Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-03-2013, 03:21
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Selalim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsanların tekrar tekrar yaptığı en büyük hatalardan birisi, diğer insanları kendi eşiti olarak, yani eşit zihinsel ve coşkusal kapasiteye sahip bir insan olarak değerlendirmesidir. İnsanları gözleyebilir, dinleyebilir, tepkilerine bakarak duygularını yargılayabilir, ama her şeye karşın, insanı sadece yüzeysel belintilerle yargılamaktadır. Çünkü kendi değer ölçülerini kullanmaktadır.

''Çünkü kendi değer ölçülerini kullanmaktadır!''

...

Ama hayal kırıklığına uğrayacaktır.

...
Selalim, ne diyorsun inan ki ben bir şey anlamadım. Bir iki gündür cevaplarını okuyorum, anlamaya çalışıyorum bir şey anladımsa zombi olayım. Daha açık bir dille ve konuyla da tutarlı bağlantılar kurarak, örnekler vererek anlatırsan sevinirim.
Alt 10-03-2013, 21:31
Selalim Selalim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Shibumi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selalim, ne diyorsun inan ki ben bir şey anlamadım. Bir iki gündür cevaplarını okuyorum, anlamaya çalışıyorum bir şey anladımsa zombi olayım. Daha açık bir dille ve konuyla da tutarlı bağlantılar kurarak, örnekler vererek anlatırsan sevinirim.
Zombi...

Güzel betimleme, kullanalım o halde;

Sevgili Shibumi, zombi olmuş olmasaydınız beni anlardınız zaten, çünkü insanların çoğunluğu zombiler grubu.

Anlatmak istediğim de buydu zaten; insanlar gözleri yumuk, kulakları yumuk öyle uyur gibi gidiyorlar, kendinden olmayanları ya ısırıp kendi gibi zombileştirerek ya da yok ederek.

Kimse başkasını başka olduğu haliyle bırakamıyor.

Sevgiler.
Alt 10-03-2013, 21:50
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"İnsanlar insanları anlamıyorlar, felancı felancının fikrini anlamıyor, siz de beni anlamıyorsunuz" gibi bir şeyden bahsediyorsunuz sanırım.

Anladım, teşekkürler.
Alt 11-03-2013, 01:01
Yasaklandı

Shibumi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"İnsanlar insanları anlamıyorlar, felancı felancının fikrini anlamıyor, siz de beni anlamıyorsunuz" gibi bir şeyden bahsediyorsunuz sanırım.

Anladım, teşekkürler.
Evet sevgili Shibumi, yaklaşık olarak öyle... Fikrinden öte bir nesneye, bir olguya, bir yapıya ya da canlı cansız bir varlığa bakarken farklı farklı hissettikleri.

Hisler... Hissedilenler ne kadar önemli...

Misal bir metrelik kumaş, bir ses, bir mekan, bir hayvan, gözle görülmeyen bir algı...

Bir bez parçası deyip buruşturup atarken biri, diğeri o bez parçası denilen bir metrelik kumaş için ölür, öldürür...

Bir ses dersiniz siz yalnızca bir ses, kesilsin, rahatsız etmesin ama o sesi duymazsa diğeri gök kubbe başına yıkılmış gibi üzülür, acısı derindir, nefes alamayabilir...

Dört tarafı çevrili bir taş yığını der geçersiniz ama o taş yığınları birileri için canana giden odadır.

Bir hayvan dersiniz siz anlam yüklemezsiniz, keser yersiniz ama o varlık candır, canandır, birilerinin kutsalıdır, kesilemez, yenilemez.

Görülemeyen varlık olur mu dersiniz, bu kadar anlam yüklenir mi? Yüklenilen anlam varsa o varlık varlık olur, varlıktan öte, gerçekten de öte olandır.

Peki niye bu kadar yiyişme, bu kadar didişme, savaş, endişe?

Yoksa insan denilen aciz varlık tüm bunları algılayamıyor mu?

İnsan; hisleri, hissettikleri olmasa neye yarar? At çöpe gitsin; makinalar, robotlar ne güne var?

İnsan; hissettikleriyle var; hissettiği kadar.

Sevgiler.
Alt 12-03-2013, 14:36
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Merhaba,

Sevgili AlbatrosS, sizin için Esther Vilar'ın ''Kölenin Mutluluğu; Kadının Dünyası; Erkeğin Rüyası'' adlı kitabından bir alıntı ekleyeyim belki fikir verir size;

Siz ''özgürlük istemiyorlar''dan anlamıyorsunuz ama yine de bir okuyun...

Kadın yerine başka kelimeler, başka kavramlar koyarak konunun içini doldurun.

Sevgiler.

''Kadın Nedir?

Merhaba;

Son derece kof genellemelerle dolu bir yazı. Ondan da öte ''özgürlüğü'' kimin nasıl kullanacağı ne sizi ne beni ilgilendirir. Karısını bakkala bile salmayan, boşanmak istediği öldüren bir toplumsal gelişmişlik düzeyiyle sosyal ilişkilerin çeşitliliği nutkunuzu tutacak kadar zengin bir toplumsal gelişim düzeyini kıyaslamak anlamsız.
Alt 12-03-2013, 14:42
Kıdemli Üye

Anne sütünde bile ''iman arayan'' PROF. namzetli aptallar diyarında utanmadan-sıkılmadan ''halkın tepkisinden'' çekinip ANNE SÜTÜ BANKASI uygulamasını iptal eden bir ÜLKEDE yaşıyoruz:

Sağlık Bakanlığı “anne sütü bankası” projesini askıya aldı. Çiçeği burnunda Bakan, kamuoyu tepkisini göze alamayacaklarını dile getirdi. Böylece laiklik denilen mevhumun öyle başı açıp kapama ‘özgürlüğüyle’ ilgili olmadığı, şu meşhur ‘bizim dinimiz ırkçılığa cevaz vermez’ böbürlenmesinin de kofti olduğu açıklığa kavuştu. Anne sütü ırkçılığı ırkçılığın en hası olarak da tarihsel yerini almış oldu.

...
http://www.birgun.net/writer_index.p...1#.UT8J2NapqtY

Türkiye muhafazakarlığının bu ''gelişmişlik düzeyi''ni görmezden gelip AB/D sağının muhafazakar metinlerini örneklemek, tek kelimeyle ayıptır. Ki o muhafazakarlar bile, insanların ''yaşam tarzına'' bizim dindarların asla göstermediği kadar saygılıdır. Kıyas bile kabul etmez. Unutmayın, yalan yanlış da olsa örneğin ABD muhafazakarlarını Afganistan işgaline ''yaşam tarzımız tehlikede'' diye ikna etmişlerdi.
Alt 12-03-2013, 14:50
Yasaklandı

AlbatrosS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba;

Son derece kof genellemelerle dolu bir yazı. Ondan da öte ''özgürlüğü'' kimin nasıl kullanacağı ne sizi ne beni ilgilendirir. Karısını bakkala bile salmayan, boşanmak istediği öldüren bir toplumsal gelişmişlik düzeyiyle sosyal ilişkilerin çeşitliliği nutkunuzu tutacak kadar zengin bir toplumsal gelişim düzeyini kıyaslamak anlamsız.
Özgürlük istemeyenlere, ''özgürlük istememe özgürlüğü''nü bırakın diyorum ben sadece

Misal başını açma saçlarını rüzgarda savurma özgürlüğü veriyorsun ama o istemiyor, o halde bırakmak mı lazım yoksa zorla açtırmak mı?

Hangisi özgürlük

Misal onun için özgürlük kapatmaksa ya da birinin ikinci, üçüncü ya da dördüncü eşi olmaksa neden bunu özgürlük olarak görmüyorsunuz?

Diyorum mesela...

O konuyu yalnızca bir fikir farklı bir bakış açısı olsun diye ekledim, yoksa yalnız kadın üzerinde yoğunlaşmak için değil. Kavramların yerlerini değiştirebilirsiniz. Çok beğenerek okuduğum, insana çok farklı bakabilen bakış açısı ile yazıldığından, daha doğrusu anlatmak istediklerimi anlattığından.

Sizin özgürlük dediğiniz başkasının cehennemi, sizin cehennem dediğiniz, başkasınn özgürlüğü olabiliyorsa, özgürlük diye tutturduklarınızın yalnız sizin yanılsamanız diyorum.

Sevgiler.

İnsanların çoğu zaman ne kadar büyük bir yalan (yanılsama) içinde yaşadıklarını ve özgürlüğü savunurken bile nasıl bir köle olduklarının farkında olamamalarını hayretle izliyorum bazen. Hayatta neyi siz kendiniz istediğiniz için yapıyorsunuz? Neye siz karar verebiliyorsunuz? Devletlerin ve toplumların dikte ettiği şekilde yaşamaktan başka şey yapmayanlar mı özgürlükten bahsediyorlar?

Özgürlük insanın içindeyse ve kendini ne kadar özgür hissettiği ile alakalı ise neyi tartışıyoruz?

Sevgiler.

Konu idontneedagod tarafından (12-03-2013 Saat 15:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: birleştirme
Alt 12-03-2013, 16:11
Kıdemli Üye

Özgürlük istemeyenlere, ''özgürlük istememe özgürlüğü''nü bırakın diyorum ben sadece

Misal başını açma saçlarını rüzgarda savurma özgürlüğü veriyorsun ama o istemiyor, o halde bırakmak mı lazım yoksa zorla açtırmak mı?

Hangisi özgürlük
İnsanlara ''kılık-kıyafet ve yaşam tarzı dayatma'' ÖZGÜRLÜĞÜ diye bir özgürlük biçimi halihazırda mevcut değil, çarpıtmayalım lütfen.

Kadınların bile-isteye buna razı olduğunu söylemekle kadınınların ''tecavüzden zevk alabildiğini'' söylemek arasında mantıksal bir farklılık yoktur. İkisi de aynı ''egemen'' bakışın ürünüdür. Kadına karşı ''pozisyonu'' korumaya çalışan zihnin ürünüdür.

Misal onun için özgürlük kapatmaksa ya da birinin ikinci, üçüncü ya da dördüncü eşi olmaksa neden bunu özgürlük olarak görmüyorsunuz?

Diyorum mesela...
Görmüyorum; zira bir ABD'nin, bir İsveç'in yahut bir NORVEÇ'in HAK VE ÖZGÜRLÜK KRİTERLERİNİ kabul etmiyorlar ve tutarlı değiller. Görmüyorum, çünkü özgürlükler bir BÜTÜNDÜR.

O konuyu yalnızca bir fikir farklı bir bakış açısı olsun diye ekledim, yoksa yalnız kadın üzerinde yoğunlaşmak için değil. Kavramların yerlerini değiştirebilirsiniz. Çok beğenerek okuduğum, insana çok farklı bakabilen bakış açısı ile yazıldığından, daha doğrusu anlatmak istediklerimi anlattığından.

Sizin özgürlük dediğiniz başkasının cehennemi, sizin cehennem dediğiniz, başkasınn özgürlüğü olabiliyorsa, özgürlük diye tutturduklarınızın yalnız sizin yanılsamanız diyorum.

Sevgiler.
Özgürlüklerin bir bütün halinde kabul edildiği, içselleştiği ve azınlıkta olanın hakkının kıskançlıkla korunduğu bir ülkede yaşamıyoruz. Gelişmiş bir toplumda, kıskançlıkla korunan mahrem alan ve özgürlükler gerçeğine karşın farklı olanın fırsat olsa linç edileceği bir toplum gerçeğinde yaşıyoruz. O yüzden makul bir örnek değil.

İnsanların çoğu zaman ne kadar büyük bir yalan (yanılsama) içinde yaşadıklarını ve özgürlüğü savunurken bile nasıl bir köle olduklarının farkında olamamalarını hayretle izliyorum bazen. Hayatta neyi siz kendiniz istediğiniz için yapıyorsunuz? Neye siz karar verebiliyorsunuz? Devletlerin ve toplumların dikte ettiği şekilde yaşamaktan başka şey yapmayanlar mı özgürlükten bahsediyorlar?
Bunlar sizin mistik varoluşsal kaygılarınız. Anarşist bir ÖZGÜRLÜK tartışmasına girersek oradan hiç çıkamazsınız sayın Selalim.

Özgürlük insanın içindeyse ve kendini ne kadar özgür hissettiği ile alakalı ise neyi tartışıyoruz?

Sevgiler.
Özgürlük her türden tabu ve fetişle mücadele etmeyi emreden etik bir duruştur: Buna başta dinler de dahil.

Dindar dayatmalarla ÖZGÜRLÜK kavramı yakın dönemin en oksimoron kavramlarından biridir. O yüzden size, tutarsınız, diyorum. Tutarsınız, zira, evrensel insan hakları mucibince özgürlüğü kabule yanaşmıyorsunuz. Medeni kanun, kadının statüsündeki iyileşmeler vs daima DİNDARLARA RAĞMEN gıdım gıdım çıkartılmak zorunda kalmıştır.

Bu denli özgürlüğe meftun iseniz, öncelikle insan hakları evrensel ilkelerini samimi bir biçimde içselleştirmeniz gerekmiyor mu? Ma'lum, dünyada o ilkelerden daha ''ilerisi'' henüz mevcut değil.
Alt 12-03-2013, 20:58
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ismail truth´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim bildiğim bu "aydın" dediğin kısım büyük etapta Batı tarzı demokrasi ve ekonomik örgütlenme karşıtı ve Kürtlerin anadil hakkına falan inanmayan tayfadan oluşuyor. İşin gerçeği şu ki "cemaat" falan dediğin adamlar bu ülkeye bir nebze aklıselim getirdi. Resmen tımarhane cumhuriyetinde yaşıyorduk. Daha 15 sene önce bu ülkede "Kürtçe klip çekecem" diyen adamlara çatal fırlatıyorlardı. Bırakın bu işleri ya. İlericilermiş. Aydınlarmış. Türk işi aydınlık Anca o kadar olur. Bir işi de düzgün yapın be kardeşim.

Dediğin olayı bu ülkeye cemaat getirmedi, en umulmadık adamlar mhp.nin de olduğu kualisyon bu işin temelini attı, kürtçe kurslarıyla vs.

Ayrıca anadil dil önemlidir ama ondan daha önemlisi yaşadığın çevre, günlükhayatın, sosyal özgürlüklerindir.

Birbirimizi gırtlaklayacak durumdayız, adamlar içtiğimiz iki kadehten yatak odamıza kadar burunlarını sokma hakkını kendilerinde görüyorlar, hiç olmadığımız kadar kutuplaşmamıza sebep oldular, sen aklı selimden bahsediyosun.

Açık söyliyim Kemalizm'e sempatim yok, sadece getiri ve götürülerini kendi değerlerime göre tartmaya çalışırım, ama tam Kemalist tayfanın adam olmaya başladığı, birşeylerin değiştiği dönemde olmaması gereken oldu.

insanların politik sistemden bıktığı, sorunlarla cebelleştiği, değişim isteğinin olduğu dönemde akp geldi, önce talepleri karşılayacağı izlenimini verdi herkese, ama sonra Ortadoğudaki diğer türevleri gibi o da halkın değişim isteğinin üzerine oturdu, kendi diktatörlüğünü/elitizmini oluşturmaya başladı.

halbuki millet dediğin şey sadece dinî eğilimleri olan insanlardan oluşmuyo, özellikle bbatı kesimlerimiz Ortadoğudan ziyade Balkan kültürüne daha yakın, ben düğünlerde rakı içip, cumadan cumay da olsa namaza giden, kadınların başına türban değil, çember bağladığı bir toplumdan geliyorum (kimisi onu da bağlamaz, çoğunun başı açıktır).

Ama akp bizim bu kozmopolit yapımızı algılayamadı, bi kesime şirin gözükmeye çalışırken, diğerlerini bunalttı.

belki bazılarımız farkında değil, ama ters tepti aslında bu, daha 10 yıl önce benim gibi türbanlıların haklarından bahseden muhafazakar biri olmamakla beraber muhafazakar insanların haklarına sempatiyle bakan birini bile dinden dindarlardan çekinir, hatta üzgünüm ama nefret eder hale getirdi.

Mürkiye şeriata mı yoksa başka birşeye mi gidiyor bilemem ama, bu ülke benim çocukluğumdaki yer değil artık ve bir insanın gözünün önünde ülkesinin, içinde büyüdüğü ortamın çalındığını görmek çok üzücü.

"Solcu politikacılar özgürlüğünüzü çocuklar ve fukaralıkla mücadele namına elinizden alırlar, sağcı politikacılar ise bunu aile değerleri ve uyuşturucu ile mücadele adına yapar. Heriki durumda da iktidar büyür ve güçlenir, siz ise daha az özgür olursunuz."

Harry Browne

http://www.liberteryen.org
http://www.freemarketforever.com
http://www.libertariansforum.com
http://www.theuklibertarian.com
http://www.cato.org
http://www.lp.org
http://www.aynrand.org
http://www.mises.org
"Daima birşeyi yapmamanızı öğütleyen birileri olacaktır. Esas mesele onlara aldırmamayı bilmektir.
Tim Robbins
Alt 12-03-2013, 21:23
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Deist,

Demokrasi ve Cumhuriyet nedir? Oturmamış olan bu rejimden bahsediyorsunuz, peki oturmuş olan bir rejim olsa ve halka ne istediği sorulsa, halkın ne isteyeceğini sanıyorsunuz? Halkın yönetimi ise, halk ne istiyor ise hangi şekilde yönetilmek ve yaşamak istiyor ise yapılması gereken halkın istediği değil midir?

Siz bu insanların nasıl düşündüğünü ve ne istediğini hala anlayamıyorsunuz! Eğitim ve eğitimin yetersizliğinden bahsediyorsunuz, aileleri sizin anladığınız manada bir eğitim şeklini istemiyor ve buna izin vermiyorsa bu eğitimi onların çocuklarına nasıl verebilirsiniz?

Siz yeni ve başka bir nesil, başka bir toplum istiyorsunuz ama bunu varolan, sizin gibi olmayan ve asla olmak istemeyen bir toplumdan oluşturmaya çalışıyorsunuz. Bunun onların isteği ve dileği olmadan baskı ve dayatmalarla yapılması ne mümkün?

İstemiyorlar işte sizin gibi olmayı! Bu zorlamanız ne diye? Onların isteği Şeriatsa bunu sizin kabullenmemenizin adı ne? Nedir bu Cumhur yönetimi ve demokrasi?

Dünyada bazı insanlar hala başka insanların başka istekleri olduğunu anlayamıyorlar.

Ne tuhaf!

Kendiniz gibi olan ve yaşayan toplumlara katılın, belki yaşam sizin için daha rahat olur. Hmmm yok ille de ben zoru seviyorum, bir toplumu kendim gibi olmaya, dönüştürmeye çalışacağım diyorsanız, buyrun yolunuzda yol almaya devam edin.

Sevgiler.

Ha "si gidin" nerede yaşarsanız yaşayın diyosun yani?

Bak efendi benim dedelerim ninelerim, Anam-babam bu ülkeye vergisini verdi, o da yetmedi o nine-dedelerimden bazıları bu ülkede yaşanmış en büyük savaşa tanık oldu (Birtanesinin gidip gelmediği söylenir), ailemin gençleri bu ülkede askerlik yaptı, hem de her sağlıklı vatandaş gibi zorunlu asker oldu.

Ben de, benim atalarım da, bu ülkenin sıkıntısını kahrını çekti, terini akıttı, yeri geldi kanını akıttı.

Onun için, maklubeye kaşık sallayan cemaatci tayfa kadar bizim de dilediğimiz-alıştığımız hayat tarzını yaşamaya hakkımız var, en az onlar kadar bu ülkenin sahibiyiz.

millet dediğiniz de sadece akp.ye oy verenlerden oluşmuyo.

onun için sizden ricam lütfen haddinizi bilin, biz bu ülkede sığıntı değiliz, siz ev sahibi biz misafir değiliz, onun için artık aklınızı başınıza devşirseniz iyi olur.

Yoksa şu yaptığınızla bu kutuplaşmayı fırsat bilecek olanlara "yaram var" demekten başka birşey yapmıyorsunuz...

"Solcu politikacılar özgürlüğünüzü çocuklar ve fukaralıkla mücadele namına elinizden alırlar, sağcı politikacılar ise bunu aile değerleri ve uyuşturucu ile mücadele adına yapar. Heriki durumda da iktidar büyür ve güçlenir, siz ise daha az özgür olursunuz."

Harry Browne

http://www.liberteryen.org
http://www.freemarketforever.com
http://www.libertariansforum.com
http://www.theuklibertarian.com
http://www.cato.org
http://www.lp.org
http://www.aynrand.org
http://www.mises.org
"Daima birşeyi yapmamanızı öğütleyen birileri olacaktır. Esas mesele onlara aldırmamayı bilmektir.
Tim Robbins

Önerilen Siteler