Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-05-2010, 01:50
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Arap düşmanlığı

Bazı arkadaşların İslam çatısı altındaki konuları tartışırken ifade etmek istediklerinin dışına çıkıp Arap düşmanlığı yaptığını düşünüyorum. Turan Dursun sitesinde sizce de Arap toplumuna ya da Arap ülkelerine karşı doğal şekilde gelişmiş bir düşmanlık var mıdır? Varsa bunun sebepleri neler olabilir?

saygıyla.
Alt 14-05-2010, 02:20
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili shıbumi bu site ırklara veya insanlara karşı değildir bu izlenime nerden geldiğini anlamak zor.
eğer böyle bir şey arıyorsan bunu insanlarımızın içine girerek öğrenebilirsin .çünkü halkımız siyah renkli köpeklere arap der .söylenecek başka bir şey yok. yanlış kanıdasın ve yanlış bilgidesin. ama seni bu kanıya taşıyan .arap çöllerinde lawrence'in gazıyla testereyle
türk askerlerini kesen araplara karşı bir sevgin veya sempatinmi var acaba

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 14-05-2010, 02:21
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Shibumi;

Bu konu, tam da "biz adam olmayiz" ile baglantili bir konudur. Genelde, kisilerin, onyargili yanasimlari ve bu onyarginin verdigi cesitli etiketlemeler, kisilerin geneli degerlendirmelerindeki yanilgilarina neden olur.

Bunun da iki nedeni vardir. Birinci neden, o toplum ile ilgili, kisinin kendi yasadigi bir deneyimi, ya da cevresinden duydugu bir deneyim anlatimini genellestirmesi ve genele mal etmesidir.

Bunun da en bas nedeni, kisilerin yasadiklari tecrube veya duyduklarina karsi, bir sorgulama, ya da kisiyi ya da toplumunu kendinden tanima dusuncesinin mevcut olmamasidir.

Bunu bir ornek ile soyle aciklayabiliriz. Mesela, bir arkadasinin, baska bir arkadas uzerinde yasadigi tecrubeyi, sana anlatmasi, genelde senin, o anlatilan temelindeki hareketini getirir. Yani, bu anlatilanin, anlatana gore degerlendirdigi, bu degerlendirmenin ayni sartlarda da senin tarafindan ayni degerlendirebilemeyeceginin olanagi, kisileri kendin tanimak yerine, baskalarinin tanitimina inanmak v.s. temelli "ogut" olarak algilanmasidir.

Halbuki, her bir kisi, kendi kisisel ozelliklerine sahiptir ve bu kisisel ozellikler, ona verilecek bir genellemeye uymayabilir.

Iste insanoglunun bir etiksel degere (milliyet, din), bu sekilde yanasimi, dusunme yetisini gelistirmemesinden ve dusunmek yerine, pesin hukme varmak, ve de bir tecrubeyi, ya da anlatilani genellestirmesinden kaynaklanir.

Bu yapilan, ayrimciligin, etiksel iceriginden baska bir sey degildir.

Not: Bu mesajda, kullanilan sen; bir dil uslubudur, senin sahsina yonelik degildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 14-05-2010, 02:56
Kıdemli Üye

Kişisel olarak hiçbir topluma olumlu, olumsuz bir ön yargıyla yaklaşmam. Yalnızca insanların içinde yaşadıkları kültürün getirdiği bir takım genel tutumların o toplumun bireylerinde aynı şekilde korunduğunu düşünmekteyim. Yemek kültürü, temizlik algısı, ahlak algısı vs.

Konuyu ben, sen, o düzeyinde değilde, evrensel-insanın tanımını yaptığı "genellemecilik" kavramı üzerinden tartışmak bana daha akıllıca gibi gelmekte.

Biraz daha açayım. Turan Dursun sitesinde "arap bedevisinin uydurduğu din" ya da "lawrence'in gazıyla testereyle türk askerlerini kesen araplar" demekle ne mesajı verilmek istenir? Elbette burada, anlatım tarzının aşağılayıcı olmadığı, metni güçlendirmek üzere bu yola başvurulduğu da söylenebilir.

saygıyla.
Alt 14-05-2010, 03:20
Kıdemli Üye

Saygideger Shibumi;

metni güçlendirmek üzere bu yola başvurulduğu da söylenebilir.-Shibumi-

Bu cumlede kullandigin "metni guclendirmek" tamlamasindan, neyi anlatmak istedigini aciklarmisin. Cunku bahsedilen cumlelerde; din, arap, Turk ve Lawrence'in hepsi birden gecmekte.

Neden bir konuda, herhangibir sorgulama yapilirken "sen sunu mu savunuyorsun, sundan misin?" temelli bir yanasim gosterilir ki, ben de buna bir anlam veremiyorum.

Arap dusmanligi, hissini yazi dili ve uslubundan alan bir kisinin, bunun anlamsizligini ortaya koymasi icin, illa Arap mi olmasi, ya da Araplari mi savunmasi gerekiyor?

Bence boyle bir zihniyette, ayni genellemeci ayrimciligin, kendi ayrimciligini ortaya koymasi oldugunu gosterir.

Aslinda bu zihniyet, dusuncesini, dusundurtmemeye alismis bir zihniyettir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 14-05-2010, 03:44
Kıdemli Üye

Peki tahlilden gidelim.
Tam olarak "nar gibi kızarmış bir elma", "füze gibi göğüsler" gibi değil ama benzer bir güçlendirme.

İngilizler tarafından Arapların kullanıldığının düşünüldüğü bir dönemde casus Lawrence tarafından istihbarat verilen Arapların testereyle Türk kovalaması. Burada Arapların kullanıldığı ve Türkleri kestiği vurgusu ile Arapların aptal, hain olduğu ve bize karşı kullanıldığı mı? Arapların bizim 1900'lerin başından beri düşmanımız olduğu mu? Yoksa bütün bunları yapan Arapların ürettiği dinin aptalca, saçma, uydurma olabileceğinin ve dinin Arap milliyetçiliğinin, emperyalizminin yararına olduğunun mu altı çiziliyor?
Alt 14-05-2010, 04:03
Kıdemli Üye

Saygideger Shibumi;

İngilizler tarafından Arapların kullanıldığının düşünüldüğü bir dönemde casus Lawrence tarafından istihbarat verilen Arapların testereyle Türk kovalaması. Burada Arapların kullanıldığı ve Türkleri kestiği vurgusu ile Arapların aptal, hain olduğu ve bize karşı kullanıldığı mı? Arapların bizim 1900'lerin başından beri düşmanımız olduğu mu? Yoksa bütün bunları yapan Arapların ürettiği dinin aptalca, saçma, uydurma olabileceğinin ve dinin Arap milliyetçiliğinin, emperyalizminin yararına olduğunun mu altı çiziliyor?-Shibumi-

Aslinda, senin bu sorularinin en tutarli cevabini, bu konuyu senin algiladigin gibi degerlendirenler verebilirler. Benim algim, notr ve disaridandir.

Eger cevap verme gerekirse; birincisi, donem Osmanli donemidir ve Turk diye hitap edilenler, Osmanlidir. Ikincisi, adi ustunde bir casusun gorevi, ne ise onu yerine getirmektir. Amac ta o tarihte, Arab yarimadasini, Osmanli toprklarindan ayirmak oldugu icin, burada Arab adasindakilerin, Osmanlilar'a karsi "kiskirtilmasi" bir casusun algisina gore, olmasi gerekendir.

Burada aslina bakarsan, "kandirilmis bir araplar" vurgusu vardir. O devirdeki, her turlu milliyetci cikisla, Osmanli'dan ayrilan cografi topraklari dusunursen, bu da zaten Osmanli'nin parcalanmasi icin uygulanan bir "kiskirtma" politikasi olarak algilanabilir. Ya da algi, "kendi kaderini kendi tayin hakki" temelli, milli bagimsizlik mucadelesi olarak algilanir. Ama; burdan, ne dinin, ne de Arap milliyetciliginin "dusmanimiz" oldugu ortaya cikmaz.

Ayrica, konuya nerden bakildigi onemlidir. Eger Osmanli yanlisi bakilacak sa; Yunan, diger Balkanlar, Orta dogu, Afrika Kuzeyi ve hatta TC'de bu cercevede degerlendirilmelidir. Cunku TC bakis acisiyla, Osmanli'yi "yermek" ama, diger butun milliyetci cikislarda, Osmanli'yi "savunmak; tam bir milliyetcilik, ikircimligidir. Mesela, Ermeniler'de bir cesit bu savasimi vermisler, ama Osmanli'dan bagimsizlik alamamislardir.

Ustune ustluk, Osmanli'da Araplar da, hem muslumanligi, hem de Islam'i one cikaran bir yonetim anlayisina sahiptir. Oyuzden konu, dini degerler degil; milli degerlerin, cikari uzerinedir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 14-05-2010, 04:30
Kıdemli Üye

Konu ayrıntı sahibi olmuşken sorumuzu biraz daha açarak tekrarlayalım. Turan Dursun sitesinde, üzerinde en çok konuşulan konunun İslam olması nedenine dayanan bir Arap düşmanlığı var mıdır? Varsa sebepleri İslam dışında ne olabilir? Milliyetçilik? renk, dil, kültür farkı? Tüm bir toplumu genelleyerek bu genelleme üzerinden bu topluma ait bir birey için hükme varmaya çalışmak sizin için ne ifade ediyor?

saygıyla.
Alt 14-05-2010, 04:43
Kıdemli Üye

Saygideger Shibumi;

Turan Dursun sitesinde, üzerinde en çok konuşulan konunun İslam olması nedenine dayanan bir Arap düşmanlığı var mıdır? Varsa sebepleri İslam dışında ne olabilir? Milliyetçilik? renk, dil, kültür farkı? Tüm bir toplumu genelleyerek bu genelleme üzerinden bu topluma ait bir birey için hükme varmaya çalışmak sizin için ne ifade ediyor?-Shibumi-

Benim bireysel gorusumu sorarsan, bence; boyle bir arap "dusmanligi" yok, ya da ben sezmedim, hissetmedim. Olma ihtimalini dusunursek, ben sahsen bunu; Anadolu, musluman kulturunun, 1960 lardan sonra, arap musluman kulturune "degisimi/donusumu" olarak algilarim.

Daha once de belirttigim gibi, bir toplumu etiksel bir deger, tabu temelinde genellemek; TOPLUMSAL AYRIMCILIKTIR. Yani, bir kisinin kendi kisilik ve kimlik degerlerinin mukayesesiyle, yaptigi etiketleme ve onyargi, TOPLUMSAL AYRIMCILIKTIR. Bunun genellemenin leyhte veya aleyhte olmasi ile bir bagi yoktur. Sonucta genellemeyi yaptiran zihniyettir, sorun olan; yoksa, genellemenin uzerine yapilan toplumun, leyhinde veya aleyhinde olmasi degil.

Yani "....ler zekidir" ile "....ler aptaldir" in bu toplumsal ayrimcilik temelinde zihniyet olarak bir farki yoktur. Ya da "...lar dusmanimizdir" ile "....lar dostumuzdur" un da farki yoktur. Burada sadece genelleme ayrimciligi zihniyetinin kendi kisisel degerlendirmesi vardir.

Yalniz, mumkunse sen boyle bir hisse nasil vardigini aciklayabilirsen, sana bu hissi veren, algiyi degerlendirebiliriz. Sana "Sitede bir Arap dusmanligi var/ mi?" dedirten/sordurtan dusunce nerden kaynaklaniyor?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 14-05-2010, 06:22
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Söz konusu durum ''Turan Dursun Sitesi'nde var mı'' derken, denilmek isteneni tam anlayamıyorum.

- Turan Dursun Sitesi'nden kasıt site yönetimi, kadroları, tüzüğü, genel eğilimleri vs. ise, böyle birşey elbette kesinlikle yok. Tersine: Turan Dursun Sitesi, ırkçılığın her türlüsüne karşı, ve barış, demokrasi ve özgürlükten yana taraftır.

- Kasıt eğer 'sitedeki ateist üyelerin çoğunluğu' ise, benim böyle bir izlenimim yok. Aksine, ateist üyelerimizin çoğunluğunun, Arap veya herhangi bir millete karşı hiçbir antipati vs. beslemediğini düşünüyorum.

- Kasıt eğer ''satır aralarından Arap düşmanlığı sezilen ateist üyeler de var mı'' sorusu ise, kişisel izlenimim: evet malesef var. Ben de buna tanık oluyorum zaman zaman. Fakat sadece bu değil, her türlü görüşte üyemiz var ve bu durum, genel olarak siteyi bağlamaz. Forumumuzda şiddete teşvik ve açık ırkçılık hariç her türlü görüş dile getirilebilir.

saygılarımla

Önerilen Siteler

Etiket
arap, bedevi, çöl, ülke