PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilim ve Gelecek Dergisi


dilaver
27-04-2007, 23:58
Degerli Arkadaşlar

Evrim konusunda Türkiyede çok geri bir noktadayız, bu konuda sesimiz pek çıkmıyor, çıksa da duyulmuyor. Bilim ve Gelecek Dergisi evrim le ilgili ciddi bir boşlugu dolduruyor. 38 sayısı tamamen Harun Yahya eleştirisine ve cevaplarına ayrıldı. 39 sayısı da aynı konuya devam edecek.

Bilim ve Gelecek Dergisini desteklemenin, okumanın, okutturmanın bir sorumluluk oldugunu düşünüyorum. Son derece kısıtlı olanaklarla çıkabiliyorlar. Türkiye içerisinde her bayii de bulunamıyor bu dergi. Bulamıyacagınız noktalarda , ya da yurt dışında abonelik seçenegini seçebilirsiniz.

Abonelik Türkiye için 12 sayı 60 YTL , 6 sayı 30 YTL, yurt dışı Avrupa için ise 50 euro , Amerika ve Uzakdogu için 100 dolar. Kredi kartı sistemi kurma maliyeti olarak dergi sınırlarının üstüne çıktıgı için ancak banka havalesi ya da paymall sistemi ile abonelik hizmeti verebiliyorlar.
Avrupa temsilciligi için guner16@mynet.com adresinden Kagan Güner ile ilişki kurabilirsiniz.

Türkiye için 0212 244 97 95 no'lu telefon ile irtibat kurabilirsiniz. Derginin www.bilimvegelecek.com.tr adresindeki abonelik kısmı daha henüz aktif degil. Derginin hesaplarını veriyorum :

Posta çeki hesabı / Ruken Kızıler adına

Hesap no: 1051263


Yapı Kredi Bankası / Ruken Kızıler adına

Fındıklı Şubesi - Hesap no: 60329856


Akbank / Nalan Mahsereci adına

Yeniköy şubesi - Şube kodu: 0407 - Hesap no: 20273


İş Bankası / 7Renk Basım Yayın ve Filmcilik Ltd. Şti. adına adına

Kabataş Şubesi - Şube kodu: 1024 - Hesap no: 044854


DÖVİZ HESABI:

İş Bankası / 7Renk Basım Yayın ve Filmcilik Ltd. Şti. adına adına

Kabataş Şubesi - Şube kodu: 1024 - Hesap no: 0151093
swift code: ISBKTRIS


Bu hesaplardan herhangi birine yatırılan dergi bedeli akabinde tel ya da e-mail ile dergi yönetimine bilgi vererek aboneliginizi başlatabiliyorsunuz. Eski sayıları da edinebilmek mümkün. Hatta TD üyelerine indirimli vereceklerini söylemelerine ragmen bizim tavrımız dergiye destek olmak açısından gerekirse bedeli üzerinden elde etmek oldu.

TD sitesi üyeleri olarak bizimle aynı kulvarda mücadele eden Bilim ve Gelecek Dergisini okumaya ve okutturmaya azami destek vereceginize eminim.


saygılarımla


Bilim ve Gelecek Kitaplığı (http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?p=112175#post112175)

vartor
28-04-2007, 23:11
Bilim ve gelecek dergisini alip okuyan arkadaslar intibalarini yazabilir mi? Harun Yahya'yi curutebilmisler mi?.
*Derginin calismalari anladigim kadariyla halki aydinlatmaya yonelik, bu derginin esas ihtiyaci olanlar tarafindan yani HY'cilarca okunmasini nasil saglanabilir? Fikri olanlar lutfen aydinlatsin.

antimuhammed
29-04-2007, 00:46
Bilim ve gelecek dergisini 2hafta önce Çin e giderken aldım. Uçakta büyük bir zevkle okudum. Oralara götürdüğüm bu dergiyi tekrar geri getirdim. Derginin giriş bölümünde ki yazılar müthiş. Dinde son nokta bilimde nokta bile değildir başlığı altında bilimin ne olduğunun doğru tesbitlerle anlatılması çok kaydadeğer. Teist düşüncenin anlayamadığı konu bilimin ne olduğudur. Önce bilimin ne olup olmadığının anlatılarak giriş yapılması gayet yararlı olmuştur. *HY yi neden muhatap aldıkları açıklaması gayet olumlu. Zira gerçek cevaplar bölümünde teknik olarak verilen cevabı anlayamayanlar için giriş bölümü oldukça yardımcı olmaktadır.

* *Asıl sorun HY nin bir bilim adamı olmamasına rağmen evrim hakkında yazılar yazmasıdır ki bu yazılar kendi araştırıp bulduğu şeyler değildir tamamen dış kaynaklı kilise propagandalarının çevirisidir. Bu konu hakkında yeterli vurgu yapılınca okuyan HY nin yazdıkları hakkında kendisinin bile yeterli bilgiye sahip olmadığını anlıyor.

* Sanırım HY ve ekibi bu derginin şimdiharıl harıl İngilizceye tercümesini yapıp ABD ye göndererek onlardan cevap bekleyeceklerdir. Oysa bilim adamı olan kişi, evrim hakkında eğer bir şeyler iddia edebilecek bilgideyse *muhakkak anında cevap vermesi gerekirdi. Oysa HY bunun yerine bu cevapları susturmak için kampanya başlatmıştır.

* Bu dergiyi çıkartan ekibe teşekkür eder, çalışmalarının devamını dilerim.

InVitatio
29-04-2007, 04:45
Dünya Dönüyormu Döndürülüyor Mu ? iste soru bu !

selamlar arkadaslar,
ben ciddi ciddi bu dergiyi abone etmeyi düsünüyorum.....
yani ayda yaklasik 8 dergi aliyoruz biri az biri fazla fark etmez'de
aslinda yapilcak is bu derginin ve derginin icindeki konularin halkin icine yayilmasi degil,
tabi bu da önemli ama asil "hayirli" is bence,
konunun muhataplari neden bir yerde bulusup, bilim adamlari esliginde karsilikli böyle bir
medeni tartisma yapmiyorlar ?
yani simdi asil lafim benim de kisilik olarak tavsip etmedigim HY kendisine ve ekibine..
evet adamlar haril haril dis kaynakli arastirmalari tercüme edip / ettirip konu ile ilgili herkese
sunuyorlar, ama HY ekibi neden iclerinden en sagdik ve bilgin bilim adamlarini alip
bir üniversite kürsüsünden "evrimci" teorisyenlere karsi bir durus sergilemiyor ?

evet asil yapilmasi gereken
HY ekibinden bir teist mantikli bilim adami ile bir evrim teorisini savunan bilim adamini
bir yerde bulusturup "hadi söyleyin bakalim derdinizi de dinleylim" olmali !!!
ama burada galiba HY kendi kapasitesi buna engel....evet teistce bir tez ortaya atilcaksa
birgün bunu HY kendisinin yapmamasi tüm teistler icin hayirli bir is olacagini düsünüyorum.
Teist olanlar HY kaldi ise yandik yani ;-)

ha mekan olarak neresi olabilir ?
bence bir üniversite kürsüsü olmali !
veya neden bu forum olmasin....HY ekibi burya göz dagi vermek yerine,
bahsi gecen konulara gelip hem kendi yorumlarini yazip hemde gerektigine direkt savunmaya
gecebilirler......


ama olurmuuuuuu
böyle olunca para kazanmak icin basilan dergileri kim alacak ?!

dilaver
04-05-2007, 01:08
Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısı bayilerde!Harun Yahya Dosyası - 2

Bilim ve Gelecek, Harun Yahya dosyasını kapattı. Dergi Nisan 2007 sayısında, Harun Yahya’nın Yaratılış Atlasları’nda yer alan bilimdışı bütün iddialara tek tek yanıt vermişti. İkinci dosyada, Harun Yahyacılık üç temel noktada ele alınıyor.

ABD klonu yaratılışçılık
İlk bölümde, “yerel” görünümlü bu gerici akımın bir Amerikan klonu olduğu gözler önüne seriliyor. Prof. Dr. Aykut Kence, Taner Edis ve Dr. Hasan Aydın makalelerinde,
Harun Yahyacılığın ABD’deki “bilimsel yaratılışçılık” ve “akıllı tasarımcılık”
gibi yaratılışçı akımlarla bağlarına yoğunlaşıyorlar.

Yaratılış Atlası’nda çarpıtma ve şarlatanlıklar
İkinci bölümde, Prof. Dr. Haluk Ertan, Mehmet Özer ve Ender Helvacıoğlu, Yaratılış Atlası’ndaki çarpıtmaları, cehalet ürünlerini ve Danikenvari safsataları sergiliyorlar.
Birkaç örnek: Nuh’un gemisi buharlı gemiymiş! Hz. Süleyman uçak kullanıyormuş!
Eski Mısır’da elektrik varmış! …

Bilimin safsataya yanıtı sürüyor
Üçüncü bölüm ise, yaratılışçılığa güçlü bir bilimsel yanıt niteliğinde. Prof. Dr. Mehmet Sakınç, bütün boyutlarıyla “Fosiller”i ele alırken, Prof. Dr. Erksin Güleç ve Ferhat Kaya, “İnsanın insanlaşma tarihi”ni özetliyor.


Bilimdeki yeni gelişmeler, evrimi döne döne kanıtlıyor
Nıvart Taşçı’nın hazırladığı bilim gündeminden yeni haberler, adeta Harun Yahya’ya yanıt niteliğinde. Bazı başlıklar şöyle: Bakteri kamçısının evrimsel süreci ortaya çıkarıldı… Dinozorlarla kuşlar arasındaki genetik akrabalık saptandı… Renkli görmenin evrimine ışık tutan yeni çalışmalar…

İnsanın atalarının izini süren bir kazı
Nalân Mahsereci’nin hazırladığı Kazı Kazı Anadolu bölümüne bu kez, Anadolu’nun on milyon yıl öncesine ışık tutan Sivas Hayranlı-Haliminhanı lokalitesi kazıları konuk ediliyor. Prof. Dr. Erksin Güleç başkanlığında yürütülen kazıda, insanın ilk atasının kökenleri araştırılıyor.

Burgubilim kara kaplı büyücü dosyasını açtı!
Burgubilim bu kez büyücü takımını mercek altına alıyor. Adam Sendee, büyülemenin, büyülenmenin tarihine, psikolojisine, sosyolojisine, sosyo-ekonomisine dalıyor. Bir dahaki sayıda, çağdaş büyücülere: reklamcılara el atacak.

Matematiği resmeden olağanüstü sanatçı: Escher
Bu yazıda, büyüleyici ve eşsiz *resimlere imza atan Hollandalı ressam Escher’in eserlerinde hayata geçirdiği matematiksel ilkelerin izi sürülüyor.

Eskiçağ toplumlarında meyve kültü
Melih Çoban makalesinde, eskiçağ toplumlarının inanç sistemlerindeki meyve kültlerini, birer tapım aracına dönüşen meyveleri ele alıyor.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Go, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Genel Yayın Yönetmeni: Ender Helvacıoğlu
Editörler: Nalân Mahsereci - Ruken Kızıler
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

Abone koşulları
1 yıllık: 60 YTL *6 Aylık: 30 YTL
Avrupa ve Ortadoğu: 50 Euro
Amerika ve Uzakdoğu: 100 Dolar
(Abonelik için dergi merkezini aramanızı rica ederiz)

antimuhammed
04-05-2007, 02:47
Ben 40 yaşındayım. Çevremde öğrenmeye istekli gençlere hiç bir ücret almadan yabancı dil dersleri veriyorum. Bu sayede onlarca genç şu anda arkadaşım. Bilim ve gelecek dergisini alıp okumak hepsinin ödevi şu günlerde. Zira derslerim sadece yabancı dil değil. Onlara okumayı aşılıyorum. İlk ödevleri Albert Camus okumaktır. Özellikle Albert Camus nun Yabancısını ve Sysiphosunu okuyup değişmeyen öğrenci görmedim.

* Bilim ve gelecek dergisi benim için bu gençleri bir adım sonraya götürmek için bir vesile olmuştur. Çoğuna dinlerdeki dogmaları öğretmeme rağmen kafalarında dinci kesimin yarattığı bulanıklık vardı. Bilim ve gelecek dergisi bu bulanıklığı aydınlatıyor.

* Elime böyle güzel bir bilgi hazinesi verdiği için Bilim ve gelecek dergisine teşekkür ederim. Ders verdiğim öğrencilere kitapları bedava veririm. Ama bilim ve gelecek dergisi için kendileri çaba sarf etmeleri gerekti. Kime dediysem hepsi alıp okumuş. Çoğuna bana gelip giderken sonradan iade etmek kaydıyla dolmuş paralarını vermeme rağmen kendi bütçelerinden kesip o dergiyi almışlar.

* *Eğer bu gençlerin tepkilerini merak eden varsa açıklayayım.

* *Hayatımızın bir noktasında yabancı dil öğreneceğiz diye girip bizi bambaşka bir insana dönüştürdün. Eğer sen olmasaydın şu anda kahvede okeye dönüp, ülkü ocaklarında bozkurt işaretleri yapacak yada bir Kürt düğününde ağıtlara ağlıyor olacaktık.

* *Bu benim bir başarın değildir bu takip ettiğim bilim ve gelecek dergisini hazırlayanlar gibi, Albert Camus gibi gerçeğin peşinde olan insanların başarısıdır...

vartor
04-05-2007, 06:52
Sevgili antimuhammet, ne mutlu sana diyecegim, biraz da kiskanarak. Topluma faydali olabilecek gencler yetistirebilmek, milli egitim bakanliginin yapamadigini yapmak ne guzel bir his. Herbirimiz senin yaptigini yapabilseydik, simdiye kadar binlerce dusunen insan katabilirdik ulkeye. Gayesine ulasabilmis olmanin verdigi doyumluluk dunyanin butun hazinelerine deger.
*Keep up the good work.

dilaver
02-06-2007, 00:11
Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısı bayilerde!


İslam aristokrasisi ve şeriat düzenine karşı

İLK HALK
İSYANLARI

Uygarlık gibi isyan da Batılı icadıdır Avrupa-merkezli tarih yazımına göre. Oysa çok uzağa gitmeden, İran, Ortadoğu ve Anadolu’daki isyan geleneklerini incelediğimizde, yüzyıllarca süren İslam aristokrasisine, şeriat düzenine, Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı hükümranlığına karşı gelişen halk isyanlarının bolluğunu ve sürekliliğini görebiliriz.
Bilim ve Gelecek Haziran sayısında, tarihi, bir kez de ezilenlerin tarafından yazmaya çalışıyor. Mazdekler, Ebu Müslim ve Hürremiler Cumhuriyeti, El Muqanna ve Ortakçı Beyazlar Cumhuriyeti, Babek ve Kızıllar Cumhuriyeti, Zenci Spartaküsler, İslam komüncüleri Karmatiler, Hasan Sabbah ve Alamut Devleti, Anadolu’da Selçuklu’ya karşı Babailer İsyanı, Osmanlı’ya karşı Bedreddin İsyanı, Celali İsyanları…
Cumhuriyet mitingleri üzerine
Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye tarihinin en büyük mitingleri gerçekleşti. Bu kalabalıklar neden toplandı, ne istiyorlardı? Hangi toplumsal kesimlerden oluşuyorlardı? Genel özellikleri nelerdir? Mitinglerin siyasal sonuçları ne olacak? Bu kitle hareketi nereye evrilecek? Sol nasıl tutum almalı? Ender Helvacıoğlu bu sorulara yanıt arıyor.

Nâzım “hapistir amma, zincirini kırmış yatar”…
Nazım Hikmet’i yitirişimizin 44. yılı. Nalân Mahsereci bu büyük şair ve devrimciyi, özgürlüğünü savunan yurtiçi ve yurtdışındaki kampanyalarla ele alıyor. Tabii M. Halim Spatar’ın değerli katkılarıyla… Kurtarma kampanyasına sadece imzalarıyla değil, yürekleriyle katılan dünyaca ünlü isimlerin arasında kimler yok ki? Pablo Neruda, Yannis Ritsos, Louis Aragon, Pablo Picasso, Jean Paul Sartre… Nazım’ın memleketlisi ilericiler, devrimciler… Ve dosya boyunca karşılaşmaktan mutluluk duyacağınız daha pek çok isim.

Burgubilim, çağımızın reklâmcılarıyla büyü bahsini kapatıyor
Adam Sendèe, bu kez, çağdaş büyücü reklâmcıların kirli çamaşırlarını ortaya saçarak kara kaplı büyücü dosyasını kapatıyor. Burgubilimcilerin titiz incelemeleri sonucu öğreniyoruz ki biz insanlar büyüye her an her yerde maruz kalıyoruz. Sendèe diyor ki insan artık “düşünen hayvan”dan “büyülenen hayvan”a dönüşmüştür.

İz Bırakanlar: Dünyaca ünlü antropoloğumuz Ord. Prof. Dr. Muzaffer Şenyürek
Neandertal Tanca Adamı, 70 bin yıllık Shanidar Çocuğu, Kral Gordias’ın iskeleti, Güney Afrika’daki Australopithecus, Tanganyikalı Paranthropus africanus, vd., milyonlarca yıllık toprak üzerlerinden kalkınca, gözlerini Muzaffer Şenyürek’in masasında açarlar… Dünyaca ünlü kazı ekipleri tespitlerine güvendiği için önemli buluntuları Ankara’ya Şenyürek’in laboratuarına yollarlar... Anadolu’daki kılıç dişli kaplan, mamut benzeri hortumlu, üç ayaklı at ve daha pek çok memeli türünün isim babası Ord. Prof. Dr. Muzaffer Şenyürek’in yaşamına dair parçaları Ruken Kızıler yazdı…


Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısında dikkat çeken diğer makaleler:
İsmihan Yusubov / Bir matematikçinin dilinden doğa hikâyeleri
Güneş Gürseler ile söyleşi / Çevre sorunları ve hukuku üzerine kısa bir sohbet
Y. Savaş Emek ile Ütopyalar Toplantısı üzerine


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Go, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

Abone koşulları
1 yıllık: 60 YTL *6 Aylık: 30 YTL
Avrupa ve Ortadoğu: 50 Euro
Amerika ve Uzakdoğu: 100 Dolar
(Abonelik için dergi merkezini aramanızı rica ederiz)

dilaver
03-07-2007, 23:23
Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısı bayilerde!


40 yıllık öğretmenin kaleminden

MATEMATİK * * *“YARAMAZ”DIR

Öğreterek öğrenmenin ve öğrenerek öğretmenin hazzını tatmış, matematiği nasıl sevdireceği üzerine yıllarca kafa yormuş, öğrencileri ve öğretmen arkadaşlarıyla birlikte yöntemler geliştirmiş Ahmet Doğan, Bilim ve Gelecek dergisinin Temmuz sayısının kapak dosyasını hazırladı: Matematik ne işe yarar?.. Korkulacak şey mi şu matematik?.. İşte bütün mesele bu: Matematiği sevdirmek ya da nefret ettirmek… Matematik nasıl sevdirilir?.. Öğretmen akılları nasıl kışkırtır?..

Marmara’da deprem sinyalleri artıyor!
Marnaut Projesi Marmara Denizi’ndeki fayların aktivitesini gözler önüne serdi. Ruken Kızıler Marmara’nın en dibine inen Prof. Dr. Naci Görür ile fay gözlemlerini konuştu. “Şimdi gözlerimle gördüm ki, Marmara Denizi’nin tabanındaki fayların aktivitesi, 1999 Depremi öncesinin İzmit Körfezi’ndekiyle aynı. Bunu ilk kez size açıklıyorum, gemiden indiğimizin ertesinde İstanbul Valiliği’ne gittik. Belediye yetkililerini de görüşmeye istedik ve gördüğümüz tehlikeyi aktardık. Aynı zamanda onlara Marmara’da bir gözlem istasyonunun kurulması gerektiğini tekrarladık. Bakın seçimler geliyor, hiçbir siyasi partiden depreme ilişkin bir söylem duydunuz mu?”

Seçimler üzerine
“Küreselleşme çağında parlamentolar bir ‘sirk’e dönüşmüştür. Sanal bir kurum, bir ‘imaj-kurum’dur. Artık bir üretim ve yönetim yeri değildir. İktidarsızdır. Tek bir işlevi kalmıştır: Esas kararların alındığı, sistemin ‘illegal’ güç odaklarının çatıştığı arenayı perdeleme ve halkın taleplerini ve özlemlerini havuzlama işlevi. Seçimler bir ‘güzellik yarışması’nı andırıyor.” Ender Helvacıoğlu “Küreselleşme çağında parlamento ve seçimler”i değerlendirdi…

Cazın müzik tarihindeki yeri
Ünlü müzik kuramcısı Sidney Finkelstein bu makalesinde, iyi ve kötü müzik ayrımının ne olduğundan başlayarak, caz ilkel bir müzik midir, Afrikalı ya da Afrikalı-Amerikalı diye adlandırılabilir mi, doğaçlama mı üretilmelidir, bilinçaltını mı seslendirir, cazın özgünlüğü nerededir gibi kimi soruların yanıtlarını arıyor. M. Halim Spatar’ın berrak Türkçesiyle…


Ömer Seyfettin’deki Darwin
Türk öykücülüğünün önemli başlangıçlarından Ömer Seyfettin, kuşağını etkileyen, felsefi, edebi ve siyasi diğer kuramlar gibi, Darwin’in Evrim Kuramı ile de ilgilenmişti. “Kesik Bıyıklar” ve “Pireler” başlıklı öykülerinde, Darwin’i ve dönemindeki evrim anlayışını kullanmıştı… Dr. Ergi Özsoy, Seyfettin’in bu öykülerinden yola çıkarak, onun Darwin’i nasıl anladığını yadı…

Bu mezarlıkta, Hititler’in öncülü Hatti halkı yatıyor…
Nalân Mahsereci’nin hazırladığı “Kazı Kazı Anadolu” bölümüne bu ay Hattiler konuk oluyor. Doç. Dr. Tayfun Yıldırım başkanlığında yürütülen Resuloğlu Mezarlığı kazılarında tespit edilen 157 tane mezardan, iskeletler ve diğer ölü hediyelerinin yanı sıra, Hatti Dönemi’ne ait önemli bir takı koleksiyonu oluşturabilecek kadar çok miktarda takı çıkartıldı. Mezar sayısının 600’e ulaşılacağı tahmin ediliyor. Kazılar, Alacahöyük gibi bölgedeki diğer Hatti Dönemi kazılarını besleyecek yeni sonuçlara gebe…

Bilimin gündeminden renkli haberler…
Canlılığın kimyasının babası Stanley L. Miller öldü… Atalarımız iki ayaklı yürümeye ağaçlarda mı başladı?.. Kablosuz elektrik nakli başarıldı… Ünlülerin genetik haritaları… Hidrojen depolama teknolojisinde yeni gelişme… Dünyanın iklimi kritik noktaya yaklaşıyor… Küresel ısınma toprağın kalitesini de düşürüyor… Protein mimarisi, metabolizmanın evrimini açıklıyor mu?.. Silikon nanokablolar veri saklama teknolojisini ilerletecek…

Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısında dikkat çeken diğer makaleler:
Metin Kayaoğlu / ‘Doğu’da ezilenlerin ‘eşitlikçi toplum’ deneyimleri
Yard. Doç. Dr. Hasan Aydın / Ihvan es-Safâ’da bilim sınıflaması ve eğitimbilimsel değeri
Doç. Dr. İsmihan Yusubov / Bir matematikçinin dilinden doğa hikâyeleri-2
Araş. Gör. Nermin Yavlal Gedik */ XV. Uluslararası Felsefe Olimpiyatı


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Go, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

Abone koşulları
1 yıllık: 60 YTL *6 Aylık: 30 YTL
Avrupa ve Ortadoğu: 50 Euro
Amerika ve Uzakdoğu: 100 Dolar
(Abonelik için dergi merkezini aramanızı rica ederiz)

dilaver
01-08-2007, 02:50
Bilim ve Gelecek’in Ağustos sayısı bayilerde!


Yönetenlere uyarı: Hazırlanmazsan yıkar!

MARMARA
DEPREMİ

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, yerbilimsel tüm araştırmaları derledi:
• Bütün boyutlarıyla Marmara Denizi’nin kapısına dayanan deprem… • Marmara’nın deprem tarihi ve aktif fayları… • Depremi yaratacak fay üzerine tartışmalar… • Olası deprem zararlarının azaltılması için yapılması gereken uzun vadeli, planlı ve çok-disiplinli (jeoloji, jeofizik, inşaat, şehir planlama, mimarlık, yerel yönetim) çalışmalar…

Fay’a seyahat
Prof. Dr. Naci Görür anlattı:
Fay aktivitesini yerinde gözlemlemek için insanlı denizaltıyla Marmara Denizi’nin
dibine yaptığı (1239 m) yolculuğun öyküsü…


BOP Meclisi
Ender Helvacıoğlu’nun seçimleri konu alan yazısının başlığı: BOP Meclisi’nin mumu yatsıya kadar yanar. “22 Temmuz’la oluşturulan BOP Meclisi’nin istikrar sağlayacağını sananlar yanılacak. Türkiye yapısal bir kriz yaşıyor; kabuk değiştiriyor. Bir yandan emperyalist-kapitalist sisteme entegre edilmeye, yani sömürgeleştirilmeye çalışılıyor. Diğer yandan bu sürece direniyor. Bu direniş şimdilik kendini korumacı ve geçmişe atıf yapan politikalar biçiminde gösteriyor olabilir. Ama süreç derinleştikçe, sadece direnmekle kalmayan, geleceğe de uzanan devrimci ve yapıcı bir çizginin gelişeceğini göreceğiz…”


Hiroşima ve Nagasaki, 62 yıl önce bombalandı…
Hiroşima bombalanırken Tanrı neredeydi?
Burgubilimcimiz Adam Sendee, bu kez kafasının çatlağına takılan şu soruyla tüm çağları aşıyor ve yanıt alabileceğini düşündüğü herkese umutsuzca soruyor: Hiroşima bombalanırken Tanrı neredeydi? Neden göz yummuştu, bombanın düşmesine?..

Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan bombaların etkisi
Prof. Dr. Naci Balkan yazdı:
Hiroşima’da 350.000 kişi, üç gün sonra ikinci bombanın atıldığı Nagasaki’de 270.000 kişi bombaların yıkıcı, ısı ve radyoaktif etkilerine maruz kaldı. İlk anda Hiroşima’da 140.000 Nagasaki’de 70.000 kişi öldü. Bombanın düştüğü yeri merkez alan iki kilometre yarıçaplı bir daire içindeki hemen tüm canlılar öldü, binalar yıkıldı veya yandı…

Kendi teleskopunu kendin yap…
Teleskopu gökyüzüne ilk çeviren Galilei olmuştu. Galilei’den beri gökyüzü tutkusu, amatör ve profesyonel ayrımsız, çok sayıda astronomu kendi teleskopunu yapmaya teşvik ediyor. Çeşitli yaş ve mesleklerden gökyüzü meraklıları, ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen Amatör Teleskop Yapımı Çalıştayı’nda (ATY) kendi teleskop aynalarını yaptılar. Arkadaşımız Güner Or da, amatör astronom Haldun Menali ile teleskop yapımı üzerine sohbet etti...

Hititler’i bize bağlayan Anadolu’nun güzelim bitkileri
Hasan Torlak, Hititler’in üstüne bayram yaptıkları çiğdemleri, yakardıkları alıç ve ardıç ağaçlarını, 150 çeşit ekmek yapmakta kullandıkları buğdayı, kutsallaştırdıkları safranı, şifa aradıkları bitkileri, bitki fallarını, dualarını yazdı… Ve Anadolu’da hâlâ yaşayan Hitit mirası bitki kültürünü…

Kölelik gerçekten sona erdi mi?
Gül Atmaca yazdı:
Bu yıl İngiltere’de köleliğin yasal olarak kaldırılışının 200. yıldönümü. Peki kölelik gerçekten kaldırıldı mı? Kölelik, farklı yollardan belki de daha kitlesel ve acımasızca sürüyor. Uluslararası şirketler milyonlarca insanı sömürüyor. Diğer yandan, insan ticareti mağduru milyonlara, her gün yenileri ekleniyor…

Köyün bütün ahalisi matematikçi
Prof. Dr. Ali Nesin, bu sayının Matematik Sohbetleri’nde Matematik Köyü’nü ve köylülerini anlattı: “Yazokulu mekânı kurmak için üç aydır çoluk-çocuk, geceli-gündüzlü çalıştık. Köy Nesin Vakfı’nın. Matematik Köyü’nün amacı, sadece matematik... Her türlü ve her seviyede matematik... Seneye 120 öğrenciye hizmet veren bir köyümüz olacak. Bir de kocaman havuzumuz. Piyano odası, bilardo, kütüphane...”

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında, her zaman olduğu gibi Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Go, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

Abone koşulları
1 yıllık: 60 YTL *6 Aylık: 30 YTL
Avrupa ve Ortadoğu: 50 Euro
Amerika ve Uzakdoğu: 100 Dolar
(Abonelik için dergi merkezini aramanızı rica ederiz)

InVitatio
01-08-2007, 19:12
-----güncelleme----

hokusai
01-08-2007, 19:34
bilim ve gelecek ;bilim ve ütopyadan ayrilan tiplerin dergisi bende toplam 30 sayi bilim ve ütopya 9-10 sayida bilim ve gelecek var tarikatlar ele gecirmeden önce bilim ve teknik aliyordum simdi adi islam ve teknoloji olsa daha bi yakisik alir, pek bilimle alakasi kalmamis derginin ipe sapa gelmez konularla ugrasiyorlar.bu arada duyumlarima göre bilim ve gelecekten cok fena para kazaniyorlarmis dergi Türkiye nin her böleginde kapis kapis satiliyormus hatta yazarlardan bazilarinin üniversiteden ayrilip ticaretle ugrasmaya basladiklarini rivayet edenler var *8O 8O *8O

YUH BE KARDESİM

dilaver
03-09-2007, 21:54
Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısı bayilerde!


5000 yıllık büyü

ASTROLOJİ

Kapak dosyamız, astrolojinin bir büyü olarak doğduğu ve her zaman bir büyü olduğu tezini işliyor. Lawrence E. Jerome’un Astrology Disproved adlı henüz Türkiye’de yayınlanmamış kitabından Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün çevirisiyle derlediğimiz dosyada, geniş kitlelerin astrolojiye neden inandıkları sorusuna da yanıt aranıyor ve astrolojinin psikolojisi irdeleniyor. Astrolojinin 20. yüzyıldaki kirli serüveni anlatılıyor ve bilim kılıfını kullanan son dönem astrologlarının foyası ortaya çıkarılıyor. *

Dünyada ve Türkiye’de su sorunu
Ankara ve İstanbul için çözüm…
Su yaşamsal, ama kıt bir kaynak. Piyasa ekonomisinde ticari bir mal haline gelmesi, dünya nüfusundaki hızlı artış, kirlenme ve iklim değişikliğiyle birlikte, stratejik önemi de giderek artıyor. Biz de geniş bir dosyayla su sorununa el attık. Dünyada ve ülkemizde su kaynaklarının durumunu, küresel su politikalarını ve Türkiye’nin acil ihtiyacı haline gelen ulusal su politikasını konu edindik. Prof. Dr. İlhan Avcı ve Dursun Yıldız ile İstanbul ve Ankara’da yaşanan su sıkıntısının boyutlarını, hazırlanan projeleri, bunların sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuk.

Solcu kimdir? Sol liberal kimdir?
Ender Helvacıoğlu, bu sayının Parantez köşesinde, “Solcu kimdir?” sorusunu tartışıyor. “Solculuk, büyük toplumsal pratiklerle, taş üstüne taş koyarak oluşmuş bir kavramdır. Kapsamlı kuramların, kavramların, daha doğrusu beyinlerin ve aklın dağıldığı, parçalandığı bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle ‘solculuk’ kavramının bütünselliğini korumak önemli bir ihtiyaç”. Hasan Gören de, makalesinde “sol liberal”i tanımlıyor ve sol liberalizmle tartışıyor.
“Sol liberal, modern insan bilinci yerine kulluk anlayışının yerleştirilmesini inanç özgürlüğü olarak görür, gösterir. Halkın, devleti, kendi mülkiyet ve yönetiminde ve yine kendi çıkarlarına göre örgütlenmiş bir aygıt haline getirmesini değil, mümkünse bu devletin sermaye lehine eriyip yok olmasını talep eder…”

Dr. Muhsine Helimoğlu Yavuz’un makalesi:
Bir Azeri masalına gizlenmiş ütopik gerçekler…
Masallar, ürünü oldukları toplumların, coğrafyalarının evrenselliği göz önüne alındığında da, tüm insanlığın, sosyokültürel ve psikokültürel aynalarıdır. Masalların iletisine dair yüzeysel bir değerlendirme yapıldığında, yalnızca gösterileni görür ve işin kolayına kaçarız... Bir Azeri masalına, bilimsel yöntemle çözümleme yapıp, görünürde söylenenin satır aralarını dikkatle okuduğumuzda, saptamalarımız çok farklı olacak...

Ömer Tuncer yazdı:
Mevlânâ hangi sınıfın adamı?
13. yüzyıl Anadolu Devrimi, Babailerin, Ahîlerin ve bilimci kol sayılabilecek Ekberiyye’nin birlikte, sosyal alana taşıdıkları bir kültür hareketidir. Kul kültürüne karşı ilk başkaldırılardan biridir. Bu devrimci hareketin karşısında ise, Kalenderiler, işgalci Moğollar, zaman zaman Moğol Valisi gibi davranan Selçuklu sultanları ve onların İmam Gazalî ardılı düşünüş biçimini döneme uydurmaya çalışan Mevlânâ Celâlü’d Din Rûmi ile Kalenderî şeyhi Şems-i Tebrizî vardır.

Bilim ve Gelecek’in Eylül 2007 sayısında dikkat çeken diğer makaleler şunlar:
Dr. Alev Erarslan / Siyasi erkin gömü uygulamalarına yansıması - Anadolu’da kral mezarları
Adam Sendée / Olimpiyatlar: “Geliyorum” diyor, Burgubilimciler: “Gelme gelme!”
Ramazan Karaçalı / Sanallaştırılıyoruz

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin ile Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Go, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

Abone koşulları
1 yıllık: 60 YTL *6 Aylık: 30 YTL
Avrupa ve Ortadoğu: 50 Euro
Amerika ve Uzakdoğu: 100 Dolar
(Abonelik için dergi merkezini aramanızı rica ederiz)

---------------------------

* * *Bu arada gerek Bilim ve Gelecek Dergisinde gerekse de Bilim ve Ütopya dergisinde sitemizin tanıtımı yayınlanmıştır. Her iki dergiye de gösterdikleri duyarlık ve dayanışma için teşekkür ediyorum.


* * * saygılarımla

dolfen
03-09-2007, 22:33
ben 11, sayıda tesadüfen karşılaşmıştım istanbul otogarında ve halen zekle okuyorum...

her insanın anlayabilecegi *dilden yazılmıış olması beni sevindirdi...
ilk okul terkler bile okusalar anlayabilirler emin olun...

bilimli gelecek günlere...

demokles
06-09-2007, 21:19
belli başlı noktalarda tıkanıp kalmış olan ülkemizde aydınlanma ve aydınlatma görevini üstlenen önemli dergilerin başında geliyor.
gerçekten donanımlı bir dergi. harun yahya ile ilgili açıklamaları gerçekten iyiydi ve onu çürütecek düzeyde idi. ki zaten harun yahya'yı çürütmek çok zor olmasa gerek ama bilim ve gelecek'in yazar kadrosu bunu iyi başarmıştı.

dilaver
02-10-2007, 00:56
Bilim ve Gelecek’in Ekim sayısı bayilerde!


İnsan ‘kaos’u da Tanrıdan çaldı!

FİZİK VE TANRI

Yeni bilim, kaotik evren ve karmaşadan düzene

Kapak dosyamız, genel anlamda bilime yeni bir bakış açısı öneren kaos kuramını ele alıyor ve yeni fiziğin “Tanrıyı bulduğu” türünden iddialarla hesaplaşıyor. Kaos kuramına yaptığı katkılarla Nobel Ödülü alan Ilya Prigogine’in kendi kaleminden
“entelektüel yaşamöyküsü” de dosyanın bir parçası.


Evrim sürecinde doğa nasıl seçiyor?
Dr. Ergi Deniz Özsoy, Darwin’in “doğal seçilim” kavramını, genetikteki son bulgularla irdeliyor ve doğal seçilimin bilimsel olarak öngörülebilir mekanizmasını olabildiğince basit bir biçimde anlatıyor.

Kara kıtanın tarihindeki yaman kadınlar: Afrika Kraliçeleri
Güner Or ve Ilgın Deniz Akselioğlu, derlemelerinde, Avrupamerkezci tarihin dışarıda bıraktığı kara kıtanın “yaman kadın” yöneticilerini anlattılar: Erkek gibi de betimlenmekten çekinmeyen “kadın firavun” Hatşepsut, İskender’i pes ettiren Candace, barışçı kraliçe Bakwa Turunku ile “birer gece birlikte olduğu erkekleri öldüren” savaşçı kızı Amina, ülkelerinin özgürlükleri için beyazlara karşı savaşan Nzingha, Yaa Asantewa, Nehanda ve diğerleri…

2500 yıl önce yaşamış Hintli vezir Kautilya ve Arthaşastra’sı
Hindolog Ali Küçükler, 2500 yıl önce yaşamış Hintli vezir Kautilya ve eseri Arthaşastra’yı anlattı. Devlet yönetimi ve sosyal yaşama dair öğütler içeren Arthaşastra, Hindistan tarihini, siyasi yapısını ve sosyal kültürünü anlamak için çok değerli bir eser. Machiavelli’in Prens’inden 2000 sene önce yazılmış bu büyük eser, Doğu Uygarlıkları’nın birikimi hakkında fikir verebilir.

Stratejik yönetimde Asyagil bir araç: Çinliler’in 36 strategemi
MS 6. yüzyılda Doğu Göktürk Kağanı Hieli, Çin İmparatorluğu’ndaki Tang Hanedanı üzerine akın düzenler. 626’da Tang İmparatoru, Hieli’yi zümrütler ve ipeklerle yemler ve savaştan geri çekilmesini sağlar. MS 630’da Tang İmparatoru Doğu Göktürk İmparatorluğu’nu bir meydan savaşıyla yıkar. Burada ne olduğunu anlamak için, Doç. Dr. Melih Baş’ın makalesini okumanız gerek...

Tek yol devrim!
Ender Helvacıoğlu “Parantez” köşesinde Neo-Liberal – Ilımlı İslam ittifakına karşı izlenecek stratejiyi tartışıyor: “Küresel burjuvazi de bir ‘devrim’ dayatıyor. İnsanlığın 500 yıllık birikimine karşı savaş açmış bir ‘karşı devrim’. Türkiye ön cephelerden biri. Yapısal bir kriz yaşanıyorsa, ya ‘karşı devrim’ olacaktır ya da ‘devrim’. Türkiye, ya sömürge olacaktır ya da bağımsız bir emekçi cumhuriyeti. Gün olur devran döner… Bir bakmışsınız, Türkiye, astığı ve katlettiği gençlerin sloganına muhtaç kalmış: Kahrolsun emperyalizm! Tek yol devrim!”


Bilim ve Gelecek’in Ekim 2007 sayısı içerik olarak dopdolu. Dergide dikkat çeken diğer makaleler şunlar:
Doç. Dr. Gürcan Polat ile söyleşi / İda Dağı’nın eteklerinde “efsane” bir kent: Antandros
Adam Sendée / Olimpiyatlar: “Geliyorum” diyor, Burgubilimciler: “Gelme gelme!” -2
Nazan Mahsereci / *“Matematiğin müzisyeni”: Manjul Bhargava
Mine Doğan / Bir süje olarak Arz
Kaan Benli - Ayten Aydın / Sürdürülebilirlik aydınlanması

Bilim ve Gelecek’in bu sayısında da, her zaman olduğu gibi Ali Nesin ile Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

Abone koşulları
1 yıllık: 60 YTL *6 Aylık: 30 YTL
Avrupa ve Ortadoğu: 50 Euro
Amerika ve Uzakdoğu: 100 Dolar
(Abonelik için dergi merkezini aramanızı rica ederiz)

dilaver
02-11-2007, 22:42
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!


Genlerimiz de piyasada!

BİYO-EMPERYALİZM

Gen tekelleri patentleme yarışında

Doğada milyarlarca yılda oluşan gen havuzu, patent yarışına araç edilmiş durumda. Yeryüzünün biyosferini oluşturan büyük ekosistemlerin hepsini ticari olarak kapatmak kapitalist tekellerin yeni hayali. Bugün artık genler piyasada! Emperyalist ülkeler, dünyanın biyolojik zenginliklerini sahipleniyor ve muazzam kârlar elde ediyorlar.
Prof. Dr. Tuncay Altuğ yazdı.

Transgenik teknoloji, ticari boyutu ve biyogüvenlik

Genetik transfer işlemleriyle, farklı karakterli yeni canlılar yaratılıyor. Bu çalışmalar, çokuluslu tekellerin denetiminde ticari boyut kazandı. Öte yandan konunun biyolojik silah boyutu da var. Bütün bunlara bağlı olarak, evrensel boyutlu bir “biyogüvenlik” kaygısı gündemdeki yerini almıştır. Prof. Dr. R. Şeminur Topal yazdı.

Ender Helvacıoğlu yazdı
Yeni bir dergi çıkarıyoruz: Müdahale
Aylık sosyalist teorik-politik analiz ve yorum dergisi Müdahale, Türkiye siyaset arenasına müdahale edebilecek bir sosyalist politik odak oluşturma hedefiyle yayın yapacak. Politika öneren, hat çizen, ideolojik-politik mücadele yapan, net hedefler gösteren, çağrı yapan, öncü bir dergi olacak. Müdahale, sol içi kapalı devre bir yayın olmamaya özen gösterecek. Tüm topluma, onun öncü güçlerine seslenecek. Müdahale Kasım başında kitapçılarda…

Atın 55 milyon yıllık öyküsü evrim kuramını kanıtlıyor
Prof. Dr. Mehmet Sakınç, atın 55 milyon yıllık evrim tarihini yazdı. Homo sapiens sapiens (insan) ile Equus’un (at) yaşam çizgileri, sapiens evrimleşmeye başladığından itibaren kesişmiştir. Ancak at insandan çok daha önce evrimin basamaklarını çıkmış, dünyanın hemen tüm kıtalarına yayılmıştır. Ancak insanla buluşmadan at zararlı çıkacak, her zaman yaptığı gibi Homo sapiens onu da yok edecek, kendine köle olacak birçok ırklar yetiştirecektir. Bugün gördüğümüz atlar insanın eseridir…

Evrimin temel mekanizması doğal seçilim - 2
Dr. Ergi Özsoy, evrimin temel mekanizması doğal seçilimi anlatmaya devam ediyor. Doğal seçilim, geçen zamanla ilişkisi şöyle ya da böyle net biçimde kurulabilen organizma ve populasyon değişiminin bir istatistiksel tanımından başka şey değildir. Böylece, evrimleşme belirli yönü olan progresif bir değişim olmaktan çok, pek çok etkenin dinamik birlikte-değişkenliğinin kolaylıkla öngörülemez bir ürünü olacaktır.


Doğu’dan Batı’ya bilim ve felsefe köprüsü: Endülüs - 1
İbn Bâcce
Prof. Dr. Mehmet Dağ, *Hıristiyan dünyasında “Avempace” adıyla bilinen İbn Bâcce’yi yazdı. İbn Bâcce, tıp, matematik, astronomi ve müzik alanlarında tanınmıştır. İbn Haldun, felsefe alanında onu Batı’da İbn Rüşd, Doğu’da Farabi ve İbn Sina ile aynı düzeyde görür. İbn Bâcce’nin Farabi’den etkilenerek geliştirdiği yönetim ütopyası ve “erdemli yalnız kişi”si, kendi psikolojisini yansıtması bağlamında da ilginçtir.

Bilim ve Gelecek’in Kasım 2007 sayısı içerik olarak dopdolu. Dergide dikkat çeken diğer makaleler şunlar:
Akın Güneyli / *Türkiye’de özgür yazılım
Dr. Alev Erarslan / Anadolu’da ticaret ve tüccar sınıfının doğuşu (MÖ 8600-1850)
Adam Sendée / “Koştur koştur yaşam boştur”
Dr. Hasan Aydın / Amacı ve içeriğiyle Felsefe ve İçtimaiyat Mecmuası
Mine Doğan / Cevher artık kazmanın ucunda değil, jeofizikte
Hasan Birson / Âşık olunası bir sayı: Pi
Ömer Tuncer / Sosyal sınıflar, kültürler, akış kuramı ve gelecek üzerine

Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı üç yeni sürekli bölüme de kapılarını açıyor. Hasan Birson “Diyalektik Yazılar” başlığıyla, Mine Doğan “Bir Süje Olarak Arz” başlığıyla ve Atagün Karayel’de Satranç bölümüyle bundan sonra her sayı Bilim ve Gelecek’te olacaklar.
Bilim ve Gelecek’in bu sayında her zaman olduğu gibi Ali Nesin ile Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Go, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

dilaver
02-12-2007, 13:14
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!

Bilim ile din uzlaşır mı?
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısındaki kapak dosyası, “Bilim ile dinin uzlaşıp uzlaşamayacağı” sorusuna yoğunlaşıyor. Alâeddin Şenel, Yaman Örs ve Hasan Aydın makalelerinde, “Bilimde inancın yeri var mı?”, “Postmodernizmin bilim, demokrasi ve özgürlük anlayışı nedir?” ve “Modern bilimin aşılması mı, Ortaçağ’ın geri dönüşü mü?” soruları ekseninde, konuyu ele alıyorlar.

Erdal İnönü ve Mübeccel Kıray’ı saygıyla anıyoruz
Geçen ay yitirdiğimiz iki değerli ismi, bilime katkılarını anlatan makalelerle, saygıyla anıyoruz. Prof. Dr. Tekin Dereli, öğrencisi olduğu Erdal İnönü’yü “hocalığı” ve fizikte ona madalya getiren çalışmalarıyla anlattı. Osman Bahadır, İnönü’nün bilim tarihi çalışmalarını yazdı. Ve Erdal İnönü ile yaptığımız, Türkiye’nin nasıl bilim üretebileceğiyle ilgili söyleşi… Türkiye sosyolojisinin saygın isimlerinden Mübeccel Kıray’ı ise, öğrencisi ve meslektaşı Doç. Dr. Hatice Kurtuluş, yaşamöyküsü, sosyolojisi ve özgün katkılarıyla değerlendirdi.

Kâşiflik zor zanaat!
Güner Or ve Ilgın Deniz Akseloğlu, coğrafi keşifler sırasında yaşamları feci biçimde son bulmuş onlarca kâşifin serüven dolu öykülerini derlediler. “Bilinmeyen topraklar ve o topraklara ulaştıracak bilinmeyen yollar, binbir doğal tehlike barındırır. Hele yağma amacıyla yola düştüyseniz, ölçüsüz şiddete başvurmaktan çekinmeyecekseniz, yerlilerin eli de armut toplamayacaktır…”

İbn Tufeyl ve “Hayy . Yekzân’
“Doğu’dan Batı’ya bilim ve felsefe köprüsü: Endülüs” dizisinin ikinci kısmında, Prof. Dr. Mehmet Dağ, kimilerince Doğulu bir ütopya olarak ve Robinson Cruise’ya esin kaynağı olarak değerlendirilen “Hayy b. Yekzân” romanı ekseninde, yazarı İbn Tufeyl’in felsefi görüşlerini ele alıyor.


Futbolun sihri ve ütopyası
Halil Halit Toker’in söylediklerini söyleyen, yazdıklarını yazan olmadı şimdiye dek. “Futbol, Spor ve Oyun” kitabında, futbolun neden eşitlikçi bir oyun olduğundan yerçekiminin ve oyun nesnesi topun bir takım arkadaşı gibi kullanılabilmesine, futbolun üretim biçimleriyle ilişkisinden futbolcunun yaratıcılığının bileşenlerine dek farklı tezlerini sunuyor okurlara. Kendisiyle bu konular üzerine renkli bir söyleşi yaptık, “Futbol, geleceğin sporudur” dedi.

Prof. Dr. Klaus Schmidt ile söyleşi
Son avcı-toplayıcı toplulukların görkemli izi: Göbekli Tepe
Son yılların en çok ilgi çeken kazılarından Göbekli Tepe, ortaya çıkardığı yeni bulgularla Neolitik Devrim’e dair kimi yerleşik bilgileri sarsacak gözüküyor. Kazı sonuçlarının gösterdiğine göre Göbekli Tepe, son avcı-toplayıcı toplulukların inşa ettiği, görkemli bir tapınaklar dağı. Büyük bir değişimin arifesindeki avcı-toplayıcı atalarımız, en azından dinsel dünyalarıyla yerleşik yaşama geçmişler bile…

Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısında dikkat çeken diğer bazı makaleler şöyle:
Müslüm Üzülmez / Yapay hayatın eli kulağında
Ender Helvacıoğlu / Bilim ve Gelecek Kitaplığı: Cemal ve Ahmet öğretmenler
Hasan Birson / Trakyalı filozoftan küçük öyküler
Yard. Doç. Dr. Hasan Aydın / Hatemi Senih Sarp’ın “İlmin Felsefi Kıymeti” isimli makalesi
Yutako Nishiyama / 6134 deyip geçme!
Aleksandr Yakovlevich Kinchin / Sayı dizilerinin yoğunluğu

Bilim ve Gelecek’in son sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve
tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

karsit
02-12-2007, 19:06
Hocam bilim ve tekniğin tarikatler eline geçtiğine eminmisin? Epeydir almıyorum ama eskiden çok sıkı takip ederdim sonra ara ara almaya başladım şimdiyse hiç almıyo gibi bişeyim. Bilimvetekniğin bilimdışı saçmalıklara tenezzül ettiğini görmemiştim hiç. eğer öyleyse çok kötü olmuş yılların bilimveteknik dergisine.
bilimveütopya almam hiç ama kapaklarında islam bilimadamları marx vs. gibi salakca şeyler görmüştüm o dergi bilim ve ütopya olmasın!

bilim ve gelecek ;bilim ve ütopyadan ayrilan tiplerin dergisi bende toplam 30 sayi bilim ve ütopya 9-10 sayida bilim ve gelecek var tarikatlar ele gecirmeden önce bilim ve teknik aliyordum simdi adi islam ve teknoloji olsa daha bi yakisik alir, pek bilimle alakasi kalmamis derginin ipe sapa gelmez konularla ugrasiyorlar.bu arada duyumlarima göre bilim ve gelecekten cok fena para kazaniyorlarmis dergi Türkiye nin her böleginde kapis kapis satiliyormus hatta yazarlardan bazilarinin üniversiteden ayrilip ticaretle ugrasmaya basladiklarini rivayet edenler var *8O 8O *8O

YUH BE KARDESİM

dilaver
03-01-2008, 15:34
Bilim ve Gelecek’in Ocak 2008 sayısı çıktı!

Evrim nasıl işliyor?
Doğa nasıl seçiyor?

Bilim ve Gelecek, Ocak 2008 tarihli 47. sayısında, son bilimsel bulgular ışığında evrimin mekanizmalarını ele alıyor. Evrim nasıl işliyor, evrimde elenecek ve hayatta kalacak türler nasıl seçiliyor? Kapak dosyasında ayrıca, evrim mekanizmaları üzerine çalışmış ünlü bilim insanları Stephen Jay Gould ve Richard Lewontin’in katkıları da özel olarak ele alınıyor. Dosyaya katkı yapan bilim insanları ve makaleleri şöyle: Prof. Dr. Haluk Ertan, “Biyolojik evrimin beslendiği kaynak: Genetik çeşitlilik”; Dr. Erhan Gürsel Ersoy, “Kültürel uyarlanma stratejileri”; Doç. Dr. Suavi Aydın, “Sorunlu bir kavram: Sosyal Darwinizm”; Richard C. Lewontin / Richard Levins, “Stephen Jay Gould hakkında…”;
Ergi Deniz Özsoy, “Bir Lewontin bibliyografyası denemesi”…


Ender Helvacıoğlu yazdı:
Uzlaş, uzlaş… Nereye kadar?
“Türkiye’ye biçilen kaftan: Ilımlı İslam. Bu bir ‘mahalle baskısı’ değil, ‘emperyalizm baskısı’. Özellikle aydın kesimler içinde yoğun bir karamsarlık havası hâkim. Bu iki sonuca yol açıyor: Birincisi içe kapanma ve kaçış; ikincisi ise uzlaşma. Birincisi daha çok kendine zarar verirken, ikincisi hem kendine hem de topluma zarar veriyor…”

Yüzleri ve yüz ifadelerini tanıma yetimizin evrimi
Tanıyabilen tek tür biz değiliz. Hatta…
Diğer bireyleri yüzlerinden tanıyıp ayırt edebilen ve yüz ifadeleri ile iletişim kurabilen tek canlı türü biz değiliz. En azından evrimsel olarak bizlere en yakın primat türleri -ve hatta diğer sosyal memeliler- de bu yetilere sahip. Oldukça karmaşık bir sosyal iletişim içinde başarı ile yaşayabilmek için evrilmiş olan nöroanatomik donanımızın evrimsel arka planını ve bizden daha eskilere uzanan gelişim tarihçesini Doç. Dr. Tuğrul Atasoy yazdı. *

Ünlü matematikçilerin çocukluğu veya çocuk matematikçiler
Kolmogorov’a göre, matematik yeteneği öyle bir şey ki, kişiyi bir defa ele geçirdi mi, öteki yeteneklerin aşağı yukarı hepsini bastırır. Bu açıdan bakıldığında Kolmogorov’a göre kendisi 13, 92 yaşında ölene kadar sayılar teorisinde dünyaca ünlü keşiflere imza atmış Vinogradov ise sadece 9 (?!) yaşında... “ Çocuk matematikçileri ve matematikçilerin çocukluğunu” Doç. Dr. İsmihan Yusubov anlattı…

Son Endülüslü: İbn Rüşd
Endülüs’te yetişen filozoflar kuşağının sonuncusu olan İbn Rüşd’ü Prof. Dr. Mehmet Dağ yazdı. İbn Rüşd’ün yaşamı boyunca çalışmalarına yalnızca iki gece, babasının öldüğü gece ile evlendiği gece ara verdiği söylenir. Aristoteles’e bağlı olan İbn Rüşd, din bilginleriyle sürekli çatışmıştır. Eserlerinde, felsefe etkinliğinin ve filozofların savunusu öne çıkar. Felsefi etkinliğin din ve Kuran ile çelişmediğini göstermeye çalışmıştır.

Uçak kazasıyla gelen büyük kayıp: Prof. Dr. Engin Arık
Uçak kazasında yitirdiğimiz 6 değerli fizikçimizden Prof. Dr. Engin Arık’ı çalışma arkadaşları Prof. Dr. Baki Akkuş ve Osman Azmi Barut anlattılar. Engin Arık, deneysel yüksek enerji fiziği alanında Türkiye’nin dünya çapında tanınan bilimcisiydi. Her saniyesi bilimi solumakla geçen Arık, ülkemizin enerji sorunu üzerine de kafa yoruyordu. Özellikle, toryum konusunda çok zengin olan ülkemizin bu sayede enerji darboğazından çıkıp dışa bağımlılıktan kurtulabileceğini belirtiyordu…

Kâşiflik zor zanaat-2: Okyanuslar ve kutuplar çok can almış!
Sonu trajik biçimde biten keşif hikâyelerinden oluşan derlemenin ikinci bölümünde, 18. yüzyılın ikinci yarısında, 19. ve 20. yüzyılda yapılan yolculuklarda canını yitirmiş kâşifler ele alınıyor. Güner Or ve Ilgın Deniz Akseloğlu, James Cook’tan Amundsen’e keşif yolunda ölenleri yazdılar.

Bilim ve Gelecek’in Ocak 2008 sayısında dikkat çeken diğer bazı makaleler şöyle:
Hasan Birson / Dünyanın bütün vahşileri, birleşin!
Prof. Dr. Rennan Pekünlü / Matematik, Felsefe, Mantık… Peki, Bilim?
Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın / İsmail Hüsrev (Tökin)’in “Eski Yunanistan’da İçtimaî Fikirler” adlı makalesi
Güner Or / Einstein sergisi
Ergi Deniz Özsoy / ‘İkili Sarmal’dan ‘Üçlü Sarmal’a…

Bilim ve Gelecek’in son sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

dilaver
03-02-2008, 17:54
Bilim ve Gelecek’in Şubat sayısı bayilerde!Adem ile Havva’nın
uzun yürüyüşü
.
İnsanın tarihini anlamanın yeni ve kesin yolu: Genlerimize bakmak…
Hepimizin kökeni Afrika… Neden yollara düştük?... Homo sapiens’in 200 binyılda dünyaya yayılışının temel rotaları… Türümüz kaç kez yok olma tehlikesi geçirdi?... Modern insan Avrupa ve Amerika kıtalarına nereden geldi?...
Bilim ve Gelecek, Şubat 2008 tarihli 48. sayısında, Homo sapiens’in tarihi, göç yolları, hangi coğrafyaya ne zaman ulaştığı, iklimdeki ve dünyanın coğrafi yapısındaki değişikliklerin insan üzerindeki etkileri ve insanın dönemlere göre yaşam biçimlerine dair son bilgileri, bu alandaki arkeolojik ve antropolojik çalışmaların desteğini de alarak kesin sonuçlara ulaştıran yeni genetik bulgular ışığında ortaya koyuyor…


Nasuh Mahruki ile Everest fatihi Edmund Hillary
ve zirve tutkusu üzerine konuştuk
Elif Dastarlı’nın geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Edmund Hillary hakkında Nasuh Mahruki’den dinlediklerinden: “İngilizler Everest’e çıkmayı egemenlik yarışına dönüştürmüştü. Everest’i alt etmek gerekiyordu. Bu nedenle Hillary’nin tırmanışı başardıktan sonra aşağı inerken söylediği ilk söz, ‘Piç kurusunu alt ettik’ olmuştur. Bugünün dağcıları böyle söylemez. Olayı kendileriyle rekabet olarak tanımlarlar. Bu kadar tırmanış yaptım, derdim hiçbir zaman dağla itişmek olmadı. Dağ ile sıcak bir ilişki kurdum. Ama Hillary böyle söyledi diye onu suçlayamayız; çünkü o günün anlayışı buydu.”

İtalya’da bilimciler ve öğrenciler Galileo’dan,
siyasetçiler ve medya Papa’dan yana

Ender Helvacıoğlu yazdı:
Türbanlı Galileo demokrasisi
Papa, Galileo’nun üniversitesinde konuşma yapmaya çalışıyor. Bilim insanları ve öğrenciler karşı çıkıyor. Bunun üzerine bütün İtalyan siyasetçileri ve medya, “mazlum” Papa’dan özür dileme kuyruğuna giriyorlar. Bu habere neden vurgu yaptık? Ülkemizdeki “Türban Davası”nı anımsattı da ondan. “Özgürlüğü yok etme özgürlüğü”, emperyalizmin günümüzde tüm dünyada sahneye koyduğu bir oyun. “Oyuna” gelmeyelim…

Aslı Kayabal’ın haberi:
Dünya yine de dönüyor!
Tarihi Roma La Sapienza Üniversitesi, Papa XVI. Benediktus’u açılış törenine davet etti. Emekli Profesör Marcello Cini, kilisenin Galileo hakkındaki kararını savunan bu konuğu “uygunsuz” bulduğuna dair bir mektup yayımladı. Üniversiteden 70 fizikçi mektubu destekledi. Öğrenciler Papa’yı protesto ederek konuşturmadılar. Bunun üzerine sağlı sollu siyasetçiler ve medya “demokrasi” adına Papa’ya destek verdiler. Galileo’ya ise “Dünya yine de dönüyor” demek kaldı…

Türkiye’nin ilk kopya koyunlarını klonlayan
Prof. Dr. Sema Birler ile söyleşi
T.C. Koyun Doğum Belgesi
Ana Adı: OYALI, Baba Adı: OYALI, Adı: OYALI
Türkiye’nin ilk kopya koyunları Oyalı ve Zarife’nin macerası, hangi hücreden başlıyor? Hayvancılıkta, tekstilde ve gıdada “fare” ile kıyaslanamayacak olan “koyun”, transgenik hayvan üretiminde “fare”nin ününü yakalayabilecek mi? İnsan sağlığı için vazgeçilmez olan ilaçların ucuzlaması mümkün mü? Klonlama soyu tükenen hayvanlara çare olabilecek mi? Pandalar kurtarılabilir mi? Organ naklinde yeni bir umut ışığı mı doğuyor?
Tüm bunların yanıtı ve daha fazlasını, arkadaşımız İrem Afşar, Türkiye’nin başarılı klonlama ekibinin perspektifinden öğrenmeye çalıştı.

İZ BIRAKANLAR / Türkiye klasik arkeolojisinin öncüsü: Arif Müfid Mansel
Arif Müfid’in yaşamına ve çalışmalarına, sarayla ilintili bir Osmanlı ailesinden gelmesi, Almanya’da aldığı sağlam arkeoloji eğitimi ve Atatürk’ün tarih ve arkeoloji seferberliğine yoğun biçimde katılması damgasını vurmuştur. Side ve Perge antik kentlerini ortaya çıkaran kişidir. Sağlam mesleki birikimini geniş kültürüyle tatlandırarak anlattığı derslerine müptela ettiği öğrencilerinin de unutulmaz hocası…. Nalân Mahsereci’nin kaleminden…

Deterministik bir dünyada seçimlerimizde ne kadar özgür olabiliriz?
Prof. Dr. Oğuz İnel makalesinde, felsefi açıdan özgür irade kavramını irdeliyor, farklı filozofların ve felsefi akımların konuya nasıl yaklaştığını ele alıyor.
“Bilim bir çözüm getirene kadar, deterministik bir dünyada yaşamasına rağmen, insanın özgür iradeye sahip bir varlık olduğunu kabullenmemiz gerekiyor. Ancak halen bunun nasıl gerçekleşebildiğini bilmiyoruz. İleride belki kuantum kuramının daha iyi anlaşılmasıyla veya kuantum kuramını da aşan daha mükemmel yeni bir bilimsel paradigmanın ortaya çıkmasıyla bu problem çözülebilecektir.”

Bilim ve Gelecek’in Şubat 2008 sayısında dikkat çeken diğer bazı makaleler şöyle:
Doç. Dr. Ergi Özsoy / DNA düzeyinde doğal seçilimi saptamak…
Hasan Birson / Yenilmeyi bileni yenmek zordur
Nalân Mahsereci / Fuat Sezgin ve İslam’da Bilim ve Teknik eseri

Bilim ve Gelecek’in son sayısında, her zaman olduğu gibi Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

frodo
07-02-2008, 19:46
Bilim Ve Gelecek dergisinin son sayısındaki kapak konusu "Adem Ve Havva'nın uzun yürüyüşü
gerçekten güzel bir çeviri-dosya. Bu konu ile ilgili herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Bu çevirilerin orijinal metinleri ise aşağıdaki linkte güzel bir animasyonla verilmiş:

Adem Ve Havva'nın uzun yürüyüşü (http://www.bradshawfoundation.com/journey/)

imhotep
07-02-2008, 20:07
Hocam bilim ve tekniğin tarikatler eline geçtiğine eminmisin? Epeydir almıyorum ama eskiden çok sıkı takip ederdim sonra ara ara almaya başladım şimdiyse hiç almıyo gibi bişeyim. Bilimvetekniğin bilimdışı saçmalıklara tenezzül ettiğini görmemiştim hiç. eğer öyleyse çok kötü olmuş yılların bilimveteknik dergisine.
bilimveütopya almam hiç ama kapaklarında islam bilimadamları marx vs. gibi salakca şeyler görmüştüm o dergi bilim ve ütopya olmasın!


O bahsettiğiniz sayıyı almıştım. Konusu İbn-i Haldun'du. Marx'a dahi ilham kaynağı olmuş olması yönüyle kapağına işlemişler. Güzel yazılar vardı.

dilaver
02-03-2008, 02:41
Bilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!
Ortaçağ’dan çıkışta
BİLİMİN ROLÜ

İnsanlık Ortaçağ’dan kolay çıkmadı. Bu yaklaşık 1500 yıllık bir süreçtir. Bilim etkinliğinin ve bilim insanlarının bu süreçte özgün bir yeri vardır. Gerici güçler bu çabaları bastırmaya çalışmış, ancak her çabada ortaya çıkan yeni kavramların Bilimsel Devrim’e giden yolu döşemesini engelleyememiştir. Kuşkusuz, bu devrim ancak tüccar, zanaatkâr, fabrikatör ve özgür köylülerin toplumunda gerçekleşebilirdi. Ünlü astronom Eric J. Lerner, Bilimsel Devrimin 1500 yıllık öyküsünü Toplumsal Devrimle ilişkisi içinde anlatıyor.Milliyetçilik nedir?
Etnisite nedir?

Somut örneğini Fransız Devriminde bulan Aydınlanma felsefesinin ulus ve ulus-devlet anlayışı ile 19. yüzyıl Alman modelinde somutlaşan ulus-devlet anlayışı farklıdır. Etnisite, belirli değerler ve nitelikler yüklenmiş bir soyun tarih içinde ilerleyişi olarak kurgulandığı vakit, “hayalî bir cemaat”in “hayalî cevheri” olmaktan öteye bir anlam taşımaz. Ancak, milliyetçilik bu sanal cevhere bağlayabildiği bütün halkları akraba, hatta kendinden sayar, onun tarihini ve coğrafyasını da kendisine ilhak eder. Bunun ifrata varan örneklerini son zamanlarda gazetelerde çıkan “DNA analizleri”ne bağlı “bilim haberleri”nden izliyoruz.
Doç. Dr. Suavi Aydın, tarihsel süreci içinde milliyetçilik ve etnisite kavramlarını inceliyor.Yard. Doç. Dr. Hasan Aydın
Aydınlanma bağlamında türban tartışmaları *
Aydınlanmanın kökleşmesi için, özgürlüğün seküler temelini görmek, bilgi ve değerleri dinsel olandan uzak tutmak gerekir. Nasıl yarı hoca imandan, yarı doktor ise candan ederse; yarı aydın da Aydınlanmadan ve bilimden, sınırsız özgürlükçü liberal de özgürlükten eder.

Mehmet Taki Yılmaz
Profesör kimdir? Üniversite nedir?
Profesörlere dersler *
Türban ile ilgili başlayan özgürlük, demokrasi, laiklik, anayasa, hukuk, rektörler, üniversite tartışmaları bir gerçeği ortaya çıkardı.Bu tartışmalar, birtakım profesörlerin bilimselliklerini, olayları algılayış, değerlendiriş ve çözümleyiş tarzlarını ortaya koydu.

Gül Atmaca
Dünyadaki tek kadın dili: Nu Şu *
Hunan Eyaleti’ne bağlı Jiangyong İlçesi’nde dağlık bir yerleşim alanında konuşulan Nu Şu, kadınların “aileye ait herhangi bir mal” gibi görüldüğü Çin geleneksel yaşamında, onlar için adeta “sessiz bir haykırış” olmuş. Nu Şu, “ebedi kız kardeşlerin” diliymiş.

Prof. Dr. Mehmet Dağ
İslam öncesi Ortadoğu’da kültürel durum *
İslâm fetihleri önce¬sinde Ortadoğu’da başta eski Yunan kültürü almak üzere, İran ve Hint kültürlerinin etkisinden söz etmek mümkündür. Yunan kültürünün Ortadoğu’ya girişi iki ayrı dönem olarak ele alınabilir. Selevkoslar ve Roma İmparatorluğu dönemi ile Hıristiyan kilisesinin egemen olduğu dönem.

Doç. Dr. İsmihan Yusubov
Zor problemlerin kolay çözümleri *
Bir arpa çuvalını kocaman bir atın boynuna asmanın iki yolu vardır. Ya kendin de en az “at kadar” kocaman olup, çuvalı atın boyun hizasına kadar kaldıracaksın ve boynuna asacaksın. Veya bir avuç arpa alıp, onunla atın başını aşağı eğmesini sağlayacak, tam bu arada da çuvalın ipini atın boynuna geçireceksin.

Dr. Alev Erarslan
Anadolu’da yönetici sınıfın ortaya çıkışı *
Tabakalı toplumun varlığı Anadolu’da MÖ 11. binyıldan itibaren görülür. Tarımsal artı, asal üretim araçları, yerleşmelerin sosyal, politik, ekonomik ve dini liderlerini oluşturan otorite figürü kişi ve gruplar, sınıflı toplumların ne denli erken dönemlerden itibaren var olduğunu ortaya koymaktadır.

Çeviri: Aslı Kayabal
Dünyanın sesini dinleyen adam: John Bullitt
“Yerkabuğu sürekli hareket halinde. Okyanuslardaki fırtınalar, kıtasal platformları sarsıyor. Yerçekimi, yerkabuğunu dikey yönde yani aşağıdan yukarıya doğru itiyor. Hepimizi kucaklayan eşsiz bir armoni. Sırada vücudumuzun içini dinlemek var.”


Bilim ve Gelecek’in Mart 2008 sayısında dikkat çeken diğer bazı makaleler şöyle:
Der: Nalân Mahsereci / Prof. Dr. Ufuk Esin’in ardından…
Hasan Birson / Tarihte elmanın rolü
Ender Helvacıoğlu / Beşinci yılımıza girerken…

Bilim ve Gelecek’in son sayısında, her zaman olduğu gibi Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

----------------

* *Bu arada dergi bir kampanya yürütüyor, Derginin çıkmış olan ilk 48 sayısını 100 Ytl bedel ile sahip olabilmek mümkün. Eksik olan sayıları ise % 50 bedel+ kargo ile sahip olabilmek mümkün.

dilaver
01-04-2008, 22:54
Bilim ve Gelecek’in 50. sayısı (Nisan) bayilerde!
Aydınlanma nedir?

Afşar Timuçin ve Ali Timuçin, Aydınlanma hareketinin kaynaklarını, özünü ve toplumsal boyutunu yazdı: 18. yüzyıl, felsefenin ilk olarak siyasallaştığı yüzyıldır. Her şeyden önce siyasal ve dinsel yetkelerin tartışılması gerekiyordu. Aydınlanma böylece bir eylem felsefesi oldu. Felsefe hiçbir dönemde bu kadar somutlaşmamış, bu kadar kavgacı olmamış, insanlığı bu kadar geniş biçimde kucaklamaya çalışmamıştı. Aydınlanma, Sanayi Devrimi’ne açılan bilimsel atılımların, sermayeciliğin gelişimini sağlayan atılımların getirdiği olumlu ve olumsuz değerlerle ilgili bir genel eleştiriydi.

Aydınlanma filozoflarından seçme metinler
Aydınlanma hareketinin simge isimleri olan büyük düşünürler Locke, Montesquieu, Voltaire, Rousseau, Diderot, Kant ve diğer filozofların *eserlerinden seçme metinler.
Çağına öfkeli, çözümleri zıt iki düşünür
Marx ve Nietzsche

Nietzsche’nin de, Marx’ın da emin olduğu bir şey vardı: Yaşanılabilir ve sevinçli bir hayat, insanoğlu için imkânsız hale gelmişti. Nietzsche, saldırısını varolan ahlak anlayışı ile ondan kaynaklanan ilişki biçimlerine yöneltti. Marx’ın saldırısı ise, kapitalist üretim ilişkileri ile bundan kaynaklanan tüm tahakküm biçimlerine yönelmişti ve ancak özel mülkiyetin ortadan kaldırılmasıyla özgür bir hayatın kurulabileceğini düşünüyordu. Fatih Yaşlı, yaşadıkları çağı eleştiren, ama zıt çözümler öneren iki düşünürü karşılaştırarak yazdı.


Postmodernizmin fikir babası: Nietzsche

Önceleri Nietzche hayranı, ama sonra ona karşı olan Macar filozofu Georg Lukacs, “Nietzsche pratikte hem efendilere hem de kölelere hizmet edecek, ancak yalnızca efendilere yararlı olacak düşünceler ileri sürmektedir” diyor. Nietzsche, kapitalizmin tekelciliğe geçtiği dönemde yaşadı ve sonuçta tekelci burjuvazinin çıkarlarını yansıttı. Postmodern düşünürlerin bugün Nietzsche’yi yeniden güncelleştirme girişimlerini bu çerçevede anlamak gerekir. Yener Orkunoğlu, Nietzsche’yi ve günümüzdeki etkilerini irdeliyor.Ender Helvacıoğlu
Burjuva Aydınlanmasının serüveni ve Emekçi Aydınlanması * *
Burjuva uygarlığının şafağında Modernizm, Bilimsel Devrim ve Aydınlanma, insanlığa büyük kurtuluş umutları, büyük çözümler ve yepyeni bir toplum ve evren modeli sundu. Günümüz burjuvazisi ise, gençlik dönemindeki bütün bu niteliklerini küpeşteden attı. Burjuva Aydınlanması, emek-sermaye çelişkisinin sermayenin önderliğinde çözüleceği ilkesine dayanmıştı. Barutu çabuk tükendi. Emekçi Aydınlanması, emek-sermaye çelişkisinin emek lehine çözülerek ortadan kaldırılması zemininde oluşabilir.

Ünlü evrim bilimci Jerry Coyne ile söyleşi * *
‘Doğayı anlamaya çalışalım’
“Evrimin reddedilmesi bilimin ve genel olarak bilimsel yöntemlerin reddedilmesi anlamına gelir. Yaratılışçılar doğaüstü güçlerin bilimin bir parçası haline gelmesini istiyor. Yaratılışçılığın yol açabileceği en büyük tehdit budur.”

Dr. Deniz Akgün
İslam kültürü doğum kontrolüne engel olur mu? *
Neo-liberal küreselleşme sürecinin insan ve toplum yaşantısı üzerindeki olumsuz etkilerini yamamaya yönelik ideolojik, felsefi amaçlarla, İslam dininin liberal yönelimli yorumlarının şaşırtıcı bir şekilde birbiriyle örtüşebildikleri görülüyor.

Doç. Dr. İsmihan Yusubov
Matematikte inanmak ve anlamak üzerine *
Herhangi bir şey anlatılırken, kafada var olan bir modelden yola çıkılır. Anlamak isteyen kişi de o modelin benzerini inşa etmekle uğraşır ve eğer inşa edebildiyse, anlamış demektir. Bu yazıda amaç, anlamak için gerekli matematik yapıları gözler önüne sermek.

Aslı Kayabal
Da Vinci’nin satrancı
Rönesans Dönemi matematikçisi Pacioli’nin satranç kitabını inceleyen uzmanlar, kitaptaki desenlerin çoğunun bir sanatçının kaleminden çıktığını belirttiler. Akla hemen Pacioli’nin arkadaşı Leonardo geldi. Araştırmalar, desenlerin Leonardo’ya ait olduğunu kanıtlamış gibi.Bilim ve Gelecek’in son sayısında, her zaman olduğu gibi Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

dilaver
02-05-2008, 13:40
Bilim ve Gelecek’in 51. sayısı (Mayıs) bayilerde!

Yaşamın tarihi

Dünyanın 3.500.000.000 yıl önceki durumuna yani yaşamın başladığı zamana geri dönmek mümkün olsaydı sadece bakteri benzeri hücreler görebilirdik. Eğer zaman içinde yolculuk yapabilseydik, günümüze kadar geçen zamanı konu alan bir tiyatro oyunu tahmin edebileceğimizden çok daha muhteşem olurdu; bir yazarın hayal edebileceğinden çok daha şaşırtıcı özellikleri ve rolleri olan milyonlarca türün sahne aldığı, oynadığı ve genellikle öldüğü bir gezegen tiyatrosu. Douglas J. Futuyma’nın kaleminden biyolojik evrimin öyküsü


Evrimin kanıtları
Darwin’den bugüne dek taşılbilim, türlerin coğrafi dağılımı, karşılaştırmalı anatomi, embriyoloji, genetik, biyokimya ve moleküler biyolojiden elde edilen sayısız gözlem ile evrim doğrulandı. Evrim bir olgudur. Evrim gerçeğini açıklayan kuram da Evrim Kuramı’dır.


Evrimsel Biyolojinin Türkiye çıkartması
Evrimsel biyolojiye her düzeyde merak duyanların temel başvuru kaynağı olarak kullanabilecekleri bir kitap olan, ünlü evrimci Douglas Futuyma’nın Evrim’i Türkçe’ye kazandırıldı. Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy, Futuyma’nın kitabını tanıtıyor. .
Bir uzlaşmanın tarihçesi
Türk Sağı, devlet ve AKP
Komünizme karşı devleti koruma misyonuyla harekete geçen milliyetçi-muhafazakâr entelijansiya ve elit, komünizm tehdidinin ortadan kalkışından sonra da, hem yeni İslami burjuvazinin ve devlet içerisindeki kadrolaşmanın gücünü hem de küresel konjonktürü arkasına alarak, devlet eliti ile oluşan uzlaşıyı devam ettirdi. Üstelik bunu yeni mevziler kazanarak, batıcı/laik devlet elitini dar bir alana hapsederek gerçekleştirdi; ancak bunu yaparken kendisi de dönüştü ve merkeze geldi. Peki bu uzlaşı devam edecek mi, yoksa bozuluyor mu? Fatih Yaşlı, Türk Sağı’nın ve AKP’nin öyküsünü yazdı.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın
İbn Rüşd’de nedensel zorunluluk bağlamında irade özgürlüğü
Tanrı’nın saltık kudretini koruma ve mucizeyi temellendirme adına nedensel ilişkinin zorunluluğunu yadsıyan Gazzâlî karşısında, nedensel zorunluluğu onaylayan ve savunan İbn Rüşd bu zorunluluk içerisinde insanın irade özgürlüğünü nasıl temellendiriyor?

Ali Timuçin
Yeniçağ’ın başlarında doğa yasası ve doğal durum anlayışları
17. yüzyıl düşünürleri hem insanın özyapısını göstermeye çalıştılar hem de uygar ya da siyasal toplumun oluşumundan önceki zamanlarda yaşadığı düşünülen insanın durumunu ve uygar topluma geçiş koşullarını vermeye çalıştılar.

Prof. Dr. Korhan Kaya
Karşılaştırmalı olarak Hint, Çin ve Ortadoğu kutsal kitapları
Düşünceler nasıl birbirleri üstüne eklene eklene gelişmişlerse, kutsal kitaplar da öyle gelişmişlerdir. Eski söylemler üstüne yeniler eklenerek “mükemmel” yakalanmaya çalışılmıştır. Hint ve Çin kutsal kitapları ile Kuran’ı bu açıdan irdeleniyor.

Prof. Dr. Önder Bilgi
Hitit Öncesi Anadolu’sunun etnik yapısı
Hititler’in Anadolu’ya MÖ 2. binyılın başlarında, kuzeydoğu Anadolu üzerinden geldikleri genellikle kabul görmüş bir teoridir. Gerçek böyle miydi?


Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Aslı Kayabal / İtalyan Partizanlar Derneği’nin kurduğu bir okul: Rinascita
Hasan Birson / Halkımızın 11. Tezi
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Çebi / Hasan Aydın ile “Postmodern Çağda İslam ve Bilim” adlı kitabı üzerine söyleşi
Nalân Mahsereci / Arkeoloji kitaplığına değerli bir armağan: Hattuşa


Bilim ve Gelecek’in son sayısında, her zaman olduğu gibi Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 * www.bilimvegelecek.com.tr

dial_ektik
22-05-2008, 21:52
sevgili Dilaver;

"Politik amaç ve çıkarların, insanların ürettiği karbondioksitin hızlı iklim değişikliklerine neden olduğuna ilişkin kesin kanıtların yadsınmasına neden olduğu ve toplumun büyük bir bölümünü evrim ve dini inançların çeliştiği yanılgısına düşürdüğü Birleşik Devletler... "(Douglas J. Futuyma önsöz)
Eğer çeviri hatası değilse bu tümce hakkında görüşünüz nedir?

dilaver
22-05-2008, 22:10
Şimdi yazının devamında şöyle yer alıyor :

"Ancak evrimi yadsımak, bilimsel yöntemn kendisi kadar, diger bilimlerdeki ilkeleri ve buluşları da yadsımak anlamına gelir."

Evrimi yadsırsanız bilimi yadsırsınız denmeye çalışılmış. Herhalde takıldıgınız konu evrim ile dini inanışın çelişmesi meselesi. Kitabı okumadıgım için üstünkörü yorum ile şunu diyebilirim. Kast edilenin dini inanıştan ziyade tanrı düşüncesi olması gerekir. Yani teistlerin kast ediliyor olması gerekir.

Elbette tercüme hatası var mı bilemiyorum.

saygılarımla

thunderpoint
23-05-2008, 00:09
Bence bir tercüme hatası yok. Bu durum belki de "Brooks yada çevirmen tarafından anlam ayrıntılarına yeterince yer verilmemiş olması" olarak tanımlanabilir. Böyle yazılmasına sebep olarak da "hedef kitlenin aynı görüşte birleşmiş ve stabil olduğunun kabulü" öncelikle düşünülebilir.

Nitekim başlarda "Tanrı'nın doğa kanunlarını koyduğu ve kendi akışına bıraktığını varsayan "deist", tanrıtanır anlayış yayılmış, böylece güvenilebilir insan bilgisi doğaüstüne gönderme yapmaksızın olduğu gibi doğa olaylarının çözümlenmesinden edinilebilmiştir" denilerek deizm'in bilimi dolayısıyla da 'evrimci görüş'ü engelleyici olmadığı savunu yarım ağızla da olsa dile getirilmiş...

Sevgili dialektik,

Dikkatin övgüye değer doğrusu.. ;)

dilaver
02-06-2008, 01:51
Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısı bayilerde!

Toplumların genetik geçmişi nasıl belirleniyor?

ANADOLU’NUN
GENETİK YAPISI

Popülasyon genetiği insanlığın ve toplumların geçmişini ortaya koyuyor. Cavalli-Sforza ve arkadaşları “The History and The Geography of The Genes” adlı kitapta, insan topluluklarının genetik tarihini ortaya çıkarmayı amaçladılar. Tüm dünya ve ayrı ayrı kıtalar düzeyinde insan topluluklarının genetik çeşitliliklerinden kaynaklanan farklılıkları incelediler. Anadolu insanı genetik mercek altına alındığında, alışılageldik görüşlere oldukça ters sonuçlar ortaya çıktı. İrem Afşar’ın geniş çalışması…


Anadolu insanı kime, ne kadar yakın?
En melez coğrafya: Anadolu

Orta Asyalılar genetik olarak Türkiye’nin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor, yani her 8 kişiden 1 tanesi Orta Asya kökenli. Geri kalan yüzde 88 ise, Anadolu, Doğu Akdeniz ve
Orta Doğu popülasyonları ile benzerlikler paylaşmakta. Sonuç olarak Anadolu,
birçok farklı gen frekansının buluştuğu ve melezleştiği bir coğrafya.
Dr. Ferhat Kaya ve Dr. Kambiz Kamrani’nin makalesi…


Genetik bilimi ‘ırk’ kavramını reddediyor
DNA’mızın deri rengi yok!

Toplumların insan ırkları şeklinde biyolojik-genetik temelde ayrılamayacağına ilişkin ilk çalışma, 1972 yılında Richard Lewontintarafından yapılmıştı. Lewontin, bir siyahi toplum olarak, örneğin Bantuların, bir Fransızdan, Almandan ya da bir Tatardan genetik açıdan pek farkı olmadığını ortaya koydu. Son araştırmalar da gösterdi ki, bilim açısından “ırk” kavramının hiçbir anlamı yok. Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy’un çalışması…
Nalân Mahsereci
Bilim ve Gelecek Kitaplığı’ndan yeni kitap:
‘Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği’
Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın 5. kitabı çıkıyor: “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği”. Kitabın ana gövdesi, Harun Yahya’nın safsatalarla dolu Yaratılış Atlasları’ndaki iddialara bilim insanlarının verdikleri yanıtlardan oluşuyor.

Dr. Fatih Yaşlı
Türkiye’de muhafazakâr anti-kapitalizm: Nurettin Topçu
İslamcılık ve Milliyetçilikle birlikte “Türk Sağının Üç Hali”ni teşkil eden Türk muhafazakârlığına “reaksiyoner” niteliğini veren olgu, inkılâp karşıtlığından ziyade komünizme karşı duyduğu büyük düşmanlık olmuştur. Türk muhafazakârlığı içerisinde anti-kapitalist bir damar mevcut olmuş mudur? Bu soruya Nurettin Topçu örneğini inceleyerek yanıt arayacağız.

Prof. Dr. Rennan Pekünlü
Doğadaki diyalektik
Doğa diyalektik davranıyor! Bu davranış bilim insanının dünya görüşüne aykırıysa o bilim insanı süreçteki diyalektiği görmezden gelebilir veya davranışı başka sözcüklerle, felsefeyle açıklayabilir. Bazı bilim insanları da Engels’in başlattığı gözlemleri, “Doğanın Diyalektiği”ne ilişkin gözlemleri araştırmayı sürdürür.

Doç. Dr. İsmihan Yusubov
Eşitsizliğin değeri ve matematikteki yankıları
Newton’un misafiri, çalışma odasının kapısının alt kısmında biri büyük, diğeri küçük iki delik olduğunu fark edince, “Bu da neyin nesi?” diye sormuş. Newton’un biri büyük, diğeri küçük iki kedisi varmış ve bunlar dışarı çıkmak isterken kapıyı tırmalayıp onu rahatsız ediyorlarmış. Misafirin, “Ama bir büyük delikten her iki kedi de geçebilirdi” lafına, Newton “Doğrusu ben bunu düşünememiştim” diye karşılık vermiş. Yoksa var mıdır bir bildiği?

Cai Tianxin
Matematikçiler ve şairler
Goethe, matematikçiler her söylediğinizi kendi dillerine çevirebilen ve anında onu tamamen yeni bir şeye dönüştürebilen Fransızlar gibidir, diye espri yapmıştı. Aynı şekilde şiir de bütün sanatların ortak, anahtar bir faktörüdür. Güzel bir matematik formülüyle, birkaç parlak şiir dizesi arasındaki çarpıcı simetrik benzerliği fark etmek zor değildir.


Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Ender Helvacıoğlu / Irkçılık ve etnik milliyetçilik bilimsel olarak da çürütüldü
Söyleşi: Ceyda Çalışkan / Prof. Dr. Tümel Tanju Kaya ile EÜ Tabiat Tarihi Müzesi
Hasan Birson / Sizi artık Marx bile kurtaramaz!
Aslı Kayabal / Trieste’nin borası rüzgâr müzesinde


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

KızıL
02-06-2008, 02:37
hemen çıkıp bir bayi bulayım :)

dilaver
03-07-2008, 14:17
Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısı bayilerde!
Olimpiyatlar, yarışmacı spor gerçeği ve

ELEŞTİREL
SPOR KURAMLARI

Alâeddin Şenel’in geniş çalışması:Yarışmanın anlamı: “Ben senden üstünüm”. Genişiyle darıyla spor kavramı. Oyun-spor ayrımı. Sporun doğuşuyla ilgili görüşler. Sporun doğuşunun kafa-kol işbölümü ile ilişkisi. Eskiçağın eski dünyasının ilk uygarlıklarında spor. Eski Yunan’da Antik Olimpiyatlar. Roma’da gladyatör dövüşleri, araba yarışları. Ortaçağ Hıristiyanlık dünyasında savaş sporları ve şövalye turnuvaları. Soyluların kalıtı “kan sporları”. Proletaryanın kan sporlarına bulaştırılması. Çağdaş sporların doğuşu. 20. yüzyıl spor dünyasında olumsuz gelişmeler. Holiganlık çözümlemeleri.
Marksçı, Sosyal Darwinci, Weberci, Post-Modernist, Feminist spor kuramlarıYener Orkunoğlu
İlk toplumbilimci ve sosyalist: Saint-Simon
Saint-Simon, insanın özgürlüğünü temellendirmeye çalışan ilk düşünürdür. O, toplumsal yasaların bilgisine ulaşarak, toplumun değiştirilebileceği düşüncesini savunur. Özel mülkiyet karşısındaki tavrı ve emek karşısındaki tutumu nedeniyle, liberalizmden kopmuş ve sosyalizme yaklaşmıştır. Simon sosyalist düşüncenin tohumlarını atmış, Fransız ütopik sosyalizminin kurucusu olarak ünlenmiştir.


CERN deneyleri: Higgs bozonu, geldiysen iki kere tıklat!
Kütlenin kökeni nedir? Evrenin yüzde 96’sı ‘ne’den oluşuyor? Karanlık Madde ve Karanlık Enerji ne ola? Bu tür teorik soruların yanıtı için bir “hayalet parçacık”, Higgs bozonu kritik önemde. CERN’deki çeşitli deneyler Higgs bozonunun varlığını kanıtlamaya çalışacak. Mikroskopik kara delikler sizi yutmayacak, korkmayın!Öner Yağcı
Cengiz Aytmatov’un ardından… ‘Yıldırım Sesli Manasçı’
Cengiz Aytmatov, insanın, insanlığın sorunları üzerine düşünen bir aydın, romancı ve öykücüdür. Yapıtlarının teması sevgi, aşk, dostluk, dayanışma, özveri, savaşın getirdiği acılar, yiğitlikler, cesaret, Kırgız gelenek ve görenekleridir. O, yazdıklarıyla bir türkü gibi insanların yüreklerine seslenen bir çağdaş destancıdır.


Douglas J. Futuyma
Kalıtsal çeşitliliğin kökeni: Tek yol mutasyon!
Her birimiz DNA’mızı anababalarımızınkinden farklı kılan en az 300 yeni mutasyonla doğar. Mutasyona uğramış biçimlerinde kalıtımsal hastalıklara ya da bozukluklara yol açan en az 4500 insan geni tanımlanmıştır. Bu mutasyonun karanlık yüzüdür. Ancak bu yazı, daha çok mutasyonun evrimde oynadığı olumlu rol ile ilgili. Her gen, DNA’daki her çeşitlilik, türlerin kendine ait her özelliği, her tür, varlığını mutasyon süreçlerine borçludur.


Dr. Zeki Apaydın’ın çevirisiyle
Evrim niçin öğretilmelidir?
Evrim teorisinin öyküsü, dört yüzyıllık bir dönem içinde bilimsel devrim sürecinin bir bölümünü -belki de en önemli bölümünü- kapsamaktadır. Bilimsel devrimin asıl önemi, “her şeyin durağan olduğu düşüncesinin” terk edilmesinde yatmaktadır. Değişim olasılığını kabul etmek ve değişimi bir gözdağından çok bir fırsat aracı olarak görmek, evrim derslerinin dolaylı bir mesajı ve talebi olmalıdır.


Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Ender Helvacıoğlu / Din kime lazım, laiklik kime?
Hasan Birson / ‘Galiba yavaş yavaş bir şeyler değişiyor’
Özer Or / Hocaların hocasının kaleminden dünya sosyolojisi


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
02-08-2008, 13:48
Bilim ve Gelecek’in Ağustos sayısı bayilerde!
Safsataya ve dogmaya karşı bilimin yanıtı

YARATILIŞÇILIK İLE HESAPLAŞMA

‘Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerçeği’ kitabını değerlendirdiler
Alâeddin Şenel, Prof. Steve Jones, Prof. Dr. Rennan Pekünlü,
Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, Prof. Dr Aykut Kence, Prof. Dr. Yaman Örs,
Prof. Dr. Şevket Ruacan, Prof. Dr. Metin Özbek, Yard. Doç. Dr. Hasan Aydın,
Muazzez İlmiye Çığ, Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç Öztürk,
Prof. Dr. Aslıhan Tolun, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Prof. Dr. Cumhur Ertekin,
Prof. Dr. Afşar Timuçin, Üniversite Konseyleri DerneğiJeofizik profesörü Haluk Eyidoğan ile Arzın merkezine seyahat
Jules Verne’in ünlü yapıtından uyarlanmış “Dünyanın Merkezine Yolculuk” filmini bir yerbilimciyle birlikte izledik. Dünya’nın Merkezini İTÜ Yer Fiziği Profesörü Haluk Eyidoğan ile konuştuk. Yerin merkezine inilebilir mi? Yerkürenin ne kadarını tanıyoruz? Jeolojinin tartışma eksenini değiştiren kuram neydi? Yerbilimlerini konu edinmiş başka bilimkurgular var mı? Söyleşiyi Güner Or gerçekleştirdi.

Auguste Comte kimdir? Pozitivizm nedir?

Fransız Devrimi sonrası süreç, Avrupa’da bir alt-üst oluşlar, ayaklanmalar, devrimler sürecidir. Devrim sürecinde aktif rol oynayan işçiler, hakları için mücadeleye devam eder. Bu durum, bir anarşi ve düzensizlik olarak algılanır. Olaylara burjuvazinin bakış açısından yaklaşan Auguste Comte böylesi bir toplumsal ortamda düşüncelerini oluşturur. Pozitivizm, Aydınlanmanın eleştirel düşüncelerine ve felsefelerine karşı bir düşünce akımı olarak doğar. Yener Orkunoğlu’nun incelemesi

Ormanlar, makiler, keçiler ve insanlar…
Orman, maki, keçi ve insan… Bunların hepsi hem çevrelerindeki diğer etmenlerin hem de kendi aralarındaki ilişki ve etkileşimlerin ortak bir ürünüdür. İnsan keçiyi, makiyi, ormanı; keçi insanı, makiyi ormanı; maki insanı, keçiyi, ormanı; orman insanı, keçiyi, makiyi içerir. Neden birbirlerinin düşmanı gibi gösteriliyorlar? Bu yazı, bir başka açıdan bakmaya davettir. Prof. Dr. Tuncay Neyişçi yazdı.
Sadru’d Din Konevî ve Ekberiyye hareketi
1240’lı yılların ortalarında Anadolu’ya gelen Sadru’d Din Konevî, doğru bilgiye ulaşma kuramları geliştirmiş, dahası, doğru bilgiye ulaşmak için “akıl” ve “gözlem / müşahade”nin birlikte kullanılmasını savunmuştur. Bu anlamda Batı’da Rönesans sonrası ortaya çıkan ve Aydınlanma’ya yol açan fikir akımlarının öncülü sayılır. İlk Osmanlılarda devlet danışmanlığı “ulema”ya değil, Ekberiyye’cilerden oluşan “ilmiyye”ye verilmiştir. Ömer Tuncer’in makalesi


Bir eğitim serüvencisi: Makarenko
Makarenko’dan neden bu kadar etkilendm? Eğitimci olduğum için mi? Evet. Baba olduğum için mi? Yine evet. Peki, sosyalist olduğum için mi? Tabii, yine evet. Ama hiçbiri tek başına yeterli değil. En iyisi, Makarenko’nun öyküsünü aktarmak. Makarenko’nun basit ama son derece devrimci bir ilkesi vardır: “Öğrenmeyecek öğrenci, değişmeyecek insan yoktur”. Ahmet Doğan yazdı.


Bilim ve Gelecek’in Ağustos sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Ender Helvacıoğlu / Sol’un Baharı
Gül Atmaca / Bangladeş yüzyılın sonunu görebilecek mi?
Aslı Kayabal / İtalya’da yabancı düşmanlığı tırmanıyor: Süper vali Romanlara karşı
Erdem Sönmez / Feodalite araştırmalarında dönüm noktası: Bloch’un Feodal Toplum’u


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
02-09-2008, 21:32
Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısı bayilerde!
İSLAM, RÖNESANS, AYDINLANMA İLİŞKİSİ

Yard. Doç. Dr. Hasan Aydın üç soruya yanıt arıyor: İslam Rönesansı deyişini kullanmak ne ölçüde doğru? Batı’da Rönesans’ın doğuşunda İslam dünyasından yapılan çevirilerin rolü nedir? İslam dünyasında Batı’dakine benzer bir bilimsel aydınlanma neden gerçekleşmedi?

İslam’da bir ‘Kopernik Devrimi’ yapılabilir mi?
Ortaçağın insanları ve eski ya da yeni Müslüman düşünürler çevremizdeki evreni geçici ve sanal bir evren olarak görürler ve bizim bu evrenden gerçek evren olduğunu iddia ettikleri öteki dünyaya işaret eden yalnızca sanılar elde edebileceğimizi düşünürler. Prof. Dr. Mehmet Dağ, bugün İslam ilahiyatı alanında yeni bir ‘Kopernik Devrimi’ yapılabilir mi sorusunu tartışıyor.Arkeolog Ahmet Uhri’nin çalışması
Ölüm olgusu ve ölü gömmenin kültür tarihi içindeki yeri
Ölüm olgusuna çözüm bulmanın ilk adımı ruh ve öteki dünya kavramlarını icat etmekten geçmektedir. İnsanoğlunun ölüsünü gömmeye başlaması ile bilişsel gelişimi arasında paralellik dikkat çekicidir. Ölüm, ölü gömme ve din olgularını birbirinden ayırmak da pek kolay değildir. Ruh ve Tanrı kavramları da bu gelişme içinde ortaya çıkmıştır.

Reşit Aşçıoğlu ile söyleşi
‘Bir insan Galileo’yu bilmeden yaşayabilir, ancak bir toplum yaşayamaz’
Galileo’nun dünyamızı evren sistemine dahil etmeyi başararak modern bilimi kurduğu eseri “İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog” 375 yıl sonra Reşit Aşçıoğlu tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Aşçıoğlu çevirdiği eseri “Güneş Sisteminin Anayasası”, Galileo’yu da “bilimin kök hücresi” olarak tanımlıyor. Söyleşiyi Işıl Kızılırmak gerçekleştirdi.

Ali Timuçin yazdı
Rousseau’nun doğal durum anlayışı: İnsan nasıl bozuldu? Nasıl düzelir?
Rousseau doğal durumu ele alırken tüm bireylerin benzer koşullarda yaşadığı, henüz yozlaşmamış ilk insanı konu edinir. İnsanı toplumdan yalıtık bir varlık olarak ele alıp onun temel özelliklerini verirken kendi toplum anlayışını daha iyi açıklayabilmeyi amaçlar.


Fatih Yaşlı’nın makalesi
Nihal Atsız ve anti-komünizm: ‘Kinimiz dinimizdir’
Turancılığın ideoloğu Nihal Atsız, komünistlerin çoğunun aslında Türk olmadığını söyler. Komünistler, “asıl milliyetini kaybederek Türkleşmiş melezler veya gayri Türklerdir.” Atsız ve yerli faşistler için değişmesi mümkün olmayan tek bir gerçek vardır: “her ne olursa olsun komünist vatan hainidir.”

Ezgi Yurdagül yazdı
İlk güzellik yarışması: ‘Yedirdiğin şey sadece elma mıydı Havva?’
Şölen masasının ortasına, üzerinde “en güzele” yazan bir altın elma atılır. Elmanın taliplileri Zeus’un eşi baş tanrıça Hera, güzeller güzeli Afrodit ve aklıyla herkesi etkileyen Athena’dır. Zeus bile seçim yapmaktan kaçınır, topu Paris’e atar…


Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Ender Helvacıoğlu / İslam toplumları neden aydınlanamadı?
Semih Dalgın / Işık kirliliğinin doğal yaşama etkisi
Prof. Dr. Altay Gündüz / 1930’ların çocuk dergileri, çizgi romanlar ve güdümleme
Aslı Kayabal / Sivri biberin de akademisi var!


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
01-10-2008, 18:40
Bilim ve Gelecek’in Ekim sayısı bayilerde!Felsefeyi ve bilimi başlatan
ANADOLU FİLOZOFLARI

Tanrı’ya değil doğaya baktılar!

Şükrü Günbulut İyonya filozoflarını yazdı
Ne eski geleneklere, ne mitolojiye, ne dine, ne Tanrıya, ne devlete, ne otoriteye, ne etkili adamlara bağlı kaldılar. Tanrılara kafa tuttular, doğayı incelediler. Bilimi ve felsefeyi başlatan bu yeni yöntem, günümüze kadar gelen büyük doğruluk ve gerçek kapısını açtı. Thales, Pythagoras, Anaxagoras, Herakleitos, Democritos, Epiküros ve diğerleri…Kâr için değil toplum için tıp
SOSYAL TIP DENEYİMLERİ

Dr. Deniz Akgün hazırladı
19. yüzyıl sosyal tıp akımı: ‘Doktor, yoksulun doğal avukatı olmalıdır’ / Koruyucu sağlık uygulamalarında öncü: Sovyet Toplum Sağlığı İstasyonları / Devrim sonrası toplumcu Çin tıbbı: ‘Geçmişin en iyisi ile yeninin en iyisi birleşmelidir’ / Latin Amerika’da sosyal tıp deneyleri: Şili, Küba, Venezüella
Prof. Dr. Gülsen Önengüt, CERN’den yazdıParçacıkların dansı başladı! Dünyanın en büyük deneyi


Cenevre kenti yakınlarında, Fransa-İsviçre sınırında yer alan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ)’nın ana amacı, parçacık etkileşmelerini, şimdiye kadar erişilmemiş enerjilerde inceleyerek doğanın sırlarını çözmeye bir adım daha yaklaşmaktır.


Ezgi Yurdagül Türkçeleştirdi
Bilimdeki en büyük 10 bilmece
Bilim insanları bilimin sınırındaki şu sorulara yanıt arıyor: Neden bir şey vardır da hiçlik yoktur? Hayat nasıl başladı? Başka evrenler de var mı? Yumurtadan tavuğa nasıl geçildi? Bilinç nedir? Dünyamız nicemsel (kuantik) midir? Düşüncelerimiz nereden geliyor? Zamanın doğası nedir? İnsanın doğası nedir? Her şey nasıl sonlanacak?


Prof. Dr. Tuncay Neyişçi tartışıyor
İklim değişimi ya da korkunun ekolojisi
Aslında “Küresel İklim Değişimi” ya da “Küresel Isınma” bir bahane. Sorun düşünme, anlama ve yönetme biçimimizi değiştirip kendi beynimizle düşünüp kendi dilimizle konuşmaya, yani dogmaları kırmayla ilgili. Türkiye, coğrafyası, tarihi, insan ve doğal kaynakları ile, mutlu insanların yaşadığı bir ülke olma şansına sahip.


L. E. Doggett’in incelemesini Nazan Mahsereci çevirdi
İnsan ile evren arasında bir bağ: Takvimler
Bir takvim hazırlamanın amacı, zamanı toplumun ihtiyaçlarına göre düzenlemektir. Takvim, zamanı kontrol etmek gibi bir ihtiyacı da, aldatıcı bir biçimde, karşılar. Takvimler, insanlık ile evren arasında bir bağ kurarlar. Başta gelen takvim sistemlerinin kökenleri ve işleyişleri.
Hafta neden 7 gündür?
Hafta hakkında kesin olarak bilmediğimiz çok şey var. Neden 7 gündür? Günlerin isimlerinin anlamı nedir ve neye göre dizilirler? Haftanın ilk günü hangisidir? Başka uzunlukta haftalar kullanıldı mı?


Özlem Duygu Hoşafçı yazdı
Çılgınlığın ve gizemin tanrısı Dionysos ve kültü
Dionysos, her kış ölen ve her baharda canlılık kazanmasıyla doğanın bir yansıması olan, üzümün, şarabın, sarhoşluğun, çılgınlığın ve gizemin tanrısıdır. Yunanlı şairler, oyuncular ya da basit insanlar Dionysos’u anlamak istedikleri gibi anlarlar; tanrıya, sarhoşken ya da çılgınca dans ederken tapınırlardı.


Diyalektik Yazılar / Hasan Birson
İnsanlığın sözleri
İnsanlar gevezedir. İnsanlık ise çok nadir konuşur. Tıpkı Tanrı gibi. Bu ikisi birbirlerine karşı konuşurlar. İnsanlık da elçileri aracılığıyla konuşur. Bazen bir bilge, bazen bir isyancı, bazen bir çocuk bile olabilir bu elçi. İnsanlık erken öten horozdur. Başı tanrılar tarafından kesilir, ama herkesi uyandırmıştır bir kere…Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.
Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
http://co106w.col106.mail.live.com/att/GetAttachment.aspx?tnail=1&messageId=d8898284-8df6-4881-b9c1-56899f231c68&Aux=4|0|8CAF216E852F890|
(javascript:;)

AKHENATON
01-10-2008, 19:21
Bilim Ve Gelecek dergisinin son sayısındaki kapak konusu "Adem Ve Havva'nın uzun yürüyüşü
gerçekten güzel bir çeviri-dosya. Bu konu ile ilgili herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Bu çevirilerin orijinal metinleri ise aşağıdaki linkte güzel bir animasyonla verilmiş:

Adem Ve Havva'nın uzun yürüyüşü (http://www.bradshawfoundation.com/journey/)

Bu bilim ve gelecek dergisinde bende yazmak istiyorum.Özellikle seçilim ve havva'nın uzun yürüyüşüyle ilgili.Tek genetik kodda seçilim söylemi , harun yahyanın tanrı vardır söyleminden başka bir şey değildir.

Aslında herkes aynı şeyi farklı yönlerden savunduğunu bir anlayabilse.

AKHENATON
01-10-2008, 19:34
Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısı bayilerde!


5000 yıllık büyü

ASTROLOJİ

Kapak dosyamız, astrolojinin bir büyü olarak doğduğu ve her zaman bir büyü olduğu tezini işliyor. Lawrence E. Jerome’un Astrology Disproved adlı henüz Türkiye’de yayınlanmamış kitabından Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün çevirisiyle derlediğimiz dosyada, geniş kitlelerin astrolojiye neden inandıkları sorusuna da yanıt aranıyor ve astrolojinin psikolojisi irdeleniyor. Astrolojinin 20. yüzyıldaki kirli serüveni anlatılıyor ve bilim kılıfını kullanan son dönem astrologlarının foyası ortaya çıkarılıyor. *


* * * saygılarımla

bakınız yine yanlış yine yanlış ; tamamen kasıtlı ve doğmatik olarak hazırlandığı üsteki 5,000 yıl yazısından belli.

yazının buram buram , kasıtlı olarak batı tipi düşünce tarzını pekiştirmek için hazırlandığı belli,

Neden mi ?

Çünkü eski zaman astroadamları hikayeler uydurmaz , ampirik yöntemlerle elde ettik leri bulgular ile kendini göksel olaylara karşı korumaya çalışır.

Ta ki nüfuslar ve insanlar arasında sınıfların çıkmasıyla birlikte sahip oldukları bilgiyi ökült şifreleyerek kendilerine ayrıcalıklı sınıf yaratmışlardır.Bu bilgiyi ökült sistemi bilmeyen ve eski insanın ironik ve şiirsel anlatmını kavrayamamış yunan düşünce sistemi ile evrimleştirilmiş insanoplunun kavrayabilmesi mümkün değildir. Kavrayabilmesi için öncelikle üstündeki gömleği çıkarması gerekir.

Gelelim işin gerçeğine ;

Astroloji eski zaman insanın dünyaya üzerindeki her türlü olayı kodladığı bir sistemdir ve sabit değil hareketlidir.Astroloji sayesinde bir olayın ne zaman olduğu ve dünya üzerinde farklı katasforik olayların olacağı önceden bilinir. Eski çağ toplumlarının astrolojiye düşkünlüğünün sebebi psikolojik olarak kendini aldatması değil , zor doğa olayları karşısında kendini korumasıdır.

Bugün eski zaman insanının astroloji ile büyü ve fal yönetemi ile kandırdığını söyleyen sahtekar Batı Bilim Adamları , günümüz dünyasındaki Astrolojinin Yunan Felsefe döneminde oluşturulup rayından çıkartıldığını , bu söylem ve kandırmacanın bu dönemde eklendiğini söylemezler.

Peki neden ?

Tek neden geçmisin üstünü din kılıfından başka bilim kılıfı ile örtmek.

Nasıl felsefe ve mitoloji yunanda rayından çıkarıldı ise astrolojide çıkarılmıştır.

Kanıtmı ?

Bahar ekinoksunda güneşte olan burç Koç , yani yunanın düşünceyi dejenere ettiği zamanın göksel durumudur.

Yahu bu dünyada herkes yalancı.

dilaver
01-11-2008, 15:33
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Bildirisi - 2008
BİYOLOJİK EVRİMİN YENİ KANITLARI
Fosil bulguları evrim tarihi hakkında yeni ve açık kanıtlar üretmeye devam etti. Moleküller hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. İnsan DNA dizisinin tamamının okunması da yeni bilgilere bir örnek. Türler arası genetik bağlantıları kurmada “DNA dizilemesi” çok önemli bir yöntem halini aldı. DNA kanıtları hem fosil kanıtlarını doğruladı, hem de fosil kanıtlarının hâlâ eksik olduğu yerlerde evrimin çalışılmasına olanak sağladı. ABD’nin en üst bilim kurumu, Evrim Kuramına ilişkin son yıllarda ortaya çıkarılan yeni kanıtları sergiliyor.DOSYA: Liderlerde bilişsel bozukluk örnekleri
Başkanın beyni kısa devre yaparsa!..
Kişilik bozuklukları dahil birçok santral sinir sistemi hastalığında, hastalığının farkında olmamak sorunun önemli bir parçasını oluşturur. Hastalık bir de ülkelerin kaderi üzerinde etkili olan liderlerde çıkarsa durum iyice çatallaşır. İşte ayrı ayrı makalelerle Hitler, Mareşal Pétain, Paul Deschanel, T. Wilson, Stalin ve Kekkonen örnekleri… Muhteşem Gedizlioğlu derledi ve çevirdi.20. yüzyıl biliminin köşe taşları (1900-1950)
20. yüzyılda doğa bilimlerindeki en önemli keşifler ve oluşturulan kuramlar tek tek ele alınıyor. Kuantum ve Görelilik kuramları… Atom modellerinden evren modellerine… İkili sarmal ve genetik devrim… İnsan evriminin kanıtları… Beynin içine yolculuk… Mikroelektronik devrim… Dünya’nın yapısının keşfi…Ergin Yıldızoğlu ile söyleşi
Kriz neye gebe?
Krizin doğrudan diğer sektörlere sıçrayarak derinleşmesi aşamasına geldik. Türkiye’yi de çoktan etkisi altına aldı. Daha ne olsun, bir bankanın çökmesini mi bekliyoruz? Kriz sermaye devrelerinin kopma olasılığının gündeme geldiği noktada ortaya çıkar. Bu anlamda devrimci potansiyellere sahiptir. Devrimci bir öznenin müdahalesi söz konusuysa tabii…


Ahmet Doğan’ın makalesi
Matematiği nasıl öğretmeli?
Jerry King “Savaş generallere bırakılmayacak ölçüde önemliyse, benzer nedenlerle, matematik eğitimi de matematikçilere bırakılmayacak ölçüde önemlidir” der. Matematik eğitimi, matematikçi olmanın ötesinde bir öneme sahiptir. Yani matematiği öğretmek ayrı bir sanattır. Elbette öncelikle iyi bir eğitimci olmayı gerektirir.


Nalân Mahsereci yazdı
Nail Çakırhan’ı kendi toprağında sonsuzluğa teslim ettik
Devrimci değerlerin kalesiydi
11 Ekim 2008 tarihine kazınmış ölümüyle, yaşayan en eski Türkiye Komünist Partili’yi, bir devrimciyi, bir örgütçüyü, bir mahpusluk ustasını, bir şairi, bir yazarı, bir gazeteciyi, bir yayıncıyı ve bir yapı sanatçısını da beraberinde toprağa götüren Nail Çakırhan’ı kaybettik.


Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Levent Gedizlioğlu / Din, bilim ve sanat gökyüzündeki yıldızları nasıl iteler?
Gökhan Atila / 2008 Nobel Ödülleri
Aslı Kayabal / İnsanın evrimi sona erdi mi?
Hasan Birson / Ya tutarsa?..


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.
Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/) (Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
30-11-2008, 21:20
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!20. yüzyıl biliminin köşe taşları

SON 100 YILDA
100 BÜYÜK BULUŞ

20. yüzyılda doğa bilimleri, evreni, doğayı ve insanı anlama yolunda yepyeni perspektifler geliştirdi. Kuantum teorisi, görelilik kuramları, yeni evren modelleri, genetik devrim, parçacık fiziğindeki ve yerbilimindeki baş döndürücü gelişmeler bu yüzyılda yaşandı. 20. yüzyıl kuantum kuramının ortaya atılmasıyla başlamıştı, İnsan Genom Projesi’nin tamamlanmasıyla sona erdi. Atomun içinden evrenin sınırlarına, DNA yapısının keşfinden koyun kuzu Dolly’ye, son 100 yılda bilimi ve dünyayı değiştiren 100 büyük buluş.Seyyit Nezir
1908 Devrimi’nin zamandizini: Jöntürk Devrimi nasıl oluştu?
Jöntürk Devrimi ve onu hazırlayan süreç üzerine aslında günümüzü de açıklayan bir yorum ve tasarım arama girişimi, her şeyden önce el altında sağlıklı bir zamandizin gerektirir. Toplumsal hayatın farklı dilimlerindeki değişimleri ve bunların birbiriyle etkileşimini örnekleyen olguları sergilemeye yönelik bir zamandizin, Jöntürk Devrimi’nin dinamiklerini belirgin kılacaktır.

Ender Helvacıoğlu
Derin devlet ve Ergenekon Davası
Derin devlet yasadışı değildir, yasa üstüdür. Mevcut sistem çerçevesinde, kim politikayı oluşturuyor, kararları alıyor ve uygulayabiliyorsa derin devlet odur. Türkiye gibi ülkelerde derin devlet, emperyalizme en bağımlı, onun doğrudan uzantısı olan kesimler içinde aranmalıdır. Ergenekon Davası’nda asıl derin devlet, iddia makamıdır.

Prof. Dr. Mehmet Sakınç
Dünya folklorunda fosillerin rolü
Kafaları ve kanatları kartal, vücutlarının geri kalan kısma aslan, pençeleri boynuz kadar iri olan mitolojik varlık Griffinler, bir tür dinozor olan Protoceratops’tur. Dragonların kökeni soyu tükenmiş sürüngen fosilleridir. Tek gözlü cycloplar, fil fosilleridir. Nesli tükenmiş omurgasız Vanlıların fosilleri halkların hayal dünyasını binlerce yıldır süslemiştir.


Tacîser Tüfekçi Sivas ile söyleşi

Anadolu Uygarlığı’nın özgün yorumlayıcıları Frigler

Bugün hâlâ Sivrihisar kilimlerinde Frig motifleri yaşamakta. Ana Tanrıça Matar’a yapılan dinsel ritüellerde insanı kendinden geçiren Frigyen modundaki müzik, “Aşkın kanununu yazsam yeniden” sözleriyle dilimizde! Bu ortak yazgı, Anadolu’nun her yeni gelen toplumla zenginleşen düşünce, inanç ve yaşam birliğine dayanır.

Prof. Dr. Haluk EyidoğanBarajın tetiklediği deprem mi?3 Eylül 2008 Atatürk Barajı depremi ile ilgili incelemelerimizi sürdürürken bir özellik dikkatimizi çekti: Atatürk Barajı’nın çevresinde yoğunlaşan mikrodeprem aktivitesi. Bu aktivitenin Doğu Anadolu Fayı ile ilgili olmadığı açıktır. Dağılım incelendiğinde dış merkez yoğunlaşmasının baraj gölü üzerinde oluştuğu açıkça gözlenir.
Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın
İslam filozofu Râzî’ye göre ölüm korkusu
Natüralist eğilimli ünlü İslam filozofu Râzî, ölüm korkusu sorununu irdeler. İster ruhun bedenden bağımsız bir varlığının olmadığına inansın isterse ruhun bedenden bağımsız bir varlığının olduğunu düşünsün, insanın, ölümden korkmaması gerektiğini temellendirmeye çalışır.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-01-2009, 23:26
Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısı bayilerde!Ya Higgs bozonunu bulun ya da yeni bir Einstein!

‘TANRI PARÇACIĞI’ NEREDESİN?

Ortaya atılan evren kuramlarının doğrulanması için bir parçacığa ihtiyaç var. Higgs bozonu standart modelin tüm sorunları için gerekli bir parçacık; bu nedenle adına “Tanrı Parçacığı” deniyor. Higgs nerede ve nasıl bulunacak? Hiçlik nedir? Büyük Birleşik Kuramlar. Büyük Patlama oldu mu? Süpersicimler. Karanlık madde nedir? Zaman başlamadan önce. Fiziğin sonu mu?
Leon Lederman ve Dick Teresi yazdı.
Ahmet Doğan
Matematik ve Mustafa
Kitap fuarında, yeniden yayınlanan Atatürk’ün yazdığı “Geometri” kitabından birkaç tane aldım. Öğrencilerime göstermek ve onlardan “Gerçekten bu kitabı Atatürk mü yazmış?” şaşkınlığını duymak için. Bu arada bir arkadaşım telefon etti, hal hatır bile sormadan “Mustafa filmine gittin mi?” diye. Ben de oturdum, bu yazıyı yazdım.


DOSYA: Küresel kriz ve Türkiye
Yrd. Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk
Yüzyılın krizi
Krizler kapitalizmin sonu anlamına gelmiyor. Ancak sermayenin yeniden yapılanması da sürtünmesiz bir süreç değil. Bunun nasıl ve ne oranda hayata geçirileceğini emek-sermaye ve sermayeler arası mücadele belirleyecek. Dolayısıyla, işçi sınıfının mücadelesi ve örgütlülüğü her zamankinden daha kritik bir önem kazanmış durumda.

Prof. Dr. Yüksel Akkaya
Kapitalizm, devresel bunalımlar ve yeni emek süreçleri
Her büyük bunalımdan sonra çalışma süreleri zaman olarak kısaltılmış olmasına rağmen, daha kısa sürelerde çalışan emekçilerin verimliliği daha yüksek olmuştur. 2008 krizi, daha yoğun bir emek sömürüsünün ve daha rafine emek/üretim süreçlerinin habercisi olarak işçi sınıfının ve ona dair siyaset yapanların kapısında duruyor.


DOSYA: DNA ve Nanoteknoloji evliliği
Nadrian C. Seeman
DNA-temelli nanomakineler
DNA sadece yaşamın sırrı değil; aynı zamanda nanoskopik yapı ve araçların üretiminde çok yönlü işlevi var. DNA’ya dayanan nanoteknoloji için hayati hedef iki boyutta elde edilen başarıyı üç boyuta da yaymak. Bu gerçekleştiğinde bir dizi DNA sırasını belirleyip birleştirerek katı materyaller tasarlayabileceğiz.

Ehud Shapiro ve Yaakov Benenson
Biyolojik bilgisayarlar
Biyolojik moleküllerin yeni bilgisayar türlerine hammadde olması bir gün gerçek olabilir. Molekülerlerin kendilerine has bir yetileri vardır: Canlı hücrelerin dilinden konuşabilirler. Hücrelerle doğrudan iletişim kurabilen minik makineler artık ufkumuzun içindedir. İnanıyoruz ki, biyomoleküler bilgisayarlar canlanacaklardır.


TARTIŞMA: Ulus ve ulusçuluk
Yener Orkunoğlu
Klasik ulusçuluktan demokratik ulusçuluğa
Ne oldu da tek kültürlü ve tek dilli ulusal devletler ortaya çıktı? Kapitalizmin gelişimi ile ulusun doğuşu arasında nasıl bir ilişki var? Ulusun yaratılmasında, ulusalcılar ve devlet nasıl bir rol oynadı? Klasik ulusçuluk nedir? “Demokratik ulusçuluk”tan anlaşılan nedir? İkisi arasında nasıl bir fark vardır?

Ender Helvacıoğlu
Emperyalizm çağında ulus ve ulusçuluk
Milliyetçilik burjuvazinin devrimci olduğu döneminin değil, kendi düzenini korumaya başladığı döneminin başat ideolojisi. Devrimci bir ideoloji değil, koruyucu ve tutucu bir ideoloji. Emperyalizm çağında Ezilen Dünyada, birleştirici bir ideoloji değil. Hatta bölücü ve emperyalist müdahaleye zemin hazırlayan bir ideoloji.


Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Prof. Dr. Mehmet Dağ / Doğu İslam dünyasında Aristocular: El-Kindî
Ömer Tuncer / Sanat yapıtı, sanatçı ve telif hakları konusunda aykırı düşünceler
Özlem Duygu Hoşafçı / Antik dönemde Lykos Vadisi
Ender Helvacıoğlu / Ya Obama ya pabuç!


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-02-2009, 23:21
Bilim ve Gelecek’in Şubat sayısı bayilerde!Vatikan düşünceyi, bilimi, insanlığı yasaklamış

KİLİSE’NİN 400 YILLIK
YASAK KİTAPLAR LİSTESİ

Katolik Kilisesi’nin Yasak Kitaplar Listesi, kitap yasaklama ve sansürün çok özgün ve önemli bir örneği. 1559’dan 1966’ya kadar yürürlükte kalmış. Bilimsel Devrimin simge isimlerinden Aydınlanma filozoflarına, ünlü edebiyatçılardan siyasetçilere Batı Uygarlığının düşünsel ve kültürel birikimini temsil eden önemli tüm yazar ve kitapları yasak listesine alınmış. İşte bazıları: Dante, Bacon, Balzac, Simone de Beauvoir (http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Simone-de-Beauvoir), Bruno, Kopernik, Descartes, Diderot, Dumas (http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Alexandre-Dumas,-p%C3%A8re), Prusya Kralı Freidrich II, Galileo, Hobbes, Hugo, Hume, Kant, Kepler, La Fontaine, Locke, Luther, Machiavelli, Montaigne, Montesquieu, Proudhon, Rousseau, Sade, Sartre, Spinoza, Voltaire, Zola… Baha Okar hazırladıAlâeddin Şenel yazdı
Tanrıların arabalarından aydınların şeytanına!
Dan Brown yeni Daniken mi?
Daniken’in ve Dan Brown’un yapıtlarının on milyonlarla dile getirilen satış rekorları, pazar ekonomisinin küresel çapta üretim ve sömürü çarklarına bir biçimde takılabildiklerini gösterir. Ancak, toplumsal etkilerinin ekonomik boyutundan çok gördüğü ideolojik işlev, bize onların toplumsal, sınıfsal bilinci ne yönde ve ne çapta etkilediğini gösterebilir.

SORUŞTURMA:
Kitabı nasıl seçeriz, nasıl okuruz?
Hazırlayan: Nalân Mahsereci
“Okurken sizde kalan bilgi kırıntılarını sistematik bilgiye dönüştürmek için sizler nasıl okursunuz?” Bu soruyu boyutlandırarak düşün/yazın dünyasından, dergimizin yazar ve okur çevresinden isimlere yönelttik. Alâeddin Şenel, Ali Nahit Babaoğlu, Ender Helvacıoğlu, Hasan Aydın, Murat Gülsoy, Özdemir İnce ve Özer Or’un yanıtlarına, derginin internet grubunda konuya katılan A. Şenol Armağan, Erhan Berber, Murat Yıldırım, Neşe Özgen, Nevzat Samet Baykal ve Oya Adalı’nın e-postalarını kattık. Yalın ama zihin açıcı bu soru; yanıtlarda çok farklı mecralara aktı…

Richard Olson’un makalesi
Bilim ve din ilişkisine farklı yaklaşımlar
Ne “din/bilim çatışması” modeli ne de “ayrı tutma” modeli, dinsel kurumlar ve tavırlarla, bilimsel kurumlar ve tavırlar arasındaki şiddetli ve zaman zaman birbirini destekleyici etkileşimleri doğru bir biçimde yansıtabilir. Amacımız, bu iki etkinlik alanı arasındaki dönüştürücü ve karşılıklı olarak birbirini destekleyici etkileşimi araştırmaktır.

Hasan Torlak yazdı
Yediğimiz-içtiğ imiz endemik bitkilerimiz
Endemik kekiklerle tatlandırılmış, endemik soğanlarla yasvanlanmış çorbanızı içtiniz, endemik bitkilerden yapılan sebzeli yemekler ve böreklerle karnınızı doyurdunuz, meyve tabağında Anadolu’nun has meyveleri alıç, üvez ve karayemişlerle de yemek faslını bitirdiniz; hemen kalkıp gitmeyin, bitki çayını içmeden sizi bir yere bırakmayız…


Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Friedric Engels’in Doğanın Diyalektiği’ne Giriş’i / Adım adım Bilimsel Devrim
Prof. Dr. Mehmet Dağ / Doğu İslam dünyasında Aristocular: İbn Miskeveyh
Mehmet Doğan / Thomas Kuhn’un görüşü: Bilim nasıl ilerler?
Stephen Jay Gould / Yaşamın Tüm Çeşitliliği kitabına Önsöz
Aslı Kayabal / İtalya’da ötenazi tartışması


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek. com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-03-2009, 16:17
Bilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!Darwin 200, Türlerin Kökeni 150 yaşında

DARWİN’İN
BİLİMİ VE DİNİ

Haluk Ertan, Rennan Pekünlü ve Alâeddin Şenel yazdı
Dünya görüşümüz ve Darwin / Düşünce dünyamızı değiştirdi /
Evrim Kuramı’na nasıl gelindi? / Darwin Sosyal Darwinci miydi?

Oğlunun kaleminden Darwin’in dini
“Bilimin İsa ile bir işi olamaz.” “Eski Ahit, Hinduların kutsal kitabından daha güvenilir değil.” “Doğanın tasarımı ile ilgili iddia, doğal seçilimin keşfiyle birlikte çöküyor.” “Sanırım, (yaşım ilerledikçe) Agnostik’in durumumu tanımlamaya daha uygun bir sözcük olduğunu söyleyebilirim.”

DOSYA: Kilise ve Evrim Kuramı
Darwin ve tasarım savının çöküşü / Katolik Kilisenin Evrim Kuramı konusundaki evrimi / Kilise ne kadar evrimleşti? / Yöntem farklı ama Darwin 150 yıldır Engizisyonda / Evrim ile Katolik Dogma’yı uzlaştırma çabalarıEnder Helvacıoğlu yazdı
Halkın inançları - Egemenlerin dini
Halkın tanrısı, vicdanların bir köşesinde durur; dünya işlerine pek karışmaz. Karıştırılması, kirletilmesi anlamına gelir ki ayıptır. Bu anlamda halk laiktir. Dindardır-inançlıdır, ama laiktir. Egemenlerin tanrısı ise, düzenin devamı için kurgulanmış bir araçtır. Egemenler ne dindardır ne de laik. Halkın inançları ile egemenlerin dini ustalıkla birbirinden ayrılmalıdır.

Mehmet Doğan’ın makalesi
İlk doğa filozoflarından kuantumculara
Madde kavramının 3000 yıllık tarihi
Madde, insanın mitolojik inançlar dışında düşünmeye başladığı andan itibaren evrenin açıklanmasında kullandığı ilk kavram. Önce madde ve enerji ile uzay ve zaman arasındaki ayrılık kalktı, daha sonra da maddenin ‘gerçekliği’ şekil değiştirdi.

Michael T. Klare’nin makalesi
Petrol fiyatları: Ne dilediğinize dikkat edin, gerçek olabilir!
Fiyatlar eninde sonunda tekrar yükselecek ve o gün geldiğinde, petrol fiyatlarındaki sıçrayışın yarattığı sorunlarla yeniden yüz yüze geleceğiz. Fiyatı ne olursa olsun ve ister yükseliyor ister azalıyor olsun, petrol üzerinde yaşadığımız dünyayı derinden etkiliyor ve bu etki 2009’da 2008’dekinden daha zayıf olmayacak.

Doç. Dr. H. Tuğrul Atasoy yazdı
Yazının insan bilincine etkileri
Dil, ses, jest ve mimikler birbirine bağımlıdır. Binlerce yıl önce birbirinden bağımsız olarak kimi toplumlar, bu ses, jest ve mimiklerle vücut bulup konuşulan dili, semboller kullanarak kopyalamaya, saklamaya ve iletişim aracı olarak kullanmaya başladılar. Ancak yazı yalnızca konuşmayı kopyalamaz; dil kullanımının doğasını da değiştirir.


Bilim ve Gelecek’in Mart sayısında dikkat çeken diğer makaleler
Öner Yağcı / Bir güzel insanı, Türkel Minibaş’ı yitirdik
Prof. Dr. Mehmet Dağ / Doğu İslam dünyasında Aristocular: Fârâbî
Prof. Dr. Oğuz İnel / Özgür irade üzerine: Bir yanılsama mı?
Gül Atmaca / Ortadoğulu kadınların acıyla dansı
Erdem Sönmez / Gramsci’yi yeniden okumak


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-04-2009, 18:45
Bilim ve Gelecek’in Nisan sayısı bayilerde!Campanella’nın ‘Galileo Savunusu’ ilk kez Türkçe’de

GALİLEO’NUN AVUKATI CAMPANELLA

Galileo Galilei, Kopernik’in Güneş-merkezli evren modelini savunduğu ve “Dünya dönüyor” dediği için Engizisyon Mahkemesinde yargılanmaya başlamıştı ve avukatlığını da yine Katolik Kilisesi’nin hışmına uğramış olan bir diğer büyük bilgin ve filozof Tommaso Campanella üstlenmişti. Campanella “Galileo Savunusu” adlı eserini, 1616 yılında Roma’da Galileo Davası başladığında, Engizisyon zindanlarındayken yazmış. Galileo Savunusu, Galileo’nun kiliseyle çatışmasının özgünlüklerinin çok ötesinde düşünce özgürlüğü için bir haykırış oldu.Çocukluk yılları, Beagle gezisi, Türlerin Kökeni’nin öyküsü ve sonsözler
Charles Darwin kendini anlatıyor

Büyük bilginin özyaşamöyküsü ilk kez Türkçe’de: “İnsanların dikkatlerinden kolayca kaçırabilecekleri şeyleri fark etmede ve onları dikkatlice gözlemlemede gerçekten iyi olduğumu düşünüyorum. İlk gençlik yıllarımdan bu yana, en çok arzuladığım şey gözlemlediğim her şeyi anlamak ve açıklamak oldu. Aklımı, çok bağlanmış olsam bile, kanıtlar tersini gösterdiği an herhangi bir hipotezi bırakabilecek kadar hep özgür bıraktım. Aklı kalıplara almanın bilimin gelişmesine zarar vereceğine inanırım.”Bilim ve Aydınlanma savaşçısı
Prof. Dr. Cemal Yıldırım’ı kaybettik
Ülkemizin önde gelen bilim felsefecisi ve bilim tarihçisi, yaşamı boyu bilimsel düşüncenin yaygınlaştırılması ve Aydınlanma hedefi için mücadele etmiş değerli bilim insanı, Bilim ve Gelecek dergisi ile Bilim ve Gelecek Kitaplığı’nın yazarı Sevgili Cemal Öğretmenimizi kaybettik.

Prof. Dr. Mehmet Dağ
Doğu İslam dünyasında Aristocular: İbn Sina
İbn Sina hem bir filozof hem de bir tabip olarak ün kazanmıştır. Tıbba ait eserlerinin büyük bir bölümüyle fel­sefeye ilişkin eserlerinin çoğu Latince’ye çevrilmiştir. El-Kânûn fî’t-Tıbb’ı Latin tıp okullarında uzun süre okutulmuştur. Felsefesi kimi çevrelerde tepkiyle karşılandığı halde, kendisini eleştirenler üzerinde bile etkisini bıraktı.

Ender Helvacıoğlu
Din ile bilimi kim uzlaştırıyor?
Sistemin sürdürülebilmesi için din ile bilimin uzlaştırılması lazım. Sisteme bir sentez gerek. Madem sistemin devamı için birbiriyle çatışan bu iki araçtan da vazgeçilemiyor, ikisi birbirine karıştırılmalı: Bilimsel bir din! Veya dinsel bir bilim! Bu sentez nasıl gerçekleşecek? Bilimi felsefesinden ve halktan kopararak. Bilimci dikkat etmeli: Sistem atık Mevlana’nın kucağı gibi. Günümüzün Engizisyon zindanı da bir Panoptikon’dur artık!

Ali Timuçin
Birey-toplum diyalektiğinde Steinbeck’in sanatı
Makalede, Amerikan edebiyatının dünyaca sevilen yazarlarından John Steinbeck’in bireye ve topluma bakışı belli açılardan dönem dönem inceleniyor. İlk bölümde, yazarın yapıtlarından Altın Kupa, Bilinmeyen Bir Tanrıya, Yukarı Mahalle, Sardalye Sokağı, Tatlı Perşembe, Bitmeyen Kavga ve Gazap Üzümleri birey-toplum diyalektiği bağlamında ele alınıyor.

Hasan Torlak
Anadolu’nun derde derman endemik bitkileri
Anadolu halkı, dertlerine dermanı binlerce yıldır bitkilerinde bulur. Zeytin yaprağı şekere iyi gelir, aksöğüt ağacı iltihaplı yaralara… Kızılçam bağırsak düzenler, alıç sakinleştirir… Kekik hem mide rahatsızlıklarında kullanılır, hem öksürük, nefes darlığı ve bronşitte… Sarımsak enfeksiyona karşı mücadelede ve tansiyon düşürmekte… Şifa veren bitkilerden kekik erkektir, adaçayı kadın… Ve binlerce yıldır bu böyledir.

Prof. Dr. Altay Gündüz
Korkular ülkesi Amerika
Amerika korkar, korku üretir, halkının korkular içinde yaşamasını ister. Romanlar, filmler gibi popüler kültür ürünleriyle korkuları halkına iyice yerleştirir. Amerikan toplumu, düşünme ve sorgulama yetenekleri geliştirilmemiş standart bireylerden oluşan bir kitle toplumudur ve çıkar gruplarınca desteklenen iktidarlarca bu doğrultuda yönetilir.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
04-05-2009, 15:12
Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısı bayilerde!

Bilim-Evrim-İslam-Kuran ilişkisi üzerine‘EVRİM’İ ANLAMAKProf. Dr. Yaman Örs: Kuram, kavram, anlam olarak evrim


Prof. Dr. Metin Özbek: İnsanın evrimine genel bir bakış


Prof. Dr. Mehmet Dağ: İslam’da evrim düşüncesinin yeri olabilir mi?


Prof. Dr. Rennan Pekünlü: Bilimsel bulguları Kuran’da aramanın çıkmazı

Keşfedenler nasıl keşfedilmişti?


ANTİK KÂŞİFLERHep Avrupalıların keşfettikleri söylenir. Peki, Avrupa’yı kim keşfetti? Mısırlı, Ferikeli, Kartacalı, Egeli kâşifler 2500 yıl önce Avrupa ve afrika kıyılarındaydı: Diaz ve Gama’dan 2000 yıl önce Fenikelilerin Afrika’nın çevresini ilk kez denizden dolaşması. Kartacalı Hanno’nun seferi: Afrika’nın batı kıyısının keşfi. Kuzey denizlerinde Kartacalı bir amiral: Himilco. Buz ülkesine yolculuk: Marsilyalı kâşif Pytheas. Yunanlı tarihçi, coğrafyacı ve gezgin Herodot. İskenderiye okulundan Eratosthenes ile Rodos okulundan Hipparchos.

Prof. Dr. Mehmet Dağ
Ortaçağ Doğu uygarlığının büyük ismi: İbn Sina - 2
İbn Sina, tabipliğinin yanı sıra felsefi görüşleriyle de Batı kültürü üzerinde derin etkiler bırakmış, hatta kimi Batılı yazarlara göre “Latin İbn Sinacılığı”nın doğmasına yol açmıştır. Okuyacağınız bölümde, İbn Sina’nın psikoloji (ilm en-nefs) ve metafizikle (ilahiyat) ilgili görüşleri geniş olarak inceleniyor.

Ali Timuçin
Birey-toplum diyalektiğinde Steinbeck’in sanatı - 2
Steinbeck “Cennet Çayırları”nda toplumsal kalıpları eleştirir, insanın bozulmuşluğunu ortaya koyar. “Fareler ve İnsanlar” doğadaki canlıların ve insanın bir bütün oluşturacak biçimde birbirine bağlılığını vermektedir “Aşk Otobüsü” küçük dünyasının dar kalıplarından kurtulamayan insanı eleştirir. “Cennet Yolu” ahlaki olarak iyiyi ve kötüyü tartışır.

Nalân Mahsereci
Kars’ın ‘geveze’ kayaları ve isimsiz avcı-ressamları
Kars’ın “geveze” kayalarına kulak verdiğinizde, 15 binyıl öncesine dair konuştuklarını duyabiliyorsunuz. Prof. Dr. Oktay Belli, Kars bölgesinde yaptığı yüzey araştırmasıyla tespit ettiği, avcı-ressam atalarımızca yapılmış 400 civarında kayaüstü resminin anlattıklarını, arkeozoolog Vedat Onar ile çözmeye uğraşıyor şimdilerde…

Ender Helvacıoğlu
Ergenekon operasyonu nasıl bu kadar pervasız yürütülebiliyor?
ABD, Türkiye’ye yeni bir yol haritası çiziyor. Dalga dalga ilerleyen Ergenekon operasyonu, Türkiye’ye dayatılan yeni rolün aracıdır. Pervasızlığı yaratan ABD’nin gücüdür. Türkiye burjuvazisinin ve Ordusunun ağırlıklı kesimlerinin de bu uzlaşmanın içinde olduğunu görmek gerekir. Tabii, bu dayatmaya kaşı çıkanların da yapabilecekleri var.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul


Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-06-2009, 03:14
Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısı bayilerde!Bilim ile Dini kim uzlaştırıyor?

DİNCİ ‘BİLİM’

Süper zengin John Templeton’un kurduğu Templeton Vakfı, din ile bilim arasında bir diyalog başlatmak amacını güdüyor. 1,5 milyon dolarlık Templeton Ödülüher yıl ‘din hakkında iyi şeyler söyleyen’ bir ‘bilimciye’ veriliyor. Discovery Institute, Akıllı Tasarımcılar ve diğer dinci ‘bilim’ kurumları.MEHMET AKİF’İ
SOL’DAN OKUMAK

Hasan Aydın, Zeki Sarıhan, Hasan Güleryüz,
Ahmet Çebi, M. Cemal Kuntay
Mehmet Akif’te ‘Doğu’ imgesi ve Doğu’nun geri kalma nedenleri /
Mehmet Akif’in Müslümanlığı / Mehmet Akif ve İttihat Terakki,
Teşkilatı Mahsusa, Kuvvayı Milliye / Safahat’ta eğitbilimsel göstergelerProf. Dr. Haluk Eraksoy ile söyleşi
Bu kez de domuz gribi: H1N1 ’2009
Grip virüsü kısa zaman dilimlerinde yeni yüzlerle çıkıyor karşımıza. Genetik değişkenliği, virüsü hep bir adım gerisinden takip etmemize yol açıyor. Aşı geliştirdik, bağışıklandık derken, virüs çoktan başka bir alt tipe evrilmiş oluyor. Üstelik öldürücü hale de gelebiliyor. İnsanlığın yeni tehdidi domuz kökenli H1N1 2009.

Prof. Dr. Nebi Sümer
Mardin’de ne oldu?
Çarpık modernleşme sürecinde namus, şeref, sadakat kültüründe sosyalleşen erkekler potansiyel olarak daha fazla şiddet kullanma eğiliminde olurlar. Toplumsal şiddet ve terör olaylarını anlamada sosyal psikolojinin zengin birikiminden daha yaygın yararlanılması hem etkin çözümler bulmada yardımcı olacak hem de işe yaramadığı bilinen ezberleri bozacaktır.

Prof. Dr. Metin Hotinli
Kısa kozmoloji tarihi
Gökbilim ile savaşta yenilgiye uğrayan tutucu çevreler, din kitaplarının bu konu ile ters düşen kısımlarını ya unutturma veya evire çevire saptırma yoluna gitmeğe başladılar. İşte, gökbilim ve özellikle de evrenbilimin (kozmoloji), mitoloji ve dinsel inançlar ile içli dışlı olduğu dönemlerden başlayarak, bugüne kadar geçirmiş olduğu serüvenin kısa özeti.

Afşar Timuçin
Ortaçağ Avrupası’nda eğitim
Ortaçağ’ı Avrupa’nın karanlık dönemi diye nitelemek pek doğru değildir. Ortaçağ, insanın düşünce alanında üst düzeyde soyutlamalar yapma gücüne eriştiği bir çağdır. Bu çağda sanayi atılımlarını getirecek ilk büyük sermaye birikimleri oluşmaya başladı. 11. yüzyıldan sonra eğitim yaygınlaştı, manastır okulları çoğaldı, giderek ilk büyük üniversiteler kuruldu.

Ender Helvacıoğlu
Din ile uzlaşan bir bilim, nasıl bir bilimdir?
Felsefi ve toplumsal boyutlarından koparılarak ele alınan ve teknik bilgiye indirgenen Bilim, istenildiği gibi eğilip bükülebilir, her gücün oyuncağı ve aracı olabilir, piyasaya da düşürülebilir, istenilen kalıba sokulup her şeyle uzlaştırılabilir. İşte Din ile uzlaştırılan Bilim, bu “Bilim”dir.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

sosyalistt
21-06-2009, 18:47
Bilim sayfasını görünce, takip ettiğim Bilim ve Gelecek dergisinin başlığını açmaya karar vermiştim. Başlığın olduğunu hatta sabitlendiğini görmek beni mutlu etti.

Konunun başlarında arkadaşlar dergi hakkındaki düşünceleri sormuşlar. Ben zevkle takip ediyorum. Halk için hazırlanmış bir bilim dergisi. Anlaşılabilir ve çok ilgi çekici. Özellikle evrim konularını çok güzel ele almış. Tavsiye ederim.

dilaver
30-06-2009, 21:06
Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısı bayilerde!


Evrim kuramının ışığında


DNA’NIN SIRLARI


AYDINLANIYORŞempanze ile yolumuz nasıl ayrıldı? DNA’mızın bizi insan yapan parçaları


Farklı türler nasıl oluşuyor? Her türde ortak fosil genler


Bilincimizin bilincinde miyiz? Bilincin evrimi ve Nöral Darwincilik


Darwin yolu açtı, biz artık genlerle ve nöronlarla dans ediyoruz!

Organik ve kültürel evrimin köşe taşlarında


Varoluşçuluk-Yaratılışçılık tartışmasıAlâeddin Şenel yazdı: Evrenin ve canlılığın evrimindeki köşe taşlarını (evrenin oluşumu, Yer’in oluşumu, yaşamın ortaya çıkışı, cinsiyetin ortaya çıkışı, bitki-hayvan farklılaşması vb.) ele alan Şenel, bu konuda Yaratılışçıların dogmalarının bilimin ulaştığı düzey göz önüne alındığında nasıl birer saçmaya dönüştüğünü irdeliyor ve bilimin bu büyük dönemeçler konusundaki çözümlemelerini yansıtıyor. Şenel’in temel sorunsallarından biri de organik evrimin insanın kültürel evrimini nasıl etkilediği.

Darwin’in ünlü keşif gezisinin öyküsü


Beagle’la Evrim Kuramı’na doğru…Prof. Dr. Mehmet Sakınç yazdı: Beagle’ın İngiltere’den başlayan yolculuğu, Güney Amerika’nın doğu ve batı kıyılarına, çevresindeki adalara, ardından Pasifik Okyanusu’na, ünlü Galapagos Adaları’na, Yeni Zelanda’ya, Avustralya’ya, oradan Afrika kıyılarına uzanır. Dönüşte Darwin’in kafasında bir fikir oluşmuştur: “Türler değişiyor!” Galilei’nin “Dünya dönüyor!”undan sonra bilimsel devrimin ikinci atılımı kapıdadır.Garland E. Allen
Darwin’den günümüze Evrim kuramı ve materyalizm
Darwin kuramı, zamanda yavaş yavaş değişimin ve mekanistik felsefenin baskın olduğu çağda doğdu ve gelişti. Dirimbilimdeki bu gelişme, 19. yüzyıl ortalarındaki endüstri toplumunda gelişen kuramla uyum içinde gerçekleşti. Yeni bilimsel gelişmelerle birlikte mekanistik yaklaşım, yerini bütünselci ve diyalektik materyalist yaklaşıma bırakıyor.

Prof. Dr. Kayhan Kantarlı
İntihal iddialarına karşı bir sığınak: ‘Anonim bilgi’
Gidişin, anonim bilgi sığınağının bilimsel kitaplardan sonra, bilimsel makalelerdeki intihal ve sahtecilikleri de içine alacak şekilde genişletilmesine doğru olduğu açıktır. YÖK sisteminin akademik yükseltmelerde “nitelik önemli değil, yeter ki çok yayın yap” ilkesi(zliği) devam ederken bu sığınağın, daha çok intihalcinin sığacağı şekilde iyice genişlemesi olasılığı vardır.

Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü
Büyük Patlama’ya itirazlar var!
George F. Smoot “Büyük Patlama yaratılışın günümüzdeki versiyonudur” diyor. Yani, Büyük Patlama bilimsel olmaktan çok dinseldir. Büyük Patlamanın temellerini sarsan görüşler ortaya atan bilim insanlarından biri de Halton C. Arp. Arp’a dünyanın önde gelen teleskoplarına proje sunmama yasağı gelmiş!
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul


Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

keci
14-07-2009, 11:28
Değerli arkadaşlar

Bu derginin eski bir sayısı elime geçti oldukça ilgimi çekti güzel bir dergi
tabii bazı önyargılı yaklaşımları var 2004 teki bir sayısı idi.

A. Einstein hakkında ve izafiyet hakkındaki yazıyı beğendim tabii eleştirilerimde oldu ama bunu duyurabilecek kimse yok.

Ayrıca Big-bang hakkında da bir yazı vardı ama bilgi düzeyi düşük olduğu için son derece tutarsız çıkarımlar yapmışlar bu konuda...

Ayrıca Ali Nesin 'in yazısınıda beğendim..

Özetle güzel bir dergi tabii ki farklı bir pencereden bakmak isteyenler için...Tabii ki sadece bir sayıdan ne kadar fikir edinilebilirse..

Saygılarımla..

dilaver
31-07-2009, 14:04
Bilim ve Gelecek’in Ağustos sayısı bayilerde!
Tam 400 yıl önce göğe teleskopla baktı
GALİLEİ VE YENİ BİLİM

Dünya dönüyor! Kopernik haklı! / Galilei’nin sorusu: Doğa nasıl işliyor? / Kutsal evren değil matematiksel evren / Aristo fiziğini yıkan deneyler

Alexandre Koyre
Yeni bir bilim doğuyor: Galilei’nin önemi
Galilei’nin aradığı doğanın nasıl işlemek zorunda olduğu değil, doğanın nasıl işlediği, hangi nedensel ilişkilere göre işlediği sorusunun yanıtıdır. İnsanlık tarihinde fiziksel dünyanın matematikselleştirilmesi düşüncesi ilk kez onun attığı dev adımlarda somutlaştı.

Noel M. Sverdlow
Galilei’nin teleskop ile yaptığı keşifler ve Kopernik kuramına kanıtlar
Galilei’nin teleskopla yaptığı keşifler dünyayı değiştirdi. Ay’a, yıldızlara, Jüpiter’in uydularına, Satürn’e, Venüs’ün evrelerine ve Güneş lekelerine ilişkin gözlemleri ve bulguları, Kopernik teorisi lehine pek çok kanıt sağladılar ve pek çok itirazı da geçersiz kıldılar.

Bertolt Brecht’in “Galilei’nin Yaşamı” adlı tiyatro eserinden parçalar
1609 yılında, Padova’da / Bilim alevi parladı küçük bir odada / Şunu söyledi Galileo Galilei / “Güneş duruyor olduğu yerde / Dünya dönüyor çevresinde” Bin altı yüz otuz üçten /
Bin altı yüz kırk ikiye / Galileo Galilei ölünceye değin / Tutuklusu oldu kilisenin
Prof. Dr. Haluk Eyidoğan
Deprembilim Marmara’daki büyük deprem tehlikesi için ne söylüyor?
Özellikle 1999 depremleri sonrası başta Marmara olmak üzere Türkiye’de deprem kaynaklarının ve deprem tehlikesinin belirlenmesine yönelik bilimsel çalışmaları sayı ve kapsam açısından oldukça ilerledi. Fakat Türkiye’nin depremle ilgili sorunu, maruz kalacağımız deprem tehlikesinin bilinmesi sorunu değildir. Sorun, çok aktif bir deprem kuşağında olan ülkemizde plansız ve denetimsiz yerleşmelerin sürmesidir.

Ali Timuçin
Rousseau’da toplumsal bozulma ve bozulmaya karşı eğitim
Rousseau’ya göre toplumsal bozulma mülkiyetin kurulmasıyla gerçekleşir. Bu noktada insanın karşılıklı bağımlılık sorunu ortaya çıkar. Rousseau’nun toplumsal bozulmaya karşı geliştirdiği eğitim anlayışında asıl amaç, sıradan, kendine yeten, ancak üretici bir mesleği olan, alçakgönüllü, özgür düşünceli insana ulaşmaktır.

Phil Gasper
Stephen Jay Gould: Diyalektik biyoloji bilgini
Gould bize binlerce makale ve yirmiden fazla kitaptan oluşan harika bir miras bırakmıştır. Evrimsel biyolojiye katkısı yaşamaya devam edecektir. Ve onun, bilimin bir baskı değil, bir kurtuluş aracı olabileceği görüşüne bağlılığı, sadece dünyayı anlamakla kalmayıp, daha iyiye değiştirmeyi isteyen herkese esin verecektir.

Prof. Dr. Mikâil Bayram
Türkiye Selçuklularında köy teşkilatı
Türkiye Selçukluları idari sisteminde sultanlar, melikler, ikta sahipleri ve amiller (valiler) gibi üst düzey yöneticiler, köyleri yıllık belli bir meblağ karşılığında dehkan denilen köy sahiplerine satıyor veya icara veriyorlardı. Çiftçiler ve işçiler ürettiklerinin onda birini (öşür) köy ağaları ve reisler aracılığı ile dehkanlara veriyordu.

Ramazan Karaçalı
Bilgisayar korsanlığı: Can dostum hacker!
Bu kadar önlem aldınız ama içinizi kemiren bir şey var. Siz farkında değilsiniz ancak, ya sisteminiz dışarıya açıksa, ki öyle, genel olarak her durumda dışarıya açılabilen, anahtarı içerde, kolu dışarıda bir kapı bulunur. Dolayısıyla, en güvenlikli bilgisayar sistemi, hiçbir ağa bağlı olmayan ve bütün fişleri çekilmiş sistemdir!

Ender Helvacıoğlu
Çatışmalarla ilerleyen restorasyon süreci
Toplamda baktığımızda, yaşanan çatışmalı süreci Türkiye’nin parçalanması ve Türk devletinin çözülmesi olarak değil, sistemin restorasyonu olarak nitelemek daha isabetlidir. Türkiye’nin rejimi ve Türk devleti, emperyalist sistemin ve küresel sermayenin yeni ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırılmaktadır.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul
Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-09-2009, 20:37
Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısı bayilerde!

Yaratılışçı safsatalara yanıt


EVRİM YÜRÜYOR
Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy ile söyleşi


Evrimi kavramanın önemi… Biyoloji eğitimi evrimsiz yapılamaz… Evrimde rastlantı ve nedensellik… “Hop diye” olma, yaratılışçıların söylemi… “Mükemmellik” bilimin kavramı değil… Türleşmeyi laboratuarda gözlüyoruz… Mutasyon nedir? Zararlı mutasyon ne demektir?.. Genom projeleri Evrim kuramını doğruladı… Çok sayıda geçiş formu var… Cumhuriyet’in ilk yıllarında Evrim, 80 sonrası yaratılışçılık…
Yaşamın kökenine ilişkin bilim ne diyor?


Canlı moleküllerin cansız süreçlerle üreyebildiği gösterildi… Evrim kuramı, hücrenin oluşmasını bilimsel kanıtlara dayanarak açıklıyor… “İndirgenemez karmaşıklık” safsatası ve bakteri kamçısı örneği…
İŞTE GEÇİŞ TÜRLERİ VE FOSİLLERİ


Balıktan hem su hem karada yaşayan amfibyumlara, amfibyumlardan ilk sürüngenlere, dört ayaklı sürüngenlerden memelilere, iki ayaklı sürüngenlerden kuşlara geçişi gösteren ara formlar ve fosilleri.
Harun Yahya ve şarlatanlık


Hz. Nuh’un gemisi buharlı gemiymiş! Hz. Süleyman uçak kullanıyormuş! Eski Mısır’da elektrik ve elektrikli aydınlatma teknikleri! Fosilin fotoğrafını göster, gerisine karışma!Homo habilis ve homo erectus maymunmuş!
Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın
Evrim-yaratılış tartışması ve düşündürdükleri
“Tanrı evreni yarattı” önermesi, nedensel süreçlere ilişkin bir şey söylemediği için “evren evrimsel süreçle oluştu” önermesinin karşıtı değildir. Metafizik anlamda yaratmaya ve yaratıcıya inansak bile, bu, seküler düzlemde, ne nedensel süreçlere odaklanan evrime karşıdır ne de onun alternatifidir ve işin gerçeği olmamalıdır.

Ender Helvacıoğlu
Bilimcilik ile devrimciliğin çakışması
Din bir baskı aracı olarak kullanılarak, bilim teslim alınmaya çalışılıyor. Böylece hem din dinlikten, hem de bilim bilimlikten çıkarılıyor. Din büyüye ve şarlatanlığa, bilim ise -felsefesi yok edilerek- teknolojiye indirgeniyor. Çok yönlü ve postmodern bir gericilik…

Prof. Dr. Levent Doğancı
Yayın etiği ve yasal açıdan ‘kopyala-yapıştır’ ve aşırma
Bilimsel yayıncılıkta aşırma problemi, uluslararası arenada ülke bilim camiasının saygınlığına gölge düşürecek boyutlarda önemli bir sorun. Bilimselliğe ve gerçek bilimsel üretime önemli zararlar veriyor. Bu durumun cezasız kalması veya çok sınırlı bir şekilde cezalandırılması da aşırmacıları hem yüreklendiriyor, hem de daha kurnaz yöntemler bulmaya teşvik ediyor.

Prof. Dr. Tuncay Altuğ

Bilimde ve sanatta mitolojiden esinlenme

Sanatçılar mitolojik öykülerin içeriklerinden etkilenirken, bilim insanları daha çok çalışmalarında elde ettikleri yeni bulguların adlandırılmasında mitolojik bilgilerden esinlenirler. İşte örnekleri…

Afşar Timuçin
Shakespeare’in üç oyunu üzerine bir inceleme
Shakespeare’in Plutarkhos’dan yararlanarak yazdığı, konusunu Roma tarihinden alan üç oyunu vardır: 1608’de yazılıp oynanmış olan “Coriolanus”, ondan daha önce 1599’da yazılıp oynanmış “Julius Caesar”, bir de 1607’de yazılıp 1623’den sonra oynanmış “Antonius ile Cleopatra”. Shakespeare’in kahramanları aracılığıyla biz gerçekte insanı tanımaya çalışırız.

Erdem Sönmez
Bizans İmparatorluğu’nda bir halk hareketi: Zelotlar
Bizans’ta aristokrasiye karşı biriken öfke, 14. yüzyılda yaşanan halk hareketlerinde somutlaşmış ve birçok kentte isyanlar çıkmıştır. Bu isyanların birçoğu kısa sürede sönümlenmiş olsa da; Thessalonica’daki (Selanik) ayaklanmada Zelotlar, iktidarı almalarından sonra eşitlikçi bir düzen kurmuşlar ve yedi sene şehri yönetmişlerdir.

Chip Walter
Neden öpüşürüz?
Yeni araştırmalar, beynimize, bedenimize ve eşimize güçlü sinyaller gönderen öpüşmenin ardında gizli karmaşıklıkların olduğunu açığa çıkarıyor. Öpüşmeyi insansı atalarımızdan mı öğrendik? Neden başımızı sağa eğerek öpüşüyoruz? Öpüşmenin kimyasal etkisi.

Ramazan Karaçalı / 3G nedir? Hâlâ merak etmiyor musun?
Gül Atmaca / Halep kenti ve Hurufi gelenekBilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul


Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-10-2009, 16:16
Bilim ve Gelecek’in Ekim sayısı bayilerde!

Geçmişten geleceğe


MARXMetin Çulhaoğlu, Haluk Yurtsever, Ender Helvacıoğlu


Marksizm: 150 yıl sonra ne kadar geçerli?.. Marksizm “indirgemecilik” mi?.. İnsanın özü ve yabancılaşma… “Bilimsel sosyalizm” mi?.. Tarihin yönü var mı?.. Aydınlanma ve Marksizm… Marx Avrupa-merkezci ve ekonomist miydi?.. Marx’ın sınırlılıkları ve evrensel yönü…Neden hâlâ Marx ve Marksizm?..
Gözle görünenin ötesini merak edenler için
Evren kılavuzu
Hazırlayan: Baha Okar
Berrak bir gecede yıldızlarla dolu bir gökyüzü oldukça etkileyici ve merak uyandırıcıdır. Bir de gördüğümüzün galaksimizdeki bütün yıldızların ufacık bir parçası olduğunu, galaksimizin de var olanın ufacık bir parçası olduğunu düşünün. Tüm bunlar nasıl doğdu? Nereye kadar uzanıyor? Evren hakkında ne biliyoruz ve nasıl bilebiliyoruz?

İbni Zafer ve başyapıtı Adil Hükümdar
Arapların Machiavelli’si
Joseph A. Kechichian - R. Hrair Dekmejian
İbni Zafer’in başyapıtı olan Sulwan al-Muta’nın temel meselesi yönetimdir: İstikrarlı ve adil bir sosyal düzen geliştirecek yönetim usulleri… Kitap ayrıca, tarih boyunca düşünürlerin karşı karşıya kaldığı, en sabit ve dirençli felsefi ve ahlaki sorunlardan bazılarını da ortaya koyar. Sicilyalı Arap düşünür, ünlü Machiavelli’nin 300 yıl önceki ustası olarak kabul ediliyor.

Fizikçi gözü ile evrim
Prof. Dr. Ayşe Erzan
İstatistiksel fizik, biyolojik yapı taşlarını, bireyleri, dinamikleri ve süreçleri de, olanaklı tüm bireyler, yapılar, dinamikler, yolaklar topluluğu içinde ele alır. Bu bakış açısından evrim ve uyarlanma, çeşitli yapı ya da dinamiklerin gözlenme sıklıklarındaki değişimdir. Bu değişimde hem rasgele hem de belirleyici (zorunlu) itkiler rol oynar.

43. yıldönümünde Che’nin Bolivya harekâtı ve bugünkü Bolivya
Demircan Pusat, Güney Amerika’dan yazdı
Simon Bolivar’ın sömürgecilere karşı birleşmiş bir Güney Amerika düşüyle girdiği Bolivya’ya ondan tam 140 yıl sonra yarım bıraktığı devrimi tamamlamak için gelmişti Ernesto Che Guevara. Fakat bu defa ardında Bolivar’ın emrinde olan ordular yerine “Küba Devriminin prestiji” vardı.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Sakızağacı Cad. Nane Sok. 15/4 Beyoğlu-İstanbul


Tel: 0212-244 97 95 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

incik
12-10-2009, 00:46
Bu sayıyı alacağım :)

incik
12-10-2009, 00:50
bilim ve gelecek ;bilim ve ütopyadan ayrilan tiplerin dergisi bende toplam 30 sayi bilim ve ütopya 9-10 sayida bilim ve gelecek var tarikatlar ele gecirmeden önce bilim ve teknik aliyordum simdi adi islam ve teknoloji olsa daha bi yakisik alir, pek bilimle alakasi kalmamis derginin ipe sapa gelmez konularla ugrasiyorlar.bu arada duyumlarima göre bilim ve gelecekten cok fena para kazaniyorlarmis dergi Türkiye nin her böleginde kapis kapis satiliyormus hatta yazarlardan bazilarinin üniversiteden ayrilip ticaretle ugrasmaya basladiklarini rivayet edenler var *8O 8O *8O

YUH BE KARDESİM

Şu ülkede de bir kere de bilim para etsin yav. Elbette kollektivist olmalarını isterim ama var mısın yok musun diyip parayı götürmekten daha anlamlı bir para kazanma metodu...

dilaver
05-11-2009, 13:01
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!

Kazı ekibinin kaleminden


insan evriminde devrim yaratan keşif


ARDİ


Ardipithecus ramidusProf. Dr. Erksin Savaş Güleç - Cesur Pehlevan - Ferhat Kaya


17 yıl boyunca Dr. White ve arkadaşları her yıl artan keşifleri ile Ardipithecus’un evrimsel ilişkilerine ve soyağacındaki yerine dair olan hipotezlerini güçlendirdiler ve yayınladılar. Bizler de Dr. White’ın arazi ve laboratuar çalışmalarına katılmış ve bu sürece yakından tanıklık etmiş antropologlar olarak gözlemlerimizi ve deneyimlerimizi sizler ile bu yazı çerçevesinde paylaşmayı hedefledik. Ardipithecus, “ne şempanze ne de insan, sadece bir zamanlar olduğumuz bir canlıydı”.
ATALARIMIZIN ATALARI


Prof. Dr. Metin Özbek


Ailemiz tarih sahnesindeki yerini geç miyosen (aşağı yukarı 6 milyon yıl önce) çağda alırken birçok cinsler ve türler farklı iklimler ve geniş bir coğrafyada karşımıza çıkıyor. Ailemizin ilk temsilcileri Afrika’nın doğu ve kuzeydoğusundaki ormanlık alanlara etkin bir uyum gerçekleştirmiş hominidlerdi. Ailemizin ilk türleri nerede yaşadılar? Bize ne ölçüde benziyorlardı? Nasıl besleniyorlardı? Aile yapıları nasıldı?
Hayvan zihni araştırmaları bizi zihniyet devrimine zorluyor!
Ya onlar da ‘düşünüyor, öyleyse var’salar?
Michael Hanlon
Artık kesinlikle sadece insanlara “has” kabul edilen fazla şey kalmadı. Zekâ, alet kullanma, dil, korku, kıskançlık ve öfke pek çok türde gözlemlendi. Şimdilik genel bilimsel anlayış, aşırı uç durumlarda bir şempanze üzerinde deney yapılmasına onay vermektedir. Peki, ya günün birinde şempanze bize “yapmayın” derse?


Gözle görünenin ötesini merak edenler için Evren kılavuzu
Evren’de ne var?
Hazırlayan: Baha Okar
Belki de şimdiye dek insanoğlunun en büyük merak ve esin kaynağı, berrak bir gecede kafasını kaldırdığında gökyüzünde asılı gördüğü sayısız parlak cisim olmuştur. Bu cisimler ne? Ne kadar uzaktalar? Ne zaman oluştular? Işıklarının kaynağı ne? Hiç mi sönmeyecekler? Bilimin artık bu sorulara oldukça doyurucu yanıtları var.


Ahlaklı yaşamanın, katlanmanın ve direnmenin simgesi
Sokrates
Afşar Timuçin
O bize direnişiyle özgürlüğün gerçek insan için ne büyük bir önem taşıdığını, ne ölçüde kaçınılmaz olduğunu gösterdi. Yalnız “iç temizliği” dediği şeye önem veren bu insan usa dayalı ahlak bilgisinin kurucusudur. Onurlu yaşamanın her şeyden değerli olduğunu insanlık ondan öğrendi. Gerçekten öğrendiyse, öğrenebildiyse…


Yeni keşfedilen endemik bitkilerimiz
Hasan Torlak
Anadolumuzda neredeyse her hafta yeni endemik bitkiler keşfediliyor. Bu bitkiler, çorak ve verimsiz topraklarımızdan muhabbetine doyulmaz insanların, tuzlu topraklardan sohbetleri ve türküleri baldan insanların nasıl olup da çıktığının biyolojik kanıtı gibi...


Latin Amerika’nın başkentinde
Buenos Aires
Demircan Pusat, Arjantin’den yazdı
Sanıldığı gibi burada soyguncular cirit atmıyor. Fakat yolda giderken hiç tanımadığınız kişiler tarafından kaçırılma veya bindiğiniz taksideki şoförün aniden dönüp size silah çekmesi gibi tuhaflıklar var! Hepimiz biliriz ki bir ülkenin asıl güvenlik sistemi sosyal eşitlikle sağlanabilir. Arjantin’e bu açıdan bakıldığında ise trajik bir tarih karşımıza çıkıyor.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
03-12-2009, 22:11
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!

YARATILIŞÇILIĞIN SOSYOLOJİSİ


Alâeddin Şenel / Yaratılışçılık hangi sınıfların ideolojisi? Eski ve çağdaş toplumlarda sınıf-din-bilim ilişkileri. Yaratılışçıların yanıt veremediği sorular.


Stephen Jay Gould / Olgu ve kuram olarak evrim. “Bilimsel yaratılışçılık” bilimsel mi?
Prof. Dr. Haluk Eraksoy ile söyleşi
Domuz gribi aşısında yanlışlar ve doğrular
Domuz gribi aşısına ilişkin tartışmalar hepimizin aklını karıştırmaya devam ediyor. Biz de uzmanına sorduk: Aşı olalım mı? Çocuklarımızı aşılatalım mı? Aşı için kobay olarak mı kullanılıyoruz? Amerika’daki aşılarda neden adjuvan yok? Aşının içeriğinde cıvanın ne işi var, toksik etki yaratmaz mı? Aşının yaratabileceği tahribat, domuz gribinin yaratacağından daha mı fazla? Yan etkileri neler? Domuz gribine yakalanırsak ne yapalım?..


Einstein, fiziği nasıl değiştirdi?
Albert Einstein evreni algılayışımızı değiştirdi. Geliştirdiği görelilik kuramları onu Newton’dan sonraki en büyük bilimsel beyin konumuna getirdi. Görelilik, uzay ve zaman kavrayışlarımızı kökten değiştirdi ve daha önce kavranılamaz olan bir dünyayı var etti. Görelilik kuramlarının öyküsü. E=mc2 ne anlama geliyor? Eğri uzay-zaman ve yeni geometri.


Afşar Timuçin
Ahlakın ilk temellendiricileri: Yedi Bilgeler
Yunanistan’da ilk felsefe etkinliklerini Hesiodos’dan bir yüzyıl kadar sonra Yedi Bilgeler olarak bilinen ilk ahlakçılar başlattılar. İlk gerçek felsefe tarihçisi Diogenes Laertios yedi kişiyi şöyle sayar: Kleobulos, Solon, Khilon, Pittakos, Thales, Bias, Periandros. Listeye İskit filozofu Anakharsis’i, Khen’li (Peloponnesos) Myson’u, Syros’lu Pherekydes’i, Knossos’lu (Girit) Epimenides’i de katar.

Cemal Dindar
Darbe mahsulü kişilikler, kimlikler, kartvizitler ve kaynakları
Neoliberalizmin asıl taşıyıcısı orta-sınıf beyaz yakalılardır ve sağdan ve soldan birbirinin yerini alabilecek epey muadil yaratarak, özellikle popüler kültürü ana sahne alanı olarak kullanarak ve melezleştirerek bu işlevi yürütmektedirler. 12 Eylül sonrasında her daim başarı öyküleri ile anılan kişilerin, semtlerin, kurumların öyküsüne bakmak, bu ideolojik işlevin deşifre edilmesinde yardımcı olabilir.

Doç. Dr. H. Tuğrul Atasoy
Sinirbilim ve özgür irade
Günümüzde, iyi düzenlenmiş psiko-fizyolojik test sistemleriyle, görüntüleme alanındaki yenilikler kullanılarak, beyni daha iyi tanıma yolunda adımlar atılabiliyor. Bu adımlardan bir tanesi de, özgür irade ve beyin ilişkisiyle ilgili. Beyinde karar alma ve uygulamayla ilgili diğer beyin bölgelerine göre daha özelleşmiş bölgeler var mı? Beyin karar alma ve uygulama aşamalarında nasıl tepki verir? Beyinde bu aşamalar sırasında neler olur?

Dr. Tüzün Arık Bıyıklı
Transgenik ürünler (GDO) ve potansiyel etkileri
Gen aktarımlı ürünlerin, üretim ve kullanımının yaygınlaşmasının, getirileriyle birlikte götürülerinin de olduğu göz önünde bulundurularak halkı doğru bilgilendirmek gerekir. Türkiye’nin transgenik ürünler konusunda kendi sistemli alt yapısını geliştirmesi, teknolojisini kendi üretmesi ve küresel sermayenin ülke tarımında bağımlılığa yol açacak zinciri kıracak bir politika izlemesi zorunludur.

Demircan Pusat
Arjantin’in başı ve dünyanın sonu
Dile kolay And Dağları’ndan Atlas Okyanusu’na, Antarktika’dan Brezilya’ya uzanan bir büyük coğrafyadan söz ediyoruz. Bana kalırsa Arjantin’in başı Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırlarının birleştiği Puerto Iguazu’dur. Bir misafirin daha iyi karşılanabileceği bir başka giriş noktası tanımıyorum. Sonra 4500 km güneye, Ateş Topraklarına ve Dünyanın Sonu’na gideriz.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-01-2010, 21:36
Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısı bayilerde!

1980’den günümüze


Bilim üretimi ve üniversiteler nasıl/neye dönüştü?Prof. Dr. Nejla Kurul, Özgür Narin, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yolcu


İnsanın özgürleşmesi amacından akademik kapitalizme…


Bilimin metalaşması, üniversitenin holdingleşmesi…


Neo-liberalizm ve eğitim politikası…

“50 Soruda....” kitap dizisi başlıyorNalân Mahsereci


Bilim ve Gelecek, bir bilim kütüphanesi oluşturuyor


Nicedir mayalanan projemiz, Ocak 2010’de hayata geçiyor. “50 Soruda…” dizisi, bilimin temel kuramlarını ve alanlarını soru-yanıt formatında veren, Türkiyeli bilim insanlarının kaleme alacağı popüler bilim kitaplarından oluşuyor.“50 Soruda…” yazarları, “50 Soruda…” dizisi için neler söyledi?


Afşar Timuçin, Alâeddin Şenel, Prof. Dr. Haluk Ertan, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Yard. Doç. Dr. İbrahim Semiz, Prof. Dr. Mehmet Sakınç, Prof. Dr. Metin Hotinli, Prof. Dr. Metin Özbek, Prof. Dr. Ömür Akyüz, Prof. Dr. Şahin Koçak, Prof. Dr. Tekin Dereli, Prof. Dr. Yaman ÖrsHasan Torlak
Anadolu kültüründe ağaçlar
Niçin Anadolu’da bazı ağaçlar diğerlerinden daha farklı ritüellere konu olmuş? İncir niçin Tanrıça Demeter’e, Meşe niçin Anatanrıça Kibele’ye özgülenmiş? Acaba antik dönemden günümüze kalan ağaç kültü uygulamaları var mı?

30. YILDA 30 PORTRE / Cemal Dindar
Darbe mahsulü kişilikler, portreler, kimlikler, kartvizitler…
Kenan Evren
Evren Paşa anılarında anlatıyor: “Sapanı çektim ve kumruyu vurdum. Kuş yere düştü, yanına gittim ve elime aldım. Ölmek üzere olan kumruyu elimle okşadım ve başını koparmadan orada bıraktım.” Ölmek üzere olanın başını kopartmama iyiliği!

Afşar Timuçin
Çağdaş diyalektiğe ilk esinini veren devinim filozofu: Herakleitos
Herakleitos’un felsefesi bir akış felsefesidir. Evrensel akış evrensel bir zorunluluğa uyar. İnsan olmak durmadan değişen bir gerçekliğin içinde olmaktır. Aynı ırmağa girenler her an yeni bir suda yıkanırlar. “Güneş her gün yenilenir.”

TERSİNE DÜNYA / Demircan Pusat
Coğrafyanın tarihe verdiği ders: Bolivya
Neredeyse Güney Amerika’nın tüm yerli halkının köle olarak çalıştırıldığı Potosi madenlerinde sekiz milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor. Sanki coğrafyasındaki zorluklara uymak ister gibi kendine büyük acılarla işlenen bir tarih yaratmıştır Bolivya. Ve şimdi o acılardan yeni bir ülke doğmaktadır.

Gül Atmaca
Dünya Gazzeli çocuklara gelecek borçlu
Bunca acının ortasında, geçen yılki İsrail saldırısında yaralanan Ceyda hayata tutunmaya çalışıyor. Öğretmeninin “renk olsaydınız hangisini seçerdiniz?” sorusuna hiç tereddüt etmeden “kırmızı” yanıtını veriyor. “Kırmızı beni mutlu ediyor. Kırmızı aşkın rengi”.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
04-02-2010, 21:32
Bilim ve Gelecek’in Şubat sayısı bayilerde!Ken Miller ve Alâeddin Şenel tartışıyor

TANRI NEREDE?

Yaratılışçılar Evrim ve Tanrı hakkında neden yanılıyorlar?
Din, bilimin alanlarından çekilebilir mi?
İnanma ve düşünme, din ile bilim uzlaştırılabilir mi?
Dinler, ahlak ve felsefe alanlarını doldurabilir mi?Bahar Işık
Kimyasalların karanlık yüzü - 1
İnsan yapımı zararlı kimyasalların yaygın kullanımı iyice belgelenmiş olsa da, çok az insan, her gün evde kullandığı tüketim maddelerine bunların katkı olarak konulduğu konusunda bilinçlenmiş durumda. Halılardan perdelere, oyuncaklardan televizyona, bilgisayardan yazıcıya, kozmetiklerden parfümlere kimyasal katkılar modern yaşamın gizli gerçekleridir.

Afşar Timuçin
Pythagoras: sayıların filozofu
Pythagoras önce Büyük Yunanistan’da daha sonra asıl Yunanistan’da hem bilimci bakış açısıyla hem gizemci görüşleriyle büyük ilgi uyandırdı. O hem bir filozoftu hem de bir din adamıydı, bir tarikat önderiydi.

Prof. Dr. Renan Pekünlü
Yer’in yaşına ilişkin Darwin-Kelvin tartışmasından günümüze
Arz’ın merkezinde olup bitenlere dair
Başını Lord Kelvin’in çektiği fizikçiler, yerbilimcilerin ve Darwin’in Evrim kuramının “sınırsız zaman” ilkesine savaş açmışlardı. Darwin’i dahi gerilettiler, ama daha sonra ulaşılan bilimsel gerçekler 19. yüzyılın kötümser fiziğini çürüttü. Günümüzde ise aynı konuda daha farklı bir tartışma var.

Erkan Ildız
Sumer’den Roma’ya ruhban sınıfın maddiyat dünyasıyla bağı
Tarihte tapınak bankacılığı
Sumerlilerden itibaren tapınaklar daima Eski Çağ ekonomilerinde merkezi bir konumda yer almışlar, parasal işlere hükmetmişlerdir. Tapınaklar hem bir güven kurumu olarak, kişi ve kurumların servetlerini emanet ettikleri yerler olmuşlar hem de yapılan önemli miktardaki bağış ve adaklarla büyük servetlere sahip olmuşlardır.

Prof. Dr. Alper Uraz
Bilim ve bağnazlık
Bağnazlığın yaygın olan türleri dincilik ve ırkçılık, tarih boyunca ve geniş bir coğrafya çinde varlıklarını göstermişlerdir. Bilim karşıtlığıysa tümüyle dinsel bağnazlık olarak sergilenmiştir. Günümüzde de canlı örneklerine rastlamaktayız. Bir örnek: “Akıllı Tasarım”.

Hasan Torlak
Türkiye’nin orkideleri
Orkideler Anadolu topraklarında, tavşan topuğu, kelebek, arı selefi, arı çiçeği, kedi gözü, kedi kulağı gibi yerel isimler taşır. Aslında bu isimlendirmelerin nedeni olan benzeşmeler, orkide türleri tarafından tozlaşma ve döllenme amacıyla milyonlarca yıldır geliştirilen, orkidelerin hayvanları taklit etme özelliklerinden kaynaklanır.

TERSİNE DÜNYA / Demircan Pusat
And Dağları’nın ardındaki sosyalizm rüyası: Şili
Bir geziden çok kendi tarihini, yitimlerini dünyanın öbür ucunda aramaktır, Türkiye’den Şili’ye gitmek. Çünkü yüreğimizden hissederiz ki ha Mahir’dir alnından vurulan Deniz’ini kurtarmak için, ha bedeni parçalanan Allende’dir halkı için. Türkiye’den Şili bir yürek atımı mesafededir.

30. YILDA 30 PORTRE / Cemal Dindar
Aşikâr 24 Ocak, derin 12 Eylül: Turgut Özal
Özal bu alemden göçeli yıllar oldu. Fakat onun sağladığı rutubet ortamının çocukları, aynı vizyonu ayakta tutmaya devam ediyorlar. Özal, ‘derin 12 Eylül’dür. Baskı aygıtlarıyla uygulanan şiddet bir süre sonra görece asli mecrasına çekilmiş ve işlevini bu derin ideolojik şiddete bırakmıştır.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Ali Nesin’le Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
03-03-2010, 00:03
Bilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!
Yeni rejim, yeni resmi tarih


Liberal-muhafazakâr sentezÇağdaş Sümer, Aytek Soner Alpan, Barış Zeren ve Fatih Yaşlı yazdıSiyasal İslam - Liberalizm evliliğinin resmileşme mücadelesi


Liberal-Muhafazakâr sentezin kökenleri ve gelecek kurgusu


Demokrasi kılıfıyla gelen diktatorya ve AKP’nin oynadığı rol

Prof. Dr. Erksin Güleç - Doç. Dr. Timur Gültekin
Genetik yapımız geçmişimizi aydınlatıyor
Afrika’dan Anadolu’ya en eski insan göçleri

Hücrelerin içinde dünyamızdaki tüm canlıları oluşturan DNA’lar bulunur. Geçmişimiz ve geleceğimiz de bu DNA’larda saklıdır. DNA’mız bir zaman makinesi gibi bizi geçmişe götürüp geçmişimiz hakkında bilgi verir. Son bulgulara göre, şu anda Avrupa’da, Asya’da, Amerika’da yaşayan tüm insanların kökeni yaklaşık olarak 60-50 bin yıl önce Afrika’dan göç eden küçük bir Afrikalı gruba aittir.


Bahar Işık
Kimyasalların karanlık yüzü
Kozmetiklerdeki tehlike
Şampuanlardan, nemlendiricilere, parfümlerden güneş kremlerine, ojelerden saç boyalarına kadar pek çok kişisel bakım ürününün içeriğinde yer alan kimyasallar, birçok kanser türünden, kısırlığa dek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Ender Helvacıoğlu
Tekel işçisinin anımsattıkları
Tekel işçisi bir toplum projesi, bir gelecek projesi sundu. Unutturulmaya çalışılan bir değerler sistemini yeniden gündeme soktu. Boyun eğmemenin, yanındakine güvenin, paylaşmanın, dayanışmanın, insanların etnik kökenlerine ve inançlarına göre bölünmediği bir ülkede yaşamanın mutluluğunu tüm topluma anımsattı. Tekel işçisi böyle bir toplumun yaratılabileceğini, bu ütopyayı gerçeğe dönüştürecek bir maddi gücün var olduğunu gösterdi.

Hasan Torlak
Anadolu kültüründe ağaçlar
Anamızdır, tanrıçamızdır Meşe
Meşe, hem anamız, hem tanrıçamızdır. Besler, korur, kollar, barındırır, şifa verir. Meşelerimizin meyveleri, en zor zamanları olan savaş ve kıtlık yıllarında bu ülke insanını açlıktan kurtaran bir sigorta vazifesi görmüştür.

Prof. Dr. Orhan Küçüker
Doğumunun 96. yılında, Türk Promethe’lerinden bir zoolog
Prof. Dr. Saadet Ergene - Bayramoğlu
Cumhuriyet’in eğitim için “kıvılcım olarak yurtdışına gönderilip, volkan olarak dönmesi beklenen” şanslı gençlerindendir. Münih Üniversitesi’nde zooloji-botanik eğitimi aldıktan sonra, Türkiye zooloji biliminin kurucusu, efsanevi Alman Hoca, Prof. Curt Kosswig’in yanında asistan olur…

Özlem Özdemir
Türkiye yayıncılık tarihinin önemli kitap dizilerindendi:
“100 soruda…”
“100 Soruda” dizisi, Gerçek Yayınevi tarafından, Fethi Naci editörlüğünde, 1968-1992 yılları arasında yayımlandı. Türkiye’nin önemli aydınları tarafından kaleme alınan 60’a yakın kitabı içeren dizi, yayımlandığı dönemde ve sonrasında, özellikle gençliği, üniversite öğrencilerini yaşadıkları ülkenin tarih ve güncelliğinin her boyutu hakkında bilgilendirdi, bilinçlendirdi.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

GÖK.BÖRÜ
07-03-2010, 21:07
Bu derginin çıkardığı 50 soruda kitaplarını kitap evlerinde bulmak mümkün mü? Yoksa bilim ve gelecek dergisinden mi temin etmek zorundayız?

dilaver
07-03-2010, 21:10
Bildigim kadarıyla kitap evlerinden temin edilebiliyor. Ancak dergi bu konuda da bir kampanya düzenlemiş durumda. 13 kitaba her ay 10 lira vererek 120 liraya abone olabiliyorsunuz. Ya da tek seferde 100 lira vererek hepsine abone olabiliyorsunuz.

saygılarımla

dilaver
07-03-2010, 21:13
http://www.kulturtv.com.tr/kitap/86319/50-Soruda-Insanin-Tarihoncesi-Evrimi

örnegin size bir link.

saygılarımla

GÖK.BÖRÜ
07-03-2010, 21:19
Teşekkür ederim

incik
14-03-2010, 10:45
Mart sayısında Ender Helvacıoğlu'nun yazısını okurken sanki ben yazmışım gibi hissettim. Bu sayıda çok güzel...

dilaver
02-04-2010, 13:11
Bilim ve Gelecek’in Nisan sayısı bayilerde!Yaşamın sınırlarında evrim

OLAĞANDIŞI BİYOLOJİ

Çok yüksek veya düşük sıcaklıkları, susuz, oksijensiz, asidik, radyasyonlu, yüksek basınçlı ortamları, çölleri, kutupları, okyanus diplerini, tuz ve soda göllerini, dağ zirvelerini, hayvan bağırsaklarını “ev” edinmiş canlılar. Olağandışı organizmalar bizleri biyolojinin en dış sınırına, bize yaşamın doğası hakkında yeni anlayışlar kazandıran olağandışı biyolojiye götürür.Ali Tarık Develioğlu
Liberal-Muhafazakâr ittifakın kökenleri
Türkiye’de liberalizmin köklerini laisist/Jakoben modernleşme projesine gösterilen statükocu direncin içinde, Fransız devrimine bir tepki olarak doğmuş İngiliz muhafazakârlığı ile olan akrabalığında ve henüz 1915 yılında Osmanlı topraklarının savaş halinde olduğu İngiltere ile girilen işbirlikçi bir siyasette bulmak mümkünDÜR.

Kahraman İpekdal
İstanbul’daki Darwin toplantısının anatomisi
Bilim ile dinin ikisinin de birer insan etkinliği olduğunu ama temelden farklı olduğunu ve Templetoncıların aslında ne yapmaya çalıştıklarını anlamadan bilim insanlarının ve diğerlerinin bu tip tartışmalara girmesi demek dini ekonomik bir sistem olarak kullanan çevrelerin ekmeğine yağ sürmek demektir. Biz bir kere sürdük, siz de sürmeyin diye anlattık.

Söyleşi: Aslı Kayabal
100 yaşındaki Nobel ödüllü nörolog Rita Levi Montalcini
‘Beyin, yüz gibi kırışmaz’
“Beynimizde australopitekus’tan bu yana hiçbir değişim göstermeyen, aynı kalan arkaik bir bölge var. Bu, şiddeti barındıran bir alan. Bu bölge insanı, ağaçtan inmeyi başardığı zaman kurtardı. İnsana kendini savunabilmesini ve mücadele etmesini sağladı. Bugün ise yok oluşunun nedeni olabilir. Artık kumandayı modern korteks ile dil ve bilginin beyni almalı.”

İsmihan Yusubov
Maratoncu bilginlerden ders alalım
Arap dili ve tarih bilgini olan Teodor Adamoviç Şumovski, 22 dil bilmesi ve 80 yaşında Kuran’ın Rus diline şiirle tercümesini yapmasıyla son zamanlarda görülmemiş bir üne kavuşmuştur. Yazımızda biz bu bilim adamının geçtiği ömür yoluna kısaca bir göz atmayı hedefliyoruz.

Tersine Dünya / Demircan Pusat
Bolivarcı devrimin başkentinde: Caracas
Birlikler tören alanında Başkanı bekliyordu. Chavez birliklerin arasından genelkurmay başkanıyla beraber geçti. General, Chavez’e askeri görevinin gereği olarak tekmilini verdi: “Alanda bulunan şu kadar subay ve alt rütbeliyle beraber 2500 ‘sosyalist, devrimci, bolivarcı, anti-emperyalist’ askerle emrinize hazırım.”

Ali Timuçin
Sait Faik’in insana bakışı
Sait Faik yoğun insan sevgisiyle örülmüş öyküler yazdı. Öykülerinde kimi zaman insanın güldürücü yanlarını da yakalayıp okuyucuya verdi. Zaman zaman öykülerinde yaşamdaki yalnızlıkları duyurdu. Toplumsal sıkıntılarla ilgili kaygısını da çokça dile getirdi. Hep insanlığın bugününün ve geleceğinin tedirginliğini yaşadı.

Bahar Işık
Kimyasalların karanlık yüzü:
Deterjanlar dışarı, alternatif temizleyiciler içeri!
Deterjanlara temizleyici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık sağlayıcı maddelerin önemli bir bölümü, biyolojik bozulmaya uğramayan maddelerdir. Doğada kalıcı kirlenmeye yol açarlar ve insan organizmasına gıdalar ve diğer yollardan girdiklerinde, dokularda iritasyona sebep olurlar. Oysa temizlikte kullanabileceğimiz alternatif ürünler var.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Öğrenci Toplulukları, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
03-05-2010, 20:59
Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısı bayilerde!

Matematikte ve Fizikte


Çözülmemiş büyük problemlerMillennium Problemleri ve Perelman’ın isyanı


Evrenbilim ve parçacık fiziğinde yanıt bekleyen büyük sorular


Sayılar teorisinin çözülmemiş ünlü problemleri

David A. Warton
Olağandışı habitatlar ve yaşam
Kutuplardan volkanlara…
Dağ zirvelerinden okyanus diplerine…
Bazı olağandışı çevreler sürekli olağandışıdır. Bu durum, olağandışı koşullarda -derin su (yüksek basınç), kutup okyanusları (dondurucu soğuklar), hidrotermal yarıklar ve sıcak kaplıcalar (yüksek sıcaklıklar)- büyüyebilen ve çoğalabilen, yetenek adaptasyonlarına sahip olan organizmayı kayırır. Olağandışı koşulların geçici olduğu ortamlar -çöller, kutup bölgeleri ve dağlar- en azından bazı organizmalarda, direnç adaptasyonlarını kayırma eğilimindedir.

Doç. Dr. Ülker Öktem
Darwin öncesi evrim kuramları
Darwin’in farkı neydi?
Evrim olgusunu kuşkusuz Darwin’den önce sezenler, keşfedenler ve tıpkı onun gibi doğal ayıklanmaya bağlayarak açıklayanlar olmuştur. Darwin’in başarısı nedir? Darwin hangi kuramı ya da kuramları yıkmış, eğer bu bir devrimse nasıl bir devrim yapmıştır?

Afşar Timuçin
Jean-Paul Sartre haklı mıdır,
varoluş öz’den önce mi gelir?
Sartre bilgiye ulaşmanın özne ve nesne açısından olanaklarını ortaya koymadan bir bilgi kuramı geliştirir. Yalnızca bir yıkımdan, bir olumsuzlamadan ya da bir hiçleştirmeden sözederek bir bilgi kuramı oluşturmak olası değildir. Hele hele böylesine temelsiz bir savdan özgürlük gibi bir devi türetmek olacak iş değildir.

Nurdoğan K Gülen
Hititli büyücüler ve büyü törenleri
Savaşa çıkmadan önce, bir salgının başlaması halinde, doğum sırasında, gelişen veya gelişecek olan pek çok kötü olgu için düzenlenecek törenlerle, yüce güçlerin desteğini almaları gerekmişti. Büyü anlayışı giderek kurumsallaştı.

Erkan Ildız
Antik Dönem’de mevduat bankacılığı
Mevduat bankacılığı, MÖ 4. yüzyılın başlarında, o güne kadar öz sermayeleriyle çalışan bankerlerin, mevduat almalarıyla başlar. Ekonomide koşulların böyle bir faaliyete elvermesini sağlayan ise, bir ödeme aracı olarak sikkenin MÖ 700’lerde icat edilmesi olmuştur.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
04-06-2010, 09:12
Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısı bayilerde!Avrupa uygarlık ile nasıl tanıştı?
ENDÜLÜS

Alp Hamuroğlu’nun incelemesi
Fethedildiği dönemde İspanya düzensiz ve istikrarsız, kitleler ise yoksul ve çaresizdi. Bu manzara İslam devletiyle birlikte değişti. Üretim ve güven ortamı doğdu. Avrupa’da etkileri yüzyıllar boyu sürecek olan “Avicenna, Averroes, Maimonides üçlüsü” felsefeye ve bilime büyük katkılarda bulundu. Avrupalılar kadın sesinin müzikteki kullanımını ilk defa Endülüslü kadınlardan öğrendiler. İslam’ın Endülüs’teki hakimiyeti, Hıristiyan hakim sınıfının büyük bir soykırım ve katliamıyla sona erdi. Ama yine de izleri günümüze kadar geldi.Jerry A. Coyne
Seks, evrimi nasıl yönlendiriyor?
Aşırı süslü özellikler ve sadece bir cinsiyette görülen ilginç davranışlar evrim kuramına aykırı mı? Mücadeleyi kazanan veya en güzel görünüşü sergileyen erkeklerin daha fazla eşi olacağı doğru mu? Erkekler arası rekabet ve dişilerin eş tercihi nasıl evrimleşti? Eşeyli üreme de nereden çıktı? Erkek ve dişinin farklı çiftleşme stratejileri. Neden hep dişi seçiyor? Dişi aslında neyi seçiyor ve nasıl seçiyor? Ne olacak bu erkeğin hali?!Deniz Şahin
Neandertaller ile modern insanlar arasında gen akışı olmuş
Neandertal genomu üzerine yapılan araştırmalar, ilk modern insanların Afrika’yı terk etmelerinden kısa bir süre sonra Neandertaller ile çiftleştiklerini ve bu sayede Neandertal DNA parçalarının Afrikalı olmayan modern insan genomunda yer yer bulunduğunu gösteriyor.

Afşar Timuçin
‘Kültürdönüşümü’ ve değişik sonuçları
Kültürdönüşümü bir toplumun bir toplumdan aldığı ya da bir topluma verdiği duygu ve düşünce özelliklerinden kaynaklanan bakış, duyuş, seziş yenilikleridir. Bu yenilikler bize bir yükselişi de bir düşüşü de duyurabilir. Günümüz insanı dünyanın pekçok yerinde yazık ki kültürdönüşümlerinin en olumsuz örneklerini yaşamaktadır.

Hasan Torlak
Bir Anadolu kahramanı: Ardıç ağacı
Ardıç, binlerce yıldan beri Anadolu’da tanrıların, imparatorların ve kahramanların sembolü olmuş. Hititlerden bu yana Anadolu insanı ardıç ağacından hastalıklarına halk ilacı üretir. Ardıç rakısı tutkunlarına bir sorumuz var, kaçıncı kadehten sonra kendinizi Neolitik Çağ Tanrısı, Hitit İmparatoru veya Ege’nin Efesi gibi görmeye başlıyorsunuz?

Melanie Bayley (http://www.newscientist.com/search?rbauthors=Melanie+Bayley)
Bir “Harikalar Diyarı” çözümlemesi
Alice cebir dünyasında!
Alice Harikalar Diyarında’yı asıl üne kavuşturan, yazarı Lewis Caroll namlı Charles Dodgson’un eserin orijinal haline sonradan eklediği bölümlerdir. Matematikçi Dodgson, kendi döneminde matematikte yeni yeni gelişmekte olan sanal sayılar kavramı ve sembolik cebirle alay eder, Öklid geometrisini savunur.

Murat Yıldırımoğlu
Evrim ve bilgisayarlar
Bugün gördüğümüz karmaşık yapıların daha basit yapılardan evrilerek gelmesi, başka ortamlarda örneklere ve kanıtlara sahiptir. Bu ortamların birisi bilgisayardır. İşlemciler ve işletim sistemleri çok basit yapılar şeklinde başlamış ve günümüzde kullandığımız son derece karmaşık işlemciler ve işletim sistemleri ortaya çıkmıştır.

Tersine Dünya / Demircan Pusat
Bolivarcı devrimin başkentinde - 2
Venezuela, bağrında birçok çelişmeyi barındıran bir ülke. Sosyalizmin radikal örnekleriyle bireyciliğin ve kapitalizmin yozlaşmış yansımalarını bir arada görmek mümkün. Karşıtların bu derece iç içe geçtiği bir toplumun tam olarak hangi yönde ilerlediğini kestirmek de zor.

Serpil Güvenç
1960-70’li yıllarda sosyalist soldan Kürt (Doğu) sorununa bakışlar
1960-70’li yıllarda, sosyalist partiler ve hatta bir ölçüde YÖN gibi sosyalizan hareketler, Kürt (Doğu) sorununu, sınıfsal bir bakışla değerlendirme yolunu seçmişlerdir.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-11-2010, 22:08
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!


Türkiye’nin ilk Kuran Ansiklopedisi

Ender Helvacıoğlu yazdı

- Hikmet Kıvılcımlı’ya göre Allah-Peygamber-Kitap
- Allah’ın 99 ismi ne anlama geliyor?
- Hz. Muhammed ve Kuran’ın tarihsel yeri

Kıvılcımlı’nın “Allah-Peygamber-Kitap” adlı eseri Cumhuriyet tarihimizin ilk “Kuran Ansiklopedisi” sayılabilir. İkinci Kuran Ansiklopedisi’ni de Turan Dursun yazmıştı zaten. Görüldüğü gibi, bu ülkede bilimsel yöntemin ışığında yazılmış iki Kuran ansiklopedisinden birini bir Marksist, diğerini de bir ateist kaleme almıştır.

Dr. Hikmet Kıvılcımlı
Allah’ın güzel isimleri ve tarihin kanuncul gidişi
Muhammed evrimi bilmeden insan gibi tanımlamak zorunda kalmıştır. Burada yapmayı denediğimiz iş, dinin altında yatan tarihin madde ve ruhunu gözlere batırmaktır. Din kabuğu, o tarihte bilinç yerine geçtiği kanunlarını yani evrimi saklı tutuyordu.


Özlem Özdemir hazırladı
‘Yaratıcıya ihtiyacı olmayan’ bilim insanları
21. yüzyıla kadar yaşanan bilimsel gelişmelerle, insanın evrimini, evrenin oluşumunu açıklayabiliyoruz. Ne bir yaratıcıya sığınmaya ihtiyacımız var, ne de doğaüstü herhangi bir varlığa.
Noam Chomsky, Francis Crick, Richard Dawkins, Paul Dirac, Richard Feynman, Sigmund Freud, Erich Fromm, Stephen Jay Gould, Stephen Hawking, Frederic Joliot-Curie, Maynard Smith, Jacgues Monod, Linus Pauling, Ivan Pavlov, Bertrand Russell, Carl Sagan, Alan Turing, James Watson ve diğer ateist bilimciler…

Baha Okar’a özgürlük!
Baha, normal mesaisine el verdiğince devam ediyor. Hasan Sabbah ile ilgili bir kitabı çeviriyordu, buna devam ediyor. Dergiyi, dışarıda olduğundan çok daha dikkatli bir biçimde okuduğunu itiraf ediyor. Okuyacağım birçok kitap ve yazacağım birçok konu var diyor. Biz de hemen kendisini “Bilim ve Gelecek Silivri Temsilcisi” olarak atadık.


Prof. Dr. Timur Karaçay yazdı
Bilim, matematik ve postmodernizm
Postmodernizm, bilimi daha hümanistik bir mecraya mı çekmek istiyor, yoksa inanç kurumlarının bilimin önüne çekmeye çalıştıkları bir engel midir?

Ali Timuçin
Düşünce tarihi boyunca ‘uzam’ fikrinin gelişmesi
Uzam kavramı Aristoteles’le birlikte incelenmeye başlamıştır. 17. yüzyılda Descartes uzam ve uzay kavramlarını birbirinin yerine geçecek biçimde kullanmıştır. Kant’a göre özne açısından uzam ve zaman duyarlılığımızla ya da algıyla bağı olan zorunlu koşullardır.

Doç. Dr. İsmihan Yusubov
İlginç zekâ problemlerinin püf noktası
Zekâ problemleri bir ölçüde alınması zor olan bir kale gibi tasarlandığı halde, beklenmedik bir yerde bir zayıf noktası olur çoğu zaman ve esas iş de işte bu noktayı yakalayabilmek sayılır genelde. Anahtar nokta (püf noktası) tam da manaya uygun düşen bir isim.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
05-12-2010, 18:55
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!

İlahi bir mühendislik değil, bata çıka evrim!
Tasarımcı akıllı mı?

Hepsi evrimin kanıtı: Körelmiş organlar, ölü genler, embriyoların gelişimi, “kötü tasarım” örnekleri…Hıristiyanlığın “haklı” ve “kutsal” savaşı
Haçlı Seferleri

Haçlı Seferleri’nin gerçek nedenleri ve bahaneleri
Haçlılar ve Türkler
Haçlılar ve Doğulu HıristiyanlarEnder Helvacıoğlu
Yeni rejim tamam; peki rejim karşıtlığı?
Türkiye’de bir muhalefet boşluğu var. Bu boşluk ancak oluşturulan yeni rejime karşı olduğunu ilan eden ve pratiğinde bunu kanıtlayan bir güç tarafından doldurulabilir. Böyle bir güç odağı var mı? Henüz yok, ama yaratılabilir.

Baha Okar’dan mektup var
Bilim ve Gelecek’in Silivri Cezaevi Temsilcisi Baha Okar, dergimizin Kasım sayısını değerlendiriyor.

Afşar Timuçin
Benzeşen esinler, yakın anlatımlar
Sanatta herhangi bir şeyle benzeşen her şey tedirgin eder: böyle ürünler karşısında kandırılmış duygusu yaşarız. Oysa görünür etkiler vardır görünmez etkiler vardır, onlar karşısında kandırılmış duygusu yaşamayız.

Gül Atmaca
Bağdat’ta Bilgelik Evi yıkılınca…
Binbir Gece Masalları’nın büyülü şehriydi Bağdat. Döneminin en büyük bilim merkezi Bilgelik Evi’nde, 1178 yıl önce Hıristiyan, Müslüman, Yahudi bilginler felsefi ve bilimsel eserleri tartışırlardı. Oysa bugün, Batılı işgalcilerin postalları altında ezildiği yetmezmiş gibi bir de sonu gelmeyen mezhep çatışmalarına sahne oluyor.

Prof. Dr. Ferhan G. Sağın
Kadın Tıbbiyeli’den türbana dair…
Bu yazıda bir hekim olarak türbanın ve ilişkili örtünme biçimlerinin kadınlarımızın, genç kızlarımızın, hatta ergenliğe girmemiş kız çocuklarımızın sağlıklarını nasıl etkilediğini anlatmak istiyorum. Türbanla ve ilişkili örtünme biçimleriyle oluşabilecek bu sağlık sorunlarını toplumla paylaşmak bilim insanları, hekimler olarak bizim görevimiz...

Anadolu Kültüründe Ağaçlar / Hasan Torlak
‘Dağların müftüsü’: çam ağacı
Günümüz Anadolu’sunda “dağların müftüsü çamdır” şeklinde bir söz vardır. Bu söz çam ağaçlarının halen kutsal bilindiğini ve inanca dair bir ağaç olduğunu gösterir. Nitekim Anadolu’da çam ağaçlarından bir bölümü “evliya çam” olarak adlandırılarak korunmakta, adak ve dilek ağacına dönüştürülerek süslenmektedir.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
04-01-2011, 13:55
Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısı bayilerde!

Dünya’yı yerinden eden adam
Kopernik

Kopernik insan düşüncesine yeni ufuklar açmış, bilime yaptığı somut katkılarıyla bilim tarihinde yeni bir aşama yaratmış, insanın evreni daha iyi anlayıp kavraması yolunda seçkin bir başarıyı adeta bir sıçrayış süreciyle oluşturmuştur. Yer merkezli bir kozmoloji yerine Güneş merkezli bir evren görüşü getirmiştir.GÜNLÜK YAŞAMDA EVRİM

Kanser ve evrim
Dr. Murat Kınıkoğlu
Kanser hücreleri, çoğalmayı kontrol altında tutan mekanizmalardan etkilenmediklerinden dolayı daha hızlı çoğalırlar. Bir zamanlar insanoğlunun yaşamasında ve çevreye uyumunda rol oynayan gen mutasyonlarının aynı zamanda kanser olmamıza neden olduğunu söyleyebiliriz.

Virüsler ve evrim
Prof. Dr. Osman Şadi Yenen
Önümüzdeki yıllarda hem virüslerin evrimi hem de virüslerin evrimde oynadığı roller hakkında şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşmaya hazır olmalıyız.Alp Hamuroğlu
Haçlı Seferleri’nin tarihsel sonuçları - 1
Seferler sonrası Avrupa ve Avrupalılık
Haçlı Seferleri, Avrupalılar için, kendilerinden farklı ve üstün başkaları olduğu, kendi dünyaları dışında başka bir dünyanın da bulunduğu bilincinin başlangıcıdır. Haçlı Seferleri’ne kadar Avrupalılarda “Doğu” ve “Batı” kavramlarının bugünkü anlamlarına benzer bir karşılığı yoktu.

Dr. Betül Kaçar Arslan ile söyleşi
Arsenikte hayat var!
Farklı bir yaşam formu mu?
“Temel besin kaynağı olan 6 element (fosfor, karbon, oksijen, nitrojen, sülfür, hidrojen) dışında, temel biyokimyasal döngülerine arseniği katan bir organizma bizlere dünya üzerinde bambaşka bir hayat formu alternatifi sunuyor.”

Kerem Cankoçak
CERN’deki son gelişmeler
Karşı-hidrojen atomu ve ağır iyon çarpışmaları
Geçtiğimiz ay içinde Cenevre’deki Avrupa Parçacık Fiziği Laboratuarı CERN’de iki önemli gelişme yaşandı. Daha önce yapılan deneylerin çok daha büyük boyutlusu olan bu gelişmelerden ilki karşı-hidrojen atomlarının ALPHA deneyinde manyetik alanlarla hapsedilip görece uzun sürelerde yaşatılabilmesi, diğeri ise kuark-gluon plazmasının LHC’de daha öncekilerden çok daha yüksek enerjilerde yaratılmasıdır.

Afşar Timuçin
Sanatçı, yapıtında ne kadar var?
Yazarların yaşamlarıyla sanatları arasında bir köprü kurarak her iki kutup için bir takım ipuçlarına göre açıklamalar üretmek pek sağlıklı bir anlayış değil. Yaşamlar apayrı bir dünyadır, yapıtlar apayrı bir başka dünyadır. Bazı çok belirgin durumlarla karşılaştıkça onların üstünde durmak elbette yanlış olmayacaktır.

Kuntay Gücüm
Alexandre Dumas Babıâli’ye karşı
Sözde İskender Bey vakası
Babıâli 1862’den itibaren özellikle Arnavut kökenli İtalyanlara yönelik propaganda hakkında diplomatik misyonlarından raporlar almaktadır. Büyük güçlerin başkentlerindeki Osmanlı diplomatları İskender Bey’i ve Junte Greco-Albanais(Grek-Arnavut Cuntası) adlı örgütünü engelleyebilmek için harekete geçirilir.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.
Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

errata
08-01-2011, 23:36
Bilim ve Gelecek dergisi 1 Ocak - 1 Mart 2011 tarihleri arasında abone olan herkese Evrim Atlası (http://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr/tanim.asp?sid=TDXSZFEV3A3AKGKISOKQ) hediye ediyor.

http://farm6.static.flickr.com/5010/5333431988_3c7c55a37b.jpg

ALKA
01-02-2011, 09:14
Bilim ve Gelecek Dergisi Şubat sayısı bayilerde!

Haremi,cariyeleri ve köle pazarlarıyla
MUHTEŞEM OSMANLI

Turan Dursun'un kaleminden Said-i Nursi Kimdir? Risale-i Nur Nedir? Akademik özgürlük porno çekmeyi kapsar mı?

Güncel tartışmalara müdahale

Elinizdeki sayıda, hepsi de güncel tartışmalara ilişkin üç önemli dosya bulunuyor. “Muhteşem Yüzyıl” adlı televizyon dizisinin yarattığı tartışmaya kayıtsız kalamazdık. Kanuni ile cariyesi Hürrem arasındaki ilişkiyi ele alan dizi, “ecdadımıza terbiyesizlik” yapılıyor biçiminde bir tepki ile karşılaşmıştı. Biz de İslam şeriatının geçerli olduğu Osmanlı’da kölelik, cariyelik ve harem kurumlarını bütün boyutlarıyla ele alan bir dosya hazırladık. Ayrıca Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde bulunan, Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye yazdığı mektuplardan üçüne de dergimizde yer verdik. İlgi ile okunacağını düşünüyoruz.


Ender Helvacıoğlu
Yeni Osmanlıcılara, yeni Nurculara karşı Emekçi Cumhuriyeti

Türkiye tarikatlar, cemaatler, saltanatlar, cariyeler ülkesi mi olacak; yoksa bir cumhuriyet mi? Geldiğimiz noktada yakıcı sorulardan biri budur. Bir din bezirganına, bir tarikat şefine “Hür Adam, “özgürlük savaşçısı” payesi verenlere; hareme “okul”, cariyeliğe “edep-terbiye eğitimi” diyenlere; Osmanlı sistemine özenip “Yeni Osmanlıcılık” oynamaya kalkanlara, aristokrat ahlakını savunanlara karşı tarihsel ve bilimsel gerçekleri ortaya seriyoruz. Herkes bilmelidir: Said-i Nursi kimdir, Risale-i Nur nasıl bir kitaptır, şeriat nedir, harem ve cariyelik nasıl kurumlardır, Osmanlı nasıl bir düzendir, bu düzenin hukuk ve ahlak anlayışı nedir? Bilinsin, ondan sonra öykünmek isteyen öykünsün.


Prof. Dr. İsmail Parlatır
Osmanlı’da kölelik ve cariyelik

Harem”in Osmanlı sarayında yerleşmesi ve cariyelerle bezenmesi, yeni uygula¬maları birlikte getirdi. Padişahların Türk kızları ile evlen¬meleri geleneği bir kenara itildi. Cariyeler ile evlenme ya da onlarla düşüp kalkma alışkanlıkları baş gösterdi. Bu yolu açan da Kanunî oldu. O dönemde saray, çok sayıda esir ve cariyelerle dolmuştu. Nitekim bu cariyelerden olan Ukraynalı Rokzalan (Hürrem Sultan) ile evlenen Sultan Süleyman, sarayda kadın çekişmelerine yol açtı.

Çağatay Uluçay
Cariyeler

Cariyeleri üç kısma ayırmak mümkündür: 1) Haremde türlü hizmeti gören cariyeler: Yaşları büyükçedir. İçlerinde güzel olmayanları, vücutları düzgün bulunma¬yanları da vardır. Bunlar en ucuza satılanlardır. 2) Satılmak için alınan cariyeler: Yaşları 5-7 arasında olurdu. Yüzleri güzel, vücutları, endamları mütenasiptir. Yaşları ilerledikçe güzelleşiyorlarsa, bu gibilere ut veya kanun öğretilir. Nezaket ve muaşeret kaideleri ile bir erkeği avlamak için naz ve işve usulleri de en ince ayrıntılarına kadar öğretilir. Cariyeler bulûğ çağına gelince sahipleri onu görücülere çıkartır ve satarlardı. 3) Odalıklar: Bunlar cariyelerin en güzelleri ve en pahalılarıdır. 15-20 yaşları arasında odalık olarak satılırlar veya hediye edilirler. Yüksek devlet memurlarının ve padişah kızlarının en çok alıp besledikleri bu odalıklardır.


M. Çağatay Uluçay
Hürrem Sultan’dan Muhteşem Süleyman’a mektuplar
Kanuni dünyaya, Hürrem de Kanuni’ye hükmetmiş!

Hürrem, belki pek güzel değildi, fakat çok sempatik, politika¬cı, haris ve kıskançtı. Erkeğin hâlet-ı ruhiyesini, bilhassa Kanuni’ninkini çok iyi anlamıştı. Gayesine erişmek için, her şeye ce-vaz veriyordu; kan, ölüm, evlât, para... gayesine varmak için hiçbir vakit cepheden hare¬ket etmiyor, politikacı ve entrikacılar gibi, gizli, dolambaçlı yol¬lardan gidiyor, perde arkasında gizleniyordu. Önünde valide sultan, başkadın, İbrahim Paşa, Sultan Mustafa gibi birçok engeller vardı. Bu engellerden kurtulmak lazımdı. Bunun için bir plan yaptı ve işe başladı.

Turan Dursun
Said-i Nursi kimdir? Risale-i Nur nasıl bir kitaptır?

Said-i Nursi falanca ayet beni anlatıyor diyor. Falanca ulu kişi benden söz ediyor diyor. Ayetlerde, Peygamber sözlerinde, ulu kişilerin şiirlerinde, kitaplarında, benim ve Risale-i Nur’un haberi veriliyor diyor. Gelmiş geçmiş bütün İslam düşünürlerini, İslam bilginlerini şöyle bir göz önüne getirin. Şimdiye dek acaba hangisi, böylesine ipe sapa gelmeyen iddialarda bulunmuştur? Risale-i Nur’un hangi risalesini ele alırsanız alın, deli saçmalarıyla karşılaşırsınız. Bunun adı da: “Kur’an’ın yirminci yüzyıldaki en büyük tefsiri” oluyor.

Özlem Özdemir
Diplomalı porno

Ülkedeki baskılara karşı olduğunu söyleyen Deniz Özgün’ün yaşıtı binlerce üniversite öğrencisi bu baskıya karşı durmak için onlarca yol deniyor. Alternatif üniversite konferansı yapıyorlar, dergi çıkarıyorlar, yazıyorlar, okuyorlar, baskılara karşı örgütleniyorlar vb… Bu yüzden yargılanıyorlar, okullarından atılıyorlar, polis şiddetine maruz kalıyorlar. Peki ya akademik özgürlük? YÖK’ün olduğu bir yerde, ya da bırakın YÖK’ü bir şirketin sahibi olduğu bir özel üniversitede, bir müşteri olarak kabul edilen Deniz Özgün hangi akademik özgürlükten bahsediyor?

Irmak Ildır
Üniversitede Bilginin Metalaşma Süreci

Düşün hayatı üzerindeki özel mülkiyet yapısı rahatlıkla göze çarpmaktadır. Ancak bunun yalnızca telif hakkı veya atıf yapma üzerinden algılamak hatalıdır. Bilginin üretimi doğrudan özel mülkiyetin konusu haline gelmiştir. Özel mülkiyet bilgiyi üretene ait olabileceği gibi, onun boyunu aşan bir kurumsallığa da ait olabilir. Bilginin oluşumu, metalaşması ve aktarımı, özel mülkiyetin gelişmesi ve yavaş yavaş akademik kurullara hâkim olmasını sağlamaktadır. Bugün üretilen bilimin ve bilginin üniversite içerisindeki anlamı bundan başka bir şey değildir. Yalnızca gelire yönelik bir üretim, kısa veya uzun vadeli, özel mülkiyeti beslemektedir


Hasan Torlak
Anadolu Kültüründe Ağaçlar
Güneşe tutkun bir ağaç: Defne

Defne, muhteşem kokusu ve güzel görünümüyle bütün Anadolu uygarlıklarını kendi potasında kaynaştıran ender ağaçlardandır. Bu yüzden adı binlerce yıldan beri değişmemiş, ismi farklı kültürleri de birbirine bağlamıştır. O, Anadolu’nun mağrur kızı, bir ideale adanmış yaşamların sembolü, savaşçıların ise baş tacıdır.

Afşar Timuçin
Anlamın belirlenmesinde uzam ve zaman etkeni

Toplumsallık temelinden geçmeden insanlığın ortak değerlerine ulaşmak olası değildir. Kendi olamamış bir birey nasıl toplumsal bir varlık olamazsa, toplumsal bir varlık olamamış bir birey de büyük insanlığın köklü sorunlarıyla içli dışlı olamaz. Toplumsallık engelini aşarak daha az gelişmiş bir uygarlıktan daha gelişmiş bir uygarlığa geçmek boş bir düşten başka bir şey değildir.


Gül Atmaca
Kerbelâ’nın İslamiyet öncesinden aldığı miras

Hikâye anlatmak, hikâye nakletmek ya da hikâye anlatıcısını dinlemek Pers geleneğiydi. Bugün Kerbelâ olayını anlatanların ataları bir zamanlar “Babil’in Yaratılış Destanı”nı, ondan sonra gelenler “Şehname”yi anlatmış, Zerdüşt ağıtlarını okumuştu. İslamiyet ile içerik değişti ancak form aynı kaldı. Anlatıcılar bu sefer “İmam Hüseyin’in şehit edilmesi”ni anlattılar.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
28-02-2011, 21:42
.ExternalClass DIV{;}Bilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!
Kadınlar yine yol ayrımında
Hürrem mi, Türkân mı?

Osmanlı kadınları ve Cumhuriyet kadınları
Bir yanda köle, cariye, odalık ve gözdeler… Harem kadınları…
Diğer yanda Halide, Sabiha, Remziye, Afife, Suat, Kâmile, Behice, Nüzhet, Zehra, Muazzez, Jale, Mîna, Fatma, Halet, Bedia, Nermin, Mübeccel, Türkân…

Derleyen: Ender Helvacıoğlu
Padişahların kadınları ve anneleri
Osmanlı saray kadınları
Kaçırılıyorlar, esir alınıyorlar, köle pazarlarında satılıyorlar, haremlere kapatılıyorlar, iradelerinin dışında padişahlara ve beylere sunuluyorlar, feodal devletler arası ilişkilerin malzemesi oluyorlar…

Hazırlayan: Özlem Özdemir
Anneannelerinden farklı yaşadılar!
Cumhuriyet kadınları
1923’den sonra kadının yeri değişti ülkemizde. Birkaç yıl önce söz hakkı bile tanınmayan kadınlar, doktor olup kadın erkek herkesi tedavi etmeye başladılar, at üstünde köy köy dolaştılar, laboratuvarlara girip deney yaptılar, üniversitede kürsü kurdular, kitap yazdılar, gazete çıkardılar, meclise girip emekçilerin haklarını savundular...

Çağatay Uluçay
Harem ‘okulu’ndaki ‘edep ve terbiye dersleri’ne örnek!
Osmanlı saray kadınları nasıl eğleniyor ve eğlendiriyor?


Osmanlı düzeni nasıl çürüdü?
Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın kaleminden
Toprak ekonomisinde derebeyleşme
İdari, siyasi, askeri yozlaşma ve irtica


Parantez / Ender Helvacıoğlu
Baha’nın iddianamesi üzerine notlar
Her an seni de alabiliriz, suç gerekmez!
Bu ve benzeri iddianameler tutarlılık ve gerçeği ortaya çıkarmak adına yazılmıyor. Asıl hedef tutuklananlar değil; onlar üzerinden geride kalanlara, bütün topluma bir mesaj verilmek isteniyor: “Her an seni de alabiliriz. Bir suç işlemiş olman gerekmez. Bu nedenle sesini kıs, dümen suyumuza gir.”

Ömer Tuncer
Müzik sanatından yola çıkarak
Kültürel yozlaşmanın sosyolojik alt yapısı üzerine
Kapitalist yapı ancak ”kâr ederek geçim sağlama” ve dolayısıyla “daha çok tüketme” ölçütleriyle devinebiliyor. İnsanın doğal gereksemesi olan sanat, “arz-talep” çarkları arasına sıkışmış. Bu yapının oluşmasında, tüketiciyi kolayca üretilebilir olana yönlendirmek, gereksemeden çok daha fazlasını tüketmesini sağlamak gibi mekanizmalar etkili.

Alp Hamuroğlu
Haçlı Seferleri sonrası Doğu ve Doğulular
Haçlı Seferleri Avrupalılara, Akdeniz ile Doğu kapısı ve yolunun kapandığını göstermişti. Bunun yol açtığı gelişme Doğu’ya gitmek için başka yollar aranması ve sonucunda coğrafi keşifler oldu.

Ali Timuçin
Katherine Mansfield’in dünyası
Katherine Mansfield için yazarlık yaşamının parçasıydı. Hastalığı el verdiğince özgürce yaşadı ve yapıtlarını oluşturdu. Korktuğu pek olmadı, hastalığı hedeflerine ulaşmasını en azından bir ölçüde engelleyemedi.

Bilişim Dünyasından / İzlem Gözükeleş

Kameralar ne işe yarar?

CCTV’ler ya da Türkiye’deki adıyla MOBESE’ler gün geçtikçe daha çok hayatımıza sokuluyor. Bugün, trafikte hız kontrolü yaptığı ya da caydırıcılık özelliğiyle suçu önlediğini düşündüğümüz kameralar yarın yeni teknolojik gelişmeler ve değişen bir siyasal konjonktürle karşımıza bambaşka bir biçimde çıkabilir.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
01-04-2011, 20:49
Bilim ve Gelecek’in Nisan sayısı bayilerde!
Efsaneler ve gerçekler


HASAN SABBAHBaha Okar’ın kaleminden


Cennet bahçeleri ve afyonkeş fedailer gerçek mi?/ Haçlıların ve Marco Polo’nun kaleminden Hasan Sabbah ve Nizariler / Batı’nın zihnindeki Doğu ve Hasan Sabbah / İsmaililer ve İslam’da muhalefetin toplumsal temelleri / Eşitlikçi İsmaili Cumhuriyeti: Karmatiler / Hasan Sabbah’ın Yeni Davet’i ve Nizariler / Daî örgütlenmesi ve Nizarilerin devlet yapısı
Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile söyleşi
Deprem, tsunami ve nükleer sızıntı…
Japonya felaketi yaşıyor. Ya Türkiye?..
Japonya depreminin sarsıntısı binaları yıkamadı, ama tsunami büyük zarar verdi. Bu kadar büyük bir deprem, böylesi bir faylanma ve bu tür bir fay mekanizmasını içeren bir senaryo yapılamamış. Dolayısıyla bu çapta bir tsunami de öngörülememiş. Kıyı şeridinin yapısından dolayı bazı yerlerde dalga yüksekliği 20 metreye çıkmış. İnsan düşünmek bile istemiyor: Ya Türkiye?

Ender Helvacıoğlu
Hukuktan umudumuzu kestik. On gram mantık, bir gram vicdan
Baha’ların davasının iddianamesinde suç delili olarak gösterilenler gerçekten suçsa, Türkiye nüfusunun en az yarısını da tutuklamak gerekir. Ama zaten böyle iddianameler bunun için yazılıyor, böyle davalar bunun için açılıyor, böyle düzmece örgütler bunun için kuruluyor. Türkiye’yi kocaman bir F tipi cezaevine çevirmek için.

Deniz Şahin
Yaşamın tarihinden bir kesit: Dinozorlardan memelilere…
Yaşamın tarihinin her zaman ilgi çekmiş bir kesiti dinozorların hüküm sürdüğü dönemdir. Dinozorlar nasıl ortaya çıktı? Yaşadıkları dönemin özellikleri nelerdi? Dinozorların boyutları. Dinozorların sınıflandırılması. Dinozorlar nasıl yok oldular? Meteor çarpması teorisi ne kadar doğru? İlk basit memeliler. Dinozorların sonu ve memelilerin yükselişi…

Afşar Timuçin
Dilde ve sanatın dilinde anlamın açınlanması
Bilimde ve felsefede dili kullanmak sanat değil zanaattır. Ancak zanaatın iyisinin de sanat tadı verdiğini unutmamak gerekir. Sanatın alanına geldiğimizde iş değişir. Onda sözcükler asıl anlamlarının dışında kullanılırlar. Sanatta anlatım birimleri sözcükler değil sözcük demetleridir. Sanat gerçekliği yapay biçimlerle dışlaştırır. Doğalı yapayla anlatmaktır bu.

Nalân Mahsereci
50 Soruda dizisinin 10 kitaplık 2. paketini yazarları anlatıyor
50 Soruda Üniversitesi güzergâhının ilk limanında. Celal Şengör, Ergi Deniz Özsoy, Hasan Aydın, Ali Nahit babaoğlu, Sibel Özbudun-Gülfem Uysal, Kerem Cankoçak, Osman Demircan, Kenan Ateş, Ender Helvacıoğlu, Zahit Atam yazacakları kitapları anlatıyor.

Mustafa Diktaş
Konya oturak alemlerinde dönüşüm
Konya eğlence kültürünün en temel ayırt edici özelliklerinden biri oturak alemleridir. İşlerin azaldığı uzun kış aylarının gecelerinde, evlerin dışındaki genellikle gözden ırak mekânlarda yapılan eğlenceler oturak alemi adını almıştır.

Hasan Torlak
Erkek tanrıların ağacı: Sedir
Sediri gördüğünüzde, önce bir seyredin uzaktan o güzel endamını, sonra dokunun ona, eğer katranı sızmışsa dışarıya mis gibi kokusunu çekin içinize. Hititlerin de dediği gibi “sedir ağacının tatlı kokusunu duyun”. Sedir ağaçlarımız mükemmel görünümleriyle bizlere sadece estetik duygular yaşatmazlar, onlar binlerce yıllık kadim uygarlıkların kültür değerlerini, hayallerini ve inançlarını da günümüze taşırlar.

Gül Atmaca
Bağdat’ın gri duvarları
Mezhep ayrılığının derinleştiği Irak’ta, Şii ve Sünni yerleşim bölgelerinin arasına çekilen beton duvarları yıkmak mümkün ama insanlar arasındaki ‘duvarları’ kaldırmak o kadar da kolay görünmüyor.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
03-05-2011, 11:23
Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısı bayilerde!
Türkiye’de evrim eğitiminin serüveniProf. Dr. Aykut Kence, Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy, R. Nazlı Somel,


Zelal Özgür Durmuş ve Burçin Duan’ın incelemeleriyle


Darwin ve evrim kuramı bu coğrafyaya nasıl ve ne zaman girdi? Cumhuriyet tarihinin çeşitli dönemlerinde nasıl resmi yaklaşımlar oluştu? Dünyada evrimsel biyoloji çağı yaşanırken, biz nereden nereye geldik?
Prof. Dr. Metin Sarıbaş
Hidroelektrik santralleri (HES) ve doğa yıkımı
Anadolu’nun su isyanı!
Türkiye güzel ve eşsiz vadilerini HES’lere kurban ederse büyük kayba uğrayacak. Bu vadilerden kazanacağımız elektrik enerjisi başka yollardan elde edilebilir, ama vadiler bir daha geri gelmez. Anadolu insanı “Derelerin Kardeşliği Platformu” adı altında her vadide örgütleniyor.

Özlem Özdemir hazırladı
Bu ülkenin bir “Türkan”ı var…
Türkan Hoca, yarım kalan lepra taramalarını tamamladı, cüzamlıları tedavi etti. Onlara okuma yazma öğretti, el becerilerini değerlendirecekleri kanallar buldu. Binlerce gencin okumasına önayak oldu, aydınlık fikirli insanlar yetiştirdi. Ölümünün ikinci yıldönümünde, ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Zeynep Türüt ve Prof. Dr. Hamdi Aytekin ile çağdaş yaşamın öncü kadını Türkan Saylan’ı konuştuk.

Afşar Timuçin
Felsefenin ve bilimin karşında sanatın yeri ve anlamı
Bilim ve felsefe zorunlu olarak nesnele yönelirken sanat hem nesnele hem öznele yönelir. Buna göre bilimin işi doğru’yladır, felsefe hem doğru’yla hem iyi’yle ilgilenir, sanat doğru’yu ve iyi’yi dışlamayacak biçimde güzel’e yönelir. Kültürün üç alanı, felsefe, bilim ve sanat insanın kendini aradığı ve kendi için yani büyük insanlık için gelişim olanakları yarattığı üç kardeş alandır. Onlar yaşamı hem aydınlatır hem dönüştürürler.

Bilim insanları, yazarlar, yayıncılar
Baha Okar’a özgürlük! Türkiye’ye özgürlük!
Düzmece Devrimci Karargâh davasının 13 Nisan tarihindeki ilk duruşmasında, aralarında editörümüz Baha Okar’ın da bulunduğu sanıkların ve avukatlarının savunma hakları, hukuka aykırı bir biçimde, zor kullanılarak gasp edildi! Aynı zamanda derginin de yazarı ve okuru olan ülkemizin önde gelen bilim insanları ve yayıncıları Baha Okar ve yargılandığı davaya ilişkin konuştular.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Evrenle Söyleşiler, Geçmişe Yolculuk, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-06-2011, 20:03
Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısı bayilerde!


Şehircilik, ekoloji ve deniz bilimleri açısından

Kanal İstanbul
Vahşi proje!

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, Prof. Dr. A. Cemal Saydam, Tayfun Kahraman, Bora Bayrakçı ve Dr. Nazlı Demirel “çılgın proje”yi incelediKaset komplolarıyla gündeme geldi
Yeni gözetim ve özel hayat
İzlem Gözükeleş
Artık yalnız kamu kurumlarının değil özel şirketlerin veritabanlarında da bir yerimiz var. Kredi kartı ile yaptığımız harcamalarda, marketlerin indirim kartlarında, telefon ve İnternet şirketlerinin kayıtlarında sayısız iz bırakıyoruz. Bugün, uluslararası şirketler de insanların davranışlarını anlamak ve yönlendirmek için en az devletler kadar gözetime başvuruyor. Bu durumda özel hayat kavramı nasıl ele alınmalı?Samir Amin
Mısır ve Tunus Devrimlerinin özellikleri ve geleceği
ABD Mısır’da kısa süreli bir “geçiş” planlayarak, devrimin başarısını köstekledi ve bu aşamada iktidar hakim tabakanın (egemen bloğun) elinde kaldı. Müslüman Kardeşlerin parlamentoda yer alacağı ve eski düzenin sürdürülebileceği bir sistem kuruldu. Ama sürece geniş bir açıyla bakarsak, modern tarihimizin ikinci devrim dalgasına girdiğimiz söylenebilir.

Ender Helvacıoğlu
Vahşi rejim!
AKP marifetiyle ve gizli/yarı-gizli çete örgütlenmeleriyle, daha doğrusu yeni derin devlet eliyle, tertip ve komplolar eşliğinde ülkemize bir rejim dayatılıyor. Mafyatik yöntemlerle vahşi bir rejimin önü açılmakta, temeli atılmaktadır. 12 Haziran seçimlerine bu koşullarda gidiyoruz.

Doç. Dr. İsmihan Yusubov
Matematik denizinin incileri ve yaratıcıları
Bilindiği üzere midye ve istiridye gibi yumuşakçalar türünden olan deniz canlısının kabuğunun içerisine yabancı bir cisim, örneğin bir kum tanesi düştüğü andan itibaren, canlı onu sedef katları ile tamamen kapatana kadar rahata ermiyor ve bu sürekli çalışmaların sonucu olarak da göz okşayan inci oluşuyor. Matematikçinin başına gelen olaylar da genelde bu şekilde cereyan ediyor. İşte matematik denizinden bazı inci örnekleri ve nasıl oluşturuldukları

Emre Aygün
İskandinav inanışlarında elfler
Elfler İskandinav, Anglosakson ve Germen kültür kollarına ayrılan kuzey kültürünün çok popüler bir halk inanışı figürüdür. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ve bu metine dayanarak çekilen filmin ana karakter gruplarından biri elflerdir. Elfler kimi zaman iyi yürekli, şefkatli, hastalıkları iyileştiren, bitkilerin ve taşların gizli sırlarını öğreten varlıklarken, kimi zaman zararlı, hilekâr, kötü niyetli ve tehlikeli olabilirler.

Heval Bozbay
Amerika’da itibar gören tek Afrikalı: Lucy
O değil ABD’ye, dünyanın herhangi bir ülkesine, belki elini kolunu sallayamadan, ama el üstünde gidebilen tek Afrikalıdır. Üstelik insanlar onun ülkelerine getirilmesi için, onu görebilmek adına birçok şeyden feragat edebilir. Lucy’dir bu meşhur Afrikalı, bilinen en yaşlı atalarımızdan biri.

Anadolu Kültüründe Ağaçlar / Hasan Torlak
Yakışıklı bir ağaç: Göknar
Farklı etnik kökenlere sahip insanları kendi kokusunun potasında eriten, bitki merkezli kültürel uygulamaları doğuran ağaçlardan biri da göknarlarımızdır. Günümüzde Anadolu dağlarını süsleyen güzelim göknarlarımız, hem ilaç kaynağı potansiyelleri hem de güzel görünümleriyle Anadolu insanının vazgeçilmez hayat yoldaşıdırlar.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Merak Ettikleriniz, Ders Arası, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
31-07-2011, 18:31
Bilim ve Gelecek’in Ağustos sayısı bayilerde!


Psikiyatrik bozukluklar
Hepimiz biraz deliyiz…
15 gün önce yitirdiğimiz Ali Nahit Babaoğlu’nun son çalışması
Duygudurum bozuklukları… Anksiyete bozuklukları… Fobiler… Obsesif-kompulsif bozukluk… Beslenme, uyku, kişilik bozuklukları…


Ölene kadar tabutta!
‘Ağırlaştırılmış müebbet’
Ercan Kanar, Gülizar Tuncer ve iki ‘ağırlaştırılmış müebbet’ Ali Gülmez ve Hasan Şahingöz yazdı
8 metrekarelik alanda, dört duvar arasında, dışarı çıkmadan, kimseyle görüşmeden, ölene dek kalmaya mahkûm, Türkiye’ye endemik bir canlı türü!


Alp Hamuroğlu
Büyük Fransız Devrimi - 2
Burjuvazinin karşıdevrimi: ‘Restorasyon’
Devrimci Fransa, “Devrim geçirmiş” Fransa’ya dönüşürken “krallık” yeniden kurulacak, 1814’ten başlayarak “Restorasyon” yaşanacaktır. Soyluluğa özenme tekrar yaşanır. Yıkılan aristokrasinin boşluğunu dolduran burjuvalar artık “sonradan görme” de değildirler ve biraz “aristokrat” olmaya ve sayılmaya hak kazanmışlardır.

Prof. Dr. Timur Karaçay
İslam ülkelerinde bilim neden geriledi?
İslam dünyası 12. ve 18. yüzyıllar arasında, sanki kilisenin Avrupa’da yaptıklarını taklit etmiştir. Yunan felsefesi ve bilimi terk edilmiştir. Artık, ilim Halik’e ulaşmak için yapılacaktır. Akli ilimler yerine vahyi ilimler öne çıkarılmıştır. Bunun sonucu ağır olmuş, İslam’ın altın çağı, giderek İslam’ın ortaçağına dönüşmüştür.

Taylan Karslı
Komediye giden yoldaki trajedi
Birikim dergisi
Birikim dergisi, Türkiye solunu yalnızca liberalize etme çabası değil aynı zamanda muhafazakârlık ile ittifak haline girebilecek bir unsur olarak inşa etmek hususunda özel bir misyona sahip olmuştur.

Kuntay Gücüm
Osmanlı yönetiminin devrim korkusu (1856-1872)
Devrime karşı ıslahat
Babıâli, sınırları çevresinde cumhuriyet rejimlerine gücü oranında izin vermeyeceğini ortaya koymuştu. Hariciye Nezareti yazışmalarında cumhuriyet kavramı devrim, devrim ise entrika ve komplo ile birlikte kullanılıyordu.

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR
Hasan Torlak / Öte dünyadaki ruhlarla özdeşleşmiş: Sığla ağacı

BİLİŞİM DÜNYASINDAN
İzlem Gözükeleş / Elektronik kitaplar

YAYIN DÜNYASI
Ömer Tuncer / Enel Hak İsyanı: Hallac-ı Mansur
Nalân Mahsereci / Çocukların sorularına kıymayın efendiler

MATEMATİK SOHBETLERİ
Ali Törün / Bütün tamsayıların toplamı

SATRANÇ
Bahar Kürekli / Çin satrancı ‘Xiangqi’


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Satranç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
29-08-2011, 21:52
Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısı bayilerde!


EVRİM VE ENERJİ
Alâeddin Şenel yazdı: Başlangıçta ruh mu, madde mi, enerji mi vardı? / Yerküre’de cansız ve canlı doğanın evriminde enerjinin rolü / Gerçekleri ve mitoslarıyla enerji karşısında insan / Enerji kaynaklarının evrimi ve toplumsal dönüşüm / Enerji ne kadar, ne için?


Evrensel ‘kıyamet senaryoları’
Prof. Dr. Metin Hotinli ile söyleşi: Güneş, kırmızı dev haline gelip, Merkür’ü ve Venüs’ü yuttuğunda, Dünya’daki yaşamın sonu gelecek mi? Yoksa sonumuzu evrenin derinlerinden gelip Dünyamıza çarpacak bir meteor mu getirecek? Galaksimizin bir ömrü var mı? Evrende insanlıktan izler bırakmamız mümkün mü? Peki, evrenimiz nasıl sonlanacak? Bu her şeyin sonu mu demek?

Matematik ırmağına girmek…
Prof. Dr. Şahin Koçak ile Ahmet Doğan 50 Soruda Matematik’in yayımlanması vesilesiyle söyleşti: “Matematiği birbirinden ayrı, deli deli akan iki nehir olarak düşünüyorum, sonunda kavuşmuş olan. Biri şekillerin, öbürü sayıların nehridir. Her ikisi de somut problemlerden, tabiat tasarımlarından yola çıktı; ama gittikçe bir aksiyomatikleşmeye doğru evrildi. O yapılar çeşitlendi, bugün muazzam bir nehir olarak birbirine karışmış şekilde akıyorlar.”


Ender Helvacıoğlu
Şövalye ruhlu devrimci…
Coşkulu, keyifli bir devrimciydi Kağan Güner. Devrimciliğin tadına varmıştı. Hani bir çocuk nasıl tutkuyla oyun oynar, nasıl güler katıla katıla; işte böyle devrimcilik yapardı. Mutlu bir insandı. Nicelikler değil Nitelikler Dünyasının mutlu insanı…

Sosyalist iktisatçı Aslan Başer Kafaoğlu’nu yitirdik
Yaşam boyu emekçilerin kuramcısı
Aslan Başer Kafaoğlu’nu “Son binyılın en büyük düşünürü: Karl Marx” yazısıyla anıyoruz.

Ali Timuçin
Eskiçağ’ın doğu uygarlıklarında düşünce gelişimleri
Eski doğu uygarlıkları Yunanistan’da düşünce dünyasını büyük ölçüde etkilemiştir. Bu uygarlıkların dünyaya yararcı yönelişi Yunanistan’da bir dönüşüme yol açacak, yararcı düşünce yanında yarargözetmez bir bakışın da gelişmesini sağlayacaktır.

Alp Hamuroğlu
Almanya’daki Fransız Devrimi
Devrim yapmış Fransız halkı devrimcileşmiş ve insanlığa olumlu örnek vermiş, Almanya ise, Devrimden etkilenmekle ve yararlanmakla birlikte, Devrime karşı durmuş, gericileşmiş, bu yüzden, komşusu, hasmı, düşmanı Fransa’yla eşzamanlı gelişme şansını o dönemde kaybetmiştir.

Taylan Karslı
Karşı devrimin Birikim’i
Birikim’in Türkiye solunu Prens Sabahaddin çizgisine konumlandırma arayışları, laikliği ve cumhuriyeti tartışmaya açarak liberal-muhafazakâr çizginin ideolojik zeminini güçlendirme çabaları dönüp dolaşıp bugün AKP’ye ve yeni rejime yedeklendi.

Gül Atmaca
Karışan Suriye ve Nusayriler
Suriye’de nüfusun yüzde 12’sini oluşturan Aleviler (Nusayriler) kimlerdir? Onları diğer inanç gruplarından, özellikle de Sünni Müslümanlardan ayıran özellikleri nelerdir? Suriye tarihinde nasıl bir rol oynadılar?

EVRENLE SÖYLEŞİLER
Richard T. Hammond / Bir uranyum atomuyla söyleşi

BİLİŞİM DÜNYASINDAN
İzlem Gözükeleş / Bulut bilişim?

YAYIN DÜNYASI
Güner Or / 20. yüzyıl edebiyatı ve Fransa’nın asırlık yayınevi: Gallimard

MATEMATİK SOHBETLERİ
Ali Törün / Sonsuzu saymak

GEÇMİŞE YOLCULUK
Aslı Kayabal / Savaş ve arkeoloji

SATRANÇ
Bahar Kürekli / Satranç dünyasının ‘Taçsız Kralı’: Paul Charles Murphy


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
30-09-2011, 20:16
Bilim ve Gelecek’in Ekim sayısı bayilerde!
TÜRKİYE’NİN


‘TURUNCU DEVRİMİ’Fatih Yaşlı, Okan İrketi, Celil Kaya, Ender Helvacıoğlu


Cumhuriyet savaşlarında son durum / Yeni rejimi kim, nasıl kuruyor? / Yeni rejimin Kürt sorunu / Yeni rejimin tutuklusu: TSK / Türkiye’nin sosyal yapısı nelere gebe?Yard. Doç. Dr. İbrahim Semiz
Nötrinolar ışıktan daha mı hızlı?
Birkaç senaryo söz konusu: 1) Kısa sürede bu deneyin sistematik bir hata yaptığı ortaya çıkacak, 2) Başka deneyler bu sonucu uzun bir süre tekrarlamaya çalışacak, fakat böyle bir şey gözlemleyemeyecek, 3) Başka deneyler de, bunun doğruluğunu gösterecek... İlk ikisinin olasılığı oldukça yüksek, ama 3. senaryo için heyecanlanmakta da haklıyız.

Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü
Darwin ‘savaşım’, ‘seçilim’ gibi kavramları hangi anlamda kullandı?
Darwin 19. yüzyıl ortalarında giderek artan pozitivist yaklaşımın da etkisinde kalarak kuramını geliştirirken benzetimlere başvurdu. ‘Savaşım’ benzetimini üç ayrı anlamda kullandı. ‘Doğal Seçilim’ benzetimi insan etkinliklerinden oldukça farklıdır. Darwin’e göre ‘doğal seçilim’ ne bilinçli ne de akıllı, hele hele kesinlikle ilahi değildi!

Ferhat Kaya
İnsanın evrim ağacında yeni bir fosil tür:
Australopithecus sediba
Keşfi yapan ekibin başı Berger’a göre “Australopithecus sediba, Homo cinsinin direkt atası değil, ancak Homo cinsinin en yakın atası üzerinde yoğunlaşırsanız onunla karşılaşacaksınız.”

Çağlar Sunay’ın ‘50 Soruda Evren’ kitabı çıktı
Evren nasıl bir şey?
Evren nedir? Evren’in büyük ölçekli yapısı nasıldır? Evren'in temel özellikleri nelerdir? Evren ne kadar büyüktür? Evren'in genişlemesi ne demektir? Evren kaç yaşındadır? Evren’in içeriği nedir? Evren’in sonu nasıl olacak?

İzlem Gözükeleş
Sosyal medyaya balıklama dalmalı mı?
Dikkat, analiz ediliyoruz!
Attığımız her mesaj, tıkladığımız her bağlantı, arama motorlarında aradığımız her kelime bizi sürekli analiz edilen dev bir ağın içine atıyor. Peki, buna karşı neler yapılabilir?

Afşar Timuçin
Stoa ahlakı
Kıbrıs’lı Zenon’un Atina’da açtığı okulla başlayan Stoa serüveni en yetkin dönemini MÖ II. yüzyıldan sonra Epiktetos’la ve Marcus Aurelius’la yaşadı. Bunlardan ilki bir köleydi; ikincisi ise bir imparator.

Hasan Torlak
‘Ölmez ağaç’ zeytin
Zeytin neden barışın sembolüdür? Halk hekimliğinde yatıştırıcı, tansiyonu ve kan şekerini düşürücü olarak kullanılır. Savaşı başlatan hiddeti engelleyen bir ağaçtır zeytin. Felsefe ve bilgelikle de özdeşleştirilir.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri,Evrenle Söyleşiler, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-11-2011, 14:21
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!


Reform mu, bölünme mi?
HIRİSTİYAN ‘REFORMU’

Alp Hamuroğlu’nun incelemesi
Reformasyona giden yol / Yozlaşmanın odağı: Ortaçağ Kilisesi ve Papalık / Reformun öncülleri / Reformasyon ve Hıristiyanlığın ikinci bölünmesi / Avrupa tarihinin en büyük köylü ayaklanmaları / Martin Luther ve Thomas Münzer / Reform ve Türkler / Dinlerde reform olur mu?Prof. Dr. Haluk Eyidoğan
Van Depremi yeniden anımsattı
Türkiye’nin diri fay yapısı ve depremsellik özellikleri
Neden bazı binalar yıkılırken, bazıları yıkılmıyor?


Prof. Dr. E. Rennan Pekünlü çevirdi
Büyük Patlama söylencesi bağlamında bilim sosyolojisi
Bilim alanına Baconistlerden çok kariyeristler doluştu. Bunlar güçlü ve geniş bir bilim tapınağı yarattı. Kolay bir biçimde kenara itilen özgür düşünürlere bu örgütlenmede yer yok.

Dr. Niyazi Yükçü
Astroloji neden bilimsel değildir?
Bir bebeğin doğum anında, Proxima yıldızının bebeğe uyguladığı kütle çekim etkisi, yaklaşık yarım metre uzaktan geçen karasineğin oluşturduğu kütle çekim etkisiyle aynıdır. Bu durumda, bebek sinek burcu mu?

Afşar Timuçin ile söyleşi
‘Güzel’ nedir?
“Güzel” dediğimiz şey bize bir haz nesnesinin varlığını düşündürür. Daha yalın bir dille söylersek güzel olan bize haz verendir. Ancak “güzel”in verdiği haz üst düzeyde bir hazdır, bu hazzı basit hazlardan ayırmak gerekir.

İzlem Gözükeleş
Steve Jobs: sadece meta üreticisi değil, şeytanın ta kendisi
Jobs’ın Foxconn işçilerine karşı tavrı ve medyanın gerçek bilim insanlarını umursamayıp Jobs’tan bir ikon yaratması rahatsızlık verici. Fakat Jobs ikonunun asıl teşhir edilmesi gereken yönü, insanların bilgiye eşit ve özgür erişim, iletişim ve mahremiyet hakkına saygı duymayan ürünleri (elmaları).

Prof. Dr. Metin Sarıbaş, Biyoçeşitlilik Yasa Tasarısı’nı eleştirdi
Biyolojik çeşitliliğin korunması kimin umurunda?
Tasarının sermayenin doğayı ve doğal kaynakları metalaştırması ve tahrip etmesi önündeki yasal engelleri kaldırmak amacıyla hazırladığı belli. Tasarıyla, mevcut “doğal sit alanı” ilan edilmiş alanların statüsü sona eriyor.

Doç. Dr. Firdevs Gümüşoğlu
İlk kadın matematik profesörü Selma Soysal’ı yitirdik
İTÜ ve matematik bir tutkudur onun için. “Bence matematik erkeklerden çok kadınlara daha uygun bir daldır. Tüm bilim dalları tutkuyu gerektirir, ayrıca matematik için sezgi de zorunludur” demişti.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Satranç, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
01-12-2011, 21:19
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!

Dünya mezarı, sınıflaşma anıtkabiri


OSMANLI SARAYIDr. Hikmet Kıvılcımlı


Bostan korkuluğu padişahı, babasına, oğluna düşman eden süslü zindan Saray ve her cinayeti şeref diye sırtına yükleyen Divan

Geçmişte ve günümüzde elektronik dinleme ve gözetim


ABD dünyayı nasıl dinliyor?Doç. Dr. Melih Kırlıdoğ


Bilişim ve iletişim teknolojilerinin olağanüstü gelişimi uluslararası düzlemde haberalma faaliyetlerini temelden değiştirirdi. Kişisel iletişim mahremiyeti yok oldu. ABD’nin elektronik casusluk örgütü NSA hiçbir zaman kendini etik ve hukuki bağlarla sınırlamadı.
David Morrison
2012 mahşer günü şarlatanlığı
“2012” başlıklı bilimkurgu filminin reklâmı o denli yoğundu ki, Hollywood felaket kurguları sanki gerçekmiş gibi pazarlanıyordu. NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nden David Morrison, dünyanın sona ermesinden korkan kişilerden gelen yüzlerce soruyu sınıflandırıp yanıt verdi.

Murat Naroğlu
Evrim kuramı, yaratılışçılık ve akıllı tasarım
Ünlü evrim bilimci Steve Jones şöyle diyor: “Evrim, genetiğin işleyiş biçimidir ya da biyolojinin grameridir. Gramer olmadan nasıl bir dili öğrenemezseniz, evrim olmadan da biyolojiyi öğrenip uygulayamaz, bilim yapamazsınız.”

Alp Hamuroğlu
Hıristiyan Reformu neyi, ne kadar değiştirdi?
Hıristiyanlığın Reformla düzeltilmiş ve iyileştirilmiş olması söz konusu değildir. İlk Hıristiyanlık, Roma’nın ve sonra da Papalığın elinde gericileşmişti. İlk Hıristiyanlık özlemleriyle yola çıkan Reform, “düzen Hıristiyanlığı” olan Protestanlıkla sonuçlandı.

İzlem Gözükeleş

‘Güvenli başlatma’ mı, ‘kısıtlı başlatma’ mı?

Bilgisayarlarımızı çalıyorlar!

UEFI güvenli açılış teknolojisi, hem donanım hem de yazılım sektöründe sermayenin hızla yoğunlaşması ve merkezileşmesi ile sonuçlanacak. Artık kullanıcılar satın aldıkları bilgisayarların gerçek sahibi olamayacak.

Hasan Torlak
Kadın üretkenliğinin simgesi: Nar ağacı
Mayıs ayından itibaren kıpkırmızı açan eşsiz çiçekleriyle büyüler sizi nar, sanki başka bir alemden, masal ülkesinden gelmiştir. Sonbahara doğru kızıllaşan ve bir ana karnı gibi dolgunlaşan meyveleri yiyenlere sağlık ve mutluluk verir.

Nurdoğan K Gülen
MÖ 1950-1750’li yılların Anadolu’sunda kadın hakları
Evlilik müessesesi, Asur kaynaklarında “kadını satın alma” düşüncesi üzerine inşa edilmişken, Anadolu’da (Hititlerde) kadının evlenme ve boşanma hakkı üzerine kurulmuştu.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri,Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
30-12-2011, 14:55
Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısı bayilerde!
F-tipi bilim


HOCA’NIN İLMİFethullah Gülen’in inanç ve düşünce dünyasında ne ararsan var


Ruhlar, cinler, periler, melekler, mucizeler, medyumlar, büyüler, fallar, muskalar… Ruh çağırma, çatal-kaşık bükme, aynı anda 20 yerde olma, elle-gözle tedavi, ruh fotoğrafçılığı, rüya yorumlama, öte-dünya deneyimleri, şuurlu kanunlar, istihdam edilen cinler, parapsikoloji, telekinezi, telestezi, psikokinezi, radyestezi, falcılık…

İnsan evriminin önemli basamakları


Neden dik yürüme, büyük beyin ve kılsız beden?Paleontolog Ferhat Kaya


İnsan evriminde ortaya çıkan dik yürüme, beyin büyüklüğü ve çıplak derili olma gibi önemli karakterler doğal seçilimin kontrolünde genetik varyasyon, bilişsel gelişim, kaliteli besin, kültürel ve sosyal örüntüler gibi süreçlerin kolektif değişiminin benzersiz bir sonucu.
Alan Sokal ile söyleşi


Postmodernizme karşı bilim


Bilimsel bilginin içselleştirilmesi sorunu… Hâkim sınıflar, halkın bilimsel eğitim almasını ister mi? Postmodern felsefenin bilim etkinliği üzerindeki tahribatları nelerdir? Kuantum kuramının kötüye kullanımı neden bu kadar yaygın? Sosyobiyoloji bilim midir?

Alp Hamuroğlu
İlk ‘Dünya Savaşı’: Otuz Yıl Savaşları (1618-1648)
Katolik ve Protestanlar arasındaki din savaşları olarak başlayan ve “resmen” otuz yıl devam edecek olan çatışmalar, eğer birden çok dünya savaşı varsa, ilkidir.

Yard. Doç. Dr. Suna Arslan Karaküçük
Dünya ve Türk sinemasında öğretmen
Okul bambaşka bir dünyadır! Ve bu dünya, filmlere konu olacak beter böcek öğrenciler, efsane öğretmenler, her türden sınavlar ve unutulmaz anılarla doludur.

Bilişim Dünyasından / İzlem Gözükeleş
Çok tartışmalı bir konu: Fikri mülkiyet hakları
Hiç kimse, bilim insanları ya da sanatçılar emeklerinin hakkını almasın demiyor. Söylenmek istenen patentlerin ve telif haklarının iddia edildiği gibi yaratıcılığı artırmadığı, sadece toplum aleyhine işleyen tekeller yarattığı.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri,Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-02-2012, 21:34
Bilim ve Gelecek’in Şubat sayısı bayilerde!


Ortadoğu tarihindeki ilk büyük halk hareketi

MEZDEK İSYANI

Sasaniler döneminde İran’da sosyo-ekonomik ve siyasal durum / Mezdek kimdir? Mezdekçi öğreti nedir? / Mezdeklerin temel talepleri nelerdi? / Mezdekler nasıl katledildi? / “Kadınların ortaklığı” tartışmasıKuramsal fizikteki ‘belirsizlik’ ve ‘görelilik’ kavramları
Modern fizik ‘nesnel gerçekliği’ ret mi ediyor?

Doç. Dr. Kerem Cankoçak yazdı
Kuantum mekaniğinin ilk kez oluşturulduğu yıllarda mikrokozmosdaki olaylar anlaşılamamıştı ve bazı ünlü fizikçiler bile “nesnel gerçeklik” savından vazgeçmemizi söylüyorlardı. Bu konudaki bilimdışı spekülasyonlar devam ediyor, ama artık kuantum dünyasında parçacıkların gerçekliğinden eminiz.


Antropoloji nedir? Temel soruları nelerdir?

Sibel Özbudun ve Gülfem Uysal
Antropolojinin belki kavram olarak gündeme gelişinin değil ama, bilimsel bir disiplin olarak tesis edilişinin temelinde Batılı’nın çeşitli gerekçelerle Batılı-olmayan “öteki”ni tanıyabilme, açıklayabilme girişimi yatmaktadır.


Doç. Dr. Kerem Cankoçak
Penrose, yeni kitabı Zaman Döngüleri’nde soruyor:
Büyük Patlama’dan önce ne vardı?
Penrose’un kitabının önemi, her şeyin Büyük Patlama ile başlamış olmasının gerekmediğini kuramsal olarak kanıtlaması. Penrose böylelikle Büyük Patlama kuramını teologların ve şarlatanların elinden kurtarıyor.

Mustafa Diktaş
Sünnet davetiyelerine feminist antropolojik bir bakış
Sünnetin altında yatan gerçek, erkek çocuğun kadınsı veya çocuksu özelliklerinden ayrılarak yetişkin erkeklerin dünyasına katılması ve toplumsal ataerkin gücünün sağlamlaştırılmasıdır.

Dr. Deniz Akgün
Ekonomik kriz sağlığımızı nasıl etkiler?
Ekonomik kriz süreci, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ailelerin gelirlerinin azalmasına yol açacak ve özellikle dar gelirlileri etkileyen beslenme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

İzlem Gözükeleş
Filtreli İnternet
İnternet’in geleceğini, bilginin özgür ve eşit paylaşımını savunanlarla telif haklarıyla bunu engellemek isteyenler arasındaki mücadele belirleyecek. Aile ve çocuk profilini bireysel özgürlük çerçevesinde değerlendirmek de büyük hata.

Gül Atmaca
Ortaçağ Doğu aydınlanması ve Bilgelik Evi
Bilgelik Evi’nden çıkan Arapça eserlerin birkaç yüzyıl sonra başta Endülüs olmak üzere birkaç yoldan Avrupa’ya girmesiyle Rönesans ateşi de yanmış olacaktı.

Hasan Torlak
Erkek tanrıların bitkisi: Üzüm asması
Üzüm Eski Mısır’da Osiris, Roma’da ise Bakkhus gibi erkek tanrılara özgülenmişti. İsa’nın kanı da, aslında bakire Meryem’in el değmeden tanrıdan mayalanmasıyla oluşan şaraptır.

Prof. Dr. Şafak Alpay
Evariste Galois 200 yaşında
Galois 1832’de 20 yaşında düelloda aldığı yaralar nedeniyle öldü. Günümüzde çalışmaları 19. yüzyılda matematiğe yapılan en özgün katkı olarak kabul ediliyor.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-03-2012, 20:51
Bilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!
Kim, nasıl, neden yetiştiriyor?


‘DİNDAR NESİLLER’Fatih Yaşlı, Hasan Aydın, Prof. Dr Tuğrul Atasoy, Ender Helvacıoğlu


İmam-Hatip’lerden Işık Evleri’ne, Aydınlar Ocağı’ndan MTTB’ye… Dindar nesiller nasıl yetiştirildi? / Egemenler dindar mı dinci mi? / Dindar nesiller kimin ihtiyacı? / İnsanlık dindarlaşarak mı ilerliyor? / Dindarlar daha mı ahlaklı? Bunca suçu ve ahlaksızlığı ateistler mi yaptı? / Dinsel (İslamcı) düşüncede bilime yer var mı?
Roma’nın belalısı: Keltler


Keltler Avrupa’nın en baskın insan topluluklarından biriydi. Anadolu’dan İrlanda’ya kadar yayılmış, Grek ve Roma gibi güçleri tehdit etmişlerdi. Keltler nereden geldiler ve nasıl bu kadar dikkate değer bir güç oldular?Dr. Deniz Akgün
Unutulan bir tıp disiplini: İşçi sağlığı
Çalışan bireylerin sağlık risklerinden korunamıyor olması, koruma uygulamalarının, rekabet etmeyi zorlaştıran maliyet unsuru olarak ortaya çıkması oluşturuyor. Piyasa ekonomisi, işçinin yakasına yapışan görünmez eli marifetiyle, onun sağlığını olumsuz etkiliyor.

Dr. Alpay Tırıl
Sulak alanlarımız üzerine bir değerlendirme
Sulak alanların ekolojik faydalarını göz ardı edenler, kültürel ve sosyoekonomik kazanımlarını da görmemeye devam edecekler muhtemelen. Sahipsizlik vardır, yıkım vardır Türkiye sulak alanlarında…

Berkant Gültekin
Popper ve Kuhn’un bilimsel ilerleme teorileri üzerine

Popper ve Kuhn bilimsel ilerlemenin yöntemlerini nasıl açıkladılar, hangi noktalarda eleştirildiler? Popper’ın değerlendirme dışı bıraktığı, Kuhn’un ise yeni paradigmanın üretilmesi olarak açıkladığı bilimsel devrim nedir?

İzlem Gözükeleş
Google’ın yeni gizlilik politikası: Ne değişti?

Google, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara göre toplum için daha büyük bir tehlike oluşturuyor. Google hakkında olan endişelerimiz diğerleri için de geçerli. Ancak, arama motorlarının gücünü sınırlamak mümkün.

İrem Öreroğlu
“Earthship” örneğinde “biyolojik mimarlık”
Bir ekolojik mimari ve inşaat disiplini ürünü olarak Earthship’ler, kendi kendini ısıtan-serinleten, kendi elektriğini, suyunu ve gıdasını elde eden evler olarak tanımlanabilir.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-04-2012, 02:24
Bilim ve Gelecek’in Nisan sayısı bayilerde!
Cemaat A.Ş.’nin teorik temeli


HOCA’NIN İKTİSADI


Uğur Erözkan hazırladı


Takiye kapitalizmi / Hak arama, ‘hak’kı ara/ Yoksulluğun nedeni, çalışmamak / Cemaat’e bağlan, rakibi alt et / İktisadi yasalar değil, Allah rızası… / Mülk Allah’ın, kavgaya gerek yok / Sınıf mücadelesi yok, cihad var / Malını verirsen günah serbest
Baha Okar


Dindarlık söyleminin perdelediği iktisadi gerçek


Zekâtı verilip alınmış cipler, yedi yıldızlı haremlik-selamlık oteller, lüks dairelere kapatılmış imam nikâhlı metresler, tesettür defileleri… Öte yanda, hocaefendilerle kuşatılmış, yoksulluğuna, sefaletine razı edilmiş milyonlarca din kardeşi. Yani bildiğimiz zenginler ve fakirler, ezenler ve ezilenler.Gözde Türkeli
Olağanüstülüğün süreklileştirilmesi ve Düşman Ceza Hukuku
Cezalandırılabilir alanı genişleten düzenlemelerle, artık devlet iktidarı için olağan-olağanüstü dönem ayrılığı kalmıyor. “Düşman”a uygulanacağı varsayılan tüm yaptırımlar, toplumsal ölçüde yaygınlaşıyor.

Şule Dede
Âdem’in ilk eşi, şeytanın sağ kolu, feminizmin sembolü: Lilith
Lilith en çok ‘Âdem’in ilk eşi’ olarak bilinir. Oysa o, Âdem’den bağımsız olarak var olduğunu savunduğu için cenneti terk eder. Özgürlüğü uğruna cennetten vazgeçen bu cesur kadın, hâlâ erkek egemenliğinden kurtulamadı.

Ferhat Kaya
Kızıl Geyik Mağarası insanları ve Doğu Asya’da modern insanın evrimi
Buluntular Afrika’dan Avrasya’ya göç eden modern insanın arkaik türler ile genetik olarak melezleştiğini gösteriyor. Özellikle Doğu Asya’dan gelen keşifler Afrika merkezlilik hipotezini tartışmalı hale getiriyor.

Prof. Dr. Benan Dinçtürk
Darwin, Mendel’in çalışmalarından haberdar mıydı?
Darwin’in fihristlenen ve iki aşamalı olarak yayınlanan kaynaklarında Mendel’e dair bir referans bulunamamıştır. Darwin, Mendel’in ismine kendi kütüphanesinde olan iki kaynaktan ulaşmış olabilir.

Prof. Dr. Altay Gündüz
Maksim Gorki üzerine notlar…
Gorki’nin öykülerinde ve romanlarında, örnekse, Tolstoy, Dostoyevski, Turgenyev’nin eserlerindeki hayali kahramanlar yoktur. Onun kahramanları işçiler ve mujiklerdir. Gerçek insanlardır.

Emre Canpolat
Kitle iletişiminden yeni medyaya

Teknolojik yöndeşmeyle ortaya çıkan etkileşim, kitlesizleştirme ve eşzamansızlık yeni medyanın tayin edici özellikleri.

Bilişim Dünyasından / İzlem Gözükeleş

İnternet’e eşit ve özgür erişim hakkı

İnternet erişim hakkını, ifade özgürlüğünden (dolayısıyla devlet-toplum karşıtlığından) yola çıkarak değil, herkesin tam gelişim ve potansiyellerini geliştirme hakkı bağlamında tartışmak daha faydalı olacaktır.

Anadolu Kültüründe Ağaçlar / Hasan Torlak
Hititlerden beri dert ortağımız: Alıç ağacı
Hitit insanının çeşitli nedenlerden dolayı strese girdiğinde alıç ağacına koşması, onun altında tanrılarına dua etmesi boşuna değildir.
Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-05-2012, 19:57
Bilim ve Gelecek’in Mayıs sayısı bayilerde!


Dinsel ideoloji kime yarar, kime zarar?
DİN SAVAŞI MI
SINIF SAVAŞI MI?

Alâeddin Şenel yazdı
Sınıf savaşının din savaşına dönüştürülmesi
Din savaşının sınıf savaşına dönüştürülememesi
Dinsel ideoloji, özellikle onun “heterodoks”, “sapkın” denen biçimleri, ideolojik savaşımda toplumların alt tabakalarınca (bu tabakaların önderleri ya da ideologlarınca) benimsenip kullanılabilmişse de, genelde egemen sınıflardan yana yontan bir dünya görüşü işlevi görür.Ferhat Kaya
Burtele Hominidi ve adımlarımızın kökeni: İnsan ayağının evrimi
İnsan evriminde kaç farklı dik yürüme hareket biçimi vardı ve insan soyuna direk atalık eden tür nasıl bir ayak morfolojisine sahipti?

Heval Bozbay
Aramızdaki son Neandertal: Java
Neandertal türünden bir “insan”ı giydirip kuşandırıp modern hayatın içine koyma imkânımız olsaydı, dikkat çekmeden, güçlük yaşamadan hayatını sürdürebilir miydi?

Dr. Niyazi Yükçü
Kuantum harikalar diyarına küçük bir yolculuk: Elektron deyip geçme
Kuantum mekaniği sayesinde, yaşamımızı renklendirmek ve ona heyecan katmak mümkün. Maddenin görünen yüzünün altında neler gizli?

Kathryn Hinds
Roma’yı titreten kuzey barbarları: Cermenler
İmparator Augustus, gelen haberler üzerine kederle sızlanıyordu. Roma tarihinin en utanç verici dönemlerinden birisiydi: 15000 yüksek disiplinli, iyi eğitimli asker, birkaç gün içerisinde medeniyetsiz Cermen kabile adamları tarafından katledilmişti.

Kuntay Gücüm
Sömürgecilikten emperyalizme açılan suyolu
Bir ‘çılgın proje’: Süveyş Kanalı
İmparatorluğun kalkınmasına, Batı medeniyetinin Doğu’ya da aktarılmasına ve dünya barışına katkı yapacağı iddiasıyla açılan kanalın öyküsü.

Afşar Timuçin
İnsan: eğitilen varlık
Uygun olmayan eğitim koşullarında kişiliklerin sağlam ve tutarlı olması beklenemez. İyi bir eğitim bireyin yetilerini geliştirirken onun yeteneklerini kazanmasını da sağlar. Önemli olan bir insan yaratmaktır ya da bir insanın kendini yaratmasına katkıda bulunmaktır.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilişim Dünyası, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-06-2012, 14:00
Bilim ve Gelecek’in Haziran sayısı bayilerde!


Yaratılış Atlası’ndaki ‘yaratıcılık’
HARUN YAHYA’NIN
ÇAKMA FOSİLLERİ

Atlas’taki taksonomi hataları / Tür, cins, takım, yaşam evresi… hepsi birbirine karışmış / Harun Yahya’nın sahte bulgularıEnder, Nalân ve Baha 100. sayı için yazdı
Bilim ve Gelecek ‘dalya’ dedi
Henüz bir arpa boyu yol aldık / Bilim ve Gelecek’çi olmak… / Cezaevinde Bilim ve Gelecek


Dr. Ali Metin Büyükkarakaya
Bilim ırkçılığı reddediyor
Deri rengimiz nasıl oluştu?
Deri rengi, çevresel değişiklere doğal seçilim yoluyla uyarlanmanın sonucunda ortaya çıkmış bir özellik. Yaşayan insan grupları tek bir türe mensuptur, bunları ırklar halinde gruplamak bilimsel olmayan bir yaklaşımdır.


Ferhat Kaya
Beynin evrimine yol açan gen değişimleri
İnsan beyninin genetik kökeni
Paleontolojik ve genetik kanıtlar özellikle 2 ile 3 milyon yıl arasında insan evriminde çok önemli değişimlerin meydana geldiğini gösteriyor. Genlerimizde kodlu olan tarihöncesine ait bilgiler evrimsel geçmişimiz hakkındaki bilinmeyen noktaları aydınlatıyor.


BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
İnternette sınıf mücadelesi!
İnternette yeni soğuk savaş mı? Sonraki dünya savaşı, internette mi gerçekleşecek? İnternette örülen duvarlar. Fikri mülkiyet ve yazılım patentleri tartışmaları. İnterneti “medenileştirme”, daha doğrusu denetim altına alma çabaları ve direnişler.


Doç. Dr. Bilge Demirköz ve Ayşenur Gencer ile söyleşi
CERN Evrenin Başlangıcına Yolculuk Sergisi Türkiye’de
Bedeninizde kaç tane parçacık var?
Onları biraz hızlandırıp çarpıştırsak mı?
Çocuk gruplarıyla vücutlarındaki parçacıkları hesaplıyoruz. Ekrandan parçacık sayısını gördüklerinde çok şaşırıyorlar. Türkiye’ye özgü bir şey, özellikle tanrı parçacığı ve tanrı üzerine çok soru gelmesi.


Prof. Naci Balkan
Bilim müzelerinin gelişmiş toplumlardaki yeri
Bilim müzesi bir eğitim ve öğretim fuarıdır. İnsanların öğrenme arzularının kamçılandığı, sergilenen objeler arasındaki ilgiyi, bunların altında yatan bilim ve teknolojiyi açıklayan ve ziyaretçi-bilim diyalogunun fiziksel olarak yaşandığı ortamdır.


Dr. Deniz Akgün
Çevresel etkenli sağlık sorunlarının nedenleri
Sanayi devrimi ile birlikte gittikçe artan fosil yakıt tüketimine bağlı karbon salınımı, hava kirliliği, endüstriyel çevre kirliliği… Yaşanan çevre sorunlarının temelinde kapitalist üretim biçimine özgü etkenler rol oynar.


ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Aşk tanrıçalarının sembolü: Gül
Gül ağacı binlerce yıldan bu yana kadınlarla ve tanrıçalarla ilişkilendirilmiş. Hatta güller, aşk tanrıçaları Afrodit ve Venüs’ün en önemli sembollerinden sayılmışlar.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Bilişim Dünyası, Geçmişe Yolculuk, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-07-2012, 12:50
Bilim ve Gelecek’in Temmuz sayısı bayilerde!

ESKİ YUNAN’DA
CİNSEL AŞK


Hasan Aydın’ın incelemesi
Yunan felsefesinde ‘güzel’ ve ‘aşk’ kavramları / Erkek eşcinselliğinin kutsanması ve ‘yüce aşk’ /
Yunan mitolojisinde tanrıların ‘renkli’ cinsel yaşamı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NDE
‘MATEMATİK NOKTASI’
Eski matematik kitapları, en ilkelinden günümüzdekilere kadar hesap makineleri, pusulalar, usturlaplar, gök cisimlerini izleme aygıtları, trigonometrik hesap araçları… Burası sanki bir müze. Matematiğin laboratuarı insan beynidir derler,
ama burası bir laboratuvar gibi.

· Ahmet Doğan
Matematiğin laboratuvarı olmaz demeyin

· Prof. Dr. Mehmet Üreyen ile söyleşi
Matematiği elinizle tutmak istemez misiniz?

· Matematik Noktası’ndan örnekler


Deniz Ali Gür
F-tipi tarih: İslamcı tarih projesi
Güncel olarak tam bir bütünlük sergileyemeyen İslamcı tarih projesinin kusursuz bir fotoğrafını vermeye çalışmaktansa, üç temel özelliğini ve bu özellikler bağlamında öne çıkan tezlerini tartışmakla yetineceğiz. İslamcı tarih projesinin temel özellikleri anakronizm, özgücülük ve yerlilik tekeli iddiasıdır.

A. Kemal Demir
İslam hukuku kadına ne vaat ediyor?
İslam özellikle kadınlara ne sunuyor? Bir başka deyişle İslam’ın şer’i kanadını topluma adapte edersek ne bekliyor bizi?

Ferhat Kaya
Sürdürülebilir kalkınma gerçekten sürebilir mi?
Sürdürülebilirliğin temel amacı günümüzdeki istek ve ihtiyaçlarımızı gelecek nesillerin kaderini tehdit etmeyecek biçimde sağlayabilmek idi. Ancak daha sonra ekoloji, toplum, ekonomi ve teknoloji arasında trajikomik bir “yeşil” uzlaşıya dönüştü.

Dr. Deniz Akgün
Beslenmeye bağlı sağlık sorunları
Kapitalizmde yoksulluk kadar, diyet ve yaşam stilinde hızlı değişikliklere yola açan endüstrileşme, kentleşme ve küreselleşmenin de toplumun beslenme durumu üzerinde önemli etkileri bulunur.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
İnternette anonimlik ve Tor Projesi
Devletler ve şirketler, internet kullanıcılarının faaliyetlerini gerçek kimlikleriyle ilişkilendirmeye çalışırken, özgür yazılımcılar kimliklendirme ağını anonimleştiricilerle deliyor.

Nıvart Taşçı derledi
Fahrenheit 451’in yazarı ünlü bilimkurgucu Ray Bradbury öldü
‘Bir rüyayı öldüremezsiniz!’
Bilimkurgu ‘mümkün olmayanın sanatı’ değildir asla; ‘mümkün olanın sanatı’dır. Bundan 60 yıl önce, doğum kontrol hapı kullanan, böylece Katolik kilisesinin değerlerini yerle bir eden ve kadın özgürlüğü hareketini başlatan bir kadın hakkında bir hikâye yazsaydım... Herhalde bana gülerlerdi, ama pek de güzel bir bilimkurgu olurdu.

Tuncay Yılmaz
Kenar notları eşliğinde Kadının Evrimi
Amacım Evelyn Reed’in “Kadının Evrimi” üzerine düşüncelerini, tezlerini tartışmak/aktarmak değil. Söz edeceğim konu, kitabın ilk sayfasından itibaren bana ikinci bir okuma alanı açan kenar notları. İlk sayfadan itibaren kitapla birlikte kendisini takip ettirme ihtiyacı yaratan cinsten.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Geçmişe Yolculuk, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.pngÜCRETSİZ 0216-349 71 72 end_of_the_skype_highlighting ve 0216-345 26 14 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.pngÜCRETSİZ 0216-345 26 14 end_of_the_skype_highlighting
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

ALKA
02-08-2012, 18:44
Bilim ve Gelecek dergisinin "Tanrı parçacığı insanın eline geçti" konulu ağustos sayısı bayilerde.

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/imagecache/haber_resmi_v4/images/bilimve-gelecek.jpg

Bilim ve Gelecek dergisinin "Tanrı parçacığı insanın eline geçti" konulu ağustos sayısı bayilerdeki yerini aldı.

Bilim ve Gelecek dergisinin ağustos sayısında Tanrı parçacığının bulunması ile ilgili bir dosya hazırlandı. Dergide ayrıca şu yazılar yer alıyor:

Doç. Dr. Kerem Cankoçak hazırladı
Higgs’li evren neye benziyor?
Higgs sonrası fizik / Süpersimetri ve çokboyutlu uzaylar/ Her Şeyin Teorisi ve Çoklu Evrenler

Kathryn Hinds
Kuzeyden gelen barbarlar: Vikingler
Viking Çağı, 739’da Lindisfarne’de zengin ve nüfuzlu bir manastıra saldırıyla başladı. Kan döktüler, yağmaladılar ve kiliseleri yıktılar. Bu çağ 11. yüzyılın sonuna, Vikingler Hıristiyanlığı kabul edene, yani “uygarlaşana” kadar devam etti.

Bahar Kılıç
Evrimin ağzımızdaki kanıtı: Yirmi yaş dişleri
Bu “baş belası” yirmi yaş dişleri neden ağızdaki diğer dişlerin uyduğu standartlara uymaz? Neden acılara ve çok ciddi sorunlara neden olurlar? Bu dişin derdi nedir? Aslında çok basit. Bir zamanlar kendisine ait olan yaşam alanını talep ediyor sadece!

Nıvart Taşçı
Getronagan Lisesi’nde Doğa Bilimleri Sergisi
Ermeni bilimci Dağavaryan 125 yıl önce Darwin’i yazmış
Getronagan Lisesi, günümüz Türkiyesi koşullarında, doğa tarihinin ve evrimin eğitimdeki yeri için küçük fakat “bu iş olmaz”larla örülü zihniyet dünyamız için büyük bir adım attı: Doğa Bilimleri Sergisi açtı. Sergi ismini, Osmanlı döneminde Darwin’i inceleyen Ermeni bilimci Nazaret Dağavaryan’dan alıyor.

Hasan Aydın
Platon’da (eş)cinsel aşk
Yunan düşüncesine göre, en yaşlı olan (presbytatos) aynı zamanda en onurlu, en saygıdeğer olandır (timiotatos). Eros’un ikiliği doğası, Pausinias’ın dilinde insanın ruhani özünü seven ama cinsel yönüyle basitleşip bozulmayan tanrısal sübyancılığın önemine vurguya dönüşür ve bu durum aristokratlara özgü bir ayrıcalık olarak sunulur.

Bilişim Dünyasından / İzlem Gözükeleş
Pardus: Nereden nereye?
Özgür Yazılım, üretim özgürlüğüdür. Kaynak kodlarının, üretim araçlarının toplumsal mülkiyetinin olduğu bir durumda yapılacak tek şey kalıyor: Pardus Projesi’nin TÜBİTAK’tan bağımsız bir şekilde yoluna devam etmesi. Pardus 2012 Anka havalandı bile...

Anadolu Kültüründe Ağaçlar / Hasan Torlak
Kadınsı bir ağaç: Söğüt
Gerek aksöğüdün gümüşi renkleriyle, gerekse saçlarını suya daldıran salkımsöğütle, ayrıca kurtarıcı ve sağaltıcı özellikleriyle her dönemde kadınsı ve kadınlarla özdeşleşen ağaçlardandır söğütlerimiz.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek dergisine ulaşmak için tıklayın (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)

dilaver
05-09-2012, 21:27
Bilim ve Gelecek’in Eylül sayısı bayilerde!


Aydınlanma ve Marksizm arasındaki köprü
ROUSSEAU

Büyük düşünürün 300. doğum yılı dolayısıyla
Jean Jacques Rousseau: Hayatı ve eserleri / Rousseau ve kötülüğün keşfi / Aydınlanma Çağı ve Rousseau’nun uyarısı / Rousseau’nun toplum modeli


Alâeddin Şenel
İnanç özgürlüğü olur mu?
İnanç sözcüğünün bir düşünsel durumu ya da düşünsel eylemi yansıtmasında sorun yokken, “inanç özgürlüğü” söz konusu olunca, sorunlar doğmakta. Dile getirdiği düşünsel olguyla arası açılmakta. Kavramla olgu arasında uyumsuzluk, kavramın iç mantığında tutarsızlık görülmekte.

Eve Curie
Marie-Pierre ve radyumun keşfinin öyküsü
‘Bak... Bak! Nasıl da kendiliğinden parlıyor, ışık saçıyor!’
Marie ve Pierre Curie birlikte 4 yıl boyunca bir kulübede çalışarak, bin bir zorluğu yenerek, yemeyi, içmeyi, uyumayı unutup hedefe kilitlenerek büyük bir keşif yapacaklar. Tonlarca balçığın içinden bir gram cevheri damıtacaklar: Radyum.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Yazılım Mühendisliği
Yazılım mühendisliği yeni bir alan. Analizler, çözümler ve çözümlerin sınandığı pratikler eşliğinde gelişen yazılım mühendisliği, yazılıma içsel olan sorunların farkında olması ve metotlarıyla adım adım kendini oluşturuyor.

BİLİM GÜNDEMİ
Düşünmek fazla kalori yakmayı sağlar mı?
Son bilimsel bulgular, zihinsel yorgunluğun aslında oldukça sade bir olgu olduğunu ortaya koydu. En zor türev-integral sorularıyla cebelleşmemizle, zihnimizi hiç çalıştırmadan elimizdeki fareyle tarayıcılarımızda tıklayarak gezinmemiz arasında enerji gereksinimi bakımından oldukça az fark varmış aslında!

Gül Atmaca
Irak’tan sonra Suriye de ateşler içinde
İnsanlığın ortak tarihsel mirası yitip giderken…
Suriye’de müzeler yağmalanıyor, tarihi eserler kaçırılıp satılıyor, Roma, Ortaçağ ve daha nice uygarlığa ait arkeolojik alanlar ateş hattında. Tanklar tarihi surları siper yapıp, bazılarının ortasında delikler açıyor. Tarihi taşlar, yollarda barikat kurmak için kullanılıyor. Aynı filmi ABD işgali sırasında Irak’ta da görmüştük.

Hasan Aydın
Eski Yunan felsefesinde cinsel aşk - 3
Aristoteles ve sonrasında aşka dair…
Platon’un idealar kuramını eleştirerek özgün sistemini kuran ve bilim insanı kimliğiyle bilinen Aristoteles’in ardından, Eski Yunan felsefesi köklü bir dönüşüm yaşar. İskender’in fetih hareketleri Eski Yunan’da siyasal yapı ile birlikte düşünsel yaşamı da dönüştürür. cinsel aşka yönelik yorumlar da bu etkiyle şekillenir.

Nalân Mahsereci
Serhat Kestel’le yitip gitti bir yanımız…
Serhat Kestel… 23 Temmuz 2012’de, 90 yaşında yitirdiğimiz Sevgili Dostumuz… Ne toplumsal sorumluluk aşkı, ne yaşam enerjisi son günlerine dek eksilmiş ilk kuşaktan.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca bölümlerinde, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-10-2012, 19:58
Bilim ve Gelecek’in Ekim sayısı bayilerde!


ÖZEL DOSYA

Türkiye’nin rektör haritasını çıkardık
‘Gül’ kokulu rektörler
TAKUNYALI
ÜNİVERSİTEAlâeddin Şenel
‘İnançlara saygı’ olur mu?
“İnançlara saygı” kavramının yanlışlığı kendini en çok “inançların özneleştirilmesi” noktasında gösterir. Burada sorun, saygının inançlara mı insana mı gösterilmesi gerektiğinde düğümlenir. İnançlar, hele inananlardan belli şeyleri yapmamaları ve belli şeyleri yapmaları üzerine buyruklar biçimi verilmiş olanlar, onlara saygı gösterilmesi beklentisiyle, özne hatta aşkınözne konumuna yükseltilip yüceltilirler.

Prof. Dr. H. Tuğrul Atasoy
Beynimiz ne kadar ‘uygarlaştı’?
Beynimiz milyonlarca yıllık yaşam savaşında yaşanılan anı kurtaran hızlı çözümlerle kendisinin var olmasını sağlar ve evrim geçirir. Felsefe, mantık, yazı ve yazılı kültür bu uzun sürecin son 5000 yıllık diliminde yeşermeye başlar. Bu nedenle eski ve refleksif sistemlerimiz hâlâ aktif ve iş başında. Çünkü beynimiz eski doğal şartların ürünü.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Vikipedi’ye neden katkıda bulunmalıyız?
Vikipedi’deki bilginin üzerinde özel mülkiyetin olmaması hem Vikipedi’nin kullanımını hem de gönüllülerin katkısını artırıyor. Herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar ilkesine göre işleyen Vikipedi’nin özellikle Türkçe sayfalarını zenginleştirecek yetenek Bilim ve Gelecek okurlarında fazlasıyla var. Buna çok fazla gencin ihtiyacı olduğunu unutmayalım...

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Bazen doğurganlığın bazen günahkârlığın sembolü: Elma
Sıcak ve nemli coğrafyada daha kof ve çabuk çürüyen meyveler verdiği ve saklanma süresi kısa olduğu için genellikle mayalama ve şarapla ilişkilendirilen elma, bozulmayla eşleştirilen günahla özdeşleştirilir. Serin ve kuru coğrafyalar olan step halklarında ise elmanın pozitif bir nitelik taşıması, o şartlarda elmanın daha uzun süre dayanması ve sağlığa faydalı etkileri olabilir.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Geçmişe Yolculuk, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.pngÜCRETSİZ 0216-349 71 72 end_of_the_skype_highlighting ve 0216-345 26 14 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.pngÜCRETSİZ 0216-345 26 14 end_of_the_skype_highlighting
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-11-2012, 21:48
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!


FELSEFENİN İSLAMİLEŞTİRİLMESİ

Hasan Aydın
Üniversitelerde felsefenin ilahiyata dönüşümü / Din ve felsefe uzlaşır mı? / Laik olmadan felsefe ve bilim yapılabilir mi?/ İslam filozofları dinsel felsefe mi yaptı?


Nıvart Taşçı
Lynn Margulis ve evrimin komünal yapısı
“Hücre, eşgüdümlü evrim göstermiş bir bakteri komünüdür. İster birbirlerine gevşekçe bağlanmış bir bakteri komünü, ister hücre gibi sıkı sıkıya veya hayvanlar ya da bitkiler gibi sımsıkı bağlanmış bir bakteri komünü… Yaşamın bu komünal yapısını anlamadan biyolojideki hiçbir şeyi anlamamız mümkün değildir.”

Alâeddin Şenel
Tarihsel olarak ‘demokrasi’ ve ‘cumhuriyet’ kavramları
Burjuva devrimlerinden sonra kurulan “parlamenter temsili demokrasi” denen yönetimler aslında “burjuva oligarşileri” olsa da, kendilerine demokrasi demeyi sürdürüyorlar. Çağdaş demokrasi oyunu azlığın yönetimine “çokluğu temsil etme” savıyla, ideolojik bir örtü sağlamaktan başka bir şey değildir. Demokrasinin kuramıyla uygulaması arasında bir uçurum oluşmuştur.

Baha Okar
Emeğin emektar tarihçisi: Hobsbawm
Hobsbawm’ın “kısa yirminci yüzyıl”ı kendi deyişiyle “yazılı tarihin en caniyane yüzyılı” oldu. Ama bu yüzyılın aydını olmak Hobsbawm’ı karamsar kılmadı. “İnsanlığın büyük umutlar ve mutlak tutkular olmaksızın bir işe yaramayacağını düşünmekten kendimi alamıyorum’ diye yazdı.
Hobsbawm’la söyleşi
Kendi ağzından, tarihçinin tarihi

İzlem Gözükeleş
Doğumunun 100. yılında Alan Turing

Bilgisayarlarımızda yaşıyor!
İnsan Turing’in hayatını okurken heyecan duyuyor. Bir bakıyorsunuz, Turing mantık alanında basit görünen ama çığır açan yenilikler getiriyor. Öğrenciyken “bu benim ne işime yarayacak ki...” dediğimiz matematiği başka bir alanda somutlaştırıyor. İlk bilgisayarlar, yapay zekâ tartışmaları, biyoloji… Ve şimdi sırada ne var diye meraklanırken bu harika insan bir anda ölüyor!

Mustafa Sönmez ile söyleşi
Ekonomi nereye?
Ekonominin mutlaka kamu odaklı, ama kamunun da emeğin sırtına bastığı değil, emek odaklı, gelir dağılımını iyileştiren, bütçeden eğitim, sağlık, konut, barınma, kültür paylarını artıran, buna karşılık asker polis harcamalarını azaltan, vergiyi adil toplayan, dolaylı vergilerden ziyade herkesten gelirine göre vergi alan bir yapıya evrilmesi gerekiyor.

Gökten Felix düştü!
Felix Bumgartner, ses hızını aştığı 4 dakika 22 saniyelik serbest düşüşün ardından 1524 metrede paraşütünü açtı. İndikten sonra atlayışın beklediğinden daha zor olduğunu söyleyen Baumgartner, “İnanın bana, orada Dünya’nın üzerindeyken çok aciz hissediyorsunuz. Artık amaç rekor kırmak ya da bilimsel veri sunmak olmuyor; konu eve dönmek oluyor.” diyor.

Murat Naroğlu
Matematik yolculuğu
Bilinmelidir ki matematik düşünmektir; zihni eğitmek ve daha etkin kullanmaktır. Olası ve olası olmayanı açığa çıkarıp sonuca gitmektir. Matematik, vakit kullanımıdır. Sezgi, gözlem ve deneme-yanılmadır. Karşılaştığımız sorunların çözümü, engellerin aşılması, var olanın anlaşılıp yeninin üretilmesi aracılığı ile aşılması yolunda, matematik zorunlu bir ihtiyaçtır.

Prof. Dr. Sevinç Özer
Üniversitede mobbing görmenin psikolojisi üzerine notlar
Bir süreç olarak mobbing konusunda söyleyeceğim son söz şudur: Hiçbir yasanın vereceği ceza, mobbingte çekilen acıların karşılığı olamaz. Suçum, 1. sınıfta Darwin’den söz edip Adem ile Havva’nın mit olduğunu söylemek. İçine itildiğim yılgınlık ve mesleki yabancılaşma konusunda bir yandan psikolojik yardım alırken bir yandan da yarım kalmış projelerime sarılmaya çalışıyorum.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.pngÜCRETSİZ 0216-349 71 72 end_of_the_skype_highlighting ve 0216-345 26 14 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.pngÜCRETSİZ 0216-345 26 14 end_of_the_skype_highlighting
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
03-12-2012, 13:49
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!


Bilgi ve duygu genlerle geçer mi?
Alâeddin Şenel
Kalıtım hakkındaki bilgilerimizin tarihçesi / Genetik bilimi ve kalıtım olgusu / DNA bilgi mi, olgu mu?Akın Sarı
Piyasaya uyumlu dinciliğin bir örneği
İslami televanjelizm
Televanjelizm, metafizik düşünme biçiminin ve piyasayla uyumlu yeniden dinselleştirme projesinin bir izdüşümüdür. İslami televanjelistler ana akım medyada 1990’lı yıllar sonrasında görüldü. Pakistan’da Ferhat Hashmi ve Emir Liaqat; Hindistan’da Zakir Naik; Endonezya’da Abdullah Gymnastiar; Nijerya’da Ahmet Deedat; Suudi Arabistan’da Ahmad al-Shugairi; Mısır’da Emir Halid, Moez Masoud ve Mustafa Hüsni; Türkiye’de Fethullah Gülen ve Adnan Oktar vs.

Patrick Haenni - Husam Tammam
Her yola gelen İslam
Modaya uygun örtünme… Pop yıldızlarıyla yarışan ilahi grupları… Çakralardan, yogadan söz eden vaizler… Telif hakkıyla korunan vaazlar… Bankalara dini danışmanlık… Müslüman ülkelerde tanık olduğumuz şey, İslami bir hümanizmin yükselişinden daha çok, İslamlaştırılmış ekonomik liberalizmin yeniden canlanmasıdır.

BARBARLAR / Kathryn Hinds
İskitler ve Sarmatlar
MÖ 8. yüzyılda Batı Kazakistan’dan Kafkaslar ve Karadeniz’e göç eden İskitler, Güney Mısır’a kadar, Ortadoğu’nun birçok bölgesine düzenledikleri yağma akınlarını Peygamber Yeremya, şöyle anlatır: “Kuzeyden bir halk gelecek ve birçok kral titreyecek. Ellerinde yay ve mızrakları olacak ve kimseye merhamet göstermeyecekler; sesleri denizler gibi kükreyecek, her biri seninle savaşmak için at üstünde sıraya dizilecekler.”

Ender Helvacıoğlu
Ulus Meydanı Kürt sorununu nasıl çözer?
Kürt hareketinin karşısında uzun yıllardır ilk kez, Türk devletinin ve emperyalist devletlerin dışında bir kitlesel maddi güç muhatap olarak şekillenmektedir: Cumhuriyet hareketi. Umarız, Cumhuriyet hareketi Kürt vatandaşlara el uzatma basiretini, Kürt hareketi de o eli tutma basiretini gösterebilir.

Can Semercioğlu
Yöntemsiz bilimselliğe hoş geldiniz: Feyerabend’in güncel işlevi
Feyerabend’in söylemleri, egemenin korkusuna karşı alay ve radikalizm olarak kendisini gösterirken, bir yandan da kafa karışıklığı ve bilimde muhafazakârlığı karşımıza çıkarır. Feyerabend’in temel önemi ise Francis Fukuyama’nın tarihin sonunu ilan etmesi gibi onun da “yöntemin sonu”nu ilan etmesi ve bundan itibaren bilimin ve aklın buharlaşıp dağılmasıdır.

Dr. Deniz Akgün
Kentleşme insan sağlığını nasıl etkiliyor?
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kentsel bölgede yaşayan 137 milyon kişi güvenli içme suyuna ulaşamıyor ve 600 milyon kişi uygun çevresel koşullarda yaşamıyor. Güvenli olmayan su, uygunsuz çevre koşulları, kötü barınma, aşırı kalabalık ortamlar ve çeşitli kirleticiler gibi etkenler, fiziksel ve psikolojik pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Peri kızlarının ağacı: kavak
Kavak, antik çağlardan bu yana Anadolu’da genellikle kadınsı özellikler atfedilen, özellikle kızlarla özdeşleştirilen ve ilişkilendirilen bir ağaçtır. Evin ve dünyaya gelinen toprağın sembolüdür. Anadolu insanının koparıldığı anavatanında kalan yakınlarını, özellikle de sılada kalan anaları, kızları ve gelinleri sembolize eder.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Phorm’a neden karşı çıkmalıyız?
Phorm, mahremiyete saygı gösterdiğini, TTNET’in ve Phorm’un birbirlerinin verilerine erişip herhangi bir işlem yapamadığını iddia ediyor. Basındaki dinleme ve fişleme haberlerine baktığımızda ise endişe etmemiz için yeterince nedenimiz var. Ayrıca internet kullanıcılarının metalaşmasına sessiz kalmayarak TTNET’in gezinti.com sitesinde abonelerini nasıl sattığını açıklamak zorundayız.

Gül Atmaca
Cennetteki huriler aşkına...
Suriye’de radikal İslamcı gruplar cirit atıyor. Cihatçılar, “Allahu ekber” nidalarıyla silahlarını ateşliyor. Bazı örgütler, hazırladıkları videolarda gençleri Suriye’deki “kâfir”lere karşı savaşmaya çağırıyor. Şehit olmaları halinde kendilerini cennette hurilerin beklediği söyleniyor. Daha önce Afganistan, Irak, Libya ve Cezayir’de de savaşmış olan mobil El Kaideciler şimdi de Suriye’de kelle avcılığı yapıyor.

Gencer Çakır
Din: Bir yabancılaşma biçimi
Elbette dinin gerçek doğasını anlamak onun filizlendiği toplumsal şartları bilmekten geçiyor. Sınıflı toplumların bir ürünü, bir sınıfın diğeri üzerindeki tahakkümünün sonucu ve toplumdaki çözülmez karşıtlığın meşrulaştırıcısı…

Şule Dede
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi
Düşleri Berkol’u hep uzaya çıkarıyor çocukken. Kafasında zaman kavramı, başka boyutlar, nasıllar, niçinler dolaşıyor. Bir yandan da dans, sinema, fotoğraf, spor ve tabii bilimkurgu… 2007’de bir uçak kazasıyla sonlanan yaşamının ardından anısına kurulan kütüphane, onun heyecanlarını paylaşma ümidiyle ziyaretçilerini bekliyor.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Bilim Gündemi, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca bölümlerinde, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.png0216-349 71 72 ÜCRETSİZ end_of_the_skype_highlighting ve 0216-345 26 14 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.png0216-345 26 14 ÜCRETSİZ end_of_the_skype_highlighting
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
03-01-2013, 20:32
Bilim ve Gelecek’in Ocak sayısı bayilerde!


MARKSİZMİN BAŞYAPITLARI
-19. yüzyıl-

1844 Elyazmaları - Yener Orkunoğlu / İngiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu - Özgür Narin / Alman İdeolojisi - Yener Orkunoğlu / Felsefenin Sefaleti - Yener Orkunoğlu / Komünist Parti Manifestosu - Eric J. Hobsbawm / Almanya’da Devrim ve Karşı-Devrim - Uğur Erözkan / Fransız Üçlemesi - Fatih Yaşlı / Fransa’da İç Savaş - Haluk Yurtsever / Grundrisse, Katkı ve Kapital - Erkin Özalp / Anti-Dühring - Orkun Saip Durmaz / Doğanın Diyalektiği - Kenan Ateş / Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm - Ender Helvacıoğlu / Ailenin, Özel Mülkiyetin, Devletin Kökeni - Sibel ÖzbudunFerhat Kaya
İnsan evriminde kadının rolü
Zihlman, türümüzün kadın bireylerinin sahip olduğu sosyal ve duygusal iletişimin, primat atalarından devir aldıkları anne-yavru sosyal bağı ve kabileler arası hareketlilik üzerinde geliştiğini ileri sürüyor. Kadınlar bebek bakımında yegâne kişi, dayanışma temelli arkadaşlık ilişkilerinin oluşturulmasında bir sosyal aracı, çocukların eğitiminde bir usta, aile bağının omurgası ve kabileler arası kültürel taşıyıcı olarak nesiller boyu merkezi bir rol oynar.

YANLIŞ KURULAN YANLIŞ KULLANILAN KAVRAMLAR / Alâeddin Şenel
Zekâ - Üstün Zekâlı Çocuklar - Deha
Zekâ kavramı kullanılarak anlatılmak istenen niteliklerimizi doğduktan sonra ediniriz. Genlerle belirlenen “yetiler” doğduktan sonra öğrenme yoluyla “yetenek” denen niteliklere dönüştürülüp geliştirilir. Bu demektir ki, yeteneklerimizi de doğuştan getirmeyip, sonradan ediniriz. “Doğuştan yetenekli” yargısı, yaygın sanının tersine, nesnel gerçekliği yansıtmayan bir saptamadır. “Zekâ” sanılan sözel ve düşünsel yetenekler de, tümüyle sonradan edinilen özelliklerdir.

Sarp Kaya
Tür kavramına ilişkin farklı yaklaşımlar
Tür nedir, nasıl oluşur?
Türün ne olduğuna ve nasıl oluştuğuna ilişkin ileri sürülen düşünceler ve iddiaların her biri, canlılığın belirli özelliklerini ön plana çıkararak, var olanı açıklamaya çalışan çabalardır. Belki de olması gereken tek bir tür konseptinden ziyade, her canlı grubuna özgü belirli kriterlerde evrensel sabitliği yakalamış bir tür kavramıdır.

Tekin Dereli ile CERN’deki Higgs deneyleri üzerine
‘Bir parçacık bulduk ama…’
ATLAS ve CMS deneylerinin sonuçları ayrı ayrı ilan edildi. Her iki deneyde de 125 GeV enerjisinde bir parçacık gözlemlendi. İki deneyde de gözlemlenen aynı parçacık; bu ayrıntı cesaret verici. Fakat enerji grafiğinde görülen tümseğin keskin olmaması biliminsanlarını, bulunan parçacığın Higgs parçacığı olduğuna tam ikna edemiyor.

PATİKA / Nalân Mahsereci
Patika sizi yürümeye çağırıyor!
Varacağımız yere ve zamana kilitlenmeden, adımlarımıza telaş bulaştırmadan, duyularımızı dört açarak, aylak aylak yürümeyi unuttuk neredeyse. Oysa yürümek, özellikle yalnız yapılanı, insanı bütünleyen bir eylemdir.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Neden Ubuntu GNU/Linux kullanmamalıyız?
GNU Projesi’nin başlatıcısı ve özgür yazılım hareketinin kurucusu Stallman’ın düşünce sistematiğinin iki temel bileşeni var: Yazılım geliştirenlerin üretim özgürlüğü ve kullanıcı hakları. Üretim özgürlüğünü ve kullanıcı haklarını ihlal eden herhangi bir girişim, nereden gelirse gelsin, bu huysuz ihtiyarın gazabına uğrayacaktır. Stallman “iç”e yönelik sert eleştirilerden de çekinmiyor.


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.png0216-349 71 72 ÜCRETSİZ end_of_the_skype_highlighting ve 0216-345 26 14 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.png0216-345 26 14 ÜCRETSİZ end_of_the_skype_highlighting
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-02-2013, 13:37
Bilim ve Gelecek’in Şubat sayısı bayilerde!

AHLAK NEDİR?
AHLAKSIZ KİMDİR?

Alâeddin Şenel yazdı
- İlkel ve uygar toplumların farklı ahlâk anlayışları
- Dinsel ideolojiler ve ahlâk
- Sınıflı-eşitsizlikçi toplumlar ve ahlâk


BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Özgür Yazılım ve cinsiyet ayrımcılığı
2006 yılında yapılan bir çalışmada erkeklerin %20’si ayrımcılığın varlığını kabul ederken bu oran kadınlarda %75. Bir erkek kullanıcı, kendi grubunun ayrımcı davranışları kesinlikle sergilemediğini belirtir. Aynı ortamda bulunan bir kadın ise erkeğin bu sözlerinin doğru olmadığını ifade eder. Erkek ısrarla herhangi bir ayrımcılık yapmadıklarını söyler. Erkekler yalan söylememektedir; sadece yaptıklarının farkında değiller.

Çağrı Mert Bakırcı
Yaşamın evriminin zaman çizelgesi
Evrim tarihine genel olarak bakıldığında ne gibi köşe taşları görülür? Dünya üzerindeki canlılık 3,8 milyar yıl öncesinden bugüne kadar ne gibi süreçler ve önemli basamaklardan geçti? Bu sorulara yanıt vermeyi amaçlayan çizelge, evrimsel süreci adım adım izlemeyi olanaklı kılıyor.

Sam Kean
Elementlerin soğuk savaşı
Bilimciler bir süpernovanın milyarlarca yıl önce başlama vuruşu yaptığı andan beri güneş sistemimizde ilk defa yeni elementler yaratmaktaydı. Hem de süpernovadan daha iyi iş çıkarıyorlardı; doksan iki doğal elementten fazlasını yapmışlardı. Ama hiç kimse element yaratmanın ve hatta adlandırmanın yakında soğuk savaşın bir cephesi olacağını tahmin edememişti.

BARBARLAR / Kathryn Hinds
Hunlar
Ammianus Marcellinus adındaki emekli bir Romalı asker, 4. yüzyılın sonuna doğru, başlangıçtan kendi yaşadığı çağa kadar bir Roma tarihi yazmaya koyuldu. Sonuncu bölümü 395 yılında yazdı. 20 yıl öncesinde “şimdiye kadar bilinmeyen bir insan ırkının, yüksek dağlardan ortaya çıkan bir hortum gibi dünyanın bilinmeyen bir kuytusundan yükselip, yollarına çıkan her şeyi yıkıp yok ettiğini” anlatıyordu. Bu insanlar, Hunlardı.

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Doğurganlığın sembolü: Badem ağacı
Badem ağacı, Ana Tanrıça Kibele kültünde Attis’in tohumu, mart ayında açan çiçekleriyle yeniden doğuşun sembolü olarak görülür. Hıristiyanlıkta Meryem-İsa ikilisinde de önemli bir motif olmaya devam eder. Ataerkil kültürlerde dölleyen sperma ile anaerkil düşüncede kadının rahmi ile ilişkilendirilir. Ancak farklı düşünce sistemlerinin ortak yönü, bademin doğurganlık ile olan ilişkisidir.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Geçmişe Yolculuk, Bilim Gündemi, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca bölümlerinde, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.png0216-349 71 72 ÜCRETSİZ end_of_the_skype_highlighting ve 0216-345 26 14 begin_of_the_skype_highlighting http://www.turandursun.com/forumlar/skype-ie-addon-data://res/numbers_button_skype_logo.png0216-345 26 14 ÜCRETSİZ end_of_the_skype_highlighting
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-02-2013, 13:37
Bilim ve Gelecek’in Şubat sayısı bayilerde!

AHLAK NEDİR?
AHLAKSIZ KİMDİR?

Alâeddin Şenel yazdı
- İlkel ve uygar toplumların farklı ahlâk anlayışları
- Dinsel ideolojiler ve ahlâk
- Sınıflı-eşitsizlikçi toplumlar ve ahlâk


BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Özgür Yazılım ve cinsiyet ayrımcılığı
2006 yılında yapılan bir çalışmada erkeklerin %20’si ayrımcılığın varlığını kabul ederken bu oran kadınlarda %75. Bir erkek kullanıcı, kendi grubunun ayrımcı davranışları kesinlikle sergilemediğini belirtir. Aynı ortamda bulunan bir kadın ise erkeğin bu sözlerinin doğru olmadığını ifade eder. Erkek ısrarla herhangi bir ayrımcılık yapmadıklarını söyler. Erkekler yalan söylememektedir; sadece yaptıklarının farkında değiller.

Çağrı Mert Bakırcı
Yaşamın evriminin zaman çizelgesi
Evrim tarihine genel olarak bakıldığında ne gibi köşe taşları görülür? Dünya üzerindeki canlılık 3,8 milyar yıl öncesinden bugüne kadar ne gibi süreçler ve önemli basamaklardan geçti? Bu sorulara yanıt vermeyi amaçlayan çizelge, evrimsel süreci adım adım izlemeyi olanaklı kılıyor.

Sam Kean
Elementlerin soğuk savaşı
Bilimciler bir süpernovanın milyarlarca yıl önce başlama vuruşu yaptığı andan beri güneş sistemimizde ilk defa yeni elementler yaratmaktaydı. Hem de süpernovadan daha iyi iş çıkarıyorlardı; doksan iki doğal elementten fazlasını yapmışlardı. Ama hiç kimse element yaratmanın ve hatta adlandırmanın yakında soğuk savaşın bir cephesi olacağını tahmin edememişti.

BARBARLAR / Kathryn Hinds
Hunlar
Ammianus Marcellinus adındaki emekli bir Romalı asker, 4. yüzyılın sonuna doğru, başlangıçtan kendi yaşadığı çağa kadar bir Roma tarihi yazmaya koyuldu. Sonuncu bölümü 395 yılında yazdı. 20 yıl öncesinde “şimdiye kadar bilinmeyen bir insan ırkının, yüksek dağlardan ortaya çıkan bir hortum gibi dünyanın bilinmeyen bir kuytusundan yükselip, yollarına çıkan her şeyi yıkıp yok ettiğini” anlatıyordu. Bu insanlar, Hunlardı.

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Doğurganlığın sembolü: Badem ağacı
Badem ağacı, Ana Tanrıça Kibele kültünde Attis’in tohumu, mart ayında açan çiçekleriyle yeniden doğuşun sembolü olarak görülür. Hıristiyanlıkta Meryem-İsa ikilisinde de önemli bir motif olmaya devam eder. Ataerkil kültürlerde dölleyen sperma ile anaerkil düşüncede kadının rahmi ile ilişkilendirilir. Ancak farklı düşünce sistemlerinin ortak yönü, bademin doğurganlık ile olan ilişkisidir.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Geçmişe Yolculuk, Bilim Gündemi, Evrenle Söyleşiler, Briç, Forum, Bulmaca bölümlerinde, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
01-03-2013, 21:48
Bilim ve Gelecek’in Mart sayısı bayilerde!


Derslerle dolu 100 yıl
Kürt-Türk sorunu

Ender Helvacıoğlu, Fatih Yaşlı, Osman Altun
Irk, millet, ulus, milliyet, halk kavramları / Belgelerle Kurtuluş Savaşı’nda Kürt politikası / Türk uluslaşması Kürtleri kapsayabildi mi? / Atatürk’ün 1930 formülasyonu gerçekçi mi? / Ulusal sorun ve Sovyet deneyimiMichel Onfray
Fransız Devrimi ve Aydınlanma’nın ateist, materyalist, komünist öncüsü
Rahip Jean Meslier
Bu rahip, Anacharsis Cloots’un açık ateizmini, Pierre Dolivier’nin Hıristiyanlık karşıtı tutkusunu, Hébert’in şairane öfkesini, Saint-Just’ün cumhuriyetçi erdemini, Babeuf’ün eşitler arasında komünizmini, Robespierre’in devrimci dürüstlüğünü, Başrahip Gregory’nin adalet tutkusunu, Jacquex Roux’nun aşırı öfkesini, Marat’nın halka olan tutkusunu ve Baldırıçıplakların “hayat zevkinde eşitlik” arzusunu bir araya getirmiş ve kendi eşsiz kişiliğinde toplamıştır.

Doç. Dr. Kerem Cankoçak
“Başka dünyalar” var mı?
Çoklu evrenler veya paralel evrenler
Büyük Patlama kuramı büyük olasılıkla başka evrenlerin varlığını da zorunlu kılmaktadır. 1957’den bu yana sık sık karşımıza çıkan çoklu evrenler kavramı, Büyük Patlama’nın yanı sıra, diğer fizik problemlerine de bir çözüm sağlamaya adaydır. Henüz elimizde bunlarla ilgili kanıtlar yok. Ama çoklu evrenler (popüler deyişle paralel evrenler) varsa, bu, çözüm bekleyen birçok soruya yanıt verecek.

Prof. Dr. Sevinç Özer
İda/Kaz Dağları mitolojisinde ‘kadın’ın dönüşümü
Antik kültürde romantik bir macera alanıdır, İda/Kaz Dağı. Tek tanrılı dinlerle birlikte ise erkek egemen dünyanın mitlerine ev sahipliği yapar. Batı uygarlığının en doğu ucundaki İda/Kaz Dağı üzerinde yaratılan mitolojik öykülere bakarak burada yüzyıllardır süren bir kültürel dönüşüm süreci yaşandığı açıkça görülebilir.

EVRENLE SÖYLEŞİLER / Richard T. Hammond
Boşluk ile söyleşi
Boşluğu çok aktif olabilen bir arenada bulduk. O kendi benzersiz özelliklerini tanımlarken, varlığının ne kadar önemli olduğunu fark etmeye başladık. Boşluk kendisiyle yaptığımız bu söyleşide, Einstein ve onun kütleçekim teorisi ve evrenin genişlemesi konularına da ucundan kıyısından girdi. Doğa yasası üzerine araştırmalarımızı hem göklere çıkardı, hem de yerden yere vurdu... Söyleşiyi, kendi Evren perspektifindeki kişisel durumunu anlatarak noktaladı…

Cenk Özdağ
Bilimsel çalışmayı çürüten bir süreç
Zihin göçü
Zihin göçü, beyin göçünün aksine, biliminsanının yer değiştirmesini zorunlu kılmaz. Zihin göçünün akademik çalışanlar açısından sonuçları, kendi halklarına, kendi ülkelerinin gerçekliğine ve kendilerine yabancılaşmalarıdır. Sonuçta toplumuna yabancılaşan bilim (ve biliminsanı), kılavuz olma niteliğini kaybetmekte ve bilimdışı seçenekler yaşamın kılavuzu olarak gündeme gelmektedir.

PATİKA / Nalân Mahsereci
Uçma düşü kuranlara…
İnsanın içinde kımıldayan bir şey var sanki, yüreğinde “pırr pırr” eden bir arzu. Bir tohumun durgunluğuna saklanmış kıpır kıpır yaşam enerjisiyle yüreğine kök salıp, yüreğinden beslendikleriyle kürekkemiklerini aşarak, sırtının üstüne bir filiz gibi sürgün vermek
isteyen bir çift kanat: Uçmak istiyor insan. Doğayı, kendini, gerçeği aşmak istiyor…

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Belge Özgürlüğü Günü
Belge özgürlüğü, en başta kendi bilgisayarımızda bulunan belgelere erişim hakkını içerir. Şunu iddia edebilirsiniz: “Bir belge bilgisayarımda bulunuyorsa, zaten erişim hakkım vardır.” Fakat başta .doc uzantılı belgeleriniz olmak üzere bilgisayarınızdaki birçok dosya tam anlamıyla sizin olmayabilir.

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde canlı haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14www.bilimvegelecek.com.tr
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
11-04-2013, 17:42
Bilim ve Gelecek’in Nisan sayısı bayilerde!

Alâeddin Şenel yazdı
Sınıflı toplumlar ne kadar ahlâklı?
AHLÂK(SIZLIK) KURAMLARI
‘Evrensel ahlâk değerleri’ var mı? / İnsan doğuştan iyi midir, kötü mü?/ Dinsel düşünüşün ahlâk anlayışı / Kapitalist toplumda ahlâk durumları

Berkant Gültekin
Materyalist felsefenin babaları
Empedokles, Anaxagoras, Demokritos
Antik Yunan, doğa felsefesi gelişiminin zirvesine Empedokles, Anaxagoras ve Demokritos ile ulaşır. İnsan aklını kapsamlı bir şekilde kullanan bu materyalist filozoflar doğa felsefesinin gelişimine muazzam katkılar sunuyor ve insan felsefesini geliştiren Sokrates, Platon ve özellikle de Aristoteles gibi filozoflara giden süreçte önemli bir aşamayı temsil ediyorlar.

Prof. Dr. İzge Günal
Ata Soyer’i uğurlarken
Ata’nın toplum hekimi olması bilinçli bir seçimdir: Radyoloji uzmanı olduktan sonra halk sağlığı uzmanı olmuştur. Yani, başkalarında olduğu gibi rastlantısal değildi halk sağlıkçılığı. Zaten ancak bir sosyalistin böyle bir seçimi olabilirdi. Sınıfsal bakış açısı tüm yazılarında açıkça görülürdü. Ondan öğreneceğimiz çok şey vardı; şimdiden özlüyoruz.

Özgür Uyanık
Chavez döneminde ve sonrasında
Venezuela’da Bolivarcı Sosyalizm
Chavez’in “ölüsü” ABD’ye dirisinden pahalıya patladı. Uluslararası medyanın yaptığı tüm karşı kampanyaya rağmen Comandante’nin mesajı dünyanın en uzak köşelerine ulaştı. Chavez tüm dünyada anti-emperyalist bir sembole dönüştü ve ezilen uluslarda yeniden bağımsızlık idealini uyandırdı. O artık dünyanın herhangi bir yerinde yükselecek halkçı güçlerin en önemli esin kaynağıdır.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Ya büyük birader ya özgür dünya
Şifrepunk Hareketi
Şimdi ikinci kripto savaşının ortasındayız. Hükümetler, bu sefer yalnız teknik araçları değil politik araçları da devreye sokarak interneti kontrol altına almaya çalışıyorlar. Günümüzdeki sorunları 20 yıl öncesinden gören ve mücadele eden şifrepunklar internetin şu anki durumunu, yönelimlerini ve geleceğini değerlendiriyorlar.

Nicholas S. Hopkins
Beş yüz yıl arayla tarihin yasasını arayan iki materyalist
İbni Haldun ve Friedrich Engels
Hiç kuşkusuz İbn-i Haldun ve Engels’in entelektüel modelleri arasında benzerlikler olduğu kadar farklılıklar da mevcuttur. Ne de olsa beş yüz yıl arayla çok farklı toplumlarda dünyaya gelmişlerdi. Her ikisi de dünya tarihi için, siyasi yönetim ve rejim değişikliklerini açıklayacak genel modeller geliştirmeye çalıştı. Her ikisi de maddi etkenlere ve insanların hayatta kalabilmek için birlikte çalışma zorunluluklarına önem verdi. Siyasal ve sosyal yapılar hakkındaki argümanları bu ortak temele dayanmaktaydı.

Şule Dede
100 yıl öncesinden bir yankı
‘Kadınlar Dünyası’
Bu topraklarda örgütlü kadın mücadelesinin fitili bir asır önce ateşlendi. Bu ateşin ürünlerinden biri, ‘Kadınlar Dünyası’ dergisi. Bu ay Kadınlar Dünyası’nın 100. yılını kutluyor ve isyanlarına sırtımızı verdiğimiz kadınları anıyoruz.

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Erkeksi bir ağaç: Ceviz
Meyvesi erkekle özdeşleştirilebilecek başlıca ağaç cevizdir. Tohumları genellikle çift haldedir ve bu görüntü erkeğin yumurtalıklarına benzer. Meyvenin yenen kısmı da beyne benzetildiğinden, antik dönemdeki spermanın kaynağının beyin olduğu ve erkeğin tohumunun beyinden üreme organına aktarıldığı inancının doğal kaynaklarından birinin ceviz olma ihtimali yüksektir.

BİLİMKURDU / Nalân Mahsereci
‘Bilim: Dört bin yıllık tarih’ kitabı üzerine
Bilime hak ettiği karneyi verme(me)k…
Bilimsel yöntem, kör kuyularda merdivenimiz, engin okyanuslarda pusulamız ve bilimin karnesindeki en geçer nottur. Karneye Einstein’ın şu sözleri not edilmelidir: “Uzun yaşamımda öğrendiğim bir şey var: gerçeklikle ölçüştürüldüğünde tüm bilimimiz ilkel ve çocukça kalmaktadır; ama gene de sahip olduğumuz en değerli şeydir, bilim!”

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
05-08-2013, 20:26
Bilim ve Gelecek’in Ağustos sayısı bayilerde!


Yeni Halk, Yeni Türkiye
MİLATTAN SONRA…

- PARANTEZ / Ender Helvacıoğlu
Yeni Türkiye

- Fatih Yaşlı
Hegemonya krizi ve karşı hegemonya
Öncesi ve sonrasıyla direnişe bakmak

- Sarphan Uzunoğlu
Prekarya güneşi selamlarken...

- Çiğdem Oğuz - Nezih Bamyacı
İki liberal tarihçinin Haziran Direnişi sınavı

- BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Sosyal ağlarda örgütlenme


F. Cemil Ragıp / Çev: Yusuf Öngel
Kopernik ve İslami öncülleri
Batlamyus’un evren modeli eleştirisi, İslam gökbiliminde neredeyse 11. yüzyılda başlamış ve bir dizi alternatif modele yol açmış bir gelenektir. Dahası bu gelenek, İslam dünyasının farklı bölgelerinden gökbilimciler tarafından dile getirilen birçok tez, eleştiri ve anti-tezle, neredeyse altı yüzyıl boyunca sürer. Kopernik devriminin bu İslam geleneğinden tümüyle bağımsız geliştiğini savunanlar, Avrupa’da hiçbir benzeşiği olmayan bu birikimin bir bireyin hayatında, eleştirileri ve modelleriyle önemli noktaları tekrarlayarak bir şekilde ortaya çıkmış olduğunu savunur durumdadırlar.


Murat Tuğrul ile söyleşi: Murat Naroğlu
Viyana’da bir bilim merkezi
Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
Viyana bilim ve sanat tarihi açısından çok prestijli bir yere sahip. Belki bu iki entelektüel alanda modernizmin başkenti olmuş, öncülük etmiş bir şehir. Schrödinger, Boltzmann, Freud, Gödel ve daha nicesi bu şehirde çalışmışlar. Avusturyalılar tarihteki o parlak sanat ve bilim dönemini tekrar geri getirmek istiyorlar. IST-Austria gibi bir enstitünün kurulmasının arkasında böylesi bir kaygı var.

Boris Hessen / Çev. Sait Çakır
Newton’un Principia’sının toplumsal ve iktisadi kökleri - 2
Bacon’ın, Descartes’ın ve Newton’un şahsında skolastiği mağlup eden ve yeni bir bilimin ortaya çıkmasına neden olan yeni araştırma yöntemi, aynı zamanda yeni üretim tarzının feodalizm karşısındaki zaferinin bir ürünüydü. Sosyalizmin inşası insan düşüncesinin tüm kazanımlarını özümsemekle kalmaz, aynı zamanda bilimin önüne yeni ödevler koyarak insanın bilgi hazinesini zenginleştirir. Yalnızca sosyalist toplumda bilim bütün insanlığa ait olacaktır.

Kutluhan Ertekin - Prof. Dr. Erhan Nalçacı
19. yüzyıl biliminden bir portre:
Claude Bernard
Burjuvazinin iktidarını perçinlediği 19. yüzyıl başları üretici güçlerin hızla geliştiği, biliminsanlarının siyasetle ilişkisi kesilmek kaydıyla desteklendiği, bilimin halk arasına indiği bir dönem olmuştur. Bu dönemin önemli biliminsanlarından Claude Bernard’ın çalışmaları modern fizyolojiye ve biyokimyaya temel oluşturdu.

Prof. Dr. Sedat Ölçer
Teknolojik ilerleme hızlanıyor mu?
Her gün teknoloji dünyasından yeni bir gelişme haberi alıyoruz. Hangi yöne baksak günlük yaşantımızı hepten şekillendiren bir teknoloji manzarasıyla karşılaşıyoruz. Bütün bunlar teknolojik ilerlemenin hızlandığı izlenimini veriyor. The Economist dergisi düzenlediği çevrimiçi tartışmada bu algıyı sorguladı: Teknolojik ilerlemenin hızlandığı bir gerçek mi yoksa sadece bir yanılsamadan mı ibaret?


ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇ / Hasan Torlak
Antik çağlardan bu yana pek çok hastalığın tedavisinde faydalanılan hayıt, erkeklik hormonunu köreltmesinden dolayı Ortaçağ'da papazlar ve keşişler tarafından kullanılırdı. Homeros’un İlyada destanında namus simgesi olarak anıldı. Modern araştırmalarla libidoyu düşürdüğü ve sperma oluşumunu azalttığı kesinleşen hayıt, besbelli ki antik çağlarda da cinselliğe karşı kültün önemli simgelerinden biriydi.

BİLİMKURDU / Nalân Mahsereci
Yeni nesil şarlatanlıklara karşı eskimeyen klasik:
‘Bilim ve Şarlatanlık’
“Ay ben kuantuma çok inanıyorum ya...” Cümlede bir tuhaflık var, ama ne? İçinde “kuantum” teriminin geçtiğine bakıp da CERN gibi bir bilimsel araştırma kurumunun koridorlarında çınlayacak bir cümle olduğu değerlendirmesi yapmak istiyorsunuz, oysa yapısı ve barındırdığı ünlemeler onu bir Gülse Birsel dizisinden fırlamış gibi duran sosyetik bir kokoşun diline yakıştırıyor; değil mi?Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilimum Bilim, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.


Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14
www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
04-11-2013, 21:03
Bilim ve Gelecek’in Kasım sayısı bayilerde!

Çağdaş Prometheus
TESLA

Elektriği evimize soktu; radyoyu, radarı buldu. Televizyonu, interneti öngördü. ‘Bedava elektrik’ için uğraştı, Edison ile çatıştı, FBI takibine alındı, tarihten silindi. ‘Şimşeğin Çocuğu’ ve ‘Elektriğin Tanrısı’ Niko’nun kehanetleri ve geleceğe mirası.

* Yarın ve dün: Nikola Tesla - Murat Naroğlu
* Şimşeğin çocuğu Niko! - Kağan Güner
* FBI Tesla’nın peşinde - Baha Okar

DOSYA: ÇATALHÖYÜK

Yard. Doç. Dr. Serap Özdöl Kutlu ile söyleşi: Nalân Mahsereci
Çatalhöyük eşitlikçi ve lidersiz bir toplum muydu?
“Çatalhöyük, büyüklüğü, 8000 kişiye varabilen nüfusu ve büyük olasılıkla çevredeki halkları da bünyesinde barındırıyor olmasıyla ‘kent’ gibi düşünülebilir. Ancak kendi kendine yeten ev temelli ekonomisi ve herhangi bir merkezi ya da kamusal yapıya ve belirgin bir toplumsal hiyerarşiye sahip olmamasıyla bu tanıma uymuyor.”

Prof. Dr. Ian Hodder
Konya Ovası’nda tarihöncesi bir yerleşme: Çatalhöyük
Çatalhöyük’te insanlar, toplum kurallarını ve görevlerini öğrendikleri günlük alışkanlıklar içinde yetiştirilmiştir. Bu kurallar ve gelenekler, evlerin tabanına gömülmüş atalar ve yabani hayvanlara odaklanmış karmaşık ve incelikli bir sembolik sistemin içine yerleştirilmiştir.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
Facebook’ta olmak ya da olmamak
Ne Facebook’a, ne Twitter’a ne de başka bir merkeziyetçi ağa mecburuz. Şirketlerin gölgesinde özgürlükten söz edemeyiz. İnternet, ademi-merkeziyetçi doğasını kaybetmediği sürece insanları özgürleştirebilir.

Şule Dede
Savaşta hayvanlar
Gemilerle cepheye taşınan atlar, canlı bomba köpekler, yakılarak düşmanın üzerine salınan domuzlar, ortalığı birbirine katan filler, bomba yüklü yarasalar… Birer silaha dönüştürülen hayvanlar, seçme şansları olmadan binlerce yıldır savaşlarda kullanılıyor. İnsanların mücadelesinde insanlar yerine bedel ödüyorlar.

Ahmet Kale
Hikmet Kıvılcımlı’nın ‘Allah-Peygamber-Kitap’ı
İslam tarihinin materyalizmi
“Allah-Peygamber-Kitap” başlıca iki noktaya yoğunlaşır. Öncelikle İslam dininin öncülü, kökeni olduğunu tespit ettiği “İbrahim Dini” üzerinde durur. Bu konuyu aydınlatmak için de Tevrat’ı didik didik eder. Daha sonra Kur’an ayetleri ‘tarih tezi’ ışığında tek tek incelenir.

Afşar Timuçin
Platon’un bilgelik ahlakı
Platon Dion’a yazdığı bir mektubunda şöyle der: “Bence bugünün tüm devletleri istisnasız kötü yönetiliyor. Siyasal ve bireysel adaletin tüm biçimlerini felsefeyle belirlemek gerekir.” Platon’a göre filozofların kral ya da kralların filozof olduğu gün dünyada adalet geçerli olmaya başlayacaktır.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın
Ebu Bekr Er-Razi
Bir aşk düşmanının aşka ilişkin düşünceleri
Razi’ye göre, âşıklar ve cinsel arzu tutkunları, kendi kendilerini kontrol edememeleri ve şehvetlere boyun eğmeleri yüzünden, hayvanlık sınırını bile aşarlar. Aşkın ve cinsel şehvetin peşinde koşanlar, hayvanlardan bir geridirler; zira hayvanlar doğaları gereği bunu yaparken, insanlar, kendi özlerini oluşturan aklı yadsıyarak bunu yaparlar.

BİLİMKURDU / Nalân Mahsereci
‘Psikonevrotik Atomik Keçiler’ kitabı
Aacayip biliminsanları ve aacayip deneyleri
Boese, bilim tarihi kırlarında hoplaya zıplaya dolaşırken topladığı “aacayip” malzemeyi kitabında mikroskop altına yatırıyor: Sindirim sisteminin sırlarını ortaya dökmek için, ip, taş, cam, demir bilye, kusmuk ve hatta dışkı, tenya larvası, sülük vb. yutanlar... Zehirlerin etkilerini anlamak için, kendilerini örümceklere, yılanlara sokturanlar... Duyarlılığını test etmek için, penisine sivri şeyler batıran, muhtelif darbeler uygulayanlar... Ölüme götüren beden mekanizmalarını tanımak için, zehirli gaz soluyan, donmaya yatan ve kendini asanlar…


Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilimum Bilim, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri, Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde haberler,
bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Bilim ve Gelecek Dergisi
Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14 www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr)
(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

dilaver
02-12-2013, 22:00
Bilim ve Gelecek’in Aralık sayısı bayilerde!

KONUŞAN MAYMUNProf. Dr. İlhan İnan, Gökhan Doğru ve W. Tecumseh Fitch’in makaleleriyle


İnsan neden ve nasıl konuştu?
Dilin evrimine ilişkin güncel çalışmalar
Nesne dilinden kavram diline geçişDOSYA: KIZLI ERKEKLİ
Şule Dede
Muhafazakâr taciz
AKP, bir taraftan halka gökyüzü kanunlarını işaret edip bir taraftan “ahlâksız” eğlencelerle sefahat içinde yaşayan Osmanlı riyakârlığını sergiliyor. Bir yandansa, özel alanı dibine kadar cinsiyetlendirip yeniden kadını “mahrem” yapmanın yolunu döşüyor. Bu saldırılara karşılık vermek için, AKP’nin durduğu ve savunduğu çizgi gibi bizlerin durduğu mevzi de açık olmak zorundadır.

Aydın Tonga
Ahlâk tartışmaları bağlamında Osmanlı’dan günümüze kadın
Mevcut iktidar, politik, sosyal ve ahlâki düzlemde sürekli Osmanlı’yı referans gösteriyor ve kendilerini “Osmanlıların torunları” olarak ifade ediyor. Yazımızda Osmanlı devletinde kadınlara yönelik ahlâki/dinsel söylemler üzerinden kurulan baskı ve özelde Osmanlı hanedanlığı içerisinde genelde ise toplumsal olarak kadınlığın cinsel açıdan sömürülmesi üzerine inşa edilen “cariye” politikası üzerinde örnekler vererek duracağız.

Derleyen: Ender Helvacıoğlu
Kızlı erkekli Osmanlı sarayları
Dokuz, on yaşında kızların bikrini izaleden (bekâretini bozmaktan) pek büyük zevk duyan Sultan Abdülmecit… Şâb-ı emretlere (genç delikanlı) düşkün olan Sultan Abdülaziz… Hareminde genç ve şirin kızlardan teşkil ettiği oyun takımı, oyuncuların maharetleri ve hoşlukları ile emsalsiz denilecek bir mükemmeliyet arz eden “Ulu Hakan” Abdülhamit… İşte Cumhuriyet’in hemen arifesindeki kızlı erkekli Osmanlı sarayları…


Ferhat Kaya
Dmanisi fosil keşifleri ve erken insanların evrimsel geçmişi
Dmanisi araştırma ekibinin lideri Lordkipanidze, keşfedilen D4500 kafatası ile birlikte diğer dört kafatasının Homo cinsinin üyeleri arasındaki morfolojik çeşitliliği yansıtan direkt kanıtlar sağladığını ileri sürüyor. Dmanisi örnekleri arasında görülen kafatası morfolojisindeki çeşitliliğin oranı modern şempanzelerin tür içi farklı yerel toplumlarında görülen kafatası morfolojisindeki çeşitlilik ile benzer. Dmanisi fosilleri hakkında daha çok tartışacağız gibi görünüyor.

BİLİŞİM DÜNYASINDAN / İzlem Gözükeleş
İsyan ve umut ağları
Mesajlar, hükümetlerin ve şirketlerin tam kontrolünde olmayan ağlarda yayılır. Bu nedenle sosyal ağlar iktidarlar için tam bir baş belasıdır. Dünyanın dört bir yanındaki aşağılananların, hor görülenlerin, geleceksizleştirilenlerin korkularını öfkeye, öfkelerini umuda dönüştürüp birleştirmektedir. Tunus’un isyanı Tahrir’de, Tahrir Wall Street’te, Wall Street Taksim’de, Taksim her yerde, her yer Taksim’dedir.

Prof. Dr. Sedat Ölçer
Sentetik yaşam
Venter ve araştırma grubunun ulaştığı sonuç, hücresel yaşam süreçlerinin artık oldukça iyi anlaşıldığını ortaya koymaktadır. Bu biliminsanları, tamamıyla sentetik şekilde elde edilmiş bir DNA’ya sahip canlı hücre yaratmışlardır, fakat bu hücrenin “sadece” kromozomunun yapay olarak elde edilmiş olduğunun altını çizelim. Sanırız nihai amaç, bir hücrenin tümünün laboratuvar teknikleriyle yaratılmasıdır. Venter, bu amacın imkânlar dahilinde olacağını ifade etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Sakınç ile söyleşi
Bilimi sergilemek
“Sonuçta Galapagos’tan getirilen bir canlı ne anlatacak insanlara? Ama onu müzede ortamıyla, bilgilerle donatarak verdiğinizde, evrimin özünü anlatabilirsiniz. Diyelim dinozoru tanıyorsunuz; ama önünüzde interaktif bilgiler açıldığı zaman, gezegenin geçirmiş olduğu tüm safhaların, dinozorların nasıl yok olduklarının, besin zincirlerinin nasıl kaybolduğunun bilgisini almış olursunuz. Güçlü bir bilginiz olur ve bir dünya görüşü kazanırsınız.”

ANADOLU KÜLTÜRÜNDE AĞAÇLAR / Hasan Torlak
Düzenin ve otoritenin sembolü: Çınar ağacı
Çınar, binlerce yıldan bu yana Anadolu’da hükümdarın, yasal yaptırımların sembolüdür.
Erkeksi bir hâkimiyetin kurallarının uygulandığı antik dönemde kadınların kılık ve kıyafetlerinin kontrolünün de sembollerindendir. “Ezici bir gücüm var, ama bu doğadan değil kültür ve kurallardan kaynaklanır” algısına mazhar bir ağaçtır çınar. Otoriteye karşı çıkıp Kayralı Satyr gibi Apollon’u yenme düşünceleri zihninizde belirmişse, Nesimi ve Marsyas gibi derinizin yüzülmesi riski de var. Seçim sizin…

Ahmet Doğan
Matematik nasıl öğretilmez!
Raydan çıkmış nereye gideceği belli olmayan bir öğretim programı, kimin nasıl uyguladığı belli olmayan öğretim yöntemleri, üniversite sınavında “kaç soru yaptın”la sınırlı başarı ölçüsü, habire “yeniledik” şovu yapan yetkililer, “iyi şeyler” yapıyorlar diyen yardakçılar, “öğrenemiyorum” diye yakınan öğrenciler, “öğretemiyorum” diyen öğretmenler ve ne yapacağını bilemeyen anne babalar… Bir eğitim alanı bundan kötü olabilir mi? Eğer matematik “öğretmemek” istiyorsanız, bunların hepsini değil, bir ikisini yaratın yeter.Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında ayrıca, Bilimum Bilim, Bilim Gündemi, Yayın Dünyası, Matematik Sohbetleri,Briç, Forum, Bulmaca gibi bölümlerde haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.
Bilim ve Gelecek Dergisi


Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Zuhal Sokak, No: 9/1 Kadıköy-İstanbul


Tel: 0216-349 71 72 ve 0216-345 26 14


www.bilimvegelecek.com.tr (http://www.bilimvegelecek.com.tr/)


(Abone olmak için lütfen telefon ediniz)

emirhan64
22-07-2014, 16:34
helal helal