Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-08-2011, 06:32
katre_07 katre_07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07 - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart biraz da bu tarafa:)

aşağı taraftaki forum başlıkları hakettiği değeri almıyor sanırım..bu yazıyı islam kategorisine yazmak isterdim ama içerik uygun değil..umarım ilgi görür..

neye neden güveneceğiz?

konu başlığı bu..

bir forumdaş bana kur anda bir kelimenin eksik olduğunu söyledi..şimdi ben arapça mı öğreneceğim..yoksa bu konuda yazıp çizenlere mi kulak vereceğim ..gönül ister ki arapça öğrenelim ve en doğrusunu bilelim..eğer yazıp çizenlere bakacaksak..hangisine neden ..nasıl güvenelim..?

evrim hakkında hangi kaynağa bakacağım..kaynaklar şüphe uyandırıyorsa ben şimdi ikinci bir fakulte mi okuyacağım..gönül isterki biyoloji okuyalım ..en doğrusunu bilelim..

ben şimdi fosiller için hangi kaynağa şahısa hangi fotoğrafa güveneceğim...gönül ister ki arkeolji okuyalım en doğrusunu bilelim..

ben şimdi evren hakkında coğrafya mı okumalıym..sosyal koşullar için sosyoloji..tarih için hepsinin okuluna mı gitmeliyim..hangi kaynağa neden nasıl güvenmeliyim..

günümüzde adam akıllı bilgiye ulaşmak ..sizce zor mu kolay mı..ben ce imkansız..ya okuluna gideceksin ..ya da gideceksin..

sizin kestime bir yolunuz var mı..siz neye neden nasıl güveniyorsunuz..ve bilgi ihtiyacınızı nerden karşılıyorsunuz..

saygılar..

İnSAN AŞILMASı GeREKeN BiR ŞeYdİR..
Alt 27-08-2011, 07:15
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Üniversitelerin kütüpaneleri , bilimsel toplulukların yayımları, tanınmış bilim adamlarının halk için anlaşılır dille yazdığı kitaplar, makaleler, saygın bilim dergileri.

İşe her şeyi öğrenemeyeceğinizi bilerek başlarsanız, bir zaman sonra en azından bir konu hakkında gerçekten kafanızda kavramlar yerine oturacaktır.

Örneğin evrim konusunda her şeyi bir ayda, bir senede ya da on senede öğrenemeyeceğinizi. Evrimi tam olarak kavramak için kimya, biyoloji ve oldukça fazla matematik bilmenizin gerektiğini söylemek isterim. Fakat evrimi anlamak, belli başlı temel kuralları anlamak gibi gereklidir. Bilgisayar kullanmak için elektronik mühendisi olmanız gerekmiyor ama "ben fare -mouse- imal edicem" dediğinizde elektronların nasıl hareket ettiğini bilmeniz önemlidir. Evrimde buna benzer. Biyolojik ya da mekanik olarak "Bu nasıl çalışıyor?" diye sorduğunuzda artık evrim modelleriyle boğuşuyorsunuz demektir.

Bütün bu işler maalesef yalnızca bilgisayar başında internette gezinerek, birilerine soru sorarak olmaz. Gerçekten emek, para ve zaman harcamalısınız.

Burada herkesin her şeye bir cevabının olmasına aldanmayın. Örneğin ben, site genellikle din ağırlıklı içerik taşıdığı için mantık yönüyle ilgili çıkarımlar yapıyorum ve sorguluyorum. Kendi uzmanlık alanım konusunda yazdıklarım tüm yazdıklarımın %0.25'i değildir sanırım.
Alt 27-08-2011, 07:23
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

katre_07´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aşağı taraftaki forum başlıkları hakettiği değeri almıyor sanırım..bu yazıyı islam kategorisine yazmak isterdim ama içerik uygun değil..umarım ilgi görür..

neye neden güveneceğiz?

konu başlığı bu..

bir forumdaş bana kur anda bir kelimenin eksik olduğunu söyledi..şimdi ben arapça mı öğreneceğim..yoksa bu konuda yazıp çizenlere mi kulak vereceğim ..gönül ister ki arapça öğrenelim ve en doğrusunu bilelim..eğer yazıp çizenlere bakacaksak..hangisine neden ..nasıl güvenelim..?

evrim hakkında hangi kaynağa bakacağım..kaynaklar şüphe uyandırıyorsa ben şimdi ikinci bir fakulte mi okuyacağım..gönül isterki biyoloji okuyalım ..en doğrusunu bilelim..

ben şimdi fosiller için hangi kaynağa şahısa hangi fotoğrafa güveneceğim...gönül ister ki arkeolji okuyalım en doğrusunu bilelim..

ben şimdi evren hakkında coğrafya mı okumalıym..sosyal koşullar için sosyoloji..tarih için hepsinin okuluna mı gitmeliyim..hangi kaynağa neden nasıl güvenmeliyim..

günümüzde adam akıllı bilgiye ulaşmak ..sizce zor mu kolay mı..ben ce imkansız..ya okuluna gideceksin ..ya da gideceksin..

sizin kestime bir yolunuz var mı..siz neye neden nasıl güveniyorsunuz..ve bilgi ihtiyacınızı nerden karşılıyorsunuz..

saygılar..
Olaya dini açıdan bakarsanız, zaten yaratıcının insanları defter kitapla imtihan etmesi başlı başına çelişkidir. Koca evreni yaratan, yüce bir varlık, insanları sınav etmek istese, daha mantıklı bir yöntem bulurdu.

Çevreme bakıp, evet bir yaratıcı var desem bile, hangi dinin doğru olduğunu anlamam çok zor. Karar verebilmem için, oturup ileri derecede Arapça, İngilizce, İbranice vs. öğrenmem gerekir. İddia edilen imtihanın küçük yaşlarda başladığı düşünülürse, bu iş iyice imkansızlaşır. 12 yaşlarındaki biri bu kadar dili iyi derecede nasıl öğrenip, muhakeme edebilir? Kimse sorgulamasa, herkes doğduğu yerin dinine mensup olsa, anne babasının anlattıklarına inansa, iş hepten karışır. Çinlinin babası başka şeye, İranlının babası başka şeye inanıyor.

Evrim teorisi dinler kadar kritik bir mevzu değil. Kimseyi cehennemle tehdit etmez. Ama birşekilde, dinlerin direncini kıracak bir misyon da yüklendiğini düşünüyorum. Bu yüzden önem kazanmış ve bu yüzden bazen eksik kaldığı yerlerde, uydurma şeyler (fosiller vs.) bulaşmış olabilir, elbette onun kaynaklarını da sorgulamak da fayda var. Ama dediğim gibi dinler kadar önemli mevzular değil. Herkes evrenin nasıl varolduğunu merak eder ama bilmek zorunda değil. İnsanların öncelikli hedefi, evrenin nasıl varolduğunu çözmek değil, hayatta kalabilmek, iyi yaşayabilmektir. Bugüne kadar doğmuş, ölmüş 100lerce milyar insan, dünyanın nasıl ve niçin varolduğunu anlayamadı, var sen de anlama Hayatını yaşa, çok şey kaybetmiş olmazsın. Burada bilimsel bir teori desteklenmesin, hiç ilgilenilmesin anlamı çıkartılmasın. Sadece herkes bir din gibi, evrim teorisini öğrenmek zorunda değildir demek istiyorum.

Dinlerse, kılavuzlarında iddia ettikleriyle insanların hem bu dünyalarını kontrol etmeye çalışır, hem insanların ölümünden sonrasıyla ilgilenir, akla ziyan cezalandırmalardan bahseder. İnananlar için kolayca ilk sıraya yerleşir. Dolayısıyla iddia edilen kılavuzlar çok önemlidir ve zeka seviyesi düşük kişiler dahil herkes tarafından kolayca anlaşılır olması gerekir. Bunun ilk şartı, kılavuzun, kişinin kendi dilinde olması, ikincisi ağır ifadeler içermemesidir (apaçık olmasıdır). Bu iki şart da, hiçbir ilahi denen kitapta mevcut değildir. Bu da, doğar doğmaz kendilerine enjekte edilen dinlerle, azıcık da olsa mücadele gücü bulanlar için kapı gibi bir çelişkidir. Ama ne yazık ki enjekte edilen şey çok güçlüdür ve bol miktarda vücuda nüfuz etmiştir. Anlayamayanları yadırgayamam.

Bir yaratıcı arayan insanoğlunun bulabildiği tek şey kendi sözleridir.

Önerilen Siteler