Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-04-2024, 17:11
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Karaktersiz olmak hiç karaktere sahip olmamayı değil, çok sayıda karaktere girebilmeyi de ifade eder.

Yaşamda roller vardır. Herkesin farklı ortamlarda girdiği farklı roller, yani karakterler. Bir insanın işyerinde farklı bir rolü, evinde farklı bir rolü, arkadaş ortamında farklı bir rolü vardır. Tüm roller hayatın farklı tatlarının (tatlı veya acı) tadılmasını sağlar.

Hayata katılan tüm anlamların kurgu olması zorunluluğu, rollere bürünmemizi kaçınılmaz kılar. O halde ne kadar çok rol, o kadar çok tat demektir.

İnsan ömrü 10bin yıl olsaydı insanlar bu süreyi aynı işi yaparak, aynı kişiyle vakit geçirerek, aynı hobilerle ilgilenerek geçirmezdi. Rolünü belirli aralıklarla değiştirirdi. O halde 10bin yılın 50 yıla özetlenmesi için yine aynı sistem uygulanmalıdır. Yani hızlandırılmış rol değişikliği sistemi uygulanmalıdır.
Bu sistemi anlatabilecek bir söz de ''mutfakta aşçı, yatakta fahişe, sokakta hanfendi'' cümlesidir. Uygun ortamlara göre uygun rollere bürünebilmek.

Bu ''hızlandırılmış rol değişikliği'' diye adlandırdığım sistemi kendi hayatımda uygulamaya çalışırım. Bu da çok yönlü olmamı sağlar. Benim birkaç yönümü tanıyanlar farklı yönlerimle karşılaştıklarında şaşırırlar.
Bir gün gastronomiyle ilgilenen birisi olurum, şaraplar hakkında konuşurum, öteki gün müzikle ilgilenen biri olurum, başka gün modayla ilgili görünürüm hatta beni manken sananlar oldu, başka gün felsefeci olurum hatta bir felsefe yazımı gören arkadaşım çok şaşırmıştı bunu sen mi yazdın diye. Öteki gün başka role girerim.

Çok rollü olmanın avantajları da dezavantajları da vardır. Ben avantajlarını baskın görüyorum.
Buradaki karaktersizlik, sözünde durmamayı gerektirmez. Genelde günlük hayatta sözünde durmayanlara karaktersiz deniliyor. Hayır bu başkasına zarar vermeyecek bir karaktersizlik olmalı. Verilen sözlere sadık kalınmalı.