Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-02-2010, 21:48
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tevbe 5: "Haram aylar çıkınca müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün........vs.."

Müslüman ahali -ısrarla- adil bir anlaşmanın tarafı olduğunu beyan etmekte ve bilmeyerek/istemeyerek de olsa mensubu bulunduğu "oynak sömürü düzeneği"ni daha da oynaklaştırmakta..

Şimdii.. Aklı ve mantığı bulunan herkese soruyorum: Siz adil bir anlaşma yapmış olsanız; bu anlaşmanın vadesi içinde bulunduğunuz bir dönemde (yani anlaşma şartlarının her haliyle geçerli sayıldığı bir süreçte) "Süre dolunca hepsini öldürün" mü yoksa "Yav bir bakalım, adamlar ne diyecek; biz de ona göre davranırız. Savaşsa savaş; barışsa barış" mı dersiniz?

Geçtik..

Müşrikleri (yani anlaşmanın diğer tarafını) ne sebeple affedeceksiniz? Anlaşmaya uymaları şartıyla.. Pekii o zaman ne dersiniz onlara? "Bak kardeşim! Anlaşmaya uymazsan külahları değişiriz! -Sebep her neyse- Adaletsizlik yapmaman için her türlü baskıyı uygularım sana.. Haberin olsun!.."

En doğrusu bu değil mi? Pekii senin esirgeyen ve yarlığayan Allah'ın ne diyor?

"Eğer tevbe eder, namazı dosdoğru kılar, zekâtı da verirlerse artık yollarını serbest bırakın........vs.."

Yanii illa ki "dar-ul İslam"..

İyi de el insaf be kardeşim! Kendinizi kandırırsınız.. Tefsir-meal menşeinde, minareye kılıf için tonlarca bez arayışına girip 21. yüzyılda "perhiz ve lahana turşusu" muhabbetine kapak olursunuz valla.. Oluyorsunuz da zaten..

Haa, nerde pes edeceksiniz.. "Gerçekler herkese lazımdır.. Dürüstlük ve adalet hepimizin ihtiyacıdır. Bir gün azınlıkta olup adalet açlığı çektiğinizde yanık kokuları gelecek burnunuza.. Uzaklarda aramayın, oldu mu?"

Hayırlı hidayetler...

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!
Alt 18-02-2010, 22:00
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın LJLJLJ,

Konuyu kişi üzerinden ele alanlar kervanına siz de katılmışsınız. Farklı bir tepki beklemiyorum zaten. Belirtmiştim, alışkınım bu duruma.

O kadar ki, Benim YK üyesi olmama bile gönderme yapmışsınız. Ben burada site adına veya YK adına mesaj yazmıyorum. Burada yazarken, herkes gibi bir üye olarak şahsi fikrimi paylaşıyorum. Bunun mevzu ile ne alakası var? Mevzu ile yok elbette, ama sizin yapmak istediklerinizle alakası var. Konuyu asıl olay üzerinden tartışamamak, "karşımdaki kişiyi sinirlendirirsem boşluk bulurum" durumu sizinkisi. Bunu bildiğim için, ne daha önce sinirlenmiştim ne de şimdi sinirleniyorum. Açıkçası, (zaten konunun başından biri net bir katkınız da yok, sadece kişiselleştirme çabasındasınız) sizi hiç dikkate almıyorum ve yapmaya çalıştığınız şeye daha fazla katkı yapmayacağım. Konudan o kadar kopuksunuz ki "Bahsi geçen ayet anlaşılmayacak kadar nettir" gibi bir cümle bile kurabiliyorsunuz.

"Tefsir ilmi" gibi bir tabiri reddettiğimi, bu nedenle de "tefsir ilmine sahip olmadığımı" söyledim kaç kere. Ve konu da benim tefsir ilmine sahip olup olmama değil. Ortada bir fikir var. O fikir doğrultusunda cevap vermeniz. Ama siz bunu önemseyecek birine zaten benzemiyorsunuz.

Sayın EnvyMe,

"Hastalık" bir hakaret değildir. "Müzik dinlemek, bende bir hastalıktır" cümlesinde olduğu gibi, "buna bir merakım var" anlamına gelir. O cümleyi bu açıdan tekrar okuyunuz.

"Birilerinin yaşam hakkı hakkında hükümler verebilen, bunu affedebilen, İslami bakış açısını benimsememiş, ona tabi olmayan kişiler üzerinde tasarruflar koyan bir din, diğerlerine karşı hoşgörülü olduğunu iddia edebilir mi" açık sorusunu 10 kere sormama rağmen yanıt ver(e)mediniz. Veremezsiniz de.

Konu, direk olarak başlık konusundan alakasız bir hale geldi, bunda haklısınız. Kimliklerde ne yazacak ne yazmayacak konusu, "Yazılması yönünde problem olmaz çünkü İslam'da diğer dinlere ve kişilere hoşgörü" vardır şeklinde gelişti. Ve bunda da bir sakınca yoktu. Ama şahsınızın da dahil olduğu bir grup, olayı benim üzerimden farklı bir noktaya çekmeye çalıştınız ve başlık konusu dışına çıkardınız. Bu mesajla, ben de size katkı sağlar oldum.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)

Konu AhbAp tarafından (18-02-2010 Saat 22:39 ) değiştirilmiştir.
Alt 18-02-2010, 22:34
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

LJLJLJ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nufus Cüzdanlarinda, vatandasin talebine göre hersey kayit altinda tutulabilinmeli !
Eger vatandas sadece Müslüman degil, Caferiyim veya Bektasiyim diye taninmak isteniliyorsa, devlet vatandasin bu istegine saygi duymali ve gerekeni yapmali.
Nufus cüzdanindan bile gizlenilmesi gereken insanin kisiligini beyan eden bir biligiyi, neden saklanip, gizlenmesi istenilir ?
Buradaki korku , Devlet Memurlarin, Nufus cüzdanindaki kayita göre vatandasa tavir alip almamasi ise, o zaman sorunun muhtabi o hizmeti alma hakki olan ile degil, o hizmeti vermek ile yükümlü olan memurdur. Devlet ya bu ihtiyaca göre bir memur tipi yetistirip, bu ihtiyaci uygulamayan / uygulamayan memuru cezayi isleme tabi tutacak, yada bunu yapacbilecek yüksek ahlakli insanlari memur olarak tayin edecek !
Burada fiile gecmesi gerken devletin kendisidir, yoksa bir hakkindan feragat etmesi istenilen vatandas degil !
Ben bir devlet memuruysam "bana ne sizin dininizden?". Madem bir memur icin dine ait olma hic önemli olmamali ve bu konuda ayrim yapmamali o halde din hanesinin bulunmasina da hic gerek yok. Ama diyorsunuz ki devlet insanlarin istegine saygi duymali ve her seyi yazmali. Peki o halde ben de besiktasli oldugumu yazdirmak istiyorum. Hem de sevdigim ve hoslandigim tüm hobilerimi de. Herkes görsün ve caka yapmak istiyorum. Üstelik herkesin de benim kutsal hobilerime saygi duymasini ve kabul etmesini istiyorum. Buna da müsade var mi sayin LJLJLJ ?
Alt 18-02-2010, 22:52
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Son birkaç sayfada bazı üyelerimiz fikirlerle değil, muhatablarının kişilikleri ile uğraşma eğilimine girmiş gözükmekte. Yönetici arkadaşımız kendisi başlıktaki tartışmaya katılan taraf olduğu için müdahalede bulunmamış.

Lütfen bundan sonraki mesajlar, her türlü kişiselleştirme eğiliminden uzak olsun. Kişilerle değil, sadece ve sadece başlıkta serdedilen görüşlerle ilgilenelim. Buna uymayan mesajlara bundan sonra başlıkta tarafımdan müdahale edilecektir.

saygılarımla
Alt 19-02-2010, 00:25
Alchindus Alchindus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Alchindus,

Çağdaş Türkçe’ye olan mesafenizden ötürü, yazdıklarınızdan anlayabildiklerimi cevaplandırmaya çalışacağım.
Muhterem bu silahı kaç kez elinizden almadıkmı, tedavüle soktuğunuz ilk zamandan bu zamana bunu söyleyen herkese "anlamakta müşkülünüz olan kelime ve kavramlar hangileri yazınız" dedikte derin bir sukutla karşılanmadık mı!

Aynı davet senin içünde caridir!

Fikren acziyete düşülmesinin muhataplarımı bu hale sokmasından cidden üzüntü içindeyim!

105 nolu mesajımı okumamışsınız sanırım. Tevbe 6 ve sonrasının da okunması gerektiğiyle ilgili bir iletim var orada.

Muhterem tabir caiz ise yuvarlak cümleler ile olmuyor, hem öyle demektesin hem sure bütününü göz ardı etmektesin hem kuran bütününü ve sonra da hatalı bir muhakeme ile "kuran aslında şunu diyor" demektesin!

Zati bizde bunu tenkid ve batıl tefsirini tashih etmekteyiz!

Kafirun 6’nın “Senin dinin sana, benim dinim bana” söyleminin hikaye olduğu, burada bir kere daha ortaya çıkıyor.
Burada ortaya çıkan husus sadece muhterem AhbApın kuranı anlama ve yorumlamadaki hatasıdır!

Çünki savaş zamanı ve savaş hukukuna ait bir ayet ile bu halin dışında ve ideal olan barış zamanı içün olan bir ayeti ve hükümleri birbirine karıştırmaktadır!

İslamı ve ahkamını bilseniz, imanda amelde hür iradenin luzumunu bilseniz zati böyle hatalar yapmazsınız!

Bir kişinin iman etmesi içünde inkar etmesi içünde hür irade şarttır! Ben faraza sizi zorlayayım iman içün, zorla size şehadet getirteyim, bunun ne size ne bana yararı vardır çünki bu olacak ise hür irade ile olmalıdır!

Böyle bir şeyin size yararı olmayacağı zahirdir ve bu zorlamayı yapanada yararı yoktur tam aksi zararı vardır çünki inanç hürriyetini ihlal etmiştir, irade üzerine baskı kurmuştur!

İslamın hükmü budur!

Bu misalin akside caridir! Yani faraza siz beni küfre zorlasanız ve baskı ile bana küfür kelimesi söyletseniz bunun bana bir zararı olmaz çünki bu iş içünde hür irade icab eder ve bu yok ise ben mesul olmam!

Bundan mütevellid savaşın baskının olmadığı yerde "senin dinin sana benim dinim bana" dır muhterem AhbAp!

Nazarına verdiğim mümtahine suresi ayetlerinde ne deniyor idi!

Allah size, sizinle din hususunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve kendilerine adaletli davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adalet gösterenleri sever.

Allah, yalnızca sizinle diri hususunda savaşanlara, sizi yurtlarınızdan çıkaranlara ve çıkarılmanıza arka çıkanlara dostluk etmenizi yasaklıyor size. Her kim de onlara dostluk ederse, işte onlar, kendilerine yazık eden zalimlerdir.

Mümtahine 8-9
Azıcık tezekkür ediniz!

Tevbe 6 Kuran’dan da, benim verdiğim Tevbe 5 Tevrat’tan mı? Sureyi bir bütün olarak değerlendirin.
Vallahi böyle yapmak lazım, sureyi ve kuranı bütün olarak ele almak lazım!

Tevbe dörde de altıya da bakara yüzdoksana da mümtahine sekiz ve dokuza kafirun altıya da hep beraber bakmak lazım!

Ve bunlar yapıldıktan sonra ne büyük hata ettiğini anlaman lazım!

Belki bu yol sana meşakkatli gelecek, o vakit ilk önce "tevbe beşde tek alternatif öldürme mi" sualini kendine sorarak ve ayete tekrar nazar ederek işe başlayabilirsin!

Konu ulpian tarafından (19-02-2010 Saat 00:32 ) değiştirilmiştir. Sebep: konuyla ilgisi olmayan salt kişiselleştirme kısımları silindi.
Alt 19-02-2010, 00:35
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger alchindus;

Yeri geldigi icin soruyorum. Imanin ve islamin sartlarinda bulunmayan, cihad ve seriat konulari bir musluman icin ne zaman gecerlidir? Ayrica Islam zihniyetine mal edilen terorizmi nasil acikliyorsun? Bir de islam icin; baris ve savas farkini nasil ortaya koyarsin. Ki cihadin anlami, ya kiyamete kadar, ya da tum dunya musluman olana kadar savastir oldugu temelde.

Onemli bir konuda, bir muslumanin kend muslumanligi disinda baskalarina mudahele etmeme yani baskasini musluman yapma gibi bir misyonu var midir/yok mudur?

Yalniz bilesiniz. Bu size son hitabedisimdir, eger bu mesajima da cevap vermezseniz, sizin dusuncenizin samimiyetinden suphe duyacagim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Konu evrensel-insan tarafından (19-02-2010 Saat 00:40 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-02-2010, 00:37
Denetimdeki Üye

Muhterem thunderpoint, kuranı okumuyorsunuz bunu anladık amma mesaj yazdığınız başlıklarıda mı okumuyorsunuzda böyle kelamlar ediyorsunuz!

Bakınız daha evvel şu zikredilenlere tekrar nazar ediniz!

Alchindus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz. Muhammed ve lideri olduğu toplum ile müşriklerin bir antlaşması var!

Bu antlaşmanın ihlali halinde ihlal edene tatbik olunacak müeyyideler var, bunlar tarafların karşılıklı rızası ile ahd edilmiş!

İmdi müşrikler antlaşmayı çiğniyorlar, ihlal ediyorlar!

Kuranda size dört ay muhlet diyor!

Bakınız dikkanizi çekerim, müslümanlar siyasi ve iktisadi zaviyeden güçlüler, esasen diledikleri şeyi tatbik edebilirler amma kuran dört ay muhlet verin diyor çünki haram aylarda kan dökülmemesini emrediyor!

Sonra ne diyor kuran!

Ancak antlaşma yaptığınız müşriklerden daha sonra antlaşmalarında hiçbir eksiklik yapmamış ve aleyhinizde hiçbir kimseye arka çıkmamış olanlar başka.

Tevbe 4
Antlaşmaya riayet edenlere sakın dokunma, antlaşma hükümlerince muameleye devam et diyor, pekiiyi ya sonra!

Ve eğer müşriklerden biri senden aman dileyerek yakınına gelmek isterse, Allah'ın kelamını dinleyebilmesi için ona aman ver, sonra onu güven duyacağı yere kadar gönder

Tevbe 6
Aman dileyene de ilişme, ona hakkın kelamını tebliğ et sonra emniyet içünde varmak istediği yere onu gönder diyor!

İmdi sana sual ediyorum!

Kuran yaptıkları antlaşmayı ihlal eden ve o antlaşmadaki ihlal hükümlerine tabi müşriklere karşı zalimane mi davranılmasını emretmiş olmakta!

Azıcık tezekkür ve gerçeğe sadakat istiyoruz!

Ve çok muhim bir husus, bu ayetlerden siz kalkıp islamın müslümanlara gayrı müslimler içün "katl" yetkisi emrettiği gibi akla izana gelmez manalar devşirmeye çabalıyorsunuz!

Bunu ne ile yapıyorsunuz!

Olmayan ilminiz ile mi, yoksa azim art niyetiniz ve kininiz ile mi!

Bak muhterem, tarihi arka plan ve dekoru gözlerinin önüne serdikki bu ayetlerde muhatap hassaten bu ahidlerini çiğnemiş müşriklerdir, yani bu ayetler müslümana bir müşrik gördüğünüzde kellesini vurun emri vermemektedir!

İslam mütekamil bir hayat nizamıdır, insanın hayatının gerçekleri olan savaş ve barış hali içün ahkamı vardır!

Kurandan olmayan ilminiz ile, savaş halinde ve kime tatbik olunacağıda ayetler ile sarahaten zikredilmiş hükümleri mahrecinden kopararak "islam size gayrı müslimleri nerede görürseniz kesin diyor" demek, eğerki kasıt yok ise azim bir cehalettir!

Savaş ahkamına ait ayetler savaş halinde tatbik olunacak ve savaş hukuku bahsinde ayetlerdir, barış ahkamına ait ayetlerde barış hukukunun ayetleridir!

İslamın bu hususlarda ne dediğini görebilmek içün kurana müracat kafidir!

Allah size, sizinle din hususunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve kendilerine adaletli davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adalet gösterenleri sever.

Allah, yalnızca sizinle diri hususunda savaşanlara, sizi yurtlarınızdan çıkaranlara ve çıkarılmanıza arka çıkanlara dostluk etmenizi yasaklıyor size. Her kim de onlara dostluk ederse, işte onlar, kendilerine yazık eden zalimlerdir.

Mümtahine 8-9
Çok şey değil, gerçeğe sadakat talep etmekteyiz!
Alt 19-02-2010, 00:43
Kıdemli Üye

Sayın Alchindus,

Anlaşılan siz, Tevbe 1'de sözü edilen anlaşmanın, Allah nazarında(!) istisna bir anlaşma olduğuna (aslında Allah katında müşriklerle anlaşma yapmak da ne oluyor hükümlerini görmezden gelmeye), müslümanların bu olayda kendi inançları doğrultusunda kimin öldürüleceğine, kimin affedileceğine karar vermede tek yetkili olduklarına (çünkü Allah'ın bu hususlarda emri olduğuna, önemli olanın Allah'ın emri olduğuna, diğerlerinin bu dinin yasalarına tabi olmak zorunda kalacaklarının çok önemsiz bir şey olduğuna), bu kişilerin cizye ödemelerinin yetmediğini, hem de "küçüle küçüle, aşağılana aşağılana" cizye ödemeleri gerektiğine, bir baba ile oğulun veya iki kardeşin birbirleri ile görüşememesinin nedeninin bir tarafın müslüman olmamasına ve TÜM BUNLARIN İSLAM'IN HOŞGÖRÜSÜNÜ TEMELDEN İSPATLADIĞINA değinmemeye kararlısınız.

Biz ise burada bu mevzuları konuşmaya çalışıyoruz. Sizin tek derdiniz AhbAp ise, AhbAp ile ilgili bir başlık açın, sizinle terennüm etmek isteyenlerle orada buluşun.

Saygılarımla

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-02-2010, 01:05
Denetimdeki Üye

Muhterem AhbAp, benim niçün seninle derdim olsun!

Bana kalır ise pek fazla alınganlık göstermektesin!

Esasen meseleye biraz serinkanlı nazar edebilir isen göreceksinki birilerinin ciddi Alchindus sıkıntısı vardır!

Amma ben çıkıp "benimle sıkıntınız var" dememekteyim!

Sen çok hatalı bir yorum yapmışsın, bizde bunu tashih ediyoruz! Bu hatalı yorumu yapar ikende kurana ve müslümanların akaidine esasen yakışıksız ifadelerle saldırıyorsun amma biz bunlarıda görmezden geliyoruz!

Bunlar olmakta iken hala alınganlık senden gelir ise bunun adı fazlaca nazdır ve benim naz çekecek halim yoktur bilesin

İmdi son yazdığın yine meseleyi anlamamadır!

Müslümanlar ile antlaşmaları bulunan müşrikler müslümanlar savaşta iken onlara ihanet etmiştir, bunun antlaşma gereğince bir bedeli vardır!

Ve kuran müslümanlara bu ihaneti yapanlar ile savaşma emri vermiştir, bunu yapar ikende "aman dileyene dokunmayın" da demiştir!

Bundan mütevellid, elleri kolları bağlı mazlumlara öldürme emri değil, müslümanlara islamın bidayetinden bu yana onca zulüm ve işkence yapmış, medine devrinde de daima fitne peşinde koşmuş, bunlarda yetmemiş mekkenin fethi sonrası yani maddi ve silah gücü bakımından müslümanlar tam anlamı ile muzaffer iken, müslümanların onlara gösterdiği hoşgörü ile akdolunan ahitlerine ihanet etmiş bazı müşrik kabilelere savaş ilanıdır olan!

Onların takibi ve tedibi emrolunmuştur, bu emir verilir ikende "aman dileyene dokunma" denmiştir!

İmdi ahval bu iken senin batıl tefsirine kurandan bir yol bulunabiliyor mu!

Hala gerçeğe niçün sadakat göstermemektesin ve kuranın iman kardeşliğini kan bağından üstün görmesini dahi anlamayarak diline dolamaktasın ve sanki kuran "baba ile oğul görüşmesin" demiş gibi kelam etmektesin!

Gerçeğe sadakatiniz olsun!
Alt 19-02-2010, 01:08
Kıdemli Üye

Alchindus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhterem AhbAp, benim niçün seninle derdim olsun!

Bana kalır ise pek fazla alınganlık göstermektesin!

Esasen meseleye biraz serinkanlı nazar edebilir isen göreceksinki birilerinin ciddi Alchindus sıkıntısı vardır!

Amma ben çıkıp "benimle sıkıntınız var" dememekteyim!

Sen çok hatalı bir yorum yapmışsın, bizde bunu tashih ediyoruz! Bu hatalı yorumu yapar ikende kurana ve müslümanların akaidine esasen yakışıksız ifadelerle saldırıyorsun amma biz bunlarıda görmezden geliyoruz!

Bunlar olmakta iken hala alınganlık senden gelir ise bunun adı fazlaca nazdır ve benim naz çekecek halim yoktur bilesin

İmdi son yazdığın yine meseleyi anlamamadır!

Müslümanlar ile antlaşmaları bulunan müşrikler müslümanlar savaşta iken onlara ihanet etmiştir, bunun antlaşma gereğince bir bedeli vardır!

Ve kuran müslümanlara bu ihaneti yapanlar ile savaşma emri vermiştir, bunu yapar ikende "aman dileyene dokunmayın" da demiştir!

Bundan mütevellid, elleri kolları bağlı mazlumlara öldürme emri değil, müslümanlara islamın bidayetinden bu yana onca zulüm ve işkence yapmış, medine devrinde de daima fitne peşinde koşmuş, bunlarda yetmemiş mekkenin fethi sonrası yani maddi ve silah gücü bakımından müslümanlar tam anlamı ile muzaffer iken, müslümanların onlara gösterdiği hoşgörü ile akdolunan ahitlerine ihanet etmiş bazı müşrik kabilelere savaş ilanıdır olan!

Onların takibi ve tedibi emrolunmuştur, bu emir verilir ikende "aman dileyene dokunma" denmiştir!

İmdi ahval bu iken senin batıl tefsirine kurandan bir yol bulunabiliyor mu!

Hala gerçeğe niçün sadakat göstermemektesin ve kuranın iman kardeşliğini kan bağından üstün görmesini dahi anlamayarak diline dolamaktasın ve sanki kuran "baba ile oğul görüşmesin" demiş gibi kelam etmektesin!

Gerçeğe sadakatiniz olsun!

Sayın Alchindus,

Anlaşılan siz, Tevbe 1'de sözü edilen anlaşmanın, Allah nazarında(!) istisna bir anlaşma olduğuna (aslında Allah katında müşriklerle anlaşma yapmak da ne oluyor hükümlerini görmezden gelmeye), müslümanların bu olayda kendi inançları doğrultusunda kimin öldürüleceğine, kimin affedileceğine karar vermede tek yetkili olduklarına (çünkü Allah'ın bu hususlarda emri olduğuna, önemli olanın Allah'ın emri olduğuna, diğerlerinin bu dinin yasalarına tabi olmak zorunda kalacaklarının çok önemsiz bir şey olduğuna), bu kişilerin cizye ödemelerinin yetmediğini, hem de "küçüle küçüle, aşağılana aşağılana" cizye ödemeleri gerektiğine, bir baba ile oğulun veya iki kardeşin birbirleri ile görüşememesinin nedeninin bir tarafın müslüman olmamasına ve TÜM BUNLARIN İSLAM'IN HOŞGÖRÜSÜNÜ TEMELDEN İSPATLADIĞINA değinmemeye kararlısınız.

Biz ise burada bu mevzuları konuşmaya çalışıyoruz. Sizin tek derdiniz AhbAp ise, AhbAp ile ilgili bir başlık açın, sizinle terennüm etmek isteyenlerle orada buluşun.

Saygılarımla
Saygılarımla

----------------

war is over
(if you want it)

Önerilen Siteler