Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-04-2006, 15:21
Üye Değil

Standart Son Dakikada Vahiy Değişikliği!

Zeyd bin Sabit anlatıyor:

‘Nisa Suresi’nin 95. ayeti ilk indiğinde Muhammed bana, Kalem ve yazı malzemeni al bu ayeti sana yazdırayım’ dedi. Ayeti, ilkin şu şekilde bana yazdırmak istedi:

Mallarıyla, canlarıyla cihad eden müminlerle oturan müminlerin durumu aynı olmaz...’ diye.

Ben artık bu ayeti yazmak üzereyken, o esnada İbn-i Ümmi Mektum çıkageldi ve ‘Ey peygamber, cihada gücüm yetseydi, muhakkak ben de gider, düşmanla savaşırdım dedi. Bu itirazlar üzerine, peygamber bize, ‘Cebrail’in bir daha vahiy getirdiğini ve az önceki ayetin son olarak şu şekle dönüştüğünü söyledi:

‘Mazeret sahipleri hariç, cihad eden müminlerle evlerinde oturan müminlerin durumu aynı olmaz.

İtiraz eden bu şahsın (İbn-i Ümmi Mektum) her iki gözü de kördü. Ama, çok önemli bir insandı. Bu ayetten önce de onun yüzünden “Abese” Suresi’nin ilk ayetleri inmişti. Öylesine önemli bir insandı ki, Muhammed bir yere gittiğinde en çok onu kendi yerine vekil olarak tayin ederdi. Bu sefer Muhammed’e vekaleten Medine yönetimini üstlenmiştir. Aynı zamanda Muhammed’in 2. müezzini olarak görev yapıyordu.

Kaynaklar: *Fahrettin er-Razi, Tefir-i Kehi,; MücideIe Suresi 1-4; Ebu Davud, Talak, 17,
No: 2214; Nesai, Talak, 33-6/168; Ibn-i Mace, Talak, 25, No: 2063; Ahmet bin
1-lanbel, Müsned, 6/410; Kütüh-i Siue, Ibrahim Canan terc., 4/300-11/478; As
kalani, eHsahe, Not 11112, “Havle binti Malık” md.; Ibn-i Esir, eİ-Usd, No
6879; Ibn-i Abd’iI-Ber, Isriah, No: 3320.
Alt 07-04-2006, 15:54
AMD AMD isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Son Dakikada Vahiy Değişikliği!

Maalesef mesele yansıtıldığı gibi değildir bu ayette.Olayı şöyle yansıtılmış:

*Ayet nazil oldu.
*Sonra Ümmü Mektum geldi.
*Ayet tamamen değiştirildi.

Olayın aslı şudur:

Nisa 95.ayet nazil olur.Müminlerden oturanların ve Allah yolunda cihad edenlerin, bir olmayacağı belirtilir.O sırada Ümmü Mektum gelir.Özrünü beyan eder.
Zeyd Bin Sabit anlatır ki: O an vahyin tesiri ile ayağıma öyle bir ağırlık çöktü ki, ayağım kırılacak sandım. der.
İşte o anda *ayetin ''özürlü olanlar müstesna'' kısmı ayetin nazil olur.Yani dikkat edilecek nokta şudur:

Ayet yanlış indi.Sonra düzeltildi değil.Daha sonra nazil olan ayetin devamıdır.Ümmü mektum sadece, ilahi iradenin, planındaki sebeb-sonuç ilişkisinin bir parçasıdır.

Benzeri durumlar, vahşinin müslüman olmasından sonraki ayetlerde nazil olur.Aynı durum enfal suresindeki ayetlerdede vardır....

Bunlar bizlerin bildiği şeyler.Sanki bilmiyormuşuz, çok orijinal birşeymiş gibi ısıtılıp müslümanların önüne konması hayret verici.
Alt 07-04-2006, 16:10
Üye Değil

AMD arkadaşım,
Bak sana yukarıda kaynaklarımızı yazdık. Sen de kendi yazdıklarının doğruluğuna delil göstermek istiyorsan kaynaklarını yazmalısın. Yoksa iddiaların desteksiz kalır. Benim kaynaklarım şunlardı ki aralarında dikkatini çektiyse Ebu Davud gibi çok itibar görenleri var, seninkileri merakla bekliyorum :

77 Fahrettin er-Razi, Tefir-i Kehi,; MücideIe Suresi 1-4; Ebu Davud, Talak, 17,
No: 2214; Nesai, Talak, 33-6/168; Ibn-i Mace, Talak, 25, No: 2063; Ahmet bin
1-lanbel, Müsned, 6/410; Kütüh-i Siue, Ibrahim Canan terc., 4/300-11/478; As
kalani, eHsahe, Not 11112, “Havle binti Malık” md.; Ibn-i Esir, eİ-Usd, No
6879; Ibn-i Abd’iI-Ber, Isriah, No: 3320.
Alt 07-04-2006, 16:19
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Cebrail herhalde ayet arasında mola vermişti.Malum çook uzaklardan geliyor.Sidretül Münteha'dan..
Aspartam neredesin..
Alt 07-04-2006, 16:26
aspartam aspartam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aspartam - MSN üzeri Mesaj gönder

Kur'an hayattan bağımsız değildir.Tabiki yaşanan olaylarla ilgili durumlardan bahsedecektir.Sorun bu durumlara bakış açısındadır.Önyargılı birisi neticeye son dakika değişikliği der.Murad-ı ilahiyi gözeten biriside hayatın akışı içerinde hükmün tamamlanması der.Ben Murad-ı İlahiyi gözeten birisi olmaya gayret göstermeye çalışanlardanım.( Panteciğim ne demek istediğimi anladığını düşünüyorum)

Biz insanı en güzel biçimde yarattık. (95/4)
Alt 07-04-2006, 16:43
Üye

Bu konudaki rivayetler çeşitlidir.Buhariden iki hadisle delil getiriyorum.

Bedir Gazvesi oldugu zaman Abdullah Ibnu Cahs ve Ibnu Ummi Mektum: "Ey Allah'in Resulu, biz amayiz, bize bir ruhsat var mi?" dediler. Bunun uzerine su ayet indi: "Insanlardan ozursuz olarak yerlerinde oturanlar ile, mal ve canlariyla Allah yolunda cihad edenler birbirine esit degildir. Allah, mal ve canlariyla cihad edenleri, mertebece, oturanlardan ustun kilmistir. Allah hepsine de cenneti vaadetmistir, ama Allah, cihad edenleri oturanlara, buyuk ecirler, dereceler, magfiret ve rahmetle ustun kilmistir. Allah bagislar ve merhamet eder." (Nisa, 95-96).
Buhari, Megazi 4; Tefsir, Nisa 18; Tirmizi, Tefsir, Nisa, (3035).
Bu hadiste Ümmü Mektum sonradan geldi, ayet böyleydi sonradan şöyle oldu gibi bir ibare yok.

572 - el-Bera (radiyallahu anh) anlatiyor: "Mu'minlerden oturanlarla Allah yolunda mallariyla canlariyla savasanlar bir olmaz" (Nisa, 95) ayeti nazil oldugu zaman Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) Zeyd (radiyallahu anh)'i cagirdi. Zeyd bir kurek kemigi ile, ayeti yazmaya geldi. Bu sirada Ibnu Mektum gozlerinin ama olusundan yakiniyordu. Bunun uzerine ayetin devaminda ozur sahipleri istisna edildi: "Mu'minlerden, ozur sahibi olmaksizin (evlerinde) oturanlarla Allah yolunda mallariyla canlariyla savasanlar bir olmaz.."

El Bera hadisinde ''ayetin devamında '' ifadesi bu kısmın ayetin devamı niteliğinde nazil olduğunu anlarız.Yoksa ayet indi, sonradan bu şekilde ayet değişti değildir.Birde bu hadisler senet ve ravi zincirleri açısından tetkiki gerekir ki o apayrı bir tartışma konusu.
Alt 07-04-2006, 16:45
Kıdemli Üye

Aspartam ;
Sen benim yazmam gerekeni yazmışsın..
Ben senden "Bırakın 300 sene sonra yazılmış , doğruluğu meçhul hadislerle hüküm vermeyi" gibi bir yanıt bekliyordum..
Böylesi daha doğru oldu tabi.Neticede bir kişiden değil 10 kişiden tasdiklenen bir hadis var ortada..
Vahiy kavramına bakış açınıza bağlı olayın açıklaması..
Cebrail'in inipte vahiy getirdiğini düşündüğümüz de Cem haklıdır..
Çünkü , hergün , ya da gün aşırı , ya da zaman zaman ayda bir gelen birkaç ayet var.23 yılda tamamlanan bir Kitap var ortada.
Cebrail'in her birkaç ayet için gidip geldiğini söylemek herhalde çok saçma olur..Demekki 600-700 sefer gidip gelmiş olmalı o düşünceyle.
Üstelik bu konuda sırf " Özürlüler müstesna" demek için gidip geldiğini ya da ara verdiğini düşünmek hepten saçmalık olur..
Doğrusu vahiyi ilham olarak değerlendirmektir.Allah için bu zor bir şey midir ki her seferinde melek göndersin?
Dolayısıyla hayatın akışına , olayların özelliğine , gerekliliklere göre Hz.Muhammed'in ağzından sırası geldiğinde dökülmüştür ayetler..
Hud Süresi 1-2 'ye bakın isterseniz kim konuşuyor?
Alt 07-04-2006, 16:57
Üye

Kusura bakma ama kendin çalıp kendi oynamışsın.Biz Cebrail vahiymi getirdi dedik?
Cebrail gitti bir dahamı geldi dedik?
Vahyin çeşitli şekilleri vardır elbette.Vahyin manası 3.kişilere gizli kalacak şekilde ilham veya Cebrail aracılığı ile bir bilginin peygambere fısıldanmasıdır.
Cebrail geldi diyorsun gitti diyorsun
Ben öyle birşey demedim.Hadiste öyle birşey demiyor.Sadece hadiste üzerine vahyin ağırlığı çöktü diyor.
Allah Allah...
Alt 07-04-2006, 17:14
Kıdemli Üye

AMD ;
Biraz daha dikkatli okursan asıl kendi çalıp oynayanın kendin olduğunu görürsün.
Benim yazım hadis üzerinedir.Senin üzerine değil.Hadis de "Cebrail tekrar gelip" diyor.
Bu kadar heyecanlı olma.Sakin ol.Alınmanın anlamı yok..
Alt 07-04-2006, 17:33
istavrit istavrit isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ol dediginde olduran, her seye gucu yeten, 6 gunde bu muhtesem kainati yaratan allah
kurani neden 23 yilda gondermistir..

olaylara gore kuran ayetleri geliyorsa allah gelecegi bilen degilmiydi...

varmi bir cevabi?

yalancılar,maymunlar,domuzlar,eşekler,pislikler!aş ağılıklar!canı çıkacasılar,Köpekler,Alçaklar,yabani eşekler,merkepler,susamış develer,geberesiciler,reziller,sapik Kişiler,beyinsizler,kofkütükler,zorbalar,soysuzlar ,Kahrolasılar,yalancılar,
HZ.ALLAH

Önerilen Siteler