Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-08-2011, 21:05
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

art_kitekt´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şuna bak mesela bir sitede buldum konuyla ilgili dindar ( ama modern dindarlardan sanırım ) birinin yorumu:

Kuranda kapanmayla ilgili bir başka ayete de Ahzab 59 da rastlarız "Ey Peygamber!Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle elbiselerini üzerlerine giysinler. Bilinip incitilmemeleri açısından bu daha uygundur. "
Gördüğünüz gibi ayetlerde türban, çarşaf, başörtüsü, peçe gibi kapanmalar geçmez. Bunlar birçoğumuzun dinde var olduğunu sandığı ama aslında dinde olmayan şeylerdir.

Gördüğümüz gibi geçmiyormuş sanırım bu kişi elbiseleri üzerine alsınlar ( çoğu mealde örtü diye geçiyor ) kısmını çıplak çıkmasınlar diye anlamış, yani don sütyen jartiyer de olsa elbiselerini alsınlar öyle mi? Ne demeli bu ve bunun gibi anlamak istediği gibi anlayanlara?

oysa ki ayetin devamı çok net bir şekilde belirtiyor ki bilinmemeleri ( tanınmamaları diye geçer çoğu mealde ) için örtünsünler... Bununla ilgili olan hadisi de arıyorum nette bulamadım akşam evde iken yazıcam. Konusu Ömer'in ( Ebubekir de olabilir ) geceleyin tuvalete giderken muhammedin hanımlarından birini görmesi ve ona "seni tanıdım" diye bağırması yani bak ayıp oluyor kim olduğunu görüyorum demeye getiriyor. Bu sahih hadis üzerine bu ayetin indiği söyleniyor dediğim gibi akşam hadisi de kaynağıyla birlikte net bir şekilde yacağım.
Evet kendileri de dogrulamislar. Demek yine Ebubekir veya Omer icin inmis ayet.