Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-07-2011, 22:42
aydınlıkhasreti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydınlıkhasreti aydınlıkhasreti isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Tarikat Baskısı

Tarikatçı bir ailede doğmak hayatımın en büyük talihsizliği oldu.sürekli denetim altında bir hayatım oldu.5 vakit zorunlu namaz,ilaveten tarikat ibadetleri,kuran kursları,daha ortaokula giderken okul kapısına kadar türban...eğitimin yarıda bıraktırılması.müzik ve spor yasak.çocukken yere kadar uzun etekler.şimdi de iğrenç pardesüler....aptal gibi görünüyorum...
Namazdan hep nefret ettim.dini sık sık sorguladım.ailem insanları ibadetine göre değerlendiriyordu.eğer kişi namaz kılıyorsa o iyi insan.istediği kadar kavgacı kötü kalpli olsa da iyiliği ibadetle değerlendiriyorlardı.
Dua etmek.hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olduğunu bildiğimiz halde görünmeyen bişeye yalvarmak...bu dünya geçici deyip bu değerli hayatı küçümsemeleri,herkes çalışıp çabalarken bunların oturup tesbih çekmeleri,namaz kılmaları,tarikat ayini yani hatim yapmaları..hep saçma geldi.
22 yaşındayım.ama sadece son bir yıldır araştırma fırsatı bulabildim.ilk islamın çağdaş yorumlarını okudum.mezheplerin ve hadislerin uydurma olduğunu öğrendim..ama yeterli gelmedi.kuran çok ilkel ve saçmaydı.nihayet din ve tanrı yok diyebildim..tanrının olmadığını biliyorum.Turan dursun forumu sayesinde.herkese çok teşekkürler.ben bunları yaşadım.ama çocuğum olduğunda zihnini kimsenin bulandırmasına asla izin vermeyeceğim....
Alt 17-07-2011, 22:54
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aydınlıkhasreti´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarikatçı bir ailede doğmak hayatımın en büyük talihsizliği oldu.sürekli denetim altında bir hayatım oldu.5 vakit zorunlu namaz,ilaveten tarikat ibadetleri,kuran kursları,daha ortaokula giderken okul kapısına kadar türban...eğitimin yarıda bıraktırılması.müzik ve spor yasak.çocukken yere kadar uzun etekler.şimdi de iğrenç pardesüler....aptal gibi görünüyorum...
Namazdan hep nefret ettim.dini sık sık sorguladım.ailem insanları ibadetine göre değerlendiriyordu.eğer kişi namaz kılıyorsa o iyi insan.istediği kadar kavgacı kötü kalpli olsa da iyiliği ibadetle değerlendiriyorlardı.
Dua etmek.hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olduğunu bildiğimiz halde görünmeyen bişeye yalvarmak...bu dünya geçici deyip bu değerli hayatı küçümsemeleri,herkes çalışıp çabalarken bunların oturup tesbih çekmeleri,namaz kılmaları,tarikat ayini yani hatim yapmaları..hep saçma geldi.
22 yaşındayım.ama sadece son bir yıldır araştırma fırsatı bulabildim.ilk islamın çağdaş yorumlarını okudum.mezheplerin ve hadislerin uydurma olduğunu öğrendim..ama yeterli gelmedi.kuran çok ilkel ve saçmaydı.nihayet din ve tanrı yok diyebildim..tanrının olmadığını biliyorum.Turan dursun forumu sayesinde.herkese çok teşekkürler.ben bunları yaşadım.ama çocuğum olduğunda zihnini kimsenin bulandırmasına asla izin vermeyeceğim....

Sayin aydinlikhasreti kafanizda dinden kurtuldugunuza sevindim ama cevreden kurtulmak o kadar kolay deyil hele hele bayanlar icin hic kolay deyil,ekonomik bagimsizliginiz yoksa bundan sonra cok daha zor olur hicbirzaman inanmiyorum diyemezsiniz ve oyunu sonuna kadar oynamak zorundasiniz,cok zor ,akillanip delilerin icinde yasamak zorunda olmak,sabirlar dilerim.

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 17-07-2011, 23:01
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

aydınlıkhasreti, tebrikler.
Bence mükemmel bir iş başarmışsın. Umarım rasyonel düşünceyi hayatının her noktasında uygulayacak fırsatları elde edersin. Maalesef Türkiye'de inançsız olmak zor iken bir kadının inançsız olması iki hatta üç kere daha zor.

Bunu aşabilmenin yolu sınırsız bireysel eğitimden ve bilgilenmekten geçiyor.
Alt 04-08-2011, 14:43
şeyh galip şeyh galip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ailem insanları ibadetine göre değerlendiriyordu.eğer kişi namaz kılıyorsa o iyi insan.istediği kadar kavgacı kötü kalpli olsa da iyiliği ibadetle değerlendiriyorlardı.

Sapık din anlayışı. Tarikatların, şeyhlerin iğfal ettiği beyinlerden bu kadar beklenir ancak. SN. aydınlık hasreti bunu ailenize hakaret olarak anlamayın bir zamanlar bende böyleydim. Hocaefendilerin, Cübbelilerin, Azraili kovan kerameti kendinden menkûl Şeyhlerin kulu olmaya programlamıştım kendimi.

Namazdan hep nefret ettim.

Din ve ibadet zorlamaya gelmez. Gelirse işte böyle bir sonuç doğar.

ilk islamın çağdaş yorumlarını okudum.mezheplerin ve hadislerin uydurma olduğunu öğrendim..ama yeterli gelmedi.kuran çok ilkel ve saçmaydı.nihayet din ve tanrı yok diyebildim

Mezhepler sonradan ortaya çıkmıştır, ayrıca Hadislerin ne yazık ki çok sayıda uydurma olanı bulunmaktadır.Hem de biraz fazla sayıda. Ancak bu Hadisleri tamamen kenara koyabileceğimiz anlamına gelmez. Önce Kur'an sonra Sünnet
Sn. Aydınlıkhasreti, yoğun din etkileşimlerinin ve mistik bir ortamın içinde uzun süre kaldıktan sonra bu derece sert bir değişime gitmeniz bence pek sağlıklı değil, Ateizme karar vermek için bence biraz daha bekleyin, ve unutmayın, gerçek din sizin ailenize din baronlarının dikte ettirdikleri ve onlarında fiiliyata döktükleri gibi bir şey değil.
saygılar
Alt 10-08-2011, 02:24
Khayyam Khayyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili AydinlikHasreti,

Sizin bagli bulundugunuz tarikat/cemaat'i yakinen taniyan birisi olarak diyebilirim ki imkansizi ba$armissiniz.
Gerci, bu bircok (Nak$i) tarikatlari icin gecerli: A$iri derecede dogmatik, di$tan gelen etkilere tamamiyle kapali.. Bu gerek menzil tarikati olsun, gerek ismail aga, gerek suleymanli tarikati..

Belki de bu tarikattaki sacma sapan ibadetlerden dolayi dinden sogmus olabiliriz. Hatta bu tarikatlarda olan "ekstra" ibadetlerin gercekte Islam'da yer alip almadigi dahi supheli(rabita, hatim, silsile-i saadet'a baglanma.. vs)
Ve insanlari koyun gibi gutmek icin hep ayni taktikler.."Aman ayaginizi kaydirmasin, $eytan her vakit sizinle ugra$iyor, sizler Islam'i ya$ayan en iyi cemaatsiniz vs vs"

Bu cemaatten ayrilanlarin bircogu sonra dinsiz oldugunu soyluyorlardi(ki, bunda hakli olabilirler!). Tabi,- bu tarikattaki sacmaliklarin bircogu aynen Islam dini icin de gecerli. (Kayitsiz, $artsiz itaat, suphecilige kar$i, vs)

Zaten Islam dini icin gecerli birseydir, ama bu hele hele tarikatta daha da buyuk boyutlar aliyor: Hayatinin her aninda dinin etkisi hissediliyor: Gunde 5x namaz +rabita+ hatimler+ kuran okuma+kermesler+islami hizmetler.. +(ramazanda oruc, teravih, mukabele)
Dinin bir YALAN oldugunu bilen birsi icin butun bunlari yapmak zamanla tam bir iskenceye donu$ur.. Zaten O yuzden bu forumlara girip dini ele$tiriyoruz: Cunku hayatimizin her alaninda, nasil yiyeceginden nasil sicacagina herseyi Muhammed denilen bir Arap anlatmis ve boyle yapmamiz lazimmi$$..

Tebrikler.

Konu Khayyam tarafından (10-08-2011 Saat 02:29 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-08-2011, 06:38
yasasincehennem yasasincehennem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

inanın sizlere gülmekten kendimi alıkoyamıyorum meyer sizler ne kadar çok syler biliyorsunuz size tek sunu söyleyim ben bir is yerinde calısıyorsunuz patron yat diyor sizlerde yatıyorsunuz kalk diyor kalkıyorsunuz neden aman bana bisey demesin ne olur ne olmaz sonra isime son verir korkusu madem çok yiyitsiniz patrona neden karsı tek kelime diyemiyorsunda burda kalmıs din hakkında yorum yapıyorsun sen önce git patronuna laf söyle de o zaman tekrar konusalım sacma dedigin ne onu bile bilmiyorsun iste diyorumki bende YAŞASIN CEHENNEM iyiki varsın
Alt 24-08-2011, 06:56
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yasasincehennem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
inanın sizlere gülmekten kendimi alıkoyamıyorum meyer sizler ne kadar çok syler biliyorsunuz size tek sunu söyleyim ben bir is yerinde calısıyorsunuz patron yat diyor sizlerde yatıyorsunuz kalk diyor kalkıyorsunuz neden aman bana bisey demesin ne olur ne olmaz sonra isime son verir korkusu madem çok yiyitsiniz patrona neden karsı tek kelime diyemiyorsunda burda kalmıs din hakkında yorum yapıyorsun sen önce git patronuna laf söyle de o zaman tekrar konusalım sacma dedigin ne onu bile bilmiyorsun iste diyorumki bende YAŞASIN CEHENNEM iyiki varsın
Bir patron benzer saçmalıklarla karşıma çıkarsa, ağzını burnunu kırar, işi bırakırım. Sıradaki demagoji?

Ahiretteki yargılamanın mantıklı olduğunu düşünmüyorum ancak eğer doğruysa muhtemelen siz de uzunca bir süre ateşi tadacaksınız. Sütten çıkma ak kaşık değilsinizdir herhalde. Kaçırdığınız ibadetler vardır elbet (belki de burdaki birçok müslüman gibi düzenli namaz bile kılmıyorsunuz, bilemem). Bir an önce dilediğiniz şeye ( önce ateşe, sonra hurilere) kavuşmanız dileğiyle.

Bir yaratıcı arayan insanoğlunun bulabildiği tek şey kendi sözleridir.
Alt 24-08-2011, 07:08
Üye

sizlerin aglamacak halinize gülmek geliyor bu yazdıklarım gercektir görüyorumki sen baya bir yiyitsin ben simdiye kadar senin dedin gibi birinin patronunu dögdünü hiç duymadım zaten olmasıda mümkün deyil sen diyeceksinki patron canım iciki istedi ben surda icecem patronda sana müsadec edecek güldürme beni sonrada dicenki agzını burnunu kırarım sen gec bunları bir kere madem cevap yazıyorsun makul biseyler yaz bari YAŞASIN CEHENNEM iyi varsın
Alt 24-08-2011, 07:27
Estiva Estiva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yasasincehennem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sizlerin aglamacak halinize gülmek geliyor bu yazdıklarım gercektir görüyorumki sen baya bir yiyitsin ben simdiye kadar senin dedin gibi birinin patronunu dögdünü hiç duymadım zaten olmasıda mümkün deyil sen diyeceksinki patron canım iciki istedi ben surda icecem patronda sana müsadec edecek güldürme beni sonrada dicenki agzını burnunu kırarım sen gec bunları bir kere madem cevap yazıyorsun makul biseyler yaz bari YAŞASIN CEHENNEM iyi varsın
Ağzını burnunu kırdıracak kadar saçmalayan bir patron hiç denk gelmedi, gelmez de. Zaten işi bırakma, o patronla çalışmama hakkı herkeste saklıdır. İş yerinin kuralları işine gelmezse bırakırsın, olur biter. Alternatif her zaman vardır. Sizin patron da saçmaladı, millet de bıraktı, hikaye bundan ibaret

Cehennem dediğiniz yargılama sistemini tasvip etmiyorum ama dediğim gibi siz meraklıysanız, ve doğruysa, elbet kavuşursunuz birgün o ateşe. Size bol ateşli günler filan diyeyim, başka ne diyebilirim Ama merak ettiğim birşey var; hem Allah'a, cehennemine vs. inanıp, hem ondan yeterince sakınmamak, emirlerin ve ibadetlerin tamamını yerine getirmemek nasıl bir duygu acaba? Ben dindarken, günümün ciddi bir bölümünü ibadetle geçirirdim. Siz düzenli namaz kılıyor musunuz, irili ufaklı tüm günahlardan gerçekten kaçınıyor musunuz? Hiç yalan söylemediniz mi, hiç bir arkadaşınızı çekiştirmediniz mi? Hayatınızda (afedersiniz) mastürbasyon dahi yapmadınız mı? vs. vs. tonla yasaktan itinayla kaçındınız mı? Eğer bu dediklerimi yapmıyor ve cehennem olduğu için bu kadar seviniyorsanız, asıl yiğit sizsiniz. Muhtemelen, hayır benim de günahlarım var ama yanmayı göze aldım, nasılsa ebedi bir yanma olmayacak diyeceksiniz. Bir süre de olsa yanmayı nasıl göze alıyorsunuz? Yok ben tüm ibadetlerimi, tüm hayatım boyunca eksiksiz yaptım, hiç günah işlemedim, cehennemin yanından bile geçmeden direk cennete gideceğim diyorsanız, Mehdi'nin yeryüzüne indiği anlaşılır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim Sayın Mehdi.

Bir yaratıcı arayan insanoğlunun bulabildiği tek şey kendi sözleridir.
Alt 24-08-2011, 07:56
Üye

vayyyyyyyyyy çok etkilendim mehdi de olduk burda bunuda biliyorsunuz yani dersine iyi calısmıssın anlalılan buna sevindim bende tam senin tarzında bana kafa tutabilecek biri cıkarmı diye merak ediyordum sayın estiva her sey sizlerin dedigi gibi dadece bu dünya hayatı ile bitmiyor yani ölümde var biliyorsunuz zaten bunu gördüğün icinde yok diyemezsin zaten ama sen şurda takılıyorsun ben bu dünyada istedigim gibi her seyi yapayım bana kimse karısmasın tamam dedin gibi olsun bunları soru olarak soruyorum ve cevap vereceksende ciddi cevap ver yoksa yazma bir hırsız arabanı soyuyor sende gördün ne yparsın dögermisin yoksa ya bosvermi dersin buna benzer birçok örnek sorabilirim sana ama sadece buna cevap ver simdilik iste bundan diyorumki YAŞASIN CEHENNEM iyi varsın

Önerilen Siteler