Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Teknoloji & Elektronik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2023, 21:53
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kapitalist sistem, matematiksel bir oyun olarak kabul edilebilir ve dünya, bu oyunu oynamaktadır; bu nedenle, çoğu aktörler robot gibi zaten. Bu durumda, suçlamaların partiye özgü bir eleştiri içermediği sonucu ortaya çıkar.
Kleptokrasi Türkiye'de şu an partiye özgüdür, kleptokrasiyi rejim haline getiren AKP'dir, sisteme özgü değil. Bu hırsızlar çaldıkları paraları da yurtdışı bankalarda tutuyorlar, aynen wiki!den verdiğim kaynakta ifade edildiği gibi (ki seçim öncesi birileri bu paraları geri getirmekten söz etmişti, toplum buna dahi kayıtsız olabilecek kadar düşünemez durumda)

Geri kalmış toplumlarda(yani bilincen) haramiler saltanat kurarlar ve senin gibi bir dingilin harami saltanatının ateşli savunucusu olması, benim ifadelerimi doğrular, senin gibiler bu düzeyde düşünme yetisini kaybetmişse, toplum ne yapsın?. Bu konuda mesele kapitalizm değil, o ayrı, konuyla ilgili olarak insanın da çoğunlukla düşünemediğini ifade ediyorum, ilk yazımda zaten dile getirmiştim... Yani insan da yapay zekalar gibi, yine çeşitli merkezlerce, toplum üzerinden, evvelce kodlanıyor Bu basit ifadelerimi anlayamamak için ne içmeli?
Yani VERİ, VERİTABANI önceden, abuk, subuk, düşünülmemiş, düşünülmesi istenmeyen şeylerle doldurulmuş, elbette inanç faktörünün kullanımı başlı, başına belirleyici unsur olarak kullanılıyor. Bir kaç aidiyet isitismarıyla, din, ırkçılık, milliyetçilik, sözde bir kaç kalem silah üretimi(ki onda dahi kleptokratların para kazanması, SOYGUN YAPABİLMESİ esastır) bol afyonlu toplum.

Burada, konu itibarıyla bu önemli, gerisi ayrı, farklı konuların başlıklarıdır, ben konuya bağlı çerçevede dile getiriyorum, avare dingil... İster sistem olsun, ister haramiler iktidarı, burada konu bunları tartışmak değil, bunların toplumu, yani insanı düşünemez , bağımlı hale getiriyor olmasıdır. Yani robotların iradesi olmadığını çünkü nasıl davranacaklarını insanların belirlediğini düşünüyorsan, ben de diyorum ki; genel olarak ->insan da öyledir -ki avare dingil olmayı başarıyor ve düşünemiyor olmanla sen de dahil-

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 30-08-2023, 23:26
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kleptokrasi Türkiye'de şu an partiye özgüdür, kleptokrasiyi rejim haline getiren AKP'dir, sisteme özgü değil. Bu hırsızlar çaldıkları paraları da yurtdışı bankalarda tutuyorlar, aynen wiki!den verdiğim kaynakta ifade edildiği gibi (ki seçim öncesi birileri bu paraları geri getirmekten söz etmişti, toplum buna dahi kayıtsız olabilecek kadar düşünemez durumda)

Demokrasilerde seçim kazanmak meşrudur çünkü siyasi liderliğin meşruiyetinin temeli budur. Sadece hoşlanmadığınız için toplumu aşağılama hakkını kendinizde bulamazsınız. Parti hakkındaki kleptokratik düşünce tarzınız sadece sizin gerçeklik algınızdır ve partiyi doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz için önce kanıt sunmanız gerekir.

Suçlamalarınızın kaynaksız ve bu nedenle varsayımlara dayandığı için suçlamalarınızı ciddiye alamıyorum, üzgünüm. Suçlayıcı yaklaşımınız objektif değil, varsayımların bir insanı nasıl etkileyebileceğini ve onları nelere inandırabileceğini görmek gerçekten ilginç.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 31-08-2023, 03:32
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Demokrasilerde seçim kazanmak meşrudur çünkü siyasi liderliğin meşruiyetinin temeli budur. Sadece hoşlanmadığınız için toplumu aşağılama hakkını kendinizde bulamazsınız. Parti hakkındaki kleptokratik düşünce tarzınız sadece sizin gerçeklik algınızdır ve partiyi doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz için önce kanıt sunmanız gerekir.

Suçlamalarınızın kaynaksız ve bu nedenle varsayımlara dayandığı için suçlamalarınızı ciddiye alamıyorum, üzgünüm. Suçlayıcı yaklaşımınız objektif değil, varsayımların bir insanı nasıl etkileyebileceğini ve onları nelere inandırabileceğini görmek gerçekten ilginç.
Avare dingil konumuz demokrasi, kapitalizm değil, gerisin her konuda, suçlamıyorum elimde ASLİ onlarca, genel, geçer yüzlerce kanıt var, ama bu konuyu bağlamıyor, hala daha göremiyorsan -sağır sultan bilir- zaten belirtmiştim, düşünemediğini, anlaşılmıştı ki, zeka sorunların da var. Cevap verdiğin mesajı oku.

Sana diyorum ki konu bağlamında düşün, bunları tartışma.

Demokrasiden, seçim, meçimden bahsetmiyorum, özel bir tartışma-detay konusu olarak o haramiler ve senin gibi şakşakçılardan söz etmiyorum, DİYORUM Kİ BUNCA YAŞANMIŞLIĞA RAĞMEN İNSANLARIN sağlıklı DÜŞÜNEMEYİŞİNİ -robotlar gibi hareket ettiklerini- GÖZLEMLİYORUZ.

Sebebi her ne olursa olsun

İnsanın da somut olarak görüldüğü gibi ÇOĞUNLUKLA DÜŞÜNEMEDİĞİNE dairdir, bunlar ise somut örnek, delildir konu için, o kadar.

Hala daha bana gerizekalılığını ve insan gibi düşünemeyişini savunmaya çalışıyorsun.

Nerenizle okuyorsunuz, hala daha anlayamadın... Konu demokrasi vs. değil, insanın da robotlar gibi, önceden enjekte edilmiş verilerle hareket ettiğini, aslında çoğunlukla düşünemediği, irade geliştiremediğini görüyoruz... Örnek olarak verilen ise, kleptokrasi kurmuş, ülkeyi yağmalamış, halkı soymuş HARAMİ bir iktidara rağmen toplumun yarısının(Kİ kelptokratik azınlık ÜLKE BÜTÇESİ KADAR YAĞMALAMAR yaparken, GERİ DÖNÜŞÜ UZUN ZAMANDIR AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞADIĞI HALDE!), bir çok konuda haber yapılıp, dile getirildiği halde, düşünebilecek durumda olmayışıdır. Bu benim ilgili paragrafım için sağlam bir örnektir hepsi bu -ki paragrafım insanın da aslında düşünemediği koşullara dair çok daha geniş bir alanı kapsıyor(bu kleptokrasi ve toplum ise sadece basit bir örnektir, ifadelerimin genelini temsil etmiyor).

Yani insan da senin robotlar için sözünü ettiğin gibi bir duruma tabi(YÜKLENMİŞ VERİ! Kİ NE DİYORUM, ÇOĞU O KİŞİYE AİT DEĞİLDİR! KANIKSATILMIŞTIR!!!!), veritabanı(sendeki biçimi ise çöplük)! Kısaca eğer robotlar, iddia ettiğin gibi insanlarca aşılanan VERİLERE GÖRE HAREKET EDİYORSA, robotlar da düşünebilir, orada bağlayıcı olan veriler arasında tercih yapabiliyor, envanterine yeni veriler ekleyebiliyor mu? Evet bunu yapabiliyorlar!

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 31-08-2023, 12:07
Üye

Kapitalizm değince konuyu kaydırıp sidik yarıştırmaya kalkma, dürüst ol. Düşünemiyormuşum da şaşakçıymışım da, "insanların robotlar gibi hareket ettiklerini" gözlemliyormuşmuş da, bilmem daha neler. Ne alaka?

İnsanların irade geliştiremediği kleptokrasiyle, ülkeyi yağmalamış, halkı soymuş haramilerle arabıyla islamiyla ilgisi yok, sorun bizzat dünya halkının iradesidir. İradeleriyle paranın mal olmasını yaşamlarının garanti altına alınması adına hırsızlığı onaylıyor. Kelime oyunudur aslında hırsızlık bile değildir, çünkü herkes emeksiz riskisiz bir başkasının serveti için başkasının çalışması gerektiğini bilmesi gerektiği halde iradeleriyle bu sistemi onayladıkları için. Senin bazı insanların düşünemediği dediğin nokta ile alakalı ama işin aslı düşünemedikleri bile değil, daha çok dediğim gibi sorun iradeleridir. Şakşakçılığınla dünyanın problemi olan konuları alıp Türkiyenin olayimış gibi pazarlamanda yatıyor. Bu işlere kalkışmadan önce biraz olsun hadini bil, karşında çocuk yok senin.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 31-08-2023, 15:27
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Şakşakçı geri düşünemeyen

Zamanla yapay zeka da insan gibi düşünecek, şu anda da -insan gibi olmasa dahi- düşünüyor...

Çünkü düşünmek eylem işidir.

Temelde insan da veri taraması yaparak düşünmektedir. Hafıza yoksa ... ?

Bununla birlikte mevcut durumların farkındalığı, analizleri, yorumlanması vb. tetitkleyici, teşvik edici, yönlendirici etkenler olmaktadır.

Kısaca mesele düşünmek değil, verili koşul, ortam dahili etkileşimlerde bulunabilmektir. Bu etkileşimlere göre davranış ve nasıl davranabileceği vb. yönünde fikir, seçimlerde bulunabilmek, düşünme eylemi için temel yeterliliğe sahip olmak demektir. İnsanlar da çoğunlukla kendi tercihlerini yapmazlar, verili koşullarda toplum, sistem tarafından veri tabanına dolduran şeylerle tercih yaparlar, -aslında tercihlerinin çoğu kendilerine ait değildir, veriler, alışkanlıklar, davranışlar vb. enine-boyuna sağlıklı-objektif bir akıl-mantık süzgecinden geçirilmemiş, çoğunlukla olduğu gibi, yine hazır kanıksanmış verilerle yorumlanarak(yani sağlıksız bir biçimde) alınıp, kabul edilmiş, inanılmıştır(en tehlikelisi).

Örneğin seçimlere robotlar girse AKP oy alamazdı, bu kadar insan 1000-3000 yıllık absürt mitolojilere tapmazdı
Çarpıtmaya çalıştığın yazı bu. Ana temasını kırmızı hale getirdim.

Avare dingil, senin çarpıtmalarının konuyla ne alaksı var

sen tam da bu başlıkta kleptokrasi, harami, hırsız, yağma, talancı bir rejimin afyonlu-ateşli savunucusu olarak, robotlar kadar da olsa düşünememeye somut bir ispatsın, dingil.

Gerçekten azıcık mantık işletebilip, düşünebilen, objektif bakabilen(yani inanç, şu ya da bu biçimde bağımlı hale gelmemiş olan, robottan farkı olan), kısaca robotlar kadar olsun analiz yapabilen bir toplumun yansıması bu olamaz. Kısaca bu toplumun düşünemediğini gösterir;

Demokraside Uganda gerisinde, kleptokrasi ile yönetiliyor, binlerce yakın isim itiraf etse bile gık denmiyor, mutluluk endeksinde savaşta olan Ukrayna ile aynı puana sahip, 1 ev kirası asgari ücretle başa-baş, toplumun yarısı açlık, kalan çeyreği de dahil yoksulluk sınırı altında, 1990'lardaki hiç bir durum, AKP döneminden daha zor değildi, ülke tarihinde rüşvetle iş yapanları gördü, ama bu derecede örgütlü ve binlerce kişinin bu ülkeyi talan edip, yağmaladığı bu denli örgütlü bir biçimde görülmemeiştir-rakamlarla ispatlanabiliyor-, ilk dönemde AB kredileriyle şişirdiler, dış borç 480.000.000.000 $ olmuş(! nereye yedilerse), sonrası POF, POF ile toplum tarihinin en zor yıllarını geçirdi, eğitim endeksinde Afrika ile yarışıyor, aydın, sanatçı, azıcık eleştirenler içeride, hainler, hırsızlar, tecavüzcüler ise dışarıda, toplum tarhinin en zor dönemini yaşarken, toplumun YARISI DÜŞÜNEMEMEKTE, DÜŞÜNMEMEKTE ISRARCI... Temeldeki faktör ise alıntıladığım yazıda genel-geçer biçimde özet geçilmişti - oysa!

Dingil git bak 1990-2002 arası dış borç ne imiş, AKP'den sonra ne olmuş.
1990-2002 arası asgari ücretli kaç gram altın alabilirmiş, AKP sonrası kaç
1990-2002 arası gıda endeksi neymiş, AKP'den sonra ne olmuş... bir dolu analiz edilebilir mış, miş, muş var...

Ülke tarihinde görülmemiş soygun, çökme, talan bilgi-belgeleri var, ancak ağzını açan, soluğu hapiste alıyor, ülkede açık faşizm hakim. Sen oralarda euro biriktirip, gelirsen Türkiye sana cennet olur, çünkü sen ülke ne kadar çok batarsa, o kadar kazançlı çıkıyorsun, yani sizler evlat olsanız sevilmezsiniz, adiliğin, alçaklığın, hainliğin kitabını yeniden yazdınız. 1 Euro, 30 TL eşekler gibi keyifte ve iştahtasınız, 1.000 Euro, 30.000 TL düşünebiliyor musunuz? Orada minumum yarım ay çalışarak elde ettiğiniz için, Türkiye'de 1 işçi 2,5 ay çalışıyor... Almanya bizi kıskanıyormuş, buna inanan insan düşünebiliyor mu? Gerçekten?

Buyur dingil (üstünkörü bir baktım, çıkan linkler, ne belgeler, bilgiler var da Türkiye'de hırsız, yağmacı, talancıya yaptığını söylemek suç, haramileri eleştirmek dahi SUÇ YAHU SUÇ!)
https://t24.com.tr/haber/turkiye-202...sirada,1089531

https://t24.com.tr/haber/tuketici-ha...asiyor,1102592

Al mutluluk endeksi dingil, Afrika liginde
https://tr.euronews.com/2022/03/18/d...samak-geriledi

https://www.kamudannethaber.com/turk...-gidiyor/6144/
2013 yılına ait endekste 50 puanla dünya genelinde 53′üncü sırada yer alan Türkiye, 10 yılda önemli ölçüde gerileyerek 48 basamak birden düştü. Bu aynı zamanda endeks açıklandığından bu yana Türkiye'nin aldığı en düşük puan oldu. Türkiye, endeksin ilk açıklandığı 2012'de 49 puanla 54. sırada yer alıyordu.

Yolsuzluk Algı Endeksi 2022 Raporu'nu DW Türkçe'ye değerlendiren Uluslararası Şeffaflık Örgütü Türkiye Temsilcisi Oya Özarslan, son 10 yılı "Türkiye'nin yokuş aşağı gitme süreci" olarak nitelendiriyor. Türkiye'nin 10 yılda 14 puan kayıpla 48 ülkenin daha gerisine düştüğünü vurgulayan Özarslan'a göre bu tablo, Türkiye'de yolsuzlukla mücadele için herhangi bir adım atılmamasıyla ilişkili.

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 31-08-2023, 20:07
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Düşünebilenler, bugüne kadar düşünemişler, bir de hiç düşünemyenler var...

21 Yıllık AKP talan iktidarında toplumun yarısı hiç düşün-e-medi, yine etkin sebeplerini ilgili ve renklendirdiğim paragrafla düşünmek gerekir -ki en önemlisi sistem de demişimdir, o genel bir paragraftır, amacı şu ya da bunu özelde tartışmak değildir, ancak geri olduğunu bildiğimiz sen -> konuyu, ifadelerimi çarpıttın -Avrupada da, dünyanın her yerinde sistem kapitalizm, ama din vb. aidiyet istismarına, inanç istismarına dayalı toplumlar robotlar kadar dahi düşünememenin koşullarını daha derin, kitlesel ve etkili yaşıyor. Profil(in)bu, aşağıdaki, hatta daha üzücü...

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------

Konu spartacus tarafından (31-08-2023 Saat 23:07 ) değiştirilmiştir.
Alt 01-09-2023, 15:51
Üye

Dingil git bak 1990-2002 arası dış borç ne imiş, AKP'den sonra ne olmuş.
1990-2002 arası asgari ücretli kaç gram altın alabilirmiş, AKP sonrası kaç
1990-2002 arası gıda endeksi neymiş, AKP'den sonra ne olmuş... bir dolu analiz edilebilir mış, miş, muş var...
İnsan çok fazla alkol aldığını bilir, sigara içen bunun ciğerleri için iyi olmadığını bilir. Dünyayı değiştiren bilgi değildir, dünyayı değiştiren bilginin "tezahürüdür". Bana karşı dürüst olabilmen için önce kendine karşı bu duyarlılığı geliştirmelisin. Bir yandan sesinin farkına varmalı, diğer yandan da ikna olduğun fikirleri uygulamaya koyabilmelisin ve bunun için disiplinli bir şekilde sıkı ve titiz bir şekilde pratiğe dökebilmelisin. Ama sen dürüst olamiyorsun. Kapitalizm dedik ama sen sidik yarıştırma uğruna üç maymunu oynayarak ayın sanki diğer tarafı pembeymiş gibi işlere giriştin. Egon batsın, sana daha ne diyeyim.

Alt 01-09-2023, 17:18
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Robotlar bu gün için düşünemiyor ya peki ileride

Geçen salı gecesi alttaki grafikte ki durumu robotlar düşünüp yapabilir mi ?

Haber detay
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/g...or-703592h.htm

Bu düşüşü robot değil arsız hırsız düzenbaz bir insan yapabilir diye düşünüyorum.
Robot düşünse bile bu oyunu kurgulayamaz . Ihtiyacının olacağınıda sanmiyorum.

Bu tip durumları düşündüģünu iddia eden , biraz ağzımı bozucam , onun bunun şunun evladı olanlar fark etse bile bir kulp bulup korumaya destek vermeye gayret edebilir.
Kendisine onun şunun bunun çocuğu denmesi de onun için sorun olmaz. Ki zaten böyledir ve gidip dna testi yaptıracak halide yok!
Şimdi gidicen şayet geberdiyse mezardan çikaricaksın DNA testi yaptiracaksin geri gömeceksin ,bir sürü masraf olucak , adam birde serbest piyasa destekcisiyse rekabet kuralları falan ! İsine gelmez ki ! , " ben eminim " der ve sermayesinide diger kâpitalistlere kaptirmaz. Ama hep dürüsttür ?, ahlaklıdir? ve tapınacak bir şeyler bulur kendisine.
Alt 01-09-2023, 19:08
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

İnsan çok fazla alkol aldığını bilir, sigara içen bunun ciğerleri için iyi olmadığını bilir. Dünyayı değiştiren bilgi değildir, dünyayı değiştiren bilginin "tezahürüdür". Bana karşı dürüst olabilmen için önce kendine karşı bu duyarlılığı geliştirmelisin. Bir yandan sesinin farkına varmalı, diğer yandan da ikna olduğun fikirleri uygulamaya koyabilmelisin ve bunun için disiplinli bir şekilde sıkı ve titiz bir şekilde pratiğe dökebilmelisin. Ama sen dürüst olamiyorsun. Kapitalizm dedik ama sen sidik yarıştırma uğruna üç maymunu oynayarak ayın sanki diğer tarafı pembeymiş gibi işlere giriştin. Egon batsın, sana daha ne diyeyim.
Yahu ne alakası var? Sigara vb. Renkler, zevkler, hislerle hareket farklı, insanın üzerinde ancak düşünerek -yiyip-içerek değil- karar vermesi gereken konular çok farklı.

İnsanlar da çoğunlukla DÜŞÜNMÜYOR-DÜŞÜNEMİYOR, eğer sen HAZIR ENJEKTE EDİLMİŞ VERİYLE başkalarının aldığı-aldırdığı KARARLARI DÜŞÜNME OLARAK GÖRÜYORSAN, O HALDE ROBOTLAR DA DÜŞÜNÜYOR DEMEKTİR, ANLADIN MI?

Erdoğan ismini bu başlıkta ben hiç anmadım, konuya sen dahil ettin.

Ben şöyle bir şey söylüyorum ve örnek olarak ekliyorum robotlar olsa AKP'ye oy vermezdi, çünkü VERİ ANALİZİ YAPAR, hisleriyle hareket etmezdi.

Zamanla yapay zeka da insan gibi düşünecek, şu anda da -insan gibi olmasa dahi- düşünüyor...

Çünkü düşünmek eylem işidir.

Temelde insan da veri taraması yaparak düşünmektedir. Hafıza yoksa ... ?

Bununla birlikte mevcut durumların farkındalığı, analizleri, yorumlanması vb. tetitkleyici, teşvik edici, yönlendirici etkenler olmaktadır.

Kısaca mesele düşünmek değil, verili koşul, ortam dahili etkileşimlerde bulunabilmektir. Bu etkileşimlere göre davranış ve nasıl davranabileceği vb. yönünde fikir, seçimlerde bulunabilmek, düşünme eylemi için temel yeterliliğe sahip olmak demektir. İnsanlar da çoğunlukla kendi tercihlerini yapmazlar, verili koşullarda toplum, sistem tarafından veri tabanına dolduran şeylerle tercih yaparlar, -aslında tercihlerinin çoğu kendilerine ait değildir, veriler, alışkanlıklar, davranışlar vb. enine-boyuna sağlıklı-objektif bir akıl-mantık süzgecinden geçirilmemiş, çoğunlukla olduğu gibi, yine hazır kanıksanmış verilerle yorumlanarak(yani sağlıksız bir biçimde) alınıp, kabul edilmiş, inanılmıştır(en tehlikelisi).

Örneğin seçimlere robotlar girse AKP oy alamazdı, bu kadar insan 1000-3000 yıllık absürt mitolojilere tapmazdı
Sonuç itibarıyla, veri analizi yapıp, seçim yapabilme ve veri yükleme yeteneğine sahip robotlar da -> D.Ü.Ş.Ü.N.Ü.R

Hatta çoğu insandan daha iyi düşünür çünkü düşüncelerinin önünde HİSLER gibi, CEHALET VE inanç, zaaf istismarlarıyla, hissiyat, ihtiyaçlar vb. üzerinden istismar edilerek BAĞIMLI HALE, KÖTÜRÜM HALE GETİRİLMEK gibi engelleyeci faktörler yoktur, anladın mı?

Robotlar düşünme konusunda çoğunlukla-sağlıksız olan insan gibi düşünmemeli zaten!

-------
-------
-------
-------
------
------
------
------
------
Alt 02-09-2023, 17:49
Üye

Robotlar düşünme konusunda çoğunlukla-sağlıksız olan insan gibi düşünmemeli zaten!

İnsanlar bazen duygusal tepkilerle ani kararlar alırken, diğer zamanlarda da mantıklı düşünme sürecine dayalı planlı hareketlerde bulunabilir. Örneğin, ben son iki hafta boyunca bir yavru güvercine baktım. Bu oldukça zor bir görevdi, çünkü güvercin kendiliğinden yemek yiyemiyordu ve gagasını elimle açarak beslemem gerekiyordu. Bu zorluğa bir de evin her yerine dışkılaması sorunu eklendi. Sonunda, onu serbest bıraktım ve ileride benzer bir durumla karşılaşsam ne yapacağımı bilmiyorum.

Mantıken bakmam gerekmez, ancak duygusal anlarda farklı kararlar alabilirdim. Benzer şekilde, sen de benzer bir deneyim yaşasaydın belki farklı bir şekilde tepki verebilirdin. İşte bu, bizi insan yapan duygularımızın özgürlüğüdür. Duygular olmadan sadece mantıkla hareket eden robotlardan farkımız olmazdı. Burada önemli olan, her durumda nasıl hareket edeceğimizi önceden bilemememizdir.

Aslında, bu tartışmanın merkezi noktasıdır. Bazıları, insan iradesine duyguların müdahil olmasını olumsuz bir şekilde değerlendirebilir, ancak, duygular olmadan sadece mantıkla hareket etmekte, özgürlüğümüzü sınırlar.

Sofia'nın görüşüne gelince, mantıkla yoluyla insanların gideceği yolu bilmemesini zavallılık olarak görmesi, kibir "gibi" duygusal bir bakış açısını yansıtmiyor bile olsa işin aslı mantığın bizi götüreceği noktadır, aynı ürünü sende akp seçmeni ile yaşıyorsun. Bu nedenle zaten hep herkesin farklı düşünce yapısı ve değerlerine farklı görüşlerine saygı göstermek önemlidir derim.

Misal kapitalizmde de paylaşım sorunu mutlak değilse bu sorun her sistemde ortaya çıkabilir. Asıl mesele, paylaşımın yetersizliğidir. Bu konuda Marx'ın felsefesi nedeniyle burada yediğim küfürlerin hadi hesabı yok. Marx, filozof değil, gözümde bildiğin gözlemcidir. Sende, iradeyi dijital bir şekilde ele alma isteminle her şeyi objektif bir şekilde açıklama çabanla Marx gibisin ama bu (her şeyin) monist mutlak bilinir aciklamasi, diyalektik felsefe açısından bir sorundur.

Son olarak, mantıkla plan yapmak ve insanların iradesini yok saymak yerine, farklı koşullara ve tercihlere göre değişkenlik gösterebilecek ve kendiliğinden işleyebilen çözümleri savunmali. Bu, anarşi düşüncesiyle uyumlu bir yaklaşımdir ve insanların özgür iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgular. Planlar belirli bir duruma göre bile esnek olmalıdır, aksi takdirde özgürlüğümüz ve duygusal reaksiyonlarımız tehdit edilebilir. Tam da bu türden yeni bir dünya düzenine doğru ilerleyip duruyoruz işte, bakalım sonumuz ne olacak.

Önerilen Siteler