Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-11-2013, 21:33
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Zavallı Pilatus!

Pilatus, İsa döneminde Kudüs'te Roma Valisi olarak görev yapma şanssızlığına nail olmuş mitolojik bir arkadaşımızdır!

İncil'in hikayesine göre İsa, Zeytin Dağı'nda başına gelecekleri bekleyerek dua etmektedir ve her şey "kutsal yazıtlarda"(!) olduğu gibi gerçekleşir. Başkahinlerin askerleri ve görevlileri, ispiyoncu Yahuda'nın önderliğinde gelirler ve İsa'yı tutuklarlar. İsa, Başkahin Kayafas'ın yargı salonunda yargılanır, burada "Ben O'yum ve hüküm gününde beni babam olan Tanrı'nın sağında otururken göreceksiniz" deyince, hakkındaki hüküm verilir. İsa ölmelidir!

Ancak bir sorun vardır. Başkahinler ölüm hakkında hüküm vermeye yetkili olmadıklarından, bu işi dönemin Roma Valisi olan Pilatus'a sevk ederler.

Yuhanna İncili'nin 18. bölümünün 28. ayetinden itibaren de okuyacağınız gibi, Pilatus bu ölüm hükmü verme işine gönülsüzdür. "Neden bu adamı karşıma getirdiniz" türünden sorular yöneltir karşısındaki başkahinlere ve yahudilere. Onlar da "Bu adam, kendini Sezar'a karşı kral ilan etti. Ben Tanrı'nın oğluyum, mesihim diyor, Sezar'a vergi falan vermeyeceksiniz diyor, kısa sürede çok çabuk büyüyen tehlikeli bir tarikatın lideri oldu" şeklinde Pilatus'a gaz verirler. Pilatus'un "Alın o halde, bu adamı kendi yasalarınız doğrultusunda yargılayın" demesi üzerine, ölüm cezası vermeye yetkileri olmadığını söyleyen Yahudiler, İsa'nın çarmıha gerilmesini talep ederler.

Bunun üzerine Pilatus, İsa'yı birkaç kere sorgular ve İsa'nın suçsuz olduğuna karar verir ve bu kararını Yahudilere açıklar. Yahudiler infial yaratırlar, bu karardan hoşnut değildirler. Öte yandan Pilatus da korkmaktadır; bölgede isyanlar olmakta ve bu durum Roma'nın hoşuna gitmemektedir. Yeni bir isyandan tırsmaktadır Pilatus. Ama İsa'ya da ölüm cezası vermek içinden gelmez. Yahudilerin fikrini değiştireceğini düşünürek, onlara bir teklifte bulunur: "İsa'yı mı serbest bırakayım yoksa toplumun yaka silktiği adi ve iğrenç Barabba (Barrabas)'yı mı?". Yahudiler bir ağızdan "Barabba!" diye bağırır; katil Barabba bu sayede paçayı kurtarır. Bunun üzerine İsa'yı ne şekilde kurtarabilirim diye endişelenen Pilatus, Yahudilerin içi soğusun diye onu ağır bir şekilde kırbaçlatır. Ama bu bile Yahudileri rahatlatmaz, "O'nu çarmıha ger!" diye bağrışırlar.

İncil'de hikaye şöyle devam eder:

Yu.19: 6 Başkâhinler ve görevliler İsa'yı görünce, "Çarmıha ger, çarmıha ger!" diye bağrıştılar. Pilatus, "O'nu siz alıp çarmıha gerin!" dedi. "Ben O'nda bir suç bulamıyorum!"
Yu.19: 7 Yahudiler şu karşılığı verdiler: "Bizim bir yasamız var, bu yasaya göre O'nun ölmesi gerekir. Çünkü kendisinin Tanrı Oğlu olduğunu ileri sürüyor."
Yu.19: 8 Pilatus bu sözü işitince daha çok korktu.
Yu.19: 9 Yine vali konağına girip İsa'ya, "Sen nereden geliyorsun?" diye sordu. İsa ona yanıt vermedi.
Yu.19: 10 Pilatus, "Benimle konuşmayacak mısın?" dedi. "Seni salıvermeye de, çarmıha germeye de yetkim olduğunu bilmiyor musun?"
Yu.19: 11 İsa, "Sana gökten verilmeseydi, benim üzerimde hiçbir yetkin olmazdı" diye karşılık verdi. "Bu nedenle beni sana teslim edenin günahı daha büyüktür."
Yu.19: 12 Bunun üzerine Pilatus İsa'yı salıvermek istedi. Ama Yahudiler, "Bu adamı salıverirsen, Sezar'ın dostu değilsin!" diye bağrıştılar."Kral olduğunu ileri süren herkes Sezar'a karşı gelmiş olur."
Yu.19: 13 Pilatus bu sözleri işitince İsa'yı dışarı çıkardı. Taş Döşeme İbranice'de Gabbata denilen yerde yargı kürsüsüne oturdu.
Yu.19: 14 Fısıh Bayramı'na Hazırlık Günü'ydü. Saat on iki sularıydı. Pilatus Yahudiler'e, "İşte, sizin Kralınız!" dedi.
Yu.19: 15 Onlar, "Yok et O'nu! Yok et, çarmıha ger!" diye bağrıştılar. Pilatus, "Kralınızı mı çarmıha gereyim?" diye sordu. Başkâhinler, "Sezar'dan başka kralımız yok!" karşılığını verdiler.
Yu.19: 16 Bunun üzerine Pilatus İsa'yı, çarmıha gerilmek üzere onlara teslim etti.

Ve bildiğiniz üzere, İsa çarmıha gerilerek ölür ve babasının yanına gider!

Zavallı Pilatus!

Zavallı Pilatus, bu durum kendisine sevk edildiğinden beri işi yumuşatmaya çalışmış, orta yol aramış, İsa'yı kurtarmaya çalışmış talihsiz bir validir! İsyandan ve Roma'dan korkmasına rağmen, 19. bölüm 10. ayette de yazdığı gibi, İsa'yı salıverme gücü olduğunu ona söyler ve kendisiyle konuşmasını ister. Karşısında susup duran İsa, "Sana yukarıdan verilenden başka gücün yok üzerimde. Beni sana teslim edenin günahı, seninkinden daha büyüktür" der.

Zaten İncil'in her tarafında yazdığı gibi, tüm bunlar "kutsal yasada yazılan falanca filanca yerine gelsin diye oldu" gereği olmuştur. İsa, en başından beri nasıl ve ne şekilde öleceğini biliyordu. Yeni Antlaşma'nın Kanı ile dünyayı temizleyecekti. Yine de bu durumdan korkuyordu; Zeytin Dağı'nda dua ederken, "Kalbim ölesiye kederli, korkuyorum. Baba! İstersen acılarla dolu bu kaseyi benden uzaklaştır. Ama yine de benim değil, senin istediğin olsun" demişti. Şimdi her şey, yazıldığı gibi oluyordu. Yani Pilatus, hiçbir şeyi değiştiremezdi.

Ama aynı ayette Pilatus yine de günahkar ilan ediliyor; her ne kadar İsa'yı ona teslim edenler kadar olmasa da. Ki Pilatus, kutsal yasalar sırf öyle diyor diye İsa'yı kamçılatmış ve çarmıha gerilmesi amacıyla Yahudilere vermiştir. Fakat İsa'yı kurtarmak için de 50 takla atmıştır.

Zavallı Pilatus!

Siz ne dersiniz? Zavallı Pilatus nerede? Cennette mi yoksa cehennemde mi? Herhangi bir cevaba karşı hemen diğer sorumu ekliyorum: Neden?

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)