Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-11-2013, 21:33
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Zavallı Pilatus!

Pilatus, İsa döneminde Kudüs'te Roma Valisi olarak görev yapma şanssızlığına nail olmuş mitolojik bir arkadaşımızdır!

İncil'in hikayesine göre İsa, Zeytin Dağı'nda başına gelecekleri bekleyerek dua etmektedir ve her şey "kutsal yazıtlarda"(!) olduğu gibi gerçekleşir. Başkahinlerin askerleri ve görevlileri, ispiyoncu Yahuda'nın önderliğinde gelirler ve İsa'yı tutuklarlar. İsa, Başkahin Kayafas'ın yargı salonunda yargılanır, burada "Ben O'yum ve hüküm gününde beni babam olan Tanrı'nın sağında otururken göreceksiniz" deyince, hakkındaki hüküm verilir. İsa ölmelidir!

Ancak bir sorun vardır. Başkahinler ölüm hakkında hüküm vermeye yetkili olmadıklarından, bu işi dönemin Roma Valisi olan Pilatus'a sevk ederler.

Yuhanna İncili'nin 18. bölümünün 28. ayetinden itibaren de okuyacağınız gibi, Pilatus bu ölüm hükmü verme işine gönülsüzdür. "Neden bu adamı karşıma getirdiniz" türünden sorular yöneltir karşısındaki başkahinlere ve yahudilere. Onlar da "Bu adam, kendini Sezar'a karşı kral ilan etti. Ben Tanrı'nın oğluyum, mesihim diyor, Sezar'a vergi falan vermeyeceksiniz diyor, kısa sürede çok çabuk büyüyen tehlikeli bir tarikatın lideri oldu" şeklinde Pilatus'a gaz verirler. Pilatus'un "Alın o halde, bu adamı kendi yasalarınız doğrultusunda yargılayın" demesi üzerine, ölüm cezası vermeye yetkileri olmadığını söyleyen Yahudiler, İsa'nın çarmıha gerilmesini talep ederler.

Bunun üzerine Pilatus, İsa'yı birkaç kere sorgular ve İsa'nın suçsuz olduğuna karar verir ve bu kararını Yahudilere açıklar. Yahudiler infial yaratırlar, bu karardan hoşnut değildirler. Öte yandan Pilatus da korkmaktadır; bölgede isyanlar olmakta ve bu durum Roma'nın hoşuna gitmemektedir. Yeni bir isyandan tırsmaktadır Pilatus. Ama İsa'ya da ölüm cezası vermek içinden gelmez. Yahudilerin fikrini değiştireceğini düşünürek, onlara bir teklifte bulunur: "İsa'yı mı serbest bırakayım yoksa toplumun yaka silktiği adi ve iğrenç Barabba (Barrabas)'yı mı?". Yahudiler bir ağızdan "Barabba!" diye bağırır; katil Barabba bu sayede paçayı kurtarır. Bunun üzerine İsa'yı ne şekilde kurtarabilirim diye endişelenen Pilatus, Yahudilerin içi soğusun diye onu ağır bir şekilde kırbaçlatır. Ama bu bile Yahudileri rahatlatmaz, "O'nu çarmıha ger!" diye bağrışırlar.

İncil'de hikaye şöyle devam eder:

Yu.19: 6 Başkâhinler ve görevliler İsa'yı görünce, "Çarmıha ger, çarmıha ger!" diye bağrıştılar. Pilatus, "O'nu siz alıp çarmıha gerin!" dedi. "Ben O'nda bir suç bulamıyorum!"
Yu.19: 7 Yahudiler şu karşılığı verdiler: "Bizim bir yasamız var, bu yasaya göre O'nun ölmesi gerekir. Çünkü kendisinin Tanrı Oğlu olduğunu ileri sürüyor."
Yu.19: 8 Pilatus bu sözü işitince daha çok korktu.
Yu.19: 9 Yine vali konağına girip İsa'ya, "Sen nereden geliyorsun?" diye sordu. İsa ona yanıt vermedi.
Yu.19: 10 Pilatus, "Benimle konuşmayacak mısın?" dedi. "Seni salıvermeye de, çarmıha germeye de yetkim olduğunu bilmiyor musun?"
Yu.19: 11 İsa, "Sana gökten verilmeseydi, benim üzerimde hiçbir yetkin olmazdı" diye karşılık verdi. "Bu nedenle beni sana teslim edenin günahı daha büyüktür."
Yu.19: 12 Bunun üzerine Pilatus İsa'yı salıvermek istedi. Ama Yahudiler, "Bu adamı salıverirsen, Sezar'ın dostu değilsin!" diye bağrıştılar."Kral olduğunu ileri süren herkes Sezar'a karşı gelmiş olur."
Yu.19: 13 Pilatus bu sözleri işitince İsa'yı dışarı çıkardı. Taş Döşeme İbranice'de Gabbata denilen yerde yargı kürsüsüne oturdu.
Yu.19: 14 Fısıh Bayramı'na Hazırlık Günü'ydü. Saat on iki sularıydı. Pilatus Yahudiler'e, "İşte, sizin Kralınız!" dedi.
Yu.19: 15 Onlar, "Yok et O'nu! Yok et, çarmıha ger!" diye bağrıştılar. Pilatus, "Kralınızı mı çarmıha gereyim?" diye sordu. Başkâhinler, "Sezar'dan başka kralımız yok!" karşılığını verdiler.
Yu.19: 16 Bunun üzerine Pilatus İsa'yı, çarmıha gerilmek üzere onlara teslim etti.

Ve bildiğiniz üzere, İsa çarmıha gerilerek ölür ve babasının yanına gider!

Zavallı Pilatus!

Zavallı Pilatus, bu durum kendisine sevk edildiğinden beri işi yumuşatmaya çalışmış, orta yol aramış, İsa'yı kurtarmaya çalışmış talihsiz bir validir! İsyandan ve Roma'dan korkmasına rağmen, 19. bölüm 10. ayette de yazdığı gibi, İsa'yı salıverme gücü olduğunu ona söyler ve kendisiyle konuşmasını ister. Karşısında susup duran İsa, "Sana yukarıdan verilenden başka gücün yok üzerimde. Beni sana teslim edenin günahı, seninkinden daha büyüktür" der.

Zaten İncil'in her tarafında yazdığı gibi, tüm bunlar "kutsal yasada yazılan falanca filanca yerine gelsin diye oldu" gereği olmuştur. İsa, en başından beri nasıl ve ne şekilde öleceğini biliyordu. Yeni Antlaşma'nın Kanı ile dünyayı temizleyecekti. Yine de bu durumdan korkuyordu; Zeytin Dağı'nda dua ederken, "Kalbim ölesiye kederli, korkuyorum. Baba! İstersen acılarla dolu bu kaseyi benden uzaklaştır. Ama yine de benim değil, senin istediğin olsun" demişti. Şimdi her şey, yazıldığı gibi oluyordu. Yani Pilatus, hiçbir şeyi değiştiremezdi.

Ama aynı ayette Pilatus yine de günahkar ilan ediliyor; her ne kadar İsa'yı ona teslim edenler kadar olmasa da. Ki Pilatus, kutsal yasalar sırf öyle diyor diye İsa'yı kamçılatmış ve çarmıha gerilmesi amacıyla Yahudilere vermiştir. Fakat İsa'yı kurtarmak için de 50 takla atmıştır.

Zavallı Pilatus!

Siz ne dersiniz? Zavallı Pilatus nerede? Cennette mi yoksa cehennemde mi? Herhangi bir cevaba karşı hemen diğer sorumu ekliyorum: Neden?

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 28-11-2013, 22:15
postalmarx postalmarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Pilatus gerçektir. Mitolojik olduğunu neden çıkardın?
Alt 29-11-2013, 04:40
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Allahin dedigini yapmis, mekani cennettir. Isa'nin babasi onu olmesi icin yollamisti dunyaya, Pilatus sadece kolu olmus allahin, rabbin.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 29-11-2013, 13:29
Kıdemli Üye

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pilatus gerçektir. Mitolojik olduğunu neden çıkardın?
Peki, iman ediyorum ben o halde!

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allahin dedigini yapmis, mekani cennettir. Isa'nin babasi onu olmesi icin yollamisti dunyaya, Pilatus sadece kolu olmus allahin, rabbin.
Ama İsa, ona bu durumdan ötürü günahkar diyor.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 29-11-2013, 13:40
postalmarx postalmarx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Pilatus o dönemki Yahudiye Roma valisinin adı ise o zaman Hristiyanlık doğru mu olmuş oluyor?
Alt 29-11-2013, 13:41
Kıdemli Üye

sosyalmarx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pilatus o dönemki Yahudiye Roma valisinin adı ise o zaman Hristiyanlık doğru mu olmuş oluyor?
Olmuyor. O halde tekrar çıkıyorum ben dinden.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 29-11-2013, 19:00
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Hayır. Pilatus zavallı değil, bir kahramandır!

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Pilatus, İsa döneminde Kudüs'te Roma Valisi olarak görev yapma şanssızlığına nail olmuş mitolojik bir arkadaşımızdır!

İncil'in hikayesine göre İsa, Zeytin Dağı'nda başına gelecekleri bekleyerek dua etmektedir ve her şey "kutsal yazıtlarda"(!) olduğu gibi gerçekleşir. Başkahinlerin askerleri ve görevlileri, ispiyoncu Yahuda'nın önderliğinde gelirler ve İsa'yı tutuklarlar. İsa, Başkahin Kayafas'ın yargı salonunda yargılanır, burada "Ben O'yum ve hüküm gününde beni babam olan Tanrı'nın sağında otururken göreceksiniz" deyince, hakkındaki hüküm verilir. İsa ölmelidir!

Ancak bir sorun vardır. Başkahinler ölüm hakkında hüküm vermeye yetkili olmadıklarından, bu işi dönemin Roma Valisi olan Pilatus'a sevk ederler.

Yuhanna İncili'nin 18. bölümünün 28. ayetinden itibaren de okuyacağınız gibi, Pilatus bu ölüm hükmü verme işine gönülsüzdür. "Neden bu adamı karşıma getirdiniz" türünden sorular yöneltir karşısındaki başkahinlere ve yahudilere. Onlar da "Bu adam, kendini Sezar'a karşı kral ilan etti. Ben Tanrı'nın oğluyum, mesihim diyor, Sezar'a vergi falan vermeyeceksiniz diyor, kısa sürede çok çabuk büyüyen tehlikeli bir tarikatın lideri oldu" şeklinde Pilatus'a gaz verirler. Pilatus'un "Alın o halde, bu adamı kendi yasalarınız doğrultusunda yargılayın" demesi üzerine, ölüm cezası vermeye yetkileri olmadığını söyleyen Yahudiler, İsa'nın çarmıha gerilmesini talep ederler.

Bunun üzerine Pilatus, İsa'yı birkaç kere sorgular ve İsa'nın suçsuz olduğuna karar verir ve bu kararını Yahudilere açıklar. Yahudiler infial yaratırlar, bu karardan hoşnut değildirler. Öte yandan Pilatus da korkmaktadır; bölgede isyanlar olmakta ve bu durum Roma'nın hoşuna gitmemektedir. Yeni bir isyandan tırsmaktadır Pilatus. Ama İsa'ya da ölüm cezası vermek içinden gelmez. Yahudilerin fikrini değiştireceğini düşünürek, onlara bir teklifte bulunur: "İsa'yı mı serbest bırakayım yoksa toplumun yaka silktiği adi ve iğrenç Barabba (Barrabas)'yı mı?". Yahudiler bir ağızdan "Barabba!" diye bağırır; katil Barabba bu sayede paçayı kurtarır. Bunun üzerine İsa'yı ne şekilde kurtarabilirim diye endişelenen Pilatus, Yahudilerin içi soğusun diye onu ağır bir şekilde kırbaçlatır. Ama bu bile Yahudileri rahatlatmaz, "O'nu çarmıha ger!" diye bağrışırlar.

İncil'de hikaye şöyle devam eder:

Yu.19: 6 Başkâhinler ve görevliler İsa'yı görünce, "Çarmıha ger, çarmıha ger!" diye bağrıştılar. Pilatus, "O'nu siz alıp çarmıha gerin!" dedi. "Ben O'nda bir suç bulamıyorum!"
Yu.19: 7 Yahudiler şu karşılığı verdiler: "Bizim bir yasamız var, bu yasaya göre O'nun ölmesi gerekir. Çünkü kendisinin Tanrı Oğlu olduğunu ileri sürüyor."
Yu.19: 8 Pilatus bu sözü işitince daha çok korktu.
Yu.19: 9 Yine vali konağına girip İsa'ya, "Sen nereden geliyorsun?" diye sordu. İsa ona yanıt vermedi.
Yu.19: 10 Pilatus, "Benimle konuşmayacak mısın?" dedi. "Seni salıvermeye de, çarmıha germeye de yetkim olduğunu bilmiyor musun?"
Yu.19: 11 İsa, "Sana gökten verilmeseydi, benim üzerimde hiçbir yetkin olmazdı" diye karşılık verdi. "Bu nedenle beni sana teslim edenin günahı daha büyüktür."
Yu.19: 12 Bunun üzerine Pilatus İsa'yı salıvermek istedi. Ama Yahudiler, "Bu adamı salıverirsen, Sezar'ın dostu değilsin!" diye bağrıştılar."Kral olduğunu ileri süren herkes Sezar'a karşı gelmiş olur."
Yu.19: 13 Pilatus bu sözleri işitince İsa'yı dışarı çıkardı. Taş Döşeme İbranice'de Gabbata denilen yerde yargı kürsüsüne oturdu.
Yu.19: 14 Fısıh Bayramı'na Hazırlık Günü'ydü. Saat on iki sularıydı. Pilatus Yahudiler'e, "İşte, sizin Kralınız!" dedi.
Yu.19: 15 Onlar, "Yok et O'nu! Yok et, çarmıha ger!" diye bağrıştılar. Pilatus, "Kralınızı mı çarmıha gereyim?" diye sordu. Başkâhinler, "Sezar'dan başka kralımız yok!" karşılığını verdiler.
Yu.19: 16 Bunun üzerine Pilatus İsa'yı, çarmıha gerilmek üzere onlara teslim etti.

Ve bildiğiniz üzere, İsa çarmıha gerilerek ölür ve babasının yanına gider!

Zavallı Pilatus!

Zavallı Pilatus, bu durum kendisine sevk edildiğinden beri işi yumuşatmaya çalışmış, orta yol aramış, İsa'yı kurtarmaya çalışmış talihsiz bir validir! İsyandan ve Roma'dan korkmasına rağmen, 19. bölüm 10. ayette de yazdığı gibi, İsa'yı salıverme gücü olduğunu ona söyler ve kendisiyle konuşmasını ister. Karşısında susup duran İsa, "Sana yukarıdan verilenden başka gücün yok üzerimde. Beni sana teslim edenin günahı, seninkinden daha büyüktür" der.

Zaten İncil'in her tarafında yazdığı gibi, tüm bunlar "kutsal yasada yazılan falanca filanca yerine gelsin diye oldu" gereği olmuştur. İsa, en başından beri nasıl ve ne şekilde öleceğini biliyordu. Yeni Antlaşma'nın Kanı ile dünyayı temizleyecekti. Yine de bu durumdan korkuyordu; Zeytin Dağı'nda dua ederken, "Kalbim ölesiye kederli, korkuyorum. Baba! İstersen acılarla dolu bu kaseyi benden uzaklaştır. Ama yine de benim değil, senin istediğin olsun" demişti. Şimdi her şey, yazıldığı gibi oluyordu. Yani Pilatus, hiçbir şeyi değiştiremezdi.

Ama aynı ayette Pilatus yine de günahkar ilan ediliyor; her ne kadar İsa'yı ona teslim edenler kadar olmasa da. Ki Pilatus, kutsal yasalar sırf öyle diyor diye İsa'yı kamçılatmış ve çarmıha gerilmesi amacıyla Yahudilere vermiştir. Fakat İsa'yı kurtarmak için de 50 takla atmıştır.

Zavallı Pilatus!

Siz ne dersiniz? Zavallı Pilatus nerede? Cennette mi yoksa cehennemde mi? Herhangi bir cevaba karşı hemen diğer sorumu ekliyorum: Neden?
Ahbap, olayla ilgili bilgileri iyi toplamışsın. Bu konuda 2013 yapımlı "BARABBAS" adlı filmi daha geçenlerde seyretmiştim. Bu tartışmayı açman iyi oldu!

Bilirsiniz, ben bu tür filmlerin hastasıyımdır:

Buna ek olarak, daha önceden NTV'de yayınlanan NatGeo'nun,

belgeselini örnek olarak verebilirim ki, benim konuyla ilgim "Yahuda İncili"nden gelir.

Nasıl gelmesin ki! ben bu İncili papirüslerde incelemiş ve ona çalışmış biriyimdir.

Bu belgesel ve filmden anlaşıldığı kadarıyla, bilim adamları Yahuda'nın ve Barabbas'ın gerçekte kim olduklarını çözmeye çalışıyorlar. Ama bu konuda elimizde çok sınırlı bir kaynak var ve bu yüzden bilim adamları çıkan her arkeolojik bulguda bir o tarafa bir bu tarafa savrulup gerçeği ortaya çıkartmakta zorlanıyorlar.

Öncelikle bu konudaki şu tespitime dikkat ediniz: Her iki filmde hem Yahuda hem de Barabbas sanki suçlu değiller de birer mitolojik kahramana dönüştürülmüşlerdir. Örneğin, Yahuda İncili mezardan çıkmaması gereken bir antik sapkın metin mi idi, yoksa gerçeği söyleyen bir metin mi idi? Bu durum insanı ikilemde bırakıyor. Aynı şekilde, Barabbas da filmde Romalı askerlerle dövüşerek ve hatta birkaçını öldürerek bir kahramana dönüştürülmüştür. Barabbas sanki adaletin timsali gibi bir şey olmuş. Yani insan o filmde (ki bu filmi yukarıdaki ilk videodan İngilizce olarak izleyebilirsiniz) Barabbas'ı seyrederken, ona hem acıyor hem de Romalı askerlere karşı yaptığı savunmayla bir hayranlık duyuyor.

Peki o zaman suçlu kim, kardeşim? İsa mı?

Çünkü ilk filme göre Barabbas bir haydut olarak yaşamaya çalışan ve zaman zaman Romalı askerlerle çarpışan bir karakter olarak karşımıza çıkar. İsa ile hiçbir ilgisi yok. Barabbas, sevdiği kadın İsa'nın bir müridi olduğundan ve onun halka açık bir şekilde İncil öğretirken sık sık gitmesi nedeniyle takip eder ve İsa ile karşılaşması ancak bu şekilde gerçekleşir. Bunun dışında, Barabbas'ın İsa ile ilgili hiçbir ilgisi yoktur. Çünkü onun esas derdi, geçimdir; İsa'nın sözleri değildir. O, sadece sevdiği kadın nedeniyle İsa ile arada sırada karşılaşır.

Yukarıda anlattığın şeylerin büyük bir bölümü bu filmde gösterilir. Filmde İsa'yı birinin ispiyonması (ki Bu, Yahuda oluyor) ve akabinde yakalanmasının (ki bu yakalanış şekli, herkesi bildiği Yahuda'nın İsa'yı öpmesidir) hemen ardından kendisinin de Romalı askerlere yakalanması üzerine, ikisi Roma Valisi Pilatus'un huzuruna çıkarılıyor. Dediğin gibi, Pilatus İsa'nın yakalanmasını gerektirecek bir suç bulamıyor. Ama Pilatus sadece kararları uygulamakla yükümlü bir Roma Valisi'dir. Bu nedenle her ikisini halkın huzuruna çıkardığında, her yıl kutlanan Fısıh Bayramı nedeniyle 1 kişinin affedilmesi geleneğine göre bir seçim yapılmasını ister. Halk (ki halk dediysek, büyük çoğunluğu "Yahudiler"den oluşan bir halktır bu) hep bir ağızdan "Barabbas" der. Bunun üzerine Pilatus bu kararı saygıyla karşılar ve kararı uygulamak zorunda kalır. Çünkü onun oradaki tek görevi, kararları uygulamaktır. Sonrasında bildiğiniz gibi, İsa'nın kırbaçlanması ve çarmıha asılması sahneleri gerçekleşir.

İşte bu bilgilere göre,

ifadelerini onaylamamız mümkün değildir. Yani orada Başkahinler ve Yahudiler'in yalan söyledikleri sonucu çıkar. Çünkü İsa hiçbir zaman Roma'ya karşı başkaldırmadı. O, sadece "Ben Yahudiler'in kralıyım!" dedi. Yani "Roma'nın Kralı'yım demedi" (Bkz. "İsa, vali Pilatus'un önünde").

Ayrıca Thomas İncili'nin 100. pasajındaki,

(100)
1. İsa 'ya bir altın para gösterdiler
2. ve O'na:
3. Sezar'ın memurları bizden vergi istiyorlar dediler.
4. İsa onlara:
5. Sezar'a ait olanı Sezar'a verin,
6. Tanrı'ya ait olanı Tanrı'ya verin
7. ve, bana ait olanı (da) bana veriniz dedi.
metinden anlaşılacağı üzere, İsa'nın Sezar'a hiçbir karşı çıkmadığını, Sezar'ın vergilerine el koymadığı anlaşılmaktadır.

Kardeşim, ben "Yuhanna İncili"nde "Vergi" kelimesini arattım ama senin burada bahsettiğin gibi bir ifadeyle karşılaşmadım.

Yani senin,

Onlar da "Bu adam, kendini Sezar'a karşı kral ilan etti. Ben Tanrı'nın oğluyum, mesihim diyor, Sezar'a vergi falan vermeyeceksiniz diyor, kısa sürede çok çabuk büyüyen tehlikeli bir tarikatın lideri oldu" şeklinde Pilatus'a gaz verirler.
ifadelerine ilişkin 4 İncil'de bir kanıt bulamadım.

Tam tersine, "ROMALILAR" kitabındaki "Yönetime Bağlılık" bölümünde şu türden açıklamalar yapılıyor:

6Vergi ödemenizin nedeni de bu­dur. Çünkü yöneticiler atandıkları işi yerine getirirken, Tanrı'nın görevlile­ri olarak çalışırlar.

7Herkes neyi hak ediyorsa verin: Vergi toplayana vergi, gümrük alana gümrük, saygı gösteril­mesi gerekene saygı, onur yaraşana onur verin.
Bizi bu konuda bilgi versen de, bizi aydınlatsan, diyorum. Yani mevcut 4 Kanonik İncil ile sonradan keşfedilen Thomas İncili arasında bu konuda bir çelişki göremiyoruz biz!

Ne yapmaya çalışıyorsunuz siz: İnciller'de bir çelişki mi olduğunu iddia etmeye ya da söylemeye çalışıyorsunuz?

Oysa şimdiye kadar yapılan analizlerde İnciller'de hiçbir çelişki bulunamadı ve tıpkı Windows sürümlerindeki gibi % 100'e yakın uyumluluk olduğu sonucu çıktı. Hem KURAN da Tevrat ve İnciller'de bir hata olmadığını söyler.

Lyon Papazı Iraneus, 2. videodaki belgesele göre, M.S. 180'de rüzgarın 4 yönü gibi, dünyanın 4 köşesi gibi, İsa'nın gerildiği çarmıhın gösterdiği 4 yön gibi yalnızca 4 tane İncil olması gerektiğini söylerken (ki bu İnciller, şimdi okunan "Kanonik İnciller"dir), gerçekte, Gnostikler'in yazdıkları İnciller'de (Nag Hammadi İncilleri, Yahuda İncili ve Thomas İncili) "Heretik (Sapkınlık)"liğe gidilerek farklı yorumlanmasına (Gnostik Yorum) karşı çıkıyordu. Yoksa, İsa'nın sözleri bütün İnciller'de hep aynı idi ya da birbirine çok yakın ifadelerden oluşuyordu. Örneğin, Romalılar'a vergi verme hakkında "ROMALILAR" kitabının "Yönetime Bağlılık" bölümünde ele alınırken, Thomas İncili'nin 100. bölümünde İsa'nın, "Sezar'ın hakkı, Sezar'a" sözüyle benzer şekilde ele alınmıştır.

İnciller'de hata arayanlar, Sana'a Kuranı'na bir baksınlar. Bu Kuran'ın üstündeki metin şimdiki Kuran'ı (Kahire Metni, 1924) gösterirken, alttaki metin ise bundan farklıdır. Puin, alttaki bu metnin üstteki metin gibi istikrarlı olmadığını söyler.

Son olarak, İnciller'de bugüne kadar hiç geçmeyen bir konuyu Yahuda İncili'nden öğrendiğimizi söylemeden geçemeyeceğim.

Bugüne kadar tüm İnciller'de Yahuda'nın bir hain olduğundan söz ediliyordu ama 1978'de keşfedilen Yahuda İncili'nde bu konuda yeni bilgiye ulaştık.

Sözkonusu bu bilgi Yahuda İncili'nde şöyle geçer:

"Ama onların hepsinden üstün olacaksın. Çünkü sen, elbiselerimi taşıyan insanı kurban edeceksin" "İsa Vaftiz Olanlardan ve Yahuda'nın İhanetinden Bahsediyor"
Yukarıdaki ikinci videoda bir bilimadamı belgeselin başlangıcında, yani daha Yahuda İncili'ne geçilmemişken, "bu İncil inancınızı sarsabilir" diyerek uyarırken, Yahuda İncili'ndeki en kritik olan bu bilgiden söz ediyordu. Bu kritik bilgi, yalnızca inançları sarsmakla yetinmez; Yahuda'yı bir hainden bir kahramana dönüştürüyordu.

Bana göre belgeselin en can alıcı noktası bu sözdü ve bu, aynı zamanda belgeselin en heyecan verici yeriydi. Bu söz, bana göre, Yahuda İncili ile diğer İnciller'in çatışmasını göstermez; sadece, Yahuda İncili bu yeni bilgiyi veriyor, diyebiliriz. Çünkü diğer İnciller, daha doğrusu bu İncilleri yazanlar, bu konuda bir bilgiye sahip değillermiş.

Demek ki açığa çıkan bu yeni bilgiye göre, Yahuda bir hain değil, İsa'nın bir görevlisi imiş. İsa ona kendisini giydiren elbiselerin sahibini kurban etmesini istemiş ve o da bu görevi layıkıyla yapmıştır. Daha sonra bildiğiniz gibi bu olay Hristiyanlıkta "Kefaret Doktrini"ne dönüştü. Bu durumda Pilatus suçlu gösterilemez. Çünkü o da Yahuda gibi görevini yapmış bir kişi olmaktadır.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 29-11-2013, 20:12
Kıdemli Üye

Sevgili upuaut,

Az önce yazdığım cevap, maalesef bilgisayarımın kilitlenmesi sonucu uçtu gitti. Fakat kısaca şöyle cevap vermem mümkün:

"İsa, kendini Roma Kralı ilan etti" gibi bir söylemim ya da iddiam yok. "Sezar'a karşı kral ilan etti" demekten maksadım, Yahudilerin İsa'yı Pilatus'a bu şekilde şikayet ederek onun cezalandırılmasını sağlamaya çalışmalarıdır. Zira Pilatus, Yahudilere "Kralınızı çarmıha mı gereyim" diye sorduğunda aldığı cevap "Bizim Sezar'dan başka kralımız yok" oluyor. Herhalde Yahudilerin Sezar'a karşı bir sevgileri yok; bu kışkırtma, sadece İsa'nın çarmıha gerilmesini sağlamayı garantilemek amacıyla yapılıyor.

Vergi meselesine gelince... Evet, bir düzeltme yapmam lazım. Yazımı yazmadan önce, Yuhanna İncili'nin ilgili ayetlerine tekrar göz attım, fakat bazı yerleri atladım okurken. Vergi ile ilgili kısmın burada olduğunu hatırlıyordum, yanlış hatırlıyormuşum. Bu söylemin kaynağı, Mel Gibson'ın The Passion filminden olabilir, şayet yine hafızam beni yanıltmıyorsa. Galiba bu filmdeydi "Kendini Sezar'a karşı kral ilan etti ve vergi verilmesini yasakladı" söylemi. Yakın bir zamanda tekrar izlemiştim filmi, oradan aklımda kalmış olabilir. Yine de bunun da doğrulanması gerekir.

Fakat bunun dışında, aslında dediğin gibi iyi bir derleme yapmadım. Neredeyse (yukarıda düzeltmeye çalıştığım kısımlar hariç) tamamı, Yuhanna'nın ifadeleridir.

Başlık yazımın amacına gelirsem... Maksadım Pilatus'un ne kadar gerçek bir kişilik ya da Yahuda'nın ne kadar hain bir adam olduğunu tartışmaya açmak değildi. Hıristiyan söylemde yer alan bir örnekten yola çıkarak, her şeyin yazılı olması ile ilgili inancı ve kaderi sorgulamaya çalıştığım bir yazı idi ve bu hikaye buna verilen bir örnekti. Diğer dinlerin herhangi bir hikayesi de alınabilir ve bu konuya örnek verilebilirdi. Dediğim üzere, The Passion'ı yakın zamanda tekrar izlemiş olmamın, örneği bu konuda seçmemde etkisi oldu; bu filmi her izleyişimde Pilatus'u düşünürüm çünkü. Maksadım bu olduğu içindir ki, yazının en sonunda insanların fikrini sordum; Pilatus cennette mi yoksa cehennemde mi diye.

Anlaşıldığımı umuyorum. Selamlar...

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 29-11-2013, 20:28
Kıdemli Üye

Filmin o kısımla ilgili sahnesi... 0.37'ye bakınız lütfen... "He has forbidden his followers to pay tribute to the emperor, consul!"

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 29-11-2013, 21:12
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Filmin o kısımla ilgili sahnesi... 0.37'ye bakınız lütfen... "He has forbidden his followers to pay tribute to the emperor, consul!"

Haklısın ama sonuçta bir film bu! Yani bu filmi yöneten Mel Gibson bir hata yapmıştır.

Ama durun bir bakalım! Mel Gibson'un koyu bir Katoliklikten Müslümanlığa geçmiş olduğunu #25 no'lu mesajımda söylememiş miydim size?

Ahbap kardeşim, senin kanıt olarak sunduğun kişi bu mu? Ne diyeyim ki bilemiyorum; bozacının şahidi şıracı mı diyeyim?

Ahbap, sen gerçekten Hristiyanlar'ın Mel Gibson'ın bu filmine, dolayısıyla Jesus (İsa) hakkındaki bilgilerine itibar mı edeceksin zannediyorsun?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.

Önerilen Siteler