Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri > Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-09-2013, 13:36
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evet herkes dilediği gibi düşünebilir inancına sarılabilir.

Hani anadolu alevileri için genelde, eski medeniyet inançları ile mecusilik karışımı altında bir sentez açığa çıktığı söylemleri var.

Biraz daha derinlemesine bakmak istedim eli oli yorumlarına. Özellikle dersim inancı denildiğinde erişim kolay oldu. Birde dersim alevi ocakları işe yaradı.

Hızır her bölgeye göre farklılık gösteren zamanla açığa çıkan karakter.

Ezoterizm ile bağlantı kurulduğu söyleniyor.

Hak ehli erenleri ve sırları nelerdir?
Ya da tanrısal yaklaşım altında; 18.000 alemin yaratıcısı il, eli, oli,ilya,elya,ellez midir?

Can-Canan-Çoban(erkek-kadın-çocuk) açılımını inancınız dahilinde yapabilir misiniz? Yoksa inancınız haricinde gelişen ayrı bir alt açılımı mı var?

Alevilerin sırrı doğumlardadır ve hayali bir tanrı inançları yoktur derken bildiğimiz doğal süreçler akla gelmekte ötesinde ne var ya da var mı?

Ezoterik yaklaşım ile Allah ve Allah'ın yarattığı yer olmadan var olmak nasıl açıklanıyor gerçekten? (benim algıladığım, Tanrısal imge olarak yarıtlan Allah insani düşünce ürünüdür. Tıpkı daha öncesinde yarıtılan hayali tanrılar gibi, bunlar olmadan da hak vardı. Yani, eski inançların doğa ile bütünleşik olarak açığa çıkardığı bir yaşam inancı.) Ateş-Toprak-Su içinden su ile yaşamın başlamasına işaret etmiş okuduğum kişi.

Tanrı-Evren-İnsan yaklaşımı ile insan tanrının gerçekten bir yansıması mıdır?
En azından inanç olarak herşeyin özünde insanı ele alıp, insanın tek başına büyük evren olması inancı

Tüm bu bilgilere karşın(Aslında hepsinin farklı açılımları farklı inançlarda buluşur ama) Cem evleri ve ibadet ritüellerini belirleyen faktörler nelerdir? Ezoterik bilgilerin aktarılması için ne gibi eğitimler alınmalı? Din adamlıklarını belirleyen faktörler nelerdir? Makamlar neye istinaden seçilir? Gizil öğretiler oldukça eski tarihlerden itibaren sözel olarak aktarılıp seçilmiş kişiler tarafından yine gizil olarak seçilenlere mi aktarılmıştır?

Başköylü Hasan Efendi ile nickinizin sanırım bir bağıntısı var.
Alt 19-01-2014, 21:36
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Baskoylu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... Sonuc olarak Alev`i sozu; Alev, Ates, Isik, temelinden gelen sozcuktur. I harfi ise cogul olarak vasfini yerine getirir...
Buna kaynağınız nedir?

En acımasız zalimler, kafası kesilmedik mazlumlar arasından çıkar.
Alt 05-10-2013, 13:21
rotten rotten isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

bildiğim kadarı ile aleviler, aliyi muhammed ile bir tutuyor
Alt 05-10-2013, 15:52
romulus83 romulus83 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

rotten´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bildiğim kadarı ile aleviler, aliyi muhammed ile bir tutuyor
Aliyi muhammedle bir tutmak bir yana;Ali aslında muhammedden de üstündür bu kitlenin inanışına göre..ama çok fazla dillendirmezler elbette..yüzyıllardır çeşitli adlar ve türlü sıfatlar adı altında inançlarını gizlediler.can korkusu,asimile olma korkusu...ne muhammed ile bir ilgi alakaları var nede arap ali ile....
Alt 05-10-2013, 19:01
Baskoylu Baskoylu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayin mrdragon

Herkes dusuncesinde ozgurdur, lakin ikili oynamak veya farkli kiliklara girmek insanin yapacagi is olmazsa gerek.

Hani anadolu alevileri için genelde, eski medeniyet inançları ile mecusilik karışımı altında bir sentez açığa çıktığı söylemleri var.
Evet dogrudur, Alevi Yasam Felsefesinin Insanligin Dogusundan Beri Gelen, Topraktan Geldigini, Topraga Gidecegine Inanir.
Gercek Tanrinin Kendisi Olduguna, Tanriyi Kendisinde, Kendisini Tanrida Gorur.

Biraz daha derinlemesine bakmak istedim eli oli yorumlarına. Özellikle dersim inancı denildiğinde erişim kolay oldu. Birde dersim alevi ocakları işe yaradı.
Dersim Alevi Ocaklarindan biriyim.. Ama Marksist dusunceye sahip oldugumdan, farkli dusunuyorum. yani gunumuzde yozlastirilmaya ve 1400 yillik asimile politikalarindan kaynakli Yobaz Islamin oyununa gelmiyen, Karanliklari aydinliga cikarma cabasinda olan biriyim.
Dolayisiyla Suc Makinasi ve Insanlik Dusmani Islam Yobazlarin korkulu ruyasi olma cabasindayim....

Hızır her bölgeye göre farklılık gösteren zamanla açığa çıkan karakter.
Ezoterizm ile bağlantı kurulduğu söyleniyor.
Hizir Oli, Eli; Alevi Yasam Felsefesinde,guc durumda olanin her zaman yaninda hazir ve nazir olandir....Yani birilerinin inandigi Hayali Allah`i cope atip, Insan oldugu, varligini goren ve duyan oldugu icin, Varligin Birligine inanci ile "Gercegin Demine Huu" diyerek, hayali olgulari tarihin coplugune gondermeye devam etmektedir.

Hak ehli erenleri ve sırları nelerdir?
Ya da tanrısal yaklaşım altında; 18.000 alemin yaratıcısı il, eli, oli,ilya,elya,ellez midir?
Sir insanin dogusudur. Alevilerde cenazenin kefenlenmesi gelenegi, Sirrin baslangic noktasidir.
Oluyu tamamen orten iki katli ve diş kefenin altinda "YAKASIZ GOMLEK" denilen, ancak Oluyu boydan boya ortmeyen Bel kesimini kapliyan bir ic kefen vardir.
Bu kefene olunun cinsel organini orttugu icin, "SIR ORTUSU" de denir. Edep ortusu yerine, SIR ORTUSU denmesinin nedeni de, Alevilerin Sirrini saklamasıdir. Cunku cinsel organlar, ureme organlaridir, dolayisiyla SIR, birlesmede uremededir.

Hak Ehli Erenler, yani Eline, Beline ve Diline sahip olanlar,
Her bilginin insanin kendisinde olduguna ve her olgunun merkezinde insan olduguna insanliktan daha degerli bir varligin olmadigina inanir. NE ARARSAN KENDINDE ARA, INSAN HAKTA, HAK INSANDA. Yani her sey insanda baslar ve insanda biter.
Tek ve Cok Tanrili dinlerde Yaradilis inanci varken, Alevilikte VAROLUS - VARLIGIN BIRLIGI,
olgusuna inanilir, yaratan`da yaradan`da insanin kendisidir der.....

Can-Canan-Çoban(erkek-kadın-çocuk) açılımını inancınız dahilinde yapabilir misiniz? Yoksa inancınız haricinde gelişen ayrı bir alt açılımı mı var?
Islami Sii/Caferi inanci yani Islamin kolu olan Caferi mezsbine gore.. Allah Muhammed Ya Ali derken..

Alevi Yasam Felsefesinde Olan Uclem ise Can, Canan, Coban. (Erkek, Kadin, Cocuk) Yani Islamin kolu olan Sii inanci, Allah, Muhammed ve Ali`yi cagirirken.... Alevilik inancinda ise... Hak Insanda, Insan Hakta olgusuna cagiri yapmaktadir....
Cennette Pezevenklik, ve Iskencecilik Yapma vaadi veren Allah inanci, uckur duskunu, kelle avcilarinin, birer insanlik dusmani olduguna inandiklari icin... Kendisini Tanrida, Tanriyi Kendisinde, Tanrinin Kendisi Olduguna Inanir. ENEL-HAQ... ben tanriyim, tanri benim....

Ezoterik yaklaşım ile Allah ve Allah'ın yarattığı yer olmadan var olmak nasıl açıklanıyor gerçekten?
Ben Allah denen varliktan bir milliyon kere ustun oldugumu idda ediyorum. Cunku Ben Varim. O ise yok... Cunku ben dusunuyorum.. Onun dusundugune ve yarattigina dair bir gerceklik gosterebilirmisiniz?
Ben varsam gercek olan benim, O yoksa HAYALDIR. Insanlar cikardi, Insanlar inanmak zorunda kaldi. Varligini goren hic kimse olmamistir... sadece yalancilar tarafindan goruldugu idda edilmistir, bu yalancilarda 9 yasindaki cocuklara tecavuz etmek icin islerine geldigi icin, insanlari boyle uyutup, cocuk yastaki kizlara tecavuz etmislerdir.

Bir birlerinin kizlarini alip bir birlerine peskes cekmislerdir... korpecik cocuklara tecavuz ettirmek!!!!, soylediginiz var eden Allah`iniz sizin olsun... boylesi insanlik dusmanlarina ihtiyacimiz yok... bizleri insanlik sucu olan iskencelerle katletsede, bir birinden guzel 72 tane hurri melek vermeye calissada... Bizim ne Iskenceleri kabul etmemiz mumkundur, Nede Sex Manyagi oldugumuz kabul edilemez, ikiside (Korku ve Heves) insanligin dusmanidir.
Ikiside Eline, Beline ve Diline sahip olmiyan bir yapilanmadir....

Pir Baskoylu Hasan Efendi`nin "VARLIGIN DOGUSU" size biraz daha aciklik getirecektir...

Forumun korallarini goz onunde bulundurarak, Pir Baskoylu Hasan Efendi`ye ait baska forumda yazilarimi buraya aktaramiyorum.. Kopyala Yapistir dusuncesi ile, yazilarin sabote edilmesinden kaynakli aktaramiyorum....

Saygi ve Insani Sevgilerimle

MILLIYETCILIK COCUKLUK HASTALIGIDIR. INSANLIGIN DA KIZAMIGIDIR. EINSTEIN.
ADOLF HITLER VE MUSSOLINI GIBI IRKCILARIN USTASI, ATATURK`TUR
Alt 19-01-2014, 22:21
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın Baskoylu, bir kısım yazınızı okuyorum da, görebildiğim kadarıyla Aleviliği Tunceli başta çok lokal bir çerçevedeki yaşanış şekli ve kendi Alevilik anlayışınızla örtüşen bir kalıba sokma çabanız var, kategoriz etmek dahi değil. Tabii bu sizin Alevilik anlayışınız, sözüm yok...

Ancak;

Baskoylu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... Islami Sii/Caferi inanci yani Islamin kolu olan Caferi mezsbine gore.. Allah Muhammed Ya Ali derken..

Alevi Yasam Felsefesinde Olan Uclem ise Can, Canan, Coban. (Erkek, Kadin, Cocuk) Yani Islamin kolu olan Sii inanci, Allah, Muhammed ve Ali`yi cagirirken.... Alevilik inancinda ise... Hak Insanda, Insan Hakta olgusuna cagiri yapmaktadir...
Sözünüzle ilintili olarak "Allah-Muhammed-Ali" üçlemesinin geçtiği (Alevi kültürünün yaşandığı hemen her coğrafyada mevcut) o kadar deyiş, düvaz vs. örneği verebilirim ki...

En acımasız zalimler, kafası kesilmedik mazlumlar arasından çıkar.
Alt 13-03-2014, 23:22
Theonwar Theonwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Haluk Tarcan'ın Aleviler hakkındaki tespitleri.

http://www.haluktarcan.com/Default.a...&L=1&K=0&K1=41
Alt 05-10-2013, 19:09
Üye

romulus83´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aliyi muhammedle bir tutmak bir yana;Ali aslında muhammedden de üstündür bu kitlenin inanışına göre..ama çok fazla dillendirmezler elbette..yüzyıllardır çeşitli adlar ve türlü sıfatlar adı altında inançlarını gizlediler.can korkusu,asimile olma korkusu...ne muhammed ile bir ilgi alakaları var nede arap ali ile....

Sii / Caferi inancinda bu yoktur... Hz. Ali, Hz Muhammed`en ustun gormez...
Alevi inancinda ise... Hz. Muhammed ve onun yalan makinasi Islam Hizir Eli, Oli `nin yaninda dunku cocuk ve insanlik dusmani olarak gordugunden dolayi.. Muhammed`i Hizir Oli, Eli ile kiyaslamaz. Eline, Beline ve Diline sahip olmiyan Muhammed`in insanlik dusmani gordugunden dolayi bazi insanlar tarafindan Hz Ali ile Hizir Eli, Oli olgusunu karistirirlar.....

Saygideger Romulus Dostun`da belirtigi gibi Alevilerin; Arap Ali ve Cocuk tecavuzcusu Muhammed ile ilgi ve alakalari yoktur..

Saygi ve Insani Sevgilerimle

Alt 07-10-2013, 05:07
Üye

Kainatın Aynasıyım
Mademki Ben Bir İnsanım
Hakkın Varlık Deryasıyım
Mademki Ben Bir İnsanım

İnsan Hakta Hak İnsanda
Ne Ararsan Var İnsanda
Çok Marifet Var İnsanda
Mademki Ben Bir İnsanım

Tevrat'ı Yazabilirim
İncil'i Dizebilirim
Kur'an'ı Sezebilirim
Madem Ki Ben Bir İnsanım

Bunca Temenni Dilekler
Vız Gelir Çarkı Felekler
Bana Eğilsin Melekler
Mademki Ben Bir İnsanım

Daimiyim Harap Benim
Ayaklara Turap Benim
Aşk Ehline Şarap Benim
Mademki Ben Bir İnsanım.

Gerisi teferruattir Sevgili Daimi...
Saygi ile bir kez daha aniyorum seni.

Saygi ve Insani Sevgilerimle.

Alt 07-10-2013, 18:43
mrdragon mrdragon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgiler için tşkler sayın Baskoylu;

Bu aşamada temel olarak doğayı algılayıp, insanı yorumlama üzerinde düşünceler belirtirken, evrenin işleyiş mekanizmalarının ötesinde bir sentez ortaya koymadığınız anda, insan odaklı bilgisel süreç adına, dinsizlerden farkınız ne oluyor?

Evrenin başlangıcı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? İnsan tanrıdır ya da tanrının yansımasıdır belki de, peki insan yokken de var olan dünya evren gezegen v.s. hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ölüm sonrası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? (doğal süreçler adına ölüm bizler daha doğrusu düşünceler adına bir son olsa da, enerji döngüsü babında başka canlılara yaşam demek oluyor.)

Sabitlenen bu inanç düzeninizin kökeni ne olursa olsun, hümanist bir düşünce çizgisi altında, insanlık adına en ufak bir zararı yok. Bizlerce de bir sakıncası olacağını düşünmüyorum.

Aleviliğin özünde yaşayan biri ile aleviliği inanç olarak benimsemeyen biri arasında, inanç çizginiz adına bir fark var mıdır?

Önerilen Siteler