Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-05-2009, 18:18
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart İbrahim'e Gidiyoruz

http://www.68liler.org.tr/etkinlik_ibo2009.html

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 15-05-2009, 19:30
che21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
che21 che21 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

BU degerli insanları inancları ugruna gencecik yaşlarında boyunlarını iplere uzatanların, katledilenlerin anısı önünde saygıyla egiliyorken bir parantez acmak ıstıyorum
hala bu verilen mucadeleyı anlamamıs sözde solcuların ataturkculuk adı altında türk solu adı altında ırkcılık yapanların web sayfalarında yayınladıkları bir yazıyı okumanızıda ısterım
http://kemalistler.blogcu.com/ibrahi...i_4081269.html

Konu che21 tarafından (15-05-2009 Saat 19:44 ) değiştirilmiştir.
Alt 15-05-2009, 19:46
Üye

brahim Kaypakkaya (d. 1949 Karakaya, Sungurlu/Çorum - ö. 18 Mayıs 1973 Diyarbakır), Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist'in kurucusu. Sosyalist jargon ve literatürde kimi zaman İbo olarak anılır.

1949 yılında Çorum'un Sungurlu ilçesinin Karakaya Köyü'nde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra Hasanoğlan Öğretmen Okulu'na girdi. Öğretmen Okulunun ardından İstanbul'daki Çapa Yüksek Öğretmen Okulu'na başladı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi - Fizik Bölümü öğrencisi olan Kaypakkaya, sol düşüncelerle burada tanıştı. Mart 1968'de Çapa Fikir Kulübü'nün kurucuları arasında yer aldı. Çapa Fikir Kulübü'nün başkanı olan Kaypakkaya, 6. Filo'ya karşı bildiri yayınladığı gerekçesiyle Kasım 1968'de okuldan atıldı.

FKF ve TİP içinde ortaya çıkan ayrışmada Milli Demokratik Devrim (MDD) tezini savunan kesimde yer aldı. İşçi-Köylü gazetesinin İstanbul'daki bürosunda çalışan Kaypakkaya, Aydınlık ve Türk Solu dergilerine yazılar yazdı. Aydınlık içinde meydana gelen ayrışmada Doğu Perinçek'in başını çektiği PDA kanadında yer aldı. 1972 yılına kadar PDA (TİİKP) saflarında çalıştı ve DABK üyesi olarak görev yaptı. Bu tarihte PDA ile yolları ayrıldı. Doğu Perinçek ve çevresinin revizyonist ve oportünist olduklarını iddia eden Kaypakkaya, ayrılık sonrasında TKP/ML-TİKKO'yu kurdu.

TKP/ML faaliyetlerinin yoğunlaştırıldığı Çemişgezek bölgesinde mücadele ederken, 24 Ocak 1973'de Vartinik köyü Mirik mezrasında Kolluk Güçleri tarafından bulunduğu köyün etrafı sarıldı. Çatışma sırasında TİKKO'nun ilk komutanlarından Ali Haydar Yıldız yaşamını yitirirken, Kaypakkaya yaralı olarak çatışma alanından uzaklaştı. Beş gün sonra kendisinin kaldığı köydeki bir öğretmenin ihbarıyla yakalandı. Ancak bu sürede yaralı olması ve çatışmada botlarını kaybetmesi sebebiyle ayakları ve bacakları hissizleşti. Kaldırıldığı hastanede ayak parmakları kesildi.

İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır'da süren dört aylık sorgulama ve işkence sürecinden sonra, mahkemeye çıkartılmasına az bir zaman kala, 18 Mayıs 1973'te yaşama veda etti. Ölüm sebebi kayıtlara intihar olarak geçtiyse de buna kimse inanmadı.

İki gün sonra babasına cansız bedeni teslim edildi. Ölümü dönemin bağımsız milletvekili Mehmet Ali Aybar tarafından bir soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirildi.

Kaypakkaya'nın yazılarının toplandığı "Seçme yazıları" adlı bir kitabı vardır.
kaynak:wikipedia
Alt 15-05-2009, 23:27
Felsefeci 87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felsefeci 87 Felsefeci 87 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

che21´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

BU degerli insanları inancları ugruna gencecik yaşlarında boyunlarını iplere uzatanların, katledilenlerin anısı önünde saygıyla egiliyorken bir parantez acmak ıstıyorum
hala bu verilen mucadeleyı anlamamıs sözde solcuların ataturkculuk adı altında türk solu adı altında ırkcılık yapanların web sayfalarında yayınladıkları bir yazıyı okumanızıda ısterım
http://kemalistler.blogcu.com/ibrahi...i_4081269.html

Burda herhangi bir ırkçılık yapılmıyor, burda İbrahim Kaypakkaya'nın görüşlerinin yanlış olduğu belirtilmiş ve Mahir Çayan'ın da bu konularda daha iyi düşündüğü dile getirilmiştir..
Alt 15-05-2009, 23:41
Üye

aydoe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
cumhuriyet mitingleri başarılı olamaz çünkü kucaklayıcı degil.

Kucağa karşı bu mitingler,kucaktan kalkalım diyor.

ne kürtler katılıyor ne bir çok sol örgüt ne milliyetci bazı kesimler
yani sadece chp zıhnıyetını temsil eder bir tarzda bu organızasyon duzenlenıyor yapılıyor.

Etnik ayrımcılar,faşistler,ne de şöven milliyetçiler katılmıyor diyorsun ki doğrudur.

Ayrıca tuncay güney gibilerinin duzenledıgı bir mitinge ben şahsen katılmazdım.

Güney Kanada 'da ki Özkan ise Silivride ki Özkan la karıştırdın Tuncay'ları

Gercı kendısı şuan içerde cezaevindekı mahkumları sayıyordur bız kaç kişiyiz diye ama
görünen köy kılavuz ıstemez.

17 Mayıs'ta sayarsın kaç kişi olduklarını.
Senin kılavuzun belli zaten ,rektörlerin ,yazarların,bilim adamlarının ceza evinde olmasından hoşnutsun galiba!

Nasıl bır algılama var dışarda?
herkes bunu chpnın duzenledıgını organıze ettıgını katılanlarının cogunun chp uyesı sempatızanı oldugunu bellemiş

Alakası yok Chp'nin sempatizanı yok bilakis antipatizanı çoktur

yanı cumhurun deilde bır partinin organızasyonu gibi göruluyor.

Halkı orada göreceksin her kesimden insanlar olacak bu mitingte ,her hangi bir parti ile ilşkili değildir,sen Dtp mitingleriyle karıştırıyorsun.
sanırım konuyu acan sıte sahıbının makalesını okumadın en yukarda;

"""Şimdi ilk başta İbrahim Kaypakkaya ve Onun bugünkü devamı olan Apo, liboşlar, dönekler ve özgürlükçü solcuları ele alalım. Efendim sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Bunların hepsi sorgusuz sualsiz vatan hainidir. İbrahim Kaypakkaya; ilk başlarda milli demokratik devrimcilere karşı sosyalist devrim bloğunda olmuştur. Yani Mahir ve Denize karşı o "milli" kelimesine olan nefretini ilk başlarda bu şekilde göstermiştir. Daha sonra toplumun Milli Demokratik Devrimcileri benimsediğini görünce MDD'cilere katılmış bir süre Perinçek ile birlikte hareket etmiştir. Daha sonra kitleselliği ve barışçıllığı rafa kaldıran akımlar yaygınlaşınca Kaypakkaya; köyden kente mao tipi devrim yapma hayallariyle TİKKO denilen bugünde az da olsa faaliyet gösteren terörist örgütün kurucusudur. Şimdi can alıcı noktaya geliyoruz. bugünkü bazı özgürlükçü solcuların veya döneklerin veya Atatürk....""""
Alt 15-05-2009, 23:43
Kıdemli Üye

Peki bu yazıda hiç mi haklılık payı yok? Biraz objektif düşünürsek?
Alt 15-05-2009, 23:56
Kıdemli Üye

70 li yıllarda ilk defa devrimci ögreti ile tanıştıgım zaman, ilk ögrendigimiz şey siyasi polise karşı tavır idi. Direnme ve teslim olmama tavrı ve işkenceye karşı tavır. İşkence kaçınılmaz ve olagan bir şeydi. Dogal karşılar ve kendimizi bu konuda egitmeye çalışırdık. Gerçi o zaman filistin askısı falan Türkiyeye gelmemişti. Kaba dayak ve elektrik revaçtaydı. Bir de Amerikalıların bir yönteminden bahsedilirdi. Penise bir ince boru sokulması ve uyarılan peniste bu borunun kırılması. Bu gerçekten ürpertirdi.

Neyse o dönemde tüm devrimcilerin rehberi İbrahim Kaypakkaya idi. Onun işkencedeki tavrı hepize örnekti. Hepimiz işkence altında yeni bir İbo olmak için yanıp tutuşurduk. O onuru yaşamak isterdik.

78 senesinde hücrede işkence sıramı bekleken aklıma iki figür gelirdi. Biri işkencede kanıyla hücre duvarlarına teslim olmayacaksın yazan Dimitrov, digeri ise İbrahim Kaypakkaya. O zaman geceden sabaha kadar işkence bantları, haykırışlar ve yalvarmalar dinlerdik. Bizi o durumlardan kurtaran ise İbo'nun kararkıgı idi.

O ölmedi ve asla ölmeyecek. Şan olsun devrim yoldaşlarına.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 16-05-2009, 00:03
Kıdemli Üye

Sevgili dilaver abim.. Düşüncelerine saygı duyuyorum. Ama Deniz'in yerinin de apayrı olduğunu düşünüyorum.

saygılarımla
Alt 16-05-2009, 00:06
azınlık azınlık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Felsefeci 87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili dilaver abim.. Düşüncelerine saygı duyuyorum. Ama Deniz'in yerinin de apayrı olduğunu düşünüyorum.
Herşey bir süreklilik içinde yoğrulur ...

- Jüpiter atasözü.

A.

The meek shall inherit nothing! - FZ
Alt 16-05-2009, 00:06
Kıdemli Üye

Ben Deniz'in takipçisi idim felsefeci. Yani THKO taraftarı. Ama bu İbo'ya bakışımı degiştirmez.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Önerilen Siteler