Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-08-2016, 13:15
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Pardon Yani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin İlahimasal,

isin can alici noktasi ayetde bu uygulamayi müminler darlik cekmesin diye yapildigini söylüyor. Nasil evrensel olmasin? lakin sizde haklisiniz, madem müminler böyle bir evliligi uygulamiyorlarsa, bu ayetin baska ne amaci olabilir diye sormakda gayet dogal.

Akcayin verdigi tek cevap cahiliye döneminin hurafesini gidermekmis. Iyide bu darlik ceken deyyuslarin darlik durumunu yine aciklamiyor.

Sorular cogaliyor bu durumda, kim bu evlatligin bosadigi karilari alamadik diye darlanan deyyuslar? Niye darlik cekerler? elbetde ortada bir durum söz konusuymuski, darligi allahlari gidermek zorunda kalmis.

Sizin bu sorunuza hic bir zaman acik ve net evet veya hayir yapmazdim diye cevap vermeyecektir. Buna benzer bir cok sorum hale postda asili duruyor.

Saygilarimla...
Sayin Pardon Yani

Hasan Akcay ve benzeri arkadaşların ,inandiklari tanrilarının eksik,tutarsiz,çelişkili sözlerini düzeltemek için çaba sarf etmelerinide anlayışla karşılamak lazım.

İnanan insaların inandıkları inançları yerine muntazaman getirmeleride gerekli.
Biyolojik olmayan oğulluklarının eşlerinden boşatılıp ,boşanan eşin alınması hem sünnet ,hemde allah'ın bir emridir.

Benim aklımdan gecen ise şu;
Eyyyy insanlar sizin allahınız olarak biyolojik olmayan evlatlarınız sizin evladiniz falan olamaz deyip ayeti sonlandirsa muminler bu ayeti kabul etmeyeceklermiydi? İllahaki elçisinin uygulamalı girişimi ile göstermesimi gerekirdi.

İslam dininin inanirlarının bu tip savunmaları bile bizim fikrimizi haklı çıkarmaya yetiyor.
Alt 05-08-2016, 15:02
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

İlahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Biyolojik olmayan oğullukların eşlerinden BOSATILIP...

Benim aklımdan gecen ise şu;
Eyyyy insanlar sizin allahınız olarak biyolojik olmayan evlatlarınız sizin evladiniz falan olamaz deyip ayeti sonlandirsa muminler bu ayeti kabul etmeyeceklermiydi? İllaki elçinin uygulamalı girişimi ile göstermesi mi gerekirdi.

İslam dininin inanirlarının bu tip savunmaları bile bizim fikrimizi haklı çıkarmaya yetiyor.

BOSATILIP... Bosatma diye bisey yok. Tam aksine, Muhammed nebi Zeyd'e "Esini bosama, esini tut!" demis -emsik aleyke zevcek.

biyolojik olmayan evlatlarınız sizin evladiniz falan olamaz dese... Demis ayet 4'te: Allah sizin evlatliklarinizi evladiniz yapivermez -ve mâ ceale allâhu ediyaekum ebnâekum.

...dese muminler bu ayeti kabul etmeyecekler miydi? Müminler elbet kabul edeceklerdi. Orda sorun yok. Sorun çikaranlar müsrikler idi. Evlatlik = öz evlat diyenler onlardi, evlatligin öz evlat olmadigini kabul etmeyenler onlardi, sözden anlamayanlar onlardi.

İllaki elçinin uygulamalı girişimi ile göstermesi mi gerekirdi. Evet. Çünkü sözden anlamamislar. Üstüne üstlük Muhammed nebiye "Bunu söylemeyi sürdürürsen asariz keseriz" diye tehditler savurmuslar. Ayet 37 açik ve net olarak belirtiyor bunu.

Nebi
kendisine vahyedilen gerçegi halkina iletmekle görevliydi,
uygulamali olarak iletti.

Bi de şuna dikkat:

Kuran'da
"Evlatliginizin eski esiyle evlenin!" diye bi EMiR yok,
iZiN veriliyor. Istemeyen evlenmez.
Alt 05-08-2016, 15:12
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
BOSATILIP... Bosatma söz konusu degil. Tam aksine, Muhammed nebi Zeyd'e "Esini bosama, esini tut!" demis -emsik aleyke zevcek.

biyolojik olmayan evlatlarınız sizin evladiniz falan olamaz dese... Demis ayet 4'te: Allah sizin evlatliklarinizi evladiniz yapivermez -Mâ ceale allâhu ediyaekum ebnâekum.

muminler bu ayeti kabul etmeyecekler miydi? Müminler elbet kabul edeceklerdi. Orda sorun yok. Sorun çikaranlar müsrikler idi. Evlatlik = öz evlat diyenler onlardi, evlatligin öz evlat olmadigini kabul etmeyenler onlardi, sözden anlamayanlar onlardi.

İllaki elçinin uygulamalı girişimi ile göstermesi mi gerekirdi. Evet. Sözden anlamamislar çünkü. Birakin sözden anlamayi uygulama da istememisler. Muhammed nebiye "Bunu söylemeyi sürdürürsen ve uygularsan asariz keseriz" diye tehditler savurmuslar. Ayet 37'de bu açik açik belirtiliyor.

Muhammed'i Zeyneple evlendirmeden evlatlik = oz evlat degil! temali bir buyruk indirmeye gucu mu yetmiyor "alemlerin rabbinin". Bosanma! esini tut! demismis, lutfetmis hakikaten, keske onu da demeseymis.

Peki evlatlik = oz evlat demenin ne sakincasi var? Aksine tersini soylemek gerek evlatligin psikolojisi, gerek toplumsal yonden sakincali degil mi? Matah bir sey anlatiyormus gibi bir de yok sozden anlamayanlar, yok kafa kesen ISID'liler bilmemne diye paragraf dizip ciddiye alinmayi bekliyorsunuz.

Olgu ortada, hadisler ortada, ayetler de ortada; "icinde gizledigi" niyeti uzere Zeynep'i bosatti, kendi evlendi, hikayenin sonu.
Alt 05-08-2016, 15:33
Kıdemli Üye

Pyrrhon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... evlatlik = oz evlat demenin ne sakincasi var?

Bunu kendisini evlatlik alan genç hanima delicesine aşik olan evlatliga anlatin. Hani evlatlik alan da ona delicesine aşik iken... Gönül ferman dinlemez kardesim. Sizin fermaninizi da dinlemez. Birakin zorbaligi.

Bakin, insanin aşik oldugu kimseyle evlenmesi bir insan hakkidir.

Arti, gözetilmesi gereken baska insan haklari da var. Örnegin kisinin biyolojik ailesini bilme hakki. Saklamayacaksiniz. Islamin istedigi o. "Senin biyolojik ailen filancalardir ama seni onlar kadar biz de seviyoruz" diyeceksiniz.

"Senin biyolojik ailen biziz" diye yalan söylemeyeceksiniz. Yoksa nasil olsa bi sekilde ögrenir ve iste ASIL o zaman şok geçirir ve size de inanamaz, güvenemez artik. Aile olarak sizi de yitirir.
Alt 05-08-2016, 15:40
Üye

BOSATILIP... Bosatma diye bisey yok. Tam aksine, Muhammed nebi Zeyd'e "Esini bosama, esini tut!" demis -emsik aleyke zevcek.

biyolojik olmayan evlatlarınız sizin evladiniz falan olamaz dese... Demis ayet 4'te: Allah sizin evlatliklarinizi evladiniz yapivermez -ve mâ ceale allâhu ediyaekum ebnâekum.

...dese muminler bu ayeti kabul etmeyecekler miydi? Müminler elbet kabul edeceklerdi. Orda sorun yok. Sorun çikaranlar müsrikler idi. Evlatlik = öz evlat diyenler onlardi, evlatligin öz evlat olmadigini kabul etmeyenler onlardi, sözden anlamayanlar onlardi.

İllaki elçinin uygulamalı girişimi ile göstermesi mi gerekirdi. Evet. Çünkü sözden anlamamislar. Üstüne üstlük Muhammed nebiye "Bunu söylemeyi sürdürürsen asariz keseriz" diye tehditler savurmuslar. Ayet 37 açik ve net olarak belirtiyor bunu.

Nebi
kendisine vahyedilen gerçegi halkina iletmekle görevliydi,
uygulamali olarak iletti.

Bi de şuna dikkat:

Kuran'da
"Evlatliginizin eski esiyle evlenin!" diye bi EMiR yok,
iZiN veriliyor. Istemeyen evlenmez.
Hani sen Allah'ın kendisine nimet verdiği, senin de iyilikte bulunduğun kimseye, "eşini nikâhında tut ve Allah'tan sakın" diyordun. İçinde, Allah'ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha lâyıktı. Zeyd, eşinden yana isteğini yerine getirince, onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde, . evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü'minlere bir zorluk olmasın
Ayetteki maksat belirtilen yerde işaret ediliyor.

Boşanma yok demişsinizde ! Nasıl yani mhmd zeynebi boşamadanmı nikahina aldı?
Kurandaki emirler müsluman cemaat için geçerli, müsrikler için deilki.Müşrikler itiraz etse ne olur ? Onlara ne?

4 . Halife Ali'nin ogulluğu ,1 halife Ebubekir'in biyolojik oglu mhmd 'in eşi bu emre itaat edip ,eşini boşayıp ,4 halife Ali ile nikahına musade etmişmidir?

Bu biyolojik ogul, oğulluk mevzuu NEDEN bu kadar onemlidir? Bu ayet olmasa idi ,bu güne kadar ortaya çıkıcak SORUN ne olurdu?

Mhmd emir sahibi bir elçi ise ,neden zeyd'e eşini boşama demesine rağmen boşamışdır? Kuranin emri deilmi elçinin emrine uymak ?

Bu kadar basit bir olay bile bu kadar soruya muhattap oluyorsa ,bu ayetin ilahi,kutsal olma durumu olamaz.

Yine soruyorum . Bu ayetteki emre itaat eden islam tarihinde ornekler varmı?
Varsa öğrenmek isteriz.
Yoksa. Neden yokdur. İslam ummeti bu ayetteki durumdan midesi bulanıp bu tip bir uygulamaya girişmemişdir.
Bu gün için bu olay islam ALİMLERİ tarafından teşvik edilse UYUCAK bir ümmet mensubu varmıdır.

Sayın AKÇAY.
Alt 05-08-2016, 15:41
Super Moderator

Bunu kendisini evlatlik alan genç hanima delicesine aşik olan evlatliga anlatin. Hani evlatlik alan da onu delicesine aşik iken... Gönül ferman dilemez kardesim. Senin fermanini da dinlemez gönül. Birak zorbaligi. Insanin aşik oldugu kimseyle evlenmesi bir insan hakkidir.
Siz kimden bahsediyorsunuz? Kimdir bu uvey annesine delicesine asik olan evlatlik, ben hayatimda boyle bir sey ne duydum, ne gordum. Kaldi ki, boyle bir sey olsa dahi toplumu ilgilendirmez/ilgilendirmemesi gerekir, aile ici bir mevzu olur.

Peki, uvey anasina delicesine asik olan hayali evlatliktan baska ne gibi bir faktor var, bu ayetlerin "inmelerine" sebep olarak gosterebilecegimiz?
Alt 05-08-2016, 15:44
Super Moderator

Gözetilmesi gereken baska insan haklari da var. Örnegin kisinin biyolojik ailesini bilme hakki. Saklamayacaksin. Islamin istedigi o. "Senin biyolojik ailen filancalardir, seni onlar kadar ben de seviyorum" diyeceksin.
Element uydurmayin, rica ederim.

Biyolojik ailenin saklanmasiyla ilgili bir pasaj varsa Kuran'da gosterin.

"Senin biyolojik ailen biziz" diye yalan söylemeyeceksin. Yoksa nasil olsa bi sekilde ögrenir ve iste ASIL o zaman bunalimlara girer ve sana da inanip güvenmez artik. Aile olarak seni de yitirir.
..ve bu biyolojik yalanlarin onune gecmek icin Muhammed'in Zeynep'le evlenmesi gerekiyordu
Alt 05-08-2016, 15:53
Üye

Bu ayet ile başka bir sorun ortaya çıkıyor.

Mhmd'in eşleri müminlerin annesi ise ve bu kadinlar ile evlilik ebediyen yasak ise , geçmişde zeyd'in aynı yatakda yattiğı kadın ,bu ayetten sonra zeyd'in annesi olamazki. Ve çok buyuk bir ahlaki sorun ortaya çıkıyor.

Şayet Zeyd ile zeyneb'in çocukları olsa idi ( belkide olmuşur tarihi kayıt yok edilmişir) ,bu çocuğun durumu nasıl olucakdı? Zeynep'e her durumda anne diyecekdi. Babalık vasisi kim olucakdı? Mhmd mi' zeyd mi?
Alt 05-08-2016, 21:10
Kıdemli Üye

Pyrrhon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Biyolojik ailenin saklanmasiyla ilgili bir pasaj varsa Kuran'da gosterin.
1.
Bir çocugun 2 (iki) biyolojik ailesi olamayacagina göre
siz evlatliginizin biyolojik ailesi oldugunuz anda
onun gerçek biyolojik ailesi yok olur yani FiiLEN saklanir.

2.
Evlatlik sahibi evlatligina kendi soyadini verir,
biyolojik aile böylece iSMEN de saklanmis olur.

Benim gördügüm
bu müzakerede AKLIL devre disina çikarilmis durumda.
Bundan sonra inatlasma olacak, müzakere degil.

Böyle durumlarda ben susma hakkimi kullanirim.
yani inatlasip sizi kiracagima klavyemi kirarim.

Izninizle ben susma hakkimi kullaniyorum.
Alt 05-08-2016, 23:01
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Öncelikle, Muhammed'in Zeyd'in eşi Zeyneb'i alma noktasına nasıl geldiğini açıklığa kavuşturalım.

Muhammed yokluk/sıkıntı durumunda değil, Hali hazırda eşleri ve cariyeleri mevcuttu. Ancak henüz kendisine yeni eş almaya yönelik bir ayet gelmediği için yeni kadınlar almak konusunda herhangi bir tereddüt içinde değildi. Yani keyfi için evlenmeye devam ediyordu. Zeyneb'i de almasının sebebi onu beğenmesidir. Bir gereklilik ya da müslümanlara yok göstermek amacı bulunmamaktadır. Rivayete göre Zeyd'i ziyarete gittiği bir gün Zeyneb'i banyodan yeni çıkmış görüp aşık olmuştur. Bir başka rivayete göre ise sadece görüp aşık olmuştur. Ancak, Zeyd'i Muhammed'in bizzat evlendirdiği düşünülürse görüp aşık olmasından çok banyodan yeni çıkmış görüp aşık olması daha muhtemel görünmektedir. Yine de karar sizindir. Sonuçta ortada bir aşk var. Hatta bu aşk Ayet ile de sabittir:

AHZAB 33/37. Allah’ın nimet verdiği ve senin de nimetlendirdiğin kimseye:"Eşini bırakma, Allahâ'tan sakın" diyor, Allahâ'ın açığa vuracağı şeyi içinde saklıyordun. İnsanlardan çekiniyordun; oysa Allahâ'tan çekinmen daha uygundu. Sonunda Zeyd eşiyle ilgisini kestiğinde onu seninle evlendirdik, ki evlatlıkları eşleriyle ilgilerini kestiklerinde onlarla evlenmek konusunda müminlere bir sorumluluk olmadığı bilinsin. Allahâ'ın buyruğu yerine gelecektir.
Burada içinde sakladığı şeyin ne olduğunu anlamayanımız var mıdır?

Buraya kadar olan kısmını anladıysak devam edelim. Aşık olan Muhammed kızı nasıl aldı?

Muhammed eve döndükten sonra Zeyneb'e olan ilgisi devam etmiştir. Öyle ki bu ilgi en sonunda Zeyd'in kulağına kadar gitmiştir. Tabi ki Zeyd duyar duymaz Muhammed'e koşar. Yanlış anlamayın. Hesap sormaya gitmiyor. Zamanında efendisi şimdi ise babası olan, Kendisini evlendiren ve politik bakımdan güçlü olan bir kişiye koşup, eşini boşayabileceğini ve seve seve Muhammed'e vereceğini söylüyor. Muhammed ise buna karşı çıkıyor. Devamını ayetten biliyoruz; evleniyorlar. Arada olanlar ise şu şekilde:

Zeyneb`in iddeti tamamlanınca, Resulullah (sav), Zeyd (ra)`e: "Git onu bana (kendinden) iste" dedi. Zeyd gitti, Zeyneb`e geldiği zaman hamurunu yoğuruyordu. Zeyd der ki: "Onu gördüğüm zaman içimde bir zorluk hissettim, ona bakamaz hale geldim. Sırtımı ona çevirerek, geri geri yaklaştım ve: "Ey Zeyneb! Beni Resulullah (sav) gönderdi. Seni istiyor" dedim. Zeyneb: "(Ben (istihare yoluyla) Rabbimle istişare etmeden bir şey yapacak durumda değilim!" dedi ve kalkıp mescide gitti. Derken Resulullah`a vahiy geldi. Aleyhissalatu vesselam kalkıp izin almadan Zeyneb`in evine girdi. Zeyd der ki: Gündüzün ilerlemesiyle Resulullah (sav)`ın bize ekmek ve et yedirdiğini gördük. Yemekten sonra halk çıkmış, bazı kimseler evde kalmış sohbet ediyordu. Resulullah (sav) da çıktı, peşinden ben de çıktım. Hanımlarının hücrelerine birer birer uğrayıp selam vermeye başladı. Onlar: "Ey Allah`ın Resulü (yeni) hanımını nasıl buldun?" diyorlardı. Hz. Enes (ra) der ki: "Bilemiyorum, halk çıktı!" diye ben mi haber verdim, başkası mı haber verdi. Aleyhissalatu vesselam gelip evine girdi. Ben de beraber girmek istedim. Benimle kendi arasına perde çekti. Örtünme ayeti nazil oldu. Halk, kendilerine verilen öğütten derslerini aldı: "Ey iman edenler! Yemek için davet olunmadan Peygamber`in evine girip de orada yemek vaktini beklemeyin. Davet edildiğinizde ise girin, fakat yemeğinizi yedikten sonra sohbete dalmadan dağılın. Bu hareketiniz Peygamer`e eziyet verir. O da size bunu açıklamaktan sıkılır. Allah ise hakkı açıklamaktan çekinmez." HadisNo : 5615
Muhammed'e Zeyneb'i isteyen Zeyd!

Şimdi, yokluk ya da sıkıntı durumlarını bir kenara bırakmanın vakti sizce de gelmedi mi? Zeyd ölmüş olsa ya da Muhammed, Zeyneb'i hiç görmemiş olsa ve Zeyd onu boşamış olsa, evlendirilme yolundaki ayetin gelmesi ve bunun uygulamalı olarak anlatılması bir nebze olsun savunulabilir. Ancak hikaye yukarıda.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM

Önerilen Siteler