Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-07-2006, 20:54
Üye Değil

Standart Adem ile Havva (ve çocukları)

Bu konunun benim hayatımdaki önemi -dini ilk sorgulamalarından biri olması nedeniyle- çok büyüktür.

Geçen yıl hristiyan kardeşlerimiz de aynı şeylere inanıyorlar. Bu sefahati çocuklarına nasıl açıklıyorlar diye merak edip şöyle google araştıması yapmıştım. Aşağıdaki siteyi çok samimi ve etkileyici bulmuştum ve sizinle paylaşmak üzere linki kaydetmiştim.

Kısmet bugüneymiş.

http://www.vexen.co.uk/religion/chri...damandeve.html

Çevirmeye çalışacağım. İngilizce hataları için şimdiden herkesten özür diliyorum.

(Not sitenin başlığı "Bane of Monotheism"="Tektanricılığın Zehri" şeklinde çevirilebilir)
Alt 29-07-2006, 21:56
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: Adem ile Havva (ve çocukları)

Sevgili Mamuli,verdigin linke bir goz attim, bede de ayni sogulamayi yapmistim, allahin adaletsizligi dikkatimi cekmisti bu masali anlayacak yasa geldigimde.
Allah bir mektubun var basligi altinda dile getirmistim bu sikayetimi. Henuz cevap alamadim mektubuma.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 29-07-2006, 21:56
Üye Değil

Standart Adem ile Havva

Çevirilen metinler okunaklığın artırılması bütünlüğün korunabilmesi için tek bir mesaj altında toparlanmıştır.

Bence güzel düşünmüşsün. Değistirdiğin başlıklar tarafımdan silinmiştir. Ezkamo
Alt 29-07-2006, 22:21
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

vartor,
Allah bu dunyada adalet vardir demedi ki.biz de demedik.sen ne adaleti ariyorsun bu dunyada.bence bulamazsin ve de bosuna da bunu mevzu etme bence.adalet ancak tum insanlarin seriata tabi olmasiyla saglanabilir.zalim adam dine tabi olsa nasil zulum yapacak.dolayisiyla insanlarin zulmunden ancak insanlar mesuldur.Allah gonderdigi dinlerle degisik zamanlarda diyecegini demis ve simdi de islamin *hukumleri *de *ilgilenen icin gecerli hala.
zaten ahiret bu adaletsizligin bertaraf edilmesi icin de var.bizim duzen iki perdeli.biri bura biri ora.

mamuli hiristiyan itikadi ile ilgili yazilarina biz cevap veremeyiz.hiristiyan arkadaslar *veya hiristiyan sempatizani arkadaslar cevaplasin amma,bizde de hz. adem ve havva ilk insanlar olup,birkac nesil icin kardeslerin birbirleriyle evlenmelerine izin verilmis olup bu izin daha sonra nesh edilmistir.nufus yatarince genisleyince artik kardesler evlenmemeye baslamistir.
hz.adem ve havvanin bize gore uzun yillar yasadigi ve cok cocuklari oldugu ve de farkli batinlardaki cocuklarin birbirleriyle evlendikleri mevzu edilir.yoksa anne veya baba ile yatma gibi bir durumdan bahsedilmez.buna gerek de yok zaten.
Alt 29-07-2006, 23:14
Kıdemli Üye

mamuli farkli batinlardaki kardesler arasi bir iliski o zaman icin izin verilmis birsey.o zamanin adami kardesten ensestten ne anlar.e seriatlari da izin vermis o zaman onlar icin sorun yok.sorun bizim icin su anda olsaydi olurdu.
o zamanin ibtidai yasayisinda demek normalmis bu isler,hayvanlar da hala yokmu zaten.demek gunumuz insaninin yukselen degerlerinin henuz olusmadigi ve cok kucuk mekanda cok kucuk sayida insanin kisa bir sure neslin artmasi icin musaade edilmis olmasina binaen yaptiklari islermis.gunumuz insaninda *olmamasinin nedeni dinsel yasaklar ve varolan ahlaki altyapi.dinsel yasaklardan ve ahlaktan ve de toplumsal degerlerden uzak yetistirecegimiz insanlarin da ayni seyi yapacaklarindan suphem yok.ilk zamanlar din karismamis e o zaman var olan kirpinti halindeki *ahlak da bunu acayip karsilamamis o halde onlar icin sorun yok .o insanlarin yasayislarini gunumuz sartlariyla degerlendirmek yanlis bence.
Alt 30-07-2006, 00:04
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Bence yanlis dusunen, daha dogrusu dusunmemeyi yeg tutan sensin sevgili Sorogren.
* *Olaylara normal mantik duzeyinde bakmiyorsun: yok o zaman ozel af kanunu cikarmis falan filan. Bir sey ya yanlistir ya degildir. Sen ne kadar kitabina uydumaga da calissan, gercek degizmez.
*Allah o kadar beceriksiz mi ki, sadece bir cift yaratmis. Her seyin planlayicisi ileriyi gorup, toplu halde, degisik renkte ve irkta insan yaratabilidi ve o zaman bu sorular sorulmazdi. Sermayesi kac para ki insanin, biraz camur, biraz su, o benim iste.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 30-07-2006, 00:06
aldostu aldostu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Dinlerin en çok zorlandığı noktaların başında bu bu konu gelir.

Adem-Havva hikayesi ;

Bilime de aykırıdır, bu günki ahlakada aykırıdır.

Savunulacak bir yeri yoktur.

Ama bir şekilde,çağlardan beri kullanılan bir mit olduğu için,
Bütün semavi dinlere Peygamber efendilerimiz tarafından,
vahyen/ilhamen dahil edilmiştir.

Atsan atılmaz,dinin bir ögesidir.
Satsan satılmaz, ne akla uygun,ne ahlaka uygun.

Bütün dindarların duası şu mu acaba?

" Allahım bu Adem/Havva hikayesini yazdırmasaydın, daha iyi olmazmıydı ?
İnsanın başlangıcını daha başka anlatamaz mıydın?"

" Seni ve senin sözlerini müdafaa ederken bu kadar zorlanmaz,
dinsizlerin ağızını daha rahat kapatırdık.."

Kuran’a göre insanların çoğalması :

3/33,34- Şüphesiz, Allah, Adem’i, Nûh’u, İbrahim ailesini (soyunu)
ve İmran ailesini (soyunu) birbirinden gelmiş
birer nesil olarak seçip âlemlere üstün kıldı.
Allah her şeyi hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

4/1- Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan;
ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan
Rabbinize karşı gelmekten sakının.
Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz
Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının.

Dikkat edilirse, insanların çoğalması konusunda Kuran’da, bu konu detaya girilmeden esnek bir şekilde geçiştirilmekte ve “ikisinden birçok erkek ve kadın (meydana getirip) yayan Rabbinize ..”
ifadesinde başlangıcı Adem/Havva ikilisine bağlamakta ama, devamı için detay verilmemektedir.

Tevrat:

Tevrat Adem’in yaratılışı yanında,oğulları Habil ve Kabil’i de
detayı ile anlatmakta,Habil’in öldürülüşününden ve Kabil’in
(Tevrat adı ile Kayin’in) çoğalmasından bahsetmektedir.
Tabi burada da ana mesele, Kayin’in kız kardeşi ile evlenmesidir
ve 1. batın kız kardeşidir.

Yar.4: 8 Kayin kardeşi Habil'e, "Haydi, tarlaya gidelim" dedi.
Tarlada birlikteyken kardeşine saldırıp onu öldürdü.

Kayin'in Soyu :

Yar.4: 17 Kayin karısıyla yattı. Karısı hamile kaldı ve Hanok'u doğurdu.
Kayin o sırada bir kent kurmaktaydı. Kente oğlu Hanok'un adını verdi.

Yar.4: 18 Hanok'tan İrat oldu. İrat'tan Mehuyael, Mehuyael'den Metuşael,
Metuşael'den Lemek oldu.

Yar.4: 19 Lemek iki kadınla evlendi. Birinin adı Âda, öbürünün ise Silla'ydı.

Yar.4: 20 Âda Yaval'ı doğurdu. Yaval sürü sahibi göçebelerin atasıydı.

Yar.4: 21 Kardeşinin adı Yuval'dı. Yuval lir ve ney çalanların atasıydı.

Soy sop ağacı böyle detayları ile sürer gider.
Zaten Tevrat'ın genel sıkıcı uzun anlatımlarının yanında,
bir çekilmez tarafı da bu o onun babası idi, bu bunun oğlu idi gibi
bitmez tükenmez soy kütükleridir.

Allah'ın seçilmiş(!) milleti olduklarından ve bütün dinlerce de
seçilmişlikleri tasdik edildiğinden,soy sop kütüğü Yahudilikde önemlidir.

Matta İncil'inin başında da,gayet ciddi bir şekilde
Hz.İbrahim'den İsa efendimize bütün nesep sayılır

İncil:

Matta 19: 4-5 İsa şu karşılığ verdi:”Kutsal yazıları okumadınız mı?Yaradan, ta başlangıçtan insanları erkek ve dişi olarak yarattı.”

İncil Adem Havva ve insanların üreyişi konusunda İsaPeygambere pek bir şey söyletmemiştir.

Konu için kısaca bizim söyliyebildiklerimiz bu kadar.
Doğrusunu sadece yaratan bilir.
Bizler, zannederiz.

Aldostu.
Alt 30-07-2006, 01:01
Kıdemli Üye

vartor abicim,degismeyen tek sey degisimdir demisler.o insanlara o lazimsa o verilmis.bize lazim degil bizde yok.
olaganustu hal iyimi kotu mu.buyuklerimize sorarsan guneydogu icin iyi bati icin kotu.hangisi dogru desek.oraya o lazim buraya bu diyorlar.bir hastaya aspirin icmesi iyi gelir digerinin kesinlikle icmemesi gerekir.hangisi dogru aspirin faydali mi zararli mi.demek sartlara ve muhatap insanlara gore kurallar ve degerlendirmeler degisebiliyor.benim birseyi kilifina uydurdugum yok.sadece niye olmasin diyorum.
Alt 30-07-2006, 03:03
Üye Değil

Sevgili Mamuli,

Bu masalı düşündürücü sorularıyla gündeme getirdiğin için sağol. Beni bu masal ilgilendirmiyor. Ben bu olayı farklı bir boyuttan ele almak istiyorum. Düşüne biliyor musun şu yaşadığımız çağda daha neleri tartışıyoruz. Ne kadar garip değil mi?

En garibime giden de akıllı tasarım safsatası. Görüyorsunuz işte masal akıllı tasarım oluyor. Bunlar kimi yerde toprak, kimi yerde çamur, kimi yerde su, kimi yerde balçık, kimi yerde bir damla su, kimi yerde nüfteden yaratılıyorlar.
Allah da bunlara üflemiş ve insan olmuşlar. İsaya ol demiş tanrı. Hemen isa olmuş. Bu nasıl mantıktır ki kalkıp utanmadan sıkılmadan evrim teorisine saldırıyorlar. İlk önce evrimi sorgulayacaklarına kalksınlar şu safsataları sorgulasınlar. Ve üç kitapta da aynı masal. İşin kolayını bulmuşlar bol keseden atıyorlar. İlk önce şu Adem ile Havvadan başlasınlar sorgulamaya. Onu bir izah etsinler bakalım.

Ve birde ikiyüzlülük yapıyorlar. Bilimin ortaya çıkardıklarıyla evrimi eleştirmeye kalkıyorlar. Bunlarda utanma sıkılma da yok. Güçleri yetiyorsa ilahi güçlerinden bana bir şey ortaya koysunlar. Ben zaten bilimin yerinde olsam bunları muhatap olarak almam bile. Gerçi bilimde bunları muhatap almayınca iftira atmaya başladılar. Evrim teorisi çöktü diye. Ama merak etmesinler eninde sonunda bu evrim teorisi suratlarında bir tokat gibi patlayacak. Zaten bilim adamlarının büyük çoğunluğu bu teoriye inanmaktadır.

Bir de allahın adaleti üzerinde durmak istiyorum. En başta adaletsiz biri olduğunu bunları cenetten atmakla göstermiş. Bu her şeye kadir olan allahın bunları engelleme gücü yokmuymuş. Amaç masala renk katmak. Eğer bunlar olmasaydı masal kuru kalırdı. Masalın tadı tuzu olmazdı. Olay bundan ibarettir. İlahi adalet diyorlar. Hangi ialhi adaletten bahs ediyorlar. Bu dünyada muktedir olduğu halde adaleti sağlamayan bir güç öbür dünyada hangi adaleti sağlayacak. Bu insanoğlu ne kadar çaresiz, ne kadar garip?...
Alt 30-07-2006, 05:07
sodomo-- sodomo-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Adem ile Havva

mamuli";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Adem ile Hava'nın hikayesi yaratılış mitidir. Böyle olmasına rağmen, herhangi bir geçerli ahlak anlayışı sergileyememekte, aksine
a) Başkalarının günahı (ilk günah) için insanların cezalandırılabileceğini,
b) ve ölüm cezasının başkaldırma için uygun olduğunu öne sürmektedir. Adem ve Hava'nın oğulları kendi öz anneleriyle yatmış olmalılar. Bu ahlaksız bir öyküdür ve çocuklarımıza bunun dinsel bir mit olduğunu anlayacakları yaşa gelene kadar anlatmamalıyız. Tanrı kötü ve ilgisiz bir evebeyn olarak gösterilmektedir. Öykünün mantığı hatalıdır. Diğer dini metinlerin hazırlnmış olduğu gibi, öykünün kendisi derleme ve dini bir mitin yazılı hale getirilmesidir ve tutarlı tek bir yazarı yoktur.
Mamuli çok doğru bir tespit. Bu tutarsız ve ahlaksız bir dini bakıştır ama mitolojik açıdan farklı değerlendirilebilir ve zaten Adem-Havva hikayesinin kökeni de Gılgamış Destanı'na dayanır bildiğim kadarı ile.
Cennetten kovulma meselesine gelince; bu insanı "günahkar" olarak görmenin başlangıcıdır. Önce "günahkarlık" sıfatını insana yükleyeceksin ki sonra onu "kurtarma" görevin anlamlı olsun.
Bu semavi dinlerin insana yaptığı en büyük kötülük "günahkarlık" sıfatını insan bilincine ve bilinçaltına iyice kazımış olmalarıdır. Batı'da hala her yer çarmaha gerilmiş İsa heykelleri ile dolu ve çoluk çocuk bunları görerek büyümek zorunda ve bu tam anlamı ile çocuk bilinçaltına yönelik bir terördür. Çocuklar konusunda o kadar hassas olmalarına rağmen hiç kimse de karşı çıkmaz buna çünkü bu İsa'yı çarmaha çakılı gösteren heykelcikler adeta birer puta dönüşmüştür ve kutsallık atfedilmiştir bu heykellere.

İlginç olan modern çağ dediğimiz çağın ilkel anlayışlar, ilkel korkular ve ilkel dinsel ritüeller ile beraber gitmesi. Bunca bilgi birikimi, bunca derin felsefi yaklaşımlar ve bunların insanlara anlatılması ve iletilmesinde en ufak bir zorluğun olmadığı internet çağı, tüketim çağı, bilim-tekno çağı ama ne dersen de sonuçta "ilkellik" baki kalıyor. Koca koca adamlar uydurma masallara, hikayelere gerçek gözüyle bakıyor insan inanamıyor...

Zannedersem Afrika'nın ilkel kabile dinleri bile bu semavi dinlere her açıdan fark atacak deruni anlayışlara sahip.

Ama bunlara bakıp da "materyalist" olursan hata yaparsın çünkü bir dinin alternatifi bir felsefe değildir. Din ve din psikolojisini çok iyi anlaman lazım. Bu "saçmalık", "zırvalık" dediğin şeyler koca koca bilim adamlarını bile kendisine esir alıyor. Hiç de kendi bilginden ve felsefenden emin olma yarın öbür gün nasıl bir ruh hali içine gireceğini bilemezsin. Üstelik "dinsel inanç" bir zayıflık değildir (zırvalara inanmak zayıflık olabilir ama dinsel inanç değil) kişinin kendisini ve kendi dışındaki dünyayı algılayışı, sorgulayışı aynı zamanda yaşama ve ölüme karşı bir hassasiyetidir.

Sen nasıl ateistlerin (içkici, ruhsuz, sevgisiz, madde düşkünü vb.) sıfatlar ile eleştirilmesine tepki gösteriyorsan inanç sahibi insanlar da senin onlara yönelik "zayıflık", "baston değneğine ihtiyaç duyma" vb. bir anlayış ile bakmandan haklı olarak rahatsızlık duyarlar.

Ayrıca kendini de inanmadığın için güçlü olduğunu zannetme.

Ne dine inanmak "zayıflık" ne de ateist olmak "ruhsuzluk"tur. Ne "inanmamak" güçlü olmaktır ne de inanmak "adam" olmaktır.

Bir gün gelir anlarsın beni şimdi aklın havada daha gençsin...

Önerilen Siteler