Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2006, 01:52
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Kuran'dan ayet bulma oyunu

Başlığı böyle açtım. Çünkü bu oyunu birkaç arkadaşıma gösterdim. Birlikte de oynayabiliriz. 1 ile 114 arasında bir rakam tutuyorsunuz. Ve sonra da aşağıdaki Kuran linklerinden yada evinizdeki bir Kuran'dan açıp bu surenin ilk 20 ayetini okuyorsunuz. Ben iddia ediyorum ki bu 20 ayette mutlaka ya insanlık dışı bir eziyet, ya tehdit ya bir korkutma vb. bulacaksınız. Kuranı şimdiye kadar okumamış olabilirsiniz, hiç önemli değil. Zaten kitabın başı sonu belli değil. Hemen aşağıdaki linklerde birini tıklayıp seçtiğiniz rakamın ilk 20 ayetini okuyun.

Örnek bir. Tuttuğum sayı 13 olsun. Hangi sure imiş. Ra'd suresi. Beraber okuyalım:

1.Elif, Lam, Mim, Ra. Bunlar Kitab'ın ayetleridir. Ve sana Rabbinden indirilen haktır. Ancak insanların çoğu iman etmezler.
2.Allah O'dur ki, gökleri dayanak olmaksızın yükseltti; onları görmektesiniz. Sonra arşa istiva etti ve güneş ile aya boyun eğdirdi, her biri adı konulmuş bir süreye kadar akıp gitmektedirler. Her işi evirip düzenler, ayetleri birer birer açıklar. Umulur ki, Rabbinize kavuşacağınıza kesin bilgiyle inanırsınız.
3.Ve O, yeri yayıp uzatan, onda sarsılmaz-dağlar ve ırmaklar kılandır. Orada ürünlerin her birinden ikişer çift yaratmıştır; geceyi gündüze bürümektedir. Şüphesiz bunlarda düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.
4.Yeryüzünde birbirine yakın komşu kıtalar vardır; üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar da vardır ki, bunlar aynı su ile sulanır; ama ürünlerinde (ki verimde ve lezzette) bazısını bazısına üstün kılıyoruz. Şüphesiz, bunlarda aklını kullanan bir topluluk için gerçekten ayetler vardır.
5.Eğer şaşıracaksan, asıl şaşkınlık konusu onların şöyle söylemeleridir: "Biz toprak iken mi, gerçekten biz mi yeniden yaratılacağız?" İşte onlar Rablerine karşı inkara sapanlar, işte onlar boyunlarına (ateşten) halkalar geçirilenler ve işte onlar -içinde ebedi kalacakları- ateşin arkadaşları olanlardır. (Tehdit/korkutma)

Oyun burda bitti. Daha 5. ayette tehdit ve korkutma ile karşılaştık.

Başka bir sayı tutuyorum. 57 olsun. Had'id suresi çıktı. Bakalım:

1.Göklerde ve yerde olanların tümü Allah'ı tesbih etmiştir. O, üstün ve güçlü (aziz) olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.
2.Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. Diriltir ve öldürür. O, herşeye güç yetirendir.
3. O, *Evveldir, Ahirdir, Zahirdir, Batındır. O, herşeyi bilendir.
4.Gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istiva eden O'dur. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni ve ona çıkanı bilir. Her nerede iseniz, O sizinle beraberdir, Allah, yaptıklarınızı görendir.
5.Göklerin ve yerin mülkü O'nundur. (Sonunda bütün) işler Allah'a döndürülür.
6.Geceyi gündüze bağlayıp-katar, gündüzü de geceye bağlayıp-katar. O, göğüslerin özünde (saklı) olanı bilendir.
7.Allah'a ve Resûlü’ne iman edin. "Sizi kendilerinde halifeler kılıp harcama yetkisi verdiği' şeylerden infak edin. Artık sizden kim iman edip infak ederse, onlara büyük bir ecir vardır.
8.Size ne oluyor ki, elçi sizi Rabbinize iman etmeye çağırıp-dururken Allah'a iman etmiyorsunuz? Oysa O, sizden kesin bir söz almıştı. Eğer mü'min iseniz (inanıp sözünüzü gerçekleştirin).
9.Sizi karanlıklardan nura çıkarması için kuluna apaçık ayetler indiren O'dur. Şüphesiz Allah, size karşı elbette şefkatli olandır, esirgeyendir.
10.Size ne oluyor ki, Allah yolunda infak etmiyorsunuz? Oysa göklerin ve yerin mirası Allah'ındır. İçinizden, fetihten önce infak eden ve savaşanlar (başkasıyla) bir olmaz. İşte onlar, derece olarak sonradan infak eden ve savaşanlardan daha büyüktür. Allah, her birine en güzel olanı va'detmiştir. Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.
11.Allah'a güzel bir borç verecek olan kimdir? Artık Allah, bunu onun için kat kat arttırır. Onun için ‘kerim (üstün ve onurlu) bir ecir vardır.
l2.O gün, mü'min erkekler ile mü'min kadınları, nurları önlerinde ve sağlarında koşarken görürsün. "Bugün sizin müjdeniz, içinde ebedi kalıcılar (olduğunuz), altından ırmaklar akan cennetlerdir." İşte 'büyük kurtuluş ve mutluluk' budur.
13.O gün, münafık erkekler ile münafık kadınlar, iman edenlere derler ki: "(Ne olur) Bize bir bakın, sizin nurunuzdan birazcık alıp-yararlanalım." Onlara: "Arkanıza (dünyaya) dönün de bir nur arayıp-bulmaya çalışın" denilir. Derken aralarında kapısı olan bir sur çekilmiştir; onun iç yanında rahmet, dış yanında o yönden azap vardır. (korkutma/tehdit)
14.(Münafıklar) Onlara seslenirler: "Biz sizlerle birlikte değil miydik?" Derler ki: "Evet, ancak siz kendinizi fitneye düşürdünüz, (Müslümanları acıların ve yıkımların sarmasını) gözetip-beklediniz, (Allah'a ve İslam'a karşı) kuşkulara kapıldınız. Sizleri kuruntular yanıltıp-aldattı. Sonunda Allah'ın emri (olan ölüm) geliverdi; ve o aldaltıcı da sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak, hatta masumca sizden görünerek) aldatmış oldu."
15.Artık bugün sizden herhangi bir fidye alınmaz ve inkar edenlerden de.. Barınma yeriniz ateştir, sizin veliniz (size yaraşan dost) odur; o ne kötü bir gidiş yeridir. (korkutma/tehdit)

Bu sefer de 15. ayette oyun bitti. Bunu herhangi bir arkadaşınıza da yapabilirsiniz. Ben birkaç defa yaptım ve her keresinde daha 10-15. ayetlerde tehdit/korkutmalar başlıyor. Çok kısa ayetleri olan surelerde biraz daha uzayabilir ama korkutma/tehdit olamayan sure yok. Bazıları ise korku filmlerini aratacak düzeyde.

http://www.biriz.biz/kuran/kuranonsaz.htm
http://www.kuran.gen.tr/
http://www.enfal.de/kutuphane.htm
http://www.akvekara.com/kuran/

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 06-12-2006, 02:04
jayjay jayjay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Kuran'dan ayet bulma oyunu

Sevgili sargon,
Yeni bulduğun oyun gerçekten çok güzel. Aslında biraz daha geliştirilse oyuncakçı dükkanlarındaki kutu oyunlar arasında satılabilir. Bence ayetleri karışık verelim. Yani hiç sure olmasın bir de öyle bişiler deneyelim.

keeeeh keeh
Alt 06-12-2006, 10:55
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

o tehdit ve korkutmalar genel insanlar için değil.sadece *Allaha şirk koşup,Allah bizi cezalandıramaz,cehennemi yapamaz, vs. diyen inkarcılar içindir.zaten bu kadar *aykırı davranan da eğer yanıldı ise gittiiği yolda ,kendisi ne hak eder acaba bir düşünsün.
ama benim hiç dikkatimi çekmez o tehdit ve gazap ayetleri.mutluluk ayetleri varken niye gazap ayetlerine takılıp kalayım ki.
herkes istediğinden farklı bir yere gitmez.
Alt 06-12-2006, 10:56
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Rastgele bir sure açtım hiçte Sargon'un dediği gibi olmadı.

Kaf. Ha. Ya. Ayn. Sad. *

Meryem 2 * (Bu,) Rabbinin, Zekeriyya kuluna rahmetinin anılmasıdır. *Tefsir

Meryem 3 * Hani o, gizli bir sesle Rabbine niyaz etmişti: *

Meryem 4 * Rabbim! dedi, benden (vücudumdan), kemiklerim zayıfladı, saçım başım ağardı. Ve ben, Rabbim, sana (ettiğim) dua sayesinde hiç bedbaht olmadım. *

Meryem 5 * Doğrusu ben, arkamdan iş başına geçecek olan yakınlarımdan endişe ediyorum. Karım da kısırdır. Tarafından bana bir veli (oğul) ver. *Tefsir

Meryem 6 * Ki o bana varis olsun; Ya'kub hanedanına da varis olsun. Rabbim, onu rızana layık kıl! *Tefsir

Meryem 7 * (Allah şöyle buyurdu Ey Zekeriyya! Biz sana bir oğul müjdeleriz ki, onun adı Yahya'dır. Daha önce ona kimseyi adaş yapmadık. * *Tefsir

Meryem 8 * Zekeriyya: Rabbim! dedi, karım kısır olduğu, ben de ihtiyarlığın son sınırına vardığım halde, benim nasıl oğlum olabilir? *

Meryem 9 * Allah: Öyledir, dedi; Rabbin: O bana kolaydır. Daha önce, sen hiçbir şey değilken seni de yaratmıştım, buyurdu. *Tefsir

Meryem 10 * O: Rabbim! dedi, (çocuğum olacağına dair) bana bir işaret ver. Allah: Sana işaret, sapasağlam olduğun halde üç gün insanlarla konuşamamandır, buyurdu. *

Meryem 11 * Bunun üzerine Zekeriyya, mabetten kavminin karşısına çıkarak onlara: "Sabah akşam tesbihte bulunun" diye işaret verdi. * *Tefsir

Meryem 12 * "Ey Yahya! Kitab'a (Tevrat'a) vargücünle sarıl!" (dedik) ve henüz sabi iken ona (ilim ve) hikmet verdik. *Tefsir

Meryem 13 * Tarafımızdan ona kalp yumuşaklığı ve temizlik de (verdik). O, çok sakınan bir kimse idi. *Tefsir

Meryem 14 * Ana-babasına çok iyi davranırdı; o, isyankar bir zorba değildi. *

Meryem 15 * Doğduğu gün, öleceği gün ve diri olarak kabirden kaldırılacağı gün ona selam olsun! * *Tefsir

Meryem 16 * (Resulüm! ) Kitap'ta Meryem'i de an. Hani o, ailesinden ayrılarak doğu tarafında bir yere çekilmişti. * *Tefsir

Meryem 17 * Meryem, onlarla kendi arasına bir perde çekmişti. Derken, biz ona ruhumuzu gönderdik de o, kendisine tastamam bir insan şeklinde göründü. * *Tefsir

Meryem 18 * Meryem dedi ki: Senden, çok esirgeyici olan Allah'a sığınırım! Eğer Allah'tan sakınan bir kimse isen (bana dokunma). *

Meryem 19 * Melek: Ben, yalnızca, sana tertemiz bir erkek çocuk bağışlamam için Rabbinin bir elçisiyim, dedi. *

Meryem 20 * Meryem: Bana bir insan eli değmediği, iffetsiz de olmadığım halde benim nasıl çocuğum olabilir? dedi.
Alt 06-12-2006, 10:58
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Çok merhametli(Allah) *

Rahman 2 * Kur'an'ı öğretti. *Tefsir

Rahman 3 * İnsanı yarattı. *Tefsir

Rahman 4 * Ona açıklamayı öğretti. *Tefsir

Rahman 5 * Güneş ve ay bir hesaba göre (hareket etmekte) dir. *Tefsir

Rahman 6 * Bitkiler ve ağaçlar secde ederler. * *Tefsir

Rahman 7 * Göğü Allah yükseltti ve mizanı (dengeyi) O koydu. * *Tefsir

Rahman 8 * Sakın dengeyi bozmayın. *

Rahman 9 * Ölçüyü adaletle tutun ve eksik tartmayın. *Tefsir

Rahman 10 * Allah, yeri canlılar için yaratmıştır. *Tefsir

Rahman 11 * Orada meyveler ve salkımlı hurma ağaçları vardır. *

Rahman 12 * Yapraklı daneler ve hoş kokulu bitkiler vardır. *Tefsir

Rahman 13 * O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz? *Tefsir

Rahman 14 * Allah insanı, pişmiş çamura benzeyen bir balçıktan yarattı. *Tefsir

Rahman 15 * Cinleri öz ateşten yarattı. *Tefsir

Rahman 16 * O halde, Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz? *Tefsir

Rahman 17 * (O,) iki doğunun ve iki batının Rabbidir. * *Tefsir

Rahman 18 * Öyleyse Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz? *Tefsir

Rahman 19 * İki denizi birbirine kavuşmak üzere salıvermiştir. *

Rahman 20 * Aralarında bir engel vardır, birbirine geçip karışmazlar. * *Tefsir

Rahman 21 * O halde Rabbinizin nimetlerinden hangisini yalanlayabilirsiniz?
Alt 06-12-2006, 14:42
Onur Üyesi

Evet Hiramusta, ben de şimdi baktım Meryem suresi'nde epey sabırlı tanrı var. Uzun süre tehdit etmemiş. Ta ki 37. ayete kadar.

37.İçlerinden (birtakım) gruplar ayrılığa düştüler. Artık büyük bir günü görmekten dolayı, vay inkar edenlere.
38.Bize gelecekleri gün, neler işitecekler, neler görecekler. (hafif tehdit) Ama bugün o zalimler apaçık bir sapıklık içindedirler.

sonra da 59. ayete kadar yine bekliyor.

59.Sonra onların arkasından öyle nesiller türedi ki, namaz (kılma duyarlılığın)ı kaybettiler ve şehvetlerine kapılıp-uydular. Böylece bunlar azgınlıklarının cezasıyla karşılaşacaklardır. (hafif tehdit)

Sanırım Tevrat'tan aktarılan bölümlerde dil biraz daha farklı. Orda Tevrat aktarımları var. Fakat söz Muhammed'e yada Kuran tanrısına geçince dil yine saldırgan, tahditkar uslubuna bürünüyor. Nitekim 68. ayetten sonra

68- Andolsun Rabbine, Biz onları da, şeytanları da mutlaka haşredeceğiz, sonra onları cehennemin çevresinde diz üstü çökmüş olarak hazır bulunduracağız. (korkutma)
69- Sonra, her bir gruptan Rahman (olan Allah)a karşı azgınlık göstermek bakımından en şiddetli olanını ayıracağız. (korkutma/tehdit)(
70- Sonra Biz ona (cehenneme) girmeye kimlerin en çok uygun olduğunu daha iyi biliriz.
71- Sizden ona girmeyecek hiç kimse yoktur. (korkutma) Bu, Rabbinin kesin olarak üzerine aldığı bir karardır.

Bu surede 20. ayete kadar tehdit/korkutma yok, 40-50 cümle tehdit geçmiyor. Ama bence 50 cümlelik tehditsiz bir aralık bence Kuran için fazla. Biraz daha deneme yapmak lazım.

Mısırlı bir gösterici
Alt 06-12-2006, 14:58
Onur Üyesi

Rahman suresinde de sen haklı çıktın. 31. ayete kadar beklemek gerekti.

24. Denizde koca dağlar gibi yükselen gemiler O'nundur.
25- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
26. (Yer) Üzerindeki herşey yok olucudur;
27. Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü (Kendisi) baki kalacaktır.
28. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
29. Göklerde ve yerde olan ne varsa O'ndan ister. O, her gün bir iştedir. 30- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
31. Ey (yeryüzüne yükletilmiş) iki ağırlık (olan ins ve cin), yakında (ahirette hesabınızı görmek üzere) sizin için de vakit bulacağız.(tehdit/korkutma)
32- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
33. Ey cin ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp-geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak 'üstün bir güç (sultan)' olmaksızın aşamazsınız.
34. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
35. İkinizin de üzerine ateşten yalın bir alev ve (bakır gibi erimiş) kıpkızıl bir duman salıverilir de 'kurtulup-başaramazsınız.' (korkutma)
36- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
37 Sonra gök yarılıp yağ gibi erimiş olarak kıpkırmızı bir gül olduğu zaman; (korkutma)
38. Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?

Ancak ben senin rastgele iki sure seçip seçmediğinden emin olamadım. O yüzden sırayla her gün o günün suresini seçip daha iyi bir tespit yapabiliriz. Bugün 6 Aralık. 6. sureden başlayalım. En'am suresi. Bakalım kaçınca ayete kadar tehditsiz, korkutmasız gidebileceğiz.

1.Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı (nuru) kılan Allah'adır. (Bundan) Sonra bile, inkar edenler, Rablerine (birtakım varlıkları ve güçleri) denk tutuyorlar.
2.Sizi çamurdan yaratan, sonra bir ecel belirleyen O'dur. Adı konulmuş ecel, O'nun Katındadır. (korkutma) Sonra siz (yine) kuşkuya kapılıyorsunuz.
3.Göklerde ve yerde Allah O'dur. Gizlinizi ve açığınızı bilir; kazandıklarınızı da bilir.
4.Onlara Rablerinin ayetlerinden bir ayet gelmeyiversin, mutlaka ondan yüz çevirirler.
5. *Kendilerine hak gelince, onu yalanladılar; fakat alaya aldıklarının haberleri onlara gelecektir.
6.Kendilerinden önce nice nesilleri yıkıma uğrattığımızı görmüyorlar mı? (korkutma) Biz, sizi yerleşik kılmadığımız bir biçimde onları yeryüzünde (büyük bir güç ve servetle) yerleşik kıldık; gökten üzerlerine sağanak (bol yağmurlar) yağdırdık (korkutma), nehirleri de altlarından akar yaptık. Ama günahları nedeniyle Biz onları yıkıma uğrattık (korkutma) ve arkalarından başka nesiller (inşa edip) var ettik.

Biraz daha ilerde

15.De ki: "Şüphesiz ben, Rabbime isyan edersem o büyük günün azabından korkarım."
16.O gün, kim ondan (azaptan) alıkonursa, elbette, O, onu esirgemiştir. İşte apaçık olan 'kurtuluş ve mutluluk' budur.
17. Şayet Allah sana bir zarar dokunduracak olursa, O'ndan başka bunu giderecek yoktur. Sana bir iyilik dokunduracak olursa da O, herşeye güç yetirendir.
18.O, kulları üzerinde kahredici olandır. (korkutma) O, hüküm ve hikmet sahibi olandır, haberdar olandır.

İsteyen bu oyunu oynasın, benim iddiam Hiramusta'nın bulduğu surelerin istisna olduğu. Kuran'da korkutma/tehditin olmadığı sayfa yok.

Mısırlı bir gösterici
Alt 06-12-2006, 15:19
turok turok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hiramustanin o sureleri epey bir aradigindan eminim !))))

hadi bakalim yasim 33 . simdi bende oynuyorum ne cikacak !0

Edit:

ahzap dk bir gol bir!))))))))))))

1. Ey Peygamber! Allah'tan kork, kâfirlere ve münafıklara boyun eğme. Elbette Allah her şeyi bilmekte ve yerli yerince yapmaktadır.

74.17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!
74.18. Zira o, düşündü taşındı, ölçtü biçti.
74.19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!
74.20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse
Alt 06-12-2006, 15:28
Onur Üyesi

Turok, Ahzab'dan birkaç ayet daha devam etseydin keşke. Daha açık tehdit ve korkutmalar da vardı. Bak mesela

8. Doğru olanlara doğruluk (ve bağlılık)larını (Allah'ın) sorması için. Kafirlere ise acı bir azap hazırlamıştır. (tehdit)
9. Ey iman edenler, Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani size ordular gelmişti; böylece Biz de onların üzerine, bir rüzgar ve sizin görmediğiniz ordular göndermiştik. Allah, yaptıklarınızı görendir.
10. Hani onlar, size hem üstünüzden, hem alt tarafınızdan gelmişlerdi; gözler kaymış, yürekler hançereye gelip dayanmıştı ve siz Allah hakkında (birtakım) zanlarda bulunuyordunuz. (korkutma)
11. İşte orada, iman edenler, sınanmış ve şiddetli bir sarsıntıyla sarsıntıya uğratılmışlardı.

Mısırlı bir gösterici
Alt 06-12-2006, 15:35
Üye Değil

Benim yaşımda 23,5

Ben de 23. ve 24. surelere bakayım.

23 - Müminun Suresi

1. Hiç kuşku yok, kurtulmuştur müminler.

2. Namazlarında huşû sahipleridir onlar.

3. Boş ve lüzumsuz sözden yüz çevirmişlerdir onlar.

4. Zekâtı vermek için faaliyettedir onlar.

5. Cinsiyet organlarını/ırzlarını koruyanlardır onlar.

6. Eşleri yahut akitleri aracılığıyla sahip bulundukları müstesnadır. Bu durumda kınanmış değillerdir onlar.

7. Kim bundan ötesini isterse, işte onlar, sınırı aşanlardır.

8. O müminler, emanetlerine, ahitlerine saygı duyup sahip çıkanlardır.

9. Namazlarını korumaya devam ederler onlar.

10. İşte bunlardır mirasçı olanlar;

11. Ki, Firdevs cennetine mirasçı olurlar, onda sonsuza dek kalırlar.

12. Yemin olsun ki, biz insanı topraktan oluşan bir özden yarattık.

13. Sonra onu çok dayanaklı bir karargâhta bir damlacık yaptık.

14. Sonra o damlacığı bir embriyo halinde yarattık, sonra o embriyoyu bir et parçası halinde yarattık, sonra o et parçasını bir kemik halinde yarattık ve nihayet o kemiğe de bir et giydirdik. Sonra onu bir başka yaratılışta yeniden kurduk. Yaratıcıların en güzeli Allah'ın kudret ve sanatı ne yücedir!

15. Sonra siz bütün bunların ardından mutlaka öleceksiniz.

16. Sonra siz kıyamet gününde yeniden diriltileceksiniz.

17. Yemin olsun, biz sizin üstünüzde yedi yol yarattık! Ve biz yaratılıştan/yaratılmışlardan gafil de değiliz.

18. Gökten bir kaderle/belli ölçüde bir su indirdik de onu yeryüzünde durdurduk. Elbette ki biz, onu gidermeye de gücü yetenleriz! (Tehdit!)

19. Onunla size hurmalardan ve üzümlerden bahçeler yetiştirdik, onlarda sizin için birçok meyveler vardır; onlardan yiyorsunuz.

20. Ve bir ağaç da yetiştirdik ki, Tûr-i Sina'dan çıkar, yağlı olarak biter; yiyenlere katıktır.

24-Nur Suresi

24:1 - * (İşte bu âyetler) bizim indirdiğimiz ve (hükümlerini üzerinize) farz kıldığımız bir sûredir. Belki düşünüp öğüt alırsınız diye onda açık açık âyetler indirdik.
24:2 - Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah dini(ni tatbik) hususunda sizi sakın acıma duygusu kaplamasın! Müminlerden bir grup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun.
24:3 - Zina eden erkek, zina eden veya müşrik olan bir kadından başkası ile evlenemez; zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya müşrik olan erkek evlenebilir. Bu, müminlere haram kılınmıştır.
24:4 - Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup, sonra (bunu ispat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar tamamen günahkardırlar.
24:5 - Ancak bundan sonra tevbe edip ıslah olanlar müstesnadır. Çünkü Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir.
24:6 - Eşlerine zina isnadında bulunup da kendilerinden başka şahitleri olmayanlara gelince, onların her birinin şahitliği kendisinin doğru söyleyenlerden olduğuna dair dört defa Allah adına yemin ederek şahitlik etmesidir.
24:7 - Beşinci defa da, eğer yalan söyleyenlerden ise, Allah'ın lanetinin kendi üzerine olmasını dilemesidir.
24:8 - Kadının, kocasının yalan söyleyenlerden olduğuna dair dört defa Allah adına yemin ve şahitlik etmesi,
24:9 - Beşinci defa da, eğer (kocası) doğru söyleyenlerden ise, Allah'ın gazabının kendi üzerine olmasını dilemesi kendisinden cezayı kaldırır.
24:10 - Ya Allah'ın size bol lütfu ve merhameti olmasaydı ve Allah tevbeleri kabul eden hüküm ve hikmet sahibi olmasaydı (haliniz nice olurdu.)?
24:11 - Haberiniz olsun ki (Muhammed'in eşine) bu ağır ifki (iftirayı) uyduranlar sizin içinizden bir gruptur. Bunu kendiniz için bir kötülük saymayın; aksine o, sizin için bir iyiliktir. Onlardan herbir kişiye, günah olarak ne işlemişse (onun karşılığı ceza) vardır. (Elebaşlılık yapan, bu yüzden de) bu günahın büyüğünü yüklenen kimse için de çok büyük bir azap vardır.
24:12 - Erkek ve kadın müminlerin, bu iftirayı işittiklerinde kendi vicdanları ile hüsnü zanda bulunup da, "bu apaçık bir iftiradır" demeleri gerekmez miydi?
24:13 - (Bu iddiayı ortaya atanların) da bu konuda dört şahit getirmeleri gerekmez miydi? Madem ki şahitler getirip ispat edemediler, öyle ise onlar Allah nezdinde yalancıların ta kendisidirler.
24:14 - Eğer dünyada ve ahirette Allah'ın lütuf ve merhameti üstünüzde olmasaydı, size mutlaka büyük bir azab isabet ederdi.
24:15 - Çünkü siz bu iftirayı, gelişi güzel birbirinizin ağzından alıyor ve hakkında bilgi sahibi olmadığınız (bu uydurma haberi) ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Halbuki bu, Allah katında çok büyük bir suçtur.
24:16 - Onu duyduğunuzda "Bunu konuşup yaymamız bize yakışmaz. Haşâ! Bu, çok büyük bir iftiradır..." demeli değil miydiniz?
24:17 - Eğer inanmış insanlarsanız, Allah, bir daha buna benzer tutumu tekrarlamaktan sizi sakındırıp uyarıyor.
24:18 - Ve Allah âyetlerini size açıklıyor. Allah, (işin iç yüzünü) çok iyi bilir, tam bir hüküm ve hikmet sahibidir.
24:19 - İnananlar arasında kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da, ahirette de acı veren bir azab vardır. (Her şeyi) Allah bilir; siz bilmezsiniz.
24:20 - Ya sizin üstünüze Allah'ın lütuf ve merhameti olmasaydı; Allah çok şefkatli ve merhametli olmasaydı (haliniz nice olurdu)?

Bu sureye yorum yapmaya gerek var mı?

Önerilen Siteler