Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-11-2010, 05:39
nehir nehir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

özellikle cehennemi doldurmak için yaratılan cin ve insan taifesi var ya ,ne yapsa bunlar boş yani!.. ),yerleştirmeleri yapılmış,kontenjan kapatılmış!.. ) sınav mı dedin?he sınav var!.. )

insan düşüncelerinin ürünüdür!
Alt 01-11-2010, 15:14
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Farklı bir yaklaşım yapmak istiyorum Sayın Semih

Buna gerçek anlamda bir cevap bekliyorum.

Burada yazılanlar üzerinden hareketle 1-2 yaşında ölen çocuklar direkt cennetlik olsun.

Dünyaya gönderiliş amacımız neydi? Sınav.

Tanrının yapacağı değerlendirme sonunda sınav sonucu ya kalacağız, ya geçeceğiz; kalırsak cehenneme, geçersek cennete gideceğiz. Doğrumudur; doğrudur.

Yani 2 olasılıklı bir şonuç var.

bebekken ölünce tek olasılıklı bir sonuç var, tani cennet.

Şimdi bir insan 1-2 yaşındaki çocukları öldürsün diyelim. Bu sayede çocuklar için problem var mı? Bu bakış açısıyla yok, çünkü sınavdan direkt muaf olarak cennete gidiyor. Şimdi birisi gelip sizin çocuklarınızı 1-2 yaşında öldürse bu durumda kızmanız ve adama tepki göstermeniz gerekir mi? Çünkü adam sayasinde çocuğunuz direkt cennete gidiyor; iki olasılıklı bir sınavdan kurtarıp, direkt muaf oluyor.

Sorum bu bağlamda; irisi sizin çocuklarınızı 1-2 yaşında öldürse sinirlenirmisiniz? Sinirlenirseniz niye sinirlenirsiniz?

Diğer soru da bu adam cennetlik mi olur cehennemlik mi? Çünkü öldürdüğü her çocuk cehenne riskini almadan cennete gidiyor. Büyük iyilikler yapabileceği gibi büyük kötülük yapma potansiyeli olan çocuklar. Bu çocukları direkt cennete göndermiş oluyor. Bu yüzden cennetlik midir cehennemlik mi?

Gerçek manada bu sorunun içerisinden çıkabilecek bir müslüman var mı?
Alt 01-11-2010, 17:54
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Gecen sabah uyandigimda aradigim gozlugumu 3 parca halinde 2.5 yasindaki kizimin elinde buldum,babacigim dedi ;senin icin silmek istemistim,sesinde korku vardi,aldim kucagima ve canim benim stemeyerek olmustur birsey olmaz baba yenisini alir dedim ve bir opucuk kondurdum...

Siz olsaniz ne yapardiniz?

Bunu 15 yasindaki buyuk oglum yapsa idi,oglum nasil becerdin bu isi neden dikkat etmedin diye soze baslar bir suru serzeniste bulunurdum..

Cunki buyuk olan iyi ve kotuyu,yanlis ve dogruyu ayirtedebilecek durumunda bu yuzden ona soru sorulabilir,yaptigi iyi seylerde odullendirdiginiz gibi kotu islerinde ona kizabilirsiniz ama ya akli yetmeyene ??

Cocuklar melekler gibidirler tertemiz ve saf dirlar,sorumlulukari yoktur.
hangimiz bir bebeye sorumluluk yukleyebiliriz ki ?

Biz kendimizi 6 yasindaki bir cocukla ayni kefeye koyamayiz !

Selametle...

15 yaşındaki çocuğa insanoğlu serzenişte bulunabilir, ancak allahın yanlış ya da kusurlu davranan kişileri değiştirebilme gücü vardır. Tanıma göre her şeye gücü yeter ve her şeyi bilir. Bu durumda 15 yaşındaki bir çocuğa "sen ne yaptın?" diye soru sormak ya da serzenişte bulunmak gibi bir durumu yoktur. Kaldı ki onu yaratan da kendisidir.

Ayrıca 6 Yaşında afrikada açlıktan kemikleri dışarı çıkmış kıvranan, pakistanda sel yüzünden evlerinden olmuş hastalıkla boğuşan, tekerlekli sandalyede olan ya da down sendromlular okuluna giden çocukları ve ailelerini gördükçe :

Bu durumda bırakılan insanların ancak sosyal açıdan yükselmeyi başaramamış bir zihnin ürünü olabileceğini ve allahın evrim basamaklarında çok az gelişmiş ve kendine acı çektirecek kurbanlar arayan bir canlı türü olduğunu düşünüyorum...

Yaşamı en değerli kılan yanı, bir sonu olduğunu ve bir tekrarı olmadığını bilmektir....
Alt 02-11-2010, 00:56
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Voltaire Darwin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
15 yaşındaki çocuğa insanoğlu serzenişte bulunabilir, ancak allahın yanlış ya da kusurlu davranan kişileri değiştirebilme gücü vardır. Tanıma göre her şeye gücü yeter ve her şeyi bilir. Bu durumda 15 yaşındaki bir çocuğa "sen ne yaptın?" diye soru sormak ya da serzenişte bulunmak gibi bir durumu yoktur. Kaldı ki onu yaratan da kendisidir.

Ayrıca 6 Yaşında afrikada açlıktan kemikleri dışarı çıkmış kıvranan, pakistanda sel yüzünden evlerinden olmuş hastalıkla boğuşan, tekerlekli sandalyede olan ya da down sendromlular okuluna giden çocukları ve ailelerini gördükçe :

Bu durumda bırakılan insanların ancak sosyal açıdan yükselmeyi başaramamış bir zihnin ürünü olabileceğini ve allahın evrim basamaklarında çok az gelişmiş ve kendine acı çektirecek kurbanlar arayan bir canlı türü olduğunu düşünüyorum...

Sayin Voltaire Darwin;
Konu farkli bir mecraya kaymakla birlikte,
Elbette yaratici nin (benim inancima gore) herseyi yapmaya gucu yeter
Lakin sizin burdaki dileginiz islamin ozune ruhuna terstir,simdi bir cok ayet sunabilirim size ama sizin inanciniz geregi gereksiz goruyorum,
Yaratan insani yeryuzune gonderdigi zaman onu savunmasiz yollamadi,
kisi once kendi savunma mekanizmasini harekete gecirmeli yani aklini kullanmali bu akil ona sus olsun diye verilmedi,yaraticiyi yargilama veya hakaret etmeye calisan kafa sorunlar karsisinda cozum bulmaya mi calismiyor? ha sorunlar bir musluman icin icinden cikilmaz bir hal aldigi zaman ''dua'' mekanizmasini devreye sokar/sokmalidir alemlerin rabbi meselelere mudahil olmasinin cesit ve sekilleri vardir.

Ortadogudan afrikaya, batidan doguya,cesitli sebeblerden oturu darlik ve sikinti icinde olan tum insanligin acisi ortk uzuntumuzdur.
Basta Bilge Engin nickli arkadasim olmak uzere bu sitenin daimi mudavimleri ve benim gibi dusunen insanlar arasindaki yorum farkimiz bu konuda da ortaya cikacak istanbulun gobeginde ayni aranin icnde 4 yok agzina geldik istikametimiz bagtad bir kismimiz soldan diger kismimiz ise dogru yolun sagdan oldugu konusunda israrci ve biz bu yuzden 1 arpa boyu yol alamiyoruz isin ilginc tarafi ''yollarin ikiside'' bagdata cikiyor...

Sayin nehir cennet ve cehennemlikler zaten belli dediginiz hangi dinde acaba? cennet ve cehennemliklerin bilindigi bir dine (kesin olarak) inananlari merak ettim

Selametle...
Alt 02-11-2010, 01:21
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yaratan insani yeryuzune gonderdigi zaman onu savunmasiz yollamadi,-Semih-

Sevgili Semih;

Müsaade edersen bende ufak bir soruyla sohbetinize katilayim.

Insani yeryüzüne...Kastin ilk insan Adem mi, yoksa dünyaya gelen insanlar mi?
Alt 02-11-2010, 01:45
EL_AkSa_ŞeHidLeRi EL_AkSa_ŞeHidLeRi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Farklı bir yaklaşım yapmak istiyorum Sayın Semih

Buna gerçek anlamda bir cevap bekliyorum.

Burada yazılanlar üzerinden hareketle 1-2 yaşında ölen çocuklar direkt cennetlik olsun.

Dünyaya gönderiliş amacımız neydi? Sınav.

Tanrının yapacağı değerlendirme sonunda sınav sonucu ya kalacağız, ya geçeceğiz; kalırsak cehenneme, geçersek cennete gideceğiz. Doğrumudur; doğrudur.

Yani 2 olasılıklı bir şonuç var.

bebekken ölünce tek olasılıklı bir sonuç var, tani cennet.

Şimdi bir insan 1-2 yaşındaki çocukları öldürsün diyelim. Bu sayede çocuklar için problem var mı? Bu bakış açısıyla yok, çünkü sınavdan direkt muaf olarak cennete gidiyor. Şimdi birisi gelip sizin çocuklarınızı 1-2 yaşında öldürse bu durumda kızmanız ve adama tepki göstermeniz gerekir mi? Çünkü adam sayasinde çocuğunuz direkt cennete gidiyor; iki olasılıklı bir sınavdan kurtarıp, direkt muaf oluyor.

Sorum bu bağlamda; irisi sizin çocuklarınızı 1-2 yaşında öldürse sinirlenirmisiniz? Sinirlenirseniz niye sinirlenirsiniz?

Diğer soru da bu adam cennetlik mi olur cehennemlik mi? Çünkü öldürdüğü her çocuk cehenne riskini almadan cennete gidiyor. Büyük iyilikler yapabileceği gibi büyük kötülük yapma potansiyeli olan çocuklar. Bu çocukları direkt cennete göndermiş oluyor. Bu yüzden cennetlik midir cehennemlik mi?

Gerçek manada bu sorunun içerisinden çıkabilecek bir müslüman var mı?

birisi Adolf Hitler i 1-2 yaşındayken öldürseydi, başka bir Hitler çıkarmıydı ? yada Arşimed çocukken hastalanıp ölseydi bugün gemi diye birşey olmayacakmıydı? Allah birilerine kıyak geçip daha bebekken canlarını alıyor ve direkt cennetine mi yolluyor yoksa anne babası çetin bir sınavdan mı geçiyor bebeklerinin ölümüyle? bebeğim cennete gitsin diye onu öldürüp kendini de cehenneme mi atarsın yoksa bebeğinin de cenneti kazanması için çaba mı sarfedersin..
Alt 02-11-2010, 01:48
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayin basic hosgeldin;
Yazimda savunmasiz yollamadi,dan kastim insanlara akil ve bunu yurutmeleri icin mantik verdigini vurguladim,sorunuzun cevabida bunun icinde var yani,akli olan herkes icin gecerlidir bu savunma cunki onundeki catal olmus iki yol arasindaki ayrimi kavrayabilir iyi ve kotuyu ''gorebilir'' bunlarin arasindan bir secim yapabilir,alemlerin rabbi ise bu secime mudahil olmasinin cesit ve sebebleri vardir, secenekler kisinin onundedir karar verme mekanizmasi ise beyni ve ''kalpindedir''
Alt 02-11-2010, 02:10
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayin Semih;

Hosbulduk!

Soruma daha acik vevap verseydin, ben de yorumumu ona göre yapardim.

Mantik savunmasi canlilarda belirli bir yasdan sonra baslar. Oysa o yasa geliceye kadar beslenmeye, hava sartlarina, düsman salidirilarina vs. savunma yapamaz.

Secimler de belirli bir yastan sonra yapilir. Peki o yasa gelinceye kadar yikanan beyni tasavvur edebiliyor musun?

Saygilar...
Alt 02-11-2010, 02:14
hilal21 hilal21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah,önce bir insanların dünya olarak adlandıracağı bir yer yaratayım,sonra da kendilerini insan olarak adlandıran bir tür yaratayım;sonra da bakayım bunlar doğru yolu(?) buluyor mu ;yoksa ,benim rakibim olan şeytana mı uyuyor.. demiş olamaz..

Allahın canı sıkılmış olamaz..Bizi elinde oyuncak eylemek gibi bir lükse girmesi ilahlığın doğasına terstir..

Sınav konusunda ısrar edilirse,buna iman sahibi köylü bir ozan da itiraz eder:

Hikmetine karışılmaz
Bazısını yazıyorum
Ettiğine bakarakta
Ben canımdan beziyorum

Süleyman’a verdin malı
Varmı İbrahim emsalı
Bana layık görmen şalı
Tuman ile geziyorum

Irızkıma oldun kefil
Nefse ettin beni sefil
Yüreciğim efil efil
Toprak olup tozuyorum

Aldın camızın tekini
Tarlada koydun ekini
(Çocuklar) yesin zıkkımın kökünü
Ben sin’imi kazıyorum

Düşman bindirdin dalıma
Ağı döktürdün malıma
Merhem kılmazsın halime
İçerimden azıyorum

Kırıldı ineğin kıçı
Ne idi dananın suçu
Kalmadı koyun ile keçi
Elden ayran özüyorum

Kasaphane oldu ahır
Zengin iken ettin fakir
Bu lütfuna dimem şükür
Camızları yüzüyorum

Köyümüze kıran geldi
Hemen Kırbıyığı buldu
Kimin tek danası öldü
Adetine kızıyorum

Baş tacı edilen Mehmet Akif de bunu sorgular:

İslâm´ı elinden tutacak kaldıracak yok...

Nâ-hak yere feryâd ediyor. Âcize hak yok!

Yetmez mi musâb olduğumuz bunca devâhî

Ağzım kurusun... Yok musun ey adl-i İlâhî!

rabbin gölgesi cebrailin eli karmakarışık/mağaralar tükenmiş kıtmir kemiksiz/gül kokan bu baş/Eşrefoğlu Kâb'ın kesik başı/her tuzak cihadın kurtuluşu
Alt 02-11-2010, 02:20
EL_AkSa_ŞeHidLeRi EL_AkSa_ŞeHidLeRi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Basic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Semih;

Hosbulduk!

Soruma daha acik vevap verseydin, ben de yorumumu ona göre yapardim.

Mantik savunmasi canlilarda belirli bir yasdan sonra baslar. Oysa o yasa geliceye kadar beslenmeye, hava sartlarina, düsman salidirilarina vs. savunma yapamaz.

Secimler de belirli bir yastan sonra yapilir. Peki o yasa gelinceye kadar yikanan beyni tasavvur edebiliyor musun?

Saygilar...
tasavvur ediyorum da, bu durumda ateistlerin/deistlerin babam hacıydı hocaydı, şöyle namaz kılardım, böyle hatim indirirdim, babamla camiden çıkmazdık, gibisinden başlayan 'kurtuluş hikayeleri' ne olacak?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil