Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-09-2010, 10:24
Keep Away - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Keep Away Keep Away isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Muhammed Kuran'a göre unutmaz, kendisine göre unutur

Bu başlık Muhammed'in sözde vahyi ve ayetleri unuttuğuna dair ve Kuran'ın "onu(Kuran'ı) sana ezberleteceğiz" ayetiyle olan çelişkisini tefsirlerle ele alıp kıvırtma yollarına kritik konularını ele alır.

Enes b. Malik anlatıyor:

"Vahiy katiplerinden biri, Muhammed'i sınamak için hep kendisine yazdırılmak istenenin tersini Kuran'a yazıyordu. Özellikle bu ters ayetleri, Bakara ve Al-i İmran surelerine yazıyordu. Adam, Muhammed'in bu yanlışları fark etmediğini görünce, onun peygamberliğine inanmıyor ve sonuçta İslamiyetten vazgeçip Hristiyanlığa geçiyor. Doğal olarak da bu olayın propagandasını yapmaya başlıyor. Bir gün gelip adam vefat ediyor. Mezara gömülünce, ertesi sabah cesedi mezarın dışında bulunuyor. Bunun gerekçesi olarak da Muhammed'e karşı geldiği için Allah tarafından cezalandırıldığı sunuluyor. Daha sonra Muhammed ve adamın ailesi arasında sert tartışmalar yaşanıyor. Adamın akrabaları, 'Cenazeyi siz çıkarıyorsunuz.' diyor; Muhammediler ise, 'Hayır, bu Allah'ın işi.' diyor. Aynı olaylar iki gün daha tekrarlanıyor ve ceset gömülmeyip orta yerde kalıyor."

Bahsinin geçtiği olay birçok İslam kaynağında bir mucize gibi anlatılır, oysa ki bu olay Muhammed'in ayetleri unuttuğunu apaçık göstermekte ve Kuran'daki Muhammed'in unutmazlık iddiasını suya düşürmektedir.

Bu konuda bir örneğimiz daha var, onu da belirtmek gerek.

Adamın teki mescitte Kuran okurken Muhammed onu dinliyor ve kendisine, "Allah senden razı olsun ki, senin okuduğun ayet, Kuran'ın falanca suresindendir. Artık ben onu unutmuş ve terk etmiştim, fakat sen bu ayeti bana bir daha hatırlattın" diyor.

Muhammed unuttuğunu burada kendisi itiraf ediyor ve yine Kuran'a karşı geliyor.

Ezberleme vaad eden Ala-6 iniş sırasında 8. sırada bulunmaktadır. İlk olayın bundan çok sonra olduğu inkar edilemez, zira ayetlerin neredeyse sonlarda bulunan Al-i İmran ve Bakara'ya yazıldığını söylüyor. Ala-6 varken Bakara ve Al-i İmran sureleri yoktu. Yani, açık bir Kuran ihlali var ve Muhammed, Kuran'da söylenen özelliğin tam tersine sahip. Kuran'ın Muhammed hakkındaki iddiası boş bir laftan öteye gidemiyor.

Şimdiyse o meşhur ayetin alimler tarafından yapılan tefsirlerine gelelim.

"Sana Kur’an’ı okutacağız ve sen onu unutmayacaksın." - Diyanet

Elmalılı:

"İneni ve indirileceği okumaya muvaffak edeceğiz. Yahut, vahy ile seni Kur'ân ve kırâet sahibi yapacağız. Bu şekilde bu, olağanüstü ilâhî risalet ve hidayeti gösteren bir âyet, bir mucize olarak artık unutmayacaksın."

Seyyid Kutub:

"Bundan sonra onu kalbe yerleştirecek ve O'nun kouttuğunun unutulmamasını sağlayacak olan Rabbindir. Rabbi bu konuda O'na teminat vermektedir."

Taberi:

"Sen onu unutmayacaksın. O halde onu öğrenmek için acele etme."

Mevdudi:

"Allah, Rasulullah'a 'Emin ol, biz sana okutacak ve hafızana yerleştireceğiz. Unuturum diye endişelenme, hiçbir kelimeyi unutmayacaksın.' demiştir."

İbn Kesir ve Muhammed Ali es-Sabuni:

"Bu, Yüce Allah'ın, peygambe*rine, Kur'ân'ı unutmayacağı şekilde okutacağına dair verdiği bir haber ve vaaddir."

Daha eklemenin lüzumu yok diye düşünüyorum.

Sonuç olarak Kuran, Muhammed hakkında yanılıyor ve buna kaynak olarak da Muhammed'in bizzat söylediği sözler sunulmakta; çarpıtılmayacak kadar büyük bir çelişki!

Kaynakça:

1- Tecrid-i Sarih, Diyanet Terc., No: 1477-9/309
2- Buhari-Müslim Hadisleri, el-Lü'lüü ve'l Mercan, no:1772
3- Buhari, Menakıb, 25
4- Müslim, Sıfat'ı Mınafıkin, No: 2781
5- İbn-i Seyyid-in Nas, Uyun-ül Eser, "Katipler" bölümü, 2/316
6- Ebu Davut Sicistani, Kitabü'l Mesahıf, s.3
7- Ahmet b. Hanbel, Müsned, 3/121
8- Tecrid-i Sarih, No: 1149, c.8/69
9- el-Lü'lüü ve'l Mercan, No: 451
10- Buhari, Bab'ü Şehadet-il Ama, 11, Fedail-i Kuran, 26
11- Müslim, Salat, no: 788
12- Ebu Davud, Salat, 1331, Huruf- 3970
13- Elmalılı, Seyyid Kutub, Taberi, İbn Kesir, Mevdudi, M. es- Sabuni tefsirleri

Konu Keep Away tarafından (19-09-2010 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-09-2010, 11:14
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yahu 60 yaşına gelmiş adam unutur tabiki...

Kim unutturmayacak ki ? Muhammedin yarattıgı allah mı ?

pehh
Alt 19-09-2010, 17:50
denklem denklem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu konu benimde aklıma takılıyordu.binlerce ayeti nasıl aklında tutmuş diye soruyordum
kendi kendime.teşekkürler.
Alt 19-09-2010, 19:38
Üye

Ne demek sayın denklem, okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

Ezberleme vaad eden Ala-6 iniş sırasında 8. sırada bulunmaktadır. İlk olayın bundan çok sonra olduğu inkar edilemez, zira ayetlerin neredeyse sonlarda bulunan Al-i İmran ve Bakara'ya yazıldığını söylüyor. Ala-6 varken Bakara ve Al-i İmran sureleri yoktu.
Bu paragrafta açık bir anlam sezemediğimden yazıyı tekrar düzenlemek istedim.

Ala suresi iniş sırasındaki 8. sure olarak bulunuyor. Fakat Muhammed'in unutkanlığına dair ilk örnek anlatılırken Bakara ve Al-i İmran surelerinden bahsediliyor. Söz konusu sureler neredeyse sonlarda bulunuyor, yani kural ihlalinin olmaması için gereken şart 'kuralın daha konmamış olması' gibi bir durum burada yok. Diğer olayda da zaten Kuran'ın birçok eski suresinin olduğu anlaşılıyor ve İslam'ın Kuran artık mescitte okunacak kadar ilerlemiş olduğu belli oluyor.

Muhammed büyük ihtimal yazdığı birçok ayeti daha unutmuş olacak ki, aynı olayların tekrarı üzerine eski yazdıklarını hatırlamayıp yenilerini yazıyor. Bir ayetin 5-6 kez tekrarlandığı, bir olayın 5-6 ayette aynı şekilde anlatıldığına hepimiz denk gelmişizdir.
Alt 03-10-2010, 23:55
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

denklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu konu benimde aklıma takılıyordu.binlerce ayeti nasıl aklında tutmuş diye soruyordum
kendi kendime.teşekkürler.

Dunyada kuranin tum ayetlerini ezbere olark bilen ''hafiz'' lar vardir bunlarin misirda ki el ezher kayitlarina gore sayisi 10 binin uzerindedir,ortalama bir tahminle yeryuzunde 100 bin civarindadir.

Yuzbinlerce insan bunu ezbere bilebiliyorda bu nomal oluyor adlari hafiz yada kurra oluyor da resul bilincemi nasil aklinda tutuyordu sorusunu soruyoruz kendimize,ote yandan filankes dinden cikmis bahanesi aklinda tutamiyordu olmus ne bir delil var ne bir kanit var,sadece o murted dedi diye inaniyoruz da resule neden inanmiyoruz ? sanirim objektifligimizikaybetmis bulunuyoruz?

Her dakikasi kuranla ibadetle gecen resul kuran unutuyor bunuda bilmem kim hatirlatiyor ona oylemi

İnanmayabilirsiniz lakin bu sizin hakkaniyetli ve adaletli tartmaniza engel olmamali...
Alt 04-10-2010, 01:52
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

semihgencayla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
....

İnanmayabilirsiniz lakin bu sizin hakkaniyetli ve adaletli tartmaniza engel olmamali...
Malesef, adaletli ve hakkaniyetli tartınca ortaya çıkıyor; yani sorgulayabilirsek

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 04-10-2010, 01:56
semihgencayla semihgencayla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayin nova ;

Zaten sorgulamiyorsak sorun var demektir,lakin ''adamin biri'' peygamber bilmiyordu,
dedi diye (enazindan inananlar icin) buna inanmak,saflik derecesinde iyi niyet olur.
Alt 04-10-2010, 02:01
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Sayin nova ;

Zaten sorgulamiyorsak sorun var demektir,lakin ''adamin biri'' peygamber bilmiyordu,
dedi diye (enazindan inananlar icin) buna inanmak,saflik derecesinde iyi niyet olur.
Bu kadar süper "bir adamın", hayatıda; süper ise-yaptıkları-uygulamaları da süper olmalı değilmi..

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 04-10-2010, 02:10
emperrordiablo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emperrordiablo emperrordiablo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dunyada kuranin tum ayetlerini ezbere olark bilen ''hafiz'' lar vardir bunlarin misirda ki el ezher kayitlarina gore sayisi 10 binin uzerindedir,ortalama bir tahminle yeryuzunde 100 bin civarindadir.

Yuzbinlerce insan bunu ezbere bilebiliyorda bu nomal oluyor adlari hafiz yada kurra oluyor da resul bilincemi nasil aklinda tutuyordu sorusunu soruyoruz kendimize,ote yandan filankes dinden cikmis bahanesi aklinda tutamiyordu olmus ne bir delil var ne bir kanit var,sadece o murted dedi diye inaniyoruz da resule neden inanmiyoruz ? sanirim objektifligimizikaybetmis bulunuyoruz?

Her dakikasi kuranla ibadetle gecen resul kuran unutuyor bunuda bilmem kim hatirlatiyor ona oylemi

İyi de bu iddaalar Keep Away'in sallayıp kafadan attığı şeyler değil ki sayın arkadaşım,hakkaniyetli tartışmayan adaletli davranmayan neden biz olduk şimdi?
Kaynağını belirtmiş Keep Away açar bakarsınız,kaynak yüzde yüz doğru mudur , güvenilir midir?Değilse bu kaynak şu yönlerden sakıncalı ve güvenilir değildir diye bize anlatırsınız biz de öğrenmiş oluruz,yok güvenilir bir kaynak ise o zaman gidip bu kaynaklarda adı geçen arap alimleri ile tartışınız unutup unutmadığını..Yüz bilmem kaç bin hafız unutmuyor da Muhammed neden unutmuş konularını...Bizle değil...

Cennettin kölesi olacağıma cehennemin efendisi olurum...
Alt 04-10-2010, 18:50
Üye

Sayın semihgencayla;

Muhammed unuttuğunu bizzat kendi dile getiriyor, yani sizin reddetmeniz beni ilgilendirmiyor. Ortada Kuran'ı unuttum diyen Muhammed ve asla unutmayacaksın diyen Allah(Muhammed) var. Sizin de alakanız bu durumla olmalı, "resul mu unutacak!" gibisinden yazılar yazmanız neye yarayacak?

Önerilen Siteler

Etiket
çelişki, muhammed, unutmak, İslam