Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri > Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-08-2015, 05:16
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bedevi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sanırım mezhepsel veya teolojik tartışmalardan ziyade önce Alevi toplumuna temizliğin ne olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Zira baya noksanlar bu konuda...

Bu arada Anadolu'da ki ''Alevinin yaptığı yemek yenilmez'' sözü, hijyenik hassasiyetlerden kaynaklanmakta sanırım...

http://www.kendinigelistir.com/kendi...skasina-yapma/

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 07-08-2015, 08:54
blackwater - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
blackwater blackwater isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Gelenekler, dogmalar, putlar, birilerinin bokunda boncuk aramalar...

Hepsi gerzekçe hepsi cahilce.

Bu çağda bile sırf gelenekçi anlayış nedeniyle bu aptallıklar devam ediyorsa Aleviler'in oturup biz ne yapıyoruz lan salakmıyız demesi gerekiyor.

Insanları putlaştıran, bir insanı başka bir insan önünde eğilmeye sevk eden nedenler ne olursa olsun hepsini reddetmek gerekiyor. İnsanlar arasında manevi bir hiyerarşi yaratarak adil olunamaz.
Alt 07-08-2015, 12:56
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bedevi akillandigina sevindim,,senin icin söylüyorum,,türkiyede insanlari cok kolay hapse atip bosu bosuna yatiriyorlar,,farkinda olmadan yazdigin yada yazacagin herhangi birsey seni birkacyil iceri tikabilir,,biliyorsun icersi tam senin hakaret etdiyin insanlarla dolu,,gerisini yazmaya gerek yok heralde,,,isa affedin der,,bende ona uyarak,sahsen affediyorum ama birdaha aklin yolundan sapmaman kaydiyla..
Din konusuna gelince,,cogunluk kitapdaki islami bilmez,cogunluk hacinin hocanin anlatdigi islami bilir,,bizim elestirdiyimiz,,kitapdaki islam,,halkin inandigi islami degerler bizlerinde insanlik degerleridir,,ikisi birbirinden cok farkli,,hickimse islamin yagmacilik yönüne tav olup islami savunmaz ama paylasmaci yönününü savunurlar,,bunlar uzun meseleler bildiyine eminim..akilli seyler yazman dileyiyle

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 07-08-2015, 22:51
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

2 gündür alevi temsilcilere saldırı girişimi oluyor. Twitter da alevilere yönelik saldırıların başlayacagına, yeni bir çatışmanın körüklenmek istendigine dair paylaşımlarda son günlerde yapılıyordu. Bunlara paralel olarak bu Bedevi adlı zatın eş zamanlı bir şekilde alevileri kötüleyen başlıklar açmaya başlaması ne tür bir oluşumun, örgütün ya da kumpasın parçası olduguna delalettir?

Alevilere dair kutuplaşmayı körüklemek adına bir hizmet mi icra ediyor burada?

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 08-08-2015, 12:26
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bedevi,,,niiirdesinn laaa,,hapisi duyunca tüydün,,korkmana gerek yok aleviler seni mahkemeye iki sebepden vermez,,birincisi affedici olduklarindan,,ikincisi kimi kime sikayet edicen,,,it iti isirmaz,,devletin umrunda olsa diyanetle ortak calisarak,her cuma fetva cikararak bu sorunu yok eder,ben elli yasin üstündeyim daha bu kahpe diyanetden sadece bir defa dahi duymadim kendi koyunlarina desinki,,alevilere böyle iftiralar atmayin bu günahtir,peygamberin ahlakina yakismaz,,kim böyle iftira atarsa ona söyle söyle yapin,kisacasi bu iftiraya karsi kilini bile kipirdatmadi ama ivirzivir herseye fetva cikardi,,ama herzaman alevinin vergisinden beslendi,,sahsen benim hakkim bu kuruma bundan beslenene haram zehir vede zakkum olsun..saygilar

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 08-08-2015, 14:16
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Trolün avukatlığını mı yapıyosun, diyebilirsiniz de.

Özür diledi zaten diğer başlıkta bu trollüğü için.

Kafasına göre trollüyor birilerini.

Türklere sallıyor, Atatürkçülere sallıyor, Ateistlere sallıyor, Sosyalistlere sallıyor... kafası o gün artık neyi eserse...

Kutuplaştırma için falan yapsa, trol olduğunu belli etmezdi 10 sefer.

Öyle kötü amaçlı bir trol değil yani bence.

Ayrıca Trollerin dünyaya geliş amaçları bu yani.

Normal hayatta da şöyle bir tip muhtemelen.

Alt 08-08-2015, 14:50
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Alevileri eleştiremeyeceğimiz nerede yazıyor? Ya da alevilik üzerine ipe sapa gelmez teoriler üretemeyeceğimizi söyleyen ilahi kurallar mı var? Alevilik de diğerleri gibi insanların uydurduğu bir çeşit sanal ulvi birliktelik mayasından başka bir şey değil.

Aleviliği eleştirenler dolaylı olarak alevilere saldıranlara hedef gösteriyor demek gerizekâlılıktır. Yemişim aleviliği de geriye kalan inançları da. Ben her tabu hakkında özgürce laf edebilmek için, edebildiğim için buradayım. Şimdi kalkıp da vah masum aleviler deyip yüzümü başka bir yere mi çevireceğim. Mustafa Kemal'e de, duvar da secde etmek salaklıktır, komiktir.

İnsanın bir şeylere secde etme arzusu acziyetinden ileri gelir, kimse kusura bakmasın. Vay efendim aleviler bunu ulvi işler için yaparlarmış. Bana ne lan. Düpedüz salaklık işte.

Bedevi en fazla trolldür, terbiyesiz biridir. Hakkında komplo teorileri üretmenin, "vay efendim korktu bak ortalarda görünmüyor" demenin de bir mantığı yok.

Bu sitede ne olup bittiğini, kimin ne haltlar çevirebileceğini bildiğim için yeni yetmelerin "vay efendim demek site pkk'ymiş, vay efendim aleviler kayırılıyormuş" gibi angazlıklara gülüp geçiyorum çoğu zaman. Ancak bazen bu teorileri gerçek sanabilen üyelerin hep bir ağızdan viyaklaması da can sıkıcı oluyor.

Mustafa Kemal'de, Aleviler'de, PKK'de hepsi bu forumun eleştirdiği, eleştireceği nesnelerdir. Kimse kaba etinden siteye put uydurmasın.
Alt 08-08-2015, 15:48
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Shibumi, bu başlıkları değil, asıl mesele "Aleviler mum söndürüyor" başlığı idi.

Bu tür ifadeler inancın da ya da başka şeylerinde eleştirisi kapsamında değildir, özü linç kültürüdür, bir propaganda malzemesidir, tipik ama vahşi ırkçılıktır. Aslında itiraz oradan, yoksa eleştirmediğimiz tek şey, eleştirinin gereğidir.

Birde neden şimdi, bu kadar politik ve propaganda kokulu yazılar? tamda şu anda ülkede, alevilik üzerinden iktidarın kamplaşma siyasetini ayyuka çıkardığı bir anda...

Bedevi bence yanlış zamanda empati kurgusu yaptı ve bir noktada bu söyleminde öteden beri katl-i Vacip propagandasının malzemesi olan bir ifadeyle girmesi sorun yarattı. Kaş yaparken göz çıkartma denebilir.
ha birde Atatürk duvara asılmış bir resim, biraz daha sağa geçilse başkesen, Ali, Hasan, Hüseyin vb de görülür, yani secde lafzı sadece görüntüden ibaret.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Önerilen Siteler