Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Allah herşeyi bilir mi bilmez mi? Ölümüne kapışır... (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=31441)

mustafakemallerolmez 23-03-2013 00:20

Allah herşeyi bilir mi bilmez mi? Ölümüne kapışır...

BAKARA 181. Her kim bunu işittikten ve kabullendikten sonra vasiyeti değiştirirse, günahı onu değiştirenleredir. Şüphesiz Allah (her şeyi) işitir ve (her şeyi) bilir.
EN'AM 59. Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.
HUCURAT 18. Şüphesiz Allah, göklerin ve yerin gizliliklerini bilir. Allah yaptıklarınızı görendir.
ANKEBUT 62. Allah rızkı kullarından dilediğine bol bol verir, dilediğine de kısar. Şüphesiz Allah her şeyi hakkıyla bilendir.
AHZAB 54. Bir şeyi açığa vursanız da, gizleseniz de şüphe yok ki Allah, her şeyi gayet iyi bilmektedir.

Vs.

SEBE' 40. O gün Allah, onların hepsini toplayacak; sonra meleklere: Size tapanlar bunlar mıydı? diyecek.
FUSSİLET 47. Kıyamet gününün bilgisi, O'na havale edilir. O'nun bilgisi dışında hiçbir meyve (çekirdeği) kabuğunu yarıp çıkamaz, hiçbir dişi gebe kalmaz ve doğurmaz. Allah onlara: Ortaklarım nerede! diye seslendiği gün: Buna dair bizden hiçbir şahit olmadığını sana arzederiz, derler.
ENFAL 65-66. Ey Peygamber! Müminleri savaşa teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüze (kâfire) galip gelirler. Eğer sizden yüz kişi olursa, kâfir olanlardan bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.
Şimdi Allah, yükünüzü hafifletti; sizde zayıflık olduğunu bildi. O halde sizden sabırlı yüz kişi bulunursa, (onlardan) ikiyüz kişiye galip gelir. Ve eğer sizden bin kişi olursa, Allah'ın izniyle (onlardan) ikibin kişiye galip gelirler. Allah sabredenlerle beraberdir.
KAF 30. O gün cehenneme "Doldun mu?" deriz. O da "Daha var mı?" der.
MÜZZEMMİL 20. (Resûlüm!) Senin, gecenin üçte ikisine yakın kısmını, (bazen) yarısını, (bazen de) üçte birini yatmadan (ibadetle) geçirdiğini ve beraberinde bulunanlardan bir topluluğun da (böyle yaptığını) Rabbin elbette biliyor. Gece ve gündüzü (içinde olup bitenleri iyiden iyiye) ölçüp biçen ancak Allah'tır. O sizin, bunu sayamayacağınızı bildiği için, sizi bağışladı. Artık, Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun. Allah bilmektedir ki, içinizde hastalar bulunacak, bir kısmınız Allah'ın lütfundan (rızık) aramak üzere yeryüzünde yol tepecekler, diğer bir kısmınız da Allah yolunda çarpışacaklardır. O halde Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun. Namazı kılın, zekâtı verin, Allah'a gönül hoşluğuyla ödünç verin. Kendiniz için önden (dünyada iken) ne iyilik hazırlarsanız Allah katında onu bulursunuz; hem de daha üstün ve mükâfatça daha büyük olmak üzere. Allah'tan mağfiret dileyin, şüphesiz Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir.

qlause 23-03-2013 00:42

Özellikle yük hafifletmesi, tam ama bak tam manasıyla insan zekasına hakaret.

Her şeyi bildiğini iddia ediyor, sonra ortaya bir fikir atıyor, daha sonra müslümanların savaşta ki başarısızlığını görünce, geçmiş fikrinin yanlış olduğunu kabul edip yeni bir fikir beyan ediyor. hey hey.

mustafakemallerolmez 23-03-2013 00:49

Açıkçası bu konuda mümin arkadaşların yorumlarını merak ediyorum. Özellikle Enfal 65-66 ayetleri hakkında Edip Yüksel, Süleyman Ateş gibi alimlerin!! açıklamaları hakkında kaynak bulan varsa paylaşsın lütfen

Pesimist89 23-03-2013 00:50

Alıntı:

mustafakemallerolmez´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 477710)
Açıkçası bu konuda mümin arkadaşların yorumlarını merak ediyorum. Özellikle Enfal 65-66 ayetleri hakkında Edip Yüksel, Süleyman Ateş gibi alimlerin!! açıklamaları hakkında kaynak bulan varsa paylaşsın lütfen

Ben de merak ediyorum.:))

kasarsis 23-03-2013 02:46

allah dünyanın dönüşünü bile tam orana bölememiş hem güneş etrafında hem de kendi etrafında

atom saatini insanlar mı uydurmuş

El Razi 23-03-2013 15:40

Bende bu kader konusunu arkadaşımla tartıştım. enfal 65-66 yı gösterdim. Sonuç neymiş efendim allah herşeyi bilirmiş ama müdahale etmezmiş. o da napsın garibim inanmaya ihtiyacı var.

angel333 23-03-2013 15:47

Allah herşeyi biliyorsa beni yaratmak yerine direk cehheneme gönderse iyi olurdu.

İki cehennem yaşamak hiç adil değil.

Zaten bu dünya cehennem.

İkincisine hiç gerek yok...

vartor 23-03-2013 17:52

Daha basindan herseyi bilen bir tanri seytanla iddiaya girmis ise, bence hile yapmis sayilir:)

Insanlarin "yol"dan cikacagini Adem'i yaratirken bildigi halde, Adem'i yok edecegine, masala gore coluk cocuk, yeni dogmus bebek dinlemeden Nuh'un tufaniyla insanligi yok etmis .

Adem'in ayva'yi yiyecegini bildigi halde, Havva'yi yaratamasina ne buyrulur? (havva

Insanlara irade vermis masalinin kitabina uymasi icin, allahin insanlarin isine hic karismamasi gerekirken, hayir ve serrin allahtan geldigi imanlilarin dillerine doladigi bir cumledir. Insanlarin isine karisiyor, tevrata gore yahudi kavmini diger kullarindna ustun tutup katliamlarina goz yummasi, muhammed'e destek olsun diye, meleklerini seferber etmesi, kilic ve kan dokme yoluyla itaatkar kullar kazanmaya calismasi, nasil bir serbest iradedir.

Listeye yuzlerce ornek ilave edilebilir. Kendi yarattigi masallara kendi inanan insan, tanrisini da kendi gibi dusunen bir yaratik haline getirmis; imanda mantik aranmaz deyip, tum celiskilerini de, yine kendinden korumus.

bozok6666 23-03-2013 22:49

İyide soru ne?
iddanız ne?
Bilmezmi diyorsunuz ?
Bilmez diyorsanız neye dayanarak diyorsunuz açık olun ortaya öyle boş laf atmakla olmuyor.

mustafakemallerolmez 23-03-2013 23:49

Alıntı:

bozok6666´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 477818)
İyide soru ne?
iddanız ne?
Bilmezmi diyorsunuz ?
Bilmez diyorsanız neye dayanarak diyorsunuz açık olun ortaya öyle boş laf atmakla olmuyor.

Mevcut ayetler doğrultusunda bu konuda herhangi bir şey iddia edebilmek mümkün mü? En azından ben edemedim edebilen babayiğit varsa sebepleriyle birlikte aydınlatsın beni diyorum

cenkvarol 24-03-2013 01:03

işin daha vahimi nedir derseniz, Allah'ın gözünün önünde duran Musa'ya "elindeki nedir ey Musa?" diye sormasıdır. Musa ise "bu bir asadır bununla şöyle ederim böyle ederim" diyerek Allah'a onun ne olduğunu ne işe yaradığını öğretir. Kuranın anlattığı tanrı bırakın göğüslerde saklanını bilmeyi gözünün önündekini dahi ne olduğunu bilmiyor.

qlause 24-03-2013 01:06

Tanrı her şeyi bildiğini iddia eder, ancak anlatılan masallar ve diğer ayetler bu iddiayla taban tabana zıttır. Gel de işin içinden çık.

Yaltrack 26-03-2013 01:23

Alıntı:

cenkvarol´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 477837)
işin daha vahimi nedir derseniz, Allah'ın gözünün önünde duran Musa'ya "elindeki nedir ey Musa?" diye sormasıdır. Musa ise "bu bir asadır bununla şöyle ederim böyle ederim" diyerek Allah'a onun ne olduğunu ne işe yaradığını öğretir. Kuranın anlattığı tanrı bırakın göğüslerde saklanını bilmeyi gözünün önündekini dahi ne olduğunu bilmiyor.

Sevgili dostum, müslüman olmayan birisi olarak burada çelişki yok gibi duruyor..Buradaki diyalog, öğretmen öğrenci ilişkisi ile aynı, çünkü devamında asa ile bazı faaliyetler yaptırıyor musaya..yani öğretmenin derste sakız çğneyen öğrencisine ağzındaki nedir diye sorması gibi..yada ben öyle algılıyorum..

mustafakemallerolmez 27-03-2013 18:17

Alıntı:

Yaltrack´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 478284)
Sevgili dostum, müslüman olmayan birisi olarak burada çelişki yok gibi duruyor..Buradaki diyalog, öğretmen öğrenci ilişkisi ile aynı, çünkü devamında asa ile bazı faaliyetler yaptırıyor musaya..yani öğretmenin derste sakız çğneyen öğrencisine ağzındaki nedir diye sorması gibi..yada ben öyle algılıyorum..

Tanrı ile peygamberi arasındaki diyaloğun öğretmen ile öğrencisi arasındaki diyalogla benzer olabileceği fikri size de saçma gelmiyor mu? Şahsen ben bunu mantığıma kabul ettiremiyorum.

Neva 27-03-2013 22:43

Alıntı:

bozok6666´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 477818)
İyide soru ne?
iddanız ne?
Bilmezmi diyorsunuz ?

Sayin bozok6666;

Inanciniza gore eger herseyi biliyorsa, o zaman ne diye muhurlediklerini cezalandirma yoluna gider Tanri? Veya muhurler?

Herseyi biliyor olmak, zaten baslibasina bir limitliliktir. Yani herseyi bilmek zorundasiniz, ucari kacari yok..

Bu durumda herseyi bilen bir guc olarak, muhurlediklerinizi toptan yok edersiniz veya hic yaratmassiniz, geriye muhuru acik olanlar kalir ve sorun cikmaz.

Aksi durumda fitne de mesru bir kavram haline gelir. Ki mesru'dur zaten dinen.

E en basta iki taraf masaya oturmussa(benzetme yapiyorum) seytan ve Tanri, o halde insanligin sucu nedir? Cunku seytan'i da yaratan Tanri'nin kendisi.

Onun secde etmeyecegini bilmiyor muydu?

Kitabiniza gore insanlik dogmayi secmedi ki? Bunu secen Tanri zira.
Ustelik kainat, peygamberinizin yuzu suyu hurmetine yaratilmadi mi islam inancina gore?

O zaman herseyi bilen Tanri, ne diye Musa'yi, Isa'yi, Ibrahim'i vs. ve bunlara bagli kitaplari, cunku tumu gereksiz olur bu durumda, yolladi?

rasa 27-03-2013 22:50

Tevrat'ta anlatılan Musa'nın rap tanrı ile karşılaşmasının anlatıldığı hikayenin hiç bir yerinde asa'dan bahsedilmez! bu tamamen uydurma bir hikayedir!. Merak edenler tevratdaki hikayeyi okuyup kendileri karar verebilirler, yazı bana uzun geldiği için buraya yazamadım. Şurası bir ğerçek'ki tevratdaki anlatım tamamen yahudi çıkarları gözetilerek uydurulmuş! bu hikayeyi kulakdan dolma öğrenen arapoğlu'da buradan hareketle hikayeyi kendine göre yeniden anlatmışa benziyor! yani hikayenin, hikayesi.!!!

bozok6666 28-03-2013 03:41

sn Neva senin için milyarlarlarca yıl belki Tanrı için bir an veya hiçbir şeydir insanların yargılanabilmesi için fiiliyata geçmesi gerekli aksi halde yargılanamazlardı bu bir ögretmenin öğrencisine sınava girmene gerek yok nede olsa geçemiyeceksin deyip sıfır vermesine benzer.

Neva 28-03-2013 03:54

Alıntı:

bozok6666´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 478651)
sn Neva senin için milyarlarlarca yıl belki Tanrı için bir an veya hiçbir şeydir insanların yargılanabilmesi için fiiliyata geçmesi gerekli aksi halde yargılanamazlardı bu bir ögretmenin öğrencisine sınava girmene gerek yok nede olsa geçemiyeceksin deyip sıfır vermesine benzer.

E bu daha kotu ya iste herseyi bilen bir Tanri acisindan;

Hani Tanri ezel-ebed'di? Tanri'nin bir baslangici var mi ki, gelecek zamani olsun?

vartor 28-03-2013 04:03

Sevgili Neva
Boyle seninki gibi zor sorular mi cikacak acaba sinavda? Bence cok cakan olur bu tur sorular cikarsa.

bozok6666 28-03-2013 04:58

sn Neva Tanrı açısından bu yaşadığımız evren ve zaman nedir bilmiyoruz zamanın ötesi ile ilgi nediyebilirizki bu yüzden bir an veya hiçbirşey dedim bildiğim birşey varsa yaşamamız gerektiğidir

Neva 28-03-2013 05:18

Alıntı:

bozok6666´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 478660)
sn Neva Tanrı açısından bu yaşadığımız evren ve zaman nedir bilmiyoruz zamanın ötesi ile ilgi nediyebilirizki bu yüzden bir an veya hiçbirşey dedim bildiğim birşey varsa yaşamamız gerektiğidir

Sayin bozok6666;

Iman ettiginiz Tanri acisindan, evren ve zaman kavrami mevcut mu ki kendine ozgu?

Ezel-ebed diye baslangici ve sonu olmayan bahsettiginiz bir guc icin, evren ve zaman ne demek?

Tabi ki yasarsiniz ona bir sozumuz yok zaten. Ama konu, Allah herseyi bilir mi -bilmez mi?

Bilmem dikkatinizi cekti mi?

Simdi diyorsunuz ki; tek bildigim yasamamiz gerektigi..

O zaman bu soruya cevabiniz yok olarak algiyorum. Dogru mudur?

Yani Allah'in herseyi bilip bilmedigini bilmiyorsunuz.

Alıntı:

vartor´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 478655)
Sevgili Neva
Boyle seninki gibi zor sorular mi cikacak acaba sinavda? Bence cok cakan olur bu tur sorular cikarsa.

Bilmem artik sen karar ver Vartor. Sinav isi gordugun uzere... Sonra biz, cogu deist deyince kiziyorlar bize..

bozok6666 28-03-2013 05:59

lafımı başka yere çekmeyin benim bilmiyorum dediğim zaman yaratılmadan öncesi,
Allah kuranda herşeyi bildiğini söylüyor bizde iman ediyoruz Tanrının herşeyi bilmesini teste tutma şansınız yok

Şüpheci Dinsiz 28-03-2013 05:59

Sevgili bozok6666,

Okuduğum güzel bir özlü sözde "Her şeyi bilen Allah'ın durumu, senaryosunu kendi yazdığı filmin sonunda sürpriz olmasını bekleyen senarist gibidir" diyordu. Sizce de böyle değil mi ?

Sevgiler

bozok6666 29-03-2013 12:38

Tekrar acıkacağını biliyorsun yemek yiyorsun öleceğini bildiğin halde yaşıyorsun sen bu hayat senaryonun sonunda süprizmi bekliyorsun?

Senarist süpriz beklemez senaryosunun bilinmesini bir projede hayata geçmesini ister.Hayat senaryosu bir insanın elinden çıkmıyor bu kadar basit düşünmeyelim bizde bir senaryo yazalım bir yapay zeka düşünelim ileri seviye olsun kendi başına seçimler yapsın öğrensin tabiki bu seçimleri biz belirliyoruz iyi ve kötüler diye fakat seçimi yapan yapay zeka olsun biri iyi seçimler yapsın diğeri kötü seçimler yapsın ve sizin geleceği görmek gibi bir özelliğiniz olsun siz hep iyi seçimler yapacak olan yapay zekaya hayat verin elemeyi baştan yapın ozaman size sormazlarmı herkes iyiyi seçecekti sınav olmayacaktı kötü seçimler cezalar neden vardiye?
Bu bizim senaryomuzdu Tanrı iyi ve kötüyü yaratmış bize irade vermiş ve seçin demiş bu senaryoda iyisiyle kötüyse ne varsa var etmiş siz diyorsun biliyordu kötüyü neden yarattı ozaman bende iyi olanları biliyordu neden yarattı direk cennete gitseydi derdim bu dünyanın evrenin bir anlamı kalmazdı bizi neden var etti diyemeyiz hayrıda şerride Allah ol dedi varoldu bizim inancımız bu şekilde bu iman meselesi deneyle ispatlanacak birşey değilki!

Bir ABD filmi vardı yazdığı senaryo gerçek oluyordu bir kızı hayal edip kişiliğini sürekli değiştiriyordu senin böyle bir özelliğin olsa senaryonun hayata geçmesini istemezmiydin yoksa sadece düşünce olarak kalmasınımı isterdin?

Firestorm 29-03-2013 12:46

Alıntı:

bozok6666´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 478754)
Tekrar acıkacağını biliyorsun yemek yiyorsun öleceğini bildiğin halde yaşıyorsun sen bu hayat senaryonun sonunda süprizmi bekliyorsun?

Senarist süpriz beklemez senaryosunun bilinmesini bir projede hayata geçmesini ister.Hayat senaryosu bir insanın elinden çıkmıyor bu kadar basit düşünmeyelim bizde bir senaryo yazalım bir yapay zeka düşünelim ileri seviye olsun kendi başına seçimler yapsın öğrensin tabiki bu seçimleri biz belirliyoruz iyi ve kötüler diye fakat seçimi yapan yapay zeka olsun biri iyi seçimler yapsın diğeri kötü seçimler yapsın ve sizin geleceği görmek gibi bir özelliğiniz olsun siz hep iyi seçimler yapacak olan yapay zekaya hayat verin elemeyi baştan yapın ozaman size sormazlarmı herkes iyiyi seçecekti sınav olmayacaktı kötü seçimler cezalar neden vardiye?
Bu bizim senaryomuzdu Tanrı iyi ve kötüyü yaratmış bize irade vermiş ve seçin demiş bu senaryoda iyisiyle kötüyse ne varsa var etmiş siz diyorsun biliyordu kötüyü neden yarattı ozaman bende iyi olanları biliyordu neden yarattı direk cennete gitseydi derdim bu dünyanın evrenin bir anlamı kalmazdı bizi neden var etti diyemeyiz hayrıda şerride Allah ol dedi varoldu bizim inancımız bu şekilde bu iman meselesi deneyle ispatlanacak birşey değilki!

Bir ABD filmi vardı yazdığı senaryo gerçek oluyordu bir kızı hayal edip kişiliğini sürekli değiştiriyordu senin böyle bir özelliğin olsa senaryonun hayata geçmesini istemezmiydin yoksa sadece düşünce olarak kalmasınımı isterdin?

Öncelikle senoryo yazılmış belirlmenmiş bir hikaye bütünüdür. Bütün karakterlerin davranışlarına, ne yapıcaklırana, ne zaman ne karar vericeklerine vs hepsinin belirli olduğu bir şeydir. Senaryoda süpriz olmaz çünkü her şey belirlidir...

Eğer ki sizin senaryodaki karakterler kendi kafalarına göre hareket edebiliyorsalar bu yönetmenin başarısızlığıdır...

bozok6666 29-03-2013 13:21

sn Firestorm burdan çıkaracağımız ders hayat kurgulanmış bir senaryo değil neyse ezan okunuyor cumaya gideceğim kısa kesiyorum Tanrı hakkında az şey biliyoruz fazla bişey yazmanın anlamıda yok.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:46 .