Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-12-2006, 15:56
hoara. hoara. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Kutsal Kitaplardaki Çelişkiler

41- Müslümanlar kıble olarak önce Kudüs'ü sonra Kabeyi seçmişlerdir. Bu durum Bakara/142-145
ayetlerinde açıklanır. Kıble değişikliği bir çelişkidir ve Yahudilerle yaşanan çekişme neticesinde çıkmıştır.
buda çelişki değildir ki. önce Allah tan bir emir olmaksızın bir hedef seçilmiş sonra Allah tan emirle başka bir hedef

42- Bakara/234, kocası ölen kadının "Dört ay on gün beklemesini" söylerken Bakara/240, "Evlerinden çıkarılmaksızın senesine kadar geçimini sağlayacak şeyin vasiyet edilmesini" emreder.
2/234 de bekleme tekrar evlenme veya hamilelik vb konu ile ilgili olup diger bekleme ise kadının mecburi olduğu bir bekleme değil ölen eşinin evinde 1 yıl yararlanma hakkıdırç kadın bunu ister uygular ister uygulamaz

43- Enfal/1.'de "ganimetler Allah'ın ve peygamberindir" denirken, Enfal/41'de "ganimetlerin beşte biri Allah'ın ve peygamberindir" denir.
8/41 de 8/41 in dağılımı anlatılır

44- Bakara-285 'te "...Biz de peygamberlerimiz arasında fark yapmayız..." denirken, aynı surenin 253. ayetinde; "İşte bu peygamberlerin bir kısmını diğerlerine üstün kıldık.." denir.
iman edenler açısından bir fark gözetilmez. Allah açısından ise bazı farklar vardır. ki bu farklar birbirlerine üsütnlük sağlamak amaçlı değildir. kimi ile Allah konuşmuştur kimine mucize vermiştir vb

45- *Nisa/ 78 'de; "... Kendilerine bir iyilik dokunsa 'bu Allah'tandır' derler, bir kötülük gelince ise 'bu sendendir' derler. 'Hepsi Allah'tandır' de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar" denilirken, hemen peşisıra gelen Nisa/ 79'da; "Sana gelen iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. ..." denir.
başına gelen her kötülük kendi nefsindendir. ancak Allah'ın yazdığı sonuçla ve Allah'ın izniyle olur. veya bağışlar

46- Alak/15-18."And olsun ki onu perçeminden, yalancı ve günahkar perçeminden cehenneme sürükleriz. O zaman taraftarlarını çağırsın. Biz de zebanileri çağıracağız" ayeti Ebu Cehil için söylenmiş. Güçsüz bir insanın "Allah benden yana" demesine benziyor. Yani insan sözü.
bu da bir çelişki iddiası değildir.

47- Kur'an'da ayetlerin çoğunda Allah 3. şahıs, bazılarında 1.şahıstır. Kimi ayetlerde çoğul "biz" ifadesi, kimilerinde ise tekil ifade mevcuttur. Örneğin Hac/34-35 de şahıs zamirinde tam 6 kez değişiklik yapılır. Allah'tan hitap bir kitapta hep aynı zamir kullanılmalıydı.
Allah vahyi görevli elçileri vasıtası ile indirir. Allah işlerinde melekleri vasıta olarak kullanır. *

48- *Zuhruf/114'te de ilginç bir kurgu vardır: "O suyu gökten bir ölçüye göre indirir. Biz onunla ölü memleketi diriltiriz". Suyu indiren Allah, ölü memleketi dirilten kim?
bunu da anlayamadım . suyu indirende biz diriltende biz yazıyor ya

49- 79 ayetlik Rahman suresinin 31 ayeti aynıdır. " Öyleyse Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz" ayeti sürekli tekrarlanmıştır. Benzer tekrarlara başka surelerde de rastlanır. Bu acaba Muhammed'in mi yoksa Allah'ın mı edebi özelliği, keyfiyetidir?
vahyin uzun seneler boyu indirilmiş olduğu ve uyarıların zaman zaman hatırlatılması yanlış olmasa gerek. sadece rahman suresindeki sık tekrarlar için bir şey diyemiyeceğim ki buda çelişki iddiası değildir.

50- Naziat suresi de şöyle başlar: "(1) Canları boğarcasına şiddetle çekip alanlara and olsun, (2) Canları kolaylıkla alanlara and olsun, (3) Yüzüp yüzüp gidenlere and olsun, (4-5) Yarıştıkça yarışan ve işleri yöneten meleklere and olsun ".
Ayrıca Kur'an Allah'ın yeminleri ile doludur. Arapların çok yemin ettiği özelliği bilinir de Allah'ın bu kadar çok yemin etmesi anlaşılmaz. Yoksa bu yeminler Muhammed'in yeminleri midir?
insanların inanmasını sağlamak, dikkatlerini çekmek için yüceliği olan şeylere yemin edilmesi niye yanlış anlamıyorum

syg
Alt 13-12-2006, 21:47
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

hiramusta demiş ki:
Pante burada bir çelişki yoktur.Önce ayetleri yazalım;
Melekler ve Ruh (Cebrail), ona, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir. (70/4)
Onlar senden, azabın çarçabuk getirilmesini istiyorlar; Allah, va'dine kesin olarak muhalefet etmez. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir. (22/47)
Birisi Allah katındaki bir zaman dilimidir,diğeri melekler ve ruhun O'na ulaşma süresidir.Yani burada iki farklı olgu vardır.Ayrıca bu ayetler müteşabihtir.Allah zaman ve mekandan bağımsızdır
.

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir. (32 Secde Suresi - 5)
Matematik kelimelere benzemez. Onu istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz..
Bakalım neler demiş Kuran:
* * * * Allah katında bir gün geçtiği zaman insanlar 1000 yıl sayarlar..(22/47)
* * * * Aynı süre içerisinde işler (onun *evirip düzene koyduğu işler) ona ulaşır..Süremiz hala aynıdır. İnsanlar için 1000 yıl...(32/5)
* * * *Ancak ruhlar ve melekler için ona ulaşma süresi daha uzundur. Bir başka deyişle ruh ve melekler zamana bağlı bir mekanda daha yavaş hareket edebilmektedirler..Allah katına ulaşma süreleri 50000 yıldır. Eşitliğin bir tarafında daima insana ait bir zaman, birimi vardır. Bu zamana göre 1000 yıl ve 50000 yıl Allah katında aynı değildir.Birisi onun katında 1 gün ve diğeri de 50 gündür... Zamanın göreliliği bilindiğine göre burada çelişki yoktur..Ama eğer bu iddiaları kitabın doğruluğunun bilimsel kanıtı olarak alacaksak Allah’ın zaman ve mekandan münezzeh olmadığı sonucu çıkar.. “Ol deyince olur” önermesi “o, ol deyince 1000 yıl sonra olur” şeklini almak zorundadır. Ya da zamanın göreliliği gibi bilimsel teorilerle bu ayetleri açıklamaktan uzak durarak bu ayetlerin “müteşabih” olduğunu söylenmesi gerekir. Bu ise kuranın apaçık olma ilkesi ile, *Ali İmran/ 7. ayetinin “apaçık” çelişkisi değil midir ?

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 13-12-2006, 21:50
vacsmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vacsmt vacsmt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Pante; Kuran'ın kendi içindeki çelişkileri bahsine devam edersek eğer ;

6) Zühruf 86.ayette de kimsenin kimse yerine şeffat edemeyeceği
"O'nu bırakıpta da yakardıkları şefaat edemezler." denilerek teyit olunmuş zaten.Dolayısıyla (2:123 ; 6:51;82:18-19 ) ile bir çelişki
yok burda !

8) Müminun 101'de söylenen Sura üflendiği vakit artık soy-sop
tartışması söz konusu edilemez.Birbirlerinin soyunu sopunu dahi soruşturamazlar anlamında.Dolayısıyla (37:27) ve (52:25) le bir çelişki
söz konusu değil !

10 ) Bakara 97'de Kuran'ın tamamının Muhammed'in kalbine
indirildiğini söyleyen bir ifade yok!Bunu nerden çıkardın anlamadım!
Nesh olayına gelince bu var tabii.

13 ) Araf 143'de "Tespih ederim o yüce varlığını,tövbe edip
sana yöneldim.İman edenlerin ilkiyim ben." deniyor.Burada müslüman
ifadesi yok.İman eden diyor.Belliki Musa'nın kastı kavmi arasından ilk
iman edenin kendisi olduğunu vurgulamak .

16 ) Burada geçen ayetlerin Allah'a ait olmadığını nerden
çıkardın ?Kuran'ı Allah'ın izniyle bir melekler topluluğu olan
"Meleki Ala" indirmiştir.Sözcüleri de Cebrail isimli
melektir.Bu sebeple Kuran'da birçok yerde "Biz" ifadesi yer alır ve
Allah içinde üçünçü tekil şahıs olan "O" ifadesi kullanılır.O rahmandır;
rahimdir gibi...Bu ayetlerde O denmemişte; Allah denmiş yani tuhaf
bir durum yok !

NOT:12 ve 14'ü araştıracağım.

Fazla uzun olmaması için burada kesiyorum.Devam edeceğim inşallah...
Alt 13-12-2006, 22:20
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Sayın vascmt:
* *
* * * *İlk müslüman kimdi sorusuna farklı cevaplar var ?

Bakara 132..Ve vassa biha ibrahımü benıhi ve ya'kub* ya beniyye innellahestafa lekümüd dıne fe la temutünne illa ve entüm müslimun

bakara132. *Bu dini İbrahim, kendi oğullarına vasiyyet etti, Yakub da öyle yaptı: "Ey oğullarım! Muhakkak ki, bu dini size Allah seçti, başka dinlerden uzak durun, yalnızca müslüman olarak can verin!" dedi.( E.H.Meali)

Enam 163 ...La şerıke leh ve bi zalike ümirtü ve ene evvelül müslimın

Enam163. *Onun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim.,,(E.H.Meali)

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 13-12-2006, 23:37
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

51- Enam/108.de "Allah'tan başkasına tapanlara sövmeyin; sonra onlar da bilmeyerek Allah'a söverler." denmesine rağmen;
Bakara/171, Araf/179, Furkan/44, Tevbe/28, Bakara/65, Maide/60, Cuma/5, Araf/176 da farklı inançlardakilere hayvan, eşek, köpek, domuz, pislik, maymun diye sövülmüştür.

52- *kehf/80. "Oğlana gelince, onun ana-babası mümin kimselerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."
Hiçbir suçu olmayan bir çocuğu, ilerde anne-babasına karşı kötü davranma ihtimali nedeniyle öldürmek ne derece haklı bir gerekçedir?

53- Ahzap/37. de hoşlandığı evlatlığının karısı Zeynep'le evlenebilmesi için, ahlaki bir adet olan evlatlığın öz evlat gibi görülmesi kuralının kaldırılması etik açıdan yanlış değil midir?

54- Allah'ın velisi var mı yok mu?
İsra/111. Ve de ki: "Övgü, ALLAH'adır. O çocuk edinmemiştir, yönetimde ortağı ve zillettten ötürü de bir veliside yoktur." O'nu alabildiğine Yücelt.

Yunus/62. Uyan! Allah velilerine ne korku vardır, ne de onlar mahzun olurlar!

55- *Araf/40. Bizim ayetlerimizi yalanlayıp da onlara karşı kibirlenmek isteyenler var ya, işte onlara gök kapıları açılmayacak ve onlar, deve iğne deliğine girinceye kadar cennete giremiyeceklerdir! Suçluları işte böyle cezalandırırız.
Araplardaki deyim : Halat iğne deliğine girinceye kadar
Halat : Cumel, deve= Camel
Ayette yazım hatası mı var acaba? Yoksa mealler mi yanlış?
Alt 14-12-2006, 00:30
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

56- İhlas/1. De ki; O Allah bir tektir.
Saffat/125. Yaratanların en iyisini bırakıp da Ba'l'e mi taparsınız?
Yaratanların en iyisi Allah'sa diğer yaratanlar kim?

57- İhlas/2. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir )
Muhammed/7. Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz.
Allah yardıma muhtaç mıdır?

58- İnsanlar arasında ayrımın, köleliğin kaldırılmamış olması yanlış değil midir?

59- Müslümanların müşriklerle evlenmesi *Nur/3. Zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez; zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenebilir. Bu, müminlere haram kılınmıştır.

60- Kur'an'da bildirilen peygamberlerin Yahudi olması, her kavme peygamber gönderildiği belirtilmesine rağmen başka milletlerden tek örneğin olmaması.
Alt 14-12-2006, 11:02
commandante commandante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

commandante - MSN üzeri Mesaj gönder

http://www.islamiyetgercekleri.org/m...iksinavi3.html adresinden alınmıştır.

dünyanın en bencil insanının egosudur bu :

Size deseler: ‘Öldükten sonra Kabr’e giren kişiye Tanrı, aklını ve şuurunu iade eder; bu sayede kişi mezardayken dahi Muhammed’i övebilir! Bunu söyleyene ne dersiniz?”

Eğer akılcı düşüncenin insanıysanız, hiç kuşkusuz bunu söyleyeni alaya alır ve muhtemelen onu gericilikle, yobazlıkla suçlarsınız. Fakat hemen belirteyim ki, bunu yaptığınız taktirde Müslümanlık sınavından yine sıfır almış olur, üstelik İslama inanmamakla damgalanırsınız. Çünkü yukarıdaki sözleri söyleyen Muhammed’dir. Şöyle ki: Muhammed’e göre Muhammed adlı kitabımda uzun uzadıya açıkladığım gibi Muhammed, övünmeyi ve başkaları tarafından övülmeyi aşırı şekilde seven bir kimseydi. Her vesileyle kendisini, bütün insanların ve gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin en yücesi ve Allah katında en değerlisi olarak gösterirdi; örneğin;

‘Gözünüzü açın! Ben Allah’ın sevgilisiyim. Allah nezdinde gelmiş ve gelecek bütün insanların en şereflisi, en yücesi benim!”

derdi. Ya da: *“Ben Adem oğullarının seyyidiyim (efendisiyim)...” derdi. Ya da kendisini bütün peygamberlerin en yücesi olarak göstermek üzere: *“Ben Resullerin (Tanrı elçilerinin) önderiyim. Ben Nebilerin (Peygamberlerin) kemalini simgeleyen son nebiyim; Kıyamet günü ilk şefaat edecek olan ve şefaati ilk kabul edilecek olan da benim!" derdi. Övünmekte o kerte ileri giderdi ki, Tanrı’yı bile, melekleriyle birlikte salavat getirirmiş gibi tanımlamaktan geri kalmaz, insanların da kendisine salavat getirmesini isterdi. Örneğin Kur’an’a koyduğu ayetle Tanrı’nın şöyle konuştuğunu söylemiştir:

“Şüphe yok ki Allah ve melekleri, salavat getirirler Peygamber (Muhammed’e); Ey inananlar! Siz de salavat getirin, tam teslim olarak da selam verin.” (Ahzab Suresi, ayet 56.)11

İnsanların kendisini yüceltmelerini, kendisine övgü yağdırmalarını ve bu işi ömürleri boyunca yapmalarını Muhammed yeterli bulmazdı; isterdi ki mezarda dahi bu övgülerine devam etsinler. Ebu Bekir’in kızı Ayşe’nin ve kız kardeşi olan Esma binti Ebi Bekr’in bu konudaki rivayetleri, bunun ilginç örneklerinden biridir.

Olay şu: Günlerden bir gün güneş tutulur ve halk korku ve telaşa kapılır. Başta Muhammed olmak üzere herkes, Tanrı’ya sığınmak üzere namaza durur. Namaza duranlar arasında Muhammed’in eşlerinden Ayşe de vardır. Ayşe’nin kız kardeşi Esma, o sırada evde işiyle meşgul olduğu için halkın telaşını fark edememiştir. Fakat evden çıkıp halkın namaza durmuş olduğunu görünce Ayşe’nin yanına giderek: “Bu halka ne oluyor (Neden korkuyorlar)?” diye sorar. Namaz kılmakta olan Ayşe kendisine güneş tutulduğunu anlatmak için gök yüzüne doğru başıyla işarette bulunur ve “Sübhane’llah!” der. Esma pek bir şey anlamaz ve tekrar sorar: “Bu bir ayet(-i azab veya tekarrüb-i Kıyamet) mi?” (Bu bir azap işareti mi ya da Kıyamet’in yaklaşması mı?) Ayşe başıyla “Evet” diye cevap verir. Bunun üzerine Esma da namaza durur. Namazdan sonra Muhammed, halkı karşısına alıp: “Cennet ve Cehennem’e kadar (evvelce) bana gösterilmemiş hiçbir şey kalmadı ki, bu makamda görmüş olmayayım” diyerek konuşmaya başlar. Konuşmasında Tanrı’nın kendisine vahiy indirdiğini ve bu vahye göre insanların, ölümden sonra kabre (mezara) girdiklerinde sınava çekileceklerini ve sınav sırasında kendilerine: “Bu adam (yani Muhammed) hakkındaki ilmin nedir?” diye sorulacağını; bu soruya Müslüman kişinin: ‘O (Zat-ı Şerif) Muhammed’dir. O (Zat-ı Şerif) Allah’ın Resulüdür. Bize kanıtlanmış ayetlerle doğru yolu gösterdi. Biz de onun çağrısına uyarak izinden yürüdük. O (Zat-ı Şerif) Muhammed’dir” diyeceğini; bu sözlerin üç kez tekrar edileceğini ve ondan sonra o kimseye: ‘Öyle ise yat da rahatına bak. O (Zat-ı Şerif’in) peygamberliğine kesin olarak inandığın hususunda şüphe kalmadı” denileceğini; fakat eğer o kişi “münafık” ise (yani sadece dış görünüşüyle Müslüman olan, fakat iç yönüyle Müslüman olmayan bir kimse ise), bu soruya karşı: “Ben ne bileyim? İşittim, öteki beriki bir şeyler söylüyorlardı. Ben de söyledim” cevabını vereceğini belirtir. (12)

Daha başka bir deyimle Muhammed, mezara girmiş ölü vücutların, kendisi için: “Allah’ın Resulü bir Zat-ı Şerif’ diye konuştuklarını söylemeyi, övünme vesilesi yapmıştır. Ne var ki, mezardaki ölünün bu şekilde konuşabilmesi için akıl ve şuur sahibi olması gerekmekte. Bunu sağlamak, Tanrı’nın sevgili elçisi Muhammed için, çok kolaydır. Nitekim Ömer b. Hattab, bir gün kendisine kabir halinden ve kabir sorunlarından söz edip:

“(Mezardayken) Aklımız başımıza iade edilecek mi?” *diye sorunca, Muhammed şöyle yanıt verir:

“Evet, bugünkü hey’etinizde akıl ve şuurunuz iade olunacaktır...”(13)

Ama bunu söylerken ölülerin kabirde işitmez olduklarına dair Kur’an’a koyduğu ayeti (Fatır Suresi, ayet 22) göz ardı etmiş olur.

Bütün bunlar böyleyken, yukarıdaki soruya “Hayır” diye yanıt verecek olursanız, Müslümanlık sınavından sıfır almış olacaksınızdır

dinlerin olmadığı beyinlerin zehirlenmediği bir dünya için....

http://commandantembaran.blogcu.com
Alt 14-12-2006, 11:23
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Commandante yukarıdaki alıntın için şunu söyleyebilirim;Saçma bir adamın saçma şeylere dayanarak saçmalamasından başka birşey değildir.Neden saçma dedim o adama?Okuduğu herşeyi tahlil etmeden,doğru ile yanlış bilgiyi ayırdetmeden,din adına ortaya konan herbilgiyi bir tahlilden geçirmeden dinin kendi doğrusu olarak ortaya koyan bir insan saçmalamış olur ve saçmalayan da saçmadır.
Alt 14-12-2006, 11:44
commandante commandante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

commandante - MSN üzeri Mesaj gönder

hiramusta arkadaş tam olarak anlayamadım saçmalayan benmiyim ,bunu yazan yoksa muhammed mi onu anlayamadım kusura bakma

dinlerin olmadığı beyinlerin zehirlenmediği bir dünya için....

http://commandantembaran.blogcu.com
Alt 14-12-2006, 12:11
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kardeş,bu tabloya uyan herkes saçmalamış olur.Bu konuyla ilgili kasdettiğim İ. Arsel ve sendin.Ayrıca konuya vakıf olmadığın,bunu yazan Muhammet mi?Sorundan belli.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil