Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31-10-2010, 04:07
SonAkbaba SonAkbaba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam da akli-balig olmayanlarda sorumluluk yoktur,bunlai cocuklar ve psikilojik sorunlari olanlar vs.siralayabiliriz.
Sevgili semihgencyayla;

Net olarak hatırlamıyorum ama bir amerikalı fizikçinin bir sözü vardır. "Din en büyük gücünü herşeye cevap vermesinden alır" der. Ki bence de doğrudur. Din herşeye cevap verir. TV.lerde, orda burda hiç ya bunun cevabını veremiyorum, bunu bilmiyorum diyen bir din adamı gördünüz mü ? hayır. Aslolan cevap verilmesi değil, mantıklı cevap verilmesidir. Sorulan soru sınav sorusuydu. Bu bakış açısına göre her şeyi bir sınav olarak değerlendirebiliriz dinde. Şu niye böyle oldu, tanrı sınıyor, bu niye böyle oldu, eee tanrı böyle de sınıyor. vs. vs. Toplamda baktığımızda bu sorulara doyurucu yanıt verilemediği için, saçmalandığı için bizim gibi insanlarda ilk şüphe kıvılcımları ortaya çıktı ve bugünlere geldik. 124 bin peygamber dünyaya geldi dendiğinde, yuh lan ortadoğunun dışından çıkanlar bu kadar mı başarısız olmuş sorusunu sorma gereği hissetmez şüphe duymayanlar. Ya da ben burda doğdum müslümanım, amerikada doğsaydım hristiyandım sorusunu din hocanıza sorduğunuzda aldığınız cevabı kabul edebilirsiniz, biz kabul etmeyenlerdeniz.

1 yaşında ölenin günahı yoktur diyorsunuz ki sizin bakış açınıza göre doğru. Öyle ya da böyle torpil değil midir bu ? ya da yukarda verdiğim örnek gereği burda doğduğum için de ben torpilli oluyorum. Mazallah amerikada doğsaydım süzme cehennemliktim. Yani ben bu dünyanın ezasını, sıkıntısını çekeceğim.. yaşamaya, varolmaya çalışacağım, gerçek din hangisi, nasıl iyi müslüman olabilirim diye kafa patlatacağım, her kafadan ayrı ses çıkacak. Nasıl davranırsam davranayım bana dinsiz gözüyle bakacaklar, kusur bulacaklar, kafamda bir din yaratacağım ve onun peşinden gideceğim. şii doğsam, sünniler küfredecek, sünni olsam şiiler küfredecek, saçma sapan hadislere, istedikleri insan prototipine uymam istenecek ve ben buna boyun eğeceğim, ne pahasına ? cennete gitme pahasına. Öte yandan 1 yaşında ölen çocuk cennete gidecek çünkü onun sorumluluğu yok de geç. Cevap mı evet cevap. oh içim rahatladı. cevabı aldık, sorumluluğu yokmuş.