Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-10-2020, 15:54
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ortodoksluk,Kabe ve Meryem Ana ilişkisi

Bir Ortodoks ilahisi :

Ey güveysiz gelin, selam

Ey temiz bakire, hanımefendi lekesiz Tanrıdoğuran
ey güveysiz gelin, selam!

Anne, Kraliçe ve çiyle kaplı yün yapağı

göklerden daha yükseltilmiş ışınlardan daha parlak

sen ki Bakireler Korolarının sevincisin meleklerden daha yücesin

göklerden daha parlak Işıktan daha temiz

ey bütün göksel ordulardan daha kutsal olan

ey Ebediyen Bakire Meryem bütün dünyanın hanımı

lekesiz gelin, tertemiz Kutsalların Kutsalı hanımefendi

Meryem Gelin Kraliçe sevincimizin nedeni

ey ağırbaşlı kız Kralçe pek çok kutsal Anne

Heruvimlerden daha saygın Çok daha fazla görkemli

bedensiz Serafimlerden ve tahtlardan daha üstün olan

Sen ki Heruvimlerin ezgisi meleklerin ilahisisin

Serafimlerin kasidesi ve Başmeleklerin sevinci olan

Ey esenlik ve neşe kaynağı, selam kurtuluş limanı

Söz'ün kutsal odası çürümezlik çiçeği

Selam ey mutluluk Bahçesi ve sonsuz yaşam

Selam ey yaşam ağacı sonsuzluk kaynağı

Hanımefendim sana yalvarıyorum sana hitap ediyorum

Sultanların Sultanı sana bakıp senin lutfunu rica ediyorum

Tamamen hatasız ve ağırbaşlı kız Kutsalların Kutsalı Hanımefendim

seni içtenlikle çağırıyorum kutsanmış tapınak

Bana yardım et, bana karşı savaşandan beni kurtar

ve sonsuz yaşamın mirasçısı olamamı sağla

İlahideki kelime ve cümleleri teker teker inceleyelim :

kutsal oda : Kabe'de ki "kara küp" kapısı olan içi boş bir odadır.
Tanrıdoğuran : Vajinaya benzeyen gümüş korumanın içinde "kara taş" hacerul esved vardır.Hacerul Esved "köşenin baş taşı" dır.Tıpkı İsa gibi.
ışınlardan daha parlak : Kabe'nin kutsal bir mekan olmasıyla uyumlu
sana bakıp senin lutfunu rica ediyorum : Günde beş kez müslümanların Kabe'ye yüzlerini dönerek dua etmesi
kurtuluş limanı : Kabe müslümanların kurtuluş limanıdır.
Bana yardım et, bana karşı savaşandan beni kurtar : Kabe'nin güvenli belde olması
esenlik ve neşe kaynağı : Kabe'ye bakmak bile insana sevinç verir inancı
kutsanmış tapınak : Kabe islamın en yüce ve ilk tapınağıdır.
selam! : namazın sonunda selam verilmesi
Çok daha fazla görkemli : Kara küpün büyük bir yapı olması.
Hanımefendim sana yalvarıyorum : Kabe'ye dönerek dua ve yalvarış

Hacerul Esved'in içinde korunduğu gümüş kaplı muhafaza iddia ettikleri gibi vajinaya benziyorsa ,ciddi bir hakaret söz konusu.Hacılar içine kafalarını sokuyorlar,okşayıp,öpüyorlar.Ve bu sürekli devam edecek (Ebediyen bakirelik)

İlk devirlerde kadınlar adet kanlarını buraya,kara taşa sürerlermiş.Her ikiside kadın cinsel organı ile ilgili olması açısından bakirelik vurgusuyla uyumlu bir iddia.
İddialar doğruysa hakaretler bununla bitmiyor :

temiz bakire : kara taşın sürekli kirletilmesi (okşamalar,öpmeler,temas ,ter vs nedeniyle)
lekesiz gelin : günahlardan kararmış kara taşın içinde olduğu ve milyonlarca insanın kafasını sokup öptüğü şey nasıl lekesiz olabilir ?
Tanrıdoğuran : Hacerul Esved'in İsa'yı temsil ediyorsa,evet,vajinaya benzeyen yapı hamile ve doğurmak üzere. ( Kara küp her kimi temsil ediyorsa vajinada ona aittir.)
kutsal oda : böyle bir odanın kutsallığını iddia etmek alay etmektir.
hatasız ve ağırbaşlı kız : böylesi suçlamalara maruz bırakılan biri "kız" ve hatasız,ağırbaşlı olabilir mi ? (Orayı inşa edenin zihin yapısına göre konuşuyorum.)
Bana yardım et, bana karşı savaşandan beni kurtar : kimden kurtaracak ? Meryem Ana'ya kutsallık atfeden Tanrı'dan mı ?
kurtuluş limanı : Bu durumda ancak Tanrı'dan kurtuluş limanı olur.
Söz'ün kutsal odası : İncil'de Söz "İsa" dır.Kara taşın odası anlamına gelir.Oda içi boş yapıdır.Kadın rahmine de oda diyebiliriz.
esenlik ve neşe kaynağı : Bunca çirkin suçlamayla hakaret edilen,küfredilen biri esenlik ve neşe kaynağı mı oluyor ?
göklerden daha yükseltilmiş : Kara küpün yerde,zeminde olduğuna söylememe gerek yok .
Kara küp (Aztek tapınağı gibi) yükseltilmiş,merdivenle çıkılan bir temel üzerine inşa edilseydi,bu yorumu yazmazdım.
yün yapağı : Yün yapağı kara bezle örtülü küpe dönüşmüş.

Meryem Ana bütün hristiyanların annesidir.Tıpkı göksel Yeruşalim gibi :

Galatyalılar 4 : 25 Hacer, Arabistan'daki Sina Dağı'nı simgeler. Şimdiki Yeruşalim'in karşılığıdır. Çünkü çocuklarıyla birlikte kölelik etmektedir. 26 Oysa göksel Yeruşalim özgürdür, annemiz odur.

Göksel Yeruşalim (İncil'in tarifiyle) küp şeklindedir.

Tevrat'da araplar Tanrı ve Yeruşalim (Kudüs) düşmanıdır :

Nehemya 4/ 7 "Sanballat, Toviya, Araplar, Ammonlular ve Aşdotlular Yeruşalim surlarındaki onarımın ilerlediğini, gediklerin kapanmaya başladığını duyunca çok öfkelendiler. 8 Hepsi bir araya gelerek Yeruşalim'e karşı savaşmak ve kentte karışıklık çıkarmak için düzen kurdular. 9 Ama biz Tanrımız'a dua ettik ve gece gündüz onları gözetlesinler diye nöbetçiler diktik." (Yeruşalim şimdi ki Kudüs'tür)
Nehemya 6/1 "Surları onardığım, gediklerini kapadığım haberi Sanballat'a, Toviya'ya, Arap Geşem'e ve öbür düşmanlarımıza ulaştı. O sırada kapı kanatlarını henüz takmamıştım. 2 Sanballat ile Geşem bana haber göndererek, "Gel, Ono Ovası'ndaki köylerden birinde buluşalım" dediler. Bana kötülük yapmayı düşünüyorlardı."
2. Tarihler 26/7 "Filistliler'e, Gur-Baal'da yaşayan Araplar'a ve Meunlular'a karşı Tanrı ona yardım etti."

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 21-10-2020, 16:00
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

500'lü yıllarda sözleri yazılan ilahi devam ediyor :

"Selâm, çünkü sevinç (Mesih) senin aracılığınla parlayacak. Sevin, çünkü senin aracılığınla lânet yok olacak."

Hacerül Esved İsa 'yı simgeliyorsa Mesih parlamamış,kararmış.

"Selâm, insan aklının erişmediği yücelik. Sevin, Meleklerin gözlerine güç görünen derinlik."

derinlikten kasıt tam olarak ne bilmiyorum lakin Kabe'yi inşa edenler bahsedilen derinlikten kara taşın içine konduğu yerin derinliğini anlamışlarsa,kara taşın içinde olduğu yerin pekde derin olmadığını kesin.

"Selâm, çünkü sen göksel Kralın tahtısın. Sevin, çünkü sen bütün dünyayı zaptedip tutanı (Mesih'i) kucağında tutarsın."

kucağında tutmak...kara taşı kucağında tutan vajinaya benzeyen şey.

"Selâm, ey güneşi gösteren yıldız. Sevin, ey Tanrı'nın beden aldığı rahim."

rahim...izaha gerek yok.

"Selâm, çünkü senin aracılığınla evren yenileniyor. Sevin, çünkü senin aracılığınla Yaratıcı bebek oluyor, Selâm ey güveysiz gelin."

Yaratıcı bebek oluyor...kara taş henüz içinde,doğmamış.Anne karnındaki çocuğa da bebek denir.

"Topluluk: Selâm ey güveysiz gelin."

Kalabalık hacıların topluluk oluşturması ve tekbir getirmeler vs... ile uyumlu.

"Selâm, Mesih'in mucizelerinin başlangıcı. Sevin, onun öğretilerinin baş temeli."

baş temeli...temel...kara taşın temelin ,taşla örülmüş küpün üzerinde olması.Mecazı gerçek olarak algıladılarsa tabi.

"Selâm, ışığı anlatılmaz tarzda doğuran. Sevin, çünkü nasıl doğurduğunu kimseye bildirmedin."

Hacerül Esved'in kara olmasıyla zıt bir durum.Işığın siyah olduğu nerde görülmüş.nasıl doğurduğunu kimseye bildirmedin ? düşündüğümüz doğruysa aksi iddia edilmiş.Milyonlar görüyor ve görecek.

"Selâm, solmayan filizin asması. Sevin, ey bozulmayan ürünün tarlası."

Kadınlar sizin tarlanızdır.Tarla ?

"Selâm, çünkü senin araclılığın ile ölümlü insanlar Tanrı'nın affına erişirler. Sevin, senin aracılığın ile ölümlü olan insanlar Tanrι'nιn yanında cesaret bulurlar, Selâm ey güveysiz gelin."

Hacerül Esved'in hacılara ahirette şahitlik yapacak olması ve affedilmeleri.

"Ruhani:O âdil ve dürüst Yusuf seni hâmile gördüğünde, ey kusursuz bâkire, türlü fikirlere kapılıp huzursuz oldu, ancak senin Kutsal Ruh'tan hâmile olduğunu öğrendiği anda dedi: Aleluya"

Hacerül Esved'in dışındaki vajinaysa,içine kafalarını soktuklarına göre türlü fikirler netlik kazanmış,o yapıyı inşa edenler için.

"Ey Mesih'in Ruh tarafından mühürlenmiş canlı kitabı, ey pak olan; yüce Başmelek sana bakarak şöyle haykırdı: Sevin, aracılığıyla ilk annenin lanetinin kalkacağı sevinç kabı."

sevinç kabı...kap...içi boş kaba benzediği doğru.

"Sevin, Tanrı'nın bakire gelini, Âdem'i ilk haline döndüren, Ölüler diyarını çürüten. Sevin, tümden kusursuz olan, tek Kralın sarayı. Sevin, her şeye hükmedenin ateşten tahtı."

saray,ateşten taht...karalara bürünmüş küpten saray.Ateşin siyah olduğu nerde görülmüş.

"Sevin, solmayan gül. Sevin, hiç çürümeyecek elmayı meyve veren tek kişi. Sevin, herkesin kralının hoş kokulu merhemini doğuran. Sevin, ey güveysiz gelin, dünyanın kurtuluşu."

Çürüyen elma kararır.Tıpkı günahlardan karardığı söylenen kara taş gibi.

"Sevin, paklığın hazinesi, düştükten sonra senin aracılığınla kalktık. Sevin, ey Hanımefendi, mis kokusunu inananlara gönderen güzel kokulu zambak. Sevin, hoş kokulu tütsü ve değerli mür yağı."

Kara taş İsa'ysa ,paklığın hazinesi karanlığın hazinesi olmuş.

"Ey Tanrıdoğuran, yaşayan ve bereketli pınar, sana övgü ilahileri söylemek için ruhsal kardeşlikte bir araya gelenleri kuvvetlendir ve tanrısal görkeminle onları yücelik tacına layık kıl."

ruhsal kardeşlikte bir araya gelenler .Hacılar gibi.

"Sevin, tanrısal başak tanesinin filizlendiği sürülmemiş tarla. Sevin, yaşam ekmeğini taşıyan canlı sofra. Sevin, ey Hanımefendi, hiçbir zaman boş olmayan canlı suyun kurnası."

sürülmemiş tarla... Kadınlar sizin tarlanızdır...kurna...Vajinaya benzeyen o şeyin kurnaya benzediğini söylememe gerek yok.

"Sevin, imanlılar için kusursuz buzağıyı doğuran düve. Sevin, dünyanın günahını yüklenen Tanrı kuzusunu doğuran koyun. Sevin, ey ılık merhamet tahtı, bizim gayretli şefaatçimiz."

dünyanın günahını yüklenen Tanrı kuzusu ve hacıların günahlarını affettiren kara taş.ılık merhamet tahtı...bu konuda yazmak istemiyorum.

"Sevin, Güneşimiz Mesih'i getiren tek aydınlık sabah, Sevin, ışığın konutu, kararmış iblisleri tamamen azaltan karanlık savıcı."

Güneş karartılmış,aydınlık sabah geceye dönüştürülmüş,ışığın konutu karanlığın konutu olmuş.Karanlık savıcının kendisi karanlık olmuş... ?

"Sevin, içinden sadece Söz'ün geçtiği tek kapı; çünkü yaptιğιn doğumla Ölüler diyarının demirlerini ve kapılarını paramparça ettin. Sevin, her övgüye layık olan, kurtulmakta olanların tanrısal giriş kapısı."

Kara küpün de kapısı var.İçinden sadece "Söz" (İsa) geçmiyor,kara küpün içine giren çıkanın haddi hesabı yok.Giren çıkanlardan kasıt kara taşı öpmek için uzanan hacıların kafasıysa,evet haddi hesabı yok.

"Selâm, ey kuzunun ve çobanın (insan ve Tanrı olan Mesih'in) anası. Sevin, ruhsal koyunların (inananların) ağılı."

ruhsal koyunlar...beyaz koyunlar...beyazlara bürünmüş hacılar ? (Koyun İncil de cennetlikleri simgeler)

"Selâm, ey görünmez düşmanlara (şeytanlara) karşı olan savunma. Sevin, ey cennet kapılarını açan anahtar."

Anahtar ve deliği.Kara küpün köşesindeki anahtar değil,delik.

"Selâm, imanın sağlam temeli. Sevin, kayranın parlak işareti."

parlak işaret karartılmış olabilir mi ?

"Selâm, çünkü senin aracılığın ile cehennem çıplak kaldı. Sevin, çünkü senin aracılığın ile görkeme büründük, Selâm ey güveysiz gelin."

Yarı çıplak hacıların görkeme büründüğünü düşünmek ne kadar doğru tartışılır.Cehennem çıplak kalmamış,fakat hacılar çıplak.Cahiliyede tam çıplaktı,bunu biliyoruz.

"Ruhani:Yıldızlara tapanlar, Tanrı yolunu gösteren yıldızı görünce, onun ışığını bir meşale gibi takip edip onun aracılığınla kudretli Kralı aradılar ve ulaşılmayana (Tanrı'ya) ulaşıp sevinçle ona haykırdılar.Aleluya"

Yıldız karanlıksa,ışığı olmaz ve takip edilemez.Böyle bir yıldız Tanrı 'ya ulaştırmaz.

"Selâm, ey batmayan yıldızın annesi. Sevin ey gizemli günün şafağı."

yıldız kararmışsa batmıştır.

"Selâm, çünkü sensin insan düşmanı olan şeytanı egemenliğinden düşüren. Sevin, çünkü sensin şefkatli Mesih Rabb'i bize gösteren."

şeytanı egemenliğinden düşüren... Kara taşı öpmek için düşenler var.

"Selâm, çünkü sensin bizi putperestlerin dininden kurtaran. Sevin, çünkü sensin bizi kirli eylemlerden kurtaran."

İddiaları doğru kabul ettiğimizde,islam putperest din oluyor,yapılan eylemde (hac ibadeti) kirli oluyor.

"Selâm, ey inananlara paklık yolunu gösteren. Sevin, tüm nesillerin ferahlığı, Selâm ey güveysiz gelin."

Öyleyse,Kara taş,kara küp ile paklık yolu karanlığın yolu olmuş.

"Selâm, çünkü sensin insanlığın ayağa kalkışı,Sevin ey putların yıkılışı"

Kabe de ki putları yıkan Muhammed.Kabe putlarla doluymuş.Yani Kabe putları yıkmamış.Muhammed yıkmış.

"Selâm, sensin aldanmanın alçaklığını ayaklar altına alan. Sevin, sensin putların hilesini kınayan."

aldanmanın alçaklığını ayaklar altına alan...kara taşı öpmek için oluşan izdihamda düşüp,birbirini çiğneyenler...? Kara taş "put" ise,putun hilesi hacıların düşmesi olur.Hem fiziksel düşme hem de manevi düşüş.Öyleyse hile kınanmıyor,hile yapılıyor.

"Selâm, sensin o simgesel Firavun'u (şeytanı) boğan deniz. Sevin, sensin hayata susamış olanları sulayan kaya."

Firavun'u (şeytanı) boğan deniz ifadesi Kara küpün etrafında dönenlerin girdaba benzemesini ve bu girdapta takılıp düşenleri hatırlattı.Tıpkı Firavun gibi...

"Selâm, karanlıkta olanlara yol gösteren ateş sütunu. Sevin, bulutlardan daha geniş olan dünya kalkanı."

Hacerül Esved kafalarını sokacak kadar dar.

"Selâm, çünkü sensin o vaat edilmiş toprak,Sevin ey kendisinden bal ve süt damlayan, Selâm ey güveysiz gelin."

Kabe de vaad edilmişti.bal ve süt damlayan...Kara taşa regl kanlarını sürenlerin olması ?

"Sevin, dünyanın merhamet tahtı, lekesiz Hanımefendi. Sevin, herkesi kayra ile yerden kaldıran. Sevin, sana övgüler söyleyenleri gerçekten ölümden yaşama geçiren köprü."

Hepsi hakaret amaçlıysa, "sana övgüler söyleyenler" "sana sövgüler söyleyen" e dönüşür. Bu köprü Ölümden yaşama değil yaşamdan ölüme geçirir.(Hac facialarını hatırlattı)

"Göklerden daha yükseltilmiş olan, sevin, rahminde acı duymadan dünyanın temelini atan. Sevin, melekler ordusunun Kralının giydiği tanrısal erguvan kaftanı bakire kanıyla boyayan deniz kabuğu."

Eski devirlerde adet kanlarının kara taşa sürülmesi...

"Hanımefendi, sen gerçekten herkesin yasa tanımazlığını yıkayıp temizleyen tanrısal yasa koyucuyu doğurdun. Ey kavranamaz derinlik ve erişilmez yükseklik, aracılığıyla tanrısallaştığımız evlenmemiş erden."

erişilmez yükseklik,kavranamaz derinlik...Kara küpün üzerine çıkılabiliyor.Çokda yüksek değil.Kara taşın içi pek derin değil ve kavrayanın,öpenin haddi hesabı yok.."yasa tanımazlığını yıkayıp temizleyen tanrısal yasa koyucu" Yasa tanımazlar hacılarsa,hacıların günahlarını bağışlatanda kara taş.

"Dünya için insan eliyle örülmeyen bir taç ördün ve seni şu sözlerle yüceltiyoruz: Sevin, ey bakire, herkesin kalesi ve hisarı ve koruyucu duvarı ve sığınağı."

duvar ve sığınak...Güvenli belde Kabe,korunaklı Kabe,taşlarla örülmüş küp.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''

Konu Karanlıktan aydınlığa tarafından (21-10-2020 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.
Alt 22-10-2020, 16:51
Üye

"Sevin, çünkü rahminde yaşam yolunu taşıdın. Sevin, dünyayı günah selinden kurtaran Tanrı gelini, tamamen hatasız erden. Sevin, hayranlık uyandıran mesaj ve bildiri, tüm yaratılışın Rabbinin konutu."

günah selinden kurtaran... bu sel,kabe de ki izdihama sebeb olan kalabalığın oluşturduğu sel olmasın ? "Rabbin konutu". konut olduğu doğru.Fakat kimin konutu ? Rabbin mi şeytanın mı ?

"İnsan soyunun gücü ve kalesi, ey lekesiz olan. Sevin, yüceliğin kutsal mekânı, Ölüler diyarının yok edicisi ve ışığın düğün odası. Sevin, sana imanla dua edenlerin yardımcısı."

İnsan soyunun gücü ve kalesi.Adem ve İbrahim tüm insanların ve müslümanların atasıdır.Adem Kabe'nin temellerini atmış veya Kabeyi mesken edinmiştir.Bu anlamda Kabe insan soyunun gücü ve kalesidir.Bütün insanlık Kabe'ye kurtuluş için çağrıldığına göre yine insan soyunun gücü ve kalesidir.
ışığın düğün odası : Kara Küp'ün penceresi yok,üzeri kara bezle örtülü.Kapısıda kapalı.Böyle bir oda ışığın değil olsa olsa karanlığın ölüm odası olur.

"Söz Tanrı'nın ve dirilmiş Oğul'un ateşten savaş arabası. Sevin, Hanımefendi, ortasında yaşam ağacı Rabbi barındıran yaşayan cennet ki Rabbin tatlılığı çürümeye tabi olsalar bile imanla duaya katılanlara yaşam tatlılığını veriyor."

ortasında yaşam ağacı Rabbi barındıran yaşayan cennet...Evet,ortasında haverül esved'i barındırıyor.imanla duaya katılanlara yaşam tatlılığını veriyor ? Hac'da ibadet sırasında yaşanan ölümler,facialar sanki tam tersini iddia ediyor.Cehennemden bahsetmiyorum bile.

"Senin gücünden güç alarak sana imanla şöyle sesleniyoruz: Sevin, hakkında görkemli ve harikulade şeylerin ilan edildiği Yüce Kralın şehri. Sevin, ey maden çıkarılmamış dağ ve dipsiz derinlik."

Yüce Kralın şehri "Göksel Yeruşalim" dir. Sevin, hakkında görkemli ve harikulade şeylerin ilan edildiği ...? İddiaları doğru olarak kabul ettiğimizde Meryem Ana'nın sevinmesini beklemek abesle iştigaldir ve Meryem Ana hakkında harıkulade değil çirkin şeylerin ilan edildiği,iftira atılan kadın olur.
Maden çıkarılmamış...Hacerül Esved de madendir.İnsanları günahlarından arındıran maden...

"Sevin, ey Söz'ün lekelenmemiş konutu, tanrısal inciyi üreten deniz kabuğu. Sevin, ey Hanımefendi, son derece harikulade olan, seni kutlulayanları her defasında Tanrı ile barıştıran Tanrı-doğuran."

İncinin kararmış olduğu nerde görülmüş ? Söz'ün lekelenmemiş konutu.lekelenmemiş...günahlardan kararmış kara taş...kara küp...karanlığın odası...adet kanlarının silindi taş...İsa'nın tanrılığını inkar edenlerin öptüğü ve af dilediği ve affedildiği taş...deniz kabuğu...deniz kabuğuna birebir benzediği doğru.İçinde parlak beyaz inci değil kara taş var.
"seni kutlulayanları her defasında Tanrı ile barıştıran Tanrı-doğuran." Tanrı ile küstüren olmasın ?

"Tanrısal düşünceye sahip insanlar, Tanrımızın annesinin şerefine bu tanrısal ve her övgüye layık bayramı kutlarken, ellerimizi çırpıp ondan doğan Tanrımıza övgüler sunalım."

Tanrı'nın annesine hakaret edenler Tanrısal düşünceye sahip olabilir mi ? "her övgüye layık bayramı kutlarken" ? Kurban bayramı ile hac ibadeti ayrı düşünülemez.Hac Bayram birlikte yapılır.Ellerin çırpılması cahiliye dönemine ait hac ibadetiydi .Tanrı'ya övgüler sunulduğu doğru.Lebbeyk,tekbirler...

"Söz'ün lekesiz odası, herkes için tanrısallaşma sebebi, sevin, ey tümden kusursuz, peygamberlerin yankılanan önbildirisi. Sevin, havarilerin ziyneti."

tanrısallaşma değil şeytanlaşma olmasın ? "peygamberlerin yankılanan önbildirisi" Kabe'nin içine girdiğinizde,Hacerül Esved'in içine kafanızı sokup ses çıkardığınızda yankı yapıp yapmadığını haca gidenlere sormak lazım."havarilerin ziyneti" havarilerin Kabe'ye uğramayacağı kesin.

"Putperestlik ateşini söndüren taze çiy senden damladı. Bu sebeple sana şöyle haykırıyoruz: Sevin, ey bakire, Gidyon'un gördüğü çiyle kaplı yün yapağı."

taze çiy değilde,kuşların kara küpün üzerine pislediğini biliyoruz.Sonra temizleniyor araplar tarafından o ayrı.Gidyon baksaydı yün yapağı değil kara küp görürdü.

"İşte, sana sesleniyoruz, sevin. Bizler için liman ve sığınak ol; çünkü sıkıntıların ve bizimle savaşanın pek çok iftirasının denizinde ordan oraya savruluyoruz."

Kabe de liman ve sığınaktır."bizimle savaşanın pek çok iftirasının denizinde ordan oraya savruluyoruz." iftiranın denizinde savrulanlar girdap gibi kara küpün etrafında dönerek savrulanlar olmasın ? ( safa ile merve arasında koşanlarda dahil) Bu durumda iftiracı Tanrı İsa olur.Tanrı İsa'nın Muhammed'in peygamberliğini ve Kuran'ı kabul etmiyeceği kesin.

"Ey neşe sebebi, düşüncelerimizi kayra ile donat ki sana şöyle diyebilelim: Sevin, yanıp tükenmemiş çalı ve inananların üzerine durmadan gölge salan parlak bulut."

"Ey neşe sebebi" Hac ibadeti gayet müşkül,zor bir ibadettir.Aşırı sıcak,hava değişiminden,(mikroplu olduğu iddia edilen zemzem suyundan ?) ihtiyarlık gibi sebeblerden gidenler hasta olur.(en temiz dedikleri zemzem artık arındırılıyor.) Sıcağa dayanamaz.Yüksek tansiyon,kalp rahatsızları,beyin kanaması en fazla görülen ölüm nedenleridir.Günde beş vakit namazda kara küpün huzunda durulur.Namaz da zor bir ibadettir.en azından sürekli yapılması.Neşe sebebi üzüntü ve çileye dönüşmüş.
"yanıp tükenmemiş çalı" Yanan şey kararır . Kara küp gibi... "inananların üzerine durmadan gölge salan parlak bulut" Arabistan sıcağında gölge salacak bulut bulmak zor.hatta imkansızdır.Kabe'nin olduğu yerin ağaçtan,yeşillikten yoksun olduğu düşünülürse hele.(İsa'nın kendisini yaş ağaca benzettiği ayet aklıma geldi) Sanki mekan özel olarak seçilmiş.Kara küp Meryem Ana'yı temsil ediyorsa parlak bulut,kara küpe,bulut bulutsuzluğa dönüşmüş.

"Kontakion: Sana, ey büyük ve yenilmez koruyucu, tehlikeden kurtulmuş olan bizler, Senin şehrin, zafer kutlamasını bir sunu olarak adıyoruz. Karşı koyulmaz gücünle bizi tüm sıkıntılardan güvende kıl, öyle ki Sana şöyle diyebilelim: «Sevin, ey gűveysiz gelin!»"

"yenilmez koruyucu, tehlikeden kurtulmuş olan bizler" : Kabenin emin belde olması. "Senin şehrin, zafer kutlamasını bir sunu olarak adıyoruz." Kabe Muhammed'in zaferini simgeler.

"Ruhani: Bütün dünyanın yaratıcısı, tohumsuz rahimden filizlenip onun bakireliğini önceki gibi bozulmaksızın sakladı ve kendi halkı olan bizlere bunu göstermekle yaratılışı yeniledi, öyle ki bu mucizeyi gördüğümüzde bakire kızı ilâhilerle övelim "

"bakireliğini önceki gibi bozulmaksızın sakladı" : Kara taş ve koruması vajinaysa,aksi iddia edilmiş."ve kendi halkı olan bizlere bunu göstermekle..." : aksinin iddia edildiğini bütün müslümanlar,haca gidenler ve diğer insanlar görüyor olmasın ?

"Selâm, çürümezliğin çiçeği. Sevin, özdenetimin tacı."

Bakireliği hedef alınmış,bekaretine iftira atılmış biri özdenetimsizlikle suçlanmıştır.

"Selâm, güzel ve tatlı meyveli ağaç, ki o meyve ile inananlar beslenirler. Sevin, güzel gölgeli ağaç ki onun gölgesinde çok kimseler korunurlar."

Kara taş...kara meyve...üzerine adet kanı sürülen kara taş ...Küpün gölgesi...

"Selâm, yoldan çıkmışlara doğru yolu göstereni taşıyan. Sevin ey esir edilmişlerin kurtarıcısını doğuran."

İsa'nın tanrılığını ve klavuzluğunu inkar edenler İncil'e göre yoldan çıkmış,yolu bulamamıştır.Kara küpün etrafında sürekli dönenler ,safa ile merve arasında gidip gelenler kısır döngüye girmeyi sembolize ediyorsa, dönenler başladıkları noktaya geri gelecekler.böyle biri asla hedefine ulaşamaz,ne yaptığını bilmez,gideceği yere varamaz.Öyleyse kara küp ve kara taş yol gösteren olmaktan çıkmış.Eski zamanlarda ayağı zincirli fıldır fıldır dönenleri hatırlattı.

"Selâm, ey adaletli Yargıca şefaat eden. Sevin nice günahkârın af sağlayıcısı."

İncil'in gözünde ne Muhammed,ne Kuran ne de müslümanlar adaletli yargıç olamaz.Kabe müslümanlara şefaat etmişse,tersi gerçekleşmiş.(Allah tan başka yargıç mı arayayım)

"Selâm, ey günahlarından dolayı Tanrı'nın önünde cesaret konusunda çıplak olanların koruyucu giysisi. Sevin, tüm arzuları fetheden şefkat, Selâm ey güveysiz gelin."

"günahlarından dolayı Tanrı'nın önünde cesaret konusunda çıplak olanlar"...hacıların çıplaklığı...hala çıplak sayılırlar.Öyleyse koruyucu giysileri yok. "tüm arzuları fetheden şefkat" : Taşın içine kafasını sokanlar...

Alt 22-10-2020, 20:17
Üye

"Tüm evren senin tanrısal görkemine şaşırdı. Çünkü hiç evlenmediğin halde, ey bakire, herkesin Tanrısını rahminde taşıdın ve sana övgü ilahisi söyleyenlere kurtuluş bağışlayan ebedi Oğul'u doğurdun."

Kara taş hala içinde olduğuna göre asla doğuramamış ? Öyleyse "ebedi Oğul'u doğurdun" ifadesi geçerliliğini yitirir.Kuran'da da söylenen budur zaten .Meryem Tanrıdoğuran, İsa Tanrı olamaz.

"Sevin, çünkü rahminde yaşam yolunu taşıdın. Sevin, dünyayı günah selinden kurtaran Tanrı gelini, tamamen hatasız erden. Sevin, hayranlık uyandıran mesaj ve bildiri, tüm yaratılışın Rabbinin konutu."

dünyayı günah selinden kurtaran...sel.Hacıların sel gibi akması.Hacılar günahlarının bağışlanması için Kabe'ye geliyorlar ama sel hiç bitmiyor,sürekli dönüyorlar,"gel git" gibi safa ile merve arasında gidip geliyorlar.
"tüm yaratılışın Rabbinin konutu." : Kabe'nin Adem tarafından inşa edildiği ve ilk insanlığın ilk mabedi olduğu iddiasıyla örtüşen bir cümle.Olumsuz olarak düşünüldüğünde insanlığa hakaret.

"Ruhani: Garip bir doğum gördük o nedenle bu dünyadan uzaklaşıp akıllarımızı göklere taşıyalım. Çünkü yücelerin Tanrısı bunun için yeryüzüne alçakgönüllü bir insan olarak ve kendisine haykıranları yücelere çekme isteği ile geldi. Aleluya."

İddiaları doğru kabul ettiğimizde Kabe'de,kara küpün köşesinde garip bir doğum gördük ve görüyoruz.Öyleyse "kendisine haykıranları yücelere çekme isteği" ile gelmiş olamaz,aşağılara çekme,alçaltma isteği ile gelmiş olabilir; alçağa,derinliklere,kara küpe,kara taşa,karanlığa,cehenneme çekmek için.

"Selâm, bir yere sığmayan Tanrı'nın konutu. Sevin, bu kutsal sırrın kapısı."

Kara küp sığmış ; Etrafı kemerli sütünlu duvarla çevrili,avlunun içinde.

"Selâm, imansızların duyduğu şüpheli söylenti."

iddialar ışığında kara taşa ve kara küpe baktığımızda "şüphe" olabilir mi ? Herşey gayet kesin.

"Sevin, inananların mutlak gururu."

kafa sokmak,öpmek,okşamak gurur ?

"Selâm, birbirine zıt olanları (yeryüzü ile gökyüzünü) bir araya getirdin. Sevin ey bakirelik ile anneliği birleştiren."

yeryüzü ve gökyüzü parantez içinde yazılmış.siyah ve beyaz da birbirine zıttır.Kara küp siyah ama çatısı beyaz.bazen etrafına beyaz şerit doluyorlar.Hacıların üzerinde yürüdüğü zemin dahil Kabe'yi içine bütün yapı beyaz.Kara Hacerül Esved'in içinde olduğu korumada beyaz gümüş.Küp ,kara ile akı,siyah ile beyazı,zıt olanları gerçekten bir araya getirmiş.
(siyah geceyi,beyaz gündüzü simgeliyor olabilir.Tıpkı yeryüzü ve gökyüzü gibi.)

"Selâm, senin aracılığınla (Âdem'in) itaatsizlik suçu bağışlandı. Sevin, senin aracılığınla Cennet açıldı."

Tevrat ve İncil'e göre Kabe'yi Adem inşa ettiyse,büyük Tanrı'ya büyük itaatsizlik yapmıştır.Hatta küfretmiştir.Böyle birisinin suçu katmerlenir.

"Ruhani:Meleklerin tabiatı bütünüyle, senin insan oluşunun yüceliğinden dehşete düştü. Çünkü Tanrı olmana rağmen, Sen Yaklaşılmayanı, herkese yaklaşır ve bizlerle konuşur insan gibi gördüler. Sen herkesten bu sesi işitensin. Aleluya."

İddialar açısından Kabe'yi inşa edenler için ortada bir yücelik kalmamış.Bu durumda -Tanrı'ya karşı işledikleri büyük suç ,küfür sebebiyle- dehşete düşecek olanlar kara taşı görenler,öpenler,okşayanlar olabilir.Meleklerde dehşete düşmez,dehşete düşürür.
"Sen Yaklaşılmayanı, herkese yaklaşır ve bizlerle konuşur insan gibi gördüler." Kara taş insan değildir ve konuşmaz (gerçi müslümanlar Hacerül Esved bize ahirette şahitlik edecek diyorlar.İncil'e göre evet şahitlik edebilir. fakat suçlamak için olmasın ? )

"Selâm, kurtuluş bulmak isteyenlerin gemisi. Sevin, ey dalgalarla boğuşanların sığındıkları liman, Selâm ey güveysiz gelin."

Hacda olası izdihamda , izdihamdakilere "dalgalarla boğuşanlar",dalgalarla boğuşurken kara küpe sırtını verenler,sarılanlar,hatta küpün içine girenler için "sığınak" ve "liman" benzetmesi gayet yerinde olurdu.

"Ruhani:Bütün evreni yaratan, dünyayı kurtarmak istediğinde kendi iradesi ile alçakgönüllülük gösterip dünyaya geldi ve evrenin çobanı olan Tanrı iken bizim uğrumuza bizim gibi insan oldu ve insanı bir insan olarak çağırdı ve Tanrı olduğu için şu haykırışları duydu: Aleluya."

Öyleyse insan olmamış,taş olmuş.hem de kara taş.Böyle bir taş dünyayı kurtarmaz batırır.Tıpkı kendisini öpmek isteyenleri düşürüp,batırdığı gibi.

"Güzel ve etkili konuşan dil, seni övmekte yetersiz kalıyor. Çünkü sen Kral Mesih'i doğurup Serafimlerden daha çok yüceltildin. Şimdi, ey Hanımefendi, huzurunda saygıyla boyun eğenleri her tehlikeden koruması için O'na yalvar."

dil...edebimden susma hakımı kullanıyorum.

"Dünyanın uçları seni övüyor ve sana şöyle sesleniyor: Sevin, ey pak olan, sen üzerine Baba'nın parmağı ile Sözünü yazdığı tomarsın. Ey Tanrı-doğuran, sana hizmet edenlerin isimlerini yaşam kitabına yazması için O'na yalvar."

"Dünyanın uçları seni övüyor" ... Kuran da ki "dünyanın uçlarından eksiltiyoruz" ifadesini hatırlattı."üzerine Baba'nın parmağı ile Sözünü yazdığı tomar" : Küpün üzerindeki kara beze Kuran'dan alıntılanan yazılar ve dualar.
"sana hizmet edenlerin isimlerini yaşam kitabına yazması için..."
"sana küfredenlerin isimlerini yaşam kitabından silmesi için..." O'na yalvar ?

"Biz, sana hizmet edenler, sana yalvarıyoruz ve kalplerimize senin huzurunda diz çöktürüyoruz. Ey pak olan, sıkıntılarımızda bize kulak ver ve şehrini koru, ey Tanrıdoğuran, düşmanların saldırılarından."

"sana yalvarıyoruz ve kalplerimize senin huzurunda diz çöktürüyoruz." : beş vakit diz çökülerek kılınan Namaz.

"Bir zamanlar aldatılarak çıplak bırakılan bizler, senin hamileliğin aracılığıyla çürümezlik giysisini giydik ve kendi günahlarımızın karanlığında oturan bizler artık ışığı gördük. Bu yüzden seni ilahilerle asırlar boyunca övüyoruz."

Hacılar hala çıplak.Cahiliye döneminde tüm çıplaktı. "kendi günahlarımızın karanlığında oturan bizler artık ışığı gördük." : Namaz için oturanlar ışığı değil kara küpü görür.

"Ölülere senin gücünle yaşam verildi; çünkü sen ruhsal yaşamı doğurdun. Bir zamanlar konuşamayanlar artık söz ustası oldular. Cüzamlılar arındı ve hastalıklar sona erdi. Gökte gezen kötü ruhlar topluluğu yenilgiye uğratıldı, ey insanlığın kurtuluşu olan bakire."

" Bir zamanlar konuşamayanlar artık söz ustası oldular." 14 asır ciltler,kütüphaneler dolusu Kuran'ı öven,İsa'nın tanrılığını reddeden islami eserler yazıldığına göre, evet söz ustası olmuşlar, fakat İncil'e göre küfretmek için.

"Sen bizim ışığımız ve güvencemiz olarak görüldün, bu yüzden sana haykırıyoruz: Sevin, büyük Güneşi dünyamıza getiren batmaz yıldız. Sevin, ey pak olan, çünkü Eden'i açtın. Sevin, insan soyuna yücelerdeki yaşam için yol gösteren ateşten direk."

" büyük Güneşi dünyamıza getiren batmaz yıldız." : Küçük kara taşı dünyaya getiren kararmış,batan yıldız ?
"Sevin, ey pak olan, çünkü Eden'i açtın." : Üzül ,ey kara olan,Cehennemi açtın ?

"Tanrımızın tapınağında saygıyla durup şöyle diyelim: Sevin, dünyanın yönetici bayanı. Sevin, ey Meryem, hepimizin hanımefendisi. Sevin, kadınlar arasında tek kusursuz ve güzel olan. Sevin, üzerine dökülen tükenmek bilmez tanrısal merhemi kabul eden kap."

"Sevin, üzerine dökülen tükenmek bilmez tanrısal merhemi kabul eden kap." kara taşa sürülen adet kanları...

"Sevin, insan soyuna yücelerdeki yaşam için yol gösteren ateşten direk."

"Sevin, insan soyuna şifa vereni rahminde taşıyan Tanrı gelini. Sevin, asla solmayacak olan çiçeği filiz veren mistik çubuk. Sevin, ey Hanımefendi, aracılığınla neşe dolup sonsuz hayatı miras edindik."

"Selâm, ey bekâretin direği. Sevin, ey kurtuluşun kapısı."

"Selâm, kilisenin sarsılmaz kulesi. Sevin, ey Krallığın geçilmez hisarı."

"Ruhani: Kutsal Bakire karanlıkta olanlara ışık veren şamdan gibidir. Çünkü o, cisimsiz olan ışığı yakıp (Mesih'i doğurup), herkesi tanrısal bilince yöneltti ve aklımızı ışıkla aydınlatıyor.Bu nedenle onu yüceltir ve şöyle avaz ederiz"

ateşten direk,kule,çubuk...aklımızı ışıkla aydınlatan...cisimsiz olan ışığı yakan...

ışık veren şamdan : şeytan taşlamada hacıların taşladıkları şey muma benzeyen uzun bir direk (kule,çubuk) ve zeminiyle birlikte şamdana benzer.Özellikle eski antika şamdanlara.(Kuran : ateşten yaratılan şeytan ? )

"Selâm, akıllarımızı bozanı (şeytanı) geçersiz kılan. Sevin, paklığın ekicisini doğuran."

Şetanı bozanı şeytan ilan edip taşlamak ?

"Ruhani: Ey kutsal kral, tüm ilâhiler yetersizdir, çünkü bağışlarının sınırsızlığı senin büyük şefkatine eşittir. Bu nedenle Sana kum sayısı kadar övgüler sunsak da bize verilenlere lâyık bir şey sunmuş olmayız. Aleluya."

"kum sayısı kadar övgüler sunsak da"...kum...kum sayısı...şeytan taşlamada atılan küçük taşlar...milyonlarca hacının attığı sayısız taş...kum sayısı kadar taş...kum sayısı kadar sövgüler sunmak ?

"Selâm, vaftiz havuzunun simgesi. Sevin ey günah kirliliğini silen.Selâm, vicdanları temizleyen havuz. Sevin ey mutluluk veren kadeh."

vaftiz havuzu,vicdanları temizleyen havuz...Hacerül Esved de havuza benzer.(Kevser havuzunu hatırlattı)

"Selâm, çünkü senin aracılığın ile zaferler kazanılır. Sevin, çünkü senin aracılığın ile düşmanlar yıkılır."

şeytan taşlamanın amacı şeytanı yenmek yani yıkmaktır.Düşmanı yıkmaya çalışanı yıkmak ?

Alt 23-10-2020, 16:51
Üye

"Sevin, tanrısal başak tanesinin filizlendiği sürülmemiş tarla"

"Kadınlar sizin tarlanızdır,nerden isterseniz varın"...

"Sevin, ey Hanımefendi, hiçbir zaman boş olmayan canlı suyun kurnası."

İçinde Hacerül Esved 'in olduğu vajinaya benzeyen gümüş yapının içi boş değil, kara küp var ve hacılar kafalarını sürekli içine sokuyorlar.

"Ruhani: Çobanlar Mesih'in beden ile yeryüzünü onurlandırmasından dolayı Meleklerin ilâhiler söylediklerini işittiklerinde, asıl çobanı arar gibi yürüyüp geldiler ve onu Meryem'in rahminde beslenmiş lekesiz pak kuzu gibi görünce..."

Muhammed çobandı.Kara taşı bulup sahiplenen,öpen,kutsayan oydu.

"Ruhani: Ey ilâhilerle yüceltilen Anne, sen ki bütün azizlerden daha kutsal olan Oğul'u doğurdun ―Ey kutsallığı aşan Tanrıdoğuran bizi kurtar― (Üç kere söylenir) – bu armağanı kabul et ve herkesi bütün zorluklardan koru ve tek bir sesle sana haykıranları cezadan kurtar. Aleluya."

tek bir sesle sana haykıranların cezasını ver ?

"Pek kutsal Tanrı-doğuran bizleri kurtar."

kara taşı doğuran bizleri kahret ?

Kuran'da küfür karanlıkla tasvir edilir.Arapçada küfür gerçeğin üstünü "örtmek" demektir.örtmek...İncil de anlatılan ve yeşim taşı parlaklığında , küp şeklinde tasvir edilen göksel Yeruşalim Tanrı'nın konutudur ve imanlıların (İsa'nın tanrılığına ve kurtarıcılığına iman edenlerin) meskeni,kutsal mekanı, Tanrı'nın gerçeğidir.
Kabe'de ki küp göksel Yeruşalim'i temsil ediyorsa,üzeri kara bezle örtüldüğünden , bu gerçeğin üzerini örtmek yani "küfür" dür.Meryem Ana "Gerçeğin Ruhu" dur...

"Sevin, çünkü sensin Kutsal Üçlü'ye iman edenleri aydınlatan."

Öyleyse, artık aydınlatamaz,çünkü üzerinde kara örtü var.

Yuhanna 14 : 6 İsa, "Yol, gerçek ve yaşam Ben'im" dedi. "Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez.

"Akathist Ílahi, kutsal anne ve ebediyen bakire olan Meryem'e övgülerin söylendiği, derin anlamlar içeren ve duasal bir şiir ve Ortodoks Kilisesi'nde en çok sevilen törenlerden biridir. 556 senesinde bu dünyadan göçen besteci Aziz Romanos tarafından, Bakire Meryem'in şehrinde, yani imparatorluk kenti Konstantinopolis'te yazılmıştır."

556...Muhammed'in doğduğu tarihe çok yakın.Konstantinopolis"elbet fetholunacaktır" hadisi aklıma geldi.Bir anlamda zaten fetholunmuş.(İncil açısından küfür babında feth)

Alt 23-10-2020, 18:42
Üye

Luka 13 : 24 "İsa oradakilere şöyle dedi: "Dar kapıdan girmeye gayret edin. Size şunu söyleyeyim, çok kişi içeri girmek isteyecek, ama giremeyecek. 25 Ev sahibi kalkıp kapıyı kapattıktan sonra dışarıda durup, ‘Ya Rab, kapıyı aç bize!' diyerek kapıyı vurmaya başlayacaksınız.
"O da size, ‘Kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi bilmiyorum' diye karşılık verecek.
26 "O zaman, ‘Biz senin önünde yiyip içtik, sen de bizim sokaklarımızda öğrettin' demeye başlayacaksınız.
27 "O da size şöyle diyecek: ‘Kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi bilmiyorum. Çekilin önümden, ey kötülük yapanlar!' "

Kurtuluş İsa'nın onayına bağlı.Kara taşın onayını almadan haccın eksik kalacağı inancıyla örtüşen bir durum.hac ibadetinin kabul edilmesi,günahların affı,şahitliği için Hacerül Esved'e selam verilmesi,öpülmesi gerekiyor.

"Mezmurlar 2
12 Oğulu öpün ki öfkelenmesin,
Yoksa izlediğiniz yolda mahvolursunuz.
Çünkü öfkesi bir anda alevleniverir.
Ne mutlu O'na sığınanlara!"

Hem İncil'in öğretilerini tahrif oldu deyip reddediyor ,İsa'nın tanrılığını inkar edip,hristiyanları Kabe'ye almayacak kadar ileri gidiyorsun, hem de "Oğulu öpüyorsun". Alay mı ediyorsun ?

"Galatyalılar 6 : 7 Aldanmayın, Tanrı alaya alınmaz. İnsan ne ekerse onu biçer."

Kara küp Meryem Ana'yı,kara taş İsa'yı temsil ediyorsa,her yıl milyonlarca hacı farkında olmadan Meryem Ana'yı ve oğlunu ziyarete gidiyor,günde beş kez yaptıkları gibi önünde secde edip,tapınıyorlar.

"Matta 2
Yıldızbilimcilerin Ziyareti
21-2 İsa'nın Kral Hirodes devrinde Yahudiye'nin Beytlehem Kenti'nde doğmasından sonra bazı yıldızbilimciler doğudan Yeruşalim'e gelip şöyle dediler: "Yahudiler'in Kralı olarak doğan çocuk nerede? Doğuda O'nun yıldızını gördük ve O'na tapınmaya geldik."

"doğuda onun yıldızını gördük" ...evet,Kabe'de doğuda.

"Matta 16
İsa Ölüp Dirileceğini Önceden Bildiriyor
21 Bundan sonra İsa, kendisinin Yeruşalim'e gitmesi, ileri gelenler, başkâhinler ve din bilginlerinin elinden çok acı çekmesi, öldürülmesi ve üçüncü gün dirilmesi gerektiğini öğrencilerine anlatmaya başladı."

İsa'nın tanrılığı ve kurtarıcılığı İslamın gelişiyle inkar edildi.Yani Muhammed ve müslümanlar (hacılar) İsa'yı tekrar çarmıha gerip öldürmüş oldu.Kabe'nin fethi ve hac bunu simgeler.

"İbraniler 6
4-6 Bir kez aydınlatılmış, göksel armağanı tatmış ve Kutsal Ruh'a ortak edilmiş, Tanrı sözünün iyiliğini ve gelecek çağın güçlerini tatmış oldukları halde yoldan sapanları yeniden tövbe edecek duruma getirmeye olanak yoktur. Çünkü onlar Tanrı'nın Oğlu'nu adeta yeniden çarmıha geriyor, herkesin önünde aşağılıyorlar."

"Matta 20
İsa Ölüp Dirileceğini Üçüncü Kez Bildiriyor
17-18 İsa Yeruşalim'e giderken, yolda on iki öğrencisini bir yana çekip onlara özel olarak şunu söyledi: "Şimdi Yeruşalim'e gidiyoruz. İnsanoğlu, başkâhinlerin ve din bilginlerinin eline teslim edilecek, onlar da O'nu ölüm cezasına çarptıracaklar."

"eline teslim edilecek"...kara taş Muhammed tarafından teslim alındı,küpün üzerinde ve hacıların avuçlarının içinde.

"Markos 3
İsa, Celile Gölü'nün Kıyısında
7-8 İsa, öğrencileriyle birlikte göl kıyısına çekildi. Celile'den büyük bir kalabalık O'nun ardından geldi. Ayrıca, bütün yaptıklarını duyan büyük kalabalıklar Yahudiye'den, Yeruşalim'den, İdumeya'dan, Şeria Irmağı'nın karşı yakasından, Sur ve Sayda bölgelerinden kendisine akın etti."

Kara taşın etrafında öpmek için yığılan binlerce hacıyı gözünüzün önüne getirin.Tıpkı İsa'nın ardından akın edenler gibi.Yahudiye'den, Yeruşalim'den, İdumeya'dan, Şeria Irmağı'nın karşı yakasından, Sur ve Sayda bölgelerinden,heryerden İsa'ya akın ediyorlar.Dünyanın dört bir yanından kara taşı öpmek için akın eden müslümanlar gibi.

"Markos 7 Yeruşalim'den gelen Ferisiler ve bazı din bilginleri, İsa'nın çevresinde toplandılar. 2 O'nun öğrencilerinden bazılarının murdar, yani yıkanmamış ellerle yemek yediklerini gördüler. 3 Ferisiler, hatta bütün Yahudiler, atalarının töresi uyarınca ellerini iyice yıkamadan yemek yemezler. 4 Çarşıdan dönünce de, yıkanmadan yemek yemezler. Ayrıca kâse, testi ve bakır kapların yıkanmasıyla ilgili başka birçok töreye de uyarlar.
5 Ferisiler ve din bilginleri İsa'ya, "Öğrencilerin neden atalarımızın töresine uymuyorlar, niçin murdar ellerle yemek yiyorlar?" diye sordular.
6 İsa onları şöyle yanıtladı: "Yeşaya'nın siz ikiyüzlülerle ilgili peygamberlik sözü ne kadar yerindedir! Yazmış olduğu gibi,
‘Bu halk, dudaklarıyla beni sayar,
Ama yürekleri benden uzak.
7 Bana boşuna taparlar.
Çünkü öğrettikleri, sadece insan buyruklarıdır.' 8 Siz Tanrı buyruğunu bir yana bırakmış, insan töresine uyuyorsunuz.""

Kara taşa saygı gösterselerde,müslümanlar İsa'nın tanrılığını inkar ediyor.Öyleyse (İsa'ya göre) ikiyüzlüdürler,dudaklarıyla sayarlar,fakat yürekleri Tanrı'dan uzak, boşuna taparlar,çünkü öğrettikleri sadece insan buyruklarıdır.Tanrı buyruğunu bir yana bırakmış insan töresine uyarlar.

"Markos 7 : 9 İsa onlara ayrıca şunu söyledi: "Kendi törenizi sürdürmek için Tanrı buyruğunu bir kenara itmeyi ne de güzel beceriyorsunuz! 10 Musa, ‘Annene babana saygı göstereceksin' ve, ‘Annesine ya da babasına söven kesinlikle öldürülecektir' diye buyurmuştu. 11-12 Ama siz, ‘Eğer bir adam annesine ya da babasına, benden alacağın bütün yardım kurbandır, yani Tanrı'ya adanmıştır derse, artık annesi ya da babası için bir şey yapmasına izin yok' diyorsunuz. 13 Böylece kuşaktan kuşağa aktardığınız törelerle Tanrı'nın sözünü geçersiz kılıyorsunuz. Buna benzer daha birçok şey yapıyorsunuz.""

"Tanrı'nın sözünü geçersiz kılıyorsunuz." : Kuran ,Tevrat ve İncil'i geçersiz kılmıştır.Geçersiz kılmanın adı "tahrif" olmuştur.
""Kendi törenizi sürdürmek için Tanrı buyruğunu bir kenara itmeyi ne de güzel beceriyorsunuz!" : Hac ibadetinin araplarda cahiliyeden kalma ibadet olması.

"Luka 13 : 28 "İbrahim'i, İshak'ı, Yakup'u ve bütün peygamberleri Tanrı'nın Egemenliği'nde, kendinizi ise dışarı atılmış gördüğünüz zaman, aranızda ağlayış ve diş gıcırtısı olacaktır. 29 İnsanlar doğudan batıdan, kuzeyden güneyden gelecek ve Tanrı'nın Egemenliği'nde sofraya oturacaklar. 30 Ve işte, sonuncu olan bazıları birinci, birinci olan bazıları da sonuncu olacak."

"İbrahim'i, İshak'ı, Yakup'u ve bütün peygamberleri Tanrı'nın Egemenliği'nde, kendinizi ise dışarı atılmış gördüğünüz zaman" : İncil'e göre bu müslümanlar için sürpriz olmamalı.
"İnsanlar doğudan batıdan, kuzeyden güneyden gelecek ve Tanrı'nın Egemenliği'nde sofraya oturacaklar." : Müslümanlar doğudan batıdan, kuzeyden güneyden Kabe'ye gelirler.Hacda kurban kesilir,kavurmalar yenir.Ayrıca "hacı sofrası olsun" derler.

"Luka 13 : 34 "Ey Yeruşalim! Peygamberleri öldüren, kendisine gönderilenleri taşlayan Yeruşalim! Tavuğun civcivlerini kanatları altına topladığı gibi ben de kaç kez senin çocuklarını toplamak istedim, ama siz istemediniz. 35 Bakın, eviniz ıssız bırakılacak! Size şunu söyleyeyim: ‘Rab'bin adıyla gelene övgüler olsun!' diyeceğiniz zamana dek beni bir daha görmeyeceksiniz.""

"kendisine gönderilenleri taşlayan Yeruşalim!" : şeytan taşlamayı hatırlattı.( ne dediğimi anlamanız için yukardaki yorumlarımı okumalısınız )
"‘Rab'bin adıyla gelene övgüler olsun!' diyeceğiniz zamana dek beni bir daha görmeyeceksiniz."" : Kara taş İsa'yı simgeliyorsa,evet,görmeleri mümkün değil.Asla doğum gerçekleşmeyecek ve İsa küçük kara taş olarak kalacak.

"Luka 6 : 17 İsa bunlarla birlikte aşağı inip düzlük bir yerde durdu. Öğrencilerinden büyük bir kalabalık ve bütün Yahudiye'den, Yeruşalim'den, Sur'la Sayda yakınlarındaki kıyı bölgesinden gelen büyük bir halk topluluğu da oradaydı."

"aşağı inip düzlük bir yerde durdu." : Kabe etrafı dağlık,tepelik düzlük bir yerdedir.

"Luka 19 : 41 İsa Yeruşalim'e yaklaşıp kenti görünce ağladı."

İsa Kabe'de yapılanları görseydi ağlarmıydı bilmiyoruz.Belkide ağlardı.

Önerilen Siteler