Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Turan Dursun > Turan Dursun

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 04-01-2005, 01:34
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Turan Dursun ve "süpürge" testinin kısa bir anali

Sn. Turan Dursun''un bu "deney"i bazı çevrelerde ciddi ciddi örnek gösterilmektedir

"kovaya su doldurdum. süpürgeyi alıp batırdıktan sonra duvarlara rasgele serptim. baktım.
bakıyorum duvarlarda çeşitli biçimler oluyor. insan resmi, hayvan resmi, ağaç... kuruyor. ben bir daha serpiyorum. kadıncağız
orada öyle bakıyor. "ne yapıyorsun sen" diyor. "neden yapıyorsun?" alah var mı, yok mu onu bulamaya çalışıyorum" dedim.
anlayamıyordu, suyla süpürgeyle duvara serpmeyle allah''ın ne ilişkisi var. onlarla bir kanıt bulmuştum. bu duvarlarda çeşitli
resimler oluşuyor. hayvan resmi. gerçi süpürge benim elimde, su da. suyu serpen de benim. ama o biçimler benim irademden
kaynaklanmıyor. rastlantısal oluyor."
Bu mantığı biraz, kısaca incelememiz gerektiğini düşünüyorum...
Sn Turan Dursun burada süpürgeyi eline alıyor rastgele sallamaya başlıyor ve oluşan şekileri görünce "Tanrı''nın olmadığı" düşüncesi aklına geliyor...Çünkü rastlantısal bir hadise yaşandığını söylüyor...
1)Bu mantık son derece yanlıştır çünkü Sn.Turan Dursun''un duvarda "şekiller" oluşturmak için ya da bu "deney"i yapmak için BİLİNÇLİ bir şekilde bir kovaya su dolduruyor BİLİNÇLİ bir şekilde eline süpürge alıp yine BİLİNÇLİ şekilde suya batırıyor BİLİNÇLİ bir şekilde "şekiller oluşturmak için" süpürgeyi SALLIYOR...yani Sn Turan Dursun''un bu eylemi yapmasında İRADE vardır...işte bu yüzden olaya "rastlantı" demek çok da mantıklı değildir..

2) Süpürgeyi rastgele "sallamakla" eğer kişinin çok çok özel bir yeteneği yoksa insan resmi,hayvan resmi ağaç OLUŞMAZ! bunları OLUŞTURMAK için özel bir İRADE gerekmektedir bir BECERİ gerekmektedir bir UĞRAŞ gerekmektedir...

3)Süpürge sallamakla duvarda mükemmel şekilde resimler oluşabileceğini VARSAYSAK BİLE bu ihtimal dünyanın "doğal" yollarla hiç yoktan başka bir söyleyişle kendi kendine oluşmasından miyonlarca kat fazladır...

Çünkü birçok BİLİM ADAMININ da ifade ettiği gibi insandaki bir hücrenin bir dokunun "kendi kendine" oluşması ihtimali bir alana bırakılan metal yığınlarının zaman içinde F-117 oluşturmasından veya bir köşeye bırakılan tuğla tozlarının zaman için gökdelenler oluşturmasından ÇOK DAHA DÜŞÜKTÜR!

Forumda tartışılan Antony Flew konusunun da bununla ilgisi vardır...

Bilindiği gibi Flew en koyu ateistlerden biriyken (strong atheism) bu tür olasılıkları düşünmüş ve evrim teorisinin ve HİÇBİR AÇIKLAMANIN bu indirgenemez kompleksliği KESİNLİKLE AÇIKLAYAMAYACAĞINI anlamıştır ve AÇIKLAMALARINDA AÇIKÇA İFADE ETMİŞTİR...(aynen biyoloji profesörü Michael Behe''nin "Darwin''in kara kutusu" adlı kitabında açıklandığı gibi)Her ne kadar inandığı Tanrı Kutsal Kitaplarda açıklananlardan "şimdilik" farklı olsa da DOĞAÜSTÜ BİR GÜCÜN bu işte "rol oynadığını" en azından "oynamış OLABİLECEĞİNİ" kabul etmek zorunda kalmıştır...

Saygılarımla;

Önerilen Siteler