimde Kemal Derecesine ulaşmak için Nakil ve Hoca Aracılığı olmadan *Bilgileri * Vasıtasız olarak Allah'tan almak lazımdır. *
Bilgisi Nakl'e ve Hocaya dayananlar Ömürlerini Hadis ve Mahluk Varlıklarla uğraşarak tüketirler. * Rabb'larından *Haz * ve * Nasib * alamazlar. *
Bir Ömür harcarlar, yine de İlm'in Hakikat'ini kavrayamazlar.

Bence Cemal, sen kızgınlıkları bırak,güzellikleri,
ama ciddi, ama esprisine yaymaya devam et.

Bu arkadaşımıza,
cevabını zaten gereğinden fazla vermişsin.
Seninle çok da takışmak istemem *:D ;
maşallah diline düşenin iyi bir zırh giymesi gerek..
Alttan alttan,
öyle bir örüyorsun ki lafı..
taş gediğine gayet güzel oturuyor.

Başkasını küçük görme konusuna gelince;
bu arkadaşımızın da fazla kötü niyetli olduğunu sanmıyorum..

Hepimizde var,
biraz kibir,
biraz boş boğazlık.
Hepimiz zaman zaman kapılıyoruz,
giydiğimiz elbiselerin parlaklığına..

Halbuki libas,
hiç bir zaman bir katkı sağlamıyor insana.
Bir * kimse kendi hakikatine arif olursa, *
arif olabiliyor.
Başkalarını alçaltarak yükselmek de,sadece zahiridir.

Sodomo amcan yine dönüyor
yavaş yavaş bilgeliğine..
Onun mücadele içeren,
belgesel nitelikli yazıları pek ilgilendirmiyor beni..
O kadar çok yapan var ki bu işi..
Aynı mal.
Üç aşağı, beş yukarı hepsi aynı kumaş;
sadece marka değişik.

Ama kaç tane var;
hayatı yoğurmuş,
yaratılışı, aşkı kavramış bilge Sodomo’dan.

Dostlarıma sevgilerimle,
hoça kal sevgili Cemal’im.

pante
18-03-2007, 18:12
Satranç dedin de Mep, ben de askerde yedek subay iken binbaşım ile olan müsabakamı
unutamam.
Asteğmendim ama arkadaş çevrem binbaşılardı. Mesai bitiminden sonra orduevinde
beraber olur, ya da şehir içinde takılırdık. Benim komutan çok kültürlü ve çok iyi bir
satranç oyuncusuydu. Onun da turnuvalarda birincilikleri vardı. Orduevindeki oyunlarına
da şahittim ki çok iyi oynuyordu. Karşısında kimse dayanmıyordu.

Bir akşam dışarıda birşeyler içtikten sonra yine satranca oturuldu. Benim satranç bilgim
onlara göre orta düzeyde idi ve kendime güvenemediğim için oynamazdım dahi ısrar
olmayınca.
O akşam da karşısına çıkan 3 kişiyi kısa sürede altetti. Benim de oynamam için ısrar edildi.
Nasıl olduysa, belki de 1-2 viskinin tesiriyle cesaretlenip oturdum karşısına.
Hatta veziri teklif etti, küçümseme maksadıyla. Tabi kabul etmedim.
"Size her türlü yenilmek şereftir vezirli de olsa vezirsiz de olsa" diyerek başladık.
Şimdi hatırlamıyorum oyunu, kısa sürede bir açığını yakalayıp mat ettim. Ben dahil herkes şaşkındı. Binbaşım şok olmuştu. Bir sessizlikten sonra bana bir oyun daha teklif etti,
"Masadaki içkilere, hem de vezirimi veriyorum" diyerek.

Ben yine vezirsiz oynamasını kabul etmedim. Çok hırslanmıştı.
Herkes pür dikkat izliyordu, beni de havaya sokmuşlardı. Çünkü hepsinin gözünde
sanki çok iyi bir oyuncuymuşum düşüncesi oluşmuştu. Bense bunu farkettiğimden arada
aslında iyi bilmediğimi, çok sık oynamadığımı, önümü fazla göremediğimi söyleyip duruyor,
diğer yandan da acemice bir hamle yapıp rezil olmamaya çalışıyordum. "O da oynanır mı?"
demesinler diye.
Bayağı uzun bir oyunun sonu benim vezir fedasıyla ve kale ile şah mat ederek neticelenince
yüzü mosmor olmuştu binbaşımın. İki oyun üstüste galip gelişimle bana binbaşıdan daha
üstün olduğum gözüyle bakılıyordu. Ne kadar uğraştıysam da " Bu her zaman olmaz" diye
ikna olmadılar.
Ama ondan sonraki günlerde hemen hemen tüm oyunları binbaşım kazandı.

Bundan çıkardığım sonuç, rakibin hiç bir zaman küçümsenmemesi ve her şart altında dikkat
ve tedbirin elden bırakılmamasıdır. Ben de bunu pek unutamam, binbaşımın da kolay
unuttuğunu sanmıyorum.

aldostu
18-03-2007, 19:14
Cemal,

senin bu devenin sihiri nedir oğlum ?
Aralarda gözüküyor,
aralarda kayboluyor.
Az önce yoktu,şu anda gözüküyor..

Senin deve, arada bir şeyleri deve etmeye mi gidiyor yoksa? * :D

Cemal
19-03-2007, 00:24
CEMALin YÜREİnde YATANNAR..ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ..

Bir garip Cemal'im,
kalbi vatan sevgisi ile,
asker sevgisi ile,
bayraımın sevgisi ile
ATATÜRKümün sevgisiyle çarpan..

Vatan için eline kalem alan da, silah tutan da,
vurulup yatan da, bizin için mübarektir.

Çanakkale'de
ve dunyanın heryerinde bu bayraı yere
düşürmemek içün yere düşen EYyy MÜBAREK ŞEHİTLER..
Sizler yerde yatmıyorsunuz..

Şehitlerin mezallıkları,
TÜRK MİLLETnin YÜCE GÖNLÜDÜR.

O şehitliklerden biri de bu garip Cemalin KALBİDİR.

Vatan sevgisi,saygısı olan herkeşe saygılarımla.


http://www.guzeltr.com/data/media/41/t-11.jpg

"Yalın ayak koşuyor Mehmetçiğim ateşin üstüne…Ayağına her diken batışında Allah diyor...Yüreğine her mermi deyişinde Vatanım diyor…

İşte Türk milleti budur. Mehmetçiğe vatanın ne olduğunu öğreten Aziz Mustafa Kemal Atatürktür.
Diken battığında Allah diyen, kurşun yediğinde vatanım diyen başka hiç bir millet yoktur.

Atam sen rahat uyu. Bizler varken dikeni bahane edip vatan diyenler senin ve bu vatan için çlenlerin yolunda karşılarında bizleri bulacaktır.

Bir Tarih akıyor Mehmetçiğin ayaklarının altından...Bir ateş geçiyor Mehmetçiğin yüreğinden…Düşen bir asker,dirilen bin yürek … Atam sen rahat uyu bende o düşen her Mehmetçiğin yüreğinden dirilen bin yürekten biriyim.

Bir asker koşuyor merminin önüne,arkasında bıraktığı yavuklusu…Mehmed’imin ayakları düşmana koşuyor,yüreğiyse geride bıraktığı Yarine…Geride kalan Yar,ilerden gelen mermi…Hangisi daha çok acı verici: Yüreğinde sakladığı Yar’imi,yoksa yüreğine çarpan mermi mi? Atam sen rahat uyu benim için vatanım bir yardan öte...

Yerde yatan AY YILDIZ katıyor rüzgarı önüne …Söküp atıyor o çıbanı Çanakkale’den …Dindiriyor uzakta ağlayan Ananın gözyaşını…Susturuyor Yar’in dilindeki ağıtı…

Bu rüzgar,bir daha hiç inmemek üzere çekiyor AY YILDIZI göklere…Nasıl insin ki,bu topraklarda Mustafa Kemal Ve Onun askerlerinin yüreğini ben ve benim gibi taşıyanlar oldukça..

Şimdi yer gök sussun! Şahlansın Şanlı Türk Milletinin Şanlı AY YILDIZ BAYRAĞI…"

bu yazıya yazanında alnından öperim*benden yaşcana büyükse ellerinden öperim..

Bu yazına gördümya Muhammet abim..benim sana heçbi kırgınnıım kalmadı.Seninde bana kalmasın*olurmu*?

kedşn. ceMaL

Cemal
19-03-2007, 01:30
bufıkra güzeldi..

ABD başkanı *BaştaN BOŞ*u terörisler yAkALamıŞ.

Amerika'da adamin biri isine giderken birden
anormal bir trafigin icine duser, ama trafik bir milimetre
bile kipirdamamaktadir.Bir sure sonra arabsinin yan camina birisinin
tikladigini gorur ve camini acar.
-Ne var, ne olmus acaba
-Teroristler Bush'u yakaladilar.......... Eger 1 milyar dolar
verilmezse, ustune benzin dokup yakacaklarmis.
-Haa simdi anladim bu trafigi...
-Ya iste onun icin, herkesten biraz yardim topluyoruz
-Insanlar ne kadar veriyor ortalama olarak ?
-Valla yaklasik olarak 5 'er litre...!!

vArtOLamcamınkıda çok güzeldi..buraya alıyom amacm musadenne..

*Pers Sultani iki adami olume mahkum etmis.

Sultan'in atini ne kadar sevdigini bilen mahkumlardan bir tanesi
hayatini bagislarsa bir yil icinde
ata ucmayi ogretebilecegini soylemis.
Kendini dunyadaki tek ucan ata binerken hayal eden Sultan bunu kabul etmis..

Diger mahkum inanmayan gozlerle arkadasina bakmis ve
"Atlarin ucamadigini biliyorsun. Nasil olup da boyle delice bir fikirle cikabildin ortaya..?
Yalnizca kacinilmazi geciktiriyorsun o kadar."
" Pek degil " demis birinci mahkum.
" Kendime dort ozgurluk sansi veriyorum.

Birincisi * * * * * : *Sultan bu yil olebilir.
Ikincisi * * * * * *: * Ben olebilirim.
Ucuncusu * * * * : * At olebilir...
Dorduncusu... *: " Belki ata ucmayi ogretebilirim.".! "

cml.

devem..güzeldi demi*?http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

Cemal
19-03-2007, 20:43
SeN neMİŞİN be SÜMER Abimm..

BİLİNSEL ÇALIŞMALAR dizime devam ediyom..eKMEİ yerkene hiç düşündünüsmü*?.bU BUYDEY
ilk defama nassı meydana geldi*?Kim buna ekti biçti*-övüttü un -ekmek yaptı*?
Bu çok önmeli konuda cail kalmayasınıs deyi -size bilgiler veriyom. 8O .Buydeyi SÜmER abimgiller bulmuşlar..MASA ve PAtlaGOMda bu konulan ilgileniyo.haberinis ola. :roll:
CeMaL okuyun *haberi cemaldan alın*konulara fIRANsıs kalmayın.. :wink: *( :cry: )

0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*0*

Bu araştırmaya NASA Pentagon ve MOSSAD gibi bazı kurumlarda gizlilik derecesi en üst düzeyde destek vermekte.

Araştırdıkları konu ise Sümerlerin Tarihi.

Bunda ilk bakışta ne var denilebilir.

Bilimsel tarihsel bir araştırma gözüyle bakıla bilinir.

İnsanlık tarihine ışık tutacak bulgular, bilgiler gün yüzüne çıkarılıyor
diye kamuoyundan da destek bile verilebilinir.

Ancak işin aslı, madalyonun öbür yüzü böyle değildir.

Sümer tarihine duyulan bu ilginin aslı, insanlığa bilimsel tarihsel bulguları çıkarıp faydalandırmak değil, tam tersidir.

Nedenini kısaca şöyle anlatabilirim.

Neden Sümerler ?

Neden Urartular, Persler Romalılar değildi de.

Sümerler !

Nedeni şudur.

Sümerlere kadar bilinen tüm insanlık tarihi şunu söyler,
insanlar avcı toplayıcı ilkel yaşamın en alt seviyesinde bir
yaşam kültürüne sahipken birden bir şey olur.

Bir medeniyet mantar biter gibi biter.

Sümer Medeniyeti..

Birden biter dedik çünkü hiçbir alt yapısı daha ispat edilmemiş bir medeniyettir.

Bir anda sanki gökten inmiş gibi çağının en üst teknolojisine sahip
bilgisine sahip benzeri olmayan bir medeniyettir bu.

Kısaca astronomi, tıp,araç gereç,mekanik bilgisi,
sosyal kentleşme kültürü, alt yapısı bugünkü şehircilik anlayışına
birebir uyan şehirleri,caddeleri, kanalizasyonları,ev yapıları, düzenli ordusu,
Adalet mekanizması mahkemeleri daha birçok yaşam standardı..

Şimdi yapılan kazılardaki tabletlerin deşifresindeki kamuoyuyla
paylaşılan bazı bilgilere göz atalım.

Sosyetenin varlığı,sabah kahvaltı öğlen yemeği alışkanlığı ve
akşam mönüleri som balığı,et şarap,eğlenceye gitmek.

Müzik notalarının tümünün ilk defa kullanılması vs.

Burç sembollerinde bu medeniyetin ürünü.

Sümerceden bir kelime (Adem) çamur demek.

Bunun gibi birçok kelime eski ve yeni dillere evrim geçirerek girmiştir.

Şimdi buraya kadar şöyle sorunla biline bilinir.

Eeee ne olmuş yani ?

Olan şu bu medeniyeti birden bire meydana getiren unsur (BUĞDAYDIR)

Bildiğimiz buğday.

Çünkü bu medeniyete kadar daha öncede belirttiğimi gibi insanlık, Avcı toplayıcıdır.

Oysa bu medeniyet tarımı ilk uygulayan Tarım medeniyetidir.

Malum güçlerin araştırdığı konu, Sümerler bu üst seviyedeki bilgilere
nasıl bir anda sahip olup ulaşıp insanlık devrimini sağlamışlardır.

Fantezilere değinmeyeceğim.

Hani şu meşhur uzaylılar masallarına….

İnsanlık devrimi işte malum güçler

Yeni bir insanlık devrimi yapmak istiyorlar.

Sümerler bu güne kadar bu devrimi getirdiler

.Buğday ekmek tarım,şimdi bunu kaldırıp yeni bir insanlık
bilinci yaratma, beslenme alışkanlığını bir devrimle değiştirme.. *:roll: *:roll:* Seni leylekler getirdi yavrum... *http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

mhmd
20-03-2007, 12:31
Sn. Cemal,

Zevkle takip ettiğim topic lerin başında sizinki var. Yazılarınıza bir katkı da ben yapmak isterim kes yapıştır yöntemi ile müsaadenizle.

Bizim sitenin solunda yer alanlara benzemese de enteresan geldi.

Bunları biliyor musunuz? *

-Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu
-Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını
-Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!!:)
-İdrarın zifiri karanlıkta parladığını
-Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgalarından birini kırabileceğini
-Hapşırmayı engellemeye calışırsan, başındaki veya boynundaki damarlardan birinin yırtılabileceğini ve ölebileceğini
-Hapşırdığın sırada gözlerini açık tutmaya çalışırsan, yerlerinden fırlayabileceklerini
-Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını
-Dünya nüfusunun %50 sinin hiç telefonla konuşmadığını
-Farelerin ve atların kusamadıklarını
-1 saat süreyle kulaklıkla birşey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırdığını
-Çakmağın kibritten önce bulunduğunu
-Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersiz olduğunu
-Bu yazıyı okuyan insanların %75 inden fazlasının, dirseklerini yalamaya çalışacaklarını :)

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.

Cemal
20-03-2007, 22:19
muhammet abim *bize okumuşun-beyenmişin.

bize okuyan saolsun..
okumayanda saolsun.
beyenen saolsun.
beyenmeyende saolsun.
Kızanda saolsun.
kızmayanda saolsun.
ne deyelim,
herşey Haktan amma zulmetmek kuldan.
Yeterki kul zulmü olmasın.
Güçlü gücüne garipde göstertmesin.
Efe efeye tokat atarsa EFE olur.
çünküm karşılıını bilir.tartar.gücü yeterse vurur.
Vurduu tokattan sona ya efe olur .yo kaybolur gider.
Efe kızana tokat atarsa,
korku salar önünde,
ama ardında laf bırakır.
*gücü garibe yetti* deyi.oyumuzdan büyük laflarettik.
nerden geldise aklımısa..
neyseme..ben Esasta *Haz .MEvlanadan bi yazılar bulduydum.ona kopya yapcektim.Yapıyom..*


1. Dinle, bu ney nasıl şikâyet ediyor,
ayrılıkları nasıl anlatıyor:
Beni kamışlıktan kestiklerinden beri
feryadımdan erkek, kadın… herkes ağlayıp inledi.
Ayrılıktan parça parça olmuş,
kalb isterim ki, iştiyak derdini açayım.
Aslında uzak düşen kişi, yine vuslat zamanını arar.

5. Ben her cemiyette ağladım, inledim.
Fena hallilerle de eş oldum, iyi hallilerle de.
Herkes kendi zannınca benim dostum oldu ama
kimse içimdeki sırları araştırmadı.
Benim esrarım feryadımdan uzak değildir,
ancak (her) gözde, kulakta o nur yok.
Ten candan, can da tenden gizli kapaklı değildir,
lâkin canı görmek için kimseye izin yok.
Bu neyin sesi ateştir, hava değil;
kimde bu ateş yoksa yok olsun!

10. Aşk ateşidir ki neyin içine düşmüştür,
aşk coşkunluğudur ki şarabın içine düşmüştür.
Ney, dosttan ayrılan kişinin arkadaşı, haldaşıdır.
Onun perdeleri, perdelerimizi yırttı.
Ney gibi hem bir zehir, hem bir tiryak,
ney gibi hem bir hemdem, hem bir müştak kim gördü?
Ney, kanla dolu olan yoldan bahsetmekte,
Mecnun aşkının kıssalarını söylemektedir.
Bu aklın mahremi akılsızdan başkası değildir,
dile de kulaktan başka müşteri yoktur.

15. Bizim gamımızdan günler, vakitsiz bir hale geldi;
günler yanışlarla yoldaş oldu.
Günler geçtiyse, geçip gitsin; korkumuz yok.
Ey temizlikte naziri olmayan, hemen sen kal!
Balıktan başka her şey suya kandı,
rızkı olmayana da günler uzadı.
Ham, pişkinin halinden anlamaz,
öyle ise söz kısa kesilmelidir vesselâm.


devem bunnar aır laflar.Dinnemsi sana zor gelir..sen yürü bakalımhttp://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif* Pante abim*Sizden iyi olmasın bi arkadaşım vardı...
* Kuru ekmek bana yeter... Yeter ki huzurum yerinde olsun...derdi.. :D

humanistee
21-03-2007, 02:11
Herkese selamlar arkadaşlar,
Öncelikle Turan Dursunun yaşam hakkının alınması (her ne kadar felsefesine hiçbir şekilde katılmasam da) *insanlık adına bir utançtır...

İlk kez bu gece bu siteye rastladım ve genel hatlarıyla incelemeye çalıştım.

Fakat içine düşülmüş çok büyük hatalar var.Kimsenin kimseye saygısı malesef yok.İnanan ve inanmayanlar birbirlerinin düşüncelerini alaycı bir şekilde ele alıyor.
Örneğin Allah suanda ne yapıyor formundaki Ateist söylemler "acaba teist arkadaşlarımız cevap verebileceklermi buna ? allah şimdi ne yapıyor. ? yani öylece durup ; saf saf dünyayı ve dünyadaki canlılarımı röntgenliyor? " insanları yarattmışım , bide nimetler vermişim bunlara , daha benden ne istiyorlarki ! en iyisi oturayım şu koltuğuma şunları bi izliyim bakim ne yapıyolar".
Ya da İnananın İnanmayanlara "Yoksa yarım-yumalak,doğruluğunu bilmediğiniz bir takım dedikodulu bilgiler yüzünden mi? " demesi...Bu tür sözlerle hiçbir yere gidilmez,aksine daha da kutuplaşma yaşanır.
Hoşgörü diye bişey duydumuz acaba?
Bu topraklarda binbir tane farklı inanç var,kimin dediği olacak peki?Kardeşçe yaşamayı öğrenmeliyiz,yoksa ne ben ne de siz beni inandıklarınıza ikna edebiliriz,herşey kişinin kendinde bitiyor neye inandığı ve neye inanacağı.
Ben dine ve Allah inanan biri olarak tüm inanmayan kardeşlerimi kucaklıyorum.Siz de olmalısınız bu kültür zenginliğinde ve olacaksınız da.Düşüncelerinize saygım sonsuz, sizin de benim inançlarıma saygı duyacağınıza eminim.
Biraz da formun başlığına değin bişeyler söylemek isterim.Akıl biz insanoğlunun en büyük özelliğidir ve en buyuk kazancıdır.Bizi hayvanlardan ayıran farklılıktır,biz olmamızı sağlayan yetenektir.Fakat ne yazık ki aklımız sınırlıdır.Metafiziği anlamamıza yetmiyor.Pascalın dediği gibi insanın büyüklüğü ve acizliği burda başlıyor.İnsan insan olmakla zaten büyüktür fakat ölüme karşı acizdir.
Aklımızla evreni ne kadar algılayabiliriz?Ya da deneme şansı olmayan ölümü ve sonrasını nasıl açıklayabiliriz?Peki insanın sahip olduğu içindeki enerji (dinlerde buna ruh deniyor) nereye gider nolur,yok mu olur??Keşke aklımız herşeyi kavramaya yeterli olsaydı ama malesef.Bilimi inceleyelim,araştıralım yeni şeyler bulalım fakat bilim de yanılabiliyor bunu da unutmayalım.
Size tuhaf gelebilir ama ben koyu bir sosyalist olmama ragmen dine sonuna kadar inanıyorum.Önemli olan bence,kavramları birleştirmektir artık,hiçbir kavram 21yuzyılda tek başına bişey ifade etmiyor artık!!!
Ülkemiz aydınlamayı yaşayamadı malesef,ve hala hocaların öğrencileri tarafından yönetiliyoruz.Sitedeki ateist arkadaşların bence en çok tepki gösterdiği olaylar ve olgular da bunlar bence.Yani *din tüccarlarının yaptığı şerefsizliklerden etkiliniyorlar.Bunda sadece mecliste değil bizzat sokakta yani hayatımızın içindeki şerefsizlerin de payı büyük. İşte gerçek İslamı bunların elinden kurtarmalıyız ya da inanmıyorsanız,gerçek inanan insanları bunlarla bir tutmamanız gerekmektedir.
Ayrıca sitenin içindeki anketlerin bi konusunu da çok şaçma buldum "Atatürk'ün dini inancı hakkında ne düşünüyorsunuz??" diye bir soru soruluyor. Bizim ne düşündüğümüz neden önemli ki
:)) bi de kim tam olarak şöyle düşünüyordu diyebilir ya da o hakkı kendinde bulabilir.

Yazımı okuyup bana değer verdiğiniz için teşekkür ederim.Hepimiz, farklı *görünüyor imajı veriyorsak bile -aslında" hepimiz bir bütünüz ve bütünüyüz bu toprakların. Montaigne'den Yunus Emreye uzanan humaniste yapımla hepinizi kucaklıyorum...

dilaver
21-03-2007, 02:43
sayın humanistee

* *aramıza hoşgeldiniz. İlk durak olarak Cemal'in dükkanını seçmiş olmanız da bayagı ilginç. Herhalde en hoşgörülü olarak onu gördünüz. *:D

* * Neyse bu sayede de olsa bize dükkana ugrama imkanı verdiniz. Cemal e de bir selam göndermiş olalım böylece.

* * Bu sitede son derece degerli ve bilgili müslüman arkadaşlarımız da yer alır ve arada sırada kaçınılmaz olarak çıkan bazı sert fikir münakaşalarının dışında pek adli olay vukuu bulmaz. O da genellikle sulhen biter. Ancak daha birinci mesajında buradaki ateistlerle alay ederek ve küçümseyerek , hem de hiç bir bilgi kırıntısı içermeyen lafızlarla karşılaşıldıgında ister istemez alayla tepki görüyor bazı katılımcılar . Olay da bazen geyik muhabbetine dönüyor, zaten o başlıklar da agırlıklı olarak cafe de yer alıyor.

* * Sosyalizmi de müslümanlıkla bagdaştırabilmenizi ilginç karşılıyorum. Herhalde tarihteki sosyalist önderleri o zaman yoksaymak durumunda kalacaksınız, onların tamamı ateist çünkü. Ya da Marks ın bu teorideki konumuna nasıl bakacaksınız. Din afyondur görüşüne ne diyeceksiniz.

Hepimiz, farklı *görünüyor imajı veriyorsak bile -aslında" hepimiz bir bütünüz ve bütünüyüz bu toprakların

* * * bu görüşünüze katılmamak mümkün degil. Bizler kimsenin inancı ile ugraşmayız, aksine inançlarını en özgür biçimde yaşamalarından yanayız. Ancak bilindigi gibi inaç varsayılan tanrı ile ona inanan arasındadır ve öyle de kalırsa bir anlam ifade eder. Başkalarına dayatıldıgı zaman, hem de zor kullanarak dayatıldıgı zaman ise iş inanç olmaktan çıkar ve bir yönetim biçimi haline gelir. Bizim karşı çıktıgımız budur.

* * * Bu site hiç bir tabuyu içinde barındırmamak ve her şeyi tartışabilmek için var. Giriş yazınızdan, uslubunuzdan sizin de sitemize katkıda bulunacagınız anlaşılıyor.

* * * Şimdiden kolay gelsin

* * * saygılarımla

pante
21-03-2007, 02:46
Cemal şiirin sonunda resim çıkmamış, o nedenle yorumunu anlayamadım. :)

Hümanistee hoşgeldin ve hoşgörülü bir siteye geldin, merak etme. Burada düzeyli
tartışmalar olur. İnançlı diye kimse aşağılanmaz, hakaret edilmez.
Duyarlı arkadaşlarımız bazan ortaya çıkan Atatürk ve cumhuriyet düşmanı,
şeriat düzeni yanlısı yazılara sert tepki verirlerse de genelde hoşgörü hakimdir.
Verdiğin örneklerde pek anormal bir durum yok. "Allah şimdi ne yapıyor" başlığına
sen de görüşlerini yazabilirsin. Mesela ben de şunu yazmayı düşünüyorum:
Allah şu anda evreni kuşatmış, tüm galaksileri büyük bir hızla çekiyor.
Bir müddet sonra (tabi bu birkaç milyar yıl da olabilir) big bump.

Herşey konuşulmalı, tartışılmalı, sorgulanmalı. Bundan zarar gelmez. Bunun
saygıyla, hoşgörüyle de ilgisi yok. Yeter ki karşılıklı hoşgörü ve anlayış olsun.

sodomo--
21-03-2007, 02:57
Humanistee kardeşim hoşgeldin. Şimdi neden biraz dalga geçiyoruz ? Çünkü antenler kaydı bizde biraz. Şimdi senin birinci yazın bunu pek anlamazssın hele bi 200-250'yi bul o zaman okeydir durum. Hele hele Cemal'e bi takıl da o zaman gör :) Zaten ilk yazını onun topiğine asmışsın ben daha ne diyeyim :) Tekrar hoşgeldin.

mhmd
21-03-2007, 10:34
Sn. humanistee,

Tam yerine geldiniz.
Site olarak da demiyorum köşeniz bile tam yeridir.
Sn. sodomo-- nun dediği gibi biraz kalın ne dediğimizi daha iyi kavrarsınız.
Bu arada kalabalığa geldi söyleyemedik. Kusurumuza bakmayın.
Hoş geldiniz.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

humanistee
21-03-2007, 23:01
Öncelikle arkadaşlar hoşbulduk,
Sanırım ilk önce neden bu foruma yazdığımı açıklayayım,genel olarak forumlara baktığımda en çok mesajın bu forumda yazıldığını gördüm,daha çok kişiyle bilgi iletişimine girebilirim diye düşündüm.Daha fazla mesaj içeren başka forum varsa da ben görmedim.Yoksa birinin formu ya da o ağırlıklı yazıyor diye seçmedim bu başlığı...
Biraz da sosyalizm ve müslümanlığı birleştirmemden bahsedeyim.Şimdi arkadaşlar hiçbir düşünce yazıldığı gibi kalmamalı bana göre,onun farklı yorumları olmalı toplumlara göre.Örneğin biz Türkiyeliler toplum olarak Çinlilerden ya da Ruslardan çok farklıyız.Onlar sosyalizmi kendilerine göre yorumlamalıdır biz de kendimize göre yorumlamalıyız.Ki Marx bu kitabı 19.y.y.da yazmıştır,biz 21.y.y.dayız,insan ve toplum değişmektedir,bu değişim zaten olmazsa olmaz bir olgudur.Temeline sadık kalarak daima yenilenmelidir bana göre ideolojiler.Sizce neden Türkiyede sosyaliste bir devrim olmamıştır?Bana göre en büyük neden, malesef devrimciler halkı yanına alamamıştır,sosyalizmin din düşmanlığı olarak gösterilmesinin önüne geçememişlerdir.Böyle olunca da muhafazakar halk onlara tam destek vermemiştir.Temelinde marksizm en nihayetinde ekonomik bilimsel bir sistemdir.Devletin her alanında *bilime dayalı yönetime geçilmesi öngörülür.Bunun yanında birey ve özgürlükleri çerçevesinde insanlara dinlerini yaşamalarına izin verilmelidir kanımca.Aksi taktirde o ülkede özgürlükten bahsedilemez.
Güzel olan herşeyden birşeyler almalıyız;varoluşçuluğun bireyinden,Marxdan eşitliği,Rousseaudan * asiliği,Voltaireden eleştiriyi,Yunusdan evrenselliği...
İlkönce geç de olsa Aydınlanmayı yaşamalıyız,idealizm binlerin değil milyonların tek düşüncesi olmalıdır.GEçmişte olduğu gibi,bugünlerde de ülkemize,değerlerimize,benliğimize kısacası bizi biz yapan herşeye saldırıyorlar.Kimi zaman Ermeni bir yurtdaşımız öldürülüyor,kimi zaman hrıstiyan bir papazımız...Üstümüze geliyorlar,kirli eller bulaşıyor coğrafyamıza.Ve bu yaptıkları çirkinlikleri bize yıkmaya çalışıyorlar.Avrupa kapılarında süründürüyorlar politikacılarımızı,gerçi hoş onlar ne kadar bizim oluyor,satılmışlar mı o da tartışılır.Ben eminim ki herhangi bi askeri işgal olduğunda, ben yanımda ateist,deist,islamcı,komunist arkadaşlarımı göreceğim.Bu durum bana daha çok cesaret veriyor.Sizleri seviyorum ülkemin güzel insanları...

dilaver
21-03-2007, 23:47
sevgili humanistee

* * *bu konuda sizin için bir başlık açtım, ilgi duyarsanız tespitlerinize orada devam edin. Köfteden de uzaklaşırız bu arada. Malum bir süredir ne ikram var be de hürmet.

* * *İslam ve sosyalizm başlıgı

* * *saygılarımla.

AYATA
22-03-2007, 00:12
Ah Amd bir insanın bulduğu Tanrısı ile dalga geçmenin hesabını inandığın yerde vereceksin...Varlığın var oluş sebebi olan o Tanrıyı kavrayamayıp kavrayanlara attığın taşlar başını yarıyor... Herşey kadir olan gücü her şeyden ayrı bir yere oturtmayı nasıl beceriyosunuz anlaşılır gibi değil. Sizden büyük bir güce tapma güdüsü içinizde, sizden büyük bir güç yok. "O" sizde siz "O"ndasınızdır, bunu nasıl anlayamıyorsunuz. "O" her şeye kadir olansa en büyükte o dur, en küçük de o dur. bu basitliğin içinde gerçeği göremiyormusunuz.Evet ben Tanrıyım "O" nun küçük, küçük, küçük bir parçasıyım. nasıl senin içindeki küçük bir hücre senin küçük, küçük, küçük bir parçansa...

"bari... Sevginiz sermayeniz olsun" o nuda kaybediyorsunuz.

Cemal
22-03-2007, 00:34
http://www.harunyahya.org/cep_kitaplari/guzelsoz/res/61_Cicekler.jpg

GÜL YAPRAI

Uzakdoğu'da bir budist tapınağı,
bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu.
Burada geçerli olan incelik, anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti.

Bir gün tapınağın kapısına bir yabancı geldi.
Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi.
Burada sezgisel buluşmaya inanılıyordu,
o yüzden kapıda herhangi bir tokmak veya çan, zil yoktu.

Bir süre sonra kapı açıldı, içerdeki budist, kapıda duran yabancıya baktı.
Bir selamlaşmadan sonra sözsüz konuşmaları başladı.
Gelen yabancı, tapınağa girmek ve burada kalmak istiyordu.

Budist bir süre kayboldu, sonra elinde ağzına kadar suyla dolu
bir kapla döndü ve bu kabı yabancıya uzattı.

Bu, yeni bir arayıcıyı kabul edemeyecek kadar doluyuz demekti.

Yabancı tapınağın bahçesine döndü,
aldığı bir gül yaprağını kabın içindeki suyun üstüne bıraktı.

Gül yaprağı suyun üstünde yüzüyordu ve su taşmamıştı.

İçerideki budist saygıyla eğildi ve kapıyı açarak yabancıyı içeriye aldı.

Suyu taşırmayan bir gül yaprağına her zaman yer vardı.

Hümaniste abim dukkanımısa hoşgeldin.Hoşluklar getirdin.saol.
Gönlünde güller olan herkeşe bizim dukkandada
bizin gönnümüzdede herzaman yer vardır .

hoşgeldin hümanite abim.
İyiki geldin,güzellikler getirdin.
Garibe şeref verdin.saol.

cml.

sirus abimsende saolvarol.Dilaver amcam sende saol.Ne istedinde * ikram yapmadık amcam.Dukkan senin ne istersen * * * * * söle getirelim.Pante abim*ne annamadıını annamadım.ordaaki laflar senin çerçevelik laflarındandı.

Cemal
23-03-2007, 20:50
" Aman kendine iyi bak, ya da baksinlar Cemal'cim, Ben de olmustum bir turlu atlatamadim. Gribim .com diye bir site vardi eger duruyorsa belki faydali birseyler ogrenebilirsin. gecmis olsun.
*Sahi Orhan Pamuk'a ne oldu acaba? Urkek guvercine benim halkim dokunmaz deyip de vataninda kalmayi tercih edenlerin basina geldigini gorunce ucup gitmesine kim birsey diyebilir? Nereye kondugunu bilenlerin, bilmiyenlere bildirmesi rica olunur."

vAryoL amcamsaol..torunnarında seni düşünsün hatırına sorsun..(hemene yüzün güldü demi amcam..işallah tez zamanda kucana alırsın torunnarı :) )
O Oranpamuk konusuna -hanı başka yerde yazmıştıkya..ben hakget üzülüyom amcam.Yanı fikir yüzünden ne Hırat abiler öldürülsün.Ne Opamuk yurdundan kaçıttırılsın.Fikirler başka başka olabilir.Saldırı olmadıktan sona*artık moden demokrasilerde*herşe söleniyo.Bizinde hem-vatansever*hem moden olmamıs lazım.artık.
Benim ytaminim VArtol amcam*bu OranPamuk abi-kaçtı abim.Adam baktı tedit alıyo.Afedersin bilaf yüzünden *-mok yoluna gitcek..Canı gitceene*kendi gitti kurtuldu.. :lol: Üçbeş sene dışarda yaşar-unutturur.sivri lafdaetmes.Döner gelir..
Dışarda yaşamak zor taminim Vartolamca..buna en iyi bilennerden biri sensin heralde amcam.İssan ama senin gimi ekmei için*ama işte bu pamuk gimi teditten vatanından uzak kalırsa..heralde çok özler dooduu topraı..Suyunu*çorbasını-*tavlasını*pazarını*kavesini*sokaını*arkadaşını-dostunu..
Buraya gelcek olursan burda senle çayda içeris*tavlada oynarıs*deve güreşide seyrederis.köfte ekmekde yeris vArtol amcam..
senin ve yengemin ellerinden öperimamcam.
ömrün uuzun olsun.
kucaın torun dolsun.. :D

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gifcml.

vartor
23-03-2007, 23:05
Guzel yorumun ve benim yuzumu gulduren temennilerin icin cok sagol CeMAl. Disarda yasamak hic de kolay degil. lisani farkli, insani farkli, espirisi farkli, yemegi farkli, dostlugu farkli, duzeni farkli. hersey farkli. Kimisi iyi kimisi kotu yonde farkli. Bulbulu altin kafese de koysalar,vatanim dermis; insanin dogup buyudugu yerlere olan bagliligi herhalde olene kadar suruyor.

Cemal
24-03-2007, 16:25
İslAMİ MücİZELER:

Biabimbu mücizelerlen ilgili yazmış.

Bir *hafta *bakiyorduk *ki *Kaptan *Custo *Müslüman *olmus.Bir *gün *Kizildeniz *de *arastirma *yaparkan *tatli *su *ile *tuzlu *suyun *birbirine *karismadigini *görmüs.Arastirmis *arastirmis *hicbir *yerde *soruna *care *bulamamis,sonunda *Kuranda *bir *ayette *biz *tatli *su *ile *tuzlu *suyu *birbirine *karistirmazik *diye *bir *ayet *görmüs.Hemen *müslüman *olmus.

eee olcek abim.Büttün kefere gün gelcekmüsnüman olcek..


* * *Neil *Armstrong *da *Ay *a *gittiginde *bir *ezan *sesi *duymus(Allahin *isi *havasiz *ortamda *da *ezan *sesi *oluyor *iste) *ne *oldugunu *anlamamis.Daha *sonra *Misir *da **bir *konferans *sirasinda *ezani *duyunca *bu *ses *ne *diye *sormus.Ordakilerde *namaza *cagri *deyince *tabi *Astronot *sok *olmus *ve *ondan *sonra o *da *Müslüman *olmus.

o gavurda olcek abim.olduda maşşallah..

* * *Bir *baska *olayda,arilarin *kovan *üzerine *cok *düzgün *bir *bicimde *Allah *yazdigini *bunun *bir *mucize *oldugunu *yazdilar.Onu *poster *yapip *okuyucularina *bedava *dagittilar.Cogu *kisi *o *resmi *cerceve *yaptirip *evinin *duvarlarina *asti.


bakınabim.şindi pırof filece olmadıınısdan bu olayların büyüklüne-*müimliine annayamasınıs.. ordaan sonacıma apuk-sapuk yorumnar yaparsınıs.yanı çap meselesi.Bu tabi çap deyinces bide pi sayısı (hanı ilkokulBurda işte pıroflukgerekiyo.de öretmişlerdiya.. 3.18mi neydin?*) filece işin içine girdi-konu iyiceme bilinselleşti.Herkeşin annıyamıcaa bi noktaya geldi.Şindi bi pırofa ittiyaç var.Merak etmeyin hertürlü zorlukda yanınısdayım.
Şindik sırasıynan açıklama vereyim:

*1-Kaptan cusuto tuzlu su*tatlı gördü...bilinsel olay.hayret etti.. müsnüman oldu.tamam.
2*-Arnustrot ezana duydu müsnüman oldu tamam.
3-*-Arı bal yaptı müsnüman oldu tamam.

annaşıldımı katdeşim.Eeee na kaldı şindik.*? :oops:
İştesel de sıra sise geldi.Hadi galik kelime söleyip müsnüman olcenis. 8O

Baksana gusto suya gördü-Arnustrot uzayda ezan duydu.Arı bal yaptı?
Peki sisne yaptınıs..*?Ha? ne yaptınıs... * Lak ...lak.. lak... Lelek geçti -havaya bakk* :?
yaw kartdeşimbu kadan bilinsel açıklamaya karşı dunya direnemiyo..Sis neden duruyosunus.?
Abim gırgılın dışında *:roll: yanı bu cail bilene böle haberlere inanmıyo gülüyo..Yanı ALLAHa rabbil aleme inanmak için*-böle fosuruktan tayarelere ittiyaç varmı?Yanı o su görmüş-bu ezan duymuş-bu arı bal tutmuş..AALLAH bunnrlamı kendine isbat yapcek.?
ALLAHı bulceksen *-gördüün heryerde var o.Heryer*herşe mücize.Yere bak*göke bak*kalbine bak.Evladına bak..kuşa bak.daa bak-taşa bak.. herşe mücize..Sona *ALLAHa inanmak için neden yabancıdan guvet istiyon.Genni gücün yetmiyomu inanmaya.Gidiyon amet olmuş..memet olmuş.gustok olmuş.Arnot olmuş.. ee nebde olam balik* deyipmi müsnüman olcen.
Böle olceksen hiç olma.İnaç kalpinacı ile olur.İster inanırsın.ister inanmassın.Ne o ona üstün*-ne obiri ona üstün.Herkeş kendi vicdanına*kendi bacaana asılcek.


http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gifYaşaaar ..ben böle düşünüyom abim.sen ne diyen*?(nOT:ben bu benim deveye yaşar ismine koycem.Uygunmu*?ne diyonus.masuru varmı*?)varsa koymıyem*?

Cemal
24-03-2007, 23:53
sATılık*hAZIR YARDIMsEVER KOMŞU*

abim eyi bi komşu buldum indernette :lol: *:lol: *.(ALLAH duşmanıma vemesin. :twisted: )

"İngiliz polis Charles Bostock, 2’si hariç, diğer 5 çocuğunun kendisinden olmadığını öğrendinince şok geçirdi..

Eşi Sarah, 16 yıldır komşu Richard Mills ile gizli bir ilişki yaşıyordu ve gerçek baba Mills’di...
İngiliz polis memuru Charles Bostock, karısı Sarah ile 30 yıl önce lisede tanıştı. Çift evlenir evlenmez, 2 çocuk yaptı.

6 yıl aradan sonra Sarah, peş peşe 4 çocuk daha doğurdu. Charles, karısı ve 6 çocuğuyla mutlu bir hayatı olduğunu düşünüyordu. Sarah geçen yıl 7’nci çocuğa hamile kalınca, içine bir kurt düştü. Uzun zamandır cinsel ilişkiye girmemişlerdi.

Bebek doğunca DNA testi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme bütün çocukların DNA testinden geçirilmesini isteyince korkunç sonuç ortaya çıktı.

İlk 2’si hariç, çocuklar Charles’tan değildi. Sarah, 16 yıldır komşu Richard Mills ile gizli bir ilişki yaşıyordu ve gerçek baba Mills’di.
Bostock ailesinin 1 ile 26 yaş arası 7 çocuğu var. Komşu Richard Mills de evli ve 3 çocuk babası. "
cEmAL abi *nassı komşumuş bu yaw*?http://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif

mep
25-03-2007, 00:09
Yaw Cemal abi şu senin dükkanın
kapısını değiştir abim,valla bacadan filan girmeye çalışıyoz zor oluyo.
Serbest formu bul,ordan topici bul sondan bi önceki sayfayı bul,
valla zor oluyo ya! Senin deve'de yolu kaybetmiş o yüzden gelemiyodur
belki!.

* * Kötü komşu adamı mal sahibi yaparmış! yapmışta netekim!.

Cemal
25-03-2007, 00:15
mep*çok beyendisen sana yollayım komşunu*decem.demiyom.
sana severim..

:lol: * * *Kötü komşu adamı mal sahibi yaparmış! yapmışta netekim!. :lol: *:lol:

haklısın netekim.. :roll:

ceMaL ve arkadaşı deve Yaşşarhttp://img.blogcu.com/uploads/Cemalimuhabbet_Deve.gif