Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-12-2009, 23:18
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger schopenhauer;

Dolayısyla üç muhatabıma da cevap olabilecek ortalama bir yazı hedefliyorum.
-SCH-

Diger iki arakadasi bilemem ama; ben, senin yazinin iceriginde, benim yazima yonelik bir yanasim bulamadim. Tabi ki, yazilan yaziya yanit vermek mecburiyeti gibi bir durum yok, baslikta lakabimi kullandigin icin, bu mesaji yazdim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 24-12-2009, 01:22
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

schopenhauer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ha şimdi sen, Ulpian ya da bir başkası bu suçlamadan münezzeh olabilir, zaten ben hiç bir şahsı töhmet altında bırakıcı bir üslup kullanmamaya dikkat ediyorum. Eğer yukarıda yazılanlar sizinle ilgisizse, ki serzenişlerinizden öyle olduğu anlaşılıyor, cevap verme konumunda zaten değilsiniz. Bu iddialara cevap konumunda olanlar değil, ne hikmetse olmayanlar bana cevap yazıyorlar. Üstelik bir de beni gıcık buluyorlar
sevgili schopenhauer,

seni gıcık bulmadığımı biliyorsunuz.
Sadece son günlerde hep aynı şeyi yazmanızdan gıcık olduğumu söylemiştim. Onu da bir suçlama olarak değil, daha çok bu başlıktaki ilk mesajımın sertliğini mazur gösterecek bir açıklama olarak.

Eleştirilerinize, asıl muhatablar yanıt vermiyor da, bu eleştiriden münezzeh olanlar yanıt veriyorsa eğer, demek ki, siz eleştirinizi çok genellemeci bir lafızla yazıyorsunuz. Bir de böyle düşünün lütfen.

Şu noktada size katılırım:
Türkiye ateistlerinin önemli bir kısmı (çoğunluk olduğunu sanmıyorum, ama yabana atılmayacak bir oranı), şeriat paranoyasına dayalı bir müslüman düşmanlığı yapmaktalar. Serinkanlı İslam eleştirisi yerine müslümanları kompe ötekileştirme ve düşmanlaştırma derdindeler. Üstelik, her ne kadar ateist olduklarını söyleseler de, çoğu müslümandan daha çok tabuları, dogmaları ve dokunulmazları var.

Bu eleştiriyi ben de sık sık dile getiriyor ve tartışıyorum zaten. Ama siz çok genellemeci bir üslupla ve birkaç birbirinden ilgisiz kategoriyi biraraya getirerek yapıyorsunuz bu hep aynı eleştirileri.

TD Sitesinin misyonu ve amaçları gayet açık:
Tüzüğün 1. maddesinden:
''Turan Dursun Sitesi aydın ve cesur insan Turan Dursun anısına oluşturulmuş bağımsız bir internet sitesidir. Sitemiz, ateizm, deizm, panteizm, panenteizm ve agnostizm gibi din karşıtı felsefeleri benimsemiş olan bireyleri bir araya getirerek, bireysel-toplumsal gelişime katkıda bulunma ve ortak amaçlar doğrultusunda dayanışma amacı güder.''

Bunu gizleyen veya farklı bir kılıf bulmaya çalışan yok ki zaten.

Sitenin ana amaçlarından biri din eleştirisi, ''din eleştirisi'' alanında en çok yoğunluk verdiği alan ise İslam eleştirisi. Bunu bilmeyen, anlamayan yok ki zaten. Neden her defasında birşeyleri deşifre etmiş edasıyla bunu söylüyorsunuz?

saygılarımla
Alt 25-12-2009, 16:38
Averroes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Averroes Averroes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İşlerimin yoğunluğundan dolayı yazmaya fırsat bulamamıştım. PC'nin başına geçip tekrar yazılanları okuduğumda iddialarım ile ilgili teşhislerimde büyük ölçüde haklı olduğumu bir kez daha gördüm. Yazıların bir müddet demlenmeye bırakılmasını ikinci sefer okunduğunda hem özeleştiri için, hem de dışarıdan kendi yazını üçüncü bir şahısmış gibi okunmasına olanak verdiğinden faydalı buldum. Sanıyorum bunu siz de denemelisin.

Gayet açıklıkla ve düzgün bir Türkçe ile ortaya konan eleştiriler ısrarla "Ne diyor be bu adam?" denilerek, diğer okuyucularda da "hakkaten bu adam ne diyor?" izlenimi verdirilmeye çalışılmış. Siz anlamadığınız ya da anlamak istemediğiniz için "hadi ben anlamadım siz de anlamayın" gibi bir temenni var satır aralarında. Oysa tekrarlamanın bu aşamada gereksiz olduğu eleştirilerimin nesi anlanmadı ben de onu anlamadım.

Sanıyorum bu bir yazı taktiği. Özellikle vicdanda aksini bulan bazı tespitler iddia sahibine getirilen muğlaklık suçlamasıyla psikolojik baskı altına alınmaya çalışılarak okuyucularda da aynı hissin yaratılması beklenmiş. "Sizin okumanıza bile gerek yok, ben okudum, kayda değer birşey bulamadım, hatta sizin yerinize tepki bile veriyorum" denmek istenmiş.

Oysa iddia sahibi ne diyor? Din karşıtı bütün felsefeler niye bir araya gelmiş mi diyor? Hayır. Aralarında dağlar kadar fark olan, ve içeriği itibariyle birbirine rakip olabilecek tüm bu felsefeler, dinler karşıtlığında değil, sadece İslam karşıtlığı etrafında birleşmiş diyor. İddiasını ispat edebiliyor mu? Evet. Peki cevap ne ? Tüzük madde 1.

Peki tüzük madde 1'de ortak amaçlar doğrultusunda diyor. Nedir bu ortak amaçlar? Hadi birinci ortak amaç İslam'ın deşifre edilmesi. İkinci ortak amaç ne? Çoğul takısı kullanıldığına göre en az iki amaç olması gerekiyor.

İddia sahibi ne diyor? Turan Dursun derinlikli ateizm bilgisi olmayan bir din hocası ebatlarında bildiği Arapça bilgisiyle Kur'an'dan ayetler seçerek günümüz dünya algısıyla onu ti'ye alan biri. Derinlikli bilimsel evren bilgisi olmadığı süpürge deneyiyle ortada. Peki karşılığında demogoji dışında buna bir cevap var mı? Mesela, hayır TD bilimsel sınırlar dahilinde ateisttir, kanıtı da şudur şudur denmiş mi? Hayır.

İddia sahibi ne diyor? Deizm ve panteizm Tanrı düşünceli felsefelerdir. Üstelik eleştirdikleri peygamberlik müesssini de kendileri oluştururlar. Bu bir iddia. Hayır efendim, yanlış söylüyorsun, ben deistim ama bu bir iftira diyen olmuş mu? Hayır. İddiama Ulpian'ın bütün ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya ahdettiği yazıları dışında cevap var mı, hayır. Bunun yerine, neden ısrarla aynı konuları işlediğim sorgulanmış. Sanki TD sitesinde yıllardır Peygamber'in cinsel hayatını, Ayşe'nin yaşını ağızlarına sakız yapanlar kendileri değilmiş gibi.

Sanki ben bunları özellikle birilerine sormuşum gibi, birileri bana cevap yazmış ve bu başlığa benden sonra gelenler, konuya sonradan dahil olanlar, sanki ben bu iddiaları şereflerine açmışım gibi lutfetmişler ve başlığı alakasızlığa boğmuşlar. Ama yazılarım gerekli kişilerin vicdanlarında karşılığını bulmuştur. En azından bu noktadan teselli bulabilirim.

Not: Benim bu suyu çıkarılmış başlıkla ilgili son yazacaklarımdır.

-Şeytanın yaptığı en büyük hile bütün dünyayı yaşamadığına inandırmakmış-

"The Usual Suspects" filminden
Alt 26-12-2009, 17:18
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

kuranyeter´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Turan Dursun' un yaptığı söylenen süpürge deneyi doğru mu, bu nedenle ateist olduğu gerçek mi?
Turan Dursun süpürge deneyini ciddiye almış olsaydı bunu bir kitabına yazardı. Oysa onun binlerce sayfalık kitapları içinde süpürge deneyi diye bir şey yoktur.

Neden ateizm hakkındaki eleştirilerime bu alıntıyla başladım?
Bu alıntıyla başlamamın nedeni, Türkiye'de ateizm denilince ilk akla gelen adres t.dursunculardır.Böylece Kur'anı tenkit ederek prim yapmaya çalışan bu insanların, Kur'ana , çelişkiler kitabı derken ve bu yola hayatlarını adamışlarken,
evet bu yolda nasıl ''eşsiz bilimsellikllerle'' dolup taşdıklarını anlatan , ''süpürge deneyi'' ile başlamayı uygun gördüm.
Evet elindeki süpürgeyi ''sebepler'', duvarı ve su dolu kovayı ''varlık-madde alemi'' gören t.dursunun deneyinde bir eksiklik var, sanki taşlardan biri eksik..!
Bu deneyde hakim olan üç unsur vardı.Biri süpürge, diğeri kovayla duvar ve sonuncusu t.dursun..!
Şimdi denyindeki unsurları sırayla evren modeline uygulayalım , adapte etmeye çalışalım.
1.Süpürge = evrende , madde aleminde olup bitenler, sebepler...bu tamam.
2.Duvar ve su dolu kova= Buda maddenin bizzat kendisi, yani varlık aleminin temel yapı taşları..buda tamam
3.t.dursun= tanrı...! Evet deneyde ''kaybedilen,hasır altı edilen'' unsurların en mühimmi, hatta deneyin olmazsa olmazı diyebileceğimiz materyali...!
Soruyoruz acaba bu materyal neden gözardı edildi..!
Yahu neyse meseleyi iyice ironileştirmeden burada bitirelim...
Ama şunları söylemeden geçemeyeceğim:
Evreni ve yaratılma hadisesini ''çelik çomak'' oyunu gibi mütaala eden, evreni ve varlık aleminin ortaya çıkması gibi azametli bir vakıayı, süpürge deneyi ile bitirmiş( ! ) bir zihniyetin, Kur'an'a ait yapacağı tenkitler de, bu deneydeki hakim mantık kadar ''akli ve ilmi '' olacaktır...!
Ve yine bu hezeyanın nasıl kurtarılmaya çalışıldığıda t.dursunun ''yaverlerince'' yine en az bu deney kadar , bilimsel bir şekilde anlatılmıştır..!
Sonuç olarak, t.dursun zihniyetine ait bir iddia nameyi gördüğünüzde tarihe kendisini ''süpürge sarısı'' renklerle yazdırmış bu deneyi aklınızda tutarak değerlendirin ki, iddiaların arka planını ve bilimselliklerini ve çok kuvvetli mantıklarını çok daha iyi anlamış olasınız.

Saygılar Sevgiler.
alıntı/himyata

ALINTIDIR....
Alıntı olduğundan zaten şüphe duymadığım bir yazı olmuş. İbarede en sona düşülmüş buda güzel.

2.Duvar ve su dolu kova= Buda maddenin bizzat kendisi, yani varlık aleminin temel yapı taşları..buda tamam
3.t.dursun= tanrı...! Evet deneyde ''kaybedilen,hasır altı edilen'' unsurların en mühimmi, hatta deneyin olmazsa olmazı diyebileceğimiz materyali...!

Şimdi burada toprağı alıp, heykel yapan bir tanrıdan bahsediyor olmalı. Evet evet toprakla oynayan bir 8 yaş grubu bir çocuğun hayallerini süsleyen heykeller gibi. Daha? Tabi dahasıda var. Yine 8-12 yaş arası masallar gibi. Yasaklanmış elması olan, durmadan deney yapan(sınayan), hımm kızan, hiddetlenen, sevgili kahramanları olan(peygamberler), arşı(tahtı)na kurulan binbirgece masallrının dahi, yanında daha büyük yaşdaki çocuklara hitap ettiği aşina olan cennetleri, alemleri, sınırsız ve sonsuz atmasyon yapılıp yüklenebilecek bir kudreti olan, kahramanların en kahramanı, masalların en masalı, babaların en babası bir tanrı bu! Hatta sınarken öyle bir sınarki, Turan Dursun aklında bir düşünceyi sınamak isterken koskoca masallar masalı tanrı, oturup kullarını sınar. Gah açlık verir sabrını ölçer, gah yasaklar koyar şeytana uymalarını gözler, gah acı verir sabır dener, gah insanları insanlara kırdırır, öldürtür, ölümü hak kulluğu-köleliği helal görür. Tam bir oyunlar içinde oyun! Daha mı daha neler yapsın, tuzaklar kurar, celallenir, sevinir, öc alır. tanrı değil tam bir ağa dır. uzatmaya gerek var mı? Bu kadar basit bir sınamayı dillerine dolayanlar, hallerine bakmaktan aciz insnalar olmalı. Yoksa önce çamurdan oyuncakları ve hatta henüz 6 yaşındaki Tanrı 'nın(yani dinlerin) tamamen oyuncakları(kullar) olmuşluğu görmek gerekir...

Gelelim 3 maddeye

farzedelim ki 3 nolu madde yerine tanrı yazmış olalım? Bu halde Turan Dursun kendisini yazmamış diyenin mantıksal bir sorunu var demektir. Acaba nedir, nedir?

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 27-04-2011, 23:51
crazy_pretty_murat crazy_pretty_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Uzun zaman önce okumuştum bu süpürge olayını.Zaten Turan Dursun'un süpürge deneyinden çıkarttığı o ilginç sonuçları okuyunca,bu insanı araştırdığım her vakti boş vakit olarak değerlendirdim.Tesadüf ne demek ben yanlış biliyorum sanırım.Turan Dursun'un tesadüf anlayışıyla,TDK'da yazan tesadüf anlayışı çok daha farklıymış.Yazık ama gerçekten.Bu süpürge deneyini yaptıysan bile söyleme.İçinde kalsın.
Alt 28-04-2011, 00:58
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Adam Kuran ayetlerini ortaya sermiş ayetlerin içindeki vahşeti, işkenceyi, kini göstermiş. Buna cevap veremeyenler de tutturmuş bir süpürge deneyi... Yahu Turan Dursun süpürgeyle duvara su sıçratmış ya da sıçratmamış ne önemi var ki adamın dediklerine cevap veremeyenler onu öldürdü işte. Adam madem bu kadar ciddiye alınmayacak biriydi neden ondan bu kadar korkuldu ve hâlâ da korkuluyor.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik
Alt 12-08-2011, 19:47
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zaten olmus bir olayin olma ihtimalini verip bu bir mucizedir dersek, bunu boyle kabul edersek her saniyemiz mucizedir zaten.Buraya girmek istemiyorum bile.

Burada bir kisinin argumanlarini curutemeyen kalbi ile dusunengillerden olanlarin soyle bir seyden haberi olmasi lazim derim ben.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

Once kisinin argumanlarini curutun.Ondan sonra bu adam aslinda soyleydi, boyleydi dedikodusuna girersiniz.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 13-08-2011, 22:28
pavelkalouda pavelkalouda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ateistlerin savunduğu 1.konu "tutturmuşsunuz bi süpürge deneyi"..e tutturacağız tabi. siz kendinize göre çelişki diye adlandırdığınız ayetleri her bulduğunuz yere yazıyosunuz

2.konu ise turan bilim adamı değil ki..o zaman bu saçmalığı niye yapıyosun..hadi yaptın bari söyleme be adam içinde kalsın bu mükemmel deneyin
Alt 13-08-2011, 23:23
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Turan dursun islamin sifresini cözmüs bir adam,bugün bircok alim islami konuda turan dursun kadar bilgisi olmadigi icin halen inanmakda,(ne kadar az bilirsen,o kadar cok inanirsin,,,ne kadar cok bilirsen o kadar az inanirsin).
Albetr einsteinin hizmetcisi bir gün acil carsiya gitmek zorunda olunca einsteinada yumurtalarini kendisinin haslamak zorunda oldugunu söyler,,hizmetci carsiya alisverise gider ve eve geri döner,,birde ne görsün,,yumurtalar albertin elinde ve saat suyun icinde kayniyor.(albert yumurtasini belli dakka kaynamis sever)
Büyük beyinlerin ufak islere kafasi calismaz,,ayni süpürge deneyi gibi,,turan baba zaten bütün inanc sisteminin sifresini cözmüs,,özünde süpürge deneyine zaten gerek yok.(ben sahsen böyle büyük bir beynin böyle ufak islerle ugrascaani hic sanmiyorum,bunlar onu kücük düsürmek isteyenlerin iftiralari,,ikili oynayanlarin.).

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 13-08-2011, 23:31
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Adamın sözlerine cevap veremeyenlerin sığındığı tek şey bu. "Ehe ehe züpürge ehiğk!" Kardeşim adam Kuran ayetlerini gösterirken hadisleri anlatırken süpürge salladım diye öyle, demiyor ki. Yiyorsa söylediklerini çürütün. Bu arada süpürge deneyini komik bulan aynı kişilerin Kuran'daki bir ton komediyi görmemelerine değinmiyorum bile. O başka başlığın konusu olur.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik

Önerilen Siteler