Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-12-2004, 19:25
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Korku iradeyi yok eder.Bu hayatın her anında,her köşesinde,her bucağında böyledir.Korkutulan ve tehdit edilen insan kendi nefsi ile hareket edemez.Bunu milyonlarca örnekle ve tanımlamalarla kanıtlarım.

Tabi siz bunu korku değil de yaşamın sonundaki bir uyarı olarak görüyorsunuz.Ancak nasıl görürseniz görün açıkça bir yaratıcı şiddeti kullanarak insanları korkutmuştur.

Kuranda geçen imtihan mantığı tüm korkutmalarla çelişmekte ve bu ayet deki şiddetle Allah ın insancıl özelliklerini öne çıkarmaktadır.

ayrıca sizin dediğiniz gibi sadece ATEŞ kelimesiyle korkup ALLAH''A sığınılsaydı yeryüzünde bu kadar zulüm bu kadar fitne bu kadar ahlaksızlık olmazdı.Demek ki bazılarına yetersiz geliyor.
Hayır.Bu korkutmalardan korkamayan (bende dahil) insanlar bu ayetlerin bir insan tarafından yazıldığına inanmış ve bunları önemsememiş insanlardır.

Şu da bir hakikat ki siz ALLAH''I kendi aklınızın oluşturduğu şekliyle görmek istiyorsunuz.bu büyük bir yanılgıdır
.

Hayır.Biz buna halk dilinde mantık ve akıl gücü diyoruz.Çünkü çevren de gördüğün herşey seni sen yapan herşey senin kafanın içindeki o küçük yumurcakdan başkası değil.Allahın şekli önemsiz.Asıl önemli olan ayetlerde geçen söz konusu 3.tekil şahıs gerçekten bir yaratıcımı yoksa değilmi?.Buna karar veren akıldan başkası değildir.

benimkine uymayan da size uyabilir
Burada işte güzel noktayı yakalamışsın Mahmut.Çünkü her insanın kafasında ki Allah,Tanrı,Rab,Yaratıcı kavramları farklıdır.İşte düğüm burada çözülüyor.Kurandaki şiddet den bahseden Allah kesinlikle beynimin içindeki yaratıcıdan uzaklaşıyor.İkisi çok farklı ise "Amaan bu ayetler nasıl olsa bana indirilmedi.Ben iyi bir huylu insanım" diyip es geçemem.Evrensel düşünmek ve Allahın insanlara aslında ne demek istediğini kavramak gerekir.İnanç sadece kendi çıkarını doyurur akıl ise doğru ve yanlışı başkaların başkalarıyla olan çıkarlarını deşerek ortaya çıkar.Hiç bir şeye kendi açısından bakmaz akıl.
Hiç bir zaman bir insanın sana nasıl baktığı önemli değil.Yeryüzündeki tüm bireyler buna dikkat etmiş çok yanılgılara girmiştir.Arkadaşın,sevgilin yada ailen.. Bir insanı değerlendirmen için o insanın sana değil de herkese nasıl baktığını gözlemlemelisin.İşte o zaman doğru ve akılcı bir değerlendirme yapabilirsin.

ReS

zaten Kuran da oyle inkar edenlerin veya inancindan taviz verenlerin sonu bildirilmis olmasa idi,cogu kisi su an sizin saflarinizda olurdu.
Burası bir savaş yada fikir savaşı alanı değil.Böyle gördüysen senin bakış açından kaynaklanıyordur.Ben kendimce kimseyi inancından çekip almak istemem yada dininden uzaklaştırmak istemem.Zaten buradaki mesajlar ile dinini terkeden insan rüzgarda savrulan yaprak gibi her fikirde değişime uğrar.İradesiz ve güçsüz insanlardır böyleleri.Ben hiç bir alan yada konumda değilim.Ateistde değilim bir dine aitde.Aklın gücünü kullanıp yıllardır doğru gördüğüm şeylerin yanlışlığını farkettim.Bu yanlışlarıda burada Ateist insanlarla tartışmaya gelmiştim.Ancak kuranda sandığımda daha çok mantıksızlığı da farkettim.

cennetin veya cehennemin onemi kalamazdi.Kuranda boyle sizin ugraycaginiz son yazdigi halle boyle konusuyorsaniz,valla yazmasa idi kimbilir ne yapardiniz.?merak konusu
Cennet ve cehennemin önemi yalnızca bu dünyada bir ödülle yaşayan insanlar için değerli.Bu insanlara kuranda "Gece uyumayın gündüz uyuyun yoksa sizi yakarım" deseydi inanıyorum ki bir çoğu böyle yaşayacaktı.İşin ucunda sonsuz rahat yaşam olsun yeterki..

Tüm bu korkutmalara hiç gerek yok.Çünkü korkmayan kormuyor görüldüğü gibi.Yaratıcı her konuda nasıl susuyorsa bu konuda da susabilirdi.Zaten vicdan denilen şey hiç bir koşul gözetmiyor.Bir çok Müslüman da vicdanıyla birlikte güzel davranışlar sergiliyor.Bundan da yaratıcıdan bir şey beklemiyor.

Kısacası bu ayetdeki şiddet asla es geçilmemeli.Ve uzun uzun düşünmeli.Gerçek yaratıcının verdiği akıl işte böyle durumlarda işe yaramakta.Yoksa her önümüze geleni "evet bu Allahdan gelmiş bir kitap" diyebilirdik.

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.