Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-05-2012, 20:10
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Mucizeler ve İlkel Mantık

Turan Dursun'un kitabından;

İkel bir yerli, bir rüya görür. "Rüyasında, Grubb, gelip bunun bahçesine girip,helvacı kabağını çalmıştır." Grubb'sa o sırada, 150 mil uzakta bulunmakta. Yerli rüyayı görür görmez, bu kadar uzak olan Grubb'a gider, rüyasını anlatır ve kendisinden "tazminat" ister. Grubb, doğal olarak "itiraz" eder. İtirazını da bir akıl ilkesine dayandırarak; "Olayın geçtiği (yani rüyada geçtiği) anda, ben, 150 mil uzakta bulunmaktayım. Aynı anda, iki yerde birden bulunmuş olamam. Öyleyse, senin ileri sürdüğün de, gerçek olamaz" der. Ne var ki, yerli, ileri sürdüğünde direnir; "yine de sen benim bahçemden o kabağı çaldın!" diye konuşur. Çünkü, "rüyasında gördüğü" "olay"ın "gerçek" olduğuna inanmakta. Yani ilkel yerli için, aynı anda, bir insan, hem A yerinde, onun bahçesinde; hem de B yerinde, Grubb'un bu bahçeye 150 mil uzaklıktaki yerinde bulunabilir. Burada birbiriyle çelişen "iki önerme"nin ortaya çıkması yerlinin umurunda bile değil.
Bu ilkel mantık Müslümanlarda ve tüm Tanrı inançlılarda vardır,yok diyen yalan söylüyordu(tabi ki yok diyecekler).Örneğin şöyle birşey düşünelim;

Şeriat toplumunda 4 kişi beni zina ederken gördü,eğer zina ettiğim kadın evliyse veya ben evliysem,recm edilirim.Evli değilsek kırbaç yerim.Peki oradaki zina edenin ben olduğum ne malum?

Ben o kadar imanlıyımdır ki şeytan benden nefret eder ve beni yoketmek ister.O 4 kişiye aslında benim hiç haberim olmamasına rağmen bir halisünasyon olarak zina ettiğimi gösterir.Bu durumda ben b.k yoluna gitmiş olmam mı?

Ve bunun gibi bir dolu şey.Sonuçta mucize var ise,imkansız yoktur.Hiçbirşey maddesel yasalarla sınırlanamaz?

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 07-05-2012, 13:03
Olimpiyat Olimpiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Aslında yaptığın alıntı ile verdiğin örnek örtüşen şeyler değil, ama senin söylediklerin açısından konuşursk, bugün şahitlik hukukta da çok önemli.
Geçenlerde bir cumhuriyet savcısı ve bir emekli hakimle sohbet ediyorduk. dediler ki,öyle bir şey ki, bir kadın gelip bu adam beni sokakta taciz etti dese ve gidip 2-3 tane yalancı şahit bulsa, onlr gelip ifade verse, biz hiçbir şey yapamıyoruz ve o şahitlere göre hüküm vermek zorunda kalıyoruz.

Tabi sen islami açıdan değerlendirdin ama olay öyle bir noktadaki bu tarz şeyler dine ve imana bakmıyor, vicdan ve karakter meselesi.

Yaptığın alıntı ise, din ve iman açısından önemli bir ayrıntı.Hatta temeli orada gizli.
Ne kdar çelişkili görünürse görünsün, işin içine din ve iman girince kişinin gözlerine ve aklına perde çekiliyor. Bir çelişkiyi, tutarlı bir şeymiş gibi algıladığının farkında değil.
Alt 07-05-2012, 13:28
Askalani Askalani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mantığı olmayan uydurma rivayetlerden ibaret bir hikaye ile islam düşmanlığı yapmanında akıl karı olmayacağını konuyu açan %100 bilmektedir.Verdiği önerme ile zinayı birleştirip.zina yapan göya kendisi değil.

O halde şöyle bir önermeyi de sunmamız hiç abeste iştirak etmeyecektir.Konuyu açan şahıs aslında ateist değildir ama işine geldiği için ateist olmak zorundadır.

Ateist ve olmama iki önermedir.
Alt 07-05-2012, 17:23
sergenci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sergenci sergenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sn. Askalani hoşgeldiniz, konuyu açan değerli arkadaşım rüya ile ilgili mucize saçmalığını vurgulamış, 4 şahit ile ilgili çelişkiyi açıklamış. Bilmiyormusunuz, Muhammedin biricik aişe'sini allahın rüya ile muhammede gösterdiğini ve ayrıca Safvan İFK olayı ve hemen ardından allahın 4 şahit ayetleri ile aişe olayına yetişmesi? Böyle bir olay dahi tanrı ulviyetine yakışmaz, bunu yaratan, kader yazgısı ile allah değilmi, elbette sizin için öyle. Mantığınıza uymayan rivayetler islam düşmanlığı oluyor sizce fakat mantığınıza uyan ayet, rivayet ve hadisler allah tarafından oluyor ve örnek teşkil ediyor. Başka şekilde insanları aydınlatamayıp böyle saçma şekiller ile bizlere örnekler verip kendisine inanmamızı sağlıyor. Yüzbinlerce masum erkek ve kadın 4 tane yalancı şahit ile recm ediliyor ve allah hiç olaya müdahale etmiyor. Bu yalancı şahitler öteki tarafta cezalandırılacaklar deyip işin içinden sıyrılmayın. Rüyalar, hadisler, rivayetler ile desteklenip allahın sallandırdığı ipine sıkıca sarılınca çelişkileri görmek çok zordur sn. askalani. Ayrıca Allah, İslamın direği sayılan namaz ibadetininin ezan olayını dahi rüyalar ile hemde muhammede değil sahabelere duyurarak gerçekleştiriyor.Daha sonra ayet yolluyor, senin ismini ezanla yüceltmedikmi diyor. Sabahtan yatana kadar beyin yıkıyor, önce olay sonra rüya daha sonra ayet. Şahitliğin, rüyaların binlerce sene sonra (islamın iddia etti gibi herşey allahtandır ) allahın kendisinin son Y.Yıl içinde verdiği teknoloji sayesinde aydınlanan insanlara savsata geleceğini bilmiyor ama her türlü teknolojiyi vermesini biliyor. sn. Askalani, şahsınıza değil inancınıza kızgın ve kırgınım, o hamurun içinde yoğurulup dışarı çıkmak, korkutma ve dayatmalardan kurtulmak gerçekten çok ama çok zordur. Elbette kendiniz gibi düşünmeyen insanları kafirlik ve islam düşmanlığı ile suçlayacaksınız, ama o suçlananlarında insan olduğunu unutmayın. Esenkalın.
Alt 07-05-2012, 17:46
Üye

4 şahit ile ilgili çelişkiyi açıklamış. Bilmiyormusunuz, Muhammedin biricik aişe'sini allahın rüya ile muhammede gösterdiğini ve ayrıca Safvan İFK olayı ve hemen ardından allahın 4 şahit ayetleri ile aişe olayına yetişmesi? Böyle bir olay dahi tanrı ulviyetine yakışmaz
sayın sergenci

bir an için tanrı sen ol.ve selamm bin suleym ve diger 4 kişinin kuşkulanmasını gidermek için ne yapardın...safvan bin muattalın erkeklikten düşmediğini de sana vereyim hadi...evet bu dedikoduları nasıl önlerdin?
Alt 07-05-2012, 20:41
Üye

sn. Askalani, değerli kardeşim, ben ne tanrı olabilirim nede onun gibi düşünebilirim açıkçası bende tanrı yaklaşımı yok. Kuranı yollayan allahtan bahsediyorsak, herşeyi yaratan benim ve benim iznim olmadan asla bir yaprak dahi düşmez diyorsa bu kelime kainatı kaplar hallaç pamuğuna çevirir. Böyle söyleyen bir yaratıcı 600. Yıllarda ve binlerce yıl sonra dünyaya gelecek insanların kaderlerini yazıp o ruhlara bedenleşmeden önce müdahale edebiliyorsa sizin sorunuzu benim vasıtamla cevaplatamaz. Çok yüce ve ulvi bir yaratan ol deyipte oldurma gücü varsa kendisinin yarattığı polemiğe kendisini alet edemez. Allah kuranda zaten kendisi ile hep çelişkide ama inançlı olunca asla kurana karşı gelemezsin, günahtır göremezsin. Mesela mevlana'nın mesnevisinde çelişki çoktur okudukça bulursun ama insan yazması olduğu için önemsemez ve hoş görürsün fakat yüce bir yaratanın ebediyen insanlığı yöneteceğini söylediği bir kutsal kitabında çelişki ve mantıksızlık asla ve asla olmamalı ki yarattığı insanlar Tanrıyı sevsin, gurur duyup övsün. Korkarak ve birbirlerini boğazlayarak, kardeşini dahi öldürerek Tanrı'ya sahip çı-kı-la-maz. Ben kurana inanmadığım için Kaldıki 4 şahit olayı nasıl önlenir, o zamanın şartlarına göre mükemmel, itiraz etme hakkın zaten yok edersen kelle gidiyor mecburen uyacaksın. Muhammed kendisine göre olayı örtbas edip uyarlamış ama bir kolye yüzünden belki yüzbinlerce insanın hayatı kararmış. Esenkalın.
Alt 08-05-2012, 03:36
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

[askalaniQUOTE]bir an için tanrı sen ol.ve selamm bin suleym ve diger 4 kişinin kuşkulanmasını gidermek için ne yapardın...safvan bin muattalın erkeklikten düşmediğini de sana vereyim hadi...evet bu dedikoduları nasıl önlerdin?
[/QUOTE]

Dedikodulari nasil mi onlerdim?

Evreni yaratan tanri ve dedikodu;

Siz ne dediginizi biliyor musunuz? Butun kainati ve icindekilerini planlayan bir guce, tanriya inaniyorsunuz, ve yine de dedikodulari nasil onleyecegini dusunerek, kendinizin seviyesine indiriyorsunuz inandiginiz gucu. Bu ne yaman bir celiski;

Apacik, karilarini sirayla ziyaret ederkenj, cocuk yasindaki karisinin hareme katilmasiyla en fazla onunla vakit geciren, korpe Aise'den vaz gecemeyen muhammed'in bir ayet daha uydurmasina alet edecek kadar dusurdunuz tanrinizi. O tanri ki, herseyi yaratan ve onceden bilen olduguna inandiginiz halde, muhammed'in basina gelinceye kadar, sanki Ayse'den baska haksizlik yapilan, baslangictan beri, oldurulen kadin hic olmamis gibi, 4 sahit sartindan kimseye soz etmemis

Iman akli mantigi yok eder etmesine de, bu derecelere varmasina bunca sacmalik dinlememe ragmen, ben bile sasiriyorum. Sizler dua edin ki boyle bir varlik yok, eger var olsaydi, ilk sizin gibi dusunenleri, onu ayak takimiyla ayni dereceye dusurenleri atardi olmayan cehennemine.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 08-05-2012, 09:42
Üye

sn. Askalani, değerli kardeşim, ben ne tanrı olabilirim nede onun gibi düşünebilirim açıkçası bende tanrı yaklaşımı yok. Kuranı yollayan allahtan bahsediyorsak, herşeyi yaratan benim ve benim iznim olmadan asla bir yaprak dahi düşmez diyorsa bu kelime kainatı kaplar hallaç pamuğuna çevirir. Böyle söyleyen bir yaratıcı 600. Yıllarda ve binlerce yıl sonra dünyaya gelecek insanların kaderlerini yazıp o ruhlara bedenleşmeden önce müdahale edebiliyorsa sizin sorunuzu benim vasıtamla cevaplatamaz. Çok yüce ve ulvi bir yaratan ol deyipte oldurma gücü varsa kendisinin yarattığı polemiğe kendisini alet edemez. Allah kuranda zaten kendisi ile hep çelişkide ama inançlı olunca asla kurana karşı gelemezsin, günahtır göremezsin. Mesela mevlana'nın mesnevisinde çelişki çoktur okudukça bulursun ama insan yazması olduğu için önemsemez ve hoş görürsün fakat yüce bir yaratanın ebediyen insanlığı yöneteceğini söylediği bir kutsal kitabında çelişki ve mantıksızlık asla ve asla olmamalı ki yarattığı insanlar Tanrıyı sevsin, gurur duyup övsün. Korkarak ve birbirlerini boğazlayarak, kardeşini dahi öldürerek Tanrı'ya sahip çı-kı-la-maz. Ben kurana inanmadığım için Kaldıki 4 şahit olayı nasıl önlenir, o zamanın şartlarına göre mükemmel, itiraz etme hakkın zaten yok edersen kelle gidiyor mecburen uyacaksın. Muhammed kendisine göre olayı örtbas edip uyarlamış ama bir kolye yüzünden belki yüzbinlerce insanın hayatı kararmış. Esenkalın.
yasin süresinin 10.cu ayeti tam senlik sergenci kardesim.umutsuz vakasın sen.söylediklerinin hiç birinde tutarlı bir şey yok.kaderden bahsetmişsin güya.kadere göre pay biçerek benden bir şey alamazsın demişsin.senin bu mantığınla herkes koy verir giderse,yaşam kaos olur.halbuki irade diye bir şey var.bahsetmeyeceğim bu konudan sana.çünkü asla anlamayacaksın.Anlayanada mani olmada tatsızlık çıkmasın

Siz ne dediginizi biliyor musunuz? Butun kainati ve icindekilerini planlayan bir guce, tanriya inaniyorsunuz, ve yine de dedikodulari nasil onleyecegini dusunerek, kendinizin seviyesine indiriyorsunuz inandiginiz gucu. Bu ne yaman bir celiski;
yemin ediyorum bu insani yollardan gitmese idi,mucize gösterse idi; esas ona inanmazdınız siz

şu ateistleri anlamak o kadar zor ki.ne yapsaydı insancıl yoldan gitmeseydi de; safvan bin muattalı yok mu etseydi orada abraka dabra

sayın vartor kendimizin seviyesine indirmediğinde keyf süresinin 83 ve 99.ayetleri arasında zülkarneyni anlatıyor ALLAH.ona komple inanmıyorsunuz zaten hadi siizn yolunuzdan gideyim diyor.ona da kulp takıyorsunuz.ne yapacağız sizinle bilmem ki.ademe diyorsunuz ensest ilişki ile çoğaldı.gökten kadın ordusu indirse ona temelli inanmıcanız. zor işiniz çok zor

yasin 10 sana da gelsin.

Konu Neva tarafından (08-05-2012 Saat 10:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: arka arkaya atilan mesajlar birlestirilmistir.
Alt 08-05-2012, 15:56
Üye

sn. Askalani, çok matraksın, sana söyledim anlayamazsın diye, kuran dışında düşünemezsin. tipik bir nurcu örneğisin, Abi falan olabilirsin. Rezalet i kübraları okursan böyle olursun. Bizim sözlerimizi bize tekrarlıyorsun, ayetlerle konuşma kendi mantığın ile cevaplar ver. Alıntı: Anlayanada mani olmada tatsızlık çıkmasın) böyle tehdidvari konuşup kesip atarsan sağlıklı tartışılmaz, sıcaktan hoşlanmıyorsan göbek taşına yatmayacaksın. 4 Şahit olayını icat edip kutsal aişe'yi temize çıkartmak ve nurunun hanımları ile yatma sırasını dahi kitaba sokan, bu tip polemikleri dahi kendisi yaratan ve bunlara inanmazsanız sizi yakarım deyip bu ayetleri bize okutup kendisine secde ettiren bir tanrı. sn. Askalani, böyle rahatsız bir tanrı olmaz, bütün kitap muhammed ve yazarların eseridir. Gerçek tanrı ve peygamberi arasında bu tip olaylar olmamalı, bunlar insanlar arasında olan olaylar, bu saçma ayetleri kutsallaştırırsan 21. Y.Yıl insanlarıda bu kitabı alır başında paralar. Senin yüce rabbinin 99 tane adı var, bu adların anlamlarının nelere kadir olabileceğini düşünemiyormusun. Cehennemi ve Cenneti alayı istediği gibi düzenlemesini bilen ve her şeye muktedir olan tanrın bunu neden halletmesini beceremiyor. Neden bir sürü ayetler ile kutsal aişe ve muhammedin uçkurlarını düzenliyor diyorum, bunlara cevap vermeni istiyorum, sen cevap veremiyorsun.
Alt 08-05-2012, 16:19
Üye

yahu arkadasım anlatamıyorum ki sana.. ifk olayında sen olsan safvan bin muattalla aişeyi yan yana gören sahabe icin ne hüküm verirsin hadi soruyorum sana, nasıl bir hüküm verirdin?

buna cevap verir misin olayı vehamete sürüncemeden.

Önerilen Siteler