Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Mucize nedir? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5125)

asmara 06-11-2007 20:15

Mucize nedir?

siyasal islamcılar bilim adamlarının buluşlarını mucize olarak sunmaktadır ama nedir bu mucize?

insanların dilinde bir terane,
kainattaki mucizelerden söz etmekteler.
:)
oysa kendi kitaplarındaki cahiller bile kainattaki mucizeye *:P *mucize gözüyle bakmamışlar, peygamberlerinden mucize beklemişlerdir.
oysa kuşların havada nasıl da süzüldüğünü bilmeyenler için dünya o zamanlar mucizelerle dolu idi.

şimdi ise hemen herşeyin ya cevabı var, yada cevaplar aranıyor...elbet birgün bulunacak olan cevaplar:)

bu durumda sorarım size mucize nedir?

özgül ağırlığı sudan hafif olan maddelerin (tahta diyom yani:) suyun üzerinde yüzmesi mucize midir?

bence değildir.

peki nedir mucize?

olağan haller,

fizik kanunlarına uyan maddeler ne zamandan beri mucize kapsamına girdi?

yarın sabah uyandığımızda dünya aniden dönüş yönünü değiştirmiş olsa, bu bir mucize olurdu.

elinizde bıraktığınız top yere doğru düşüyor ise bunda mucize değil, boyun eğiş vardır.

bence evrenin var oluşu, gitttiği yön, yok oluşu (eğer yok olacak ise) bir çember oluşturmaktadır.

biz çemberin ortasındaki halkayız.

her son yeni bir başlangıç oluşturacağına göre aslında bir son da yoktur.

dünya, kainat tesadüfün eseri değil, kimyasal tepkimelerin ve kimyasal oluşumların bir sonucudur.

mucize ise yoktur.

asmara 06-11-2007 20:22

Re: mucize nedir?

:P *şimdi birileri soracak peki maddeden bilinçli insanoğlu nasıl oluştu?
madde nasıl bilinç kazandı?

insan ne ki?
sadece organizma.
biraz kafamız çalışıyor diye mi bütün bu tantatana,
bu yüzden mi insana yüklenen onca anlam.
kainatı bizim için yaratılmadı.
kibiri bırakalım beyler :wink:

vartor 06-11-2007 20:40

Re: mucize nedir?

Teyzemin oglu, kuzenim, kucuk yasta (7 aylik bebekken) polio (cocuk felci) olmustu. Gitmedikleri hoca , turbe ,kilise kalmadi bir mucize umidiyle senelerce. Ben de cocuktum o zaman, teyzemi cok sever onun haline uzulur, ama mucize olmadigini, olamiyacagini kendisini hirpalamamsi icin anlatmaya caisirdim. Hala hatirlarim, "mucize ancak kopan bir uzvun kendiligindan yerine cikmasi olabilir, anlatilan mucizeler, yalan dolan, soytariliktan baska sey degildir" derdim ve bana cok kizardi, seneler sonra ne demek istedigimi anladi, olayi kabul ederek ic huzuruna kavustu.
* Bazen kendi kendime dusunurum, bir insanin umitle yasamasi daha mi dogru acaba diye, yine kendime verdigim cevap, adamina gore degisir oldu.

ikixiki 28-11-2007 16:59

Re: Mucize nedir?

Olabilirliği mümkün olmayan herhangi bir şeyin gerçeklenmesi mümkün olmadığına göre ''mucize'' diye bir şey yoktur.Eğer bir gün dünyanın tersine döndüğünü görüyorsak bu bir mucize değildir,dünyanın tersine dönüşünün mümkün olabildiğinin göstergesidir.

qosari 28-11-2007 19:05

ben mucize yoktur demiyecem.aksine bence ben bir mucizeyim ve keşke her insan kendisini bir mucize olarak görebilse...

28-11-2007 19:16

Aciklanamayan fenomenlere mucize denir. Bu mucizelere hemen her dinde rastlanir. Bircok kisi tesadufleri mucize olarak degerlendirir, kizartilan krepin altindaki yanikta Meryem'in resmi, cekirdeginde Allah yazan meyve sebzeler, Isa'nin yuzunu cesitli duvar ve siva bozukluklarinda gormek mucizenin en cok rastlanan turudur. Hatta uzerinde Meryem olan krep, Ebay'de baya yuklu bir miktara satilmisti. Bilimin aciklamakta en cok zorlandigi mucizeler, Eucharistic mucizelerdir. Kan aglayan Meryem heykelleri, sut icen Ganeshia heykelleri bu gruba girer. Bu heykellere yapilan testlerde, akan kirmizi sivinin insan kani oldugu *tespit edilmistir. Bu arada test edilen kan O kan grubu. Diger bir onemli fenomen de, yakin zamanda meydana gelen Hindu sut mucizesidir. Bu haberi duymamis olanlar su videoya bakabilir;

http://www.youtube.com/watch?v=7sdYlRBISmU

Bu da rahibe teresaya benzeyen corek;

http://yoism.reality-movement.org/im.../nun_morph.gif

Bu sonuncu corek, uyduruk mucizelere ornek olabilir.

kör_saatçi 28-11-2007 19:49

Bu konuda, mucize diye insanlara yutturulan birçok vakanın içyüzünün açığa çıkarılması açısından, faydalı olduğuna inandığım iki önemli Türkçe kaynak:

Maskeler Aşağı! Astroloji, Kehanet, Telepati ve Diğer Yalancı Bilimlerin İçyüzü
http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim....YZGA4AJARFJ4QS

İnsanlar Neden Saçma Şeylere İnanır *
http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim....YUKN8NGP8FLUJ7

okinono 29-11-2007 00:00

Bir zamanlar en büyük mucize, bir insanın hakem heyeti karşısında her öğün normal yemeğini yediği halde, işemeden 1 hafta durabilmesiymiş?

Hadi bakalım kimmiş bu arkayı sağlama alan kişi.?

Bilen ilk talihlimize Halis marka Saf Klozet kapağı hediye edeceğiz.

Not: Değişim, siz hariç * :wink:

Selamlar

kompLeks 29-11-2007 00:09

siroz hastası herhangi bir kişi 8)

ozgur_beyin 29-11-2007 00:21

sevgili res ''süt içen heykel''in gözleri oynuyor. makyaj güzel ama ,artist yeteneksiz. göz kapaklarına hakim olamamış. gerçi bu kadar kusur kadı kızındada bulunur :lol:

HarunKAHYA 29-11-2007 00:39

sn.Özgür_beyin bende gözlerde hareket görür gibi oldum.Ama göz yanılgısı olmasın.Süt heykelin ağzına konmuş dışarıdan kumandalı bir vakum aleti ile de alınmış olabilir.Acaba hangisi doğru?

ozgur_beyin 29-11-2007 00:42

sevgili harun kahya ne farkederki, ''mucize süt'' *senaryo. vakumda olabilir .

29-11-2007 11:26

Hindu sut mucizesi hakkinda daha fazla bilgi ve mucizenin bilimsel aciklamasi icin su linke gozatabilirsiniz;

http://en.wikipedia.org/wiki/Hindu_milk_miracle

Mucizeye insanlarin yaklasma turu cok ilginc, sanki kimse onu bozmak istemiyor. Bu mucize basladiginda belki milyonlarca hindu tapinaklara kosmus, Hinduizm komitesi bu durumu bir mucize olarak aciklamis. O kadar inanan insanin yaninda bir tek kisi heykele sut yerine gida boyasi vermeye cesaret ediyor ve fenomen cozuluyor. Ilginc su insanlar.

okinono 29-11-2007 11:33

Merhaba Kompleks,
Şu siroz konusunu biraz açrmısınz.
Veya bilen başka bir arkadaş anlatabilirmi acaba?

Selamlar.

29-11-2007 12:06

Bu kan aglayan Meryem heykelleri ile ilgili bilimsel bir aciklama bulamadim. Akan kanin insan kani oldugu tespit edilen durumlar da olmus. Bunun yanisira yag ve su aglayan tablolar ve heykeller de mevcut. Birkac link;

http://www.youtube.com/watch?v=reIose83AK4

Kan aglayan Ali;

http://www.youtube.com/watch?v=QAPsYI4Vx6M

Aglayan Madonna;

http://www.youtube.com/watch?v=m8hCRBUHhq0

Bu videolarinda 1, 2, 3 ve 4'uncu bolumleri bu tur fenomenleri inceliyor;

http://www.youtube.com/watch?v=GJnRtWgWsu8

kompLeks 29-11-2007 14:02

Alıntı:

okinono";p=&quot´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 101641)
Merhaba Kompleks,
Şu siroz konusunu biraz açrmısınz.
Veya bilen başka bir arkadaş anlatabilirmi acaba?

Selamlar.

* * *Karaciğerin büyümesi veya körelmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır siroz...alkoliklerde sık görülür...bunun sonucunda ödem oluşur ve göbek büyür...tabi bunun sonucunda hiç tuvalete gitmediklerini zannederdim ama şimdi normal sıklıkta tuvalete gittikleri aklıma geldi :D saçmalamışım yani *:oops: ama ileus denen bir hastalık var halk dilinde bağırsak tıkanması bu tür hastalar tuvalete çıkmazlar sondayla yaşarlar...

29-11-2007 14:41

Sevgili kompleks,

Bilgiler yine karışmış *:)

Sirozda dediğin gibi, karın boşluğunda sıvı birikimi olur ama hasta idrara da çıkar, dışkılama da olur.

İleus, bağırsak tıkanmasıdır, defekasyon yani halk dilinde "büyük abdest" denen dışkılama olmaz, bu durumda sonda ile yaşanmaz, tedavi edilmezse çok kötü şekilde ölünür.

Prostat büyümesine bağlı idrar kanalı tam tıkanmalarında idrar mesaneden dışarı atılamaz, hasta ameliyat edilemiyorsa sonda takılır.

İdrarın hiç oluşmaması durumu sadece kronik böbrek yetmezliği olan hastaların büyük bölümünde görülür ama bu hastalıkta dahi normal şekilde idrar yapabilen, ama böbreklerin vücuttaki atık maddeleri süzememesi nedeni ile su yoğunluğunda idrar yapabilenler vardır.

okinono 29-11-2007 15:17

Bunu şunun için sormuştum. *Taberi tarihinde İlk Firavunun hükümdarlığı ele geçirmek için tanrısal bir mucize olarak 1 hafta boyunca işememesi delil olarak sunulmuş diye bilgi var. (Taberi doğru söylüyor anlamı çıkmasın lütfen. SAdece bir bilgi var 2.Ciltti sanırım; mezarlıktan zengin olma konusunun olduğu yer.)

Siroz deyince bir anda tarih değişecek gibi oldu.

Aslında Bu Firavun hangi Firavun?
Gerçekten .Ramses mi, kaçıncı Ramses vs gibi kronolojik olarak araştıma yapan bir arkadaş bizlerle paylaşsa ne güzel olur...

Hatta bu sitede bir Dinler tarihi dallandırması bence kesinlikle olmalıdır. Yardımcı olabileceğim bir konu olursada ne biliyorsam paylaşırım. Ama bizlere iş bırakmayacak cansiperane mücadele eden kat be kat bilgi ile dolmuş taşmış, gönüllü arkadaşların olduğunu da biliyoruz.

Haydi Sargon haydi Srgon haydiiiiiii,,,, :)

Oğlum Oki
Şimdi bir çıkıpta salak Oki, bu zaten yapıldı. Sen önce siteyi bir gez konuları oku derse, morda güzeldir olursun. Hadi hayırlısı bakalım

Selamlar

HarunKAHYA 01-12-2007 19:08

sn. oki, mor çok çok güzel bir renk...
"Mor Yakup..
Mor Gabriel..." var da *"Mor Oki" neden olmasın.... :lol:

okinono 01-12-2007 23:19

Merhaba, Harun Kahya;

Oki'nin *Moruna, Moruk Oki *derler;
Patlıcanın morundan korkmak lazım asıl.

Linki, elimde patlıcan bekliyorum. *:roll:

Selamlar.

mhmd 11-12-2007 14:52

Başlığımıza geri döner isek;

(Bu olay Kayseri-Bünyan ilçesi sınırları içerisinde yasanmistir)

Kendisi Bünyanlı olmayan, politikayla uğraşmis ve halen Kayseri'de yaşayan işadamı, Bünyan sınırında, Kayseri Malatya kara yolu üzerinde, bir benzin istasyonuna girer. Lokantaya oturur ve orada kalabalık toplulukla birlikte bir ufak rakı içer.

Yürüyüş mesafesindeki Bünyan'a gitmek için, lokantadan çıkar. Ancak dışarısı hem zifiri karanlik hem de korkunç bir kar-tipi fırtınası baslamıştır. Benzin istasyonuna yaklaşık 300 metre mesafedeki, Bünyan'a dönüs yolu kenarına varır. Oradan geçen bir arabaya binip, Bünyan'a ulasma derdindedir.

Fırtına daha da şiddetlenir. Adam bir-kaç adım ötesini bile görememektedir. Gelip-geçen bir araba da yoktur. Nihayet karanlıklar içerisinde, hayalet gibi yavas yavas yaklasan bir arabanin iki farıni fark eder. Arabanin, tam önünde yavaslamasıyla birlikte hemen arka kapıyı açar ve arabaya biner. Kapıyı kapatır, araba yeniden hareket eder. İçeridekilere merhaba demek ister. Ama o da ne?

Araba da kimse olmadığı gibi, direksiyonda da kimse yok. Birden paniğe kapılır. Korkuyla, hemen arabadan atlayıp, oradan kosarak uzaklasmak ister ama hem araba hızlanmış, hem de korku ile dizleri baglanmış, hareket edemez hale gelmiştir. Araba keskin bir viraja dogru yaklaşır. Adam dua etmeye baslar.

Tüm günahlari için tövbe eder. Arabayı durdurması için Allaha yalvarır. Tam bu esnada, pencereden bir el uzanır ve direksiyonu kıvırarak, sert virajdan arabanın dogru yola dönmesini sağlar. Her tehlikeli dönemece yaklaştıkça, Allah'a yalvarış ve yakarışı artar ve her seferinde de bir el dişarıdan uzanıp, direksiyonu çevirir.

Sonunda kendisini biraz toparlar, ayaklarını kımıldatır. "Ya Allah koru beni..." deyip, kapıyı açmasıyla birlikte, kendisini arabadan dişarı fırlatır. Bir kaç takla attıktan sonra, şarampolde kendisine gelir. Defalarca üç Kulfu-bir Elham okuyarak, Bünyan'a yürüyerek ulaşırr ve bir kahvehaneye girer. Üstübaşı ıslak ve şok haldedir.

Kendisini tanıyanlar hemence sobanın başına alırlar. Eline bir çay verirler. Bir müddet sonra kendisine gelip, sesi titreyerek, başına gelen doğa üstü ve korkunç olayı anlatır. Olayı dinleyenler inanmak istemeseler de, anlatan kişinin aklı başında ve toplumsal sorumluluk taşıyan bir pozisyonda olduğunu bildiklerinden, herkeste derin bir sessizlik olusur.

Yaklaşık yarım saat sonra, aynı kahvehaneye Koyunabdal Köyü'nden iki kişi girer. Bir masaya oturur ve iki bardak çay söylerler. Bu arada, gelenlerden birisi, diğerine şunları söyler :

-Hasan Yıldız baksana, şu sobanin başında oturan geri zekalı, bizim araba yolda kalınca, biz arabayı iterken, arabaya binip-inen kişi değil mi?- 8O *:lol: *:lol: *:lol:
Kaynak, http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=14563

Hatalarımı, cehaletime bağışlayın

mhmd 11-12-2007 15:30

Hala daha mucizeye inanmayanlar için bir yaşanmış olay daha;

Sürücünün biri arabasıyla yolda giderken, işaret veren bir yolcuyu arabaya alır. Adam arka tarafa biner.
Şoför, "Eee hemşerim kimsin nereye gidersin? der. Yolcu, "ben Azrailim..canını almaya geldim" der.
Şoför alaycı bir tavırla; "Sen mi Azrailsin" der.. "Yahu senin gibi Azrail olur mu hiç"
Yolcu sakin bir tavırla cevap verir: "Sen daha önce Azrail gördün mü ki tarif ediyorsun? İnanmadın bana öyle mi ?
Şoför: İnanmadım tabii!
Yolcu: O zaman sana bunu ispatlayayım. Bak şu dönemecin ardında, 200 metre ileride biri yolda araç bekliyor... Onu sen kavşaktan sonra göreceksin ama ben buradan görebiliyorum" der...
Gerçekten de adamın dediği gibi şoför kavşağı döner dönmez 200 metre ilerde araç bekleyen bir yolcu görür .. Sürücü onu da almak için aracı durdurur. Yeni yolcu ön tarafa oturur....

Olaylar bundan sonra daha da garip bir boyuta taşınır...

Şoför önce yeni gelene de selam sabah vazifesini yerine getirir ve sorar : Eee sen kimsin hemşehrim, nereye gidersin?
-Abi allah razı olsun. Adım falanca... Sen beni merkezde bir yerde indirirsen işim görülür..

Şoför arkaya döner ve diğer yolcuya, "Eee hadi şimdi kendini bu arkadaşa da bana tanıttığın gibi tanıt" der...
Arkadaki yolcudan ses çıkmaz... Şoför gülerek, "Yahu, şu arkadaki adam bana 'Azrail'im' diyordu. Hem iyilik ediyoz hem de dalga geçiliyoruz" der..
Öndeki arkaya bakar: Abi arkada kimse yok ki!
Şoför hışımla arkaya bakar: Kör müsün be adam, arkada kurulmuş otuyor işte!
Öndeki arkaya bir daha bakar ve "Abi senin kafan iyi mi yoksa benle dalga mı geçiyorsun der?
Arkada konuşmadan oturan adam lafa girer: Gördün mü, öndeki beni ne duyabilir ne de görebilir? Hâlâ inanmadın mı?

Şoförün o anda dizlerinin bağı çözülür, beti benzi atar...
Arkadaki adam pişkin pişkin: Haydi, bırak artık bu dünya ile işin bitti. Arabayı kenara çek, 2 rekat namaz kıl da canını alıp gideyim. Sen de tövbe et, son kez Allah'a yalvar...
Şoför ağlamaklı bir şekilde çaresizce arabayı kenara çeker ve iner...

Arabadaki adamlardan önde olanı direksiyona geçer gaza basar ve şoför dolandırıldığını anlayıncaya kadar karayolunda kaybolmayı başarırlar... *8O *:lol:
Kaynak, http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=286120

Eeeeee, hala daha ben mucizelere inanmıyorum diyorsanız sizin böyük probleminiz var haberiniz olsun.

hiramusta 11-12-2007 17:49

Büyük adamsın Mhmmd.
Bu azrail hikayesinin bugün tam 2 defa anlatmıştım. :) Arkadaşlar beni böyle ağızları bir karış açık dinlemiyorlar mı. :) :)

Neva 18-11-2012 10:03

Alıntı:

mhmd´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 92443)
Başlığımıza geri döner isek;

(Bu olay Kayseri-Bünyan ilçesi sınırları içerisinde yasanmistir)

Kendisi Bünyanlı olmayan, politikayla uğraşmis ve halen Kayseri'de yaşayan işadamı, Bünyan sınırında, Kayseri Malatya kara yolu üzerinde, bir benzin istasyonuna girer. Lokantaya oturur ve orada kalabalık toplulukla birlikte bir ufak rakı içer.

Yürüyüş mesafesindeki Bünyan'a gitmek için, lokantadan çıkar. Ancak dışarısı hem zifiri karanlik hem de korkunç bir kar-tipi fırtınası baslamıştır. Benzin istasyonuna yaklaşık 300 metre mesafedeki, Bünyan'a dönüs yolu kenarına varır. Oradan geçen bir arabaya binip, Bünyan'a ulasma derdindedir.

Fırtına daha da şiddetlenir. Adam bir-kaç adım ötesini bile görememektedir. Gelip-geçen bir araba da yoktur. Nihayet karanlıklar içerisinde, hayalet gibi yavas yavas yaklasan bir arabanin iki farıni fark eder. Arabanin, tam önünde yavaslamasıyla birlikte hemen arka kapıyı açar ve arabaya biner. Kapıyı kapatır, araba yeniden hareket eder. İçeridekilere merhaba demek ister. Ama o da ne?

Araba da kimse olmadığı gibi, direksiyonda da kimse yok. Birden paniğe kapılır. Korkuyla, hemen arabadan atlayıp, oradan kosarak uzaklasmak ister ama hem araba hızlanmış, hem de korku ile dizleri baglanmış, hareket edemez hale gelmiştir. Araba keskin bir viraja dogru yaklaşır. Adam dua etmeye baslar.

Tüm günahlari için tövbe eder. Arabayı durdurması için Allaha yalvarır. Tam bu esnada, pencereden bir el uzanır ve direksiyonu kıvırarak, sert virajdan arabanın dogru yola dönmesini sağlar. Her tehlikeli dönemece yaklaştıkça, Allah'a yalvarış ve yakarışı artar ve her seferinde de bir el dişarıdan uzanıp, direksiyonu çevirir.

Sonunda kendisini biraz toparlar, ayaklarını kımıldatır. "Ya Allah koru beni..." deyip, kapıyı açmasıyla birlikte, kendisini arabadan dişarı fırlatır. Bir kaç takla attıktan sonra, şarampolde kendisine gelir. Defalarca üç Kulfu-bir Elham okuyarak, Bünyan'a yürüyerek ulaşırr ve bir kahvehaneye girer. Üstübaşı ıslak ve şok haldedir.

Kendisini tanıyanlar hemence sobanın başına alırlar. Eline bir çay verirler. Bir müddet sonra kendisine gelip, sesi titreyerek, başına gelen doğa üstü ve korkunç olayı anlatır. Olayı dinleyenler inanmak istemeseler de, anlatan kişinin aklı başında ve toplumsal sorumluluk taşıyan bir pozisyonda olduğunu bildiklerinden, herkeste derin bir sessizlik olusur.

Yaklaşık yarım saat sonra, aynı kahvehaneye Koyunabdal Köyü'nden iki kişi girer. Bir masaya oturur ve iki bardak çay söylerler. Bu arada, gelenlerden birisi, diğerine şunları söyler :

-Hasan Yıldız baksana, şu sobanin başında oturan geri zekalı, bizim araba yolda kalınca, biz arabayı iterken, arabaya binip-inen kişi değil mi?- 8O *:lol: *:lol: *
Kaynak, http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=14563

Guzelmis tesekkurler.:lol:

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:06 .