Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-01-2010, 18:12
mete kocabay mete kocabay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Mucize Yalanları Sitesi Hakkında

Sitenizi okumaya başladım. Hazırlayan kişi gerçekten oldukça fazla araştırma yapmış. Ancak dini anlamda olumsuz olarak hazırlanan bu site benim imanımın artmasını sağladı. Çünkü Kuran’a olumsuz olarak yaklaşanların kalplerinin kaydırılacağı ayetlerle çok net bir şekilde ifade edilmiştir:

Sana Kitabı indiren O'dur. O'ndan, Kitabın anası (temeli) olan bir kısım ayetler muhkem'dir; diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir kayma olanlar, fitne çıkarmak ve olmadık yorumlarını yapmak için ondan müteşabih olanına uyarlar. Oysa onun tevilini Allah'tan başkası bilmez. İlimde derinleşenler ise: "Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır" derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez. (3/7)

Allah, müteşabih (benzeşmeli), ikişerli, bir kitap olarak sözün en güzelini indirdi. Rablerine karşı içleri titreyerek-korkanların O'ndan derileri ürperir. Sonra onların derileri ve kalpleri Allah'ın zikrine (karşı) yumuşar-yatışır. İşte bu, Allah'ın yol göstermesidir, onunla dilediğini hidayete erdirir. Allah, kimi saptırırsa artık onun için de bir yol gösterici yoktur. (39/23)

Bilimi kutsal bir şeymiş gibi görenler (ki İslamiyet bilimi kesinlikle teşvik eder) aslında biliminde bir felsefe olduğunun farkındalar mı çok merak ediyorum? Zaten bilimin kendi tanımında da hiçbir şey salt doğru değildir, bir teori çürütülünce artık yeni bir teoriye geçilir. Örneğin yerçekimi kanunu açıklanmadan çok önceleri zamanın bilim adamları bu maddenin yere karşı sevgisi var, o yüzden yere düşüyor şeklinde bir açıklama yapıyorlardı. Bugün ise bilim felsefesi daha modern gözüktüğü için “yer çekimi kanunu” daha süslü bir inanç olarak gözüküyor ve bilim adamları kendilerini çok modern olarak görüyorlar. Oysa yapılan ve inanılan felsefeden başkası değil. Önce bunun anlaşılması gerekir.

İkincisi bilindiği gibi Hz.Muhammed’e mucize olarak Kuran verilmiştir. O zamanlar Arabistan’da şiir yarışmaları oluyordu. Kafiyeler, ebced, müteşabih benzetmeler gibi değerler büyük bir sanatın oluşmasını sağlamıştı. İnsanlığa ders veren ve bunu edebiyat sanatlarıyla yapan özlü bir söz hem insanın ruhuna hitap ediyor hem de düşünmesini sağlıyordu. Üstelik şiirden belli tarihleri veren ebcedlerin çıkması icra edilen sanatın daha da kıymetlenmesini sağlıyordu. Dolayısıyla şu ayetin bir de böyle çevirisi var şeklindeki bir yaklaşım at gözlüğüyle bakan bir yaklaşımı yansıtıyor. Kelimenin her anlamı geçerli olduğu gibi tek anlamı da geçerli olabilir. Kaldı ki Kuran’da katlanmış ayetler ve anlamlar olduğu zaten bildiriliyor. O yüzden yapılan tercümelere “ilmi samimiyetsizlik” yakıştırması yapmanın hiçbir anlamı yoktur. Aksine uydurma bir anlam değil de mevcut bir anlam kullanıldığı halde böyle yakıştırma yapanlar “akli samimiyetsizlik” içindedir.
Üçüncüsü İslam son din olduğu için hem o gü, hem 1400 yıl sonra, hem de dünya yok olana kadar geçerli olacağı için bazı ayetlerin başka bir takım anlamlara daha sahip olduğu günümüzde anlaşılabilir. Bu garip bir durum değildir. Nitekim bineklerle (ulaşım vasıtalarıyla) ilgili bir ayette buna işaret edilmiştir. Nahl Suresi 8.ci ayet: “Onlara binmeniz ve süs için atları, katırları ve merkebleri (yarattı). Ve daha sizlerin bilmediğiniz neleri yaratmaktadır?
O dönemde evrenin genişlediği bilinmiyordu ama şimdi biliniyor. Kuran’ın buna işaret ediyor olması şaşırtıcı değildir.

Dördüncüsü ben olumlu gözle Kuran’a bakınca, kelimeleri diğer anlamlarıyla anlamaya zorlamayınca, yani Kuran’ı düz okuyunca bilime hiç de tezat olmadığını, dünyanın düz değil, yuvarlak olduğunu rahatlıkla anlıyorum. Çünkü Kuran’da dünyanın şekli için arapçada yuvarlak bir şeyin üstüne dolamak anlamına gelen tekvir kelmesi kullanılmıştır. Tekvir kelimesi kullanılmışken Kuran’a göre dünyanın düz olduğunu iddia etmek tamamen “akli samimiyetsiz” örneğidir.
Zümer Suresi 5.ci ayet: “Gökleri ve yeri hak olarak yarattı. Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp-örtüyor.”
Burada kullanılan Arapça kelime gece ve gündüzün yuvarlak bir şeyin üzerine sarıldığı anlamı çıkmaktadır. Yani Kuran’dan dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılmaktadır. Zaten Avrupa karanlık ortaçağı yaşarken İslam düşünürlerinin astronomide bu kadar ileri olmaları da Kuran’ın bilime ters olmadığını göstermektedir.
Alt 19-01-2010, 23:06
calvuss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
calvuss calvuss isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Senin c/p ne kurandan c/p lerle cevap vermek istedim.Bak ayetlerde apaçık olduğu söyleniyor.

"Apaçık kitaba andolsun ki, akledesiniz diye Kur'an'ı Arapça oku­nan bir kitap kılmışızdır" (Zuhruf Suresi, ayet 23).

"Apaçık olan kitaba andolsun ki, biz onu kutlu bir gecede in­dirdik... " (Duhan Suresi, ayet 23).

"Bunlar apaçık kitabın ayetleridir" (Kasas Suresi, ayet 2).

"(Ey Muhammed!) Andolsun ki, sana apaçık ayetler indirdik" (Bakara Suresi, ayet 99).

"Andolsun ki, biz, bilmediklerinizi size açık seçik bildiren ayetler indirdik..." (Nur Suresi, ayet 46).

kaynak : http://www.kuranikerim.gen.tr

Alt 19-01-2010, 23:19
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın mete kocabay,

Arayan göz elektrik faturasında bile mucize görebilir önemli olan insanlığın bilgi birikimine bunların eklemlenebilip eklemlenemediğidir. Bu anlamda mesela Adnan OKTAR'ın Harun YAHYA takma adıyla yayınladığı yazılar size çok mantıklı da gelebilir fakat bizi(insanlığı) doğruya götüren herkesin kafasına göre bir şey iddia etmesi değil bunu bilgi hazinemize dahil edebilmesidir. Bunu yapabilmek için de iddiaların akran denetimli[1] yayın süreçlerinden geçirilmesi gerekir.

Bu bağlamda, zorlama çıkarımlarla ya da görgü tanığı ifadeleriyle yürüyemeyeceğimiz aşikar değil mi? Mesela Hindu guru Sathya Sai Baba'nın[2] yaşayan tanrı olduğuna inanan, bu adamı zihin okurken, envai çeşit mucize yaratırken gördüğünü söyleyen milyon kişi var! Buyrun buna da inanın o zaman. Ama olmaz, mucizeler nedense sadece inananların başına gelir!

Bilmem demek istediğimi anlatabildim mi? Neye inandığınızı kimse sorgulayamaz, özneldir. Ama ne zaman ki siz inancınızın "bilimsel" olduğunu iddia edersiniz, bu iddianızı destekleyecek akran denetimli kanıtları da yanınızda getirmeniz gerekir. Hem kanıtınız yok, hem de iddia mı ediyorsunuz, o vakit bu mesaj bile zaman kaybıdır çünkü sizinki abesle iştigaldir.
Alt 20-01-2010, 12:46
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mete kocabay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geceyi gündüzün üstüne sarıp-örtüyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıp-örtüyor.”
Burada kullanılan Arapça kelime gece ve gündüzün yuvarlak bir şeyin üzerine sarıldığı anlamı çıkmaktadır.

Farklı gezegenlerde yaşadığımız aşikâr Sayın Kocabay..

Size bir sorum var:

1- Gündüz yuvarlak mıdır?

Bir sorum daha var:

1- Gece yuvarlak mıdır?

Son bir sorum daha var

1- Yuvarlak nedir? (Bu soru seni germesin; yanıtın hakaretten muaf olsun..)

Selamlar...

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 21-01-2010, 17:36
mete kocabay mete kocabay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Sayın Milomanara,
Mucizeler nedense sadece inananların başına gelir demişsiniz. Evet ben de mucizeleri yalnızca inanan gözler görür diyorum. Bu konuda sanırım hem fikiriz. Çünkü Kuran'daki hiç bir mucize insanın aklında şaşkınlık oluşturacak bir şekilde meydana gelmez. Örneğin Kızıldeniz'in yarılması büyük bir tusanamiyle olmuş olabilir. Musa'nın kavmi bu olayın mucize olduğunu anlamıştır, çünkü tam o an olmuştur. Ama inanmayanlar bunun mucize olduğunu anlamamışlardır. Gören gözler aynı, görülen vakit aynı ama insanların beynindeki algı ve kavrama güçleri farklıdır. Ancak çok fazla mucize arka arkaya olunca ve bilim geliştikçe bu mucizeler daha da iyi anlaşıldıkça inananların imanı artar, inanmayanlara ise hiç bir etkisi olmaz. (Ayrıca Ömer Çekakıl'ın sitesinden sayısız matematiksel mucizeye de bakabilirsiniz.) Zaten Kuran'da bu kitabın ve ayetlerin yalnızca inananları etkileyeceği ifade edilmiştir. Ben yalnızca insan vücudunu düşününce bile bir Yaratıcı olduğunu anlıyorum. Ve bu Yaratıcının insanları imtihan etmesine, elçi olarak bazı insanları seçmesine şaşırmıyorum. Benim içimde sonsuz yaşama ihtiyacı içgüdüsel olarak var. Sizin de ölümsüz olmak istediğinize eminim. Hiç kimse yok olup gitmek istemez. Hepimiz için sonsuzluk aslında başlamıştır. Ölüm yalnızca boyut değiştirmektir. Nasıl uyurken yattığınız halde başka alemlere gidebiliyoruz, öldüğümüzde de boyut değiştirerek başka bir aleme gideceğiz ve Kuran'da bu alemin çok da uzak olmadığı bildiriliyor. Taraflı bakan birinin bu şekilde düşünmeyeceğinin farkındayım. Ancak düşüncelerime cevap verdiğiniz için size bunu yazmak ve inanan birinin bakış açısını paylaşmak istedim. Ayrıca bu şekilde medeni bir şekilde konuşmak hoşuma gidiyor ve bu site içinde faydalı olacağına inanıyorum.

Sayın Thunderpoint,
Kuran'ın dili çok ince ve hoştur, benzetmeler vardır. Gördüğünüz gibi ayetin başında göklerin ve yerin yaratılışından bahsediliyor. Burada kastedilen bir gezegenin gece ve gündüzü yaşamasıdır. Örneğin sarık düz bir kumaştan oluşur ama yuvarlak şekli olan başa sarılır. Burada da aynı arapça kelime kullanılır. Dolayısıyla gece veya gündüz tabi ki sizin de kasteddiğiniz gibi yuvarlak değildir.
Alt 21-01-2010, 18:03
oldschool oldschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran'da olağan üstü bir özellik/mucize var yada yok o konuda bişey diyemeyeceğim. ben de siteyi ziyaret ettim. 365 gün örneğinde sitede de çarpıtma yapılmış, toplamda 365ten fazla yevm geçiyor deniyor. linkleri de kontrol ettim, yapılan arama Ctrl+f ile yapılan aramaya benzer olduğu için 365'ten fazla sayıda çıkması zaten doğal. bunu görünce zaten diğerlerini kontrol etmek istemedim zaten
Alt 26-01-2010, 01:05
mehmet1965 mehmet1965 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayin mete kocabay, ben tum inanclara saygiliyim, herkes istedigine inanabilir. Bu insanin en dogal hakkidir,ama kendi inancini baska birisine zor kullanarak inandirmaya kalkisirsa ben buna karsiyimdir.
Islamda kafirleri gordugunuz yerde oldurun diyorsa ben buna karsiyimdir. Nasil inananin hakki varsa kafirinide inanmamaya hakki vardir.
Kitapli dinlerde hangi zamana inmisse o zamanin bilgi sevyesine gore iner, yoksa kelimelerin iki anlami var, yok o ayet sunu demek istiyor, su kelime sunu anlatiyor diyemessin.
Tanri insanlarin anlayabilmesi icin apacik arapca indirdim diyor. Ornek olarak bir konuyu ilkokul mezununa universte sevyesinde bilgi veremezsin, onun sevyesine inip onun anlayacagi dili kullanarak anlatmalisin.
O donemdeki arap toplumuna simdiki bilgi birikimini verirsen anlayamaz, nasil ki yuz veya besyuz yil sonraki bilgiyi bize simdi verseler bizlerde anlayamayiz.
Muhammed e gore o zamanki dusunceyi algilama sevyesine gore kuranini nakletmistir.
Birde o zamanda okuma yazma sevyesi ne kadardi ona bakmak lazim.
O zaman, simdiki gibi kitaplara kimler ulasabiliyordu.
Halkin kacta kaci kurani okuyordu?
Simdi biz iletisim caginda kolay her bilgiye ulasiyoruz. O zaman kac kisi islam bilgisini dogru ogreniyordu?
Kuranda kafirlerin kalbini muhurleyip islam olmamasi icin tanri kaderinde yaziyor.
Bu kafirlerde allaha karsi gelmemek icin musluman olmuyorlar.
Gel simdi cik isin icinden.
Hem insanlari dogru yola getirmek icin 124 bin peygamber gonder, sonrada bazilarini inanmamasi icin kalbini muhurle....
Bu inanmayanlari inanirlara musallat et zulum aclik yoksulluk gostersinler, sonrada bu inanmayanlari benim peygamberime, kitabima inanmadi diye cehenneme at iskence goster.
Alt 26-01-2010, 01:55
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili mete içinde mucize!!barınmayan inanç yoktur bunu hiçunutma bir başka inancın mucizesi doğruysa ötekininkide onun oranındadoğrudur.
eğer imanını bu saçmalıklar kuvvetlendiriyorsa ya inancında yada ruhsal durumunda problem var demektir

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 26-01-2010, 18:56
burkay
Üye Değil

Eğer bir insan da bunca kainatın evrenin insanların bitkilerin hyvanların vs.. tesadüfen oluştuğunu ve bir yaratıcın olmadığını inkar etmesi de ..

Ya o insanın piskolojik rahatsızlığına ve hastalığına ne desin insanlar .. bence acilen tedaviye ihtiyaçları vardır bu insanların ...
Alt 26-01-2010, 19:03
burkay
Üye Değil

mehmet1965´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayin mete kocabay, ben tum inanclara saygiliyim, herkes istedigine inanabilir. Bu insanin en dogal hakkidir,ama kendi inancini baska birisine zor kullanarak inandirmaya kalkisirsa ben buna karsiyimdir.
Islamda kafirleri gordugunuz yerde oldurun diyorsa ben buna karsiyimdir. Nasil inananin hakki varsa kafirinide inanmamaya hakki vardir.
Kitapli dinlerde hangi zamana inmisse o zamanin bilgi sevyesine gore iner, yoksa kelimelerin iki anlami var, yok o ayet sunu demek istiyor, su kelime sunu anlatiyor diyemessin.
Tanri insanlarin anlayabilmesi icin apacik arapca indirdim diyor. Ornek olarak bir konuyu ilkokul mezununa universte sevyesinde bilgi veremezsin, onun sevyesine inip onun anlayacagi dili kullanarak anlatmalisin.
O donemdeki arap toplumuna simdiki bilgi birikimini verirsen anlayamaz, nasil ki yuz veya besyuz yil sonraki bilgiyi bize simdi verseler bizlerde anlayamayiz.
Muhammed e gore o zamanki dusunceyi algilama sevyesine gore kuranini nakletmistir.
Birde o zamanda okuma yazma sevyesi ne kadardi ona bakmak lazim.
O zaman, simdiki gibi kitaplara kimler ulasabiliyordu.
Halkin kacta kaci kurani okuyordu?
Simdi biz iletisim caginda kolay her bilgiye ulasiyoruz. O zaman kac kisi islam bilgisini dogru ogreniyordu?
Kuranda kafirlerin kalbini muhurleyip islam olmamasi icin tanri kaderinde yaziyor.
Bu kafirlerde allaha karsi gelmemek icin musluman olmuyorlar.
Gel simdi cik isin icinden.
Hem insanlari dogru yola getirmek icin 124 bin peygamber gonder, sonrada bazilarini inanmamasi icin kalbini muhurle....
Bu inanmayanlari inanirlara musallat et zulum aclik yoksulluk gostersinler, sonrada bu inanmayanlari benim peygamberime, kitabima inanmadi diye cehenneme at iskence goster.
İşde güzel kardeşim islamı allahı ne kadar anladığınız bu cümlelerden belli ..

Ya madem allah bu kainatı yaratdı bu en son yazdığın cümlende hem kalbini mühürlesin sonra insanlara mussallat kılsın de ..

Allah peygamberleri kuranı göndermiş uyarmış .. sen okudun ve anladıysan kuranı ozaman bu son yazdığın cümlen çürür gider şayet ki son cümlen kendi mantığına göre yorumlarsan senin durumun ortaya çıkar bu çok açık ve net ..

Allahın düşüncesive ilmi ile mantık yürütemezssin nedeni hikmeti saklı bazı gizli ilimler vardır
herkez kavrasaydı ozaman bu yeryüzündeki imtihan ortadan kalkar idi ..

Önerilen Siteler