Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-09-2014, 17:14
dindarateist dindarateist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sünnete haklı olarak karşı çıkan bir ebeveyn, aile içerisinden ya da çevreden gelebilecek bir tepkiye karşı hazırlıklı olmalı. Aslında çevrenin bu konuda söyleyebileceği tek bir söz olmaması lazım. Aileye de lisan-ı münsasiple anlatılmalı.

Asker muayenesinde bu konuyla ilgili bir sorun mu çıkarıyorlar? Duymamıştım. Varsa paylaşabilir misiniz?

Askerlik yaşı veya evlilik yaşı geldiğinde zaten kendi durumuyla ilgili karar alabilecek bir olgunluğa erişmiş olacak. İsterse o yaştan sonra sünnet olabilir, tercihine saygı duymak lazım. Ama sadece sünnetsiz diye mesela evlilik hayatı tehlikeye girecekse, o evlilikten de pek hayır gelmez gibi geliyor bana. Ya da sünnetsiz kişi, muhtemelen evleneceği ya da beraber olacağı kişiyi ona göre seçecektir.
Sayın AhbAp,

Eskiden asker muayenesinde sorun çıkardı. Özellikle "er" olarak askere giden sünnetsizler mutlaka sünnetli dönerlerdi. Yeni Türkiye'de durum nasıldır, bilemiyorum.

Evlilik konusu daha ince bir husus. "Müslüman" bir kızla sünnetsiz olarak evlenip önce yeni doğan oğlunu sünnet ettiren, bir sene sonra da kendi sünnet olan Hristiyanlar tanıdığım için olayın düğün-gerdek aşamasında bitmediğini, süreklilik arz ettiğini biliyorum. Kısacası, sünnetsiz evlenebilirsiniz ama hayatınızın bir döneminde sünnet olmanız gerekebilir ve erişkin sünneti oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Bazen "kestir- kurtul" çözümü ehven-i şerdir.

Konu dindarateist tarafından (08-09-2014 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-09-2014, 17:51
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

dindarateist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ayın AhbAp,

Eskiden asker muayenesinde sorun çıkardı. Özellikle "er" olarak askere giden sünnetsizler mutlaka sünnetli dönerlerdi. Yeni Türkiye'de durum nasıldır, bilemiyorum.

Evlilik konusu daha ince bir husus. "Müslüman" bir kızla sünnetsiz olarak evlenip önce yeni doğan oğlunu sünnet ettiren, bir sene sonra da kendi sünnet olan Hristiyanlar tanıdığım için olayın düğün-gerdek aşamasında bitmediğini, süreklilik arz ettiğini biliyorum. Kısacası, sünnetsiz evlenebilirsiniz ama hayatınızın bir döneminde sünnet olmanız gerekebilir ve erişkin sünneti oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Bazen "kestir- kurtul" çözümü ehven-i şerdir.
Erişkin sünnetinin ne kadar sıkıntılı bir durum olduğunu bilmiyorum. Ama tıbbın geldiği noktada çok da sıkıntılı olduğunu sanmıyorum. Fakat ne kadar sıkıntılı olursa olsun, "erişkin" olarak tanımladığımız kişinin bu kararına saygı duymak gerekir. Keşke herkese erişkin olana kadar vakit tanınsa ve böylesi bir karar o "erişkin"e bırakılsa...

Askerlikle ilgili konuyu hiç duymamıştım. Ailemde askerlik mesleği yapmış bir kişiye sordum. Böyle bir zorlamayı hiç duymadığını söyledi. Zaten olması da çok mantıksız çünkü böyle yazılı bir kural yok ve uygulanamaz. Ermeni, Süryani, Rum kökenli erler hatta subaylar var. Böyle bir dayatma yok.

Ancak müslüman olup da herhangi bir sebeple (genellikle de maddi nedenlerle) henüz sünnet olmamış kişilere muayene sırasında sünnet olup olmamak istedikleri soruluyormuş. Bu aşamada mutlaka telkin de yapılıyordur ama zorlayabileceklerini hiç sanmıyorum. Çok takılıyorlarsa almasınlar askere, bence daha iyi!

Hıristiyan bir erkeğin müslüman bir kadınla evlenmesi konusu... Tabi bunun daha farklı versiyonları da mümkün: Yahudi-Müslüman, Ateist-Müslüman vesaire... Evlilik, sünnetsiz olunma noktasına takılacaksa, o evlilik yandı zaten. Daha sonraları çocuğun yetiştirilmesi, dini bayramlar ve ritüeller noktasında sayısız kriz bekleyen bir birliktelik gibi duruyor daha işin başında. Taraflar evlenmeden ya da birlikte yaşamadan bu noktayı aşamıyorlarsa ("Beni böyle sev seveceksen" durumu), artık bildikleri gibi yapacaklar, ne denir başka?

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 08-09-2014, 19:06
dindarateist dindarateist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

AhbAp´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Erişkin sünnetinin ne kadar sıkıntılı bir durum olduğunu bilmiyorum. Ama tıbbın geldiği noktada çok da sıkıntılı olduğunu sanmıyorum.

Askerlikle ilgili konuyu hiç duymamıştım.
Sayın AhbAp,

Erişkin sünnetinin sıkıntılı olmasının nedeni tıbbın geldiği noktadan çok penisin geldiği nokta ile ilişkilidir. Biliyorsunuz, geceleri istemsiz ereksiyonlar olur ve uç kısmında bir insizyon hattı ile 15-20 dikişin olduğu bölge gerildikçe sıkıntı meydana gelir. 1 hafta 10 gün içinde geçer, sonuçta aşk için nelere katlanmıyoruz ki?

Askerlik konusuna bu kadar takılmayın, 25-30 yıl önce böyle bir uygulama vardı, hatta pek çok cerrah arkadaşım sünnet yapmayı askerde öğrendiklerini söylerler. Sadece bir örnekti, bugün kalkmışsa ne mutlu bizlere.
Alt 08-09-2014, 20:24
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sıfır bir beyin ile doğan bir bebeğin nüfus kağıdına dini İslâm diye yazdırmak ne kadar mantıklı ise, doğar doğmaz bebekleri de dini sebeplerle sünnet ettirmek o kadar mantıklıdır.

Bırakılsa da insanlar kendi dinlerini zamanı gelince kendileri seçebilse...
Misal düşünün okullarda sadece İslâm yerine tüm varoluş ile ilgili öğretiler eşit ağırlık ile anlatılsa:
Hristiyanlığı, Yahudiliği, Budizmi, Atesitliği, Materyalitliği, Agnostikliği vs. vs.. Ve o birey erişkinliğe erdiğinde kendine yakın anlayışı kendi seçse... Seçse ama gidip de nüfus kağıdına da birşey yazdırmak zorunda olmasa. Neticede adam her fikir değiştirdiğinde neden nüfus memurluğuna gitmek zorunda kalsın ki...

İdeal bir toplum adına iyi bir uygulama olurdu.

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 02-10-2014, 14:38
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

2008 yılında bir oğlum dünyaya geldi. Ateist olmama rağmen, annesi de müslüman olduğu için, 6 aylıkken bir doktora anestezi ile sünnet oldu. Maalesef, o tepkiyi göze alamadım. Tek teselliğim, beklediğimden rahat ve kolay olmasıydı.

5 yaşında iken anaokulunda arkadaşları arasında konuşmaya başlamışlar. Sünnet düğününü yapmamıştık. Şimdi moda, önce sünneti küçükken yapıyorsun. Sonra, biraz büyüğünce düğünde eğlensin diye düğün yapıyorsun. Bize geldi "Benim sünnet düğünümde pipimi kesecekler mi ?" diye sormasın mı... Bizde durumu anlattık ve kendini rahatlattık. İlk defa en azından küçük yaşta sünnet yaptırdığımıza sevinmiştim. Çünkü, ben ortaokul 1'de olmuştum ve kaygılı - korku dolu bir sünnet düğünüm geçmişti. Sürekli kapıdan sünnetçiyi beklemek, acıyacak mı acımayacak mı ? Birde sünnetçiler yapardı. Adam, herkesin içerisinde (sanki seyirlik düğün varmış gibi), yemek masasının üzerinde sünnet etmişti. Kesilirken dualar... Rezil ama, bu rütieller o kadar kolay atlatılır mı ???
Alt 17-10-2014, 08:04
Godsgift Godsgift isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim iki oglum var.Her ikisini de sunnet ettirmedim, ettirmeyecegim de. Faydalarinin o kadar da fazla olmadigi kanaatine vardim uzun arastirmalar sonucunda. ancsk cevrenizden alacaginiz tepkilere de anne baba olarak hazirlikli ve birbirinizle tek agiz tam destek olmalisiniz. Ben hem krndi tarafima hem de esimin tarafina bunu acikladigimda kiyamet koptu. Size de kolay gelsin...
Alt 17-10-2014, 10:21
bilig bilig isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Oğlum ya da oğullarım olsa kesinlikle bu iptidai uygulamayı yaptırmam. Bu lanet ilkelliğin gerçek adı da hitan'dır sünnet bizimkilerin uydurması. Bir de kadınlara uygulananı var ki onun adı da hafd'dır, klitorisi keserler. İlkel birer Orta Doğu geleneği, Afrika'da da bu akıl dışı uygulamalar yaygın maalesef.

Çevremdeki tüm eş, dost, tanıdığa da oğullarına bunu yaptırmamalarını söylerim hep ama dinleyen olmadı bugüne dek. Hitan'ın sağlığa hiçbir yararı yoktur, tümü Yahudi ve Müslüman sözde bilim adamlarının uydurmalarıdır. Penis başı yani glans, aslında bir iç organdır, yalnızca ereksiyon sırasında açığa çıkmalıdır. Tıpkı ağzımızın içi gibi, penis glansı da inik halde iken sürekli nemli ve özel sıvılı bir alanda kalmalıdır aksi halde keçe gibi olur -ki bizlerinki oldu da- hassasiyetini çok ciddi oranda yitirir. Dilinizi daima dışarıda tuttuğunuzu ve sürekli bir peçeteye ya da kumaşa sürttüğünüzü düşünün, tat alma duyunuz ayvayı yer. İşte bizim keltoşlar da öyle oldular. Bize oldu oğullarımıza olmasın bari. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki hitan, penis hassasiyetini %50 ila %70 azaltıyor. Yani şu an biz hitan mağdurlarının penis hassasiyetlerimiz hayli eksik... Dahası, bu durum zaman geçtikçe ve yaş ilerledikçe de artıyor. Oysa doğal penislilerde böyle bir durum yok. Zaman içindeki hassasiyet yitimi onlarda çok az. Mesela hitan edilmiş 20 yaşındaki bir erkeğin penis hassasiyeti ile hitan edilmemiş 60 yaşındaki adamın penis hassasiyeti bile bir değildir, doğal penisli 60'lık adamın penisi çok daha hassastır. Evet, acı ama gerçek.

Öte yandan his azaldığı için ileriki yaşlarda ereksiyon da güçleşiyor. Yani bizim gibi hitan mağdurları 50'den sonra teklemeye başlar, 60'lara doğru da malulen emekli olurlar. Çünkü his iyice yetersizleşir. İstisnalar dışında 60'larına gelip de doğal olarak cinsel açıdan aktif olan hitan olmuş azdır. Oysa hitan olmamışlarda 60'lara dek sorun pek çıkmaz, adamlar 75 yaşında bile hassasiyeti yüksek penisleriyle sağlıklı cinsel hayat yaşıyorlar.

İslam toplumları hastalıklıdır. Misal, Mısırlıları düşünelim. Erkekleri hitan edilmiş, kadınları hafd edilmiş. Yani erkekleri yarım yamalak zevk alıyor kadınları ise %100 hissiz. Klitoris kesimi, penisin glans kesimiyle eşdeğerdir, hassasiyeti tümüyle yok eder. Bir erkeğin penis başını kesip gerisini bıraktığınızı düşünün, o penis erekte olsa bile ne işe yarar? İşte klitorisi kesilmiş bir kadın da erkek açısından bakarsak giriş-çıkış konusunda bir farkı yoktur, ama kadın açısından bakarsak hissiyat sıfırdır. Klitorisin içeriye doğru uzanan iki bacağı/kökü vardır, vajinanın üst kısmında skene bezleriyle birleşirler ve hassas bir bölge oluştururlar, kimileri buraya g-noktası diyor, her neyse, işte vajina içinde sadece bu üst kısım hassastır gerisi hikayedir, ancak klitorisi kesilmiş bir kadının, bu geride kalan bacak kısımları da işlevsizleşir, içeri uzanan bu iki kökün hassas olabilmesi için dışarıda bir klitoris olması gerekir.

Bize bu kadın sünneti denen pislik bulaşmamış da hiç olmazsa kadınlarımız sağlıklı. Farslar sağ olsun bu adeti Araplardan almamışlar. Biz de Farslar üzerinden Müslümanlaştık. Oysa direkt Araplardan İslam'ı alan halklara da bu pislik adet geçmiştir, bakınız Endonezya, Malezya. O coğrafyalarda böyle bir adet hiç yoktu, İslam ile girdi.

Neyse konumuz olan erkek sünnetine dönelim. Sakın oğullarınıza böyle bir şeyi yaptırmayın. Kime ne oğlunuzun penisinden. Yok okulda zorluk çeker falan, çekmez, soran olursa "elbette sünnetliyim" der. Göster diyene de "dinimizce erkeklere de olsa zeker gösterilmez" desin ki gerçekten de öyledir. Onun dışında evlilikte de sorun çıkmaz, sorun çıkartan kadına oğlunuz "sen de sünnet ol o zaman, İslam'da erkek sünnetinin hükmü ile kadın sünnetinin hükmü aynıdır" desin ki öyledir.

Konuya insan hakları açısından bakarsak da bu iş insan haklarına aykırıdır. Bir insanın bedensel bütünlüğüne onun izni olmadan zarar verilemez hele ki bu kişi çocuksa işe çocuk istismarı da girer ve suç ikiye katlanır. 18 yaşından sonra kendisi olmak isterse kendisi bilir, ama siz yaptırmayın. Aslında insan haklarının olduğu bir ülke olsak 18 yaşına dek sünnet yasak olmalıdır.
Alt 17-10-2014, 11:44
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Aşağıda linkini verdiğim konu işlendiği vakit, yakın bir arkadaşım sünnetsiz olmasından yakınıyordu. Babasını erken yaşta kaybetmiş ve ailevi nedenlerden dolayı sünnet olamamış. Konuyu ona gösterip okumasını sağlamıştım. Halen görüştüğüm bu arkadaşım, o günden beri sünnetsiz oluşuyla ilgili en ufak bir sorun yaşamıyor.

Bu gereksiz uygulamayı yaptırmaya ihtiyacımız yok.

http://www.turandursun.com/forumlar/...in+faydalar%FD

Yarattığımız her etki bize bir düşman kazandırır, çoğunluğun kabul ettiği bir insan olmak için sıradan biri olmak gerekir.

Sigmund Freud
Alt 17-10-2014, 15:27
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sünnet, cinsellikte bu kadar önemli bir konu iken.. Neden doktorlar bunları bas bas bağırmaz. Özellikle, Haydar DÜMEN; gazetelerde hangi pozisyonlarda boy boy anlatırken, Taksim - İstiklal Caddesi'nin arka sokağında muayenehanesinde hamuruyla para götürürken; hiç bir yerde buna değinmez.
Alt 17-10-2014, 16:01
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Aslında Haydar Dümen bir kaç sefer değindi. Verdiğim linkte de açıklaması var. Ancak sanırım düzen dışına çıkmama kaygısı da güdülüyor. Bir haber kanalında buna değinildiğini hatırlıyorum. Doktorlardan sonra konuya imam dahil edilince, detaylar kaçırılmış olundu ve mesele kapandı.

Yarattığımız her etki bize bir düşman kazandırır, çoğunluğun kabul ettiği bir insan olmak için sıradan biri olmak gerekir.

Sigmund Freud

Önerilen Siteler