Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-11-2020, 13:39
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

3 sene sonra tekrar bu konuya dönüp,3 sene önce ortaya attığım bu iddianın doğru olmadığını söyleyeceğim..

Öncelikle Zülkarneyn ifadesinin geçtiği Kehf suresinden bahsedeyim;
Surenin 4.ayetinde,indirilen kitabın ''Allah çocuk edindi'' diyenleri uyarmak için indirildiğinden bahsedilmiş..
Yani İsa'nın Allah'ın oğlu olmadığı belirtiliyor ve İsa'nın Allah'ın oğlu olduğunu söyleyenlere karşı bir savunma yapılıyor..
6.ayette de İsa'nın üzülmemesi gerektiği belirtiliyor..
Sonra kıssa anlatmaya başlanıyor..Ashabı kehf,iki tane çiftçi,Musa ve yardımcısı hakkında kıssalar anlatılıyor..13.ayette kıssa deniliyor,54.ayette de misal deniyor..Yani masal..Surede anlatılan herşeyin masal olduğu alenen tekrarlanıyor..

83.ayete kadar böyle geliniyor..83.ayette ''Sana Zülkarneyn'den soruyorlar'' deniliyor..Buradaki SANA ifadesini İSA olarak anlamanız lazım..Surenin başındaki 4 ve 6.ayetlerde İsa'dan bahsedildiğini belirtmiştim..Ayrıca surenin son ayeti olan 110.ayette de ''De ki;ben sadece sizin gibi bir insanım'' deniliyor..Surenin başında ve sonunda alenen İSA'dan bahsediliyor..

İSA,83.ayette ''Size Zülkarneyn'den bir hatıra okuyacağım'' diyor..Başlıyor masalı anlatmaya..
Yani benim 3.el Münzir iddiam rafa kalkıyor böylece..Çünkü 3.el Münzir 6.yüzyılda yaşamış tarihi bir kişilik..

Bu bakımdan bu masalı/kıssayı,milattan önceki dönemde aramak,İskender mevzusuna bakmak lazım..Çünkü İskender,milattan önce yaşamış bir şahsiyet ama Kuran'da anlatılanların masal olarak geçtiği de aklımızda bulunmalı..

Genel kanı,Zülkarneyn'in İskender olduğu..Tamam da İsa,yani bir yahudi,neden Makedon bir kralın masalını anlatsın?

İskender zamanında Persler/Ahamenişler,her türlü dine/dile hoşgörülü bir imparatorluktu ve yahudiler bu imparatorluğun içinde yaşıyorlardı..Makedon kralı İskender'in bu imparatorluğu fethetmesi/yıkması sürecindeki Babil belgelerinde,o dönemin insanlarının Ahameniş imparatorluğunun yıkılmasından üzüntü duydukları belirtiliyor..!
Yani İskender'in bu anlamda olumsuz bir imajı var..Haliyle yahudilerin İskender'i yüceltmeleri için tarih bağlamında bir neden yok..Yalnız zamanla Persleşen bu kralın,''şeytan kral'' imajından kurtulup bir kahramana dönüştürüldüğü de gerçek..

Kuran'ın hitap ettiği insanların yahudi asıllı hristiyanlar olan ebiyonitler olduğunu düşünüyorum..
Bu ebiyonitler,PELLA denilen yerde yaşamışlar..
Pella,Makedon kralı İskender'in doğum yeridir..
Celile ve ölü deniz arasında,Ürdün nehri kenarında olan Pella,ismini Makedonya'daki Pella'dan almıştır..Burayı İskender'in askerlerinin kurdukları ve burada Makedonya kraliyet arşivinin bulunduğu söylenir..
pella.png
İskender'in bir şehrinde,ilk hristiyanlar,İskender'i Yecüc ve Mecüc'e karşı Zülkarneyn olarak takdim etmişler..

Zülkarneyn kelimesi ile ilgili olarak şunları söyleyeyim;

Kehf 83'deki Zülkarneyn,Zi karnayn ya da Zilkarnayn ya da Zi karnan gibi okunabilir..Noktalama işaretlerinin sonradan eklendiğini de hesap etmek lazım..
Şehname'de geçen İranlı savaşçı Sikandar,İskender olarak görülür..Sikandar kelimesi ile Zikarnayn kelimesinin benzerliği de ortada..
Pehlevi dilinde ''kahraman'' olarak kullanılan kelime de Karnamagi.Bu kelime de Zikarnayn/Karnayn kelimesine benziyor..
Kuran'daki kelimeyi biraz farklı okusak/görsek,İskender'e benzetebiliriz..İskandar,Sikandar,Sikardan,Sikarna yn,Zikarnayn..
İran,İskender'i Sikandar olarak almış,araplar da Zikarnayn olarak..!

Kuran'daki yecüc ve mecüc konusu da önemli..Yahudilikte gog ve magog olarak geçiyor bu..Çok karışık bir konu,ne olduğu hakkında çok iddia var..
Acaba bu masalda geçen demir konusu ve diğer her şey mitlerde var mı diye baktım..Antik Mısır'da Horus'un demirle bir alakasının olduğunu gördüm..Horus'ta İsa'nın arketiplerinden birisidir..
Babil'de de Marduk'un bir set inşa ettiğinden bahsediliyor..Fırat ve Dicle nehirlerine yapılan bir set,ayrıca Marduk'un Tiamat ve Kingu ile savaşı da dikkate değer..
Kehf suresinde Zülkarneyn denilen kişi,Marduk'ta olabilir,Horus'ta olabilir ama İskender daha rasyonel gibi..

Hem Pella mevzusu,hem de isim benzerliği önemli..İskender'in setle de bağlantısı var..Hazar denizinin doğusunda Sasani ya da İskender seddi diye birşeyden bahsediliyor..Pella'ya yakın olan Tir'de,İskender'in denizle ada arasına bir set inşa ettiği de biliniyor..Set konusunda bir olasılık bu.
Ayrıca İskender'in Tuna nehri kıyısındaki Getlerle ve İskitlerle savaştığı ve bu insanlara sadece Getler dediği belirtilir..Bu getler kıllı,hayvan derileri giyen insanlıktan çıkmış birileri gibi lanse edilir..Yecüc ve Mecüc konusunda da bir olasılık bu..

Tekrarlarsam;
1-Kehf suresindeki anlatıma bakarak,Zülkarneyn'in yahudilerle alakalı olduğunu görüyoruz..
2-Yahudi olan ebiyonitlerin,Makedon ordusunun kurduğu bir şehirde yaşadıklarını görüyoruz..
3-Kuran'daki Zilkarnayn'ın İskender kelimesine benzediğini görüyoruz..
4-Babil'de ölen İskender,Babil'in Marduk'u yerine geçmiş olabilir ve bu Marduk,set inşa eden,iki kötü tanrı ile savaşan çok önemli bir tanrıdır..Kuran'da bahsedilen set ve yecüc mecüc buradan kaynaklanıyor sanki..
Alt 10-03-2024, 13:50
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kuran'daki Zülkarneyn, genelde İskender ile ilişkilendiriliyor.

Daha önce Lahmilerin başındaki 3.El Munzir'in veya tanrı Dionysos'un Zülkarneyn olabileceğinden bahsetmiştim.

Kuran'ı Tevrat olarak görüp, yahudilerin de Mısır'la ilişkisini düşünelim.🤔

Mısır'ın ölüler kitabında yapılan dualar yer alıyor.

Bir yerde ''ey çifte boynuzlu efendi'' deniliyor.!

Bir başka yerde de ''Seth'in düşmanı olan benim kudretimi, benim Zülkarneyn kudretimdir o, o kudret ki o iki boynuz benim başımda.'' deniyor.!

Burada bahsedilen konu, ''öteki Dünya.''
Kuran'da Zülkarneyn'den bahsedilen yerlere az önce bir göz attım, dikkatimi ''Cehennem'' kelimesi çekti.!

Ölüler kitabında ufak değişiklikler yapılmış sadece.🙃

Önerilen Siteler