Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-10-2007, 02:29
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Turan Dursun'un Siyasi Görüşü

Turan Dursun'un siyasi görüşü derken TD sitesinin siyasi görüşünü kastetmiyorum.
TD sitesi yöneticilerinin sergilediği görüşlerin niteliği konusunda herkesin farklı bir görüşü olabilir.
Forumda siyasi tartışmalara geçilmesinden itibaren yöneticiler de çeşitli siyasi konularda görüşlerini ortaya koymuşlardır. Ermeni sorunu konusunda, Kürt sorunu konusunda, Pkk konusunda, Atatürkçülük konusunda, Ordu hakkında, seçimler ve partilerle ilgili konularda, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili yorumlarda az çok görüşlerini biliyorsunuz.

Her bir yöneticinin kendine özgü düşünce ve görüşleri olsa da, genel yansıması TD sitesinin görüşü olarak algılanmaktadır.

Biz bu başlıkta sitenin değil, Turan Dursun'un siyasi görüşlerini ele alacağız.
Elbette Turan Dursun adını taşıyan bir sitenin de Turan Dursun'la benzer görüşleri taşıyacağı, taşıması gerektiği düşünülenilir. Öyle düşünenler de çoktur.Hatta bu siteyi Turan Dursun'un sitesi *sananlar çoğunluktadır. Yani buradaki genel site siyasi imajının Turan Dursun'la aynı olduğu, Turan Dursuın'un da aynı çizgide olduğu sanılabilir.

Bakalım öyle mi?

Oğlu Abit Turan bu konuda ne diyor önce onu görelim:

Büyük oğlu Abit Dursun "Evet biz çok büyük acı çektik, ama hepimiz için daha büyük olan, olması gereken bir acı daha var. Bu acı Üçok' un, Mumcu' nun, Aksoy' un ve nice insanın katillerinin bulunamaması nedeniyle toplumun çektiği acı" diyor.
"Babam Turan Dursun" adında bir de kitap yazan olan Abit Dursun babasını anlatırken: "O, İslam dininin en derin kaynaklarına ulaşmış, eski Arapçayı
bilen, Kuran dili Arapçasını da çok iyi bilen bir aydındı. Yıllarca araştırdı,
sorup sorguladı. Bütün bunlar Türkiye'deki şeriatçıları ve Atatürk düşmanlarını
elbette rahatsız. etti"

Şimdi de hayatının anlatıldığı yazılardan bir alıntı alalım:

Diyanette müftü olabilmek için İlkokulu dışarıdan bitirdi. İlk olarak köy imamlığı yaptı. İstanbul Çarşamba'da Üçbaş ve İsmailağa medreselerinde hocalık yaptı. 1958-1965 yılları arasında Tekirdağ, Gemerek, Türkili, Altındağ ve Sivas' ta Müftülük yaptı. Atatürkçü ve şeriatın katı kurallarına ters davranışları nedeniyle İslamcı çevrelerde yadırgandı. Müftülükleri sırasında bu nedenlerle sürgünleri oldu. 60'lı yıllarda aydın müftü olarak kamuoyunda yankılar getirdi. Kendi deyişiyle İslama olan inancını yitirdikten sonra 1965 yılında müftülüğü bıraktı.

Demek ki Turan Dursun Atatürkçü imiş.

Farklı bilgisi olan yazabilir, tartışabiliriz.
Alt 30-10-2007, 03:02
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Turan Dursun'un Siyasi Görüşü

Sevgili Pante'cigim,
Turan Dursun gibi bir insan nasil olur da ATATURKCU olmaz.

Su an *biraz olsun laiklik kalmissa Turkiye'de bunu ona borcluyuz. Bunu Turan Dursun gibi bir aydinin bilmemesi dusunulemez.
Ama ne yazikki gunumuzde Ataturkculugu assagilamak , elestirmek moda olmustur. Aydin gecinenlerin yaka ignesidir. Tarihimizi hor gormek entellektuelligin kriteridir. Gericilik ile suclarlar Ataturkculugu, anlayamadiklari icin.

Tesekkurler,
Alt 30-10-2007, 03:06
hysteria hysteria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

peki ataturkculuk sadece siyasi bir gorusmudur? ya da ataturkcu olmasi turan dursunun islama olan inancini yitirmesi ile bir alakasi var midir?

bugun ataturkculuk olarak nitelendirilen sey nedir? ataturk denen kisi mustafa kemal e en basta *ataturk diye isim takilmaisnin sebebi nedir?,ataturkculerin din ile ilgili gorusleri nedir? bence su an turkiyede benimsenmis bir ataturkculuk yoktur.(uygulama olarak). ne yazik ki,

bence, ataturku sadece siyasi olarak anlayamazsiniz, yada sadece askeri olarak. ataturku anlamak herhangi bir devrimciyi,(basarili veya degil) yazilarindan, eserlerinden anlamak gibi olmaz, ataturkun eseri tam olarak nedir ve bugun ne hale getirilmistir, 70li yillarda ne oyunlar oynanmistir bugun ne oyunlar oynanmaktadir, *en once bu ataturkculuk konusu uzerinde durulmali diye dusunuyorum, en once ulkemiz ataturkun belirledigi ilkeler uzerine kurulmustur, ama bu ilkeler tam olarak nedir ve tam olarak neyi ifade ederler, ne gibi olaylar bunlara karsidir ne gibi olaylar bunlara karsi degildir, bu konu hakkinda cok fazla fikir birligi yoktur bence.. bu bilgiler bize ilkokulda ogretildigi icin genelde insanlara bir sikilma duygusu gelmektedir..

bence ataturkculuk ekonomi alaninda yerli sermaye demektir, yurtdisindan gelen mallarin ne kadar satildigi ile ilgili degil kendi paramizin ne kadar bu vatan sinirlari icinde kalabilmesidir, asgari ucretin aclik sinirlarinin uzerinde, hatta fakirlik sinirlarina yaklasmasi demektir, bugun istanbulda ben 1700 ytl ile dogru duzgun yasayamiyorken, ama mesela sivasta krallar gibi yasayabiliyorsam burda zaten bir terslik var demektir. bunda da en onemli sebep bizim gelisme olarak dunyanin gerisinde kalmamiz, ve dunyanin her yerindeki amerikan egemenligidir. en basit isci bile amerikada saatte 17 dolar civarinda maas alir, asgari ucret ise saatte 13milyon civarindadir...hitlerin kavgam isimli kitabi cok onemlidir, 1920li yillarin sounnda almanyanin durumu 40li yillarin olmasina sebep olmustur, bir ekmek 4milyon yada trilyon mark ken, esitsizlik diz boyu iken "medeni" olarak nitelenen bir halkin, bu esitsizligi, bir irki sorumlu tutacak kadar ileri goturmesi bu baglamda cok onemli ve tehlikelidir(bugun onumuze konan, kurt sorunu, din sorunu gibi). kultur ve sanat anlaminda, koylerimizin fakir yada cahil kalmis yorelerimizin, terorist cikarmamasi icin o yorelere yapacagimiz bir seyler olmali, o insanlarin disaridan gelen mallari almak yerine turkiyede uretilen mallari almalari, saglanmali, buyuk sehirlerimizde de yabanci sermaye ve oraya akan paralarin sonunu getirmemiz her konuda tek yurek olmamiz gerekir, aksi halde bir millet olmaktan bahsedemezsiniz, evet turk milleti sinirlarina, bagimsizligina yapilan en ufak bariz tehdite karsi bir yurek olmasini cok iyi bilir, ama bariz bir tehdit olmadiginda gevsekligimizde uzerimize yok...

benim savundugum bir sey vardir, bugun amerikada yasayan insanlar eger birgun bizim gibi bazi temel degerlerinde netlik, guvenlik goremezlerse abd de 100bin parca olur... onemli olan maddiyattir hangi dinden hangi irktan olursa olsun, bazi dinler daha yatkindir veya degildir, ama netice aynidir, kimse cok rahat oldugu bir konu hakkinda bir takim forum sitelerinde yazilar yazmaz, ya kendi fikirlerine bir tehdit vardir, yada kendi fikirleri azinliktadir ve yaymasi gerektigini dusunur..

tabii gene konu disina tastim ama bence turan dursun ataturkcu bir insandir, ve uygulanan din icinde bir cok yanlis uygulamayi gormus ve bu konuda kendinde, arastirma ihtiyaci duymustur, ve buldugu sonuclar da turan dursunu bu yone itmistir
Alt 30-10-2007, 03:26
Kıdemli Üye

Sevgili Üçüncüyol;
Elbette Turan Dursun farklı bir görüş beklenemezdi.
Onun yaşadığı dönemlerde de Atatürk'ü eleştirenler, Kurtuluş Savaşını küçümseyenler vardı.
Onun döneminde de bölücüler vardı. Pkk terörü vardı. Hiçbirine itibar etmedi. Görüşlerinden taviz vermedi.

Turan Dursun Din bu 2 kitabında Atatürk'e gönderilen Güneş Kültü raporunu açıklar.
Bu yazısında Atatürkten bahsederken "Cumhuriyetin kurucusu ulu önder" diye sözeder.
Atatürkçü olmayan bir insan kesinlikle "Ulu önder" diye anmaz Atatürk'ü.

Ayrıca kitabın önsözünde Hasan Yalçın, Turan Dursun'un Kemalist oluşunu vurgular.

Müftülüğü döneminde her ulusal bayramda Atatürk heykeline çelenk koyması nedeniyle dincilerin tepkisini aldığı da bilinir.

O bir Atatürkçüydü. Hayatını gericiliğe ve şeriat düzeni heveslilerine karşı mücadele ile geçirdi.
Atatürk devrimlerini ilke edindi. Uğur Mumcu gibi, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı gibi Atatürk sevdalılarıyla aynı kaderi paylaştı.
"Ben yüzyılların doğurduğu ölümüm" diyerek aydınlanma yolunda katledildi.
Alt 30-10-2007, 03:38
hysteria hysteria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

" O *bir *Atatürkçüydü. *Hayatını *gericiliğe *ve *şeriat *düzeni *heveslilerine *karşı *mücadele *ile *geçirdi.
Atatürk *devrimlerini *ilke *edindi. *Uğur *Mumcu *gibi, *Muammer *Aksoy, *Bahriye *Üçok, *çetin *Emeç, *Ahmet *Taner *Kışlalı *gibi *Atatürk *sevdalılarıyla *aynı *kaderi *paylaştı.
"Ben *yüzyılların *doğurduğu *ölümüm" *diyerek *aydınlanma *yolunda *katledildi."

bu sozunuzden buldugum yuzle, bu sitede daha fazla adi gecen yazarlar ile ilgili bilgi verilmesi, yazilarinin fikirlerinin, arastirmalarinin daha fazla yer almasi konusunda yonetime bir istek sunmak isterim, bu adi gecen yazarlar hakkinda benim cok da fazla bilgim yok ne yazikki, sadece birer ikiser kitaplari var evimde, eger bir katkim olacaksa bende yer almak isterim, ama sayin turan dursunun adina bu kisileri en cok yasatan insanlarin da bu sitenin yonetiminde olmasi kanaatindeyim... gercegin daha fazla aydinlanmasi icin
Alt 30-10-2007, 03:48
Kıdemli Üye

Turan Dursun bir Atatürkçüydü ama hiçbir zaman siyasi konulara girmedi.
Onun konusu Dindi, felsefeydi.
Siyaset olarak sadece şeriat karşıtlığını ele aldı.

Onun adıyla anılan bir sitede de siyasetin olmaması gerekirdi.
Siyasi forum açıldığından beri bundan hiç hazetmedim.
Çıkan ilk sürtüşmelerde forumlardan politikanın kaldırılması yönünde görüş belirttim.
Amacımız siyaset yapmak olsaydı, tonla siyasi forum var. Bu isi bu siteden de gayet iyi yapıyorlar.
Çünkü onların alanı bu.
TD'nin alanı ise Din ve felsefe.
Burada siyasetin olmasının bir kaos yaratacağı ve aynı felsefedeki insanlar arasında çatışma çıkaracağı belliydi.
Üstelik de siyasetin forumlarda yer almasından sonra dinle, felsefeyle ilgisi olmayan birtakım militan ruhlu kişilerin Gerilla vb. nicklerle siteye dadandığını ve bölücü örgüt propagandası yaptığını gördük.

Benim siyasi konularda yazmamın temel nedeni ise Turan Dursun'a yakışmayacak çarpık görüşlere, ülkemizi ve halkımızı hedef alan fkirlere meydanı bırakmamaktı.

Sitenin Turan Dursun'un dünya görüşüne aykırı bir çizgide olması ve bu siyasi tartışmaların sürmesi nedeniyle nitelikli arkadaşlarımızı kaybettik ve belki de kaybetmeye devam edeceğiz.
Tabi ki öncelikleri siyaset olanlar, ilgi alanları siyaset olanlar siyasi forumun sürmesi yolunda ısrarcı olacaklardır. Bu tür anlayışta olanların kafasında ise daima siyasi görüş olarak hakimiyet kurmak, karşı görüşte olanları, zıt kutupta olanları uzaklaştırmak ya da sindirmeye çalışmak vardır. Bu da siteden kavgayı, çatışmayı eksik etmez ve sitede huzur olmaz.
Alt 30-10-2007, 04:02
3.yol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
3.yol 3.yol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Pante,

Yazinin altina imzami basiyorum. Acikcasi bu son olaylar beni de siteden soguttu. Siyasetin sitenin amacina ters dustugunu dusunuyorum. Bu konuda bir karar alinmasini bekliyorum.

Saygilarimla,
Alt 30-10-2007, 04:15
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili pante,
*Siyasetten anlamam, seneldir uzagindayim. Olsun mu, olmasin mi tartismasinda, hepimizin olgun insanlar oldugunu, siyaset tatismasini da ogrenmemiz gerektigi one suruldugunde, hic hazzetmesem de belki haklidirlar diye dusundum. Aslinda olgun insanlar icin hakikaten de hakli bir argumandi, ancak zaman bizlere yanilmis oldugumuzu gosterdi. Yukardaki iletine, adimiz TD sitesi olsa da katiliyorum, olmasaydi da katilirdim.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 30-10-2007, 04:33
gematria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gematria gematria isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

arkadaşlar bu sitedede olsa başka yerdede olsa bizim görevimiz deha M.KEMAL ATATÜRK'ÜN ilkelerini sonuna kadar savunmaktır EVRİMİN SON HALİ:ATATÜRKÇÜ düşünce ve *Hayatınızdaki herşey sizin eseriniz seçimleri siz yapiyorsunuz (rastlantı faktörüde geçerli bazen) sizi izleyipte hakkınızda fikir yürüten bir tanrı yok fikrine inanmak.....................
Alt 30-10-2007, 06:17
Cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cem Cem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Başarı Ödülü Başarı Ödülü Başarı Ödülü Onur Üyeliği 

Pante,

Turan Dursun'u iyi okumamış, araştırmamışsın. Belki de hafızanda iyi kalmamış olabilir bazı şeyler. Ben hatırlatayım:

"Bir zamanlar Atatürkçü idim. Ama şimdi Atatürkçü değilim. Bunu özellikle her zaman söylüyorum. Gürbüz Tütekçi'ye de söyledim: Bakın ben Atatürkçü filan değilim, dedim. Hiçbirşeyci değilim ben, yani falancı, filancı. Bir şeyci olmak bana tersdir aslında." (Turan Dursun Hayatını Anlatıyor, 5. basım, sayfa 51-52)

"Milliyetçiliği çok ilkel bir düşünce kabul ederim. Bağışlanır bir şey bile olmadığı düşüncesindeyim." (Turan Dursun Hayatını Anlatıyor, 5. basım, sayfa 52)

Yani Pantecim üzgünüm ama Turan Dursun'a göre senin görüşlerin "bağışlanır bir şey bile değil."

Sanırım Turan Dursun'un siyasi görüşleri konusunda bazı net belirlemelere ulaşmış olduk. Aslında Turan Dursun siyasetle pek ilgilenmemiştir. Bu konularda kitaplarında, röportajlarında çok az şey söylemiştir. Ancak milliyetçiliğe karşı olduğunu ve Atatürkçü olmadığını net şekilde ifade etmiştir. Bu konularda hiç bir şüpheye yer yoktur.

Pantenin alıntı yaptığı mavi yazılar tekrar dikkatlice incelenirse hiçbirinin Turan Dursun'un ağzından yazılmadığı, başkalarının onun hakkındaki yazılarındaki subjektif yorumlar olduğu anlaşılır.

Sitede siyasetin yeri konusuna gelirsek.

Bu konuda daha evvelden genel nabız yoklamaları yapıldı. Hatta ben de politika forumuna pek sıcak bakmadım. Kaldırılmasa bile "son yazılanlar" listesinde varolmaması yönünde görüş belirttim. Ancak çoğunluk varolmasından yana tercih belirttiği için ben de uymak durumunda kaldım.

Bu konu tekrar gündeme gelebilir. Aslında son dönemdeki PKK baskınları Türkiye gündemini değiştirmese politika forumu çok öne çıkmamış da olacaktı. Politika forumunun olmamasından ziyade geri planda kalması fikri bana daha uygun görünüyor. Ancak kararı YK verecektir.

Önerilen Siteler