Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-07-2006, 16:57
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Diri diri gömülen kız çocukları=cahiliye

Müslüman arkadaşların kadın haklarıyla ilgili en çok ileri sürdüğü 'islamiyet öncesi Arap toplumunda kız çocuklarının diri diri gömülmesi' olayı ne derece doğru?
Kaç vakıa ulaşmış bu güne dek?
Ömer'in kızını gömdüğü hadisi ve 1-2 ayet dışında böyle bir bilgiye rastlıyor muyuz?
Tarihi kaynaklarda mesela Teberi bu hususta ne demiş, Müslümanların abarttığı kadar yaygın bir olay mıymış?
Kız çocuklarının diri diri gömülmesinin sebebi onların değersiz görünmesi midir yoksa geçim sıkıntısı mıdır?
Yaygın bir uygulama ise Araplarda kadın nüfusu fazlalığı ne şekilde izah ediliyor?
Madem ki cahiliyede erkekler dört eşten çok çok daha fazlasına sahipti (ki 4 kadın sınırlaması getirildi) ve madem ki kız çocukları yaygın olarak öldürülüyordu cahiliye erkeklerinin eşleri gökten zembille mi iniyordu?

Caliye döneminde Araplar kadınlara değer vermiyordu ise niçin en çok taptıkları putları dişilerden oluşuyordu? Putlarını Tanrının kızları diye yücelten bir cahiliyede kadınlara değer verilmediği söylenebilir mi? Bu mantıklı olur mu?

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 27-07-2006, 17:05
kHuG kHuG isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kHuG - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Re: Diri diri gömülen kız çocukları=cahiliye

Cahiliye deyince sadece kızların diri diri toprağa gömülmesi mi aklına geliyor?Aklına gelebilecek her türlü pislik O DÖNEMDE var!!!

Dusunuyorum, o halde varim.
Alt 27-07-2006, 17:14
Üye Değil

hadi farzedelim kadına değer veriliyodu ve kaynaklarıda atalım boşverelim yani biraz işte kendimizi kandıralım.AMA BU YİNEDE O DÖNEMİN TOPLUMSAL YAPISININ NE KADAR DEJENERE OLDUĞU GERCEĞİNİ DEĞİŞTTİRMEYECEKTİR
Alt 27-07-2006, 17:54
Üye Değil

size=18][/size] *cahillik devam ediyor .maalesef *günümüzde anlamıyorlar k.c *ESKİDEN *DİRİ DİRİ GÖMÜYORLARDI. ŞİMDİ İSE DİRİ *DİRİ * KESİYORLAR.CAHİLLİK BU KATİLLİK BU İMANSIZLIK BİLGİSİZLİK NE
DERSENDE KÜRTAJ NE KÖTÜ CAHİL ZİHNİYET.
SANA TAVSİYEM *İŞİNE GELDİĞİ GİBİ DEĞİL *DOĞRU LARI ARAŞTIR.
VE BUGÜNDE VAR BU DURUM.KATİLLİK.
İŞTE EVRİM İŞTE CİNAYET *İŞTE IRKÇILIK *OH BE *BİTTİ ARTIKTA *KURTULDUK
Alt 27-07-2006, 18:03
Kıdemli Üye

kHuG,
Muhakkak vardı, ben sadece kadın'ı ilgilendiren konuları ayrı ayrı başlıklar şeklinde açıyorum ki bu sorunlar diğer topiklerde arada kaynayıp gitmesin. Pislikle kastınız Arapların pisliğiydi herhalde değil mi? Yoksa tüm dünya halklarının aynı pislikte olduğunu herhalde söyleyemeyiz.

Kemal,
Kendimizi kandıralım demişsiniz ama ben tarihin tarafsız bir şekilde incelenmesi taraftarıyım. Bize İslam camiasınca öğretilen Arap tarihinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını nereden bileceğiz? Belki de onlar bizi kandırıyor. İslamı sağlam temellere dayandırmak için uydurulmuş bir tarih olamaz mı?
Farklı kaynaklara da bu yüzden bakmakta fayda var.
İslam'da kadın deyince tüm Müslümanların ilk söylemi cahiliyede diri diri gömülen kız çocukları oluyor. Bunu engellediği için İslamiyet yüceltiliyor. Ama cahiliye diye tanımladıkları dönemde kadınların sahip olduğu bazı hakların İslamiyetle ortadan kalktığını ne yazık ki İslam dünyasına kabul ettirmek pek imkan dahilinde değil.
Mesela Türk toplumunun öyle bir derdi mi vardı? Türkler kızları diri toprağa mı gömerlerdi? Yoo... islamı kabul etmekle Türk aile yapısı nasıl bir değişim geçirdi bunu düşünüp ortaya koyan var mı? Daha mı medeni bir hal aldı Türkler yoksa mevcut değerlerini de mi yitirmek durumunda kaldılar?
Bunları tartışmak lazım. Tarafsız kanıtları (Tarihte tarafsızlık olmaz gerçi de en azından islam dışındaki kanıtları da) ortaya koymak lazım. Bakalım bize dayadılan İslam tarihi gerçek mi? Bakalım İslam gerçekten dünyaya medeniyet mi getirmiş?

Alt 27-07-2006, 18:15
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eger kadin haklarindan anladigimiz onlarin diri diri topraga gomulmelerini engellemekse , o zaman islam sadece cahiliye devri araplarina gelmistir. Diger toplumlarda boyle bir adet yok idi .

* *Merak etmisimdir islamda kadinin hakki nedir , yada gelin soruyu tersten soralim islamda kadinin neler degildir!

* * *Benim aklima ilk *bedenini kullanma hakki geliyor. Kadin evlilik icersinde cinsel birlesmeye razi olmama hakki yoktur. Bu bence bir nevi evlilik ici tecevuze girer medeni ulkelerde suctur.

* * ne biliyim bosanma hakki belki. Kadin erkegini bosayabilir mi *? bakin bu konuyu gercekden bilmiyorum.
* *
* * *Mehirden soz ediliyor. medeni ulkelerde kadin bosanma sonrasi *kendi ve varsa cocuklarinin gecimini sagliyacak olcude ve hatta mallarin yarisindan fazlasini alabiliyor. bu durumda islam bence medeni kanundan geri kalmis gibi duruyor.

* Calisma hakki,arkadas edinme hakki su hakki bu hakki gercekden islamda kadinlarin ne gibi haklari yoktur .. bunu bir arkadas yazabilirmi
Alt 27-07-2006, 19:28
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Türklerin tarihini biliyoruz. Türklerde kadınların statüsünün İslamiyetten önce hiç de aşağı olmadığını (elbette ataerkil bir toplum çerçevesinde bir ilerilikten sözediyorum), hatta pek çok defa yöneticilik yaptıklarını biliyoruz. Buna fazlaca girmeye gerek yok.

Sorun Araplar'da "cahiliye" devri denen dönemde böyle olayların olup olmadığı. Ben İslamiyetin İslam öncesi tarihi baştan aşağı çarpıttığını ve sağlıklı olarak değerlendirmek istiyorsak çoğu zaman tersten okumamız gerektiğini düşünmeye başladım.

Herşeyden önce "cahiliye" sözcüğü bunu gösteriyor. Ayrıca Muhammed'in düşmanları kabul edilen ve saldırılan kişiler için de aynı şey geçerli. *Bu kişilerden örneğin Ebu Cehil, ki "Cehaletin Babası" demek, gerçekte dönemin *bilgili, saygı duyulan ve dürüstlüğüne güvenlen birisi. Gerçek adı ise Hisam Ebu'l Hakem. Yani bu adamı hakem yapıyorlar, dürüstlüğüne herkes güveniyor. Ancak İslamiyeti kabul etmiyor ve Muhammet hakemlik etmesini ve Ebu'l Hakem diye çağrılmasını yasaklıyor. Adını da Ebu Cehil koyuyor.

http://www.blogcu.com/sargon/Muhammedin_dusmanlari

Bir başka örnek Ömer örneği. Gerçekte adaletsiz, gaddar, kandökücü biri. Ama bir başka halife olan Ömer'İn özellikleri buna yüklenip adalet timsali yapılıyor.

Buna benzer çok örnek sayabilirim İslam tarihinden. Kız çocuklarının diri diri gömülmesi konusuna gelince. Bu konuda şu ana kadar beni ikna edecek hiçbirşey görmedim. Eski Araplarda kız çocuklarının gömülmesi diye bir gelenek olmuş olsaydı, birçok tarihçinin bunu yazmış olması ve bu konuda yüzlerce örnek olması gerekirdi. Çünkü tarih öncesi bir dönemden bahsetmiyoruz. Sadece 1400 yıl önceki bir dönemden bahsediyoruz. Yazı var, tarih bilinci var, bir sürü olanak var. Ama ben böyle bir olayı tarihçilerden hiç duymadım. Sadece müslümanların dillerinde söylenegelen birşey.

Peki bu söylentinin kökeni ne olabilir: Bence bunun kökeni, Kuran ve İslam'daki birçok şeyde olduğu gibi Tevrat'tır. Kuran'da geçen birçok hikaye bildiğiniz gibi Tevrat'tan alınma. Ancak bazen öyle yarım yamalak alıntılar yapılmış ki, öyküyü izleyip anlamak bile zor oluyor.

http://www.blogcu.com/sargon/_Kuran_Okuyorum

Tevrat'ta kız çocuklarının değil ama çocukların yakılmalarına dair anlatımlar var. Tevrat'a göre Kenanların dininde insanlar çocuklarını kurban ediyorlar. Bu iş de Ge-Hinnom yada Ben-Hinnom vadisi denen yerde yapıyorlarmış. Yeremya'da bu konu geçiyor:

Yer.19: 5 Çocuklarını ateşte Baal'a* kurban etmek için tapınma yerleri
kurdular. Böyle bir şey ne buyurdum ne sözünü ettim ne de aklımdan geçirdim.

Yer.19: 6 Bundan ötürü buranın artık Tofet* ya da Ben-Hinnom Vadisi
değil, Kıyım Vadisi diye anılacağı günler geliyor, diyor RAB.

http://www.incil.info/incil-eskiceviri/Yer.htm

Baal adlı tanrıya çocukların kurban edilmesinden bahsediliyor. Hatta Yehova'cılara göre cehennem bu vadiden adını alıyor. Çünkü Musevilikle birlikte bu vadide kurban törenleri yasaklanıyor ve buraya hayvan leşleri ve çöpler atılıyor. Dönem dönem de burası yakılıyor. Gerçekten de Tevrat'ta Cehennem yoktur. İncil'le birlikte İran dinlerinden alınarak cehennem yaratılıyor.

Açıkçası ben Kenanların da çocuklarını kurban ettiklerinden pek emin değilim. Bu aslında çok daha önceki dönemlere ait birşey olmalı. Çünkü Kenan dinine ait bir iki şey okudum, orda da insan kurbanı görmedim. Ancak henüz kapsamlı bir araştırma yapmadan bunu iddia etmek doğru olmaz.

Şunu biliyoruz ki, insan kurbanları çok eski dönemlerde vardı, ancak hiç de söylenildiği kadar büyük yaygınlıkta değildi. Hele hele M.S. 600'lü yıllarda böyle birşeyin sadece kulaklarda yankısı kalmış olmalı. İste bu kulaklarda kalan yarım yamalak söylentilerden kız çocuklarının diri diri gömüldüğü şeklinde uyduruk bir efsane çıkarılmıştır ortaya. Benim iddiam bu. Bu iddianın biraz daha derinleştirilip sağlamlaştırılmaya ihtiyacı olduğunu biliyorum. Ancak konu hakkında bir fikir verebileceğini umuyorum.

İnsan kurban etme ile ilgili:
http://www.blogcu.com/sargon/Insan_Kurban_Etme

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 28-07-2006, 20:41
Onur Üyesi

Bir yerde İslam öncesi Araplarla ilgili şunları okudum. Kaynak Alican Baytekin.

İslam öncesi Araplarda kadınlar zorla evlendirilmiyordu, eşlerini kendileri seçebiliyrodu. Hatta, esir alınan kadınların rızası olmadan onlarla ilişkiye girilmiyordu. Söz konusu "cahiliye" döneminin Arabistan'ında kadınlar kabile reisi, sultan ve kraliçe olabiliyorlardı. Saba ve Zenabiya'dan başka iki kraliçe daha vardır. İslam öncesinde kadınların hakimlik yaptığı ve Arapların demir paralarının üzerinde kadın resimleri bulunması bu gerçeği kanıtlamaktadır. Ayrıca, İslam öncesi Arabistan'da kadınlar serbest meslek sahibi olarak iş hayatının da içindelerdi. Bunun en abartısız örneği bizzat Muhammed'in kendi eşi Hatice'dir. Muhammed, Hatice'nin üçüncü kocasıdır. Hatice kendi isteği ile Muhammed ile evlenmiştir. Evlilikler nihak kıyılarak resmileştirilirdi.

Başka kaynaklar aradım bulamadım. Örneğin paraların üzerindeki resimler. Halife dönemi paralarından buldum. Örneğin Ebu Süfyan dönemi paraları gayet güzel resimli, daha sonra resimleri kaldırmışlar.

http://islamiccoins.ancients.info/um...yadcaliphs.htm

Mısırlı bir gösterici
Alt 28-07-2006, 20:56
Kıdemli Üye

Sargon,
İslam ve öncesi kadın araştırmalarınız ve verdiğiniz kaynaklar için teşekkür etmek istiyorum öncelikle. Sitenizdeki ilgili yazıların çoğunu okudum sanırım. Adem ve Naciye hikayesi de oldukça hoştu
Önerdiğiniz kitabı tez zamanda alabilirim umarım.

Bu gün eski topikleri okurken mutezile'nin de benzer satırlarına rastladım. Kaynaklarınız farklı olduğu için o satırları da buraya almak istiyorum.

1)Muhammed El Bagdadi: islamdan önce arap kadının sosyal ve ekonomik haklara sahip olduğunu, evleneceği erkeği seçmekte ya da dileyeceği işi görmekte özgür bulunduğunu kanıtlayan örnekler verir. (=Eyyamü'l Arab).

2)Farazdak ve Gaip Şa'şa:
cahiliyye devri arap kadınlarının özgürlüğünü ve en az erkekler kadar haklara sahip olduklarını şiir ve metinlerde dile getirirler.

Ama Muhammedin ilk karısı Hatice şüphesiz en ilginç örnektir:

3) (İbni İshak ve İbni Hişam, Kitabu'-l-magazi'de Muhammedin ilk karısı hatice hakkında en temel kaynak olarak bilinegelmiştir) Kureyş kadınları arasında itibarlı, şeref ve servet bakımından üstün bir kadın olan hatice ticaretle uğraşır. Dul kaldığı andan itibaren her erkek onunla evlenmek için can atar. Muhammede kervanlarını emanet eden ve ona kar payı veren hatice, bir süre sonra ona evlenme teklifi eder. Muhammed amcası Abdülmuttalibi göndererek haticeyi istetir ve evlenirler.

Mutezile

Alt 28-07-2006, 21:59
Onur Üyesi

Keşke Sevgili Mutezile olsaydı. Mutezile İslami kaynaklardan çok güzel araştırmalar yapıyordu. Keşke yazılarını derleyip bir yerde yayınlasa.

İslamiyet öncesi Araplar'la ilgili internette özellikle İngilizce ve Almanca kaynaklar olacağına inanıyorum. Biraz aradım ama pek birşey bulamadım.

Bu arada bu kız çocukları meselesini şimdiye kadar bu forumda belki beşinci defa dile getiriyorum. İslamcılardan hiç cevap gelmiyor. Bir defa Hiramusta ayetleri yazdı. Tekrar soruyorum: Ayetler ve Ömer'in kendi kızını diri diri toprağa gömdüğünü söylediği ve bence bilinçli olarak uydurulmuş olan hadis dışında, tarihçilerden şöyle bir iki kaynak verebilecekler mi?

Mısırlı bir gösterici

Önerilen Siteler