Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-09-2013, 14:48
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Allah: İnsan Türünün Zayıflığı

Allah: İnsan Türünün Zayıflığı

Stresli, bunalımlı, acıların, zorbalıkların, katliamların, açlığın, sefaletin kol gezdiği dünyamızda, sancılı süreçlerde tutunabileceği bir dal arayan ve her türlü acımasızlıklara karşı avunabileceği oyuncak ile oyalanıp, biraz olsun hayal mahsulü yaratıkların batıl ve hayali yardımlarına sığınan insan türü, içinde bulunduğu "zayıf" durumdan çıkış yolu olarak, Allah adını verdiği ve insanoğlunun ancak sarhoşken uydurabileceği saçmalık değerleriyle, zayıf düşünce sistematiğinde bu hasta fikirleri barındırabilir.

Allah kavramı, İslamiyet gibi semavi dinlerin de dahil olduğu ve bunun dışında insantürünün uydurduğu öznel her türlü tanrı(lar) , yine insan türünün zayıflığı ve cehaletiyle ortaya çıkmıştır. Allah fikrinin kökenine ilişkin konuşmaktan ziyade, sosyal çevremizde, inanan insanların zayıflıkları ve zihnindeki küflenmiş, bayatlamış, buruşmuş, köhneleşmiş, ebeveyn ve ortakyaşarlardan devredilme Allah saçmalığının bireydeki çaresizliğin ve bitmişliğin göstergesi olduğunu anımsatmak istiyorum.

Allah, artık çöpe atılması gereken bir kavramdır.

Eskilerin yalanları, ahmaklıkları, aldanmışlıkları ve aldatıcılıkları sebebiyle gelecek kuşağa aktarılmış, birey zihninde yer tutan otomatikleşmiş bayat bir fikirdir. Bu fikrin içeriği sorulduğunda cevap niteliği taşıdığının umulduğu her türlü kavram ve verilme nitelikler yine insan türünün otomatikleşmiş varsayım ve ön kabule dayanmaktadır. İçerik hakkında hiçbir fikrin bulunmaması ve bilgi niteliği taşımayan bu öne-sürümler tamamen zayıf insan oğlu düşünüşünün berbat ve kahrolası zihinsel tutumudur.

Acımasız dünyada kendisini yalnız ve güçsüz hisseden organizma, bir yerlerden gelecek yardıma muhtaç olduğunu hissedecek ve tüm zorbalıklara karşı, kendisini her zaman seven, koruyan ve kollayan, mekanı göklerde saklı gizli, gizemli-mistik yaratıklara kucak açacaktır. Bu tarihte de böyle olmuştur, günümüzde de geçerliliğini bir an olsun yitirmemiştir.

Ezenlere karşı, çaresizlik, ‘beni koruyan ve kollayan bir varlık var, bana yardım edecek' saçmalığının gereksiz bir vargısıdır. Bu vargı, insanoğlunun öne sürdüğü ve kendisinin de inandığı bayat bir fikirdir. Halbuki, dünyaya ve dünya içindeki canlılık sistemi ve işleyişine, daha doğrusu sağlıklı ve huzurlu işle-me-yişine bakılsa sorun da bir ölçüde aşılmış olacaktır. Çünkü, dünya düzenindeki adaletsizlikler ve insanlığın acılarla yoğrulması, katliam ve işkencelerde geçen korkunç dakikalar, bu canavarlıklara maruz kalmak yada bunun gözlemine tanık olmak, Allah'ın sevgi dolu, merhametli, kurtarıcı, koruyan ve esirgeyen niteliklerini olanaksız ve saçmalık kılmaktadır. Bu dünya düzeni önümüzde kendisini gözyaşlarıyla hatırlattıkça, Allah'ın bu nitelikleri anlamsızlaşmaktadır.

Zayıf insan düşüncesi, güçlü olduğunu umduğu ve kendisini zor durumlardan kurtarabilecek kudrete sahip sözümona kurtarıcı tanrıların varlığına teslimiyetini, ancak karanlık ve paslanmış zihniyette mümkün kılabilir. Var olan dünya tanıklığına gözünü kapamış ve ağzında Allahın kurtarıcı vasfını gevelemekte ve onu yücelten sözcüklerle geviş getirmektedir. Yaptığı saçmalığın farkındasızlığı katlanılabilir gibi değildir.

İnsan zayıftır; Tanrı Güçlü, İnsan ölümlüdür; Tanrı ölümsüz, İnsan yardıma ihtiyacı olan bir varlıktır; Tanrı her durumda korur ve kollar…Üç nokta ile bu saçmalık dizgesi devam eder gider. Bu söylenenler, tamamen insan zihninin, inancı doğrultusunda iddia ettikleridir. Bu iddiaların gerçekliğinden söz edilmesi için, Allahlarına bahşedilen her türlü zengin İlahiyatsal niteliklerin, var olan dünya-insanlık yığınlarının şimdiki güncel durumuyla çelişmemesi gerekecekti. Ne var ki, durum tam tersidir. Yani elde tutulan ve görülen durumlarla baş başayız. Kötülük sorununun dile getirimi dahi, kurtarıcı ve sevgi dolu tanrı modelini dinamitlemeye yeterlidir.

Kendisini zayıf hisseden insan, tutunacak bir dal, sığınacak bir kale yada liman aramakta ve bu avuntuyu allahta bulduğunu zannetmektedir. Zor bir durumda kaldınız ve size acil kurtuluş kapısı gerekiyor. Siz önünüzdeki bu zorlu duvarı aşmak için, bir yerlerden gelecek yardıma ihityacınız olduğunuzu düşünüyorsunuz.

Bu düşünceniz normal olsa da, başvurduğunuz kaynak çürüktür.

Allah, üstüne bastığınız çürük bir tahtadır.

İçinde bulunduğu durumla yüzleşme cesaretini ve koşulları değiştirme irade ve gücü bulamayacağını kafasına koymuş birey, yardımı göklerden beklediği sürece boşuna beklemiş oluyor. Gözlerini gerçek dünyadan, sanal dünyalara yani göklere çevirdiği sürece bu düşünüş şekli hastalıklı zihinsel tutumunu besleyecek ve sırtını gerçeklikten sanal alemlerde sabitleyecektir. Demek ki Allah bir tür kaçıştır. İnsanın kendi varlığından kaçışı gibi.

Allah'tan medet uman insanlık yığınları aldanmışlıkları ve ahmaklıklarıyla bize zayıflık tanıklığı vermektedir. Bunu yapmaları ise düşünüş şekli itibariyle son derece normaldir. Var olan zayıflığını, cesaret, çalışma ve çabasıyla, kendisine karşı olan dürüstlüğü ile, her alanda mücadelesiyle harmanlamasını gerekli kılar. Allah'a teslimiyet, zayıflığa ve yenilgiye teslimiyettir; yenilgiyi kabullenmektir. Bağımsız varoluşu başaramayan insanın, elinde tutabileceği sahte cennet, vahiy, ilahiyat elbet bir gün yerini olguya etki ettirme cesareti ve azmi taşıyan zihinsel, davranışsal tutuma dönüştürecektir.
Alt 09-09-2013, 14:57
belangaz belangaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

İnsan oğlu yaratılışı gereği ,en zor zamanında Allah c.c yardım ister buda onun büyüklüğünün bir kanıtıdır.

Allah c.c zaten insanları daha yaratmadan onların ihtiyaç duyabileceği her şeyi yaratmıştır. örneğin hava,su vebeslenmesi için daha bir çok şey...

Allah hep merhametlidir sadece onan inanları değil ona inanmayanlarıda aynı şekilde bu rızıklardan ikram etmiştir.

Ama gel görki sizler gaflete olduğunuzdan bunları düşünemiyorsunuz arkadaşlar.
Alt 09-09-2013, 15:16
MadScientist MadScientist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Canlilar Allahin varligina delil degildir.Cahil arap putundan birsey beklemeyin yapamaz.Tehdit eder o surekli.
Alt 09-09-2013, 16:10
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili arkadaşlar,

Hayal kurar mısınız ?

Ben kurarım. Hemen her gün.

Önemli bir icat yaparım mesela, bütün insanların, özellikle yoksulların işine yarar, sonra, bütün canlıların işine yarayacak bir versiyona evrilir.

Silahtan etkilenmeyen bir güce ve hıza sahip olduğumu düşünürüm, gider Gezi Halkını korurum, sonra hızla Ankara'ya, oradan Adana'ya, oradan Hatay'a, oradan İzmir'e, Eskişehir'e gider korurum halkımı zalimin zulmünden.

Önemli bir silah icat ederim, gider emperyalist ülkeleri kuşatırım, ambargo uygularım, hükümetlerini deviririm, silahlarını imha ederim, borsalarını toz duman ederim, mesela Amerika'yı Kızılderililere, Avusturalya'yı Aborjinlere geri veririm, İngiltere'yi, Fransa'yı, İspanya'yı, Portekiz'i gelmiş geçmiş katliamları, sömürgecilikleri için mahküm ederim, Afrika'daki, Amerika'daki, Avusturalya'daki beyazları göç ettiği işgalci ülkelere sürgün ederim.

Bir kitap yazarım, içinde öyle cümleler, öyle örnekler bulunur ki reddedilemez. En beton kafalı thick shit'ler, sabit fikirliler, takiyeciler dahil, okuyan aydınlanır, artık kandırılamaz hale gelir, hayatından kalanını canlıya-doğaya sevgi-saygı-hoşgörü ile geçirir.

Bazen nisbeten gerçekçi olurum.

Çok para kazanır, okul açarım. Orada okuyacak çocukları Çocuk Esirgeme Kurumundan, yetimlerden alırım, hepsiyle kendi çocuğum gibi ilgilenirim, her biri birer bilim insanı olur, sanatçı olur, hukukçu olur, insanların-doğanın yararına çalışırlar. Ne bileyim, hastaneler açarlar, fabrikalar kurarlar, üretimi, üretim araçlarını kapitalizmin elinden alırlar.

--/--

Bir Tanrı olmayı düşünürüm, şöyle en kudretlisinden, kodu mu oturtan, kimsenin yaptığını yanına bırakmayan, zayıfın, iyinin yanında olan, herkesle konuşan, kimseden saklanmayan, kimseden bir şey saklamayan, ibadet beklemeyen...

Gerçekçi olsun veya olmasın; istediğim superman olmak, gördüğüm yanlışları düzeltebilecek güce sahip olmak, sonrasında düzenin devamlı olmasını sağlamak, en sonunda sine-i millete dönmek.

--/--

Kendi yetersizliklerim beni böyle hayaller kurdurmaya zorluyor. Hayallerimde -çok önemli olmamakla birlikte- başrolde ben varım. Başrolde ben olmasaydım Tanrı olacaktı.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 09-09-2013, 16:40
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

belangaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan oğlu yaratılışı gereği ,en zor zamanında Allah c.c yardım ister buda onun büyüklüğünün bir kanıtıdır.

Allah c.c zaten insanları daha yaratmadan onların ihtiyaç duyabileceği her şeyi yaratmıştır. örneğin hava,su vebeslenmesi için daha bir çok şey...

Allah hep merhametlidir sadece onan inanları değil ona inanmayanlarıda aynı şekilde bu rızıklardan ikram etmiştir. .
volkanlar deoremler hicde insanlarin ihtiyac duyacagi seyler gibi gozukmuyor

aslanin ceylani bogazlamasi onun rizki mi yani sana gore mesela?.. sen olsan boyle bogazlayan canli yaratir miydin mesela?? bogazlama merhamet mi???

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 09-09-2013, 18:24
özdekçi özdekçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tanrı, insanın varlık bilincinin yan etkilerinin zihninde yarattığı panzehiridir bence
Varlık sebep ve amaçlarının ağırlığını yüklenebildiği yada kabullenebildiği gün zihnindeki bu beladan kurtulacak umarım.
Alt 10-09-2013, 00:27
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili belangaz,
Allah hep merhametlidir sadece onan inanları değil ona inanmayanlarıda aynı şekilde bu rızıklardan ikram etmiştir.
Merhametsizlik olmasaydı merhamet nedir bilmezdik...

--/--

Yıl 2099,

Dünya dışı varlıklara ait bir filo dünya gezegenine iner, derhal işgale başlarlar, karşı koyan insanları katleder, ele geçirdiklerini "ahır" adını verdikleri hücrelerde hapsederler. İnsanların erkeklerinin çoğunu öldürür, kadınlarla çiftleşmesi için güçlü olanlarını sağ bırakırlar. Doğan çocukların erkek olanları içinde en sağlıklı olanları seçilir, zayıf çelimsiz olanları hemen katledilir.

İnsanlar bir kaç yıl içinde hoparlörlerden günde beş kez aynı saatlerde anons edilen, haftanın bir gününde daha uzun süren bir metni dinleye dinleye Klingon dilini anlamaya başlarlar.

Anonslardaki hikayeye göre, bir Klingonlu mağarada düşünüyorken, ki; Klingonlular en iyi mağarada düşünürler, Zebrail adlı bir varlık kendisi ile Yallah adlı bir Tanrı adına temas kurmuş. O'nun göğsünü üç kez kavrayıp sıkmış, ki; Klingonlular için bu hareket çok derin anlamlar taşır, ve demiş ki; "Yallah'ın adıyla tekrar et".
Yallah hep merhametlidir sadece onan inanları değil ona inanmayanlarıda aynı şekilde bu rızıklardan ikram etmiştir. Dünya'yı ve içindekileri sizin için yayıp döşedik. İçinden helal olanları yiyin.
Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 11-09-2013, 13:52
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın belangaz ve teistler;

Anlaşılan Yukarıdaki yazıyı okumamışsınız. Allah'ın varlığına yönelik elde tutulabilir yani bilgi niteliği taşıyan herhangi bir şeyin bulunmadığı, dolayısıyla bu ön-kabule dayanan öne-sürümlerin bir anlam ifade etmediği noktası göz ardı edilmiş. Yukarıda anlatmak istediğimi ya kavramadınız ya iletiyi okumadınız yada düşünmeyi ve sormayı henüz bilmiyorsunuz.

Bu iki sebep dışında, -diğeri birinci sebeple ilişkilidir- bir diğer ihtimal var ki o da bireyin inanca yönelik ahmaklığı kalıyor. Ben de bunu düşünmek istemeden yazmak istiyorum.

Sizin, düşündükleriniz ve inandıklarınız sadece sizin zihinsel durumunuzla ve kafanızdaki sabitlerle ilgilidir. Yani Allah adını verdiğiniz yaratığın esirgeyen, kollayan ve koruyan bir niteliğe sahip olduğunu söylemeniz sizin düşünceniz. Bir yerlerinizden uydurmanızdır. Eğer bunları(Allahın yardımcı ve kurtarıcı vasfına yönelik beslediğiniz inanç) sizin uydurmanız değilse şayet, bunu gösterin. Yani Allahın kurtarıcı olduğunu söylüyorsanız, zor durumdaki insanları kurtarma eylemini bize gösterebilirsiniz değil mi?

Yok, gösteremiyorsanız bu tür saçmalıklara da inanmanız için hangi gerekçeleriniz var diye sorarım size. Sizin Allaha yönelik, onun esirgeyen, koruyan, kurtaran vasıflarına canlı ve güncel örnek verebilir misiniz?
Vahşi bir aslan tarafından parçalanmak üzere olan bir çocuğu düşünelim. Aslan o çocuğu parçalıyor. Allah'ınız kurtarıyor mu? Depremler oluyor ve milyonlarca insan bu ve benzeri doğal afetlerin yıkıcı etkisi ile ölüyor. Allah'ınız bu insanları kurtarıyor mu?

Bir kadın, canavar kocası tarafından hastanelik olana kadar dövülüyor ( geçmişte benim annemin pek çok kez maruz kaldığı bir durumdur) Allah'ınız, benim canavar ruhlu, aşağılık babama ve Ona benzeyen adi heriflere müdahale ediyor mu?

Sırf erkek arkadaşının elini tuttuğu için, önce acımasızca dövülen sonra canlı canlı toprağa gömülen kızları koruyor mu ve bunu "namus "için yaptığını söyleyen yaratıklara "DUR !!!" demiş midir? Peki, halkı sömüren, onların sırtından geçinen ve bir sülük gibi kanını emen, insan demeye bin şahit gereken, halkın emeğini, iş gücünü ve onurunu ayaklar altına alan yönetici, patron ve iş adamlarına her hangi bir eylemde bulunup, ezilen halkın hakkını ve refahını koruyor mu?

Allah denilen kavramın, ontolojik temelde gerçekliğine inanıyorsanız, ve bu allah'ın koruyan ve kurtaran vasfına inanıyorsanız, bu inancınıza yönelik ve doğru orantılı olarak paralellik ve eşdeğer niteliği taşıyan eylemlerden bahsedebilir misiniz? İnsanlar kurtarılmıyor. İnsanlar öldürülüyor, zulüm görüyor, işkencelere maruz kalıyor.

Daha dün, görevi halkı ve halkın refahını korumak olan Tayyipp'in KATİL polisleri, 22 yaşındaki AHMET ATAKAN'ı öldürdü. Allahınız neredeydi?

Yoksa sizin bu allahınız, içi hava dolu balon mudur?

Agzınızda geviş getirmeyi bırakın.

"Allah koruyan ve kurtarandır".. Bu cümlelerin içini doldurun. Hayat önümüzde duruyor ve sizin bu ezberlenmiş, bayatlamış ve küflenmiş inancınızın rafa kaldırılması gerekiyor. Aksini düşünüyorsanız buyurun yukarıda saydıklarıma cevap verin.

Siz, Allahın varlığından bahsetmiştiniz bir başlıkta ve ben size Ruhla ilgili bir soru sormuştum. Siz cevap vermemiştiniz. Yani benim sizdeki gözlemim şudur: "Siz Allah var, Allah var" diye geveleyip duruyor ve size sorulanlar üzerinde düşünmüyor ve cevap vermiyorsunuz. Bu yaptığınız Allah kavramını ağzınızda geviş getirip durmaktır. Bu düşünme kabiliyetinin yoksunluğu tam bir AHMAKlıktır !!! Bunun başka bir açıklaması yoktur. Bu ahmaklıktan bir an önce vazgeçmenizi ve var olan beyninizi kullanmanızı öneririm. Yoksa boşuna taşımayın, saksı derler sizinkine, "Allah korusun"

Olgu ve sorular yukarıdadır. Anlattıklarınızın içi boş balon ve yalanlar olmadığına yönelik cevap verirseniz dinleriz.
Alt 11-09-2013, 14:29
belangaz belangaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Sayın Natan ,birşey varlığına inana bilmeniz için onu elle tutmanız yada gözle görmeniz mi gerek ?

Örneğin : Bir cep telefonu sinyalini siz gözle göremediğiniz için bu onun olmadığı anlamına mı gelir? Ama Sinyal telefona geldiği anda sinyalin varlığına inanıyorsunuz öyle değil mi?

Şimdi Allah'ı gözümüzle görmedik diye buna haşa yok mu diyelim ? Ama Allah c.c varlığnı sürekli beynimiz arıyor veya bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyor. buda Allah c.c varlığına kanıt değilmidir?

Ayrıca sırf Allah'ı gözle görmedik diye ,yaratıklarını da mı görmeyeceğiz?

Veya sizler gibi tesadüfleremi inanacağız . Banka hesabınızda 1 lira eksik olmuş olsa kırk yerden neden ararsınız. Amma dünya üzerinde bunca muazam bir yapı görünce bir türlü yaratanı aramazsınız?

Diğer sorularınız kader olayına girdiği için sonra cevap vereceğim.
Alt 11-09-2013, 14:49
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın Natan ,birşey varlığına inana bilmeniz için onu elle tutmanız yada gözle görmeniz mi gerek ?

Örneğin : Bir cep telefonu sinyalini siz gözle göremediğiniz için bu onun olmadığı anlamına mı gelir? Ama Sinyal telefona geldiği anda sinyalin varlığına inanıyorsunuz öyle değil mi?

Şimdi Allah'ı gözümüzle görmedik diye buna haşa yok mu diyelim ? Ama Allah c.c varlığnı sürekli beynimiz arıyor veya bir yaratıcıya ihtiyaç duyuyor. buda Allah c.c varlığına kanıt değilmidir?

Ayrıca sırf Allah'ı gözle görmedik diye ,yaratıklarını da mı görmeyeceğiz?

Veya sizler gibi tesadüfleremi inanacağız . Banka hesabınızda 1 lira eksik olmuş olsa kırk yerden neden ararsınız. Amma dünya üzerinde bunca muazam bir yapı görünce bir türlü yaratanı aramazsınız?

Diğer sorularınız kader olayına girdiği için sonra cevap vereceğim.
Fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları, fizik kuralları...

Bu nedir ne işe yarar.
Yapma belangaz, geldin burada yazıyorsun, sana cevap veriyoruz, okuyorsun. Zamanına yazık değil mi?

Allah ile cep telefonu sinyali
Allah ile elektrik
Allah ile ışıma
Allah ile infrared

karşılaştırılır mı belangaz yapma gözünü seveyim. Hiç mi okumuyorsunuz bir şeyler?

Önerilen Siteler