Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-09-2009, 21:49
Sheik Galib Sheik Galib isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

kafasının içini örümcek saranlardan bıktık sadece sizinkileri sarsa gene iyi ülkeye sarmaya devam ediyo...(Sappire)

BAKIN Sn sappire; sözlerinizin gittiği yere bakın. Resmen bana örümcek beyinli diyorsunuz. Ben yüksek lisans mezunu bir insanım. birincisi bu. bilimle uğraşırken asla duygularımı ve inancımı ön plana çıkarmadım. Bazı kimselerden tepki görmeme rağmen.birisi size kalkıp "kafir" diye hitap edince rahatsız olmayı biliyorsunuz..

tarih ilerleyen sayfalarında merak etmeyin ki sizin zihniyetinizde olanları da galileo yu yakmaya çalışanlarla aynı yere koyacaktır.
İlk olarak, tarih sadece kazananlardan değil kaybedenlerden de bahseder. sadece krallardan değil dilencilerden bile bahseder. Bu bakımdan tarihin kapsamı geniştir. Bu tarihçinin bakış açısına göre değişir. Tarihin yorumu size ait.
Ayrıca sizin zihniyetiniz yakıştırmasını da kabul etmiyorum

Bu sizin için önemli olmaya bilir ama insanların aydınlanması adına büyük bir adımdır.
Hala diyorum, Türkiye'nin medenileşmesi, ilerlemesi dinden kurtulma ile mi olacak. Tam tersine Din kültür ve medeniyet gibi unsurların bilimle ve daha önemlisi AHLAK'la harmanlanmasıyla olacak. Ateizmle değil. Ateizm artsa ne olur artma sa ne olur. Yanı sıra Ahlaksız ve cahil dindarlar çoğalsa ne olur. Necip Fazıl'ın deyimiyle kaba softa ham yobazlar.

Kızılayda bi sürü genç çocuk var allah rızası için diyolar (Sappire)
onlar açlar herhalde, karnı aç olanın bilimle alakası olabilir mi, hatta karnı aç olanın aklında Cenab-ı Hak2tan önce doymak ve açlığını gidermek isteği vardır.

Sen bu ülkenin gençleri dinden alıkoy araştırmaya yönelt roketsan aselsanı geliştir fizik kimya öğret kuran yerine bak nasıl kalkınıyo..

Dünya da, ülkeler bazında BİLİME en az bütçeden pay ayıran ülkelerden birinin Türkiye olduğunu biliyormusunuz . Bizzat bir bakandan dinledim!. Afrika ülkelerinden bile az arge fonları. Bu da mı dinin suçu.

3. Senin gibi düşünen hükümet yüzünden kaç tane aydınımızı kaybettik saysam ağlıcam

Ne demek benim gibi düşünen. halk değer verdi mi bu aydınlara. okudular mı. araştırdılar mı. uğur mumcu öldürülmeden önce kim biliyordu değerini. Yazdığı şeyler bugün ortaya çıkmıyor mu. Hemen İslamcı örgütleri suçladılar. Son yazısı israil ile ırakın kuzeyindeki bölgesel yönetimin gizli ilişkileri üzerineydi.
kaç kişi öldürülmeseydi Turan Dursun 'u duyacaktı acaba. Kaç kişi aydınlık alacaktı.

Araştırma bilim ilim irfan yönünde hareket edilseydi bırak emperyalizmi türkelizim diye bişi bile çıkardı 400milyar dolar borç onların bize borcu olurdu..

o zaman 100 bin tana makam aracı almıyacaklardı. yurtdışına gidenlere dünyanın harcırahını vermeyeceklerdi. Devleti soymayacaklardı. Tabii ama bunlar yanlış, din yüzünden geri kaldık...
Alt 01-09-2009, 23:34
imhotep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
imhotep imhotep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sheik Galib´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Her sene onun kitaplarını okuyan binlerce insan Aydınlanma Üniversitesi’nden mezun oluyor ve gericiliğe karşı mücadele saflarına katılıyor.
1) Aydınlanma yalnızca dinden kopmakla mı oluyor?

İçinden geçtiğimiz zorlu süreç, Turan Dursun’a ve eserlerine duyduğumuz ihtiyacı iyiden iyiye yakıcı hale getiriyor.
2) Türkiye'nin siyasi soyal ve ekonomik bütün sorunları Din'den kurtulma ile mi çözülecek.?

Son 10-15 yılın iktidar partilerinin ardı ardına yaptıkları hamlelerle Cumhuriyet Devrimi’nin önemli kazanımları ve mevzileri kaybedildi.
3) Ne gibi kazanımlar ve mevzilerdir acaba kaybedilen?

Biz ve bizim gibi düşünenlere uygulanan baskı ve zulüm, dinler var olduğu sürece devam edecektir.
4) Siz ve sizin gibi düşünenler yapılan baskıların sebepleri Dinler değil, bireysel tutumlardır.

Türk milleti'nin sahip olduğu,Atatürk'ten sonra,adı sonsuza kadar yaşayacak en büyük değeri.
5)sn. Theatre nereden vardınız bu kanıya acaba?

Aradan 20 yıl geçti. Türkiye ne yazık ki Ortaçağ karanlığına daha fazla gömüldü. Emperyalizme daha fazla bağlandı.
Bu durum, siyasi çıkarlarını sış güçlerin emelleriyle birleştirenlerin suçu mudur yoksa Din'in veya inancın mı?. Türkiye emperyalizme ortaçağla mı bağlanmıştır, yoksa 400 milyar dolar borçla mı?.
1) Aydınlanma sadece dinden kopmakla olmaz. Toprak sorunuyla da çok alakalı bir konudur. Feodal düzeni tasfiye etme işidir özünde. Tabi feodal yapıyı parçalarken de onun ideolojisi olan dini de doğal olarak tasfiye uğraşıdır.

2) Sadece dinden kurtulmakla çözülmez elbet. Ama ciddi bir yol aldıracağı da kuşkusuz. En basitinden kadercilik anlayışını dahi ortadan kaldırsak, öbür dünyanın cenneti için uğraşan insanları bu dünyayı cennete çevirmeye uğraşan insanlar haline getirmiş oluruz. Çünkü başka dünyaları olmaz.

3) Hangi birini saysak ki? Milli Eğitim, Emniyet, Sağlık ve Cumhurbaşkanlığı makamı başta olmak üzere kaybedilen pek çok mevzi söz konusu.

4) Dinlerden icazet alan insanların tutumlarıdır. Allah'ın adını andırana kadar cihat etmek mantığından yola çıkan insanlar bunlar. Allah'a inanmayan insanların kahredildiği, pislik ilan edildiği, adam sayılmadığı bir dinin temsilcileri olarak bunları yapıyorlar. Kuran'a bakacak olursak bizim milletimiz yine de çok hoşgörülü.

5) En büyük değeri demek iddialı olacaksa da en büyük değerlerinden biri demek kesinlikle doğru olacaktır. Bu yolda şehit düşmüştür. Bundan daha iyi kanıt olur mu acaba?

Saygılar
Alt 02-09-2009, 01:16
Üyeliğini Sonlandırmış

3) Hangi birini saysak ki? Milli Eğitim, Emniyet, Sağlık ve Cumhurbaşkanlığı makamı başta olmak üzere kaybedilen pek çok mevzi söz konusu.

geldiler, karınları ve cepleri doyunca gidecekler kaygıya gerek yok. dini yönetim getiremezler, getirmeyeceklerde, dini kullanarak oy toplayıp bu oyları Hilton iftarlarında binlerce dolarlık sofralarına meze yapacaklar.

Toprak sorunuyla da çok alakalı bir konudur. Feodal düzeni tasfiye etme işidir özünde. Tabi feodal yapıyı parçalarken de onun ideolojisi olan dini de doğal olarak tasfiye uğraşıdır.

1000 yıllık Anadlou'da bizans Selçuklu Osmanlı 'nın yokedemediği feodaliteyi cumhuriyet te yokedemedi ve kolay kolay da edemez. Yanısıra 1000 yıllık hücrelere kadar sinmiş olan din de yok edilemez. din feodalite tarafından halkı uyuşturmak için kullanılabilir. ama gerçek dindarlar bu oyuna düşmezler. Bunun en büyük örneği Emeviler tarafından Zindanlar'da işkence gören İmam-ı Azam Hz. dir. Yanı sıra Harre vakası da olumsuz bir örnek de olsa bu savıma bir kanıt sayılabilir.

En basitinden kadercilik anlayışını dahi ortadan kaldırsak, öbür dünyanın cenneti için uğraşan insanları bu dünyayı cennete çevirmeye uğraşan insanlar haline getirmiş oluruz.

Kadercilik anlayışı bir yerde sosyal bir mekanizma işlevi görebilir. Ancak yanlış yorumlanmamalıdır. İnsanları günümüzün belası olan ihtiyacından fazlasından tüketmeye ve elindekiyle yetinmeye teşvik edebilir. Bunun dışında son seçimlerde olduğu gibi anlamını kavrayamamış insanlar karşısında uygulanırsa al kömürü ver oyu şeklinde sadaka zihniyetiyle iktidar satın alma yolunda haince, alçakça ve şerefsizce sömürülebilir.

öbür dünyanın cenneti için uğraşan insanları bu dünyayı cennete çevirmeye uğraşan insanlar haline getirmiş oluruz. Çünkü başka dünyaları olmaz

Bu dünya da da cennet var olmalı öbür dünya da da.
Alt 02-09-2009, 01:29
Kıdemli Üye

Feodalizm sorununu Osmanlı, Selçuklu veya Bizans çözemezdi zaten. Bunlar din-tarım imparatorluklarıydı. Feodalizmin tasfiyesi özellikle sanayi devrimiyle gelişen yapıyla olur. Bunu batıda burjuvazi gerçekleştirmiştir. Hücrelerine kadar işleyen hristiyanlıktan Avrupalı bugün büyük oranda kurtulmuştur. Demek ki olay zaman meselesi değil. Ülkemizde ise bunu Kemalist Devrim gerçekleştirmeye çalışmış fakat kurtuluş savaşında ağaların desteği olması sebebiyle bu yapı tasfiye edilememiştir.

Kader konusunda ütopik düşünüyorsunuz. Kaderin tasarruf sonucu verdiği görülmüş bir şey değildir. Tek işlevi sömürü mekanizmasını meşrulaştırmaktır. Sadaka apayrı bir konudur.

Bu dünyada cennet olmalı o net de insanları olmayan bir cennet peşinde koşturmanın anlamı yok. Ciddi bir enerji ısrafı. Ve öbür dünyanın ışıltısına kapılan, bu dünyayı gelir geçer bir durak olarak gören zihniyetin dünyaya düzen babında bir çivi çakmadıkları da belli.
Alt 02-09-2009, 01:33
Çellist Çellist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Şeyh Galib'in bana yönelttiği sorularına cevaplar:

Neymiş bildiğim sayın çellist?
-Kötü kalpli adamlardan olmasanız da- Bildiğiniz şey bildiğiniz şeydir. Ardından da bildiğiniz şeyin özünü açıklamışsınız zaten: Rejim düşmanlığı hususu...

3) Hangi Alim? Hangi konuda kaynak göstermemişim?
Bu konuyla ilgili olarak dediğim laflar sizin şahsınıza değil Müslümanların geneliyle ilgili söylenmiştir. Sizin üslubunuzu şimdilik tam olarak bilmiyorum. En azından üslubunuz hakkında bildiğim şey insanı çileden çıkartmadığıdır -ki bu tesbitim bütünüyle olumludur-.

Şeyh Galib'in hatalarının düzeltilmesi:

AKP İslam'ın temsilcisi ASLA ve ASLA değildir!!!!.
Yanlış! AKP "RP, Çalıntı Bosna paralarının failleri, Deniz Feneri, Fazilet Partisi, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Sivas ve Maraş katliamlarının failleriyle faillerinin avukatları, Hizbullah -Batman merkezli 'doğulu yuttaşlarımız'ın dini terör örgütü-, şirketi eroin kaçakçılığı yapan Dengir Düngür Mengirler ve sair"in en büyük siyasi örgütüdür. Yani İslam'ın ta kendisidir. Bütün bu listenin yediği herzelerin hiçbiri Kur'an ve hadisle, yani İslam'la, çelişmez; şeriata uygundur.

bir de hümanizm den insan sevgisinden bahsediyorsunuz TD sitesi olarak
Benim üyelik dışında TD sitesi ile bir ilgim yok. İlaveten, ben ne hümanizm ne de insan sevgisi üzerinden vaaz verdim... Öyle laflar etmem... Ama hukuka aykırı, daha da önemlisi hukukun temelini oluşturan temel insan haklarına aykırı konularda tarafım. Temel insan haklarını hiçe sayan isterse Allah olsun canına okurum; elime de fırsat geçerse çok da iyi kötek atarım. Kimse de karşıma çıkıp "Katin Katliamını yapan Sovyet yetkililere", "Ausschwitz'i akleden Alman yöneticilere", "Sivas'ı yapan ve yapanları alkışlayan örümceklere", "Beni Kureyza Katliamı'nda rol alan Ali ve ona rol veren alemlerin efendisine" kötek atarak temel insan hakları ile çelişiyorsun diyemez... Öyle diyene de kötek atarım... Kısacası paternal otokratım... Sağcıyım yani... Türkiye'de solcu diyorlar, sağcı demeleri için Kabe'ye secde etmem gerekiyor...

Saygılar...
Alt 02-09-2009, 02:10
Üyeliğini Sonlandırmış

Kötü kalpli adamlardan olmasanız da- Bildiğiniz şey bildiğiniz şeydir. Ardından da bildiğiniz şeyin özünü açıklamışsınız zaten: Rejim düşmanlığı hususu...

Bakın sn çellist ben, şunu söylüyorum: Rejime düşman olsam ne olur olmasam ne olur değiştirebilir miyim? hayır. imoptepe yazdığım cevap paralelinde
1) türkiye'ye Şeriat gelmez ve türkiye iran olamaz. Zira türkiye öyle değişti ki sosyal ve kültürel olarak, bunun imkanı yok. En başta ben karşıyım. Bazı arkadaşlarım bana tepki gösteriyorlar neden karşısın diye. Şundan karşıyım. Vahsi kapitalizmin hüküm sürdüğü dünya da sana yetecek kadarıyla yetinmeni emreden ve narh, ihtisab vs krumlarla serbest pazar ekonomisine sınır getiren islam hukuku bu ortamda uygulanamaz.
Hilafet gelse bir yararı olmaz! Sadece bayramlarda çıkar el sallar, hilafet saltanatsız olmaz, aaplar ve iranlılar bizim halifemizi kabul etmez.
türkiye'de kadınlar kapanmak istemez. plaja yüzmeye giden i kordon da rakı içen rockn coke a satanist grupları dinlemeye giden yüz binlerce metalci genç engellenemez. vd bir çok şey.

Ve şu da var sn .Çellist türkiye Laik bir ülke de değildir. diyaney varsa, devlet yetkilileri bayram kutluyorlarsa, mesai saaatleri iftara göre ayarlanıyorsa bu laikliğin olmadığının en bariz kanıtıdır. Bunlar dini kontrol etmek içindir. Fakat yanı sıra aynı ülkede türban zulmü de uygulanmaktadır. Bütün bunlar tanzimattan beri var olan dualist yapının getirileridir. İmam hatipelr de olacak tübitak da, turan dursun da olacak ilahiyat proflar ı da Ahmet Mahmut ünlü hoca da... Bu konuyu uzatmayayım.

En azından üslubunuz hakkında bildiğim şey insanı çileden çıkartmadığıdır

Ne gerek var, saygılı bir biçimde birbirimizden istifade ediyoruz.

Bütün bu listenin yediği herzelerin hiçbiri Kur'an ve hadisle, yani İslam'la, çelişmez; şeriata uygundur.

Buna katılmıyorum. Bunlar kişisel uygulamalardır. İki hizbullah var birincisi lübnan da israil zulmüyle savaşan hizbullah diğeri de ülkemizdeki. Yanı sıra Akp milli görüşçü değildir artık. amerikan güdümlü sözde muhafazakar özde tahripkar ve pazarlamacı, kasaba partisidir. Emin olun bir gün gidecekler.

Burada vurguladığım dözler beni kategorize etmeniz zannımdan (rejim düşmanı) kaynaklandı. Böyle birşey ima etmemiş olduğunuza göre, ben de yanlış anlamışım kusura bakmayınız..
Alt 02-09-2009, 02:30
Çellist Çellist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Burada vurguladığım dözler beni kategorize etmeniz zannımdan (rejim düşmanı) kaynaklandı. Böyle birşey ima etmemiş olduğunuza göre, ben de yanlış anlamışım kusura bakmayınız..
Aslında tastamam öyle bir şey ima etmiştim. Şimdilik bu konuda hakkınızda bulunabileceğim iddialarımı askıya alıyorum. İş -hakkınızda kesin bir kanaate varmam- Deniz Fenerleri, Sivas, Maraş Katliamları, Türk Milleti'ne düşmanlık gibi konularda ağzınızdan kaçıracağınız şeylere bakar...
Alt 02-09-2009, 13:48
Üyeliğini Sonlandırmış

Şimdilik bu konuda hakkınızda bulunabileceğim iddialarımı askıya alıyorum. İş -hakkınızda kesin bir kanaate varmam- Deniz Fenerleri, Sivas, Maraş Katliamları, Türk Milleti'ne düşmanlık gibi konularda ağzınızdan kaçıracağınız şeylere bakar...

Ben poiltikayla ilgilenmiyorum. oy bile vermiyorum. ama her müslümana potansiyel rejim düşmanı diye bakmanızı da çok yanlış buluyorum. Ayrıca, rejimle ilgili düşüncelerimi yukarıda açıkladım. İnsanların 600 ytl'ye geçinmeye çalıtığı bir ülkede rejimi tartışmak çok abes geliyor bana.

Sanırım bunu sappire söyledim, bana bilip bilmeden örümcek beyinli iddiasında bulunduğu için. size söylememiştim.

Feodalizm sorununu Osmanlı, Selçuklu veya Bizans çözemezdi zaten. Bunlar din-tarım imparatorluklarıydı. Feodalizmin tasfiyesi özellikle sanayi devrimiyle gelişen yapıyla olur.

SN İMOTEP osmanlı yüzıllarca feodal güç odaklarıyla mücadele etti. Bizans'ta tekfurlar vardı, Selçuklu da aşiretler. ancak Özellikle Osmanlı ön plana çıkıyor . Bu mücadele için Osmanlı imparatorluğunda ayanlık isimli konu ve kitaplara bakabilirsiziz. (Yücel özkaya, Yuzo nagata vb.)

Tek işlevi sömürü mekanizmasını meşrulaştırmaktır

Merak etmeyin ülkede ateizm hakim olsa. onu da sömürecek mekanizmalar kurulur.

Ve öbür dünyanın ışıltısına kapılan, bu dünyayı gelir geçer bir durak olarak gören zihniyetin dünyaya düzen babında bir çivi çakmadıkları da belli.

Anadolu bu savınızın aksine yollar , darüşşifalar, hastaneler, kervansaraylar, imaretler vb ile dolu. Bunları yapanlar da Selçuklu ve Osmanlı gibi bizden daha dindar toplumlar.
Alt 02-09-2009, 14:22
Kıdemli Üye

SN İMOTEP osmanlı yüzıllarca feodal güç odaklarıyla mücadele etti. Bizans'ta tekfurlar vardı, Selçuklu da aşiretler. ancak Özellikle Osmanlı ön plana çıkıyor . Bu mücadele için Osmanlı imparatorluğunda ayanlık isimli konu ve kitaplara bakabilirsiziz. (Yücel özkaya, Yuzo nagata vb.)
On tane yüz tane de kitap yazılsa Osmanlı'nın feodalizmini kimse inkar edemez. Söylenebilecek şey en fazla kendine münhasır bir feodalizm olduğudur. Mültezim yapısı pek çok imparatorlukta yok sanırım.

Merak etmeyin ülkede ateizm hakim olsa. onu da sömürecek mekanizmalar kurulur.
Ateizm bir inanç değil bir reddediştir. O yüzden sömürüye mahal veremez.

Anadolu bu savınızın aksine yollar , darüşşifalar, hastaneler, kervansaraylar, imaretler vb ile dolu. Bunları yapanlar da Selçuklu ve Osmanlı gibi bizden daha dindar toplumlar.
Bunlar Allah rızası için değil ticari kaygılarla yapılmış şeylerdir. Ticaret yolu üzerinde bu söyledikleriniz olmayacak da nerede olacak?

Saygılar
Alt 02-09-2009, 15:58
Üyeliğini Sonlandırmış

sn imotep ,

Ateizm bir inanç değil bir reddediştir. O yüzden sömürüye mahal veremez

o hiç belli olmaz.Sömürü olabilir de olmayabilir de. Burası Türkiye.

Bunlar Allah rızası için değil ticari kaygılarla yapılmış şeylerdir. Ticaret yolu üzerinde bu söyledikleriniz olmayacak da nerede olacak?

İslamda Vakıf kavramını unutuyorsunuz. çoğu Allah rızasını hedefleyerek vucuda getirilmiştir. Fazla uzatmaya da gerek yok sanırım....

Önerilen Siteler