Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-06-2023, 02:28
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hadi bakalım dilini ve düşünceni ne kadar iyi kullanıyorsun görelim mevzuu dil ve düşünce

[Bold ile vurgulama bana aittir]

Saygideger ilahimasal,

Oncelikle konuya ilgin, alakan ve sorun icin tesekkur eder, memnuniyetle sorunun cevabini vermeye calisacagim. Varsa duzeltmek istedigin, sorularin yada fikrin, paylasarak konuya katki saglamis yada benim verdigim cevabi pekistirmis olursun.

Oncelikle dil'i tanimlamak gerekiyor sanirim.

Senin de bildigin gibi dil, insanlarin dusuncelerini, fikirlerini ve duygularini kelimeler, sesler veya jestler gibi yapilandirilmis bir semboller dizisi araciligiyla ifade etmelerine izin veren bir iletisim sistemidir. Forumlarda ozellikle karsilasilan en buyuk zorluk da, iletisimin sadece yazi ile olmasindan dolayi yanlis anlasilmalardir. Ister yazili olsun, ister yazisiz, insan dili, insanin bir ozelligidir ve sosyal etkilesim, bilgi aktarimi ve yaraticiligini ifade etmek icin temel bir aractir. Yeter ki bu araci uygun sekilde kullanalim.

Peki hangi sekillerde kullanabiliriz dili? Konusulabilir, yazilabilir veya dunyanin farkli kulturlerine ve bolgelerine gore degisebilen bir sey oldugunu unutmamamiz gerekir. Anlami iletmek icin kelimelerin ve sembollerin nasil birlestirildigini ve organize edildigini yoneten bir dizi kural ve sozlesmeden olusur. Buna biz gramer, sozdizimi, semantik ve pragmatigi diyoruz.

Dilin temel ozellikleri, karmasik ve soyut kavramlari aktarma, simdiki zamanin otesindeki nesnelere ve olaylara atifta bulunma ve yaraticilik ve yenilik sureciyle yeni ifadeler yaratma becerisini icermelidir. Dil, sozlu iletisimle sinirli degildir, ayni zamanda beden dili, yuz ifadeleri ve tonlama gibi sozel olmayan unsurlari da kapsar.

Peki bilinc nedir?

Bilinci tanimlamak bir nebze daha kolay olsa da, anlasilmasi biraz zordur; fakat yine de deneyelim. Bilinc dedigimizde, zihnin farkindalik durumunu ve oznel deneyimini ima ediyoruz. Kisinin kendi varliginin, duyumlarinin, dusuncelerinin ve cevresinin farkinda olma niteligi veya durumudur diyoruz. Bilinc, algi, oz farkindalik, dusunceler, duygular ve ic gozlem yetenegi dahil olmak uzere cesitli yonleri seyler vardir.

Bilinc, yuzyillardir filozoflarin, psikologlarin ve sinirbilimcilerin hatta senin benim gibi siradan insan;arin ilgisini ceken son derece karmasik ve cok yonlu bir olgudur. Zaten bu sebeple bu soruyu bana sordugunu tahmin etmekteyim.

Bilincin beyin ve bilincli deneyim arasindaki iliskisi, bilincin altinda yatan noral mekanizmalar, bilincin oznel dogasi ve dikkat, algi ve hafiza gibi diger zihinsel sureclerle nasil iliskili oldugu gibi sorulari kesfetmemizi sagliyor.

Dualizm (bilincin fiziksel bedenden ayri oldugu gorusu), materyalizm (bilincin beyindeki fiziksel sureclerin bir urunu oldugu gorusu) ve bilincin ortaya ciktigini one suren cesitli teoriler dahil olmak uzere bilincle ilgili birkac onemli teori ve felsefi bakis acisi vardir. Fakat bu konu farkli bir baslik altinda tartisilmalidir.

Bilincin dogasinin ve altinda yatan mekanizmalarin hala aktif olarak arastirildigini ve tartisildigini ve bilinmeyen cok sey oldugunu unutmammak gerekiyor.

Dil ve dusunce arasindaki iliski nedir diye sordugunu farz ederek....

Bu konu filozoflar, dilbilimciler ve bilissel bilimcilerin tartisma konularindan biridir. Bu iliskinin dogasina iliskin farkli bakis acilari mevcuttur. Bu bakis acilari hakkinda ne kadar bilgi sahibi oldugunu bilmiyorum, dolayisiyla bir kac ornek verecegim.

Akilda tutman gereken seylerin belki de en onemlisi, dilin dusunceyi sekillendirdigidir. Buna linguistik determinizm adini veriliyor. Asagida da kaynak belirtecegim uzere, Sapir-Whorf hipoteziyle iliskilendirilen bu bakis acisi, belirli bir dilin yapisinin ve sozcuk dagarciginin, o dili konusanlarin dunyayi algilama ve dusunme bicimini onemli olcude etkiledigini ileri suruyor. Bu goruse gore dil, dusuncelerimizi sekillendiren ve sinirlayan bilissel bir cerceve gorevi gorur. Ornegin, bu teoriye gore, bazi dilbilimciler, belirli kelimelerden veya kavramlardan yoksun olan belirli dillerin, konusmacilarin bu fikirleri dusunmesini veya ifade etmesini zorlastirabilecegini savunuyorlar.

Dil ve dusunce arasindaki iliskide linguistik determinizm oldugu gibi, bir de, bilissel determinizm vardir; Bu da dusunce dili sekillendirdigidir. Bu bakis acisi, altta yatan bilissel sureclerin ve kavramsal yapilarin dilin gelisiminden once geldigini ve onu sekillendirdigini one surer. Dilin onceden var olan dusunce ve fikirleri ifade etmek icin kullanilan bir arac oldugunu savunur. Bu goruse gore dusunce birincil itici guctur ve dil bir iletisim ve ifade aracidir.

Baska ne soylenebilir? Mesela, dilin ve dusuncenin birbirine bagli oldugu yada bir etkilesim icinde oldugunu soyleyebilir miyiz? Evet, soyleyebiliriz. Yani bu bakis acisi, [etkilesim] dil ve dusuncenin cift yonlu bir sekilde etkilesime girdigini ve birbirini etkiledigini one surer. Dil, dusuncemizi hem yansitir hem de sekillendirir ve bilissel surecler de dilin yapisini ve kullanimini etkiler. Bu bakis acisi, dil ve dusuncenin ic ice gecmis oldugunu ve karmasik sekillerde karsilikli olarak birbirlerini etkiledigini kabul eder.

Buraya kadar, hep dil ve dusuncenin birbiri ile etkilesimde ve iliskide oldugunu ifade ettim. Fakat bir teori daha vardir ki, bu teori, dil ve dusuncenin birbirinden bagimsiz oldugunu iddia ediyor. Nasil mi? Bazi dilbilimciler ve noral bilimciler, dilin belirli dusunme ve iletisim turlerini kolaylastirabilmesine ragmen, karmasik bilissel surecler icin bir on kosul olmadigini one soyluyorlar. Bu goruse gore, gorsel veya soyut dusunme gibi dilsel olmayan dusunce bicimleri dilden bagimsiz olarak var olabilir. Bu da teoride olan ve arastirilan bir konudur.

Ne soylenirse soylensin, yada kim soylerse soylesin, dil ve dusunce arasindaki iliskinin karmasik ve cok yonlu bir konu oldugunu ve farkli teorilerin bu iliskinin cesitli yonlerini vurguladigini unutmamaliyiz. Fakat yine de gunumuzde, arastirmacilar arasindaki fikir birligi, ilgili belirli bilissel asamalara gore degisen derecelerde de olsa, dil ve dusuncenin birbirini etkiledigini kabul eden etkilesimci bir bakis acisina dogru egiliyor gibi gorunuyor.

Buraya kadar, eger okuduysan, anlamadigin, yada anlamakta zorlandigin bir nokta olup olmadigini belirtirsen sevinirim.

Senin de bildigin gibi, her bir bireyin bilgi, birikim ve deneyimi, konulari aktarim dili ve iletisim bicimi bireye ozgudur. Dolayisiyla, sevgili pianola kendisine gore aktarir, bir baskasi kendi iletisim diline gore aktarir.

Fakat benim aktarimimin EN TEMEL OZELLIGI, aktarilanin okuyucular tarafindan ANLASILMASIdir. Bu, bireysel bir cabadir; her uye yada birey kendi kisisel iletisimine gore yazar. Saygi duymak gerekir. Dolayisiyla biz her bir uyeye saygi duyariz.- Kendi adima-

Ayrica daha detayli bilgi almak icin asagida verdigim bir kac kaynaga bakilabilir.

Saygilarimla
A

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 13-06-2023, 15:24
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pianola memur mu oldun , yurt dışınamı gittin , evlendin mi , zengin mi oldun küstün mü , ne oldunda forumu bıraktın ?

Forumu idealist haşereler bastı , gelde bi ilaçla

Özlendiginize eminim.
Alt 13-06-2023, 21:34
Üye

Pianola memur mu oldun , yurt dışınamı gittin , evlendin mi , zengin mi oldun küstün mü , ne oldunda forumu bıraktın ?

Forumu idealist haşereler bastı , gelde bi ilaçla

Özlendiginize eminim.

Saygideger ilahimasal,

Ben, yukaridaki kullanicinin ateizmi, materyalizmi bu denli savundugunu gormedim. Umarim doner de konusuruz. Cunku konu basliginda bana cok anlamsiz gelen cumleler var. Bunlari ne anlamda kullandigini yada ne demek istedigini kendisine sormak isterdium.

Bunun disinda, Idealist olan uyelerle [hasere/bocek degil, bu kullaniminiz yanlis olmus] bir kurtarici beklemektense, kendi bilgi ve fikirsel birikiminizle mucadele etmenizi oneririm. Bu sayede hem okuyarak ve arastirarak siz gelismis olursunuz, hem de karsit fikirde uyelerin sorgulamasina ve arastirmasina yardimci olursunuz.

Kolay gelsin,
A.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 15-06-2023, 11:03
Üye

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger ilahimasal,

Ben, yukaridaki kullanicinin ateizmi, materyalizmi bu denli savundugunu gormedim. Umarim doner de konusuruz. Cunku konu basliginda bana cok anlamsiz gelen cumleler var. Bunlari ne anlamda kullandigini yada ne demek istedigini kendisine sormak isterdium.

Bunun disinda, Idealist olan uyelerle [hasere/bocek degil, bu kullaniminiz yanlis olmus] bir kurtarici beklemektense, kendi bilgi ve fikirsel birikiminizle mucadele etmenizi oneririm. Bu sayede hem okuyarak ve arastirarak siz gelismis olursunuz, hem de karsit fikirde uyelerin sorgulamasina ve arastirmasina yardimci olursunuz.

A.
pianola nın ne demek istediğini anlayamıyorsan neden materyalizmi ateizmi savunup savunmadığı konusuda yargıda bulunuyorsun

yazdıkları ortada dikkatli bir okuyucu deilsin belliki , ilk konunun en altında bir yazı daha var. -sürecek,
(ekleme/yanışlama alırsa sevinirim)
diyor. varsa bir yanlışlaman yada eklemen buyur yaz sana engel olan yok

bizler kurtarıcıya değil yoldaşa gel deriz , ideolojik anlamda bir yoldaşlık olmasına da gerek yok . bilimsel anlamda aynı yoldayız bu yeterli , kurtarıcı ne yahu kafan nasıl çalışıyor senin isa musa falan bu nedir

alvin okuma yapıyorsun ancak süzemiyorsun , tecrübe ediyorsun ancak değerlendiremiyorsun , yazıyorsun ancak yalpalıyorsun alvin beni değil kendini düzelt .

haşere iyimi kötümü ? hadi bakalım dilini ve düşünceni ne kadar iyi kullanıyorsun görelim mevzuu dil ve düşünce
Alt 16-06-2023, 08:18
Üye

pianola nın ne demek istediğini anlayamıyorsan neden materyalizmi ateizmi savunup savunmadığı konusuda yargıda bulunuyorsun

yazdıkları ortada dikkatli bir okuyucu deilsin belliki , ilk konunun en altında bir yazı daha var. -sürecek,
(ekleme/yanışlama alırsa sevinirim)
diyor. varsa bir yanlışlaman yada eklemen buyur yaz sana engel olan yok

bizler kurtarıcıya değil yoldaşa gel deriz , ideolojik anlamda bir yoldaşlık olmasına da gerek yok . bilimsel anlamda aynı yoldayız bu yeterli , kurtarıcı ne yahu kafan nasıl çalışıyor senin isa musa falan bu nedir

alvin okuma yapıyorsun ancak süzemiyorsun , tecrübe ediyorsun ancak değerlendiremiyorsun , yazıyorsun ancak yalpalıyorsun alvin beni değil kendini düzelt .

haşere iyimi kötümü ? hadi bakalım dilini ve düşünceni ne kadar iyi kullanıyorsun görelim mevzuu dil ve düşünce
Anlayamiyorum degil, kibarligimdan oyle konusuyorum. Anlamsiz, gecersiz yerler var. Burada olsaydi uye, elbette sorardim, konusurduk - benim yanlis anladigim birseylerse- dogrusunu ogrenirdim. Yada kendisine dogrusunu gosterirdim. Fakat bir kac yildir ugramamis. Ugrayip ugramayacagi da belli degil. Ugrarsa, sorarim. Benim de kisitli vaktim var zaten.

Umarim her neredeyse saglikli ve iyidir. Donmesini isterdim.

Saygideger ilahimasal,

Baktim ki alinmissiniz bu cumleme. Tekrar edeyim o halde, kurtarici beklemeyin; o kurtarici SIZ olun

Siz de kendinize iyi bakin.
Haftaya gorusmek uzere

— Walt Disney
Alt 16-06-2023, 11:27
Üye

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Anlayamiyorum degil, kibarligimdan oyle konusuyorum. Anlamsiz, gecersiz yerler var. Burada olsaydi uye, elbette sorardim, konusurduk - benim yanlis anladigim birseylerse- dogrusunu ogrenirdim. Yada kendisine dogrusunu gosterirdim. Fakat bir kac yildir ugramamis. Ugrayip ugramayacagi da belli degil. Ugrarsa, sorarim. Benim de kisitli vaktim var zaten.

Umarim her neredeyse saglikli ve iyidir. Donmesini isterdim.

Saygideger ilahimasal,

Baktim ki alinmissiniz bu cumleme. Tekrar edeyim o halde, kurtarici beklemeyin; o kurtarici SIZ olun

Siz de kendinize iyi bakin.
Haftaya gorusmek uzere
Pianola ya karşı olan bu tavırları anlayamıyorum.
Onun ismini kullanarak bir başlik açmıştım , forumdan uyelerin bir kısmı hem başliga, hem bana hemde o gunkü niki pyrron a tepki vermişlerdi

Bu durum bir deneyim di etki ve tepki durumu vardı , bu etki ve tepkinin deneysel sonucu ben anlayamadim. Yada bir isim koyamadim her neyse
Pianola farklı düşünüp yazan birisi bunu dile getirkende bu kadar başarilimı bilemem.

Bırak şu bilinc altindaki KURTARICI isa rol modelini , arkadaş ol yoldas ol dost ol.
Nedir bu kurtarıcı takıntısı.

Ha bu arada kendisi burada yok iken ben birşeyler yazdim ama sen direk onu hedef aldin. Hem yok diyorsun hem hedef cevap yaziyorsun. Bu bir tutarsizlik hali.

Yazdikları orada , alinti yap yanlişla dogrula
Anlamiyorsan , anlamadigin hali ile kalsin.
Alt 15-06-2023, 11:26
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Umarım, bir yerlerde bi şekilde mutludur ve yaşıyordur.
Bu da umarım benim son iletim olsun.

Bu forumdan bir pianola geçti.

Önerilen Siteler